1 Voorzitter van Vrij en Blij is een vasthoudend mannetje' Drie predikanten trekken van leer Huidarts A. van Ramshorst na dertig jaar met pensioen 'Baas' Rijnberg van St.Annalandse speeltuin stopt na 35 jaar Donderdag 8 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Scherpe kritiek op 'intimidatie' N.H. synode Intimidatie en beschuldigingen, onwaarheden en gewe tensdwang. In een open brief aan het bestuur van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk trekken 92 predikanten fel van leer tegen de verplichte aanpassing van de kerkvoogdijen. Onder de 'diep gekwetsten' en 'bijzonder verontwaardigden' zijn ds. A. Egas uit Poortvliet, drs. A. den Hartog uit St. Maartens dijk en ds. J. van der Sleen uit Scherpenisse. Een lintje kon hij niet meer krijgen, voorzitter A. Rijn berg van de speeltuinver eniging Vrij en Blij in Sint- Annaland. Vorig jaar werd hij al koninklijk onder scheiden. Maar toch kreeg Rijnberg bij zijn afscheid, woensdag, op de jaarverga dering nog behoorlijk wat verrassingen te verwerken. Naar tevredenheid Sociaal volk Schoen op tafel Sumatra Zwembad Voorbeeld Onderscheiding Giften Bestuur Ouderling-kerkvoogd Wonderen Dreigende taal Enorm veel stof Niet agressief kantoor in ziekenhuis Lievensberg. Gegevens van dui- m ~m m zenden Tholenaren en West-Brabanders die hij ontmoet- I A 1 -m j- i I A r~M 1 1 A A A VI 4-* -i- te in de dertig jaar dat hij in Bergen op Zoom werkzaam 1 JLJ&. A 1v M1 V dJH-dA was. Sinds maandag zet HJ.L. van Gerwen de praktijk voort. Van Ramshorst is 65 jaar geworden en gaat van -m 1*1 1 I zijn pensioen genieten. t^Ug, €1311 VOCl IK IIIC hapPy Een glunderende erevoorzitter A. Rijnberg ontvangt de Nuso-speld uit handen van consulente mevr. M. Blok van Impuls Zeeland. Niet alleen was Rijnberg 35,5 jaar geleden één van de oprichters van speeltuinvereniging Vrij en Blij, maar hij is al die tijd ook nog voor zitter gebleven. Dat is iets. wat niet veel mensen hem na kunnen zeggen. Ook als oudere kwam hij op voor de jeugd. Tijdens de 35e jaarvergade ring van Vrij en Blij in de Wellevae- te te Sint-Annaland, deed de 'koning van de speeltuin' afstand van zijn troon ten gunste van mede-oprichter en vice-voorzitter L. Hage. Het viel Rijnberg niet gemakkelijk om afscheid te nemen, maar zijn gezondheid noopte hem ertoe. Zijn bemoeienis met Vrij en Blij is in elk geval nog niet voorbij. "Dat gaat er ook nooit uit", zei Rijnberg. De speeltuinvereniging telt 481 leden en donateurs, maar (zoals gewoonlijk) verschenen er daar maar zeer weinig van op de jaarver gadering die vooraf ging aan het afscheid van Rijnberg. Om precies te zijn waren er buiten het bestuur twee leden aanwezig waarvan één adspirant-bestuurslid: J.C. Bazen uit Sint-Annaland. Het huishoudelijke deel van de vergadering leverde dan ook weinig moeite op en de pauze brak een half uur eerder aan dan gepland. Rijnberg noemde de 35e jaarvergadering een mijlpaal in de geschiedenis van Vrij en Blij. "Het bestuur heeft altijd alles gedaan om de speeltuinvereniging op een zo hoog mogelijk niveau te brengen. Ook ik heb dat gedaan en er is nooit een aanval op mijn persoon geweest om me weg te stemmen, dus zal het toch wel enigszins naar tevreden heid zijn gegaan", zei de voorzitter. Hij gaf aan dat er in de loop der tijd veel mensen naar de speeltuin zijn gekomen. Soms waren dat er wel 4000 per jaar. Het aantal leden steeg gestaag tot 411 op dit moment. Daar komen ook nog eens 70 donateurs bij. In totaal waren deze mensen in '95 goed voor 5845 gulden aan con tributie. Daarmee werd de rekening over vorig jaar met een batig saldo van 697 gulden afgesloten. Maar door diverse investeringen staat de vereniging inmiddels in het rood op de bank en Rijnberg bleef zelfs bij zijn afscheid nog pleiten voor finan ciële steun van bedrijven, particulie ren en overheid. Het jubileum van de vereniging werd vorig jaar niet herdacht omdat de financiën dat niet toelieten. Vrij en Blij wil er dit jaar, als het kan, nog wel aandacht aan besteden. Wel werd er vorig jaar voor 10.500 gul den aan nieuwe speeltoestellen gekocht zoals: twee wipveren, een grasklokje, een mini-edecatie letter- spel, een graafmachine, een schom mel en ook afvalbakken werden aangeschaft. Een aantal van de wat oudere apparaten werden particulier verkocht. Momenteel telt de speel tuin zo'n 24 speeltoestellen en daar is Rijnberg trots op. Hij weet nog vrijwel exact wat alles gekost heeft. "Die schitterende T-40 waar van allerlei speelmogelijkheden opzit ten, heeft 18.000 gulden gekost. Dat is nogal wat nietwaar?", gaf de voor zitter als voorbeeld. Bij de bestuursverkiezing waren secretaris mevr. M. Bungener en D. Mol periodiek aftredend. Zij werden bij acclamatie herkozen. In de plaats van de vertrekkende Rijnberg werd (eveneens bij acclamatie) J.C. Behalve in het ziekenhuis hield de dermatoloog ook wekelijks spreek uur in Tholen en Steenbergen. "Een oude erfenis van mijn voorganger." Van Ramshorst kwam in 1966 naar Bergen op Zoom en associeerde zich met huidarts Grosfeld. En deze had er de spreekuren elders bij. Tho len werd Van Ramshorst toebe deeld. Dertig jaar lang reed hij elke dinsdagmorgen op en neer. Zag in die jaren veel veranderen, maar geniet nog altijd van de rust en het ontbreken van de volte van de stad. Het weidse van de Tholenseweg, het zicht op Tholen vanaf de brug. "De ene keer in de zon, dan weer in de mist. Prachtig toch? Dan voel ik me happy." In zijn kamer in het wijkgebouw op de hoek van de Regentessestraat en de Molenvlietsestraat ontvangt de huidarts vooral mensen voor contro le. Behandelen kan praktisch alleen in het ziekenhuis. "Vroeger kon iedereen zomaar komen. Soms had je dertig mensen en zat je tot je nek in het werk. En dan weer zat je een half uur te wachten tot er iemand kwam." Sinds mensen uitsluitend op afspraak kunnen komen, loopt het beter. Van Ramshorst kan dan ook zorgen dat hij alle gegevens bij zich heeft, want zijn archief staat in Lie- vensberg. Hij vond het altijd gezel lig in het wijkgebouw. "Ik had wei eens de indruk dat de mensen daar heen kwamen om elkaar te ontmoe ten. Gelukkig waren ze zo vriende lijk om niet al te veel Zeeuws te pra- Bazen gekozen. Deze oud-bus chauffeur deed vorig jaar al vrijwil ligerswerk voor de speeltuin en de vereniging wist hem te strikken voor een functie in het bestuur. Bazen bedankte de vereniging voor het vertrouwen en sprak de hoop uit mee te mogen bouwen aan de speel tuin. "De bijdrage die door de heer Rijnberg is geleverd, is hier nauwe lijks te evenaren. Ik kan daar dan ook alleen maar de hoogste waarde ring voor hebben. Ik hoop dat we nog lang een beroep op u mogen doen om zo lang mogelijk van uw kennis gebruik te kunnen maken", zei Bazen. "Toen mij ongeveer een jaar geleden werd gevraagd 'Wil je voor de speeltuin vrijwilligerswerk doen?', moest ik daar toch even over nadenken. Ik heb toen gezegd dat ik het eerst even wilde proberen. Het is per slot van rekening toch wat anders dan buschauffeur zijn, dacht ik. Maar het viel mee. De sociale functie om met kinderen om te gaan, is hier volop aanwezig, want daar leer je al snel hoe ze met elkaar omgaan. Als je naar de kinderen kijkt, zijn het soms net grote men sen. Je ziet laagvliegers, klimmers, hoogvliegers, ongeduldigen, twijfe laars en raddraaiers. En er zijn er ook die wachten, maar zelden aan de beurt komen öf op de wip zitten." Bazen noemde de opvoedkundige waarde van de speeltuin al lang bekend bij de Sint-Annalandse bevolking. "Want Setallanders zijn zeer sociaal en dat merk je ook aan het ledental dat op een hoog pijl staat", zei Bazen. Na de pauze stroomde de zaal in de Wellevaete vol voor het afscheid van de voorzitter. Vice-voorzitter L. Hage opende de rij van sprekers. "Om 35 jaar speeltuin samen te vat ten, dat zou een hele avond duren. Dat doen we dus maar niet, maar ten, zodat ik het allemaal kon ver staan." Het spreekuur in Tholen wordt door zijn opvolger voortge zet. "Deels is dat ook een financieel belang, gezien de concurrentie van het ziekenhuis in Goes." Van Ramshorst is nog altijd blij dat Grosfeld hem indertijd uitkoos om de praktijk in Bergen op Zoom over te nemen. "Ik heb hier een heel fijn leven gehad. De mensen zijn aardig en vriendelijk, anders dan in de Randstad is de grote stress er niet zo." De dermatoloog is op Sumatra geboren, waar zijn vader als chirurg werkzaam was in het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL). Het gezin doorstond het verblijf in de Jappenkampen tijdens de oorlog en kwam in 1947 naar Nederland. Technische en economische vakken lagen Van Ramshorst niet, zodat hij voor de geneeskunde koos. Hij stu deerde in Leiden. Van een studen tenstop was geen sprake: "De uni versiteit was blij dat je kwam. En als je met je studie klaar was, was je verzekerd van een baan", zegt Van Ramshorst. De watersnood van 1953 - "toen stonden wij in Scheve- ningen naar de hoge golven te kij ken" - bracht hem als vrijwilliger naar Oude Tonge. "Ik kom er nog weieens." Sinds 1977 voert de huid arts de praktijk alleen. Zo lang is ook zijn secretaresse mevrouw M. Rombouts al in dienst. Deed Gros- toch wil ik samen met u de klok 36 jaar terug zetten. In 1960 werd Ken nedy president van Amerika, het gasveld in Groningen werd ontdekt en de Russische leider Chroesjtsjov sloeg met zijn schoen op tafel tij dens een vergadering van de Ver enigde Naties. Dat heb ik Rijnberg nog nooit zien doen. Zelfs niet met een hamer", zei Hage, die Rijnberg als één van de afscheidscadeaus een voorzittershamer met inscriptie gaf. "Rijnberg zat op een dag te kijken op de oude haven die volgespoten was met zand. Hij dacht: Dat zou een goede plek voor een speeltuin zijn. Er kwam een vriend voorbij (Hage - red.) en zo ontstond het idee. Er werd een commissie gevormd en aannemers en andere mensen wer den gepolst om medewerking te ver lenen." Na wat contacten met de burge meester en gemeente werd op 24 augustus 1960 de speeltuinvereni ging Vrij en Blij opgericht. Dc ver eniging zette allerlei wedstrijden en acties op touw om de kas te vullen, want men begon blanco. De gemeente verstrekte uiteindelijk een renteloze lening van 10.000 gulden waarvoor de bestuursleden hoofde lijk aansprakelijk waren. "Maar we konden de speeltuin niet onafge- schermd laten staan, maar omhei ning was duur. Op een gegeven moment zagen we dat er een afraste ring van een Engels doorgangskamp te koop was. Daar gingen we op af. Maar dat bleek niets te zijn. De betonnen palen die erbij hoorden, waren zo zwaar dat je ze wel met tientonners had moeten vervoeren. En alles moest in één koop weg. Later is er alsnog een omheining aangeschaft", vertelde Hage. Hage vertelde ook dat er zelfs nog plannen geweest zijn om een zwem bad aan te leggen bij de speeltuin. "Maar als we aan alle eisen wilden voldoen, ging dat 250.000 gulden kosten. Dat was teveel." De speel tuin is in de loop der tijd drie keer verplaatst. Eerst naar de andere kant van de oude haven, toen naar de Hoenderweg en tenslotte naar de huidige plaats aan de Schoolstraat. Dat waren aanslagen op de kas omdat de vereniging voor de ver huiskosten geen vergoeding kreeg. Alleen de laatste keer nam de gemeente Tholen de kosten voor haar rekening. Er volgden heel wat subsidies van Jantje Beton, het Julianafonds, het rijk en de gemeen te. Inmiddels is Vrij en Blij uitge groeid tot een speeltuin met een regionale functie. Want ook kinde ren van buiten Sint-Annaland komen er spelen. Met een horloge met inscriptie hul digde Hage de scheidende voorzitter namens de hele vereniging. Daar naast werd Rijnberg bij acclamatié tot erevoorzitter van Vrij en Blij benoemd. Zijn vrouw kreeg dank en een bos bloemen voor de vele momenten die ze haar man moest missen omdat hij naar de speeltuin ging of ervoor aan het vergaderen was. Een zeer geëmotioneerde Rijn berg kon weinig meer uitbrengen dan: Hartelijk dank. Wethouder J. Versluys (van 'speel tuinzaken' zoals hij het zelf noemde) kent voorzitter Rijnberg al zo'n 31 jaar. "Onze paden kruisten elkaar aanvankelijk niet op speeltuinge- bied. Rijnberg was handelaar in oliën- en bestrijdingsmiddelen. Hij kwam ook altijd bij mijn schoonva der op de boerderij langs en hij dacht: Die jonge boer moet ik zien over te halen om ook mijn bestrij dingsmiddelen te gebruiken", vertel de Versluys. Ik leerde hem kennen als een vasthoudend mannetje waar je niet zomaar vanaf kwam. Onze wegen gingen uit elkaar, maar later troffen we elkaar weer en nu voorde speeltuin in Sint-Annaland. Hij kwam regelmatig met vragen naar het gemeentehuis. Meestal waren dat vragen die geld kostten. En zoals hij daar zijn koffie zat te drinken, was het precies dezelfde Rijnberg als 31 jaar geleden, nog steeds ging hij niet zomaar weg. Dat is Rijnberg ten voeten uit: vasthoudend en wetend waar hij over praat. Boven dien wist hij het goed te presenteren. Hij stelde dat er zo'n grote eigen inspanning van de vereniging tegen over stond, dat het niet meer dan redelijk was dat de gemeente ook bij zou dragen'. We hebben Vrij en Blij dan ook vaak als voorbeeld gesteld voor andere verenigingen. Zo kan het ook, met een groot stuk zelf werkzaamheid en initiatief. Boven dien droeg Rijnberg zijn kennis ook over aan anderen. Hij heeft ook veel werk verricht voorde Vossentuin in Oud-Vossemeer. Rijnberg heeft zo een grote bijdrage geleverd aan de gemeenschapszin." Namens de stichting Impuls Zeeland (provinciale steunfunctie jeugd- en jongerenwerk) sprak consulente mevr. M. Blok uit Goes. Wegens een keelontsteking hield ze haar toe spraak kort. Ze sprak ook namens de landelijke speeltuinorganisatie Nuso. "U neemt afscheid, maar uw betrokkenheid blijft. De speeltuin Vrij en Blij is dan ook niet meer weg te denken", zei mevr. Blok. "De speelruimtes staan de laatste jaren meer in de aandacht dan ooit. U heeft daar ook naar gestreefd. Daar voor onze dank." De consulente speldde Rijnberg namens de Nuso een speciale jubileumspeld op. Daarbij hoorde ook nog een certifi caat. Ook voorzitter J.W. van Popering van de Dorpsgemeenschap Sint- Annaland sprak de scheidende voor zitter toe. "Ik kan het speeltuinwerk van Rijnberg op twee manieren opvatten: a) Als hobby waar zeer veel tijd in zit. b) Als vrijetijdsbeste ding waan hij veel voldoening uit haalt. U bent er enthousiast aan begonnen en door uitstapjes van diverse verenigingen waren er genoeg voorbeelden van speeltuinen voorhanden", zei Van Popering. "U ging er soms hard tegenaan. Ik citeer: 'Je moest je schamen. Je hebt vier kinderen en je bent geen lid van de speeltuinvereniging. Het is een schande.' En het heeft gewerkt!" De voorzitter van de Dorpsgemeen schap (die eveneens al 35 jaar bestaat) was trots op Vrij en Blij. "U gaat vanavond zogezegd met de vut, maar u bent zeker niet vervroegd uitgetreden en bepaald niet moege streden. De baas van de speeltuin vertrekt niet, want hij zal er zeker nog regelmatig te zien zijn." In zijn afscheidswoord bedankt Rijnberg zijn vrouw en kinderen voor de steun door de jaren heen. Hij haalde ook de goede banden met de gemeente aan en voegde daaraan toe: "Als de gemeente aan het eind van het jaar nog wat over heeft, gedenk onze vereniging in dit feest jaar dan eens met een aardigheidje." De erevoorzitter pleitte er ook voor dat verenigingen een bepaald bedrag, bijvoorbeeld 10.000 gulden, mogen reserveren. "Nu gaat dat niet, want je krijgt subsidie op je exploi tatie en als die klopt, dan krijg je niets." Rijnberg deelde nog mee dat er dit jaar een aparte kleuterhoek wordt ingericht. "De kleintjes zijn toch vaak wat bang voor de oudere jeugd en zij rennen dan van een toestel weg. Maar met deze kleuterhoek kunnen ze vrij spelen onder het toe zicht van de ouders", zei de erevoor zitter. Hij haalde daarbij ook nog de financiële situatie van de vereniging aan. "Ik vraag aan de bewoners van Tholen, bedrijven, instellingen en toch ook weer de gemeente om ons speciaal in dit feestjaar een gift te schenken", zei Rijnberg. Hij liet weten, erg trots te zijn op de speel tuin. "Ik had 35 jaar geleden nooit kunnen denken dat het ooit zo groot en mooi zou worden. Toen twee jaar geleden de wc's in gebruik zijn genomen, wist ik dat we niet veel hoger konden komen en toen heb ik gezegd: Als ik het 35-jarig bestaan nog mee mag maken, stop ik ermee. Het voorzitterschap gaat in goede handen over. Ik hoop dat de vereni ging mag blijven groeien en dat ook van buitenaf de toeristen met bussen aan zullen komen." Met een bos bloemen bedankte hij mevr. Blok voor de vele diensten die ze Vrij en Blij als consulente heeft bewezen. Aangezien er niemand vragen te stellen had, werd de jaarvergadering door Hage gesloten. Eerst maakte' hij echter nog bekend hoe de nieuwe bestuurssamenstelling eruit komt te zien. Daarin wordt Hage (als mede oprichter) de nieuwe voorzitter. D. Mol neemt de taak van vice-voorzit ter op zich. Verder blijft mevr. M. Bungener secretaris, S. van Vossen penningmeester en de overige leden zijn: mevr. Van Poortvliet, H. van 't Hof en J.C. Bazen. Hage sloot de bijeenkomst met het aanvoeren van een spreuk voor Vrij en Blij. "Ik dacht eerst aan Luctor et Emergo. Maar we hebben al geworsteld en we zijn boven gekomen. Daarom vond ik de spreuk van Sint-Anna land wel toepasselijk: Altijd bet groeiende", zei de nieuwe voorzitter. "Ik heb me wel altijd afgevraagd wat dat 'bet' nu betekende. Ik heb de gemeente-archivaris opgebeld en die vertelde me dat het een verkorte versie van 'beter' was. Dus 'Altijd beter groeiende'. Dat wens ik onze vereniging toe." De hervormde predikanten uit Tho len, St. Maartensdijk (Rehoboth) Stavenisse, St. Annaland, Oud-Vos semeer en St. Philipsland hebben niet meegedaan aan de opvallend scherpe actie. Wel een aantal voor malige Thoolse predikanten hebben de brief ondertekend, zoals ds. P. van Bergen Bravenboer uit Loon op Zand (voorheen Scherpenisse), ds. H. Harkema uit Onstwedde (St. Phi lipsland), ds. Tj. de Jong uit Stap horst (Poortvliet) en ds. J.G. van Loon uit Ouddorp (St. Maartens dijk). De briefschrijvers hebben hun zachtmoedigheid en nederigheid zoals Christus die in Matthëus 11:29 voorschrijft even laten varen gezien de 'dwang, feitelijke en juridische halve waarheden, onjuistheden, inti midatie en beschuldigingen' die de synode en de provinciale kerkverga deringen (PKV's) en provinciale kerkvoogdij commissies (PKC's) volgens de bezwaarden hebben geuit. "Sommige gemeenten hebben in één maand niet minder dan vijf brieven - soms zelfs aangetekend - ontvan gen, wat een enorme en onverant woorde druk op de gemeenten heeft gelegd. En de brieven staan vol met zeer tendentieuze mededelingen." De briefschrijvers hadden een meer pastorale, herderlijke houding van de synode verwacht, evenals fat soensnormen. "In plaats daarvan bestookte de synode de gemeenten met brieven om met behulp van een aantal dubieuze argumenten hen over de streep te trekken." Zoals al eerder gemeld, dient het beheer van de kerkelijke gebouwen, landerijen en financiën in de N.H. Kerk vanaf 1 januari door de kerke- raad te gebeuren in plaats van voor heen door een aparte kerkvoogdij. In de kerkeraad worden dan speciaal gekozen ouderlingen-kerkvoogd met het beheer belast. In de Her vormde Gemeente van Oud-Vosse meer bestaat die situatie al vele jaren, evenals in andere kerkgenoot schappen als de Gereformeerde Ker ken en de (Oud) Gereformeerde Gemeenten. Hervormd Stavenisse is 1 januari aangepast met de bevesti ging van de drie voormalige kerk voogden tot ouderlingen-kerk voogd. Diverse kerkvoogden willen die stap echter niet zetten omdat ze aan het ambt van ouderling grotere verant woordelijkheden toekennen, zoals de pastorale zorg, ook al zijn ze dan als ouderling-kerkvoogd gekozen met een speciale beheerstaak. Een geding voor de rechter om het syno debesluit aan te vechten, werd door de bezwaarden (onder wie de Her vormde Gemeenten van Tholen, Poortvliet en St. Maartensdijk) ver loren. Een groot aantal gemeenten is echter in beroep gegaan, onder wie Poortvliet en St. Maartensdijk. Tho len is afgehaakt, maar Scherpenisse heeft bij het hoger beroep weer mee gedaan, wat overigens juridisch betwist is. Hervormde Gemeenten die nog geen aangepaste kerkvoogdij heb feld (die in 1968 tevens directeur werd van het nieuwe ziekenhuis Lievensberg) de praktijk aanvanke lijk aan huis, Van Ramshorst werkte graag in het ziekenhuis. "Je leeft er binnen een gemeenschap, kunt over leggen met andere disciplines." Heel wat patiënten komen al jaren bij de huidarts, want veel huidkwalen zijn chronisch. "Vaak kan ik wel helpen, de symptomen bestrijden, maar niet genezen." Het is niet altijd even gemakkelijk dat aan de mensen uit te leggen. Het stellen van een diag nose is voor Van Ramshorst vaak een kwestie van een paar minuten. "Het zit aan de oppervlakte. Maar dat wil niet zeggen dat het vinden van een oplossing altijd eenvoudig is." De arts benadrukt het belang van de huid: een orgaan met een eigen taak en een gigantische betekenis. Denk alleen maar aan de tempera- tuurregulatie. In de periode dat Van Ramshorst zijn vak beoefent, hebben zich belangrijke ontwikkelingen voorge daan ten aanzien van de medicatie. Er werden hormoonzalven (uit het bijnierschorshormoon) ontwikkeld. Die zijn niet alleen schoner en stin ken minder dan teerzalven, maar de werking is beduidend beter. "Je zag als het ware wonderen gebeuren." Het had tot gevolg dat opname in het ziekenhuis voor behandeling veel minder vaak nodig was. Het ambu latorium - de afdeling waar deze mensen, die niet 'ziek' waren, ver bleven - is er dan ook al jaren niet meer. Ook van belang is de behan deling - vooral van psoriasis - met ultraviolet licht, die in de jaren zeventig werd ontwikkeld. Mensen liggen een bepaalde tijd onder een soort zonnebank. Om de werking van het licht (UVA) effectief te laten zijn, moeten tabletten geslikt wor- ben, staan nu als het ware onder curatele. Zij mogen geen rechtshan delingen verrichten en zelfs geen predikant beroepen wanneer er een vacature is. Daar kwam de Her vormde Gemeente van Maartensdijk in Utrecht onlangs achter. Die heeft, uit vrees voor het in andere handen vallen van de kerkelijke eigendom men, een stichting opgericht die kerk, pastorie, landerijen en finan ciën beheert. Het Thoolse St. Maar tensdijk heeft dat voorbeeld gevolgd en ook een stichting opgericht. Vol gens de briefschrijvers worden de desbetreffende kerkvoogdijen 'mis bruik van beheersbevoegdheid' en 'ontvreemdingsgedrag' verweten. Tholen, St. Annaland en St. Philips land willen, schoorvoetend, wel tot aanpassing van het beheer overgaan door ook ouderlingen-kerkvoogd te benoemen. Poortvliet, Scherpenisse en St. Maartensdijk blijven zich ver zetten, zoals ook blijkt uit de onder tekening van de open brief door de drie predikanten uit die gemeenten. Men vindt het synodebesluit 'pure dwang' en noemt de inhoud van de brieven 'dreigende taal.' Zo is gesproken over persoonlijke aan sprakelijkheid van de kerkvoogden, waardoor vele kerkvoogdijen en kerkeraden alsnog voor de druk zijn bezweken, aldus de bezwaarden, die zich 'diep gekwetst' voelen. Men spreekt verder over 'een typisch staaltje van de heersende synodocra- tie' binnen de N.H. kerk. De brief schrijvers vinden dat er geestelijke dwang wordt toegepast en dat gezonde kerkelijke gemeenten wor den afgebroken. "De rechten en vrij heden van predikanten en gemeen ten zijn in het geding!" De bezwaarden schrijven in hun brief aan het synodebestuur 'van ganser harte te hopen dat het christe lijk geweten en het gezond verstand het mogen winnen.' Volgens de 92 predikanten steekt er in hun gemeenten een 'storm van protest' op en openbaart zich 'in steeds ster kere mate een aversie tegen de syno de.' Op de achtergrond spelen ook de vorming van de Verenigde Prote stantse Kerk Nederland (VPKN) - de fusie van de Hervormde, Gere formeerde en Lutherse Kerken, het Samen op Weg proces - en de ver klaring van de synode over homo- sexualiteit een rol. "In grote delen van de kerk heeft dat al enorm veel stof doen opwaaien en heftige ver ontwaardiging gewekt", aldus de briefschrijvers. Ze zeggen niet bewust op een breuk of afscheiding aan te sturen. "Dat is ons een gruwel! De Heere heeft ons in deze kerk geplaatst en wij zullen daar zelf niet en nooit uitstappen. Zelfs al zou het synodebestuur ons - ten zeerste onverhoopt - uit het her vormde huis zetten, zullen wij daar met ons hart blijven." De bezwaar den doen een klemmend beroep op het synodebestuur om spoedig een gesprek over de kerkvoogdij-proble matiek te kunnen voeren. den waarin de plantaardige stof psoralen zit. De behandeling heet daarom: PUVA. "Psoriasis is heel naar, een schubziekte waarbij de huid enorm schilfert." Van Rams horst herinnert zich nog de allereer ste patiënt voor de lichttherapie, in 1977. "Ze had de ziekte heel erg. En of het nou het nieuwe van de behan deling was, ze was na de therapie helemaal schoon. Ze ging daama de stad in om overal kleren te passen. Dat kon ze nu een keer doen zonder dat overal huidschilfers vielen." Tegenwoordig wordt ook gewerk met UVB-licht, waaraan mensen maar enkele seconden blootgesteld kunnen worden. Het veroorzaakt zonnebrand. Een stacabine waarin beide lichtsoorten tegelijkertijd toe gepast kunnen worden, is momen teel in bestelling. "Dat wordt voor mijn opvolger." Deze gaat ook de behandeling ontwikkelen met het medicijn psoraleen in badwater. Eczeem, dauwworm bij baby's, jeugdpuistjes, voetschimmel, wrat ten, spataderen, psoriasis. Allemaal zaken waarmee dokter Van Rams horst in zijn praktijk te maken kreeg. "Je moest weieens een stukje huid weghalen voor onderzoek, maar meer niet. Ingewikkelde apparaten had ik niet nodig en dat ligt me wel. Dermatologen zijn geen agressieve mensen, dat is de aard van het vak." Dagelijks hield hij spreekuur, behal ve op donderdagmiddag. "Die was gereserveerd voor correspondentie en het wegwerken van de literatuur achterstand. Of voor langdurige behandelingen, zoals een spatader- onderzoek." Op één van zijn laatste werkdagen kreeg de huidarts nog een 'klassiek geval' te behandelen. "Een man die al drie maanden last had van jeuk. Binnen één minuut had ik het gezien, hij had schurft." De mensen hier zijn aardig en vriendelijk, vindt huidarts A.G.S. van Ramshorst die na drie decennia met pensioen gaat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3