Verpleeghuiszorg deels overgeheveld naar zorgcentra Gereformeerde Gemeenten zonder predikant na vertrek ds. Beens Moerland krijgt gouden legpenning Spant extra voor zolder jeugdwerk We komen weinig zondaars tegen 'Pottekijkers' bij beheer van zes Hervormde Gemeenten Grootste deel kinderen blijft achter in Scherpenisse Niet aangepaste kerkvoogdijen kunnen problemen krijgen Liturgie Donderdag 25 januari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Provincie inventariseert mogelijkheden In 39 van de 44 Zeeuwse bejaardentehuizen wordt beke ken in hoeverre ze bouwkundig geschikt (te maken) zijn voor het bieden van verpleeghuiszorg. De inventarisatie, die in opdracht van de provincie wordt uitgevoerd door het college van ziekenhuisvoorzieningen, kost bijna anderhalve ton. Directeur J. Wesdorp van De Schutse in Sint-Annaland heeft gemengde gevoelens over deze ont wikkeling. Regiovisie Onderscheiding voor zilveren aannemer Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum heeft J.P. Moerland uit St. Annaland de gouden legpenning met oorkonde van de Nederlandse vereniging van wegenbou wers ontvangen. Vice-voorzitter Th. van Lee reikte de onderscheiding donderdagmiddag uit tijdens een druk bezochte receptie in de Wellevaete. Van Lee noemde de jubilaris een gewaardeerd collega, zodat hij de 130 km uit Veghel er wel voor over had om een paar aangename boorden te spreken. "En gelukkig blijf je ver van ons uit de buurt met het aannemen van werken. Dat stellen we ook op prijs", zei de vice-voorzitter gekscherend. 'Een teken aan de wand' noemde ds. Chr. v.d. Poel uit Yerseke het feit, dat Tholen na het vertrek van ds. J. Beens naar Nijkerk geen enkele predikant van de Gere formeerde Gemeente meer heeft. "Het vertrek van een geliefde leraar valt ons zwaar", zei ouderling N.L. Rijs- tenbil sr. "Maar zuur of zoet, wat God doet, dat is goed. De mens moet leren om te capituleren." Broederlijke liefde Onverdiende gunst Ds. J. Beens in afscheidsspreek: "We zullen niet zeggen dat het niet gebeurd is, maar we komen ze weinig tegen in de praktijk, 't Is spaarzamelijk dat we zondaars vinden. En al zijn de wegen van Christus verschillend, het is toch nodig om zich als zondaar te kennen en daarvoor moet je in een dal van ootmoed terecht komen." Enige troost De niet aangepaste kerkvoogdijen van de Hervormde Gemeenten Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maar tensdijk, St. Annaland en St.Philipsland kunnen proble men krijgen in hun beheersdaden. Ds. A.J. Bijl, secretaris van de provinciale kerkvergadering (PKV) zei dat tijdens een forumdiscussie in het N.H. verenigingsgebouw te St. Annaland. In gemeenten die niets doen, worden 'pottekij kers' aangesteld om het beheer van de kerkelijke gebou wen en de financiën veilig te stellen. Intimidatie Korte ontheffing Juridisch steekspel Vrede verstoord Onafhankelijk deskundige "De inventarisatie is een goede zaak, want je weet dan of verpleeghuis zorg geboden kan worden. Maar ik ben benieuwd hoe er beoordeeld gaat worden", aldus Wesdorp. Min der gelukkig is hij met de tendens om ouderen die verpleeghuiszorg nodig hebben, weer bij elkaar in een afzonderlijke vleugel onder te bren gen. "Vroeger was dat ook zo, maar een jaar of zes geleden kwam de verpleeghuiszorg op de eigen kamer in zwang, tussen de andere bewo ners in." De Schutse-directeur zou die situatie het liefst handhaven. Het substitutieproject in zijn tehuis noemt hij al een vorm van verpleeg huiszorg. De ouderenzorg verandert in de toe komst, het accent wordt verlegd. Bestaande verzorgingstehuizen zul len een deel van de functie van ver pleeghuizen moeten overnemen. Het gaat daarbij om de 'lichtere gevallen', mensen die zijn aangewe zen op zware chronische zorg. Ongeveer 360 Zeeuwse verpleeg huispatiënten zullen moeten worden opgevangen. In het onderzoek wordt ondermeer gekeken naar de 'huiskamers', sani taire ruimten, deurbreedte, het al dan niet aanwezig zijn van een bran card- of beddenlift, de omvang van de recreatie-/ontmoetingsruimte, de mogelijkheid om buiten te zitten. Eventuele aanpassingen zouden maximaal 50.000 gulden per plaats mogen kosten. Wesdorp vertelt dat De Schutse geen beddenlift heeft en dat de breedte van de deuren ook niet aan de gestelde eisen voldoet. "En even tjes veranderen, dat gaat niet. Maar ik hoop niet dat De Schutse afvalt." Volgens de directeur is ook de regiovisie betreffende de ouderen zorg van belang. Over die visie wordt dan ook door de verschillende instellingen over legd. Ten Anker in Tholen heeft al een verpleegafdeling met 60 bed den. Voor de regio zijn nog 24 zoge naamde zwevende bedden (niet gerealiseerde plaatsen) beschikbaar. Het interieur van de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Scherpenisse. Van Lee schetste hoe de 25 jaar enorm snel voorbij is gegaan. "Van de h.t.s. in Dordrecht kwam je direct in de zaak, waarbij je samen met je broer Peter een prima taakverdeling hebt. Je wikt en je weegt gezamen lijk. Jullie bedrijf is van bescheiden omvang in de aannemerswereld, maar de kwaliteit is beslissend en dat hebben jullie al bijna 50 jaar waargemaakt. Het werk ligt niet voor het opscheppen, zodat het een flink karwei is om je positie te hand haven. Dat gaat dan in een soort rol lenspel met de opdrachtgevers, waarbij het steeds gaat om een goe de verhouding tussen prijs en kwali teit. Van belang is ook, dat je je zo breed mogelijk inleeft in deze samenleving. Zo participeer je onder meer in het Overleg Orgaan Indus trie Tholen." Van Lee schetste voorts het belang van de onderne ming voor Tholen. "Een aannemers bedrijf met 25 tot 30 personeelsle den moet je met de factor vijf ver menigvuldigen voor de leveranciers en de achterban." De vice-voorzitter van de aannemersorganisatie hing tenslotte de gouden legpenning om. Voor mevr. Moerland-Koopman had hij bloemen meegebracht voor de steun achter de coulissen. Onder de vele receptiegangers waren collega's, leveranciers, verte genwoordigers van gemeentewer ken en waterschap, alsmede burge meester Van der Munnik en wethou der Versluys. De buurtbewoners uit de Burge meester Smithstraat in St. Annaland, waarmee door de viering van 50 jaar bevrijding op 5 mei een hechtere band is gesmeed, bezorgden de zil veren jubilaris nog een komische voordracht. Na ruim elf jaar nam ds. Beens vrij dagavond afscheid van de Gerefor meerde Gemeente Scherpenisse. Onder de vele belangstellenden waren burgemeester en mevrouw Van der Munnik, alsmede wethou der en mevrouw Van der Jagt, de plaatselijke hervormde predikant ds. J. van der Sleen, afgevaardigden uit het toekomstige werkgebied Nijkerk en drie vrouwen in klederdracht. Zaterdagmiddag was er in het ver enigingsgebouw nog een afscheids receptie, waarbij het echtpaar Beens een wasmachine aangeboden kreeg na een geldinzameling onder de leden van de Gereformeerde Gemeente. Mevr. Beens had al eer der afscheid genomen als presidente van de vrouwenvereniging. "We laten veel achter, maar we mogen allemaal nog in het land der levenden zijn", zei ds. Beens. De acht kinderen blijven in Scherpenis se. "Bloedbanden, we moeten elkaar gaan verlaten, maar God is net zo goed in Scherpenisse als in Nijkerk. Dat we nog eens een goede tijding van ver mogen krijgen, dat er zon daars geveld zijn in het vlakke veld. In Nijkerk gaan we de strijd tege moet, maar de Heere is overwinnaar en er is een volk op aarde dat toe komst heeft!" De predikant zei met pijn te vertrek ken. "Weemoed vervult ons hart, want lief en leed hebben we met elkaar gedeeld." Wat het leed betreft, noemde ds. Beens de begra fenis van twee catechisanten. Hij vond dat de Gereformeerde Ge meente van Scherpenisse het hem in elf jaar niet moeilijk had gemaakt. "U hebt mij verdragen. In de kerke- raad waren we het over het stoffelij ke wel eens niet eens, maar over fundamentele zaken wel, door de broederlijke liefde." Ds. Beens wenste de broeders van de classis Tholen, waarmee hij 24 keer had vergaderd, Gods steun toe gezien de vele vacante Gerefor meerde Gemeenten. In de particulie re synode Zuid, waar de predikant gedurende 12 jaar de belangen van Tholen had behartigd, was hem de verdraagzaamheid opgevallen. Hij hoopte in Nijkerk dezelfde liefelijke banden te ervaren als in Scherpenis se. In zijn dankwoord betrok ds. Beens verder de verenigingen, het schoolbestuur, de onderwijskrach ten, de kosteres en de organisten. Ds. Chr. v.d. Poel uit Yerseke, spre ker namens de particuliere synode Zuid, speet het dat ds. Beens ging vertrekken, mede gezien het vele werk dat hij deed. "Maar het is niet de eerste keer dat Tholen zonder predikant zit en op Zijn tijd en wijze zendt Hij weer een knecht." Aan de hand van 1 Timoteus 6:21 gaf ds. Van der Poel zijn collega naar Nij kerk 'de genade zij met u' mee. "Genade is een onverdiende gunst van God, want genade vloeit voort Vrijwilligers brengen drie dakramen aan voor de jeugdzolder van het N.H. verenigingsgebouw aan de Ring in St. Annaland. uit het welbehagen van de Vader. Dat u achtervolgende en bijblijven de genade mag ontvangen in Nij kerk, waar de Heere u tot rijke zegen stelle." Ook ouderling Rijstenbil sr. sprak de wens uit, dat de Heere aan de zij de van ds. Beens blijft staan in Nij kerk. "Voor ons is het onbevattelijk, maar de Heere heeft welbehagen in verdrukkingen van de kerk. De Hee re is de nooit bevattelijke rotssteen. Dat Hij u met een vurig meer omrin- ge." Rijstenbil wees nog op het grootste deel van de kinderen van het echt paar Beens dat in Scherpenisse blijft. "Dat de Heere, die de geslach ten overwint, onder hen woont en Zijn naam verheerlijkt. Mensen wil len wel bekeerd worden, maar niet zoals God het wil. We willen geen kinderlijk geloof, maar Zijn naam moet verheerlijkt worden", aldus ouderling Rijstenbil sr., die de gemeente de vertrekkende predikant staande Psalm 121:4 liet toezingen. Daarna was er nog gelegenheid om ds. en mevr. Beens de hand te druk ken. De afscheidsdienst van ds. J: Beens in de Gereformeerde Gemeente van Scherpenisse werd vrijdagavond in het kerk gebouw aan de Schoolstraat gehouden. De samenzang was uit Psalm 25: 2 en 4; 49: 1,2 en 3; 119: 45 en 53; 13: 4 en 121:4 volgens de berijming van Petrus Datheen. Organist was Henk Lindhout. Ouder ling J.W. Duvekot las Johan nes 1: 1-18 terwijl ds. Beens als tekst voor zijn afscheids preek het eerste gedeelte van Colossenzen 3:16 koos: 'Het woord van Christus wone rij kelijk in u.' Ds. J. Beens zei dat vrijdagavond in zijn afscheidspreek in het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Schoolstraat in Scherpenisse. Aan de hand van het eerste gedeelte van Colossenzen 3:16 (Het woord van Christus wone rijkelijk in u) sprak hij over de inhoud van het woord en de noodza kelijkheid door het woord van Christus. De predikant hield de kerkgangers voor, gedurende ruim elf jaar in Scherpenisse wet en evan gelie, zegen en vloek te hebben gepreekt. Colosse, waarover de brief van Paulus handelde, was een rijke industriestad (o.a. tapijten) met vele Grieken. De kerkelijke gemeente daar was niet door Paulus gesticht, maar hij vermaande ze en bracht de boodschap van vrije genade. "En als de Heere spreekt, dan hebben wij te volgen, achter Hem aan, over de bezaaide en onbezaaide wegen. Want, geliefde gemeente van Scher penisse, geen mus valt van het dak "of een haar van het hoofd, zonder de wil des Heeren. In alle gebrek hebben wij getracht om elf jaar het woord hier in Scher penisse te prediken en we wensten ook niet anders, dan Jezus Christus en Dien gekruisigd te prediken. Hij is als een verterend vuur en een eeu wige gloed waar niemand bij wonen kan. Met een biddend hart moeten we het woord onderzoeken, want we moeten een keer God ontmoeten en wie wil voor eigen rekening de nim mer eindigende eeuwigheid ingaan? Daarom is er onderwijs nodig in Gods woord. Het woord dat wijst op ontsluiting van de verbondsgehei- men, maar Christus verklaart zich alleen aan een ellendig en nooddruf tig volk." Ds. Beens ging vervolgens in op de noodzakelijkheid van het woord van Christus. "Het woord van God is niet vrijblijvend. Het is een woord dat eeuwig zeker is en slechten wijsheid leert. In de staat der rechtheid was er geen verdriet en geen zonde. Waar om kwam Christus dan naar de aar de? Omdat hij belang had bij Zijn bruid, bij het zalig maken van een rampzalig volk. Als mensen zijn we geneigd om God te haten. Daarom: Ds. Beens heeft afscheid genomen van Scherpenisse. het woord van Christus wone rijke lijk in u! In rechtvaardige, beste, brave mensen? Nee, in zondige mensen die daar achter gekomen zijn door Gods genade. Dat er dan ook een volk mag opwassen in de kennis, door de genade van Chris tus. Knechten moeten van plaats verwisselen, maar het eeuwige richt snoer, het woord van God, dat blijft en dat wone rijkelijk in u, in alle wijsheid. Want Sion is onze enige troost in leven en in sterven. Dat is het eeuwige wonder van vrije gena de. Alles verloren, maar door Jezus verkoren, Wiens eigen ik ben", zo besloot ds. Beens vrijdagavond zijn afscheidspreek bij de Gereformeer de Gemeente van Scherpenisse. Koraalmuziek. Op het orgel in de Grote Kerk van Middelharnis brengt Paul Kieviet op 27 januari koraal- kunst uit de romantiek ten gehore. Hij voert werken uit van Mendels- sohn-Bartholdy, Brahms, Reger, Guilmant, Schwalm en Karg-Elert. Het concert begint om acht uur en de toegang is gratis. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz De verbouw van de zolder van het N.H. verenigingsgebouw in St. Anna land tot een gezellige ruimte voor het jeugdwerk verloopt voorspoedig. Eén van de meest kritische onderdelen van het bouwplan, het aanbren gen van de spanten, is inmiddels voltooid. Op het laatste moment bleek er nog wel een derde spant nodig, omdat de aanvankelijke berekening van twee onvoldoende bleek. Constructiebedrijf R.J. Weggemans lever de de derde spant echter op tijd. Zaterdag werden er in de vrieskou drie dakramen gemaakt, zodat er ook daglicht in de jeugdruimte kan komen. De 45 vrijwilligers die aan het project werken, gaan nu verder met de afwerking, zoals de isolatie en het systeemplafond. Half februari moet het karwei klaar zijn. De kosten worden begroot op zo'n 56.000 gulden, waarvan inmiddels al 40.000 gulden binnen is via giften. De zol der zal o.a. gebruikt worden voor jeugdactiviteiten op de zaterdag avond. In de door zo'n zeventig mensen bij- 1 Johannes 4:7 t/m 21 had gelezen, gewoonde bijeenkomst, belegd op welke tekst handelt over opwekking initiatief van de kerkvoogdijen uit Tholen, St. Philipsland en St. Anna land, wilde ds. Bijl het niet meer hebben over het hoe en waarom van het synodebesluit. "Dat is gepas seerd", stelde hij duidelijk. "Het gaat erom, hoe wij omgaan met de regels, want de overgangsregeling is voor bij." Toch blijven er nog verschil lende kerkvoogdijen tegenspartelen, ook nadat de rechter 73 Hervormde Gemeenten, onder wie Tholen, Poortvliet en St. Maartensdijk, in een burgerlijk proces in het ongelijk stelde. Het synodebesluit, waarbij er geen aparte kerkvoogdijen meer mogelijk zijn, werd rechtsgeldig verklaard. De beheersverantwoorde lijkheid van Hervormde Gemeenten ligt voortaan bij de kerkeraden, zoals dat ook al bij o.a. de Gerefor meerde Kerken en Gereformeerde Gemeenten het geval is. De Her vormde Gemeente van Stavenisse ging er 1 januari j.l. toe over en bevestigde drie ouderlingen-kerk voogd. "Wij zijn al 40 jaar aangepast en het werkt prima", zei een verte genwoordiger van de Hervormde Gemeente Oud-Vossemeer. Hij had er begrip voor, dat het voor sommi ge zustergemeenten moeilijk ligt. "Maar dat slijt wel", aldus de Vosse- meerse afgevaardigde, die zijn col lega's uitnodigde om eens een ver gadering van zijn kerkeraad bij te wonen. De vertegenwoordiger van Rehoboth uit St. Maartensdijk sloot zich daarbij aan. Totaal anders was echter de ziens wijze van Scherpenisse. Ds. J. van der Sleen sprak zelfs over 'intimida tie', waarover ds. Bijl zich boos maakte. "U was niet bij de opening en daar ging het over de liefde", zei de PKV-secretaris, doelend op het openingswoord van de Thoolse pre sident-kerkvoogd L. van Dijke, die tot liefde tot God en de naaste. Ds. van der Sleen citeerde dhr. Muis uit Doornspijk, die heeft gesteld, dat door het instellen van hoger beroep de uitspraak van de rechter wordt opgeschort. Volgens de predikant weet Muis zich gesteund door juris ten. Ds. Bijl stelde daar tegenover, of men zich niet moet afvragen of kerkelijke geschillen bij de burger lijke rechter gebracht worden. "Wij zijn er alleen op uit om samen met u, te proberen problemen op te lossen, die de aanpassing met zich mee kan brengen. Wel moet hierbij steeds uitgegaan worden van de kerkorde", zei de PKV-secretaris. De afgevaardigde van Scherpenisse vroeg verder, hoe erom gegaan wordt met gemeenten die om princi piële redenen de kerkvoogdij niet aanpassen. "Zoals wij moeten doen: de kerkorde toepassen", was het kor te antwoord van ds. Bijl. "Maar hoe zelfstandig zijn de Hervormde Gemeenten dan nog?", wilde ds. Van der Sleen weten. "Dat zal niet anders zijn dan nu", aldus de PKV- secretaris. Scherpenisse, dat eerder niet mee deed met het proces van de 73 gemeenten omdat de kerkvoogdij nog zogenaamd onder oud toezicht stond, is na de overgang naar vrij beheer wel in hoger beroep gegaan, samen met Poortvliet en St. Maar tensdijk. Tholen heeft die stap niet meer gezet. Volgens ds. Bijl had het besluit van Scherpenisse niet geno men mogen worden. "Weet wat u doet!" De PKV-secretaris zei al op de vingers getikt te zijn omdat de PKV nog zo weinig initiatief heeft ondernomen om de nog niet aange paste gemeenten op hun plicht te wijzen. "In gemeenten die niets doen, zullen wij gedelegeerden moeten aanwijzen om zo de beheersdaden veilig te stellen. Wij zijn ons ervan bewust, dat de aan passing moeilijkheden kan opleve ren. Er zou dan ook voor korte tijd ontheffing gevraagd kunnen worden om in een andere samenstelling te werken dan is vereist. Maar gewerkt moet worden om het synodebesluit tot uitvoer te brengen", stelde ds. Bijl. Van de zijde van de Hervormde Gemeente St. Philipsland werd gewezen op ontheffing tot 1 januari 2000, maar volgens de PKV-secre taris is dat niet het geval. Poortvliet herinnerde aan de twee lezingen over de opschortende werking van het synodebesluit door het hoger beroep, maar ds. Bijl vond dat een juridisch steekspel. "Kerkelijk kent men geen opschortende werking." Poortvliet, dat in hoger beroep is gegaan, wees op de mogelijkheid dat er nu aangepast wordt om dat later terug te draaien. "Dat geeft praktische problemen", zei ds. Bijl. "Niet aanpassen betekent, dat u zult moeten accepteren dat er gedele geerde kerkvoogden in uw midden komen. U krijgt dus pottekijkers, want wij kunnen niet anders dan de kerkorde toepassen." St. Philipsland informeerde naar de mogelijk- en verantwoordelijkheden van een kerkvoogd die geen ouderling is. "Dat kan allemaal in een plaatselijke regeling, volgens een landelijk model, omschreven worden", gaf de PKV-secretaris aan. De vaststelling van de rekening en de begroting wordt een zaak van de kerkeraad. Hier kunnen kerkvoogden (geen ouderling zijnde) aanwezig zijn, maar zij hebben geen stem in de beslissingen. Ds. Bijl gaf verder aan, dat de kerkeraad het vele werk dat te doen is, kan delegeren aan bepaalde commissies. Leden daarvan kunnen voor vier jaar gekozen worden met de mogelijkheid van twee keer een zelfde periode van herverkiezing. Maar de meerderheid van de kerk voogden moet ambtsdrager zijn. Ds. Bijl benadrukte, dat bij de verkie zing van een ouderling-kerkvoogd de gemeente duidelijk moet worden gemaakt, dat het om een ambtsdra ger met een bijzondere taak gaat. Als er geen mogelijkheid is om de zittende kerkvoogden te benoemen, kan de vrede in een gemeente ver stoord worden, zo bracht de afge vaardigde van de Hervormde Gemeente St. Annaland naar voren. Zittende kerkvoogden kunnen bij voorbeeld principieel geen ja zeg gen op de vragen die gesteld worden in het formulier voor de bevestiging van ambtsdragers. "Wij zijn ons hiervan bewust", zei ds. Bijl. "Het is ook zeker onze zorg en we zullen coulant omgaan met deze gemeenten door begrip en hulp te tonen en te proberen samen te zoeken naar een oplossing. Maar men kan niet om de kerkorde heen." St. Annaland wilde ook weten, of er ontheffing mogelijk is, dat de voor zitter van het college van kerkvoog den geen ambtsdrager hoeft te zijn. "Volgens de huidige regels kan dat niet", antwoordde ds. Bijl. "Er zou dan een wijziging van de kerkorde nodig zijn en dat kan alleen op verzoek van de classicale vergadering aan de generale syno de." De vrees, dat Hervormde Gemeen ten met veel bezittingen in de toe komst armlastige zustergemeenten moeten helpen, kwam ook nog aan de orde. Enkele weken geleden werd dat ook al onder woorden gebracht door de president-kerkvoogden van St. Maartensdijk en Scherpenisse. "Het kan en mag zo niet zijn, dat u uw bezittingen maar moet inbrengen voor het geheel der kerk", zei dhr. R.C. Scheffers van de generale financiële raad, die ook in St. Anna land aanwezig was. Daar waren ver der voorzitter A. Geertse van de pro vinciale kerkvoogdijcommissie, als mede secretaris R.W. Swerus en het Thoolse lid J.L. Duijzer. Voorts was administratief medewerkster mevr. E. Damen present. Zij kwam nog aan het woord bij een vraag over de noodzaak van accountantscontrole. Er dient een onafhankelijk adminis tratief deskundige te zijn, aangesteld door de kerkeraad, meldde mevr. Damen. Hij of zij mag geen ambts drager zijn. Voorzitter Van Dijke concludeerde, dat er eerlijk en duidelijk was gesproken. Ds. W.C. Meeuse uit St. Annaland besloot de bijeenkomst met dankgebed.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7