Bedrijven betalen aan Oranjefeest Projectgroep steunt evenementencomité Van Daalen en Darvi gedupeerd 'Ga altijd van het ergste uit en handel dienovereenkomstig' Kinderafdeling zes bedden erbij Nieuwbouw Bon Giorno Veel kinderen bij EHBO-oefening in Stavenisse Oranjekamerin gemeentehuis Bergse man opgepakt voor verkrachting Oplichter die dure schoenen verkoopt actief Elf inbraken in nieuwbouw zijn opgelost Verpleeggedeelte ziekenhuis Lievensberg grondig opgeknapt Donderdag 25 januari 1996 Het Sint-Maartensdijkse koninginnefeest op 30 april moet deels worden betaald door bedrijven uit de hele gemeente Tholen. Organisator evenementencomité smal- stad heeft hiervoor brieven de deur uitgedaan, vergezeld van een warme aanbeveling door burgemeester H.A. van der Munnik. Als tegenprestatie worden bedrijven die steun verlenen, vermeld in de sponsorlijst die wordt afge drukt in het programmaboekje dat huis-aan-huis wordt verspreid in de smalstad. Aanbeveling Om de ontvangst van koningin Beatrix op 30 april in Sint-Maartensdijk voor te bereiden is een projectgroep gevormd die zich hier dagelijks mee zal bezighouden. De groep bestaat uit J. de Feijter en T. Steketee van het evenementencomité Smalstad en gemeentevoorlichter F.A.P.M. Bakx. Feestelijk Nuchter Strop autoverhuur Mogelijk ontslagen Twee gevluchte broers Rood haantje EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De EHBO-afdeling Stavenisse en de Lotusgroep voor het uitbeelden van slachtoffers zorgden woensdag voor een zeer gevarieerde avond in dorpshuis De Stove te Stave nisse. Hoewel een aantal vrijwilligers vanwege de dichte mist verstek liet gaan, kon het programma zonder proble men doorgang vinden. Schichtig paardje Behangtafel Een symbolisch begin. Zo noemt directeur patiëntenzorg P. van Kogelenberg van ziekenhuis Lievensberg het gereedkomen van de verbouwing van de kinderafdeling. Ook alle andere verpleegafdelingen van het 28 jaar oude ziekenhuis krijgen de komende jaren een opknapbeurt. Daartoe is een zogenoemd masterplan opgesteld, waar van de noodzaak door het ministerie is onderschreven. Tekenwedstrijd Evenementencomité en burgemeester vragen steun De koningin komt op 30 april van tien tot elf uur in Sint-Maartensdijk en voor dat uur worden alle hens aan dek geroepen. De verwachtingen zijn, dat er veel Tholenaren komen kijken naar de koninklijke familie. Verkeersdrukte is één van de pro blemen, maar om het geld bestaan grotere zorgen. "Zoals aan elk feest hangt ook aan deze bijzondere vie ring van koninginnedag 1996 een prijskaartje. Juist daar waar er spra ke is van een unieke gelegenheid om ons gebied te profileren, doen wij een beroep op u om ons in dat stre ven financieel te ondersteunen", schrijft het evenementencomité in zijn wervende brief die naar alle bedrijven in de gemeente Tholen is gestuurd. Naast de sponsoractie en een gemeentelijke subsidie wordt er in St. Maartensdijk ook een huis- aan-huis-collecte gehouden voor het Oranjefeest. Het comité noemt de organisatie van het festijn 'een gigantisch karwei'. De organisatie ging bij andere gemeenten informeren die een der gelijk vorstelijk bezoek al eerder bij de hand hadden. Volgens het comité is er veel hulp nodig. "Naast een financiële ondersteuning kan een bijdrage in het beschikbaar stellen van materiaal minstens zo belang rijk zijn", schrijft men dan ook in de brief aan de bedrijven. Bij wijze van extra aanmoediging schreef burgemeester H.A. van der Munnik een aanbevelingsbrief. "Koninginnedag 1996 wordt een zeer bijzondere belevenis in de geschiedenis van Sint-Maartens dijk", schrijft de burgervader. "Maar niet alleen voor Sint-Maartensdijk is dit bezoek van grote betekenis, dit is het ook voor de hele gemeente Tho len. Want het hele land kan via de televisie gedurende ruim een uur kennismaken met deze prachtige gemeente. De uitstraling van dit koninklijk bezoek is dus zonder meer groot." Hare Majesteit komt vermoedelijk per helicopter op het sportveld in St. Maartensdijk aan en gaat een uur later per bus, via Scherpenisse, Poortvliet en Tholen naar Bergen op Zoom, dat als tweede gemeente op koninginnedag centraal staat. "Ik ben er zeker van dat ook uw bedrijf van het grote belang van het koninklijk bezoek aan Tholen over tuigd bent", schrijft de burgemees ter. "Het welslagen van dit grote feest zou ook met uw ruimhartige bijdrage zeer zijn gediend. Mag ik dat beroep op u doen?", besluit Van der Munnik zijn oproep om steun van de bedrijven. In het gemeentehuis is nu ook een 'Oranjekamer' ingericht waar de groep bijeenkomt. Maandagavond en gisteravond vergaderden de stuurgroep (met burgemeester H.A. van der Munnik) en het evenemen tencomité over de invulling van koninginnedag. Komend weekeinde moet het plan in grote lijnen rond zijn. Woensdag 31 januari wordt het namelijk beoordeeld door een verte genwoordiger van het hof die er voor naar Sint-Maartensdijk komt. De projectgroep draagt ook een the ma aan om de gemeente Tholen voor de buitenwereld van andere plattelandsgemeenten te onderschei den. Maar wat dat inhoudt wil de projectgroep niet zeggen omdat het kabinet van de koningin het idee af kan wijzen. Datzelfde geldt voor de route die de koninklijke familie zou kunnen volgen. Wel wordt er reke-' ning mee gehouden dat ongeveer De 52-jarige P. v.d. P. uit Bergen op Zoom is onlangs door de politie aan gehouden omdat hij verdacht wordt van de verkrachting van een 37-jari- ge inwoonster van Halsteren. De verdachte wist op 12 januari 's mor gens, in de woning van het slacht offer binnen te komen, waarna hij de vrouw verkrachtte. De Halsterse deed dezelfde dag nog aangifte en de politie stelde een uitgebreid buurtonderzoek in. Mede naar aan leiding van dit onderzoek werd de verdachte aangehouden. De Berge- naar is inmiddels voorgeleid bij de rechter-commissaris te Breda en hij werd hierna in bewaring gesteld. Het onderzoek, in handen van de politie te Halsteren, is nog in volle gang. De politie ontvangt regelmatig mel dingen van mensen die het slacht offer zijn van een oplichter die veel te dure schoenen verkoopt. De onge veer 50-jarige man probeert dit met name bij bejaarden. Behalve zijn opdringerige manier van verkopen, schijnt hij ook veel te hoge prijzen te vragen voor het schoeisel dat hij aanbiedt. Bovendien past hij de prijs aan, aan de geestelijke toestand van zijn 'klanten'. In de regel vraagt hij tussen de 200 en 400 gulden per paar schoenen. De oplichter is vlot van de tongriem gesneden en weet zijn slachtoffers zo te overtuigen van de kwaliteit van de schoenen, dat men over de hoge prijs heenstapt en de dure stappers aanschaft. Later blijkt dat men zich bij de neus heeft laten nemen. De politie adviseert niet met deze man in zee te gaan. 10.000 mensen de koningin en haar gevolg van dichtbij willen zien. De projectgroep bestaat uit drie ambtenaren: De Feijter is chef bouwkundige zaken en voorzitter van het evenementencomité, Steke tee werkt als monteur op de werk plaats in Scherpenisse en vertegen woordigt muziekvereniging Euterpe (waarvan hij voorzitter is) in het evenementencomité. De projectgroep heeft een uitvoe rende taak. De leden zullen de opdrachten van de stuurgroep uit voeren. Zij kunnen bedrijven en instellingen benaderen om mede werking te verlenen, of op zoek gaan naar personeel, materiaal of andere vormen van dienstverlening om de dag tot een succes te maken. Het instellen van een projectgroep is het gevolg van het bezoek aan Ürk en Emmeloord die twee jaar geleden de koninklijke familie ontvingen. Tijdens de ontmoeting bleek dat er heel veel werk te verrichten valt. Het evenementencomité Smalstad dat in eerste instantie aangewezen was om het bezoek voor te bereiden, werd weliswaar uitgebreid maar omdat de meeste leden alleen 's avonds beschikbaar zijn, is beslo ten een projectgroep in het leven te roepen die overdag actief is. Het evenementencomité Smalstad zal zich overigens niet alleen met de ontvangst van de koningin bezig houden, maar wil ook de rest van de dag feestelijk aankleden. Met de aanhouding van drie West brabanders heeft de politie elf inbra ken opgelost in nieuwbouwwonin gen in ondermeer Sint-Maartensdijk en Sint-Philipsland. De zaak kwam aan het licht toen begin januari de 37-jarige H.F. uit Putte werd opgepakt wegens diefstal van dieselolie in Goes. Diens ver klaringen leidden tot de aanhouding van J.B. (24) uit Sprundel en AJ. (25) uit Sint Willebrord. Ze beken den naast de Thoolse inbraken ook misdrijven in Moerstraten, Wouw, Roosendaal en Steenbergen. F. was bij alle elf zaken betrokken, B. bij zeven en J. bij vier andere. In alle panden drongen de mannen binnen door het openbreken van ramen of deuren. F. en B. hebben vorig najaar ook in het Antwerpse havengebied containers opengebroken en daaruit ondermeer een nieuwe terreinwagen gestolen om alle spullen te vervoe ren. De wagen is naderhand terugge vonden in een loods in Ooltgens- plaat. Van de buit - verwarmingske tels, gereedschappen en keukenin- bouwapparatuur - is alleen een ver warmingsketel teruggevonden. De totale schade wordt geschat op anderhalve ton. VKRVOI.G VAN VOORPAGINA Woensdrecht kan dus waarschijnlijk open blijven, maar dat is bij andere vestigingen vrijwel zeker niet het geval. De produktie-afdelingen in Papendrecht en Schiphol-Oost zien de galg al staan. Ook daar zitten Tholenaren. Erik van Elzakker uit Tholen werkt op de produktievesti- ging Papendrecht van Fokker Air craft waar delen van de vliegtuigen klaargemaakt worden, zoals de romp en het middenstuk. Hij voelt de pijn van de problemen behoor lijk. "We hebben een grote klap gekregen door het nieuws dat Daim ler-Benz ons heeft laten vallen. Bij de demonstratie, vrijdag, in Den Haag kregen we al met al toch een wat beter gevoel. Zowel de regering als Fokker zouden alles in het werk stellen om het bedrijf te behouden. We stonden er positief tegenover. Dan komt de klap van het nieuws dat Daimler niet toe wil geven, best hard aan", zegt Van Elzakker. "We hebben er allemaal zo aan meege werkt. We hebben tien procent loon ingeleverd en eerder waren er al maatregelen genomen om de kosten te drukken. Eerst hebben we daar natuurlijk over gemord, maar er was geen andere keus en we stonden er uiteindelijk allemaal achter. Het zou ontzettend jammer zijn als het bedrijf nu moet sluiten." Van Elzakker vertelt dat het ook bij de produktie-afdelingen niet' ont breekt aan werk. "Er is werk zat. De orderportefeuille voor dit jaar zit helemaal vol en voor 1997 gedeelte lijk. Daar ligt het niet aan. We moe ten allemaal overwerken en er zijn sinds enkele maanden geleden zelfs extra mensen in dienst genomen. Maar blijkbaar brengt het niet genoeg geld binnen. Dat is het pro bleem. Sinds de golf van ontslagen hebben we het steeds drukker gekre gen. Dat is aan één kant ook wel weer lekker, want het leidt je wat af van de problemen." Van Elzakker hoopt dat ook de produktie-afdelin gen van Fokker gered kunnen wor den. Overigens kijkt hij zelf nog niet uit naar een andere baan. "Dat klinkt misschien gek en je zou anders ver wachten, maar veel mensen bij ons gaan nog niet weg. Ik blijf, want eigenlijk ben ik best een beetje ver liefd op het bedrijf. We maken een prachtig produkt. Bovendien raak je verbonden met Fokker. Die binding wordt door de problemen steeds sterker. Arbeiders en bazen zijn nu gelijk, want voor iedereen is de situ atie even ernstig. Tijdens de demon stratie in Den Haag zagen we zelfs mensen die er bij de vorige reorgani saties uit zijn gegaan. Sommigen daarvan werkten al 30 jaar bij Fok ker. Je zou denken dat ze er nu niet meer om gaven, maar zij hebben schouder aan schouder met ons meegelopen. Dat is fantastisch." Ook Peter Scherpenisse uit Sint- Annaland werkt al zes jaar op de vestiging Papendrecht. Hij is team leider in de spuiterij. Ondanks het feit dat zijn baan op de tocht staat, blijft hij er kalm onder. "Ik kijk naar het nieuws, maar ik blijf er vrij nuchter onder. Ze hebben nu een maand de tijd gekregen om naar geldschieters of partners te zoeken. Laten we dat eerst maar eens afwachten. Ik lig er nog niet wakker van, mijn vrouw maakt zich meer zorgen dan ik", zegt Scherpenisse. "Als Fokker een goede partner vindt, dan zal het wel weer gaan denk ik. Ik weet ook niet wat er met Fokker zelf gaat gebeuren. Mis schien wordt het bedrijf overgeno men en gaat het voor een ander pro duceren of misschien gaat het toch zelf door. Je kunt er zo weinig van zeggen. Op het nieuws hoor je nu weer eens dit en dan weer dat. Ik wacht het maar gewoon af." Behalve delen voor de Fokkers pro duceert het bedrijf ook onderdelen voor andere vliegtuigen zoals de Lockheed F-16, de Gulfstream en de Airbus. Scherpenisse werkte aan vankelijk jarenlang bij de lucht macht voor hij overstapte naar Fok ker. Over wat hij moet gaan doen als hij zijn baan kwijt raakt, heeft de Tholenaar nog niet zoveel nage dacht. "Mijn beroep (spuiterij) is wel erg geënt op vliegtuigen en dus specialistisch, maar het leiding geven als teamleider is breder te gebruiken", zegt hij. Ook onder zijn medewerkers is de werklust nog niet geheel verdwenen. "De sfeer op de werkvloer is volgens mij in het alge meen nog goed. Alleen op dagen waarop grote beslissingen vallen, is de spanning goed te merken. Maar wat moet je? Je kunt aan de hele situatie niets veranderen." Er is inmiddels in Woensdrecht een crisisteam opgesteld dat op volle kracht draait. Dit team (bestaande uit burgemeester H. Klitsie van Woensdrecht, ontwikkelingsmaat schappij BOM uit Tilburg, het regionale werkgelegenheidsinstituut Rewin uit Roosendaal en de direc teuren van FAS en Elmo) probeert de bedrijven FAS en Elmo te red den. Er wordt koortsachtig gezocht naar bedrijven die willen investeren in de Woensdrechtse Fokker-vesti gingen. Als Fokker wegvalt, hebben Elmo en FAS namelijk geen eigen vermogen meer. In totaal is er zo'n 40 miljoen nodig. Maar behalve de werknemers van beide vestigingen, staan er nog meer belangen op het spel. Voor de toeleveranciers van Fokker zou een eventuele sluiting grote gevolgen kunnen hebben. In Oud- Vossemeer zitten twee van die toe leveranciers op het gebied van ver voer. Autoverhuur- en autobedrijf Van Daalen verhuurt auto's aan Fok ker. "Momenteel heb ik vijftien wagens rijden bij Fokker. Daarvan zijn er zeven personeelsbusjes en de rest zijn gewone auto's en bestelwa gens. Er rijden mensen mee vanuit ondermeer Walcheren, Barendrecht en Eindhoven", legt I.M. van Daalen uit. "Het zou een flinke strop zijn als dat wegviel. Een derde van mijn verhuurbedrijf loopt bij Fokker en allemaal voor Woensdrecht. Geluk kig is het contract eigenlijk al afge lopen en ik ben blij dat ik er geen nieuwe spullen in heb gestoken. Maar het blijft een aderlating. Toch vind ik het veel erger voor al die mensen die bij sluiting op straat komen te staan en hun gezinnen. Nu heb ik er eerlijk gezegd wel vertrou wen in dat FAS en Elmo zelfstandig door kunnen gaan. Want onderhoud en reparaties moeten altijd gebeu ren. Bovendien hebben die bedrij ven een paar miljoen winst gemaakt. Dus het moet kunnen." Op Tholen heeft Van Daalen geen auto's in de verhuur, want de meeste Fokker-medewerkers worden met een Darvi-bus opgehaald. Bedrijfs leider van dit Bergse bedrijf is C.P.M. Timmermans uit Oud-Vos- semeer. Hij volgt met spanning de ontwikkelingen rond de vliegtuigfa briek. "Ik zit de hele avond voor de t.v. Wij hebben dagelijks twaalf bussen op de weg alleen voor perso neel van FAS en Elmo in Woensd recht. Die mensen komen uit allerlei richtingen zoals Tholen, Middel burg, Goes en Dinteloord, maar ook Roosendaal, Putte en Essen in Bel gië", zegt Timmermans. "Kijk, de kernactiviteit van Darvi is transport. Het personenvervoer is vrij beperkt. Fokker is onze grootste opdrachtge ver en dus heel belangrijk. Op die twaalf bussen rijden minstens even zoveel chauffeurs. Als het fout gaat met Fokker in Woensdrecht of als er veel mensen worden ontslagen, heeft dat zonder twijfel gevolgen voor ons personeel. Er valt op dit moment over de consequenties nog niets te zeggen, want er is nog niet bekend wat er met Woensdrecht gaat gebeuren. Ik slaap nog steeds goed, maar als er een negatieve uit komst is, dan denk ik dat je daar best een nacht van wakker kan liggen. Want als je twaalf of vijftien man zou moeten ontslaan, dat zijn bepaald niet de leukste karweitjes die er te doen zijn. Dan moet je toch aan het denken hoe het verder moet." Inmiddels lijken de ergste vlammen van het dreigende inferno te Woensdrecht geblust. Volgens diverse geluiden zouden Elmo en FAS de beste overlevingskansen hebben, samen met Fokker Special Products (FSP) in Hoogeveen. Voor deze bedrijven is dan ook geen surséance (uitstel van betaling) aan gevraagd. Voorlopig lijken de vesti gingen vooruit te kunnen, maar het crisisteam blijft op volle kracht wer ken. Zekerheid hebben ook de werk nemers nog allerminst. KR\ Ol.c; V VOORI'AC.IN V In Engeland werkt hij al met 14 agenten, in Noordwegen zijn er ver koopkanalen, evenals al langer in België. In Frankrijk probeert Ameri can Phil om in de postordercatalogi te komen en in Spanje zijn ze met een distributeur bezig. In Nederland behoren Hema, Hij en Hunkemöller tot de afnemers. Naast een vooraanstaand Ameri kaans merk en Bon Giorno heeft Swarthoff onlangs de licentie van Nautica overgenomen, de merk naam voor topondergoed in de V.S. "Ik zit nu 20 jaar in het ondergoed en ook nu het bedrijf groeit, zit ik er zelf nog het liefst middenin." Swart hoff is pas terug uit Hongkong. Vijf keer per jaar brengt hij een bezoek aan het hoofdkantoor en aan de fabrieken. "Hongkong heeft de cen ten, China het land en de mensen en daar wordt alles gemaakt: van het ruwe katoen tot het eindprodukt. 'American Phil, de grootste fabrikant van ondergoed in Hongkong, gaat dit jaar naar de effectenbeurs." Het familiebedrijf werd gesticht door twee broers, die uit China naar de Filippijnen gevlucht waren en daar achter de naaimachine onderbroeken gingen maken. In Hongkong bouwden ze die activiteiten aanzienlijk uit. Het ondergoed is via steeds grotere en snellere schepen in drie weken in Nederland. Spoedopdrachten gaan via lucht vracht. Het nieuwe pand in St. Maartensdijk zal uit twee ruimten van elk 2000 m2 bestaan voor de ontvangst en con trole van goederen met drie los- /laadstations. Het kantoor wordt in twee lagen opgetrokken. Swarthoff streeft naar een blauw gebouw met vrolijke kleuren. De A van Ameri can Phil zal op de een of andere manier in de gevel naar voren komen. "En de Bon Giorno haan komt verlicht op het nieuwe pand, want tenslotte is St. Maartensdijk het rooie dorp", grapt Swarthoff. Vrijwilligsters van de EHBO bieden hulp aan de 'boksers' en 'de scheidsrechter' in de ring van De Stove. De opkomst was groot. Zo'n 140 personen woonden de oefening bij. Een groot deel bestond uit kinderen die op de basisschool EHBO-les- sen volgen. Uit het publiek boden EHBO-vrijwilligers van de verschil lende afdelingen en kinderen eerste hulp aan slachtoffers die bij zeer uit eenlopende gebeurtenissen gewond geraakt waren. Dokter E.H. Veld man en kaderinstructeur H. Dorst voorzagen de verrichtingen van de EHBO'ers na elk ongeval van com mentaar. Voor elk ongeval werd een decor opgesteld waardoor de avond, ook zeker door het spel van de lotus slachtoffers, iets van een toneel voorstelling kreeg. Dankzij draag bare microfoons kon het publiek de reacties van slachtoffers en helpers volgen. De toeschouwers waren eerst betrokken bij de gevolgen van een bokswedstrijd in het tot sportpaleis omgedoopte dorpshuis. Een heuse ring met touwen vormde het decor voor de twee boksers en de scheids rechter voor wie de derde ronde de beslissing bracht. Eén van de bok sers wordt knock out geslagen, loopt een gescheurde wenkbrauw op en valt bewusteloos. Zijn tegenstander breekt zijn jukbeen, maar zal steeds boksbewegingen blijven maken, ook wanneer hij geholpen wordt door de EHBO. Het publiek heeft schik. De scheidsrechter die hulp wil halen, verstuikt zijn pols. De toegesnelde EHBO'ers verdelen de taken. De dokter wordt gebeld, de wonden worden verzorgd, de slacht offers zo veel mogelijk gerustge steld. Na afloop concludeert Veldman dat boksen niet zo'n gezonde sport is gezien het aantal slachtoffers. De bokser met het gebroken jukbeen is volgens hem goed behandeld door diens hoofd koel te houden nadat hij op een stoel is gezet. Het tweede ongeval betrof een val van een paard dat voor de eerste keer werd bereden. De amazone valt van het dier maar blijft in de stijg beugels hangen en breekt haar mid denvoetsbeentjes. Haar moeder die te hulp komt krijgt een trap van het schrikachtige beest en loopt een inwendige bloeding op. De scene is zo echt mogelijk gemaakt. Secretaris T. de Rijke heeft van hout een trappend paard gemaakt. Er lig gen rijlaarzen, een zadel, hooi en een paar voerbieten op de vloer. Vooral de toestand van de moeder baart zorgen. Ze loopt een shock op. Haar dochter is lichtelijk in paniek en waarschuwt de hulpverleners steeds: "Pas op hoor, het is zo'n schichtig paardje." EHBO'er M. de Wilde (zelf boer) stelt haar gerust nadat hij de bruine vos heeft wegge leid en van voer heeft voorzien. Ook nu wordt de dokter gebeld door een van de kinderen die mag assisteren. Hij doet dit zo duidelijk dat hij een pluim van de huisarts krijgt. Het derde ongeval vindt plaats op de braderie waar het maken van Zeeuwse babbelaars en kaantjes gedemonstreerd wordt. In het te krap bemeten kraampje snijdt een van de demonstranten zijn linker wijsvinger af, een ander houdt de gloeiende stroop te lang vast en loopt brandwondjes op. Een derde krijgt een duw bij het snijden van de babbelaars en dat levert een slag aderlijke bloeding op. Ook hier weer een natuurgetrouwe nabootsing met een kraam en blikjes babbelaars. Dat het niet alleen op een braderie mis kan gaan, toont het ongeval op een beurs waar onder anderen nieu we verfprodukten en behang gede monstreerd wordt. De schilder komt tijdens de uitleg met zijn arm tussen de behangtafel. Hij breekt niet alleen zijn bovenarm, maar loopt ook een onderhuidse bloeding op door de bloedverdun- nende medicijnen die hij slikt. De beheerster van de beurs loopt de behanger omver die op een trap staat. Die breekt zijn onderbeen. De beheerster zelf verwondt zich aan haar neus. Bij de beoordeling letten Dorst en Veldman op de manier waarop de hulp gegeven wordt. Hoe de slacht offers benaderd worden, hoe de dok ter gewaarschuwd wordt en hoe de wonden verbonden worden. Bij twijfel aan een letsel? Dorst: "Ga altijd van het ergste uit en handel dienovereenkomstig." De afdeling Stavenisse telt momen teel 43 leden, waarvan 16 jeugdle den. Niet alleen de ouderdom van het gebouw maakt de vernieuwing nodig. "Ook de veranderende inzichten over de methoden van ver plegen, de inspanningen van de ver eniging kind en ziekenhuis, de toe genomen ouderparticipatie, de eisen van de inspectie ten aanzien van kli maatbeheersing en veiligheid, ver nieuwingen in bijvoorbeeld de tech nologie rondom de vroeggebore- nen", aldus Van Kogelenberg. Door te beginnen met de kinderaf deling is de hele jeugd gedekt. Was de afdeling tot nu toe bestemd voor vroeggeborenen en kinderen tot 12 jaar, voortaan kunnen ook de tieners tot 16 jaar er terecht. Er is een uit breiding van 26 naar 32 bedden gerealiseerd. De afdeling telt 6 éen-, 2 twee- en 3 vierpersoons kamers, 6 wiegen en 6 couveuses. Er is een aparte behandelkamer, een speelka mer en een ruimte voor de ouders. De ruimten voor wiegen en couveu ses kregen een klimaatbeheersings systeem. Nieuw is ook de dagver- pleging, waar plaats is voor negen kinderen. Ter gelegenheid van de vernieuwing kreeg het ziekenhuis een spelcomputer cadeau. Van Kogelenberg is verder blij met de erkenning die in december door de minister is afgegeven voor een geriatrische afdeling (bejaarden- en ouderdomszorg). "Die completeert het zorgaanbod voor de regio vanaf de vroeggeborene tot de hoogbejaar de." Samen met kinderarts L.G.M. Wil- berts reikte de directeur vorige week de prijzen uit van een tekenwed strijd die in het kader van de ver nieuwing van de kinderafdeling was uitgeschreven. De groepen 6 van alle basisscholen in de regio moch ten meedoen en stuurden 300 teke ningen in. De vier winnaars waren voor de prijsuitreiking met hun klas genoten naar het ziekenhuis in Ber gen op Zoom gekomen. De vierde prijs werd, zoals wij vorige week al meldden, gewonnen door Corné van de Berge van de Eben-Haëzerschool in Tholen. De andere prijzen waren voor leerlingen van de Zonnewijzer- school, algemene school Oost en Sancta-Mariaschool uit Bergen op Zoom. De vier winnende tekeningen worden afgedrukt in het boekje dat kinderen krijgen als ze in het zieken huis worden opgenomen. Voor de jongste patiëntjes in Lievensberg trad ter gelegenheid van de herope ning van de afdeling een clown op. Kinderarts Wilberts van ziekenhuis Lievensberg beloont de 9-jarige Corné van de Berge uit Tholen met een cadeaubon voor diens tekening van een ambulance. De tekenwedstrijd was georganiseerd in verband met de verbouwing van de kinderafdeling van het ziekenhuis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3