Jeugdsozen in Sint-Annaland en St.Maartensdijk op stapel Klein publiek bij cabaret Kiek Uut 'Als koude aanhoudt wordt het moeilijk voor de vogels' Onze Top 10 van deze week. Piet Stols van de natuurvereniging Tholen: Albert Heijn Tholen en St. Philipsland 1MB H. van Veen geeft première in De Maagd Fietsendief is zelf dupe van ontvreemding O O Topper van de week: Controle op kwellingen in hondenkennel 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Uitstrijkje voor eigen rekening Donderdag 1 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Bestuur nieuwe stichting jeugd- en jongerenwerk gepresenteerd Kiki Hessels krijgt wel positieve reacties Wellicht lag het aan de onbekendheid van haar naam of aan het feit dat ze als vervanger diende voor Han Römer en Titus Groenestege. Hoe dan ook, kleinkunstenares Kiki Hessels trok vrijdagavond in De Vossenkuil te Oud- Vossemeer slechts een kleine 50 man publiek. De reacties van de aanwezigen waren er echter niet minder om. Skeelers Het jeugd- en jongeren werk staat na vijftien jaar op eigen benen. Aanvanke lijk nam de gemeente het initiatief, waarna het bij de stichting Thuiszorg terechtkwam. Maar in november werd het jeugd- en jongerenwerk een apar te stichting en vrijdagmid dag werd het kersverse bestuur gepresenteerd op een bijeenkomst in Sint- Maartensdijk. Er werd ook nog gesproken over de plannen voor de toekomst. Tussenschakel Als de winter aanhoudt zullen verschillende soor ten vogels het moeilijk krijgen. Bij extreme omstandigheden zullen de zwakste exemplaren het loodje leggen. Bijvoeren kan, maar daar zal niet elk soort van profiteren. De vogelwerkgroep van de natuurvereniging Tholen houdt de situatie in de gaten maar heeft nog geen concrete plannen om de vogels in de natuur te hel pen. Smienten Bestuursleden Vrijdags en zaterdags GEOPEND Tijdgebrek 1 Gevoelskwestie 1.38 1MCT 8.90 1A* 89 «r 1.29 w 5.49 5.99 AS9- 4.59 Coca-Cola, regular, light of light cafeïnevrij, 3 fles 1.5 liter naar keuze Het eerste bestuur van de nieuwe stichting Jeugd- en Jongerenwerk Tholen. Zittend van links naar rechts: J. Kloet en voorzitter A.F. van Riet. Boven: mevr. D. Borneman, mevr. J. Westeinde en mevr. I. van Helmond. Kiki Hessels bracht haar programma Kiek Uut, een levensverhaal in cabaretvorm. De solovoorstelling gaat over het leven van een jongeda me uit de Achterhoek die op een dag naar Amsterdam trekt om te gaan studeren. Ze vraagt zich daar af hoe je erin slaagt om in zo'n ingewikkel de, verwarrende en oppervlakkige stad je eigen leven te leiden. Het is een soort reisverslag en levensloop geworden die het meest met cabaret, maar ook met theater te maken heeft. Ondanks het voor Uit op Tholen kleine aantal bezoekers, was het publiek enthousiast over deze vrij nieuwe ster aan het firmament. Uit Oud-Vossemeer was er vrijwel nie mand, het publiek was hoofdzake lijk afkomstig van de rest van het eiland. De meesten waren vaste gast van Uit op Tholen. Gaandeweg de voorstelling kwam Hessels steeds beter in haar doen en ze zette een afwisselend optreden op de planken. Voornamelijk vrolijk cabaret, maar met hier en daar ontroerende liedjes waarbij ze zichzelf op de piano begeleidde. Ook haar stem behoort niet tot de slechtste. Voor het optre den had ze ook maar weinig attribu ten nodig. Haar pet, piano en een paar skeelers waarmee ze op het toneel verscheen, waren eigenlijk genoeg. De kleinkunstenares schreef zelf zowel teksten als de muziek van haar cabaret en liedjes. Iets dat niet velen haar na zullen doen. Hulp, behalve van een licht- technicus, had ze dan ook niet nodig. De lijn van haar verhaal liep van de jeugd in de beschermde Ach terhoek tot aan de studententijd in Amsterdam. Zelf verried Hessels zo af en toe haar eigen Achterhoekse afkomst. Na afloop was de indruk bij het publiek in elk geval bevredi gend. Een afwisselende voorstelling met verschillende emoties en fraaie liederen. Laten haar teksten niet altijd even sterk zijn, maar bij wie is dat wel het geval? Wethouder J. Versluys haalde in herinnering hoe het allemaal begon. In 1980 werd het welzijnsplan van de gemeente Tholen vastgesteld en daarin werd de noodzaak aangege ven voor het opzetten van jeugd- en jongerenwerk. Er werden een aparte werkgroep en een jeugd- en jonge renwerkster (mevr. I. Wilbrink) ingesteld. Nadat deze ambtenaar vertrok, werden de taken opgepakt door het bureau algemene zaken en welzijn. In 1986 werd de overleg groep jongerenbeleid Tholen inge steld. In 1991 bracht de overleg groep een notitie uit waarin gepleit werd voor een bredere aanpak. Dat leidde tot het aanstellen van een parttime jeugd- en jongerenwerk ster, Marianne Velthuis uit Tholen. De financiën kwamen van de gemeente en de organisatie werd ondergebracht bij de stichting Thuiszorg. Vorig jaar kreeg het jeugd- en jongerenwerk een nieuwe medewerker: Ron van den Bogaard uit Anna Jacobapolder. Verder ver huisde de organisatie naar een eigen kantoor in de voormalige kleuter school aan de Radda Barnenstraat in Sint-Maartensdijk. "Een voorlopige huisvesting, want het ligt nog steeds in de bedoeling dat het jeugd- en jongerenwerk wordt ondergebracht in het nieuwe woonzorgcomplex dat gebouwd wordt in de plaats van Sint Maartenshof", legde Versluys uit. "Deze nieuwe stichting zal dus de verantwoordelijkheid op zich nemen voor het uitvoerende werk", zei de wethouder. "De gemeente zal voor de financiën moeten blijven zorgen. Daarbij moeten we ons beraden, hoe we de beleidsadvisering het beste vorm kunnen geven. We hebben goede ervaringen met een schakel tussen de gemeente als financieel verantwoordelijke en het uitgevoer de werk. Zeker is dat er goed contact gehouden moet worden met alle dis ciplines die aandachtspunten voor De politie verrichtte dinsdag samen met een inspecteur van de dierenbe scherming en een dierenarts onder zoek naar een kennel aan de Bree- denvlietsedijk te Sint-Annaland, eigendom van de 67-jarige J.B. uit Sint-Maartensdijk. Aanleiding voor het onderzoek waren klachten en een aangifte van dierenkwelling. In de kennel werden een paar volwas sen honden en pups aangetroffen. Uit het onderzoek bleek echter niet dat er sprake was van dierenkwel ling of -mishandeling. Wel kwam naar boven dat de eigenaar regel ma- Piet Stols van de vogelwerk groep: "Het is hier lang zo koud niet als in het noorden. Bovendien ligt hier ook geen sneeuw. De meeste vogels kunnen toch nog wel wat voedsel vinden. Maar als de kou aanhoudt, dan zal het voor een aan tal vogels moeilijk worden." Volgens Stols zijn vooral reigers snel de dupe van de vorst. "Er is nog nauwelijks open water. Hoewel ze ook muizen eten, halen ze overwe gend hun voedsel uit het water." De reiger die zich al jaren dicht in de buurt van de mens ophoudt, is dan ook gemakkelijk te voeren. "Ze heb ben meestal een vaste stek; als je ze eenmaal voert, komen ze steeds terug." Vis blijft het geliefde voed sel van de reiger. Zwanen, ganzen en eenden leggen voor de winter een vetreserve aan. "Daar kunnen ze nog wel even op teren, maar dat is niet genoeg voor de hele winter. Als het weer zo blijft, gaan ze over een week of wat toch snel achteruit." De zwanen ver zamelen zich in de wakken of vlak bij een wak. Of in groepjes op de weilanden in de polders. Ze steken hun kop tussen hun veren zodat ze zo weinig mogelijk warmte verlie zen. Onbeweeglijk kunnen ze zo een tijdlang op het ijs zitten. In het natuurgebied de Pluimpot in Sint- Maartensdijk was maandag nog één wak open. In de Deurloopolder in Tholen heeft een adequaat jongerenbeleid aan kunnen geven." De wethouder kon nog niet vertellen welke vorm deze tussenschakel dan zou moeten krij gen. Versluys ging nog even in op wat al is bereikt door het jeugd- en jongerenwerk, zoals Technika 10 en de Thjos. "Maar ook bij zaken van bredere omvang was het jeugd- en jongerenwerk betrokken zoals het project Kotterstraat in Tholen." Ver sluys bedankte de medewerkers in het algemeen voor het werk en in het bijzonder de leden van de overleg groep jongerenbeleid Tholen. "Wel licht zien we u voor een groot deel weer terug in een nader te bespreken adviserend orgaan, maar in ieder tig nesten met honden fokt en de pups verkoopt. Omdat de Sint- Maartensdijkse man hiervoor niet de benodigde vergunning heeft, kreeg hij een proces-verbaal. De politie meldt dat er regelmatig klachten binnen komen over de leef omstandigheden van dieren. Deze zaken worden allemaal onderzocht. Ook oefent de politie regelmatig controles uit bij bedrijven waar die ren worden gehouden en bij hobby isten. Ook de komende tijd blijft de politie hierop controleren. geval bedankt voor al het werk dat u al gedaan hebt. De stichting wens ik toe dat ze succesvol werk kunnen leveren in het belang van de doel groep die altijd in ontwikkeling is", besloot de wethouder. Het eerste bestuur van de nieuwe stichting werd voorgesteld door voorzitter Ton van Riet uit Sint- Maartensdijk. Zijn medebestuurders zijn: secretaris Dorien Borneman en penningmeester Ineke van Helmond uit Oud-Vossemeer, Jozien West einde uit Tholen en Jaap Kloet en Sint-Maartensdijk. Van Riet legde [1 De fj gerenommeerde LIJSTENMAKER vLtjkneixjwm VOOr het LLjusmrk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. uit dat het vormen van de stichting niet zonder bedenkingen was verlo pen. "Laten we eerlijk zijn. Ergens weten we als jeugd wel dat bepaalde bestuurlijke zaken nodig zijn om activiteiten van de grond te tillen, maar juist daaraan kennen we op jonge leeftijd vaak een minder groot belang toe. Is dat een gebrek aan ervaring? Is het durf, of hoeft dit allemaal niet zo? Als het toch al goed geregeld is en het is naar onze zin, dan gaat hiernaar niet zo de aan dacht uit. En ik vind dat begrijpelijk. Destemeer is het fijn dat er ook jon geren op deze receptie aanwezig zijn", zei de kersverse voorzitter. Hij liep eveneens kort de historie van Smienten die in de winter in Neder land verblijven, komen naar Zeeland maar worden vooral in het noorden van het land waargenomen. De toe- het jeugd- en jongerenwerk langs. "Halverwege 1995 was er wat angst onder de inmiddels vele actieve vrij willigers, toen Marianne Velthuis ons ging verlaten. Ik ben blij - en ik durf te zeggen namens alle vrijwilli gers - nu te kunnen stellen dat die angst niet nodig is geweest", zei Van Riet. "Onze nieuwe jongerenwerker Ron van den Bogaard heeft bij deze vrijwilligers zeer snel het nodige vertrouwen gewonnen en ook uit voerend worden zaken snel en ade quaat opgepakt." "Was dat er misschien de oorzaak van dat wij - en ik spreek nu namens de nieuwe bestuursleden - benaderd werden om zitting te willen nemen in de stichting?", vroeg de voorzitter zich af. "Daarmee zouden we wet houder Versluys, de overleggroep, stichting Thuiszorg en de heren Van der Meer en Manni te weinig eer geven. Hun gezamenlijke inspan ningen, de werkzaamheden van Marianne Velthuis, Ron van den Bogaard en het uitstekende werk van de vrijwilligers hebben uitein delijk geleid tot de conclusie dat de proef jeugd- en jongerenwerk een vervolg moest krijgen." Het nieuwe bestuur verwacht nog wel wat problemen dit jaar. "Nog zo kort na de oprichting dringt het bij ons bestuur nog niet zo door wat wij op onze nek hebben genomen. Maar de contouren worden langzaam dui delijk en het is goed dat de akte is gepasseerd, want verwacht mag worden dat wij ons binnenkort gaan beraden op een Activiteitenplan voor de korte termijn waarbij we gevoels matig al zeggen dat er wat de uitvoe ring betreft tijdgebrek zal zijn", zei Van Riet die het overleg met de gemeente belangrijk noemde. "En laten we eerlijk zijn, een net opge richte stichting laat je niet gelijk in de steek. We gaan met de nodige inventiviteit aan de slag." Tot nu toe zette het jeugd- en jonge renwerk al heel wat zaken op de rails. Zo pakte men het project Technika 10 aan en organiseerde men straatspeeldagen, roefeldagen en de kindervakantieweek. Verder werd het jongeren advies- en infor matiebureau (JAIB) in Tholen opge zet. En er ontstonden jeugdsozen in Tholen (Thjos), Oud-Vossemeer (Jong Vosmaer) en Sint-Philipsland (De Kelder). Er staan ook nieuwe activiteiten op de rol, ondanks het feit dat Van den Bogaard en zijn medewerkers Eefke Bastianen en Dick Goedegebuure het erg druk hebben. "We zijn nog steeds bezig met het idee om het JAIB met een bus mobiel te maken, zodat we meer jongeren kunnen bereiken", zegt Van den Bogaard. "Tot nu toe zijn de reacties van de overheid best positief en we hebben er goede hoop op dat het gaat lukken. Verder zijn we bezig met de oprichting van een jongerensoos in Sint-Annaland. Dat kan, omdat er al een groep vrijwilli gers aanwezig is die dit idee op heeft gepakt. Ook in Sint-Maartensdijk willen we een soos opzetten, maar daar hebben we nog geen mensen voor en dus zal dat nog wel even duren. Als die zaken rond zijn, heb ben we in elk geval wel een redelijk goede verspreiding over de gemeen te." De kindervakantieweek die vorig jaar in Tholen een flop werd, wil de stichting in 1996 nieuw leven in blazen. "Meer dan genoeg werk dus", concludeert Van den Bogaard." opzet is door de ziekenfondsraad gewijzigd; voortaan worden vrou wen van 30 tot 60 jaar elke vijf jaar opgeroepen voor een uitstrijkje. Een samenwerkingsverband moet dit onderzoek gaan organiseren. Maar de stichting preventie Zeeland vindt dat de voorgestelde schaalvergro ting het belang van de vrouwen noch dat van de artsen dient. Men meent dat in het Zeeuwse maatwerk kon worden geleverd door de samenwerking van verschillende disciplines, en dat wil men graag zo houden. De stichting heeft de zie kenfondsraad van dit standpunt op de hoogte gesteld. open water voorhanden is. De smienten doen zich nu te goed met gras in de weilanden. Scholeksters kunnen niet zo goed tegen de kou. "Sommigen trekken weg, maar de meeste blijven omdat scholeksters niet zo gauw geneigd zijn hun gebied te verlaten. Bij strenge vorst zullen er zeker ster ven." Over het voeren van vogels die in de natuur voorkomen wordt veel gesproken. De een vindt dat ze niet bijgevoerd moeten worden om de natuur zelf zijn werk te laten doen: de zwakste exemplaren zullen het loodje leggen, de sterke dieren blij ven over. De ander vindt dat vogels wel bijgevoerd moeten worden om ze de winter door te helpen. Bij heel veel Tholenaren staan voederhuisjes in de tuin waar merels, mezen, mus sen en vinken op af komen. Naar aanleiding van een tip aan gaande de diefstal van twee fietsen in Poortvliet, stelde de politie een onderzoek in en pakte twee jeugdige verdachten op. Zij bekenden de rij wielen (zogenaamde all-terrainbi- kes) te hebben gestolen. De daders waren een 17-jarige jongen uit Poortvliet en een 14-jarige jongen uit Sint-Maartensdijk. Eén fiets was al teruggehaald door de rechtmatige eigenaar. De andere fiets werd niet meer teruggevonden. De dader wil de de politie namelijk naar de plek brengen waar hij het rijwiel had gestald: bij een snackbar in Sint- Maartensdijk. Toen het gezelschap daar aankwam, bleek de fiets echter wederom gestolen te zijn. De jongen wordt aansprakelijk gesteld voor de diefstal. Enkele onderdelen die hij van de fiets had gehaald, zijn inmid dels al terug bij de eigenaar. De bei de daders moeten de schade vergoe den en krijgen hun straf via het bureau Halt. Stadsschouwburg De Maagd in Ber gen op Zoom krijgt op 7 en 8 febru ari een grote première. De zanger, muzikant, clown, cabaretier en acteur Herman van Veen begint hier zijn nieuwe programma 'De Magie van een Lach en een Traan'. Na vijf jaar lang voorstellingen over de hele wereld te hebben gegeven, komt Van Veen weer terug naar Neder land voor een nieuw theaterpro gramma. De 50-jarige zanger staat al bijna drie decennia lang op de planken, heeft meer dan 60 Ip's gemaakt en nam ruim 50 cd's op in vier talen. Hij bracht het Nederland se 'chanson' op een hoog niveau. Verder is Van Veen succesvol als schrijver van kinderboeken en tele visieprogramma's. Zo is hij de gees telijk vader van het bekende eendje Alfred Jodocus Kwak. Van Veen kreeg diverse Europese onderschei dingen voor zijn artistiek èn huma nitair werk. Zo werd hij ondermeer benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Zijn nieuwe show is een samensmelting van concert, cabaret en theater. Herman van Veen leidt het publiek rond in een sprookjesachtige droomwereld. Hij wordt daarbij muzikaal bijgestaan door Erik van der Wurf op vleugel en contrabas en Nard Reijnders op saxofoon, klarinet en accordeon. Een vlucht ganzen zoekt voedsel op een stuk grasland aan de Vrouwendijk bij Tholen. zich een grote groep smienten ver- gewoonlijk op het Zoommeer. "Er zameld. komen er steeds meer, veel meer Ze zitten er wel vaker maar volgens dan anders. Ik schat dat er tussen de Stols verblijven de meeste vogels vijfduizend en tienduizend zijn." .«..u,, - name op Tholen zou volgens Stols verklaard kunnen worden door de kou die het noorden al weken in haar greep heeft en waardoor er minder Persoonlijk is Stols ook niet zo'n voorstander van bijvoeren. "Het is een gevoelskwestie. Het wordt ook wel een beetje van ons verwacht dat we ze voeren. Waarom doe je niks, wordt ons regelmatig gevraagd." Volgens Stols is een reiger wel goed te helpen, maar is het onmogelijk om bijvoorbeeld 10.000 smienten of ganzen bij te voeren. "Dat gaat gewoon niet. Er zijn vogels die op de vlucht gaan. Je zult met het voe ren heus wel wat vogels redden, maar of het echt zin heeft, weet ik niet." Fazanten en patrijzen groeperen zich en zoeken beschutting tegen de straffe oostenwind. "Die zijn ook niet zo gewend aan strenge winters. Een voordeel is dat de jacht is afge lopen. Dat geeft zonder meer rust. Daarvoor hoeven ze nu niet ook nog eens op de vlucht." De vogelwerkgroep heeft een 'soort draaiboek' voor het voederen van de vogels. De leden hebben het eiland in een aantal stukken verdeeld. In elk stuk wordt gekeken waar de meeste vogels van welke soort zich ophou den. Op die plekken zal er dan voed sel gebracht worden als de noodzaak echt aanwezig is. Uitzonderlijke wintergasten die door de kou naar het zuiden zijn gedreven, heeft Stols nog niet waar genomen. Gewassen winterpeen, zak kilo en Uien, net kilo samen C(1 Hele kip, 2 stuks op schaal, ca. 1700 gram Cln Achterham, verpakt, ca. 200 gram CtlFruitvla, diverse smaken, pak 1 liter Nü met 25% korting an Goudse jonge kaas 48+, vers van 't mes <2>®® of verpakt ®(2>®®® Croma pakje 200 gram C(n Halve perziken op lichte siroop, blik 835 gram Coca-Cola, regular-light of light cafeïnevrij, 3 flessen 1.5 liter naar keuze WC-Eend plus of mild, 2 flessen toiletblok, samen Kleenex toiletpapier "Prijzenfestival", pak 8 rollen (2X3)®® 8.98 4r98" 3.48 im- 2.49 &8T Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 3 februari a.s. 'Zolang de voorraad strekt. 5 s Advertentie I.M. Vrouwen in Zeeland die zich door hun huisarts uit voorzorg laten* onderzoeken op baarmoederhals kanker - het uitstrijkje - moeten dit voortaan zeer waarschijnlijk zelf gaan betalen. Sinds 1 januari ver goedt de ziekenfondsraad niet lan ger de kosten van het bevolkingson derzoek zoals dat tot nu toe plaats vond. De raad vindt Zeeland te klein voor de organisatie van dit onder zoek en wil dat een samenwerkings verband voor zuidwest-Nederland de verantwoordelijkheid overneemt. De stichting preventie Zeeland, waarin ondermeer de Zeeuwse huis artsen en de GGD vertegenwoor- digd zijn, vinden die eis onaan vaardbaar. Als de stichting niet bij het nieuwe samenwerkingsverband aansluit, kunnen de artsen hun kos ten van het onderzoek baarmoeder halskanker daar niet declareren. Gevolg is dat de vrouwen zelf de rekening gepresenteerd krijgen. Tot I januari werden Zeeuwse vrouwen tussen de 35 en 55 jaar elke drie jaar uitgenodigd om bij hun huisarts een uitstrijkje te laten maken. Maar die 4

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7