3-267 6 PC A Gemeente geeft pleziervaarders 125 gulden entreegeld cadeau Plan ligt nu op paleis Noordeinde Ijsbanen voor tweede keer open Exportprijs voor koekje uit Tholen AL 51 JAAR DE THOOLSE COURANT Telefooncel op Thoolse carpoolplaats Sanering van 12 bedrijven noodzakelijk Politie vindt gestolen boot en meubels in St. Philipsland Raad laat vroegere klanten niet voor tegenvaller opdraaien Collecte 30 april bijna twee mille Donderdag 1 februari 1996 52e jaai^gang no< DISCOUNT De 21 ligplaatshouders van het voormalige gemeentelijk steiger in de haven van St. Annaland krijgen 125 gulden cadeau. Dit 'smartegeld' werd hen door een meerderheid van de Thoolse gemeenteraad maandagmiddag toege kend omdat ze voor een ligplaats bij de watersportvereni ging 250 gulden entreegeld moeten betalen. De helft scheldt de w.s.v. kwijt als 'welkomstgeschenk', maar de tweede 125 gulden zouden de watersporters, toch moeten betalen. Op initiatief van de raadsleden P. van Belzen en M.A.J. van der Linde stak de raad daar met 11 tegen 7 stemmen een stokje voor. Gecorrigeerd De dupe Te snel Eerherstel Uit welke pot Burgemeester terughoudend over 30 april Uitgerekend op de verjaardag van koningin Beatrix boog een delegatie van het hof van de koningin zich gistermid dag over het plan van de stuurgroep voor koninginnedag op 30 april in Sint-Maartensdijk. De vlag die op het gemeentehuis uithing kreeg daarmee een extra oranjetin tje. Grove raming Deze week \NSEBI8t/077/ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op de carpoolplaats langs de Nieu we Postweg bij Tholen gaat de PTT een telefooncel plaatsen. Daarvoor heeft het bedrijf een vergunning aangevraagd bij de provincie. Gede puteerde staten hadden geen bezwaar tegen de plaatsing. De tele fooncel moet er binnen een half jaar staan. De gemeente heeft bij de provincie twaalf Thoolse bedrijven aangemeld waarvan het sanering noodzakelijk vindt. De totale kosten daarvan wor den geraamd op 4.375.000 gulden. Middelburg had gevraagd alle bedrijven op te geven die gevestigd zijn in een woonomgeving en daar hinder veroorzaken door milieu- overlast, veel verkeer aantrekken of qua aanzicht niet in de omgeving passen. Het moeten knelpunten zijn die volgens de gemeente alleen door sanering met geld uit het stads- en dorpsvernieuwingsfonds opgelost kunnen worden vóór het jaar 2005. Omdat de bedrijven veelal niet gekend zijn in het feit dat ze op de lijst voorkomen, worden de namen daarvan niet naar buiten gebracht. Van de twaalf bedrijven horen er drie alleen al uit milieu-overwegin gen niet thuis in een woonomge ving. Sanering van deze drie zou 725.000 gulden overheidsgeld ver gen. De andere zeven veroorzaken een iets geringere milieuhinder. Sanering hiervan levert een wat positiever effect op, maar is kost baarder: totaal 2.625.000 gulden. Twee bedrijven tenslotte zitten in de laagste klasse wat hinderlijkheid betreft. De saneringskosten hiervan zijn 1.025.000 gulden. Van de twaalf bedrijven vallen er twee in de kostenCategorie beneden het kwart miljoen, zeven liggen tussen een kwart en een half miljoen en drie tussen een half miljoen en een mil joen. In 1994/1995 ontving Tholen uit Middelburg 277.500 gulden voor het saneren van woninginrichting Bouman-Potter in Poortvliet en 132.500 gulden voor het voormalige autobusbedrijf Van de Klundert in Oud-Vossemeer. Het koekje Caffé Dolcini - dat wordt gemaakt door De Waal banket uit Tholen - is maandag op de interna tionale zoetwarenmarkt in Keulen bekroond als beste Nederlandse exportprodukt in de bakkerij- en zoetwarenindustrie. Daarvoor ont ving het Thoolse bedrijf de Dutch Export Diamond. Uit enkele tiental len inzenders koos een vierkoppige vakjury de beste drie. De nummers twee en drie kregen een eervolle vermelding en de winnaar de Dia mond. Het bekroonde koekje Caffé Dolcini is gemaakt volgens het 'sandwich- prineipe', het stokpaardje van De Waal. Dat wil zeggen dat het koekje uit twee delen bestaat met daartus sen een vulling. In dit geval is dat een pralinévulling in de smaken capuccino, amaretto en choco mous se. De jury was unaniem in haar keuze voor De Waal. Het produkt was volgens de juryleden vernieu wend en de kleuren van de verpak king stralen luxe uit en doen denken aan ouderwetse koffieverpakkingen. Door het venster kan men zien wat de inhoud is en daardoor betitelde de jury het koekje als 'eerlijk'. Verder vond men de maat van het koekje precies goed. Bovendien speelt De Waal met de Caffé Dolcini in op de trend van speciale koekjes. Ook de naam van het produkt is op de inter nationale markt gericht. Vanwege al deze factoren werd De Waal beloond met de exportprijs die in 1994 voor het eerst werd uitgereikt. Het is een initiatief van het ministe rie van landbouw, natuurbeheer en visserij en de branche-organisaties die sinds dit jaar de vereniging voor de bakkerij- en zoetwarenindustrie vormen. Men wil met de prijs de industrie aanmoedigen om nieuwe dingen te blijven ontwikkelen. DE COMPUTER KOOPJES-BEURS VIDEOGAMES DEMO INTERNET PHILIPS CD-i DIGITAL VIDEO ZATERDAG 3 FEBRUARI 1996 10-16 UUR ZEELANDHALLEN, GOES INFO EN REDUKTIEBON MET VOORDEEL VERDER IN DIT BLAD INTEREXPO MEDIA 070-3588929 L 'SarMMMir' De haven van St. Annaland biedt een ijzig beeld, maar om de pleziervaarders aan de op te heffen gemeentelijke steiger te ontdooien, besloot de gemeenteraad de helft van het entreegeld van de watersportvereniging te betalen. Het gemeentelijk steiger achter de graansilo van de CZAV, waaraan 27 boten een ligplaats vonden, moest wijken voor uitbreiding van de jachthaven. De gemeente verhuurt de jachthaven aan de w.s.v., zodat de gedupeerden daar een ligplaats konden vragen. Van een vrijwillige keuze was geen sprake, zodat b. en w. zich sterk hadden gemaakt voor een 'elegante overstap.' Naast het lig- en lidmaatschapsgeld moest echter ook nog entreegeld betaald worden en dat vonden Van der Lin de en Van Belzen 'nauwelijks een soepele financiële regeling'. Via schriftelijke vragen aan b. en w. hadden de twee daarom in december nakoming van de toezegging van het college aan de voormalige ligplaats houders van het gemeentelijk steiger bepleit omdat 'toch een forse gelde lijke bijdrage van deze mensen wordt verlangd.' Ze betaalden vorig jaar 35,25 per m2 en dat wordt straks ƒ38,50 plus 165 contributie w.s.v. en dan het eenmalige entreegeld van 250 gul den, wat door de w.s.v. bij wijze van uitzondering gehalveerd is. B. en W. wilden die andere helft niet betalen "In eerste instantie is van gemeente wege - op basis van gesprekken in de voorbereidende sfeer - meege deeld dat de w.s.v. geen entreegeld zou hanteren. Deze mededeling bleek helaas voorbarig en achteraf onjuist. Op de gezamenlijke infor matiebijeenkomst van gemeente en w.s.v. op 28 november hebben wij dit misverstand rechtgezet en daar voor onze verontschuldigingen aan geboden", aldus b. en w., die het standpunt van de w.s.v. redelijk vonden. Wethouder I.C. Moerland wilde de helft van het entreegeld echter voor gemeenterekening nemen gezien de aanvankelijk onjuiste informatie die daarover verstrekt was. De meerder heid van de raad bleek uiteindelijk achter hem te staan, zij het na een lange discussie en een schorsing van de vergadering. Raadslid Van Belzen bracht naar voren, dat de watersporters 26 sep tember bericht van de gemeente hadden gekregen dat er geen entree geld zou worden geheven, maar de gemeente werd 2 oktober gecorri geerd door de w.s.v., wat de gemeente 28 november tegenover de ligplaatshouders bevestigde. "De gemeente is eigenaar van de jacht haven en daarom moet de gemeente de helft van het entreegeld voor haar rekening nemen", aldus het RPF/GPV-raadslid. "De gemeente dient zorgvuldig brie ven te schrijven", zei raadslid Van der Linde. "Er was overeengekomen om geen entreegeld te betalen en als dat teruggedraaid wordt, moet je als gemeente je vroegere klanten daarvoor niet laten opdraaien. Van vrijwilligheid was voor de betrokke nen namelijk geen sprake. Het was dan ook eleganter geweest om geen entreegeld te heffen. En of de opstelling van de w.s.v. wel zo rede lijk is, daarover valt te twisten", aldus het PvdA-raadslid. Ook de VVD vond dat de gemeente zorgvuldig te werk dient te gaan en D66 onderstreepte, dat de booteige naren geen enkele keus hadden. De voordelen van het lidmaatschap van de w.s.v. spreken volgens J. van den Donker ook niet tot de verbeelding. Volgens mevr. M.H. Schot-de Hoog moet sommige watersporters door de hoge kosten zelfs hun hobby opgeven. "De booteigenaren worden de dupe van de uitbreiding van de jachthaven", aldus het AOV-raads- lid. De SGP-fractie deed in eerste instantie niet mee aan de discussie en het CDA twijfelde nog, al zei fractievoorzitter W.C. van Kempen al direct, dat er zoveel verwachtin gen waren gewekt, dat er naar bil lijkheid gezien, door de gemeente betaald moest worden. Wethouder J. Versluys maakte dui delijk, d?t het allemaal wel meeviel. Van de 27 voormalige ligplaatshou ders aan het gemeentelijk steiger hebben er 23 een ligplaats gevraagd bij de w.s.v. Daarvan zijn er inmid dels 21 lid geworden van de vereni ging, I denkt er nog over en een ander doet het niet. Dat het w.s.v.-bestuur de toezegging van secretaris C. Nuyten aan gemeente-ambtenaar J. v.d. Merbel uiteindelijk terugdraaide, had te maken met het feit, dat verschillen de betrokkenen al lid van de w.s.v. bleken te zijn. Uit het oogpunt van een uniform beleid werd daarom niet verder gegaan dan de helft van het entreegeld kwijt te schelden. De wethouder merkte op, dat de gemeente nogal eens het verwijt krijgt dat het allemaal te lang duurt, maar in dit geval was het antwoord aan de watersporters te snel gege ven. Van der Linde bleef erbij, dat de gemeente niet juist gehandeld had. "Bovendien vloeit dit alles voort uit de reorganisatie van de haven", aldus het PvdA-raadslid. De VVD vond ook dat er een gebaar gemaakt moest worden en het AOV wilde in elk geval wat doen voor één watersporter die in financiële moei lijkheden komt. Dat laatste wees Versluys volledig af en hij onderstreepte nog eens, dat de betrokkenen persoonlijk waren voorgelicht en daarbij waren van gemeentezijde ook verontschuldi gingen aangeboden voor de fout. Van Belzen vond dat niet ver genoeg gaan. "Het college heeft officieel een brief geschreven aan de betrokkenen dat er geen entreegeld geheven wordt en dat heeft dan het karakter van een b. en w.-besluit. Met het mes op de keel hebben de mensen een ligplaats bij de w.s.v. moeten nemen, maar ik vind eerher stel voor de booteigenaren gerecht vaardigd. U hebt als overheid een stuk geloofwaardigheid verloren", aldus het RPF/GPV-raadslid. "De mensen lagen al jaren aan dat gemeentesteiger en dan hebben ze toch bepaalde rechten", zei ook SGP-raadlid M.J. Klippel. De wet houder gaf echter aan, dat er geen sprake was van doorlopende rech ten. Elk jaar opnieuw moest men de wens voor een ligplaats kenbaar maken. En de brief, waarover Van Belzen sprak, vond hij geen b. en w.-besluit, maar het slechts het doorgeven van informatie. "Als je bepaalde verwachtingen wekt, is het toch niet onredelijk dat je als overheid je fout erkent en betaalt", zo helde Van Kempen over naar de kritici, na tussentijds bewerkt te zijn door wethouder Moerland. Dat lobbywerk werd bekritiseerd door SGP-fractievoor- zitter M. Dijke. Hij maakte er bezwaar tegen, dat Moerland tijdens de raadsvergadering overleg ging plegen met raadsleden. Dijke zelf voelde niets voor betalen. "Ons is gebleken, dat de gemeente niets heeft toegezegd en de eerdere infor matie over het entreegeld is in november tijdig gecorrigeerd." SGP-raadslid Klippel nam echter een afwijkend standpunt in. Hij stel de, dat de opstelling van de meer derheid van b. en w. 'op gespannen voet met behoorlijk bestuur' staat. "De ligplaatshouders hadden rech ten, dus moeten we de helft van het entreegeld bij de w.s.v. als gemeen te betalen." Hij wilde dat wel doen uit de reserve jachthaven en niet uit de algemene middelen. "Anders laat je de burgers van Tholen ervoor bloeien", zei Klippel. Ook Van der Linde had voor de reserve jachthaven gepleit, maar de wethouder wees dat af. "Als je toch de portemonnee trekt, dan niet uit de reserve jachthaven." In feite zou dan de w.s.v. toch de andere helft ook betalen omdat de gemeente de totale exploitatie van de jachthaven in de pachtsom verwerkt voor de w.s.v. "Uit welke pot het ook is, het is alle maal overheidsgeld", vond Van Bel zen. Wethouder Moerland van financiën pleitte voor de post onvoorzien omdat de reserve jacht haven is geoormerkt. Klippel haakte toen af, maar met het CDA bleek er een meerderheid om de 21 voorma lige ligplaatshouders van het gemeentelijk steiger die lid van de w.s.v. St. Annaland geworden zijn, elk 125 gulden te betalen. Voor stemden de PvdA, het CDA op wet houder Versluys na, RPF/GPV, AOV, D66 en de VVD. Tegen was de SGP-fractie alsmede wethouder Versluys, zodat het voorstel van Van der Linde en Van Belzen met 11 tegen 7 stemmen werd aangeno men. Op 31 januari moest er een plan klaarliggen dat ter beoordeling mee genomen wordt naar het paleis Noordeinde in Den Haag. Vertegen woordigers van het kabinet van hare majesteit bezochten 's morgens Ber gen op Zoom, 's middags kwamen ze naar het gemeentehuis in de smal- stad voor overleg. Het plan werd toegelicht door bur gemeester H.A. van der Munnik. Over twee weken zal duidelijk zijn of het plan verder uitgewerkt kan worden. Maar het plan kan ook afgewezen worden. Zolang dat nog niet duidelijk is, is de burgemeester terughoudend met het doen van mededelingen over het bezoek. Een belangrijk onderwerp betreft het thema dat de gemeente voorstelt. Als dat de goedkeuring van de koningin krijgt, kan daarop verder geborduurd worden. Over het thema wil de burgemeester nog niks kwijt, behalve dat er 'meerdere thema's' uitgewerkt zouden kunnen worden. "Je hebt er niks aan als ik ze nu noem. Daarmee loop je de hofhou ding voor de voeten. Worden ze afgewezen, dan heb je alleen maar verwachtingen gewekt die je niet kan waarmaken." Wel wil hij kwijt dat er langs de rou te zes tot tien onderwerpen van dat thema uitgewerkt zullen worden. Het aantal hangt van de route af die de koninklijke familie aflegt. "We zitten gewoon aan een bepaald stra mien vast. We moeten proberen te voorkomen dat er onderweg tijdver lies ontstaat, waardoor enkele on derwerpen geen of minder aandacht krijgen." Uit de videofilms die de stuurgroep en het evenementenco mité inmiddels hebben bekeken van gemeenten waar de koningin werd onthaald, blijkt dat zij wel eens Jan- ger bij een bepaald onderwerp stil staat. "We zullen de groepen die straks het thema uitwerken op het hart drukken dat zoiets zich kan voordoen. Daar moet men terdege rekening mee houden." Ook wat de koninginnedag de gemeente gaat kosten, is Van der Munnik uiterst vaag. "Er is een gro ve raming gemaakt. Het college heeft de raad gevraagd daar ruimte voor te maken. Het is duidelijk dat het geld gaat kosten. We hebben andere gemeenten geraadpleegd; bij de een kostte het 50.000 gulden, een ander had er 200.000 gulden voor nodig maar er was ook een gemeen te die 4 ton uittrok en er een feest van drie dagen van maakte." Eind februari, begin maart pas zal vol gens Van der Munnik duidelijk zijn hoe diep de gemeente in de buidel moet tasten. Dan moeten er werk groepen aan de slag die het thema vorm geven. Zij zullen een begro ting in moeten dienen. De ambtenaren die zich met de voorbereiding bezig houden, schrij ven op hoeveel uren ze ermee kwijt zijn, de vergoeding zit in het salaris dat ze ontvangen. Maar daarboven zijn er volgens Van der Munnik nog kosten die niet op die manier ver effend kunnen worden. Het gaat dan om het versieren van de route, de bestrating, de plantsoenen, de kos ten die gemoeid zijn bij het uitwer ken van het thema. Voor deze zaken heeft het evenementencomité (on dersteund door een brief van de bur gemeester) een beroep gedaan op Thoolse bedrijven en instellingen. Volgens Van der Munnik wordt gehoor gegeven aan de oproep. "Het gaat niet alleen om een financiële bijdrage. Er is ook een bedrijf dat toegezegd heeft materiaal te leve ren." Met de aanhouding van twee Sint-Philipslanders, een Scherpenissenaar en een inwoner van Nieuw-Vossemeer heeft de politie diefstallen in Sint-Maar tensdijk en Bruinisse opgelost. De verdachten zijn inmiddels weer op vrije voeten. Anderhalve week geleden werd bij een 27-jarige Sint-Philipslander een visboot aangetroffen die vermoedelijk gestolen was. Onderzoek wees uit dat de man deze, samen met een 18-jarige dorpsgenoot, op 19 januari had weggenomen uit de haven van Bruinisse. Een dag eerder stal het duo in dezelfde haven al een buitenboordmotor. De rechter-commissaris deed huis zoeking bij de oudste van het tweetal en trof meubels aan die vorig jaar sep tember in Sint-Maartensdijk waren gestolen (toen werd ingebroken in een loods van wpninginrichting Van Houte - red.), alsmede een boedelbak die als gestolen geregistreerd stond. Alle gestolen spullen zijn in beslag geno men en teruggegeven aan de eigenaren. Voorde inbraak in de smalstad pak te de politie ook nog een 32-jarige man uit Scherpenisse op, terwijl bij de diefstal in Bruinisse nog een 18-jarige Nieuw-Vossemeerder was betrokken. Tegen alle vier verdachten is proces-verbaal opgemaakt. Gerechtsdeurwaarder mevrouw Buys opent kantoor in Tholen Als de kou aanhoudt wordt het moeilijk voor de vogels Jeugdsozen in Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk op stapel Drie jaar cel geëist in ontuchtzaak Sint-Philipslandse onderwijzer Ijsgang bemoeilijkt scheepvaart op Schelde-Rijnkanaal Thoolse vrijwillige brandweer zwaait drie leden uit Inwoners Tholen-stad kunnen knelpunten aandragen voor verkeersplan Successen Ajax en Oranje leveren Thoolse voetbalclubs jeugdleden op Zaalvoetbalarbiter Kadda Eljilali krijgt Fifa-badge Triatleet Jochem Kuzee naar olympisch kampioenschap in Atlanta ONZE LOTGEVALLEN KOMEN VOORT UIT ONSZELF, ZOALS DE WOLKEN VAN HET AARDOPPERVLAK KOMEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De collecte voor koninginnedag die zaterdag is gehouden heeft ongeveer 2000 gulden opgebracht. Gister avond is het precieze bedrag bekend gemaakt tijdens de bijeenkomst van het evenementencomité Smalstad. Zaterdag werd ongeveer 1.700 gul den bijeengebracht, maar in de loop van deze week kregen de leden van het comité nog geld van inwoners die zaterdag niet thuis waren. Vooropgegaan door de brandweer wagen en twee geluidswagens gin gen zaterdagmiddag om vier uur 22 schoolkinderen met de collectebus sen langs de deur, samen met de leden van het evenementencomité. Van de openbare basisschool De Rieburch deden 18 kinderen mee uit groep zeven en acht, van de protes tants-christelijke basisschool Julia na van Stolberg vier. De collecte bussen waren van een oranje sticker voorzien. Bovendien hadden alle kinderen rood-wit-blauwe strepen op de wangen getekend. De kinderen gingen enthousiast op pad, zo snel dat de volwassenen in het gezelschap ze soms niet bij kon den houden en de collecte eerder klaar was dan voorzien. Eén kind had ruim tachtig gulden opgehaald. Het evenementencomité is tevreden over de opbrengst die in ruim een uur is bijeengebracht, ook al waren veel mensen niet thuis. Burgemeester H.A. van der Munnik bedankte de kinderen na afloop in het gemeentehuis waar ze een trak tatie kregen. Na een onderbreking van een paar weken konden de ijsbanen op Tholen en Sint-Philipsland voor de tweede keer deze winter open. Ondanks de strenge vorst vroren de banen niet snel dicht, wat te wijten was aan de harde oostenwind. Vrijdagavond was het zover op de Tramput in Sint-Philipsland. Zaterdagmorgen volgde Oud-Vossemeer - waarvan hier een beeld - en 's middags ook de grote banen in Scherpenisse en Sint-Annaland die deels afgesloten bleef). Het ijs van het Rammegors was nog niet sterk genoeg, maar sommige afstandsrijders vonden een alternatief op de voormalige Eendracht. Tussen de Vossemeerse zeedijk en de vaargeul van het kanaal lag een pracht van een ijsvloer te wachten. Op de baan in Stavenisse wordt vanaf dinsdag geschaatst. Ook de Vest in Tholen werd eergisteren opengesteld. Pas toen was het ijs dik genoeg om een flink aantal schaatsers te kunnen dragen. Maar niet iedereen wachtte zolang. De ijsclub is ook nog gedupeerd omdat onbekenden, al voor de derde keer, de elektriciteitskabels van de lichtmasten doorknipten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1