'Ik hoop dat de betrokkenen het me eens kunnen vergeven' IJsclub 70 jaar in St. Annaland 'Door westrijden raakte je op elkaar ingesteld en bleef je bij' Kleine raadsfracties willen assistentie BRANDWEER Drie ervaren Thoolse brandweerlieden nemen afscheid Drie jaar cel geëist voor ontucht St. Philipslandse onderwijzer Zaterdag jubileumwedstrijden Politie pakt drugstoerist op Oesterdam Extra controles op snelheid in bebouwde kom Donderdag 1 februari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 "Ik besef wat ik de meisjes, hun ouders, mijn vrouw, kin deren en ouders heb aangedaan en ik hoop dat die men sen het me eens kunnen vergeven." Snikkend bracht de 29-jarige J.D.Q. donderdag voor de Middelburgse recht bank zijn laatste woord uit, nadat de officier van justitie drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf had geëeist. De advocaat van de onderwijzer van de Koningin Julia- naschool te St. Philipsland zei 'geschokt' te zijn door die 'buitenproportionele eis.' Om 'recht te doen aan de situ atie' wilde de officier echter drie jaar cel zien voor on tucht met drie leerlingen, waarbij het met één meisje zelfs tot geslachtsgemeenschap was gekomen. Met instemming Liefdesrelatie Auto in brand Ontdekkingsreis Niet uitgerijpt Geschokt en gekwetst Alle schepen verbrand De ijsclub St. Annaland hoopt het zeventigjarig bestaan a.s. zaterdag te kunnen vieren op de ijsbaan aan de Anne- was. Er zijn vanaf 's morgens tien uur wedstrijden gepland voor de leerlingen van de basisscholen en 's mid dags om half twee voor meisjes vanaf 12 jaar en om half vijf voor jongens vanaf 12 jaar. Met 75 leden Rond 1400 leden V. Burgerleden als vervangers in commissies Een burger die een raadslid vervangt tijdens een commis sievergadering. Dit fenomeen wil een aantal partijen introduceren in de Thoolse politiek. De fractie-assistent is eerder al besproken in de commissie bestuurlijke aan gelegenheden, maar nu hebben vier fracties een initiatief voorstel ingediend bij de gemeenteraad. Kandidatenlijsten "Hoe heeft dit zo kunnen gebeu- zat. "Kunt u het zich nog herinne ren?", vroeg rechter mr. R.C.P. Rammeloo zich af. Van de drie rechters, onder wie twee vrouwen, leidde hij in het nieuwe Middelburg se gerechtsgebouw de ondervraging aan de hand van de processen-ver baal van de politie. "Toen ik bij de vader van het middelste meisje en het schoolbestuur moest komen, was het of mijn ogen open gingen", liet Q. weten. "Tijdens de therapie daarna ga je meer dingen zelf ont dekken en dan kom je erachter, dat het verkeerd is geweest." Op de publieke tribune - boven - door glas afgescheiden van de recht zaal, maakten ouders van twee van de drie de meisjes, dc ouders van de verdachte en de voorzitter en direc teur van de Koningin Julianaschool de zitting mee. De zaak kwam aan het rollen, toen iemand de onderwijzer met het mid delste meisje aan de zeedijk zag zit ten en dat was verdacht, bracht rech ter Rammeloo naar voren. Q. werd 26 juni 1995 door de politie aange houden en hij zat tot 30 juni in de cel voor verhoor. Het middelste meisje, had op 19 juni al aangifte gedaan bij de politie. De jongste deed dat op 21 juni en de oudste volgde op 27 juni, nadat de verdachte al in de politiecel zat. De meisjes, momenteel 14, 12 en 14 jaar, waren op het moment dat de ontuchtige handelingen begon nen - in 1993- 12, 10 en 12 jaar. Het oudste meisje was in februari 1993 de eerste geweest, waarmee Q. ontucht had gepleegd: 'sexueel bin nendringen van het lichaam', zoals in de tenlastelegging stond. Dit had tot 1 juli 1993 geduurd. De onder wijzer gaf op de zitting aan, dat de ontucht twee keer was gebeurd. Met het jongste meisje, waren de ontuchtige handelingen 1 juli 1993 begonnen en die duurden tot 21 juni 1995. Het gebeurde terwijl Q. op zijn buurmeisje paste of op school ren?", informeerde rechter Ramme loo. Vijf keer was het voorgekomen, gaf de onderwijzer zelf in de recht zaal aan, maar zelf had ze zes tot zeven keer genoemd. "En ze vond het niet fijn, maar ze durfde er niets van te zeggen omdat het de onder wijzer, buurman en een ouder iemand betrof', bracht de rechter naar voren. "Het was mijn beleving dat het met instemming gebeurde, maar ik kan me nu indenken, dat het niet zo geweest is", verklaarde Q. Met het middelste meisje was de ontucht een jaar later, in juli 1994 begonnen, maar dat was ook het meest ver gegaan, tot en met geslachtsgemeenschap, twee of drie keer. Dat gebeurde aan de zeedijk in St. Philipsland en in de polder, zowel op St. Philipsland als op Tho- len. "Ik had vrij frequent contact met haar, bijna elke week, maar niet altijd sexueel", verklaarde de onder wijzer. "Er was een soort liefdesre latie", concludeerde de rechter. Q. bevestigde dat. "Ze zocht zelf altijd contact. Ze liet merken, dat ze gek op me was. Ik had het zover gebracht, maar ik voelde het als een respons. Ze was heel vriendelijk en noemde me altijd bij mijn voor naam. Ik had de indruk, dat ze om mij gaf en dat ik nooit iets tegen haar zin of wil heb gedaan." De rechter: "Ze wilde het niet, maar ze durfde het niet te zeggen." De onderwijzer: "Dat kan ik me nu goed voorstellen." Rechter Rammeloo bracht naar voren, dat het om 'een droge opsom ming van feiten' ging. "Het dossier, met de klachten van alle ouders, is slechts dun, maar wat er is gebeurd, dat is niet mis!" Q. was na het gesprek met het schoolbestuur al tot inkeer gekomen en had zelf het Riagg in Dordrecht De Middelburgse rechtbank behandelde donderdag de ontuchtzaak tegen een onderwijzer van de Koningin Julianaschool in St. Philipsland. gebeld om hulp. Zover kwam het niet, omdat de politie hem maandag 26 juni kwam halen en sindsdien zei de onderwijzer niet meer in St. Phi lipsland te zijn geweest. "Het was er niet meer te houden", concludeerde rechter Rammeloo. Een broer van één van de meisjes had eigen rechter gespeeld door de auto van Q. in brand te steken, waarvoor de dader door de kinderrechter was veroor deeld tot dienstverlening. Officier van justitie mevr. mr. M. van Nooij- en voerde echter aan - op basis van gesprekken met de slachtoffers - dat de onderwijzer daarna toch nog in St. Philipsland was geweest. De ver dachte ontkende dat ten stelligste. "Ik doe zelf alle moeite om daar weg te blijven, want ik vind, dat ik me daar niet kan vertonen. Alleen mijn vrouw komt er voor familiebezoek." Direct nadat het voorarrest van Q. was opgeheven, werd er een behan delingsplan opgesteld bij het A.B.J. in Den Bosch. Na twee individuele gesprekken vonden er groepsge sprekken plaats en dat wordt nog wekelijks voortgezet. Niet alleen om te beseffen wat de drie meisjes aangedaan zijn, maar ook wat betreft de relatie met zijn vrouw. Volgens reclasseringsambtenaar A.J.W.M. Haverkamp, op de zitting als getuige-deskundige aanwezig, duurt de behandeling anderhalf jaar. "Het gebeurt in een vrij hoog tempo met als doelstelling, het voorkomen van herhaling (recidive). Met zo'n 48 sessies per jaar komen we totaal aan een kleine 100 behandelingen. Iedere week verwerft Q. meer inzicht in zijn handelen en denken. Het blijkt een behoorlijke ontdek kingsreis te zijn, die via de behande ling wordt geforceerd en geprovo ceerd. Hij wil daar zelf ook aan mee werken", aldus de getuige-deskundi ge, die ervoor pleitte om de voortge zette behandeling bij de strafbepa ling als bijzondere voorwaarde op te leggen. "In verband met de kosten", concludeerde de president van de rechtbank, mevr. mr. M. Zomer, wat Haverkamp bevestigde. Districtspsychiater dr. Borsius Waalkes had ook een rapport gemaakt, waarbij de situatie thuis, op school, vroeger en nu, was beschreven. Volgens de psychiater was de onderwijzer sexueel niet uitgerijpt, maar in de puberteit blijven steken. Minderwaardigheidsgevoelens wer den gecompenseerd in het werk (extra activiteiten voor school) en daarbuiten (dirigent zangkoor). Uit het rapport citerend, sprak de rechter over een neurotische man met een persoonlijkheidsstoornis en een crimineel a-sociale handelswij ze. Zijn conclusie was, dat Q. in lichte mate verminderd toereke ningsvatbaar is. Als pluspunt werd nog opgemerkt, dat de onderwijzer tot nu toe nog een leeg strafblad had. Q. noemde het rapport zelf "heel dui delijk.' De rechter stelde vast, dat de verdachte 'door een schokeffect wakker geschud' was. "U bent uw werk kwijt, u hebt moe ten verhuizen en alle nevenfuncties zijn weg, kortom: u bent van uw voetstuk gevallen en u hebt schuld gevoelens." Op basis van de rapporten van de reclassering en de psychiater zou een onvoorwaardelijke gevangenis straf niet voor de hand liggen, maar wel behandeling en dienstverlening. De officier van justitie dacht er ech ter heel anders over. "Behandeling kan ook in de gevangenis", zei mevr.mr. Van Nooijen. Zij stelde vast, dat er bij Q. weliswaar sprake was van iemand die licht vermin derd toerekeningsvatbaar is, maar niet iemand met een ziekelijke stoornis. "De gevolgen voor de ver dachte mogen dan enorm zijn (werk, huis en sociale contacten kwijt), maar de ouders van de drie meisjes blijven buiten beeld en de gevolgen zijn ook voor hen pijnlijk. Ze zijn geschokt en gekwetst en ze zitten met gevoelens die met geen pen te beschrijven zijn. Dit is heel moeilijk te verteren. Ze gaven hun buurman en/of onderwijzer alle vertrouwen." Ook de slachtoffers bracht de offi cier in beeld. "De meisjes vonden het niet prettig wat er gebeurd is. En van een liefdesrelatie met het mid delste meisje was ook geen sprake. Dat was gebaseerd op het overwicht van de schoolmeester, een voor het meisje ook oudere man. 'Hij was mijn meester geweest, dus ik durfde geen nee zeggen', verklaarde ze. Aangezien Q. zelf ook nog twee jon ge kinderen heeft en om recht te doen aan de situatie, wil ik een lang durige onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie jaar", zo luidde de eis van de officier van justitie. De raadsman van de verdachte, mr. M. Jurgens van het Utrechtse advo catenkantoor Doedens, zei op zijn beurt 'geschokt' te zijn door de 'bui tenproportionele' eis van de officier. "Het lijkt wel, of de officier de rap porten van de reclassering en de psychiater naast zich neer heeft gelegd. De feiten zijn ernstig, maar Q. kwam zelf tot inkeer na een gesprek met het schoolbestuur. Hij had zelf door, dat hij verkeerd bezig was en belde het Riagg, voordat hij door de politie werd aangehouden. Mijn cliënt zit nu in therapie om zijn ver keerde beleving te ontdekken en de groepsbehandeling gaat goed. Om herhaling, recidive, te voorko men is een voorwaardelijke gevan genisstraf plus een behandeling op zijn plaats. Q. is namelijk al behoor lijk gestraft. Hij heeft alle schepen in St. Philipsland moeten verbran den en zijn eigen auto is ook in brand gestoken. De rechtbank zou meer gewicht aan de twee rapporten dienen te hechten", aldus mr. Jur gens, die dienstverlening, behande ling en toezicht door het A.B.J. in Den Bosch een meer passende straf vond. De Middelburgse rechtbank, bestaande uit presidente mevr. mr. M. Zomer en de leden mevr. mr. A.M. Janssens-van Kampen en mr. R.C.P. Rammeloo, doet donderdag middag 8 februari uitspraak. Voorzitter L. Geluk van de Koningin Julianaschool verwon derde zich erover, dat tijdens de rechtzitting werd gezegd dat Q. zijn baan kwijt was. Hij is namelijk nog steeds in dienst van de school met behoud van zijn volledige salaris. Q. is alleen geschorst totdat de recht bank uitspraak heeft gedaan. Daarna beslist het schoolbestuur pas over ontslag. De leerkracht die Q. vervangt, wordt betaald uit het vervangingsfonds van het rijk. Of de school nog met extra kosten krijgt te maken, is nog niet duide lijk. De festiviteiten beginnen vrijdag avond om zeven uur al met een demonstratie schoonrijden van de Zeeuwse leden van de landelijke schoonrijdersvereniging. Bestuurs lid J.P. Moerland en zijn vrouw maakten hier voorheen ook deel van uit, maar vrijdag komen de schoon- rijders allemaal uit Zuid- en Noord- Beveland. Met weer aantrekkende vorst, hoopt het bestuur van de ijsclub zaterdag nog goed ijs te hebben, nadat giste renmiddag de temperaturen door de overigens zeer aangenaam stralende zon boven nul kwamen. De ijsclub roept de schaatsers op om zaterdag in folkloristische kledij te verschij nen. Graag had men ook Acceleran do gezien om het zeventigjarig bestaan luister bij te zetten, maar de koninklijke fanfare kan te weinig tamboers op de been brengen. Hoe wel er in deze schaatsperiode flink wat nieuwe leden zijn ingeschreven, komt de ijsclub na de bouw van de nieuwe kantine en de extra activitei ten nog geld tekort. Daarom wordt er een verloting georganiseerd, waarvan de trekking zaterdagavond om acht uur plaatsvindt. De hoofd prijs is een half varken. In het jubi leumjaar is C. Koopman aangesteld als bode. Die functie werd na het stoppen van Adr. Burgers waargenomen door penningmeester Iz. Vroegop en de andere bestuursleden. De ijsclub St. Annaland werd 3 februari 1926 opgericht in Haven zicht, waar onderwijzer A. Paape de eerste vergadering leidde. Hij kwam ook in het bestuur met Abr. Gunst, H. Overbecke, J. den Haan en F. Burgers. Leden moesten twee kwartjes contributie betalen, maar begunstigers minimaal 1 gulden. Bode W. v.d. Boogaard deed voor een tientje per jaar zijn werk, zoals de contributie innen bij 75 leden en de niet-leden die wilden schaatsen, 20 cent entreegeld te vragen. De eer ste ijsbaan, op de plaats van het hui dige terrein tussen de Anne- was/Hoenderweg/Javadijk, werd voor 50 gulden per jaar gehuurd van P. van Luijk. In 1931 werd er echter op een terrein van P. Hage geschaatst, meer richting St. Maar tensdijk. Die ijsbaan was 180 meter lang, maar het was er vaak heel koud. Na negen winters gebruikt te zijn, huurde de ijsclub in 1940 een perceel land van P. van Oost, later van J.L. Fase aan de Hoenderweg, waar nu de Wellevaete staat. Die grond, 1.32.10 ha, werd in 1959 voor 4151 gulden gekocht van jonk- vrouwe Witsen Elias-de Casem- broot uit Blaricum. Ze tracteerde de deelnemers aan de schaatswedstrij den in januari 1966 op een versnape ring omdat ze 100 gulden renteloos voorschot niet van de ijsclub terug hoefde te hebben. In 1979 werd het 1000ste lid inge schreven. In dat jaar vond ook de overdracht van de grond aan de Lan- geweg plaats omdat de gemeente de Wellevaete ging bouwen. In het sei zoen 1979/1980 werd daar voor het laatst geschaatst. Op 18 december 1981 werd de nieuwe baan - op een oude plek, namelijk de Annewas van dhr. Van Luijk - officieel geo pend met een schaatsronde van ere voorzitter Adr. Burgers en raadslid L. Kloet. Eind vorig jaar werd de nieuwe kantine in gebruik genomen, zodat de circa 1400 leden tellende St. Annalandse ijsclub weer jaren vooruit kan. Het huidige bestuur bestaat uit: voorzitter W.J. Mosselman, secreta ris D.L. hage, penningmeester Iz. Vroegop, leden J.P. Moerland Czn. en M. Hage Gzn.. Commissarissen zijn J.M. Vroegop, Th. Dunki Jacobs, J. Burgers Azn., J.B. van Dijke, J. Vroegop J.M.zn., L. de Witte Azn., J. Hage Mzn. en R. Moerland J.P.zn. De politie heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag een drugstoerist uit Frankrijk aangehouden op de Oes terdam. De 22-jarige man uit het Franse Saint Amand les Eaux viel de agenten op doordat een achterlicht van zijn auto niet brandde. Ze gaven de man een stopteken en toen zagen ze dat de bestuurder iets uit het raam gooide. Hij bleek in zijn auto drie zakken met henneptoppen te hebben en ook wat hij uit het raam gooide, bleek hennep te zijn. Dit is een plant waaruit hasjiesj of marihuana gemaakt kan worden. In totaal ging het om 235 gram. Na overleg met het openbaar ministerie kreeg de Fransman een boete van 750 gulden. Tussen Rotterdam en Breda zijn vorig jaar enkele grootscheepse politie-acties gehouden om drugs toerisme en -transport te onder scheppen. M.A. Kempeneers uit Sint-Philipsland neemtsamen met D.J. Letzer en P.C. Oudesluijs, afscheid van de Thoolse brandweer. Op de jaarlijkse feestavond van de Thoolse vrijwillige brandweer, mor gen in De Vossenkuil, wordt afscheid genomen van drie brandweerlie den. DJ. Letzer uit Stavenisse en P.C. Oudesluijs moesten ermee stop pen omdat ze 55 jaar zijn geworden. M.A. Kempeneers uit Sint-Philips land zette vanwege zijn gezondheid een punt achter zijn loopbaan. "Jammer, want ik had nog wel een paar jaar willen doorgaan", vertelt Kempeneers, die al sinds 1993 uit de roulatie is. "Sindsdien ben ik mis schien 1 of 2 keer op een oefen avond geweest." Per 1 juli vorig jaar stopte de Sint-Philipslander defini tief. Van de collega's van de blus- groep kreeg hij een aandenken. Kempeneers werd in 1974 door de toenmalige commandant Van Duu- ren gevraagd, samen met nog vier dorpsgenoten, om bij de brandweer te komen ter vervanging van een aantal korpsleden dat er gezien de leeftijd mee moest stoppen. De Sint- Philipslander, die toen een groente winkel in het dorp had, zei ja en heeft daar nooit spijt van gehad. "Het is een mooie periode geweest." Hij begon als brandwacht tweede klas, klom op naar eerste klas en werd toen reserve-pompbediende. Van zijn eerste uitruk herinnert Kempeneers zich niet veel meer: "Ik meen dat het om loos alarm ging, in Anna Jacobapolder." Erg vaak brandde het niet op het eiland. "We hadden jaren van vier tot vijf bran den, maar ook dat er maar één of twee waren." Hij noemt de bliksem inslag bij Rinus van Dijke aan de Zuiddijk, waar de brandweer van 's nachts twee uur tot de andere mid dag in touw was. Andere grote bran den waren bij fruitkweker Schenk, de Hollands Hoeve en het bollenbe- drijf van M. Neele in Anna Jacoba polder. Gedurende zijn loopbaan maakte Kempeneers twee ongeval len mee met dodelijke slachtoffers. "Dat is altijd erg triest." Bijzonder was, dat de Sint-Philipslandse brandweer tijdens de bouw van de Krammersluizen werd ingeschakeld bij calamiteiten op het werkeiland. "Ik ben daar nog eens in een 40 meter hoge kraan moeten klimmen, maar dan sta ik toch liever op de grond", vertelt Kempeneers. Dat het aantal branden tegenwoordig mee valt, schrijft hij mede toe aan een verbeterde brandpreventie en aan de scherpere eisen van verzekerings maatschappijen. "Met het verdwij nen van de kolenkaehels is het aan tal schoorsteenbranden drastisch afgenomen." In zijn twee decennia als brandweerman zag Kempeneers het nodige veranderen. "Wij waren zowat de eersten die een perslucht opleiding kregen." De aanschaf van hulpverleningsgereedschappen en een nieuwe brandweerauto maakte de Sint-Philipslander ook mee, evenals de introductie van de porto foon. Die maakte de ordonnans overbodig. Ook op het gebied van opleidingen gaat het er anders aan toe. "In mijn tijd ging je twee avon den in de week op cursus in Roosen daal, en dat vier tot vijf winters lang. Het waren allemaal aparte opleidin gen, maar tegenwoordig is er een geïntegreerde cursus." Werd aan vankelijk alleen de brandbestrijding onderwezen, tegenwoordig is een opleiding voor gevaarlijke stoffen niet meer weg te denken. "De eisen die aan een brandweerman gesteld worden, zijn behoorlijk zwaarder geworden", meent Kempeneers. Hij vindt het een goede zaak dat er des kundig personeel beschikbaar is. In dat kader hecht hij veel belang aan oefening. Sint-Philipsland deed dat veel, want men deed altijd mee aan wedstrijden. "Daardoor bleef je als kórps bij en je raakte op elkaar ingesteld." Het korps telde veertien leden, maar voor een uitruk waren acht man voldoende. Tegenwoordig zelfs zes. In Sint-Philipsland is het een voordeel dat geschoolde mensen gereed staan om vacatures in het brandweerkorps op te vullen: vanuit de jeugdbrandweer. Daarbij is Kem peneers in zijn loopbaan nauwelijks betrokken geweest. "Ik reed weieens met de jongens als Wolse geen tijd had, maar verder niet", aldus de Sint-Philipslander. D.J. Letzer, tot eind 1994 comman dant van het korps Stavenisse, heeft de brandweer vaarwel gezegd omdat hij in oktober 55 jaar is geworden. Het laatste jaar maakte hij deel uit van de gemeentelijke staf, nadat hij in 1971 commandant was gewor den. Zijn taken waren ondermeer rampenbestrijding, preventie, waar- schuwings- en verkenningsdienst, opleidingen en huisvesting. De afzonderlijke korpsen zijn na de her indeling opgeheven en vormen sindsdien één brandweer bestaande uit vijf blusgroepen. De eerste brand die Letzer in zijn carrière meemaak te, was niet bepaald een kleintje: aan de Kerkstraat ging de bollenschuur van M. Neele in vlammen op. Triest waren een tweetal verdrinkingsge- vallen. De aanschaf van een nieuwe brandweerauto in 1977 was een hoogtepunt, evenals het feit dat hij zelf de huidige brandweerkazerne heeft mogen bouwen. Ook bevelvoerder P.C. Oudesluijs van de blusgroep Sint-Maartensdijk moet er na een 26-jarige carrière aan geloven wegens zijn leeftijd. Hij is destijds door Jan de Graaf, zijn col lega-timmerman, gevraagd om bij de brandweer te komen. Overdag is hij niet op het eiland, maar 's nachts en in de weekeinden is hij altijd paraat. Zijn eerste brand herinnert hij zich niet meer; Oudesluijs is niet de man die alle branden bijhoudt die hij meemaakt. Maar enkele grote zoals bij garage De Viet op de Markt en fouragehandel Oudesluijs aan de Hogeweg zijn hem bijgebleven. Oudesluijs' taak was het om met twee verkenners de brandhaard te lokaliseren en een plan van aanpak te maken. Overleg met de officier van dienst, contact met centrale in Roosendaal en beslissen of andere blusgroepen ingezet moesten wor den, behoorden ook tot zijn werk. Oudesluijs deed het brandweerwerk nooit voor het geld. "Je gaat om mens en dier te redden, om uitbrei ding van de brand te voorkomen en af te blussen." De discussie over deze zaak is al een jaar geleden aangezwengeld door D66-raadslid J. van den Donker. Er is in de - besloten - commissie bestuurlijke aangelegenheden diver se keren over gesproken, maar dat leverde niet voldoende steun op. Om de discussie over deze bestuurlijke vernieuwing tóch op gang te hou den, besloot Van den Donker om via een initiatief-voorstel te proberen tot een openbare meningsvorming te komen. RPF/GPV, AOV en VVD steunen hem. Maandag na de raads vergadering is aan alle raadsleden een concept-verordening uitgedeeld. Als het aan Van den Donker ligt, krijgen alle fracties het recht om een assistent aan te stellen. "Persoonlijk vind ik dat het eerlijkst en het meest haalbaar. Als eenmansfractie hoef ik geen aparte behandeling." Het raadslid weet niet of de kleine frac ties nu wél voldoende steun zullen krijgen. "Sommige fracties zijn er nog niet uit." De D66'er geeft aan dat het uiteindelijke strijdpunt is welke fracties een assistent toege staan moet worden: alleen eenmans fracties, ook tweemansfracties, of zelfs alle fracties. "In Goes hebben de één- en tweemansfracties een assistent; in Bergen op Zoom heeft zelfs elk raadslid een vervanger." In de verordening is het assistent schap aan een heleboel regels gebonden. "Ik heb mijn eerdere stuk aangepast. Het wisselgeld is er nu uit, dit is het minimum", zegt Van den Donker daarover. Wie fractie assistent wordt, zou het recht moe ten krijgen in de leeskamer voor raadsleden alle stukken voor open bare vergaderingen in te zien. Ver der zou de assistent het woord mogen voeren in openbare vergade ringen van de gemeentelijke advies commissies, maar geen stemrecht krijgen. Besloten vergaderingen van gemeenteraad en commissies blij ven ook voor deze personen taboe. Voor de functie zou door de fracties gekozen moeten worden uit de vier personen die op elk van de de kandi datenlijsten van de laatstgehouden raadsverkiezingen staan na de zit tende raadsleden. Deze mensen mogen niet in dienst zijn van de gemeente Tholen (uitgezonderd onderwijzend personeel), maar moeten er wèl wonen. De fractie assistent zou geen financiële ver goeding moeten ontvangen. Van den Donker ziet in de eerste plaats voordelen voor de kleine frac ties. "Als het lid van een eenmans fractie ziek is, kan die fractie geen standpunt verwoorden in een verga dering. En stukken lezen kun je met meer mensen, waardoor vanaf het allereerste moment ook iemand anders binnen de steunfractie volle dig op de hoogte is van zaken." Maar ook andere fracties kunnen weieens moeilijk zitten met vervan ging, meent de D66'er. Hij hoopt dan ook dat dit voorstel wordt aan genomen. "Het zou al heel wat zijn, maar eigenlijk nog maar een heel klein stapje op het pad van de bestuurlijke vernieuwing." De politie schreef vrijdag 76 keer een bon uit voor snelheidsovertre dingen. Er werd gecontroleerd van kwart over acht tot tien uur binnen de bebouwde kom op de Grindweg in Tholen. In die tijd kwamen er 535 voertuigen voorbij waarvan er 36 te hard reden (6,7 procent). De hoogst gemeten snelheid was 93 km per uur. Van half elf tot half twaalf stond de radarwagen op de Ten Ankerweg in Tholen. Ook hier geldt een maximumsnelheid van 50 km per uur. Er passeerden 195 voertui gen waarvan er 22 te hard reden (11,3 procent). De snelste reed hier 72 km per uur. Tenslotte werd er gecontroleerd op de Postweg in Tholen, buiten de bebouwde kom, van half twaalf tot twaalf uur. Er passeerden 495 voertuigen en acht tien (3,6 procent) reden harder dan de 80 km per uur die is toegestaan. De hoogst gemeten snelheid bedroeg hier 121 km per uur. De politie heeft verder nog een aan tal controles aangekondigd. Van daag, donderdag, staan de agenten op de Oesterdam en zondag 11 februari wordt er gecontroleerd op de provinciale weg van Tholen naar Stavenisse. Vrijdag 16 februari is de Ten Ankerweg wederom aan de beurt. Naast deze aangekondigde controles zal de radarwagen ook nog een paar keer onaangekondigd opgesteld worden in diverse plaat sen in de bebouwde kom. Het gaat dan met name om plekken waar klachten zijn over te snel rijden. Ook bij wegwerkzaamheden zal extra worden gecontroleerd. Kindervakantiewerk. Impuls Zee land organiseert op 24 februari een ideeëndag voor vrijwilligers in het jeugdwerk en speciaal het kinderva kantiewerk. Op deze dag kunnen vrijwilligers en beroepskrachten allerlei ideeën opdoen voor het jeugdwerk. Er zijn ondermeer workshops over schminken, clow nerie, pesten en het organiseren van grote activiteiten. De dag wordt gehouden in het Zilveren Schor te Amemuiden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3