Zeventig jaar Sint-Annaland op de schaats met een eigen ijsclub Minder zwaluwen Wisse zegt telers van Tholen vaarwel Carnavalskoorts in Groot Pesóót Nogmaals uit kleren in Tholen Cursus over tocht door de woestijn o- de ketting... Aantal leden steeg van paar honderd tot ongeveer 1350 Dweilband Lamsóóren bouwt uit de kluiten gewassen wagen Donderdag 8 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Zaterdag vierde de ijsclub Sint-Annaland haar 70-jarig bestaan. Dat was ook de exacte dag van oprichting: 3 februari 1926. Toen werd in Havenzicht van M. Boo gaard de oprichtingsvergadering gehouden. Vóór die bij eenkomst hadden al een paar honderd mensen aangege ven lid te willen worden. In zeventig jaar groeide het ledental tot zo'n 1350. Kat uit de boom Flesrijden Nieuwe baan Zuidmoerpolder gunstige uitzondering Het gaat minder goed met de huiszwaluwen op Tholen. Dat bleek uit het verslag van de huiszwaluwtelling dat op de jaarvergadering van natuurvereniging Rubia Tincto- rum werd gedaan. Bomenboekje de zwakke schakel van uw wintersport? wij verhuren kettingen, snelsluiters/halfautomatisch magnetisch etc. BEL 0164-233676 - Twintig jaar gedegen en gezellig bietenpraatje Na meer dan 20 jaar CSM suiker heeft landbouwkundige J. Wisse donderdagavond in de Wellevaete te St. Anna land afscheid genomen van de Thoolse bietentelers. Zijn collega H. Anthonisse neemt zijn taak als specialist over, terwijl J. Overbeeke als 'huisarts' voor de akkerbouwers van Tholen en St. Philipsland blijft fungeren. In Oud-Vossemeer wordt koortsachtig gewerkt aan wagens en andere creaties voor de carnavalsoptocht die zaterdag 17 februari door het dorp trekt. Dweilband De Lamsóóren is al vanaf september in de weer om die mid dag goed voor de dag te komen in Gróót Pesóót. De Heen Gemaskerd bal Hagelslag en honing Kwaliteit 13 Op die eerste vergadering werd het voorlopig bestuur gekozen. A. Paape (voorzitter), A. Gunst (secre taris), H. Overbeeke (penningmees ter) en J. den Haan werden bij accla matie benoemd omdat zij degenen waren die aan de oprichting van de vereniging hadden gewerkt. De vijf de man leverde echter wat proble men op. Na twee stemmingen had er nog niemand van de aanwezigen de •meerderheid behaald. De derde stemming ging daarom tussen F. Burgers en I. van Dijke. Omdat Van Dijke geen behoefte had aan een bestuursfunctie, werd Burgers benoemd tot vijfde lid. Zo waren de eerste stappen van de ijsclub Sint- Annaland gezet. De eerste contributie werd vastge steld op 50 cent per jaar voor leden boven de zestien jaar, 25 cent voor leden beneden die leeftijd en mini maal 1 gulden voor donateurs. Toe gangsbewijzen voor niet-leden of donateurs kostten 25 cent per per soon per middag. Om te voorkomen dat mensen eerst de kat uit de boom zouden kijken, werd besloten de contributie tussen 1 december 1926 en 1 maart 1927 te verdubbelen. Ook werd het salaris van de bode vastgesteld op tien gulden per jaar. Toen moest er nog een bode komen. Daarvoor waren vier gegadigden. Witte v.d. Boogaard kreeg 41 van de 75 stemmen. De eerste jaarvergadering werd gehouden op 15 december 1927. De penningmeester kon een batig saldo melden van 201 gulden en 55 en een halve cent. Vervolgens werden de eerste commissarissen gekozen: W.A. Dormaar, F.M. Boogaard, A.P. Bil, A. Boon, M.P. Lanooy en MJ. Boogaard. Het salaris van de bode bleek onvoldoende en werd opgehoogd tot 17,5 gulden. Het jaar erop werd dit vijf cent per lid met een minimum van vijftien gulden. Het bestuur deelde mee dat het ope nen van de baan bekend gemaakt zou worden door de dorpsomroeper. In 1928 telde de ijsvereniging 407 leden en 25 donateurs. Het bestuur Bestuur en commissarissen van de 70-jarige ijsclub St. Annaland op de ijsbaan met op de achtergrond de nieuwe kantine, v.l.n.rTh. Dun- ki Jacobs, J. Burgers Az.n.,J.M. Vroegop, bode CJ. Koopman, J.P. Moerland Czn., penningmeester IzVroegop, voorzitter WJMosselman, secretaris D.L. Hage, M. Hage Gzn., J. Hage Mzn. en J.B. van Dijke. Een Gunter-trio bij het schoonrijden, v.l.n.r. mevr. De Groen-Gun- ter uit Poortvliet, mevr. Gunter-Scherpenisse en mevr. Scherpenisse- Gunter uit St. Annaland. werd gemachtigd om een vlag te kopen. De eerste ijsbaan werd aangelegd op een stuk weiland aan 'De Annewas' aan de Hoenderweg in Sint-Anna land. Het werd door de ijsclub voor 50 gulden per jaar gepacht van boer Pieter van Luijk. Daar schaatste men tot en met 1930. Tot 1940 is de ijs baan vervolgens gevestigd op een stuk grond van P.J. Hage uit St.Maartensdijk. Daarna pachtte men het terrein van P. van Oost aan de Langeweg. Toen het overging naar J.L. Fase werd de grond van hem gepacht. In 1959 kocht de ijs club het weiland van jonkvrouw W.C. Witsen Elias-de Casembroot uit Blaricum. Deze jonkvrouwe (ambachtsvrouwe van Sint-Anna land) heeft de ijsclub (financieel) Hink gesteund. In 1959 antwoordde zij, bij monde van haar man jonk heer dr. J.S. Witsen Elias, positief op de vraag van het bestuur van de ijsvereniging om de ijsbaan te mogen kopen omdat deze in de her verkaveling terecht zou komen. Behalve de toezegging dat de ver eniging de grond mocht kopen, gaf het echtpaar ook een renteloos voor schot. Het bestuur antwoordde hier op met de vraag of de jonkheer, dan wel de jonkvrouwe, beschermheer of -vrouw wilde worden van de ijs vereniging. Omdat haar vader altijd een 'warme belangstelling' had voor Sint-Annaland, stemde jonkvrouw Witsen Elias-de Casembroot toe. Van de oorlogsjaren heeft de vereni ging zelf niet veel hinder ondervon den. Voor het schaatsenrijden hoef de geen vergunning te worden aan gevraagd en de jaarvergaderingen probleem op te lossen. Daarvoor schreef men ondermeer de Neder landse Heidemaatschappij en het blad Vraag en Aanbod in Deventer aan. Behalve het 'losse' vertier voor de leden, organiseerde de ijsvereniging ook wedstrijden. De winter van '46/'47 was zeer streng. Het was zo koud, dat men dinsdagsavonds de baan onder water zette en er de vol gende dag al op kon lopen. Donder dags ging de ijsbaan open. Met wat dooiperioden tussendoor, vroor het stevig van half december tot maar liefst 8 maart. Op die dag werd nog steeds geschaatst. Vijftig dagen ach ter elkaar was het kwik niet boven nul geweest. En dat kwam goed uit, want wegens de geboorte van prin ses Marijke (later Christina) schreef het bestuur op 21 en 22 februari nog wedstrijden uit. Zo kon men op 22 februari 1947 meedoen aan balrij den voor dames, turfrapen voor heren en schoonrijden voor paren. De dag ervoor was de jeugd aan de beurt met hardrijden voor de jon gens tot vijftien jaar, blokjes plaat sen voor meisjes tot twaalf jaar en flesrijden voor meisjes van twaalf tot vijftien jaar. Overigens was het die vrijdag echt guur winterweer met een flinke sneeuwstorm, maar dat mocht de pret niet drukken. Wat andere bijzondere gebeurtenis sen voor de vereniging waren de volgende. In 1938 nam men de eer ste proef met verlichting en dat beviel goed. In 1940 werd de Thool- se ijsbond opgericht, bestaande uit alle ijsclubs van het eiland. Vier jaar later werd deze bond weer al opge heven wegens de oorlog. 1959 was een bijzonder jaar voor de ijsclub St.Annaland. Ze kocht het terrein van de ijsbaan van jonkvrouw Wit sen Elias-de Casembroot en werd een rechtspersoon. In 1976 wordt het 50-jarig bestaan herdacht. Voor zitter A. Burgers stapt na 36 jaar in het bestuur gezeten te hebben, op. Hij werd benoemd tot ere-voorzltter. In januari 1979 haalt de vereniging het 1000ste lid binnen. De gemeente had de grond van de ijsbaan nodig om ondermeer gemeenschapscentrum De Welle- vaete te bouwen. De ijsclub kreeg er haar oude stek aan de Annewas voor terug (voormalig terrein van P. van Luijk). De nieuwe baan werd in 1981 officieel geopend door gemeenteraadslid L. Kloet en ere voorzitter Burgers. Zaterdag vierde de St. Annalandse ijsclub haar 70-jarig bestaan. De vrijdagavond geplande demonstra ties schoonrijden door paren van Noord- en Zuid-Beveland gingen niet door wegens de zware ijzel die dag. Zaterdag werd er door de kin deren wel gereden. Het bestuur bestaat momenteel uit: voorzitter W.J. Mosselman, secretaris D.L. Hage, penningmeester I. Vroegop, J.P. Moerland Czn. en M. Hage Gzn. mochten plaatsvinden 'mits geen onderwerpen van politieke aard worden behandeld'. Overigens miste men in 1944 wel een jaarvergade ring door de evacuatie. Wat grotere problemen opleverde was de ijsbaan zelf. Om er water in te krijgen, wer den een electromotor en centrifu- gaalpomp aangeschaft. Desondanks bleven er problemen, want de grond bestond niet uit klei en liet water door. Daardoor liep het onderge- pompte weiland soms in acht dagen weer leeg. Allerhande maatregelen moesten worden getroffen om het Geconcentreerd gaat Jeroen Borst op de pioen af bij de wedstrijden voor de basisscholen in St. Annaland. Sinds 1989 telt de natuurvereniging de huiszwaluwen op Tholen. Na een aanvankelijke stijging tot 1993 gaat de populatie van deze vogels de laat ste tijd flink achteruit. Vorig jaar werden er 534 broedparen geteld en dat is ruim 18,5 procent minder dan in 1994. Het is tevens het laagste aantal broedparen sinds het begin van de telling in 1989. De meeste grote kolonies nemen jaarlijks in aantal af en enkele kleinere zijn helemaal verdwenen. Een gunstige uitzondering hierop is de populatie in de Zuidmoerpolder bij Stavenis- se. Deze kolonie is tot nu toe erg sta biel en rnet 78 bewoonde nesten de grootste van Tholen, aldus het ver slag. Er wordt geteld in blokken van 2,5 bij 2,5 kilometer. In '94 waren er nog in zeventien blokken broedende huiszwaluwen te vinden, nu in zes tien blokken. Overigens neemt het aantal huiszwaluwen binnen de bebouwde kom procentueel af (nu nog 47,9 procent van het totaal). De natuurvereniging is bang dat de ach teruitgang bij deze vogels op Tholen een landelijke trend is. Voorzitter Xandra Wielaard opende de jaarvergadering ten overstaan van vijftien aanwezigen. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. T. Soomers met algemene stemmen herkozen. In het jaarverslag blikte men terug Naar aanleiding van een vorige week geplaatst artikel over een man die in een bakkerszaak in Tholen zijn geslachtsdeel toon de aan de bediende, is er nog een melding van een dergelijk geval binnengekomen bij de politie. Blijkbaar gaat het om dezelfde jongeman die net voor het inci dent in de winkel, hetzelfde uit haalde bij een bushalte in Tho len. Slachtoffer was ditmaal een vrouw die op de bus zat te wach ten. De politie verzoekt getuigen en eventuele andere slachtoffers contact op te nemen met de poli tie in Tholen 'omdat dit voor met name vrouwen zeer vervelende incidenten zijn'. op de activiteiten van de verenigin gen in 1995. Belangrijk was het bomenproject waaruit een Bomen- boekje kwam waarin voor elke plaats in de gemeente Tholen een wandelroute langs bijzondere bomen en struiken is beschreven. Ook de oprichting van een roofvo gelwerkgroep was een stap vooruit. Verder werden er diverse excursies en bijeenkomsten gehouden. Na de pauze gaf dhr. Rommers een dia presentatie over de landgoederen Zoomland en Mattemburgh. Veel insekten, bomen, struiken en vooral paddestoelen werden op het scherm vertoond. Hierna vertoonde Rommers nog dia's over de Philipsdam. Ook bij deze serie passeerden veel planten en dieren de revue. De regionale werkgroep volwasse- nenkatechese van de katholieke parochies van Tholen, Oud-Vosse meer, Halsteren en Lepelstraat orga niseert een cursus Tocht door de woestijn'. Het project loopt geduren de de veertig-dagentijd en behandelt vragen als: De kerk is soms als een woestijn: onherbergzaam, een zoek tocht. Kunnen we dan op elkaar bouwen? Waar is voedsel? En wat geeft werkelijk hoop? De cursus wordt gegeven op 29 februari en 7, 14, 21 en 28 maart van acht tot tien uur 's avonds in het parochiecentrum naast de katholieke kerk in Tholen. Men kan zich voor 15 februari schriftelijk aanmelden via de brie venbus van de kerk in Tholen. Molenweg 38 in Oud-Vossemeer en de pastorieën in Lepelstraat en Hal steren. Advertentie I.M. Sinds september werken leden van dweilband De Lamsóóren enthousiast aan een wagen voor de carnavalsoptocht in Oud-Vossemeer. Vorig jaar waren de deelnemers aan de optocht (37 personen, groepen en wagens) tot op hun huid toe nat doordat het water met bakken uit de lucht viel. Dat zette een aantal leden van de dweilband aan het denken; ze wilden voortaan in ieder geval droog zitten. "We besloten om een tribunewagen te bouwen", vertelt woordvoerder Ad van Poortvliet. Uiteindelijk zal een gevaarte van 5 meter hoog en 18 meter lang door de straten rijden. "We hadden vooraf geen ontwerp Iedereen kon ideeën aandragen en vervolgens werd geprobeerd die te realiseren." Het eindresultaat is dus werkelijk 'teamwork' te noemen. "Vergeleken met de wagens die in Brabant rijden is dit kinderwerk, maar voor Oud- Vossemeer is het best bijzonder", meent Van Poortvliet. In juni werd met de voorbereidingen begonnen. De groep kreeg een wagen van 2,70 meter lang cadeau en kocht er zelf een bij. Verder had men niks. De leden zelf, maar ook collega's van het werk, familie, buren en kennis sen droegen van alles aan. "Onvoor stelbaar, zoveel mensen die ons geholpen hebben", vertelt Van Poortvliet op een moment dat juist iemand met twee rollen vloerbedek king komt aandragen. Tien tot twaalf mensen zijn na de zomervakantie op maandagavond en zaterdag aan de slag gegaan. Sinds november wordt ook op donderdag avond gewerkt. Regelmatig zijn mensen zelfs overdag in de bouw loods Onder de Molen te vinden. "Alleen met zo'n groep vaste men sen kun je dit bereiken. Het leeft echt", aldus Van Poortvliet, die aan geeft dat binnen de dweilband onder meer schilders, lassers en timmerlie den beschikbaar zijn. Ook de dames steken de handen uit de mouwen: ze komen schilderen, of maken thuis kussens en borden. De Lamsóóren bestaat nog maar twee jaar en telt 25 leden. Van hen kunnen er 20 een plaatsje vinden op de - overdekte - tribunewagen. Het voorste deel is gevuld met een aantal carnavalspoppen, die men in Zeeuws-Vlaanderen op de kop heeft getikt. Zondag is de wagen voor het eerst te zien, in de optocht van De Heen. Ook in Halsteren en Nieuw-Vosse- meer rijdt hij mee. Er zijn borden gemaakt met teksten die inspelen op de motto's in de verschillende dor pen en die aan de wagen bevestigd kunnen worden. De bouwactiviteiten komen boven op het musiceren, dat deze weken ook vele uurtjes vergt. Zaterdag werd in café De Hoop een geslaagd dweilbandfestival georganiseerd, waaraan naast de beide Vossemeer- se bands De Lamsóóren en Oemom- menoe nog vijf groepen meededen. Ook carnavalsvereniging De Vlooi- entrappers, de organisator van het carnavalsfeest in Oud-Vossemeer, bouwt aan een wagen. En buurtvereniging Onder de Molen zou zelfs meerdere creaties aan het maken zijn. "Wij hadden vier jaar geleden, bij de oprichting, niet gedacht dat het carnaval zó zou aanslaan in ons dorp", zegt voorzit ter Frank Hommel van De Vlooien- trappers in de carnavalskrant, die voor het eerst is uitgegeven. 'Ut Vlóóienkrantje' is huis-aan-huis ver spreid. Zaterdag worden op de toegangswe gen van het dorp weer de gebruike lijke borden geplaatst om aan te geven dat Oud-Vossemeer tijdelijk Gróót Pesóót heet. Het programma voor 16 en 17 febru ari ziet er als volgt uit. Op vrijdag bezoekt Prins Kedóóze met zijn gevolg peuterspeelzaal De Pluus, Die Heenetrechtschool en de Sint Anthoniusschool. 's Avonds om half negen begint in café Hof van Hol land het gemaskerd bal. Deelnemers kunnen een prijs win nen. Bij De Vossenkuil overhandigt de burgemeester zaterdag om elf minuten voor één de sleutel van het dorp aan de prins. Als het jeugdprin sesje en -narretje bekend zijn gemaakt, vertrekt de optocht. Van twee tot vijf uur volgt dan in het dorpshuis het vlooiencircus voor de jeugd. Vanaf negen uur 's avonds is het bal, waarna het vellen van de roos om elf minuten over een het feest voor dit jaar afsluit. Velen bezochten de algemene ver gadering van het district Tholen van de suikerbietentelersvereniging Zeeland altijd om het praatje van Wisse te horen en zijn dia's te zien, zo vertelde L. Bijnagte uit Scherpe- nisse. Als rayonmedewerker gewas- onderzoek BLGV Oosterbeek had hij veel met de CSM-man te maken en volgens Bijnagte zal de praktijk dhr. Wisse zeker missen. "Voor ons en voor gedegen onderzoek was u ook een meer dan gewaardeerd ambassadeur", aldus Bijnagte, die een attentie aanbod. De van Walcheren afkomstige Wis se leidde een middelgroot akker bouwbedrijf in Dinteloord en werkte vervolgens voor zaadbedrijf Van Engelen in West-Brabant en Goe- ree-Overflakkee, voordat hij in 1975 bij de CSM kwam. Met de teeltbe geleiding en harde weg-ontvangst heeft Wisse zich een gerespecteerde plaats verworven, stelde vice-voor- zitter Verhage. Hij prees hem ook wegens zijn ludieke voorlichting. De sluiting van het CSM-kantoor Goes maakte het Wisse niet gemak kelijker en door een reorganisatie maakt de landbouwkundige per 1 mei gebruik van de regeling om ver vroegd uit te treden. Ir. A.A.H. Smook, hoofdlandbouw- kundige van de suikerfabriek Wit- touck te Breda noemde Wisse het prototype van een CSM'er. "Hij heeft hier als een Gehasi en Elisa geopereerd", zei Smook. Mede dankzij de activiteiten van Wisse is Tholen bij de bestelling van rhizo- manie-resistente rassen een goede landelijke tweede achter de Hoekse Waard, die een half procent hoger zit. Wisse kwam graag op Tholen, zo vertelde hij. "Men zei hier waar het op stond en door de Oesterdam werd de verbinding vanuit 's Gravenpol der een stuk gemakkelijker. Van de 24 agenten waarmee ik ruim 20 jaar geleden bij de CSM begon, zijn er nog 2 over en nu komt voor mij het afscheid. Ik probeer het positief te benaderen, zoals ik dat ook in mijn brugfunctie tussen teler en fabriek altijd heb gedaan", zei Wisse. Dat CSM maai voor 23% meer in de suiker zit en voor 45% in de levens middelensector en 32% van de omzet uit ingredianten haalt, stemde Wisse evenmin somber. Integen deel, hij zei blij te zijn, dat directeur ir. G.M.L. van Loon en zijn collega's het bedrijf destijds hebben verbreed met o.a. hagelslag en honing. Wisse wenste de Thoolse telers nog vele goede jaren toe. Hem werd nog een kaasmand aangeboden; zijn vrouw kreeg bloemen. Zijn afscheid in de Wellevaete werd bijgewoond door de in St. Annaland woonachtige echtgenote van directeur Van Loon. In zijn laatste bietenpraatje nam Wisse de voorbije suikerbietencam pagne door. "Met de tonnen (61,2) kunnen we goed mee op Tholen, maar met de kwaliteit (15%) laten we het zitten", zei de CSM-man. Veel lovender was hij over het per centage gerestreerde bedrijven en de keuze voor rhizomanie-resis- tente rassen. "Mijn zendelingenwerk op Tholen heeft succes gehad", con stateerde Wisse met genoegen. Hij waarschuwde om voorzichtig te zijn met stikstofbemesting. Zijn plaatse lijke kennis kwam weer goed tot uiting in zijn toelichting bij de diase rie, waarbij ook Tholen nogal eens in beeld kwam. Niet alleen de bieten kwamen aan de orde, maar ook gra nen, aardappelen, uien, sla, mestpro blemen en een minicamping. Het bietenpraatje was, zoals gebruike lijk, levendig, humoristisch en gezellig. Ir. Smook praatte de Thoolse bieten telers donderdagavond nog bij aan de hand van het thema 'Met het pro- duktiesysteem de markt op.' Bij de bestuursverkiezingen werd J. Goen- se uit Tholen bij acclamatie herko zen. De opkomst was kleiner dan gebrui kelijk. Zijn er anders meer dan hon derd belangstellenden, nu bleven er met zo'n 75 aanwezigen nogal lege stoelen in de Wellevaete. Mogelijk was de gewijzigde vergaderdag (donderdag in plaats van vrijdag) hierop van invloed, alsmede het feit dat de bietentelers in december ook al een keer bij elkaar waren geweest. Het resultaat was, dat de CSM de liefhebbers twee keer op gebak bij de koffie kon tracteren. Herindeling. De Brabants-Zeeuwse werkgeversvereniging is voorstan der van één gemeente op Walcheren en één in Zeeuws-Vlaanderen. Men acht een sterk openbaar bestuur noodzakelijk voor het bedrijfsleven, vooral voor de verdere ontwikkeling van de Zeeuwse haven- en industrie gebieden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 13