Na dertig jaar op de boerderij, nu alweer 33 jaar op de Markt Tekeningen voor Sophiaziekenhuis Echtpaar St. Maartensdijk ziet op camping een UFO Uitbreiding jachthaven St. Annaland begonnen Kleinkunst Kiek Uut in Vossenkuil VVD wil elke maand politiek café Spanning bij dammen loute Interieurverzorging ei adviesbureau De Grafische Wereld bedanken iedereen voor de ovei reacties op iiws nog geen abonnee? bel 0166-652752 J.C.A.M. Verbaandert: 'Het was een zuiver schip' Wilgen zien uit naar knotters Echtpaar Van Haaften-Bil in smalstad 70 jaar getrouwd Donderdag 25 januari 1996 EENDRACHTBODE, DETHOOLSE COURANT 17 Ze leerden elkaar kennen op de kermis van Scherpenisse aan het begin van deze eeuw. Nu kennen ze elkaar bijna 75 jaar. Zondag zijn ze zeventig jaar getrouwd: de 93- jarige Kees van Haaften en de 90-jarige Mina van Haaf ten-Bil. Van Houte Interieui Markt 23 Sint Maartensdijk 0166-6623 82 De Grafische Wereld Sintekrijnsputje 26 Halsteren 0164-68 39 97 e Grafische Wereld J Burgemeester Van der Munnik in jury Zo'n 2000 Zeeuwse kinderen, waaronder ook Thoolse, hebben meegedaan aan de actie 'Tekenen voor het So phia'. Het project werd opgezet door het oecumenisch centrum jeugd- en jongerenwerk Zeeland (OCJZ). Kin deren van jeugdclubs, zondagsscholen en kinderneven- diensten konden een tekening van vetkrijt maken en die opsturen. Een jury koos de 40 beste uit en die komen in het Sophia kinderziekenhuis te Rotterdam te hangen. Psalm 8 en u krijgt elke donderdag de Eendrachtbode in huis. Het echtpaar Verbaandert-de Koning uit Sint-Maartens dijk heeft een bizarre belevenis achter de rug. De twee Smurdiekenaars claimen op hun camping in Oisterwijk een UFO te hebben gezien. Geen exemplaar zoals de schotels die doorgaans worden gemeld, maar een in de vorm van een schip. Hoewel voorheen altijd sceptisch tegenover meldingen van UFO's, vraagt het echtpaar zich nu af: 'Wat moeten we hiermee?'. Niet gek Schip Verklaring De werkgroep Uit op Tholen organi seert morgenavond, vrijdag, in De Vossenkuil te Oud-Vossemeer een optreden van kleinkunstenares Kiki Hessels. Dit ter vervanging van het geplande toneelstuk Spiegelval van Han Römer en Titus Groenewege. Wegens het overlijden van de vrouw van één van de spelers, heeft dit duo afgezegd. Hessels brengt haar pro gramma 'Kiek Uut'. De première hiervan vond plaats in oktober te Amsterdam. Ze kreeg lovende kri tieken. De solovoorstelling met lied jes, anecdotes, dans en verhalen, gaat over een jongedame uit de Ach terhoek die naar de grote stad trekt en zich afvraagt hoe je erin slaagt om in zo'n ingewikkelde stad vol verwarring en oppervlakkigheid je eigen lijn te volgen. Het is een span nend reisverslag met een sfeer die dan weer poëtisch en kwetsbaar is en dan weer grof en agressief. In elk geval een veelzijdig optreden met humor over hoop, treurnis, liefde en levenslust. De voorstelling begint om kwart over acht. Elke eerste donderdag van de maand wil de VVD Tholen politiek café houden in Havenzicht te St. Anna- land. Na een bestuursvergadering volgt er om half negen steeds een open bijeenkomst, waar iedereen binnen kan lopen om vragen te stel len aan de twee gemeenteraadsleden of onderwerpen kan aandragen voor discussie. De liberalen hopen met deze nieuwe formule meer mensen te ontmoeten dan via de oude opzet van de zogenaamde commissie twintig, die maandelijks voor elke raadsvergadering bijeenkwam in café de Noordpoort te St. Maartens dijk. Op de kruising Zandweg/Oudeland- sedijk tussen Stavenisse en Sint- Annaland worden komende zater dag én op 24 februari wilgen geknot. De natuurvereniging doet dit in samenwerking met de stichting landschapsverzorging Zeeland, maar doet een dringend beroep op vrijwilligers om ook de handen uit de mouwen te steken. Het knotten van -de wilgen is niet alleen van belang voor de bomen zelf, maar ook voor vogels zoals de steenuil. Als de bomen niet gesnoeid worden, scheuren ze uiteen en verdwijnen ze en dat zou een verlies betekenen voor het landschap. Het snoeien begint beide ochtenden om half tien. Voor materiaal en kof fie wordt gezorgd. Liefhebbers kun nen zich telefonisch aanmelden, 0166-602989. Ter Tolne uit Tholen bij het dam men en de Casembrootschool uit Sint-Annaland bij het schaken, voe ren de strijd aan bij het Thoolse dam -en schaakkampioenschap voor basisscholen dat gisteren in Meul- vliet is begonnen. De spanning was vooral bij het dam men groot omdat er veel remises waren. Van de 22 ploegen leidt Ter Tolne I met 8 wedstrijdpunten. De School met de Bijbel uit Sint-Anna land en De Rieburch uit Sint-Maar tensdijk volgen met 6 punten. De Regenboog uit Tholen, de Eevliet uit Poortvliet en Ter Tolne II hebben elk 5 punten. Er wordt volgens Zwitsers systeem gespeeld; na elke partij bepaalt de computer op grond van de uitslagen wie tegen wie speelt. Bij de zeven schaakploegen is wederom de Casembrootschool favoriet voor de titel. Na drie partij en leidt de ploeg met 6 punten, gevolgd door Ter Tolne met 4 pun ten. De Montessori uit Tholen heeft 2 punten uit twee wedstrijden even als de Casembroot II. De Rieburch II ook, maar die speelde twee partij en. De Regenboog (twee partijen) en De Rieburch II (3 partijen hebben 1 punt. Vooral de strijd aan het eerste bord tussen Dennis van de Casem broot I en Ruud van Ter Tolne was spannend. De partij duurde lang en eindigde uiteindelijk in remise. Kees en Mina van Haaften-Bil leerden elkaar kennen op de kermis in Scherpenisse. Dat vieren ze maandagmiddag met een receptie in café Smerdiek, naast de woning van het echtpaar aan de Markt in Sint-Maartensdijk. Liever had de heer Van Haaften een boot tocht van een week willen maken maar vanwege de gezondheid van zijn echtgenote, zit dat er niet in. "Je moet weten dat ik maar één keer in mijn leven echt op vakantie geweest ben, naar Joegoslavië. Je had vroe- i v II Comé van Loenhout rtenties Logo's Huisstijlen Advertentie I.M. ger gewoon geen tijd. Het was dag en nacht werken." Sinds 1962 woont het echtpaar op de Markt, daarvoor op een boerderij aan de Provinciale- weg ('de Meulweg'), tegenover de boomgaard van L. van Doorn. Daar hield Van Haaften koeien, varkens en paarden nadat hij "het spulletje' in 1932 van zijn moeder had overgeno men. Het echtpaar bracht negen kin deren groot, zes zonen en drie doch ters (een dochter is overleden). De kinderen wonen in Sint-Maartens dijk, Scherpenisse, Middelburg en Rotterdam. Er zijn 21 kleinkinderen en inmiddels 17 achterkleinkinde ren. Van Haaften is de tel kwijtge raakt: "Alles bij elkaar geloof ik 49." Van Haaften is een echt buitenmens die moeite heeft om stil te zitten. Na zijn pensionering fietste hij nog veel, hielp in de appelpluk en tot enkele jaren geleden spitte hij de tuin van zijn zoon. Vorig jaar schaf te hij zich nog een nieuwe snorfiets aan. "Wie koopt er nou op zo'n leef tijd een nieuwe fiets? zeiden ze. Maar dat geeft niks. Over vijf jaar koop ik een nieuwe motor, heb ik toen gezegd." Toch is hij de laatste jaren meer aan huis gebonden omdat zijn vrouw meer hulp behoeft. Mevrouw Van Haaften loopt niet meer en moet geholpen worden bij het eten. Ook het gehoor is minder. Een tijdje verbleef ze overdag in Sint Maartenshof maar daar kon ze niet aan wennen. Elke ochtend en avond komt er nu een zuster aan huis, 's morgens wordt ze geholpen door een bejaardenverzorgster. Het echtpaar leidde een druk bestaan op de boerderij. De koeien moesten vroeg gemolken worden en de opgroeiende kinderen vergden veel aandacht. Van Haaften: "Om kwart over vier stond ik op om te melken want om vijf uur moesten de melk bussen aan de dam staan." En de was voor negen kinderen loog er ook niet om. Voordat de Duitsers Tholen in 1944 onder water zette, had Van Haaften zes weken de tijd om zijn beesten en bezittingen in veiligheid te brengen. Zijn vrouw ging met de kinderen naar Rotterdam en hij bracht zijn koeien naar Wouw waar hij later met het hele gezin herenigd zou worden en de bevrijding van het zuiden meemaakte. In 1962 kon Van Haaften een goede prijs maken voor zijn uien en kocht hij het huis op de Markt. Hij werkte nog enkele jaren bij de Heidemij in Rotterdam voordat hij van zijn pen sioen ging genieten. Zijn grote hob by is koersballen. Elke maandag middag speelt hij -niet zonder fana tisme- zijn partijtje in de voormalige kleuterschool. En als koningin Bea trix op 30 april het dorp bezoekt, wil het echtpaar boven voor het raam gaan zitten. Van Haaften: "We leven maar gewoon verder. Hoe lang weten we niet. We gaan maar ver der." Voordat de winnende tekeningen naar het ziekenhuis gaan (in juni), zijn ze eerst te zien op vijf exposi ties. Op 2 februari om vier uur wordt de eerste officieel geopend in het gemeentehuis van Brouwershaven. Van 2 tot 30 maart zijn de tekenin gen te bewonderen in de openbare bibliotheek in Tholen. In de jury die de inzendingen moest beoordelen zat ondermeer burge meester H.A. van der Munnik en gedeputeerde Coppoolse. Verder zaten in de jury: een schilder (dhr. Doolaard), een kinderboekeschrij- ven en -illustrator (Wim Hofman), een tandartsassistente, verpleegkun digen van het Sophia kinderzieken huis en de voorzitter van het dioce saan instituut voor jeugd- en jonge renwerk Zeeland. De 40 winnende tekeningen zullen uiteindelijk de muren van de afde ling oncologie (ziekten die gepaard gaan met gezwellen) van het Sophia kinderziekenhuis op gaan vrolijken. De opdracht was duidelijk, maar niet gemakkelijk 'Maak een teke ning van vetkrijt die op één of ande re manier gaat over Psalm 8'. Het OCJZ had hiervoor de Psalm in een vrije vertaling meegegeven. Dus maakten zo'n 2000 Zeeuwse kinde ren een tekening naar aanleiding van de volgende tekst: Dag God, Ik wil even zeggen dat uw naam prachtig is. Maar ook als ergens een klein kind roept, dan hoort u dat. Die hemel en de maan en sterren, heeft u met eigen handen gemaakt. Heeft u ook aandacht voor mij? U zorgt toch ook voor mij? Mensen zijn iets geweldigs. U gelooft dat wij kunnen zorgen voor de hele aarde; voor de schapen en de koeien, en de wilde dieren op het land, voor vogels in de lucht en de vissen in de zee, voor alles. Ik wil even prachtig is. Dag God. zeggen dat uw naam Dat zie hemel. ik aan de hoge, blauwe Internet. Om mensen kennis te laten maken met het computernet werk Internet, houdt ZeelandNet elke laatste zaterdag van de maand open dag. Men kan dan van tien tot vijf uur de mogelijkheden van inter net ontdekken. Het bedrijf, aan de Veerweg 16 in Kamperland, voor ziet Zeeland en Bergen op Zoom van aansluitingen op het internet. Dan kun je je het toch niet inbeel den?" Het gebeurde allemaal in de nacht van 28 op 29 december. Het echt paar Verbaandert-de Koning ver bleef, zoals zoveel weekends, op hun camping in Oisterwijk. "We hadden die avond visite gehad en die was inmiddels vertrokken", vertelt Verbaandert. "Wij wilden naar bed gaan, maar toen ik uit het raam keek, zag ineens dat ding. Het hing bij de camping boven de bomen. Ik riep snel mijn vrouw, want van zoiets begrijp je geen snars. Samen hebben we vijfentwintig minuten lang naar dat ding zitten kijken." Verbaandert weet nog precies hoe het object eruit zag. "Het was onge veer zo groot als een flinke auto. Maar het was geen schotel, nee, het had de vorm van een schip. Plat van boven en rond van onder. Dat deel was één grote lichtzee. Niet ontzet tend fel en ook waren er geen licht bundels, het was een beetje gelig licht, net als van een gloeilamp", vertelt de Smurdiekenaar. "Bovenop stonden twee koepels. Die waren gitzwart, je kon er niets in zien. Het gekke was dat alleen de toppen van de bomen verlicht waren, het scheen niet tot op de grond. En aan de onderkant was een zwarte lijn te zien, dus je zou zeggen dat het van onderen dicht was." Het echtpaar keek verbijsterd naar het verschijnsel dat zich vlak bij hun caravan bevond. "Het was denk ik nog geen 50 meter van ons vandaan. Ik zag het om tien over één en we hebben het vijfentwintig minuten lang kunnen bestuderen. En het hing daar stil boven de grond en het maakte geen geluid", zegt Verbaan dert die zeker weet dat het geen inbeelding was. "Als het nou in een flits geweest was, heel eventjes maar, dan had ik gedacht dat het inbeelding zou zijn. Ik geloofde namelijk helemaal niet in die UFO's. Als er zoiets op t.v. kwam, dacht ik altijd: er lopen toch nog heel wat gekken rond op de wereld. Maar mijn vrouw en ik hebben het allebei heel duidelijk en heel lang gezien. Maar hebben dan niet meer mensen het verschijnsel gezien? "Nee, niet dat we weten. Want in de winter komen er maar een stuk of drie men sen op onze camping. En wie zit er om één uur 's nachts nog naar buiten te kijken? Als wij geen visite hadden gehad, was dat ook niet gebeurd. De camping ligt bovendien ver van een dorpje af. Rondom is er niets anders dan bossen. Dus het kan ook niets van een discotheek geweest zijn of zo", legt Verbaandert uit. "Het ding hing recht boven de caravan van kennissen van ons. Die lagen al op bed. Zij hebben dus niets gehoord en ook geen licht gezien. Maar wij zagen het wel en ook onze hond, want die stond er de hele tijd naar te kijken en te grommen." Verbaandert vertelde het verhaal aan kennissen. "Ze hebben ons niet voor gek verklaard, want ze weten hoe nuchter wij altijd zijn", zegt zijn vrouw. Haar man vult aan: "Daar ben ik ook niet bang voor. Ik weet wat ik gezien heb en ik heb hier op het dorp ook al andere mensen gesproken die er wel degelijk in geloven. Het punt is alleen dat we niet weten wat we gezien hebben. Na een tijdje ging het ding langzaam achteruit en ik zei nog uit een gein tje: Nou, oudoe. En ik zwaaide. Maar toen kwam het ding ineens terug! Nou, dan denk je toch wel even: Wat krijgen we nou? Dat was heel bizar. Het ging weer terughan- gen op de plek waar het eerst stond en na een poosje ging het weer ach teruit en werd kleiner en kleiner tot op een gegeven moment. Toen was er een schuine streep en een lichtflits en toen was het weg." Verbaandert en zijn vrouw praatten er nog lang over na, maar slecht heb ben ze er niet van geslapen. "Oh nee, daar ben ik te nuchter voor. Maar het is wel vreemd. Want we weten niet wat dat nu is geweest. Ik weet wel dat er meer is tussen hemel en aarde dan wij weten. Maar een verklaring is er niet", zegt de Smurdiekenaar. "En er is ook nog nooit een melding van een dergelijke vorm geweest, voorzover ik weet. Je krijgt er natuurlijk wel wat meer interesse in na zo'n voorval. We weten niet wat we ervan moeten geloven. Maar we hebben allerlei verklaringen aan proberen te dragen en niets kon kloppen. Er is geen dorp of stad in de buurt, geen discotheek. Boven dien blijven lichten niet zo lang op dezelfde plek. En dan die koepels en die lichtflits? Het is erg vreemd. Maar het is goed dat er iets over geschreven wordt. Als er dan later nog eens iemand hetzelfde mee maakt, dan kan men zeggen: Daar is al eerder iets over gemeld, dat moet nog bij de Eendrachtbode liggen!" Inter Boat Marinas uit Heerjansdam is met behulp van verschillende onderaannemers maandag begonnen met de uitbreiding van de jachthaven in St. Annaland. Er komen 54 lig plaatsen bij. Kranen graven in de baai 30 centimeter grond en mijnsteen af, wat met vracht wagens naar de voormalige gemeentelijke stortplaats Tuttelhoek bij Scherpenisse wordt gebracht. De 750 m3 blubber wordt daar afgedekt met grond. Daarnaast wordt de haven zelf uitgediept. Die baggerspecie gaat per schip naar het Mastgat, waar het in de Ooster- schelde wordt gedeponeerd. Dankzij de pittige oostenwind, gaat het water in de haven bij eb heel ver weg, wat het werk vergemakkelijkt. Er komt 100 meter steiger voor 54 ligplaatsen. Het voormalige gemeentelijk steiger, waarvan nog een stuk gesloopt moet worden, bood plaats aan 23 pleziervaartuigen. 3Het werk zal 15 maart opgeleverd worden, zodat in het nieuwe vaarseizoen de St. Anna- landsc jachthaven aanzienlijk meer capaciteit heeft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 17