Nieuw distributiecentrum voor ondergoed in smalstad 'Ik ben toch wel verliefd op Fokker' Oud soldaat Bentschap Knook krijgt draaginsigne gewonden yi ft -b AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT 'Ik ben er elke dag mee bezig, het laat me niet los' Half februari begint bouw varkensstallen Tum Turn en bibliotheek in De Wimpel Nieuwe leden van commissie bedrijfsleven - Donderdag 25 januari 1996 52e jaargang no. 11_ American Phil Textiles Europe ging in 1993 met 4 men sen aan de slag in het gebouw van Westinghouse/Elvina aan de Schakelweg in St. Maartensdijk. De panden van buurman SP constructie werden erbij gekocht, in 1994 werd 1000 m2 uitgebreid, maar de inmiddels 15 perso neelsleden hebben voor de opslag en distributie van ondergoed veel te weinig ruimte. Daarom moet er voor de zomervakantie nog een splinternieuw pand van 5200 m2 klaar zijn langs de Provincialeweg in St. Maartens dijk. Het gaat om een investering tussen de drie en vier miljoen gulden. Bon Giorno De rimboe in Leed vliegtuigbouwer raakt ook Tholenaren De perikelen rond de vliegtuigfabriek Fokker staan deze dagen ruimschoots in de belangstelling. Massa-ontslagen dreigen en de hoge bazen voeren druk overleg om een reddingsplan op te stellen. Maar ook in de gemeente Tho len is er Fokker-leed. Niet alleen werken er tientallen mensen bij diverse afdelingen van het bedrijf, maar ook zijn er Thoolse toeleveranciers bij betrokken. Omscholen Moeilijk te begrijpen (Ver)bouwen in vertrouwen Aannemingsbedrijf P.J.J. DcUVloO Ten Ankerweg 62 4691 GX Tholen Tel.: 0166-603002. Fax. 0166-604879 Deze week Onderzoek naar verkeerssituatie in Tholen-stad De 68-jarige Frans Bent schap Knook uit Sint- Maartensdijk heeft gisteren Bouwbedrijf schenkt 15 mille aan ziekenhuis het draaginsigne gewonden gekregen. De onderschei ding van het ministerie van defensie werd hem thuis in de M.A. de Ruyterstraat opgespeld door burge meester H.A. van der Mun- nik. Huismeester Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag- Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Naar verwachting wordt half febru ari begonnen met de bouw van een aantal varkensstallen op Tholen. "Niets staat dat nog in de weg, want de vergunningen zijn door de gemeente afgegeven en tegen de bouw is door niemand beroep meer aangetekend. Ook wees de Raad van State een schorsingsverzoek af', zegt J. van Groningen die als juri disch adviseur optreedt voor de var kensfokkers. De voorbereidingen voor de bouw zijn in volle gang. In de Poortvlietse Weihoek en aan de Groeneweg tussen Oud-Vossemeer en Tholen komen, zoals bekend, zeven grote stallen voor totaal 35.528 mestvarkens. Dik tien maanden geleden diende Van Groningen bij de gemeente een schadeclaim van 6Vz miljoen gulden in namens zes van de zeven varkens houders. Zij vonden dat ze financië le schade hadden geleden doordat de procedures rondom bouw- en milieuvergunning te lang duurden. Hoewel de burgemeester al in augustus zei dat het gemeentebe stuur deze 'irreële claim' zeker zou afwijzen, heeft Van Groningen tot nu toe geen uitsluitsel gekregen. "Maar de claim staat nog, er is geen gulden af." Van belang voor een eventuele schadevergoeding is vol gens de juridisch adviseur ook de uitspraak van de Raad van State in een bodemprocedure die is aange spannen. De eerste zitting daarover vindt waarschijnlijk pas half dit jaar plaats. Inmiddels zijn bij de gemeente bouwaanvragen ingediend voor een fokvarkensstal aan de Sluisweg in Anna Jacobapolder en voor rund veestallen aan de Boneputteweg en de Bram Groenewegeweg in Poort vliet. De gemeente onderzoekt de moge lijkheden om peuterspeelzaal Turn Turn en de uitleenpost van de biblio theek in de toekomst onder te bren gen in dorpshuis De Wimpel in Sint- Philipsland. Het 26 jaar oude dorps huis is aan een opknapbeurt toe en ook aan de voormalige school waar in bibliotheek en Turn Turn gehuis vest zijn, moet wat gebeuren. Beide projecten staan op de investerings lijst voor 1997, samen voor een bedrag van 740.000 gulden. "Als je goed naar de voormalige school kijkt, dan zie je zo dat reno vatie heel wat zou kosten", zegt wet houder J. Versluys. "Dan komt ver vangende nieuwbouw om de hoek kijken en rijst de vraag of je niet beter twee projecten bij elkaar kunt brengen. Op die manier ga je effi ciënt met het geld om." Delen die later aan De Wimpel zijn gebouwd, zijn aan het verzakken. Verder is het dak slecht. De stichting Dorpsbelan gen wil bovendien een aantal ruim ten aanpakken, waaronder de keu ken en de entree. Dorpsbelangen, dat het dorpshuis exploiteert, wordt in de tekorten gesubsidieerd door de gemeente. Als bibliotheek en Turn Turn naar de Eendrachtstraat verhuizen, zal uit breiding van De Wimpel nodig zijn. De gemeenteraad zal daarvoor het geld beschikbaar moeten stellen. Zowel het stichtingsbestuur, als de besturen van bibliotheek en peuter speelzaal zijn van het onderzoek van de gemeente op de hoogte. De plaatsvervangende leden J.P. Moerland uit St. Annaland en J.P.M. van Akkeren uit Tholen zullen, als de gemeenteraad akkoord gaat, vol waardig lid worden van de advies commissie bedrijfsleven. Ze verte genwoordigen respectievelijk het Overleg Orgaan Industrie en de Federatie Nederlandse Vakbewe ging en nemen de plaatsen in van W.F. Rippen en H.J. Vermaas. Rip- pen is voor zijn werk naar elders vertrokken en Vermaas is benoemd tot lid van de gemeenteraad. Als nieuwe plaatsvervangers worden mevr. J. Hoogendoorn-van Dijk (OOI) uit Tholen en M.A.H. den Haan (FNV) uit St. Annaland voor gesteld. Verder is de bedoeling dat namens de middenstandsfederatie M. Geuze uit St. Annaland plaats vervangend commissielid wordt in de plek van mevr. J.C. van der Reest uit Scherpenisse. Directeur Sxvarthoff rechts op de voorgrond) met zijn medewerkers tussen de dozen met ondergoed in het overvolle magazijn te St. Maar tensdijk. Als er ergens sprake is van snelle groei, dan is het wel bij het bedrijf van directeur P.F.M. Swarthoff uit Tholen. Dit jaar hoopt hij 20 mensen werk te bieden en naast de 8000 m2 grond die American Phil van de gemeente koopt, is er nog een optie voor 7000 m2. "De tekening voor de nieuwbouw werd met de week gro ter", vertelt Swarthoff in zijn over volle kantoor. Er ligt een stapel met bestekken gereed voor de aanne mers die offerte mogen uitbrengen. In het magazijn staan de dozen met ondergoed tot aan het dak opgesta peld. "Het gaat hard, inderdaad, maar je kunt het niet stoppen. De ontwikkeling is eenmaal in gang gezet en ik ben ook niet zo'n stilzit- ter. Steeds ben ik op zoek naar iets anders, als het maar in ondergoed is." Van de 1800 m2 aan de Schakelweg, krijgt American Phil langs de Pro vincialeweg, naast Van Overveld, 5200 m2. Swarthoff ziet er reikhal zend naar uit. "Iedereen wordt nu stapelgek van de krappe huisves ting. We hebben al 900 m2 in het bedrijfsverzamelgebouw gehuurd, waar voorheen Dragon plastics gevestigd was, totdat de nieuwbouw klaar is." Zelfs de totale aankoop van het bedrijfsverzamelgebouw is overwogen, evenals verwerving van het pand van Van Overveld. Uitein delijk werd voor eigen nieuwbouw gekozen. "Dat is een behoorlijke klus, maar architectenbureau Laban uit Kapelle en anderen nemen flink wat werk uit handen. Eind deze maand is de aanbesteding." Swarthoff koos voor St. Maartens dijk wegens de lagere grondprijs van 9 gulden per m2 ten opzichte van Welgelegen Tholen en de 'hele hoge arbeidsmoraal.' "We hebben hier een goed team van jonge mensen. Van de vier medewerkers waarmee we in 1993 begonnen, waren er drie werk loos, inclusief mijzelf. Inmiddels hebben we vijftien mensen en op één expeditieman na, zijn die via uitzendbureau Start bij ons geko men." Swarthoff begon bij de Makro en leerde het vak (inkoop en produkt- ontwikkeling) bij Hunkemöller. In 1979 bezocht hij voor het eerst Hongkong. De uit Texel afkomstige ondergoed-specialist ging in 1989 aan de slag bij Holland Trend in Tholen, een dochteronderneming van Timpa foundations. HT bracht Bon Giorno op de markt, een Itali aans klinkende naam voor een oer degelijk Nederlands produkt, 27 jaar geleden door een Fries op de markt gebracht en na omzwervingen bij Willink Winterswijk en Hollandia bij HT terecht gekomen. Na dertien jaar werd HT verkocht aan Timpa in Tholen en nadat Swarthoff daar overbodig was geworden en in maart 1993 met American Phil in St. Maartensdijk begon, kocht hij in september 1994 Bon Giomo van HT. "Daar draaien we nu volop mee. Het draait echt als een tierelier. Din gen die ik al bij HT van plan was, kan ik nu uitvoeren. We hebben drie eigen vertegenwoordigers op pad en krijgen dit jaar nog een eigen marke tingafdeling met twee medewerkers voor o.a. de verpakking- en model ontwikkeling." American Phil is een puur distribu tiebedrijf. Eerst alleen voor een vooraanstaand Amerikaans merk ondergoed voor mannen, vorig jaar januari aangevuld voor vrouwen. Via een directe verbinding met de Verenigde Staten van Amerika komen de bestellingen voor heel Europa, Japan en Australië in St. Maartensdijk binnen. De produktie van het ondergoed gebeurt in Hong kong, China, Israël, de Philippijnen, Egypte en Honduras. Totaal acht fabrieken met 3000 mensen en de negende vestiging staat op stapel. "Vroeger was ook de produktie van het ondergoed in Nederland, maar dat kan niet meer. Bij ons kost een naaimachineminuut 1,20 en in Chi na 2 dubbeltjes. Daarom gaat de produktie steeds verder de rimboe in. Voor Bon Giorno zitten de eerste honderd naaisters in China er al." Ondergoed van Bon Giomo behoort tot de top van de onderkant van de markt. De verkoop gebeurt via gemengde textielzaken en waren huizen. De lycra elastische vezel van Dupont is een succes. "De- con sument wil steeds beter ondergoed en is bereid daarvoor meer te beta len", aldus Swarthoff. ZIE VERDER PAG. 3 Moedermaatschappij Daimler-Benz (eigenaar van de vliegtuigfabriek DASA) uit Duitsland heeft de han den afgetrokken van Fokker. Er werd geen overeenstemming bereikt over een reddingsplan en het leek erop dat het bedrijf tenonder zou gaan, samen met 7924 werknemers en ook een fors aantal banen bij toe leveringsbedrijven. Ook op Tholen zou het sluiten van Fokker grote gevolgen hebben. Er werken tiental len Tholenaren op één van de vesti gingen van de vliegtuigbouwer. Het merendeel heeft een baan in Woensdrecht waar twee 'zelfstandi ge' afdelingen van Fokker gevestigd zijn. Fokker Aircraft Services (FAS) is de onderhoudsafdeling en Elmo (Electro Montage) maakt electroni- sche benodigdheden (voornamelijk bekabeling). Rien Havermans uit Oud-Vosse meer is één van de 874 werknemers van FAS in Woensdrecht. Hij werkt er als onderhoudsmonteur en is veel in het buitenland (Spanje) voor zijn werk. "Je bent dan zes weken weg en zes weken thuis. Dat bevalt me wel. Je bent weg van de sleur van alledag op Woensdrecht", zegt Havermans. "Ons bedrijf is min of meer zelfstandig, maar valt natuur lijk wel onder Fokker NV. We ver zorgen onderhoud en het afbouwen van vliegtuigen. Dus ondermeer dingen die niet standaard op een vliegtuig zitten." Havermans houdt als vanzelfsprekend, net als zijn col lega's, het nieuws rondom Fokker in de gaten. "Verder wordt er weinig informatie verstrekt. Ik weet eigen lijk net zoveel als iemand die niet bij Fokker werkt. Zelfs onze directeur wist ons nauwelijks iets te melden", vertelt de Vossemeerse monteur. "Ach. je probeert er het beste van te maken; het op een zijspoor te zetten. Je kunt er toch niets aan doen. In het algemeen lukt het me vrij aardig om het van me af te zetten. Maar op het werk wordt er natuurlijk toch druk over gesproken, da's logisch." Havermans weet ook niet wat hij zou moeten doen als hij ontslagen zou worden. "Mijn diploma's zijn wel een heel apart hoekje. Daar kun je verder weinig mee. Wellicht bij de KLM of Martinair, maar daar kan van de tien mensen misschien ook maar één iemand terecht. Dus als ik op straat kom te staan, zal ik toch om moeten scholen. Laten we maar hopen dat het goed komt." En het ziet er inderdaad naar uit dat FAS het, althans voorlopig, nog even uitzingt. Voor de twee Woensdrechtse bedrijven en voor de vestiging in Hoogeveen is namelijk door Fokker geen uitstel van bet aling aangevraagd. Havermans' col lega in Woensdrecht is Bert van der Jagt uit Sint-Maartensdijk. Hij werkt bij het bedrijf Elmo dat aan 524 mensen arbeid biedt. "Ik werk daar in de werkvoorbereiding. Ik teken de mallen die nodig zijn om de kabels te maken", zegt Van der Jagt. "Het gekke is dat we tot aan onze nek in het werk zitten. De laatste tijd werken we structureel over. En bij de vorige reorganisatie zijn er heel wat mensen ontslagen, maar vorig jaar kwamen er bij Elmo alweer tus sen de 80 en 100 werknemers bij. Natuurlijk niet allemaal in vaste dienst, vaak via uitzendbureaus, maar toch. Er is werk genoeg en dan is het best moeilijk te begrijpen dat het desondanks de verkeerde kant op gaat." Dankzij het feit dat Elmo een zelf standige onderneming is, komen er veel orders van buiten Fokker. "Ongeveer de helft van het werk dat Elmo nu verricht, is voor Fokker. De rest is voor buitenaf, ondermeer het moderniseren van vliegtuigen zoals de F-16 (de F staat overigens niet voor Fokker, maar voor het Engelse 'fighter' - red.)", zegt Van der Jagt die toch wel hoop heeft dat Woensd recht open kan blijven. "Als de vliegtuigen die nu nog in aanbouw zijn, klaargemaakt worden, kunnen we nog even vooruit. Dan kunnen we op zoek naar andere opdrachten. Maar als Elmo doorgaat, zal het vol gens mij toch wel in afgeslankte vorm zijn. En dan is het dus nog steeds afwachten wie er uit moet. Met onze diploma's op mts- of hts- niveau, kun je gelukkig nog wel andere kanten op." ZIE VERDER PAGINA 3 Echtpaar uit smalstad ziet UFO op camping Gereformeerde Gemeenten op Tholen zonder predikant na vertrek dominee Beens Inwonertal Sint-Maartensdijk lijdt onder sluiting Sint Maartenshof Veel kinderen bij EHBO- oefening in Stavenisse Jachthaven Sint-Annaland wordt uitgebreid, maar gebruikers gemeentesteiger kost het geld Platina echtpaar Van Haaften- Bil woont alweer 33 jaar op de Markt in smalstad Auto rijdt door mist in de sloot De Veste in Tholen woekert met ruimte zolang noodlokaal er niet staat Extreme fashion mikt op Thoolse uitgaande jongeren Trainer Theo Moerland terug naar WHS Judotoernooien met 257 deelnemers in Haestinge en Tholen WILT GU IN DE TOEKOMST ZIEN, NEEM UW HERINNERING AAN HET VERLEDEN ALS VERTREKPUNT Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Advertentie I.M. Burgemeester en wethouders willen voor de hele stad Tholen een nieuw verkeerscirculatieplan maken. Een extern bureau moet gaan bekijken wat de knelpunten zijn en wat er eventueel aan zou kunnen gebeuren. Dat gaat 57.500 gulden kosten (exclusief btw). Het huidige ver keerscirculatieplan dateert uit 1982. Directe aanleiding voor het opstel len van een nieuw plan is het feit dat de fracties in de gemeenteraad er bij de begrotingsbehandeling voor 1996 op aan hebben gedrongen verkeers- regulerende maatregelen te treffen in de diverse plaatsen in de gemeen te Tholen. Om de kosten beperkt te houden, wordt alleen onderzoek gedaan in Tholen. Later kan worden bekeken of deze gegevens ook op andere plaatsen van toepassing zijn, of dat het nodig is om een apart onderzoek in te stellen. Het proces dat volgens b. en w. nu gevolgd zou moeten worden, is het opstellen van het toekomstige beleid, formuleren van wat de gemeente wil, een ver- keersonderzoek en analyse ervan, een voorstel tot een pakket maatre gelen en uiteindelijk het opstellen van een nieuw verkeerscirculatie plan. Het voorstel van b. et>w. wordt dinsdag in de commissie openbare werken besproken. Het academisch ziekenhuis in Rot terdam kan een cheque van 15.000 gulden tegemoet zien van bouwbe drijf Uytdewilligen. Het is een schenking ter gelegenheid van het 170-jarig bestaan van het Steenberg- se bedrijf. Dat vulde zelf de giften aan die het kreeg van relaties en kennissen. Het geld zal besteed wor den aan wetenschappelijk onder zoek naar de nog steeds onbekende oorzaak van chronische darmziek ten, de ziekte van Crohn en colitis ulcerosa. Namens het bouwbedrijf overhan digt de heer P. Uytdewilligen de cheque dinsdag aan dr. W.R. Schou ten van het ziekenhuis. Als dienstplichtig militair diende Bentschap Knook bij de landmacht in het voormalig Nederlands Indië, van 1947 tot 1950. Dat gebeurde onder zware omstandigheden, als gevolg waarvan Bentschap Knook blijvend invalide werd, aldus de toe lichting van het ministerie. De bur gemeester vond dat de draaginsigne eigenlijk veel te laat is ingesteld, namelijk in 1990. "Veel mensen hebben hun beste krachten in de krijgsdienst gegeven, maar de gewonden zijn een beetje vergeten. Een grote groep verdween uit het zicht. Toen ze terugkwamen was er voor hen niks." Van der Munnik zei desalniettemin de draaginsigne met groot genoegen op te willen spel den: "Het ministerie schrijft er maar vijf regels over, maar aan de periode 1947-1950 zit een veel langer ver haal vast. Het is zeer terecht dat u de insigne krijgt. Er is de laatste tijd veel kritiek geweest op de Neder landse militairen, maar het meeren- deel heeft zich goed gedragen. U kunt trots zijn op uw insigne." Bentschap Knook was blij met de speld, ook al komt die laat. "Het is een erkenning. Ik ben er nog elke dag mee bezig. Het laat je nooit meer los." Op zijn tafel liggen sta pels foto's, de boeken die hij over de periode schreef en nu ook de oor konde die bij de draaginsigne hoort. Bentschap Knook diende op Zuid- Sumatra in het mortierpeloton van het 5e bataljon 3de regiment infan terie (5-3 R.I.). Namens Bentschap Knook bedankte voorzitter J.J. Dorst van de Zeeuwse afdeling van de bond van Neder landse militaire oorlogs-en dienst- slachtoffers (BNO) de burgemeester voor het opspelden van de onder scheiding. En feliciteerde Bentschap Knook met de onderscheiding: "Het heeft een eigen diepe betekenis. Want het is niet direct een geluk wens waard om als gewonde uit de strijd terug te komen." Ook secreta ris M.J. Hoek uit Poortvliet was aan wezig. Bentschap Knook ging na zijn terugkomst uit Indonesië weer werken op het land, van 1972 tot 1986 was hij huismeester en tuin man in Sint Maartenshof. Over de periode in de tropen schreef hij het boek 'Het vergeten leger', gebaseerd op zijn dagboek, brieven en herinneringen. Het eerste deel kwam in 1986 uit, het tweede (bewerkt door Freek de Keizer uit Middelburg) in 1990. De BNO beschikt in Doom over een centrum nazorg voor invalide mili tairen. In juli gaan Bentschap Knook en zijn vrouw er tien dagen heen. In 1986 kwam het boek 'Het vergeten leger' van Frans Bents,chap Knook uit, over zijn belevenissen in het voormalig Nederlands-Indië.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1