Inwoners Tholen kunnen knelpunten verkeer aandragen Nieuwe bedrijven WINTER MODE MARKT PRIJZEN Ijsgang bemoeilijkt scheepvaart Tegenvallers bij afvalverwerking kosten burger pas volgend jaar geld Bouwwerk bij het Stenen Kruis Woningverbetering moet gestimuleerd Balans-opruiming |:j PERSIA Cursussen OC over bestuur, de omgang en het geheugen Kamervragen vangstbeperking muskusratten ALLE NU VOOR Zoommeer dichtgevroren; Krammersluis nog deels in bedrijf Mensen gemotiveerd houden voor afvalscheiding en preventie Route verkend langs Zuidsingel en Parallelweg Notitie over woningbehoefte komende jaren Donderdag 1 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 In toekomst ook plannen andere plaatsen Er komt een bijeenkomst waarop inwoners van Tholen- stad de gelegenheid krijgen om knelpunten in de ver keerssituatie kenbaar te maken aan het gemeentebestuur. Die inventarisatie dient, samen met opmerkingen en wensen van de gemeente, als bouwsteen voor het ver keersplan dat de Grontmij gaat maken. Wanneer dat plan er ligt, komen er hoorzittingen waar de bewoners opnieuw kunnen reageren. Tholen St. Annaland St. Maartensdijk Poortvliet Binnenstad Het winterweer speelt de scheepvaart parten. De harde oostenwind zorgt voor kruiend ijs dat de doorgang belemmert, met name bij de noordelijke ingang van het Schelde-Rijnkanaal. Het traject van het kanaal tot de Krammersluizen is moeilijk bevaarbaar. IJsbrekers varen op het kanaal heen en weer, schepen volgen veelal in konvooi. Schelde-Rijnkanaal "Geef de inwoners het gevoel dat ze niet alleen staan, dat de overheid meewerkt." Die hartekreet slaakte raadslid J. van den Donker (D66) in de commissie openbare wer ken. Punt van bespreking waren de alsmaar stijgende kosten van de afvalverwerking. "Maak de inwoners dui delijk dat de overheid er alles aan doet om die stijging zo beperkt mogelijk te houden." Daaraan hecht de demo craat meer belang dan aan een uitleg waardoor de kos tenstijging wordt veroorzaakt. Wrang Compost Geld liefst voor eigenlijke doel gebruiken Het gemeentebestuur moet de boer op met de premiere geling voor woningverbetering. PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde heeft dat gezegd in de commissie ruimte lijke ordening, waar aan de orde kwam dat maar weinig inwoners van de regeling gebruik maken. De strakke voorwaarden die door de provincie zijn gesteld, waren meerdere commissieleden een doorn in het oog. Eigen verordening Bemiddelen j Perzen,Berbers,Kelims,Nepals,Gabbeh's. Zo'n keus vindt u alleen bij ons. L j En 15 tot 25 /O échte korting. IX De bedoeling is om te onderzoeken welke verkeersstromen wenselijk zijn in het stadje, zowel in de oude kern als de nieuwbouwwijken. Niet alleen alle soorten verkeer worden meegenomen, maar ook de parkeer voorzieningen, reconstructies van straten e.d. Hoewel de commissie openbare werken dinsdag positief reageerde op het feit dat er een beleidsmatige aanpak van de verkeersproblematiek komt, waren er de nodige kritische kanttekeningen. Met name voor het CDA bleef er veel onduidelijk. J. de Jager had het oude plan - uit 1982 - bij de stukken gemist. "Wat is daar van terecht gekomen? Je moet eerst het rendement bezien voor je aan Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 1 tot en met 26 januari 1996. J.C.L. advisering, Eendrachtsweg 13, projectbegeleiding, 1 perso neelslid. U.C.W. van den Aarsen, Kotter- straat 38, groot- en kleinhandel in antieke meubelen en aanverwante artikelen, 1 personeelslid. Helen's Groenland beheer b.v., Slabbecoornweg 31, het deelnemen in, het financieren van, het zich op andere wijze interesseren bij en het voeren van beheer over andere ondernemingen, het zich (mede) verbinden voor verplichtingen van groepsmaatschappijen en het beleg gen, geen personeelsleden. Introcopie b.v., Slabbecoornweg 48, het verrichten van pre-presswerk- zaamheden, 2-4 personeelsleden. J. Bogert, Visstraat 27, administra tieve dienstverlening en juridisch- financiële ondersteuning, 1 perso neelslid. Relatiebemiddelingsbureau Samen Verder, Huygensstraat 81geen per soneelsleden. Coöperatieve Taxicentrale Tholen u.a., Nijverheidsweg 17, het voor zien in de stoffelijke belangen van de leden die houders van taxiver gunningen zijn door in het kader van haar onderneming overeenkomsten te sluiten om te komen tot het ter beschikking stellen van taxi's, 1 per soneelslid. Casa Oggi, Nijverheidsweg 1, het ontwikkelen en verkopen van nieuwbouwprojecten, 1 personeels lid. Autohandel G. van der Meer, Bos straat 21, kleinhandel in gebruikte auto's, herstellen, veranderen, onderhouden, monteren of vervan gen van wielen, banden, schokdem pers, uitlaten en onderdelen van het remsysteem die buiten het hydrauli sche systeem vallen, 1 personeels lid. Handelsonderneming H. van Nieu- wenhuyzen, Albert Schweitzerstraat 23, groothandel, im- en export van goederen, algemeen assortiment, 1 personeelslid. Extreme Fashion, Kaaistraat 8, kleinhandel in dames-, heren- en kinderboven- en onderkleding en badkleding, 1 personeelslid. Automatiseringscentrum Tholen, Bram Groenewegeweg 10, compu terservicebedrijf, 1 personeelslid. Keal, Noordstraat 2, kunstenaarsga lerie, kunsthandel, I personeelslid. een nieuw avontuur begint." De Jager stelde dat lering gelrokken moet worden uit het verleden en hij meende dat zeker uitgangspunten uit het oude plan overgenomen zullen worden. "Zet eerst eens een aantal zaken op een rij voor u de opdracht verstrekt." Het commissielid haalde er het plan voor de reconstructie van de Ten Ankerweg en Grindweg bij, waarover in de politiek de meningen sterk verdeeld zijn. Wethouder J. van der Jagt trok daaruit de conclu sie dat de CDA'er twijfelde aan de deskundigheid van de Grontmij. "Dat heb ik niet gezegd", reageerde De Jager. "Het gaat erom of door de gemeente de doelstellingen goed zijn aangegeven richting de Gront mij." Omdat in het voorstel van burge meester en wethouders de zinsnede '....een actualisering van het oude verkeerscirculatieplan' voorkomt, vroeg ook P. van Belzen (RPF/GPV) zich af of het plan uit 1982 het uitgangspunt vormt. De wethouder sprak dat tegen. "Er komt een totaal nieuw plan. Het oude plan, dat volledig is uitgevoerd, beantwoordt niet meer aan de huidi ge eisen en inzichten." Hij noemde in dit verband de groei van het auto verkeer en het alsmaar groter en zwaarder worden van de vrachtau to's. Van Belzen zou het liefst de oude binnenstad afsluiten voor het autoverkeer, maar hij realiseerde zich dat dat niet kan. Het is de bedoeling om in de toe komst ook voor de andere plaatsen in de gemeente verkeersplannen te maken. Alleen de grove lijnen uit het plan voor Tholen zullen daar voor gebruikt kunnen worden, kreeg H.J. Vermaas (PvdA) van Van der Jagt te horen. J. van den Donker (D66) maakte zich zorgen dat al het geld op zou gaan aan plannen, zodat niets overschiet voor de uitvoering ervan. "Bij een vervolg zal voor mij zwaar wegen of de kosten van een plan opwegen tegen wat het oplevert voor een woonkern." De democraat was ingenomen met het voornemen om de inwoners bij de inventarisatie van de knelpunten te betrekken. Ook SGP'er M.J. Klippel noemde dat een goede zaak. Over de tijdsplanning kon de wethouder nog niets zeggen. Volgende week komt iemand van de Grontmij een toelichting geven - die bijeenkomst is vooral bedoeld om de voordelen van de mini-rotonde nog eens toe te lichten - en dan zal er meer duidelijkheid zijn. CDA-senator H. Eversdijk uit Ril land heeft in de Eerste Kamer vra gen gesteld over de bestrijding van de muskusrat. Eversdijk wil van de ministers Jorritsma en Van Aartsen weten of het waar is dat de Europese Unie maatregelen voorbereidt om het vangen van muskusratten met (gazen) fuiken en pootklemmen te verbieden. En indien dat zo is, welke maatregelen de ministers dan den ken te nemen om de bestrijding van deze ratten te waarborgen. Eversdijk baseert zijn twijfels op een artikel in het blad Oogst. Hij wil ook weten of, met name in de Biesbosch, het aantal beverratten fors is toegeno men. Deze voor de fokkerij uit Zuid- Amerika geïmporteerde dieren zijn groter dan de muskusrat en zouden eveneens een gevaar kunnen gaan vormen voor de zeeweringen. De CDA'er wil weten wat het beleid is om dat te voorkomen. Eversdijk is tijdelijk dijkgraaf van het water schap Zeeuwse Eilanden, dat sinds 1 januari de muskusrattenbestrijding in Zeeland coördineert. listraat 4 - Steenbergen - Telefoon 0167-563430 De oude Eendracht bij Tholen ligt dicht. De kleine motorbootjes en sloepen liggen vast in het ijs. Door de aanhoudende vorst is het zoete Zoommeer dichtgevroren. Vrijdag passeerden nog enkele scheepjes de Bergsediepsluis en trokken een geultje door het ijs, maar dat is alweer verdwenen. Geschut kan er overigens nog wel worden aan de Oesterdam. "Bij hoog water laten we wat zout water in de kolk lopen om de sluisdeuren open te houden", vertelt de sluis wachter. "En bij de vergrendeling van de Zoommeerdeur wordt met Advertentie I.M. een compressor lucht in het water geblazen. Door de luchtbellen komt het warmere water omhoog en zo slagen we er in de deur open te hou den." De scheepvaart op het drukke Schel de-Rijnkanaal ondervindt hinder van de ijsgang. De Zuid-Vlije en het Krammer tot aan de sluizen zijn moeilijk bevaarbaar. Dinsdag was bij de Krammersluizen nog één sluis in bedrijf en werd er alles aan gedaan om de deuren open te hou den. Zaterdagmiddag kreeg de scheep vaart het advies om de Krammer- sluis te mijden in verband met het zeer zware drijfijs. Een dag eerder besliste rijkswaterstaat om tussen de Kreekrak- en de Krammersluizen in konvooi te gaan varen. Tot dan toe veroorzaakte het ijs nauwelijks hin der. Maar in de nacht van donderdag op vrijdag kwamen massa's grondijs los van de bodem, waardoor het hele traject dik in het ijs zat. Rijkswater staat besloot ijsbrekers in te zetten, want Nederland is gebonden aan een overeenkomst met België om de vaarweg naar Antwerpen open te houden. De Zephyrus uit Stavenisse werd ingezet. Deze stuitte in de Zuid-Vlije, tussen het Krammer en de inloop van het Schelde-Rijnka naal, op drijfijs (door de harde oos tenwind opeengehoopte ijsschotsen) van soms bijna een meter dik. Er lie pen tien schepen in vast. De Zephy rus brak het ijs voor zes binnensche pen, de anderen moesten uit het ijs gesleept worden. Het open houden van deze vaarweg werd 's middags gestaakt, maar 's avonds alsnog uit gevoerd. Diezelfde avond arriveer den nog twee slepers, die samen met het Stavenisser schip konvooi gin gen varen. Zowel op het Zoommeer als op de Oosterschelde is begonnen met het opnemen van de lichtboeien. Daar door zal ook op de Oosterschelde in konvooi gevaren moeten worden. Als de winter voortduurt, zal het ijs op den duur niet meer gebroken kunnen worden en dan ontstaan gro te problemen voor de scheepvaart. De gemeente Tholen moet dit jaar 37.000 gulden extra bijdragen aan het openbaar lichaam afvalstoffen- verwijdering midden- en noord-Zee land (Olaz). Dat wordt betaald uit het egalisatiefonds, waardoor de Een zware delegatie van het konink lijk huis en de rijksvoorlichtings dienst heeft gisterenmiddag de voor lopige route verkend, die koningin Beatrix 30 april vermoedelijk in St. Maartensdijk gaat volgen. Na eerst twee uren met de stuurgroep in het gemeentehuis te hebben vergaderd, ging het gezelschap via de achter tuin naar buiten. Onder stralende weersomstandigheden werd het par cours verkend, waarop de festivitei ten zich 30 april zullen afspelen. Dat is niet alleen de Markt, maar waar schijnlijk ook Onder de Linden, de Parallelweg, de Zuidsingel en de Haven. afvalstoffenheffing voor de inwo ners niet extra omhoog moet. In 1997 komt daar immers toch al 30% bij omdat wordt gewerkt naar een kostendekkend tarief. Maar die 30% zal niet voldoende zijn, liet wethou der J. van der Jagt al doorscheme ren. "Olaz heeft een tekort van zes miljoen en werkt daarvan 2,4 mil joen weg door de begroting voor dit jaar aan te passen. Maar dan blijft er nog bijna vier miljoen buiten beschouwing." Daarnaast werken ook nieuwe wettelijke maatregelen kostenverhogend. De wethouder was blij dat het Olaz- bestuur de visie van Tholen en Noord-Beveland ten aanzien van het tekort ter harte heeft genomen. Door de bezuiniging in de begroting op te vangen, is overigens geen structure le oplossing gevonden, gaf Van der Jagt toe. De geplande verlaging van de storttarieven voor bedrijven en gemeenten is geschrapt, wat het openbaar lichaam een besparing oplevert van 1.188.000 gulden. Het exploitatie-overschot van 1994 en de reserve professionalisering oud papier leveren het restant op. De tegenvaller in de exploitatie van Olaz wordt veroorzaakt doordat minder afval wordt aangevoerd. -Verder is Zeeland verplicht om een bepaalde hoeveelheid afval te leve ren aan een verbrandingsoven, wat extra kosten meebrengt. "Dat is voorschrift van de minister, daar kunnen we niet onderuit", aldus Van der Jagt. P. van Belzen (RPF/GPV) noemde het wrang dat een lager aanbod van afval een verhoging van de kosten tot gevolg heeft. "Terwijl het beleid er juist op is gericht om het produce ren van afval terug te dringen." Deze tegenstrijdigheid komt tot stand doordat de verwerkingsinstallaties bij een geringer aanbod met overca paciteit geconfronteerd worden. VVD'er R. Ravensteijn noemde het een taak van de gemeente om de inwoners uit te leggen waarom het scheiden van en minder produceren van afval niets oplevert. "De mensen moeten gemotiveerd blijven om aan afvalscheiding en preventie te doen, want anders kost het in de toekomst nog meer." Door de alsmaar strengere eisen gaat de produktie van afval vanzelf omlaag, maar op de oude voet door gaan zou de afvalverwerking nog duurder maken dan het nu al is, betoogde Van der Jagt. Hoe minder de gemeente aanlevert in Nieuw- dorp, hoe minder ze moet betalen, want de afrekening gebeurt per ton. J. de Jager (CDA) noemde het beleid voor de toekomst onduide lijk. "Het gaat allemaal veel duurder worden en daar zullen we op in moeten spelen", aldus de wethouder. SGP'er M.J. Klippel riep de gemeente op om actief mee te wer ken in de afvalproblematiek en zich niet altijd door Olaz te laten leiden. Van der Jagt schetste Olaz als een sterk groeiende organisatie, die lan delijk één van de goedkoopste is. Niettemin maakt Van den Donker zoch zorgen over het in de hand houden van de kosten. Ravensteijn zag wel wat in elkaar beconcurre rende verbrandingsovens, maar dat kan niet omdat het land in regio's is verdeeld en die hun afval moeten verbranden in de aangewezen instal laties. De compost kwam ook nog ter spra ke. En dan met name de tegenval lende afzet van het spul. De wethou der zei dat de Olaz-directeur niet pessimistisch gestemd is met een produktievoorraad van drie maan den, maar hij gaf toe dat de optimis tische ramingen over inkomsten door de verkoop ervan al lang ach terhaald zijn. De Jager meldde een toename van gestort afval in wegbermen en langs dijken, maar Klippel vond dat in de Thoolse polders best meevallen sinds op Scherpenisse containers zijn geplaatst. Hij zei dat de inwo ners ook duidelijk gemaakt moet worden dat een deel van de kosten van de afvalverwerking bedoeld zijn om stortplaatsen af te dekken. "Dat zijn gerechtvaardigde kosttn, want het gaat om ons afval en daarmee kun je onze kinderen niet opzade len." Tholen kreeg in 1994 en vorig jaar totaal 689.781 gulden van de pro vincie om particulieren in staat te stellen de slechte bouwtechnische toestand van hun woning te verbete- - ren. Slechts 17 aanvragen, voor een bedrag van 280.208 gulden, werden gehonoreerd. De ruim vier ton die overbleef, moet echter voor Tholen behouden blij ven, vond de commissie. De provin cie liet weten dat het geld binnen drie jaar besteed moet zijn, anders moet het terugbetaald worden. Als het niet aan woningverbetering op gaat, dan is er de mogelijkheid om van het geld milieuhinderlijke bedrijven te saneren. Een andere besteding staat Middelburg niet toe, zo maakte burgemeester H.A. van der Munnik de commissie duidelijk. Daarmee reageerde hij op voorstel len om zelf als gemeente slechte panden op te kopen, ze op te knap pen en vervolgens weer aan de man te brengen. CDA'er J. de Jager kwam hiermee op de proppen, want hij kende die handelwijze nog uit de gemeente Sint-Philipsland. Maar volgens ambtenaar L.T. Steenpoorte kan dat niet uit deze pot, omdat de regeling uitsluitend is bedoeld voor eigenaren-bewoners van panden. Ook slopen en vervolgens nieuw bouwen valt buiten de regeling. K.A. Heijboer (SGP) suggereerde om, als het overschot nu voor milieuhinderlijke bedrijven wordt gebruikt, bij toekomstige aanvragen voor woningverbetering uit de reser ve voor sanering bedrijven te putten. Maar zo'n reserve is er volgens de burgemeester helemaal niet. Mevrouw E. Frigge-Hogesteeger (VVD) pleitte voor soepeler regels, door als gemeente zelf een verorde ning in het leven te roepen. Op die manier zou het gebruik volgens haar kunnen toenemen. Dat laatste wil ook mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) bereiken, wat geconcludeerd kan worden uit haar kritische opmerkingen over de bij aanvragen gehanteerde criteria. "Bij een eigen verordening horen eigen middelen, dus zou u daar in de begroting ruim te voor moeten vinden", schetste Van der Munnik het probleem bi het voorstel van mevrouw Frigge. En de beperkende criteria - ondei andere uitsluiting woningen buiten gebied, uitsluiting zelfwerkzaam heid, maximale subsidie 50%. begrenzing subsidiabele kosten tus sen 15.000 en 75.000 gulden - zijr door de provincie vastgesteld en daaraan valt niet te tornen. Van der Linde maakte zich bezorgd over de kwaliteit van het particuliere woningbezit. Met 15% slechte woningen valt Tholen in Zeeland uil de toon. "Daarom krijgen we veel subsidie, maar we maken bijna niets op. Ter wijl er in alle woonkernen slechte woningen zijn." Dat het gemeente bestuur wacht tot mensen zelf aan kloppen, is volgens Van der Linde niet goed: "Het college zou kunnen bemiddelen tussen koper en verko per, en op de regeling wijzen." Ook J. van den Donker (D66) bepleitte een actievere rol. Van der Munnik zei dat de Thoolse bevolking mon dig genoeg is. "Jaarlijks krijgen we tientallen vragen over deze regeling, maar uiteindelijk nemen de mensen zelf de beslissing of ze een aanvraag indienen. En huis voor huis bekijken wie er in aanmerking komt, daar voor hebben we de ambtenaren niet." De burgemeester wees er ook op, dat het percentage slechte woningen al behoorlijk is gedaald. Vier a vijf jaar geleden was dat nog 22 tot 25 procent. Overigens lijkt de premie voor woningverbetering zijn langste tijd te hebben gehad. Vanaf 1997 zal het rijk namelijk aanmerkelijk minder geld beschikbaar stellen voor stads en dorpsvernieuwing. Voor 11.000 gulden gaat het advies bureau RBOI een beleidsnotitie maken over de woningbehoefte en woningbouw in Tholen. Door de bevolkingsontwikkeling van de afgelopen tien jaar én de benodigde aantallen woningen per plaats in kaart te brengen, kan het gemeente bestuur een visie voor het beleid in de komende jaren ontwikkelen. "Het is goed om na te gaan wat de gemeente wil met de groeimogelijk heden van de kernen", aldus de bur gemeester in de commissie ruimte lijke ordening. Hij vertelde er bij, dat de provincie een dergelijke structuurvisie in de toekomst vereist alvorens nieuwe bestemmingsplan nen te beoordelen. Bij de notitie zul len eerdere onderzoeken, zoals van de nationale woningraad, betrokken worden. De commissie stond positief tegen over het opstellen van de notitie, maar plaatste een aantal kantteke ningen. Zo roerden P. van Belzen (RPF/GPV) en J. van den Donker (D66) de vestigingen vanuit west- Brabant aan, die voor een druk op de woningmarkt zorgen. De burge meester zei daarom blij te zijn met het aanwijzen van Tholen als regio nale kern. Want in de andere plaat sen mag alleen gebouwd worden om in de eigen behoefte te voorzien. "Dat is een flinke beperking in het streekplan", aldus Van Belzen. Van der Munnik wees erop, dat het moei lijk is om in een notitie de gangen van mensen te vatten. "Zij laten zich vrij moeilijk sturen." J. de Jager (CDA) kaartte het draagvlak aan dat nodig is om een voorziening in een bepaalde kleine kern in stand te hou den. Ook dat is volgens de burge meester een moeilijke zaak, maar de aandacht voor de kleine kernen is er voortdurend. Het Oosterscheldecollege begint binnenkort in Tholen met de drie cursussen: 'gemakkelijker omgaan met mensen', 'op ontdekkingsreis door het geheugen' en 'beter bestu ren van verenigingen'. In de eerste cursus leren mensen sociale vaar digheden. Daaronder vallen kennis maken, complimehten geven, een moeilijk telefoongesprek voeren, maar ook iemand afpoeieren. Na verloop van tijd kunnen de cursisten gemakkelijker met anderen omgaan. De cursus begint op dinsdagavond 13 februari. De tweede cursus is een aantal geheugenlessen voor ouderen. Veel ouder wordende mensen maken zich zorgen over het feit dat ze af en toe iets vergeten. Op de cursus wordt voorlichting gegeven over onder meer de ziekte van Alzheimer, maar men krijgt ook allerlei praktische tips die het onthouden gemakkelij ker maken. Alle ouderen (boven de vijftig jaar) kunnen meedoen met de cursus die woensdagmorgen 21 februari begint. Opleiding of beroep doen niet ter zake. Tenslotte is er de cursus beter bestu ren van verenigingen. Of liever gezegd de cursussen, want er zijn drie onderdelen die men kan volgen. Ze zijn speciaal bedoeld voor bestuursleden van verenigingen en stichtingen die draaien op vrijwilli gers. Meri kan kiezen voor de cursus vergadertechniek die maandag avond 19 februari begint en waarop men leert hoe men een vergadering goed en gestructureerd kan voeren of leiden. Daarnaast is er ook een cursus notuleren - die begint op 21 maart - waarin men leert hoe men een vergadering registreert. Tot slot kan men ook kiezen voor het onder deel kascontrole. In vier avonden leren penningmeesters hier begro tingen maken, subsidies aanvragen en een aantal eenvoudige boekhoud- technieken toepassen. Deze cursus begint op 13 maart. Voor meer informatie over de cur sussen, die in de voormalige gemeentelijke mavo aan de Jan van Bloisstraat worden gegeven, kan men contact opnemen met het Oos terscheldecollege tel. 0113-231170. Fortuinstraat 3 Bergen op Zoom I Tel.: 0164-243509 In het open landschap bij het Stenen Kruis in Tholen is aan de Eeweg een bedrijfspand in aanbouw voor dhr. Rietkerk. In de gemeenteraad komt bouwen in het buitengebied vaak ter sprake. Dat blijkt nogal eens problemen op te leveren bij het ruimtelijk beleid, maar de agrari sche sector heeft een streepje voor omdat die branche grondgebonden is. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 9