Keuze voor Sint Anthoniusschool vooral beïnvloed door leerkrachten Onze Top 10 van deze week. o o Oudelandsedijk van bomen ontdaan Voorzichtig begin met onderhoud monumenten O O 99 nü 1.99 ,£55 1.99 1.59 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Rattenvergif langs sloten weggelegd Premievrij bijverdienen in landbouw PERSIA 'Enige kern zonder eigen huisdokter' Topper van de week: Vossemeerse basisschool onderzoekt doelgroep en imago Geen subsidie voor nationale straatspeeldag Bezuinigingen bij GGD worden verder uitgespit O e o e 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Langzamere groeiers komen in de plaats van populieren m m 4 eta8es J. Versluys leidt de gemeenteraad Donderdag 8 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De weg naar school is onveilig, het verstrekken van informatie aan de ouders kan beter en dat geldt ook voor het beeld van de school naar buiten. De Oud-Vossemeerse rooms-katholieke basis school Sint Anthonius gaat aan de slag met deze kriti sche noten die ouders in een enquête lieten door klinken. Het zijn praktisch de enige opmerkingen die tot actie leiden, want ver der komt de school uit het onderzoek bijzonder posi tief naar voren! Schoolnet Veiligheid Leerkrachten Warme sfeer Pesten Dertien mille voor molens en kerken Met de complimenten voor de initiatiefnemers P. van Belzen en K.A. Heijboer heeft de Thoolse gemeenteraad unaniem een verordening vastgesteld om molens en monumentale kerken onderhoudssubsidies toe te kennen. Oosterse SS Tapijtkunst Het idee voor de enquête kwam van het onderwijsteam, dat vervolgens het bestuur en de medezeggen schapsraad van het nut overtuigde. "De laatste jaren zijn op school diverse zaken aangepakt en dan is het nuttig om te weten hoe dat op de ouders is overgekomen", zegt direc teur A. Rijk, die met een collega een conferentiedag over marketing bij woonde ter voorbereiding. "Om het beleid voor de komende jaren te kunnen bepalen, is het belangrijk om te weten hoe er tegen de school wordt aangekeken." Er werden twee vragenlijsten ont wikkeld en daarmee gingen twee werkgroepen aan de slag. Elke groep bestond uit een leerkracht, een bestuurslid en een ouder uit de medezeggenschapsraad. De ene lijst - doelgroepenonderzoek - ging naar de ouders van de leerlingen uit de groepen 1 t/m 3, de andere - onder zoek naar het imago van de school - naar die van de groepen 3 t/m 8. Per gezin werd één lijst verstrekt, wie kinderen in groep 3 heeft kreeg bei de lijsten. Ook de leidsters van peu terspeelzaal De Pluus en de school begeleidingsdienst RPCZ werd gevraagd de lijsten in te vullen. Dat kon anoniem gebeuren. Voor het doelgroepenonderzoek kwamen 25 van de 30 lijsten inge vuld terug (83%), voor het imago- onderzoek 34 van de 50 (68%). Rijk: "Hoewel het op zich een prima score is, viel vooral dat laatste me tegen." Naar aanleiding van het onderzoek wordt in elk geval de informatie naar de ouders verbeterd. "Nu al worden ouders geïnformeerd als hun kind besproken wordt in een leer lingbespreking, maar voortaan zul len we na iedere test in het kader van het leerling-volgsysteem schriftelijk berichten", zegt Rijk. Nogal wat ouders vonden dat ze te vaak zélf om die informatie moeten vragen. Daarnaast wil de directeur na elke vakantie een activiteitenoverzicht met data verstrekken, waarop later gedetailleerde informatie over afzonderlijke activiteiten volgt. In de schoolkrant wil hij meer aan dacht schenken aan inhoudelijke informatie over onderwijszaken. "In de enquête worden opmerkingen gemaakt over de grootte van het schoolgebouw en de vervanging van zieke leerkrachten. Kennelijk weten de ouders niet dat daarvoor allerlei onderzoek betreft, is de directeur blij dat geen enkele ouder opmer kingen maakt over pesten. "Ik zeg niet dat bij ons op school niet gepest wordt, maar een echt probleem is het kennelijk niet." Ook valt het hem op, dat niet één ouder heeft geschre ven dat zijn kind niet graag naar school gaat. Integendeel, 97% zegt juist dat het kind het leuk vindt op de Sint Anthonius. En evenveel ouders waarderen de aandacht die wordt besteed aan het zelfstandig werken van de kinderen, terwijl ook de goe de opvang en begeleiding en het eigen gezicht genoemd worden. Belangrijk voor de goede naam van de school zijn vooral het aantal leer lingen per klas, de samenstelling van het onderwijsteam en de goede contacten tussen school en ouders. Uit de enquête komt naar voren dat ouders gemakkelijk de school bin nen stappen voor een gesprek met de leerkrachten of de directeur. "Ik hoop inderdaad dat de ouders mer ken dat ze niet met hun problemen aan de poort moeten blijven staan", aldus Rijk. De directeur is achteraf blij het onderzoek te hebben uitge voerd. "Tevoren had ik er geen idee van hoe het zou uitpakken, maar het heeft waardevolle informatie opge leverd. Hoewel je je moet realiseren dat de uitkomst tijdsgebonden is." Advertentie I.M. Directeur A. Rijk van de Sint Anthoniusschool in Oud-Vossemeer is achteraf blij de enquête naar de doelgroep en het imago van de school te hebben uitgevoerd. De ouders waarderen de school, maar anderzijds zijn er punten voor verbetering vatbaar. regels gelden, dat het allemaal niet zo eenvoudig ligt." De lage scores op de punten vooruit strevendheid en aandacht voor het geloof wijt Rijk eveneens aan een gebrek aan informatie. "Wat het eer ste punt betreft: we zijn bijvoor beeld aangesloten op Schoolnet, dat is een onderdeel van Internet." Ver der komt pastoor Wiertz regelmatig op school, maar dat wordt niet iede re keer aan de ouders kenbaar gemaakt. "En we overleggen gemid deld meer met de districtskatecheet dan welke school ook." Rondom het vak katechese zal periodiek schrifte lijk informatie naar de ouders gaan. Rijk is ook gebleken dat de ouders vinden dat de school vaker naar bui ten moet treden, bijvoorbeeld in de pers. Om wat aan de naamsbekend heid te doen, zal een werkgroepje gevormd worden voor de public relations. "Profilering is belangrijk, maar de presentatie naar buiten mag niet oncollegiaal worden ten aanzien van de andere scholen", aldus de directeur. De onveiligheid die de ouders erva ren met de weg van huis naar school, kan de school maar deels aanpak ken. Rijk denkt daarbij aan de direc te omgeving van de school, het toe gangspad en parkeerterrein. Daar wemelt het dagelijks van de auto's waarmee ouders hun kinderen naar school brengen. Een gedragscode of stopverbod zou welkom zijn, aldus Rijk, die denkt aan samenwerking met Die Heenetrechtschool op dit punt. "In het verleden hebben we eenrichtingsverkeer in de Burg. Ver- sluijsstraat afgewezen uit angst dat het een racebaan zou worden, en daarin hebben we van de gemeente gelijk gekregen." Van de ouders die nog niet zo lang kinderen op de Sint Anthonius school hebben, wilden de onderzoe kers vooral weten waarom er voor deze basisschool is gekozen. Het blijkt dat de definitieve keuze met name wordt beïnvloed door de leer krachten van de school (33%). Daar naast spelen ouders die al een kind op de school hebben een belangrijke rol (19%). Over het bepalen van de keuze wordt in 27% van de gevallen met het gezin of de familie gespro ken. De invloed van het kind zelf, het schoolbestuur en de oudercom missie is nihil. Overigens heeft maar 37% van de geënquêteerden nog een andere school overwogen. Het heeft Rijk verrast dat ouders nog zo aan de traditie vastzitten. Zelf had hij gedacht dat het hebben van vriend jes of buurtgenootjes op de school ook een rol zou spelen, maar dat blijkt niet het geval te zijn. Waarom mensen juist niet voor de Sint Anthoniusschool kiezen, kon in dit onderzoek uiteraard niet bekeken worden. De directeur heeft daar wel enkele gedachten over. "Bijvoor beeld de rooms-katholieke signa tuur. Maar wij zijn in de eerste plaats een school en daarnaast rooms-katholiek. Het is een misvat ting dat een kind per se de Eerste Communie moet doen als het hier op school zit. We krijgen steeds meer niet-katholieke leerlingen, meestal uit gezinnen die van elders hier zijn komen wonen. Die volgen echter gewoon de godsdienstles en doen aan alle activiteiten en vieringen mee." Als ouders voor een andere school kiezen dan de Sint Anthoni us, speelt de kwaliteit volgens Rijk geen enkele rol in de beslissing. De goede begeleiding, de onder wijsmethode, het feit dat de kinde ren veel leren en de goede aanslui ting die de school biedt op het ver volgonderwijs zijn factoren die bij na alle ouders belangrijk vonden bij het maken van de schoolkeuze. In iets mindere mate speelden de goede naam van de school en de gezellige sfeer die er heerst een rol. Van de geënqüeteerden vindt 92% dat er sprake is van een warme sfeer op school; 88% noemt de school gezel lig, leerlinggericht en vindt dat ze de zelfstandigheid van de leerlingen bevordert. Informatiebijeenkomst, inloopavond (waar de kinderen hun ouders bijpraten) en gesprekken met leerkrachten en directeur zijn de belangrijkste bronnen van informa tie voor ouders van nieuwe leerlin gen. De informatie die de school vers trekt in de vorm van een nieuws brief, rapportbespreking, en inloop avond worden door de meeste ouders als goed beoordeeld. Van de ouders vindt 96% de school kind vriendelijk, 88% actief en maar 4% saai. Als minpunten worden nog genoemd dat de leerkrachten van elders komen en zich bij activiteiten in het dorp weinig laten zien. "Afge lopen jaar waren we voor het eerst bij de middag van het Sinterklaasco mité. Kennelijk hechten de ouders aan dit soort zaken." In het onderzoek is de bereidheid van ouders gepeild om bij de school betrokken te worden. Animo voor schoolreisjes, sportdagen en hulp bij overblijven is er volop, maar die loopt terug als het gaat om hulp bij de lessen of bestuurlijke inbreng. Wat de uitkomsten van het intago- Een voorstel van de VVD om 250 gulden subsidie te schenken aan de 7de nationale straatspeeldag heeft de Thoolse gemeenteraad met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Het verzoek kwam van de pressiegroep 'kinderen voorrang' uit Amsterdam. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger noem de veiligheid op straat een groot goed en hoewel het evenement nationaal is, wees ze erop, dat Tho- len toch ook een onderdeel van Nederland is. Daarentegen vond P. van Belzen de 250 gulden overbodig omdat er dergelijke activiteiten op Tholen zelf gesubsidieerd worden. M.A.J. van der Linde wilde de sub sidie wel geven omdat zo'n straat speeldag volgens hem een gunstige invloed heeft op de leefbaarheid. Wethouder J. Versluys hield de raad voor, dat eerder besloten was om het aantal waarderingssubsidies niet uit te breiden. Bovendien wees hij erop, dat een groot deel van soortgelijke activiteiten op Tholen gesubsidieerd wordt. De VVD hield vast aan het voorstel, maar kreeg alleen steun van de PvdA, D66 en het AOV, totaal 8 stemmen. De meerderheid van 10 stemmen werd gevormd door de SGP, het CDA en RPF/GPV. M.A.J. van der Linde sprak over een sympathiek voorstel, maar hij noemde het slechts een handreiking in het totale monumentenbeleid. "In feite moet het toch van de eigenaren komen, ook die van particuliere gebouwen. Samen moeten we zorg hebben voor onze monumenten en zo een uitstraling aan Tholen geven", aldus de PvdA-fractievoor- zitter. De VVD noemde het voorstel 'de start voor de volgende fase.' "Want er zijn nog meer monumenten dan kerken en molens", zei mevr. E. Frigge-Hogesteeger. "Deze verorde ning is zeer sympathiek, maar slechts een begin", bracht ook J. van den Donker (D66) naar voren. Zo wees mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) op monumentale boerderij en. Ook W.C. van Kempen wilde die ruimte graag voor de toekomst. "De verordening is nu te beperkt. Oude boerderijen of karakteristieke woningen die beeldbepalend zijn, blijven nu buiten de gemeentelijke onderhoudssubsidies", aldus de CDA-fractievoorzitter. Initiatiefnemer Van Belzen was daarentegen 'zeer tevreden.' "Op voorzichtige wijze wordt handen en voeten gegeven aan de eigen zorg voor monumenten. Ik ben blij met deze aanpak", zei het RPF/GPV- raadslid. Zijn mede-initiatiefnemer Heijboer sprak over 'een bekroning op onze aanzet.' Volgens het SGP-raadslid vallen boerderijen en oude, stijlvolle woningen er ook onder, als ze maar op de lijst van beschermde rijksmo numenten staan. "Wellicht kan het nog tot een uitbreiding komen als er budget komt", merkte wethouder J. Versluys op. Er is dit jaar 13.000 gulden beschik baar plus de 2500 gulden die al vele jaren voor onderhoud van molens van derden was gereserveerd. Het gemeentebestuur van Tholen bespreekt samen met de collega's van Zuid- en Noord-Beveland de gevolgen van de bezuinigingen bij de gemeenschappelijke gezond heidsdienst Zeeland (GGD) in Goes. Wethouder I.C. Moerland zei dat op vragen van P. van Belzen. Het RPF/GPV-raadslid vroeg zich af, hoe het kan dat de logopedie in het GGD-pakket gehandhaafd blijft, ter wijl men 35% moet bezuinigen. "Dan was er toch ruimte genoeg?" Van Belzen wilde ook weten wat de ouders ervan gaan merken. Ook tot verwondering van wethouder Moer land bleek er meer ruimte in het GGD-budget te zitten, waardoor de logopedie kan worden ontzien. Maar er zit ook 307.000 gulden effi- ciencybesparingen in en dat tikt ook door. En verder is gebleken, dat wanneer er door de bezuinigingen een arts bij de GGD wegvalt, ook een verpleegkundige verdwijnt. Het grootste deel van het GGD-pakket blijft, maar op de voorlichting wordt bezuinigd. De wethouder vond het overigens de omgekeerde wereld, omdat voorheen het GGD-werk juist de diepte in moest. De Thoolse basisscholen hadden massaal voor gedrukte bezwaarschriften onderte kend tegen bezuinigingen op logopedie. Ze waren bezorgd over een toename van de leer- en gedragsproblemen bij de leerlingen. Gemeentewerken. Gedeputeerde staten gaan akkoord met het plan van de gemeente om aan de Molen- vlietsedijk in Tholen een nieuw onderkomen te bouwen voor gemeentewerken. Broccoli, 500 gram Accent, vastkokende aardappelen, zak 3 kilo 1.98 zak 1.5 kilo yy CU Kippebouten, kilo 4.98 Slavinken, kilo 1550 9.90, 500 gram ,595 2.99 100 gram Jrr59' 1.05 Peijnenburg ontbijtkoek (500 gram), gesneden, volkoren, parelkandij of honing- caramelkoek (400 gram) Cd Casino, wit- of bruinbrood, heel Cd Zaanlander kaas extra pikant 48+, q vers van 't mes, kilo 1850 Ij.yU Cd Vruchtenthee, r\ qq diverse smaken, doos 20 zakjes 4 g ,£85 Z.Zy Go-Tan Thai crackers, Java's of Kroepoek, o yi r\ dubbelzak 2 x 75 gram Nü L.J\u Cd Roomboter stroopwafels, pak 8 stuks, 230 gram l&T Cf! Ultra of Color pak of navulzak t .7 kilo Nu 8.99 of Kleur 8 Fijn, C QQ pak of navulzak 1.2 kilo Nü v«vv Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 februari a.s. 'Zolang de voorraad strekt. Advertentie I.M. De gemeente gaat in verband met de vorst extra aandacht besteden aan de rattenbestrijding. Er zal daarom in elke plaats aan de randen van de bebouwde kom en in het bijzonder langs en in sloten rattenvergif ge strooid worden. De gemeente waar schuwt met name hondenbezitters om hun dieren niet los te laten lopen. Overigens is dat volgens de algeme ne politieverordening sowieso al verboden. Iedereen die weet waar er zich buiten de bebouwde kom ratten bevinden, kan dat melden bij dhr. Ponse van de gemeentewerkplaats in Scherpenisse. De Thoolse raad stond positief tegenover een motie van de collega's uit Reimerswaal, inzake een initia tiefvoorstel van het CDA over het premievrij bijverdienen in de oogst- perioden van de landbouw. De meerderheid volgde echter de regel, dat dergelijke moties voor kennisge ving worden aangenomen. Alleen de VVD en het AOV waren daarte gen. Zij wilden zich ronduit achter de motie scharen, wat CDA-fractie voorzitter W.C. van Kempen de moed gaf, dat beide fracties de zaak ook bij hun partijgenoten in de Tweede Kamer zullen aankaarten. Zelf stond hij inhoudelijk van harte achter de motie omdat het een oplos sing biedt voor de problemen in de landbouw. Het gebruikelijke beleid om dit soort moties voor kennisge ving aan te nemen, wilde Van Kem pen echter niet doorbreken. Ook zijn collega M. Dijke niet, die de Twee de Kamerfractie van de SGP over de problematiek had ingelicht. M.A.J. van der Linde sprak over 'een sym pathiek voorstel dat meer kanten heeft dan de fruitteelt.' P. van Belzen was van mening, dat het om inko menspolitiek ging en dat hoort vol gens hem thuis in de Tweede Kamer. Een zware versnipperaar aangedreven door een tractor is er voor nodig om de zware takken klein te krijgen. Een brede straal houtsnippers spuit dan ook uit de machine de berm in. De omgezaagde boom wordt eerst van zijn takken ontdaan alvorens hij in mootjes gezaagd wordt. Het waterschap is begonnen met het rooien van de bomen op de Oudelandsedijk bij Tholen. Deze ongeveer 35 jaar oude en hier en daar kromme bomen zijn zo groot geworden dat het - zeker bij harde wind - niet zonder gevaar is om over de dijk te rijden. Daarom stonden medewerkers van het waterschap vorige week al met kettingzagen, een kraan en een versnipperaar klaar om te begin nen. Men werkt vanaf de Ceresweg naar de Postweg toe. Het eerste stuk bevat alleen bomen aan de linkerkant en daarom schoten de werkers aanvankelijk snel op. Maar ter hoogte van de begraaf plaats van Schakerloo staan er aan twee kanten bomen. Per dag rooien de mannen van het water schap zo'n twintig bomen. Eerst wordt zo'n reus met de ketting zaag ingezaagd en een kraan stuurt de boom zo in zijn val dat hij niet op huizen, auto's of in tui nen valt. Eenmaal geveld, worden de takken eraf gezaagd. Takken tot een diameter van negentien centimeter kunnen in de versnip peraar worden geduwd die aange dreven wordt door een tractor. Dikkere exemplaren worden net als de stammen in stukken gezaagd. Dit hout wordt verkocht. Op de Oudelandsedijk staan hoofdzakelijk populieren. Deze snelgroeiende bomen gaan tegen de vlakte. Behalve populieren staan er ook nog wat iepen en wil gen. Deze laatste worden zoveel moge lijk gespaard en geknot. Het waterschap moet in totaal zo'n 150 bomen kappen. De bedoeling is om er nieuwe boompjes voor terug te planten, deze keer van een minder hard groeiende soort zoals essen, elzen, esdoorns, eiken of een ander soort populier. Nog niet bekend is wie de herplant uit gaat voeren. Misschien wordt het nog meegenomen in de ruilverka veling Oud-Vossemeer. In dat geval verzorgt de landinrichtings- dienst de herplant. Als dat niet kan, maakt het waterschap geld vrij om nieuwe bomen weg te zet ten. Ook de bomen op de Korten- dijk bij Tholen gaan nog dit jaar tegen de vlakte. Op dè Oudeland sedijk zal het karwei nog zo'n vier weken in beslag nemen. Fortuinstraat 3, Bergen op Zoom Tel. 0164-243509 Specialist in Perzische en Nepalese tapijten. Eigen import Wethouder J. Versluys kwam in de januari-raadsvergadering voor het eerst in functie als loco-burgemees ter. Burgemeester H.A. van der Munnik woonde namelijk samen met gemeentesecretaris A.G. Ize- boud de begrafenis bij van de vrouw van gemeente-ambtenaar F.L. Huij- brechts. Hoofd interne organisatie F.W. Keur trad tijdens de raadsver gadering als loco-secretaris op. Verder ontbrak, evenals in decem ber, PvdA-raadslid mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen wegens ziekte. Bij de stemmingen konden er daar door niet meer dan 18 stemmen wor den uitgebracht. Dat aantal kreeg W.J. Wielaard uit Stavenisse bij zijn benoeming tot lid van de beheers commissie van dorpshuis de Stove. De raad was eveneens unaniem bij de opvulling van vacatures in de commissie bedrijfsleven: J.P. Moer land uit St. Annaland als lid en mevr. J. Hoogendoorn-van Dijk uit Tholen als plaatsvervangster voor het Overleg Orgaan Industrie. Namens de FNV werd J.P.M. van Akkeren uit Tholen lid en M.A.H. den Haan uit St. Annaland plaats vervanger. Tenslotte werd M. Geuze uit St. Annaland als plaatsvervan gend lid van de commissie benoemd namens de middenstandsorganisa ties. "Scherpenisse is de enige kem in de gemeente zonder eigen huisarts." En dat betreurt I.M. van Dijke, zo liet hij donderdagavond tijdens het kernbezoek van het gemeentebe stuur aan Scherpenisse weten. "Andere woonkernen die net zo groot zijn als ons dorp, hebben wel een eigen huisarts. Hier zijn oudere mensen afhankelijk van de paar middagen dat de huisarts spreekuur houdt," zo zei hij in het Holland Huis. De 1581 inwoners van Scherpenisse zijn 'verdeeld' over drie huisartsen: dokter R.H. Padt uit Poortvliet, D.J.J. Panis en J.H.E. Janssen uit Sint-Maartensdijk. Dokter Padt houdt op maandag- woensdag- en vrijdagmiddag spreekuur in de woning van wijlen dokter Helleman aan de Langeweg. De anderen moé ten er voor naar de smalstad. Na het overlijden van Helleman in 1972 is het niet gelukt een nieuwe huisarts in het dorp te krijgen, ook al deed de stichting dorpsgemeenschap Scherpenisse daar toen wel een poging toe. Huisartsen kunnen zich vrij vesti gen, al zullen ze voor de waarne ming van hun praktijk in de week einden en vakanties, met collega's in de buurt onderling afspraken moe ten maken. Lukt dat niet, dan is het voor een nieuwkomer heel moeilijk om alle diensten te doen. Burgemeester H.A. van der Munnik zei dat de situatie al jaren geleden is ontstaan en dat het gemeentebestuur geen zeggenschap heeft over de ver deling van patiënten over huisart sen. De burgemeester schreef het opdelen van Scherpenisse toe aan de geringe afstand tot Sint-Maartens dijk en Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9