Route in Sint-Maartensdijk is aangepast aan wensen hofdame Belse aannemer maakt asfalt IJsclub St. Annaland huldigt bij jubileum zeer trouwe leden Rode Kruis zoekt nieuwe voorzitter 32tg fl-3 AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Mannenkoor treedt op in Letland Jongerenkoor in oprichting Solisten en jongerenkoor in St.Annaland Middenstand houdt na bezoek Beatrix een 'Oranjemarkt' Broer en zus Mosselman vanaf de oprichting, 70 jaar, lid Donderdag 8 februari 1996 52e jaargangm^43 De stuurgroep die de komst van de koninklijke familie naar Sint-Maartensdijk op 30 april voorbereidt, heeft de voorgestelde route voor hare majesteit moeten aanpas sen. Dat werd woensdag duidelijk bij de presentatie van de route aan mevrouw Van Karnebeek, de hofdame van de koningin in de raadszaal van het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. Werkgroepen Mannenkoor Reconstructie kruispunt Hiksedijk De Belgische aannemer Deckx uit Dessel bij Turnhout was met 1.530.000 gulden de laagste inschrijver voor asfaltwerken op Tholen. Het is voor het eerst dat een niet- Nederlands bedrijf voor de provincie Zeeland zo'n groot karwei uitvoert. Rondweg Tholen Zaterdagmiddag schoonrijden Deze week Door vertrek C.A. Egas naar Albasserwaard "Ik heb zo goed kunnen rijden, ja ik was één van de bes te!" De 86-jarige mevr. J.M. van Vossen-Mosselman uit St. Annaland herinnert zich haar actieve schaatsperiode nog goed. De ijsbaan lag direct achter de ouderlijke woning aan de Hoenderweg en ook nu woont ze vlakbij de ijsbaan aan de Annewas. Zaterdagmiddag werd ze daar samen met haar broer J.J. Mosselman gehuldigd omdat ze beiden 70 jaar lid zijn van de ijsclub. Half varken ^^SEBIBÜO^ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Het smalstads mannenkoor brengt van 26 tot en met 29 april een bezoek aan Letland, waar in de 1,3 miljoen inwoners tellende hoofdstad Riga drie concerten worden gege ven. De contacten tussen Tholen en Riga kwamen tot stand via de c.d. 'Zes eeuwen koormuziek', die het mannenkoor in 1990 uitbracht. "Men was in Letland zo onder de indruk van de c.d., dat Caritas, een vooraanstaand gemengd koor uit Riga, ons via de Nederlandse ambassade heeft achterhaald", ver telt M. Verkerke van het mannen koor. "Je ziet wat onze c.d., die via omwegen in Letland terecht kwam, teweeg kan brengen." Enkele mensen hebben het initiatief genomen op Tholen een christelijk jongerenkoor op te richten. Een veertigtal jongelui tussen de 16 en 30 jaar is daarvoor gepolst en uitge nodigd voor de eerste repetitie op donderdag 15 februari om 19.45 uur in de Gasthuiskapel in Tholen. Ook andere jongeren zijn daar welkom. Het koor, dat de naam Euphonia krijgt, heeft psalmen, geestelijke en vaderlandse liederen als repertoire. Dirigent is Willem-Arie den Hertog uit Dirksland, die al een soortgelijk koor in Melissant leidt. Er is een tij delijk bestuur gevormd dat uit vier personen bestaat. Informatie vers trekken Ronald de Visser (tel. 603558) en Marloes Schot (602793). Zaterdag a.s. is er in de Nederlandse hervormde kerk te St.Annaland een zang- en muziekavond. Op deze bij eenkomst zal het regionale jonge renkoor Laudate Dominum uit Kapelle een optreden verzorgen. Dit koor staat onder leiding van de Thoolse dirigent Paul Heijboer. Naast koorzang is er ook solozang. De solisten Lia en Rinus van Gorsel uit St.Maartensdijk zullen vier bekende Nederlandstalige liederen zingen. De samenzang zal worden begeleid door organist Leen Heijboer en de trompettisten Katie van Winkelen en J.C. Goedege- buure. Zij zullen de avond ook ope nen met een instrumentaal intro. Het thema van de zang- en muziekavond is: 'Bent u rondom verzekerd?' Evangelist R. Schaap zal hierover een medidatie houden. Dhr. Schaap is werkzaam in het Belgische Essen, waar regelmatig vanuit St.Annaland is geholpen met het verspreiden van evangelisatiemateriaal. De zang avond, die georganiseerd wordt door de plaatselijke evangelisatie commissie, begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. Op de Mark- ji voorlichter F.A.P.M. Bakx uitleg over de route aan de hofdame van het koninklijk huis. Naast haar burgemeester H.A. van der Munnik. Links van Bakx de secretaresse L. van Sprundel van het college en een drukgebarende voorzitter J. de Feijter van het eve nementencomité Smalstad. Volgens voorlichter F.A.P.M. Bakx moest de oorspronkelijke route wat gewijzigd worden en op onderdelen aangepast: "Wat ons nu voor ogen staat, is ook beter dan de eerste opzet." Maar meer wil hij er niet over kwijt. In totaal veertien personen liepen na ruim twee uur vergaderen de route door de smalstad. Behalve de hofda me en haar gevolg liep de stuur groep mee bestaande uit burgemees ter H.A. van der Munnik, secretares se L. van Sprundel-den Engelsman van het college, voorlichter Bakx, voorzitter J. de Feyter van het eve nementencomité Smalstad en mr. E.E. van der Hoop van het kabinet van de commissaris van de koningin in Zeeland. Ook inspecteur J.M. Krombeek van de politie uit Tholen en twee vertegenwoordigers van de interregionale politie (uit Zeeland en West-Brabant) verkenden de route, samen met de afgevaardigde van rijksvoorlichtingsdienst, mevrouw Van Vonderen. De groep verliet het gemeentehuis via de trouwzaal door de tuin naar de achterzijde van het gebouw aan de Blauwstraat om via het smalle steegje door te steken naar de Kaai- straat. Vandaar volgde het gezel schap de oude noord-zuidverbinding over de Markt in de richting van de Noordpoort en Onder de Linden om vervolgens via de Parallelweg en de Zuidzingel op de Haven uit te komen. Langs de route zullen thema's uitge beeld worden die met Tholen te maken hebben. Welke dat zijn wil Bakx nog niet zeggen maar het lijkt voor de hand te liggen dat de land bouw maar ook de recreatie er een plaatsje zullen krijgen. Onderweg legden leden van de stuurgroep uit welk onderdeel waar zou moeten komen. Vooral bij Onder de Linden ter hoogte van het Schelde College is volop ruimte. Het traject is overigens ook in 1985 gebruikt voor de optocht tijdens de viering van het 500 jarig bestaan van de smalstad. Om de onderwerpen uit te werken worden nu werkgroepen gefor meerd. "Afgezien van het oordeel van het hof, gaan we nu alvast aan de slag. Zo zullen er ook werkgroe pen komen die zich met de straatver siering gaan bezighouden en met het verkeer. Elke werkgroep krijgt een voorzitter en die brengt elke veer tien dagen verslag uit aan het evene mentencomité." De middenstandsvereniging Smal stad gaat een 'Oranjemarkt' houden. Maar deze valt niet samen met het bezoek 's ochtends tussen tien en elf van de koningin, zo benadrukt Bakx. "Het is een randactiviteit in de braderie-achtige sfeer. Het is duide lijk dat er veel mensen op het feest af zullen komen. De middenstand wil zoveel moge lijk mensen in Sint-Maartensdijk houden. De markt zal pas na het bezoek van de koningin opgezet worden. Volgens Bakx is het moge lijk dat dit op het parcours gebeurt dat eerder door de koningin is gevolgd: "Maar nog niks is zeker." Het evenementencomité heeft de inwoners van de gemeente gevraagd ideeën aan te leveren voor de invul ling van de dag. Zo heeft het Smal stads Mannenkoor aangeboden voor de koningin en haar gevolg te zin gen. Bakx: "We zijn daar blij mee en we zijn er vrijwel zeker van dat we ze in kunnen passen. We hebben daar een voorstel voor gemaakt. Dat moet eerst weer naar het koor ter beoordeling." Op koninginnedag zal Sint-Maar- ~.isdijk overspoeld worden met ver tegenwoordigers van de media; tele visie- en radioploegen, fotografen en de schrijvende pers zullen het evenement verslaan. Om die op te vangen zal er een perscentrum inge richt moeten worden. Ook moet er voor deze groep een aparte parkeer plaats worden aangewezen. En het programmaboekje dat het evenementencomité jaarlijks voor koninginnedag maakt, zal dit keer een wat duurdere uitgave worden. Behalve het programma van die dag zal het ook uitleg geven over de ver schillende thema's die op de route worden uitgebeeld. Het wordt een heus drukwerkje met op de voorkant een foto. In de smalstad wordt het huis-aan- huis bezorgd, maar ook bezoekers van buiten krijgen een exemplaar. Op de parkeerterreinen zal het uitge reikt worden. En er komt een lijst in van bedrijven die de feestdag spon soren. Half januari schreef het evenemen tencomité Thoolse bedrijven aan voor een financiële bijdrage. Vrij dag was er 3500 gulden binnen. Vanavond vergadert het evenemen tencomité en deelt penningmeester P. van Sprundel mee hoe de stand van zaken dan is. Eerder werd wel eens aannemer Van Broekhoven uit België ingeschakeld voor een proef met Euroduit, maar toen kon nog geen enkel Nederlands bedrijf dat materiaal leveren. Het werk aan Deckx is nog niet gegund omdat er nog gegevens over de zekerheidsstelling boven water moeten komen. "Maar als we die ontvangen, moeten we ze het werk geven want met de open grenzen binnen de EEG staat het werk voor iedereen open", zegt een woordvoer der van de provincie. Het was ook een openbare aanbesteding. De eind vorig jaar door minister Jorritsma geopende rondweg bij Oostburg werd eveneens door een Belgische aannemer aangelegd, maar dat was in opdracht van rijkswaterstaat. Voor de Thoolse asfaltwerken waren 18 inschrijvers. Aug. van Dijck Petit uit Middelburg was met 1.573.000 gulden 43 mille duurder dan de Belg. Linssen uit Oisterwijk volgde met 1.590.000 gulden. Een asfaltbedrijf uit Moerdijk was met 2.213.000 gulden de hoogste inschrijver. De asfaltwerken, die van 1 maart tot I mei uitgevoerd moeten worden, omvatten bijna 3 km rondweg bij Tholen vanaf de brug tot aan de splitsing met de Vrouwendijk. Voorts de Reimerswaalseweg vanaf de stoplichten bij het Stenen Kruis tot aan de Bergsediepsluis op de Oesterdam. De BroekseWeg bij Oud-Vossemeer wordt tot aan de Veilingweg in St. Annaland van een nieuwe asfaltlaag voorzien, op 600 meter na ter hoogte van de fietstun- nel bij A. de Wilde. Een wijziging van de bestaande wegsituatie betreft de reconstructie van de splitsing Hiksedijk/Kreek- weg/Broekseweg bij Oud-Vosse meer. De voorsorteerstrook vanaf de richting St. Annaland vervalt op grond van nieuwe richtlijnen voor de verkeersveiligheid. Verder wordt het kruispunt versmald tot één rij strook. Het fietspad zal daardoor ook verlegd moeten worden. Een laatste onderdeel van het bestek 1996 van de provincie is verbetering van het fietspad vanaf de bebouwde kom van Tholen tot aan de Lange- weg richting Oud-Vossemeer, bij het nieuwe industrieterrein Welgele gen. Voor alle werken worden o.a. 19.100 m2 Euroduit, 5200 ton steen- mastiekasfalt en 1100 m2 asfaltbe ton verwerkt. Er dient 3000 m2 asfaltbetonverharding gefreesd te worden en 1100 m2 verharding te worden opgebroken. Zaterdagmiddag om half drie organiseert de ijsclub St. Anna land het open kampioenschap schoonrijden. Wie wil zien hoe het moet, kan vanavond om half acht al een demonstratie van specialisten bewonderen. Zater dag wordt er in vier groepen gereden: individueel tot en met 20 jaar. individueel vanaf 21 jaar, paren tot en met 20 jaar en paren vanaf 21 jaar. 'Vasthoudend man' A. Rijnberg zegt Vrij en Blij na 35 jaar vaarwel Vertrekkende huidarts Van Ramshorst: ais ik Tholen zie liggen vanaf de brug, dan voel ik me happy Hard rijden en wateroverlast knelpunten tijdens kernbezoek in Scherpenisse Gemeente investeert in vier jaar meer dan een miljoen gulden in Thoolse brandweer Keuze voor St. Anthoniusschool vooral beanvloed door leerkrachten Blik en bruingoed staks ook scheiden van ander huisvuil Drie hervormde predikanten trekken van leer tegen aanpassing kerkvoogdijen Tholenaren klaar voor Elfstedentocht De Casembrootschool voor de achtste keer schaakkampioen Carnavalskoorts in Oud- Vossemeer EEN GOED VOORBEELD IS DE BESTE PREEK Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het Rode Kruis afdeling Tholen moet op zoek naar een nieuwe voorzit ter en de protestants-christelijke basisschool Juliana van Stolberg in Sint-Maartensdijk naar een andere directeur nu C.A. Egas benoemd is aan de School met de Bijbel in Bleskensgraaf. En de ambulancedienst Tholen krijgt een apart bestuur. De 34-jarige Egas wordt in de Alblasserwaard directeur van een basisschool met 320 leerlingen. Dat is een promotie want zijn school in de smalstad telt 112 kinderen. "Het is altijd een van mijn idealen geweest om in dat gebied en op een grotere school te werken." Egas' schoonfamilie komt uit die streek, zelf groeide hij op in Wer kendam. "Ik ga terug naar mijn wortels, het is daar mooi met al die weilanden en slootjes." Zijn nieuwe werkgever wil dat Egas al op 1 juni begint, maar de directeur zal hier het schooljaar afmaken. Hij blijft dus ook lid van het evenementencomité Smalstad dat de komst van de konin gin voorbereidt. Egas kwam negen jaar geleden naar Sint-Maartensdijk waar hij A.B. Goedhart opvolgde. De school telde toen 115 leerlingen. Egas gaat dus ook de Thoolse afde ling van het Rode Kruis verlaten. Hij was sinds januari vorig jaar voorzitter na het vertrek van H. Brinkman. Ook is hij voorzitter van de stichting ambulancedienst Tholen; het dage lijks bestuur van het Rode Kruis vormt automatisch het dagelijks bestuur van de ambulancedienst. Maar volgens Egas zal dit losgekop peld worden en krijgt de ambulance dienst een eigen bestuur. "We willen de ambulancedienst nog professioneler maken en gaan dus zoeken naar deskundige bestuursle den op dat gebied. In feite moeten er nu twee voorzitters komen. We pro beren nu namen op tafel te krijgen." Voor het bestuur van het Rode Kruis is al een kandidaat beschikbaar in de persoon van L. den Braber uit Stave- nisse, chef burgerzaken bij de gemeente Tholen. Hij zal op de algemene ledenverga dering voorgedragen worden als bestuurslid. Ook het jeugdkoor in Tholen zal een vervanger moeten zoeken. Egas was er dirigent. Daarnaast speelt Egas orgel in de Hervormde kerken te Sint-Maartensdijk en Poortvliet. Het was zaterdag precies 70 jaar geleden dat meester A. Paape in Havenzicht de ijsclub St. Annaland oprichtte. Zo'n jubileum te kunnen vieren op de ijsbaan zelf, deed voor zitter W.J. Mosselman goed. Boven dien vond hij het heel bijzonder om twee inwoners die 70 jaar lid waren, een fruitmand aan te bieden. De 93- jarige J.J. Mosselman was daarvoor door personeelsleden van bejaarden centrum de Schutse naar de woning van zijn zuster gebracht, die aan de ijsbaan grenst. De twee hoogbejaarden bleven bin nen, want hoewel de zon rond vier uur aangenaam straalde, durfden ze het niet meer aan om op het ijs te gaan staan. Via een raam aan de ach terkant van de woning konden broer en zus Mosselman toch in het zicht van de belangstellenden gehuldigd worden. De koninklijke fanfare Accelerando zette de jubileumviering, in beperk te bezetting, luister bij. Eerst zou de muziek wegens gebrek aan tam boers verstek moeten laten gaan, maar het bestuur van de ijsclub haal de opgelucht adem, toen dat terug gedraaid kon worden. De voorzitter dankte de twee trouwe leden, die 70 jaar contributie hebben betaald - van twee kwartjes tot en met vijf gulden - om de vereniging mede in stand te houden. Hij prees ook de vele vrij willigers, die het 70 jaar hebben mogelijk gemaakt, dat de ijsclub St. Annaland springlevend bleef. De voorzitter noemde J.J. Mosselman ook zo'n actief vrijwilliger in het St. Annalandse gemeenschapsleven. Behalve in besturen van verenigin gen maakte hij deel uit van de gemeenteraad. "Op de ijsbaan zat hij liever op de prikslee dan op de schaats", herin nert zijn zuster zich nog. Als één van de eersten voor hun leeftijd hadden ze destijds 'bootjes'. "Een oom van ons uit St. Maartensdijk verkocht schaatsen en van kindsaf aan werd je op het ijs grootgebracht. De water gang lag vlak achter ons huis. Behalve schaatsen deden we daar ook aan paling steken", aldus mevr. Van Vossen-Mosselman. Na de huldiging installeerde de voorzitter zaterdagmiddag ook de nieuwe bode, dhr. C.J. Koopman. Hij kreeg een tas en een pet, terwijl er voor zijn vrouw bloemen waren. Na het stoppen van Adr. Burgers namen de bestuursleden en met name penningmeester Iz. Vroegop de taak van bode tijdelijk over, maar met de aanstelling van Koopman heeft de St. Annalandse ijsclub weer een officiële bode. In de nieuwe kantine vonden de cho colademelk, erwtensoep en zelfs glühwein gretig aftrek en ook de verkoop van tweedehands schaatsen liep voortreffelijk. Kantinebeheer der P.M. Mosselman zei in de twee ijsperioden van dit seizoen al 50 paar schaatsen te hebben verkocht, 's Avonds vond de trekking van de jubileumverloting plaats, waarmee 66 prijzen waren te winnen, geschonken door de St. Annalandse middenstand. De hoofdprijs, een half varken, ging naar M. Hage uit de Huygensstraat, bestuurslid van de ijsclub. Inmiddels zijn de 1383 leden bereikt en de 70-jarige ijsclub uit St. Anna land hoopt binnenkort het 1400ste lid te kunnen inschrijven. Vanavond, donderdag, wordt om half acht een demonstratie schoonrijden gegeven door vijf of zeven Zeeuwse leden van de lan delijke schoonrijdersvereniging. De schoonrijders uit Kapelle en Kortgene durfden vrijdagavond de rit naar St. Annaland niet aan wegens de ijzel, maar nu komen ze vanavond ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de ijsclub. Broer en zus Mosselman werden in de aan de ijsbaan grenzende woning van mevr. Van Vossen-Mosselman gehuldigd wegens hun 70-jarig lidmaatschap van de St. Annalandse ijsclub. Links voorzitter W.J. Mosselman.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1