Onze Top 10 van deze week. e o o Extreme fashion smalstad mikt op Thoolse uitgaande jongeren Kleine bedrijven beter dan grote Auto rijdt door mist in de sloot 'Bouwen met subsidie is nu minder rendabel Subsidie voor bouw woningen onder druk 1.49 99 2.49 tbs- 1.39 nü 2.19 ^19.98 1.79 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland Dierenasiel op receptie drukker NPN Besparing op logopedie is van de baan Project voor langdurig werklozen ZMO denkt aan beloning bestuursleden P.J J. Deurloo gaat bouwen in vertrouwen O Topper van de week: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Marco Jochems en Nicole Tonnaer in pand van Verburgh Donderdag 25 januari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Bedrijvig Paté, diverse soorten, 4 4A Uitgaanskleding en spijkerbroeken voor jongens maar vooral voor meisjes. Daar richt Extreme fashion zich op, de winkel van Marco Jochems en Nicole Tonnaer te Sint- Maartensdijk. Sinds zaterdag is de winkel in de Kaai- straat geopend. Wurgslang Desinvestering Aantrekken economie merkbaar Het aantrekken van de economie is bij de grote bedrijven in midden- en noord-Zeeland niet of nauwelijks te mer ken. Daarentegen gaat het met de kleine bedrijven wel duidelijk beter. Dat blijkt uit de ERBO (enquête regiona le bedrijfsontwikkeling) die de kamer van koophandel van midden- en noord-Zeeland hield. Weinig animo regeling woningverbetering Sinds twee jaar geleden de regels zijn aangescherpt, maken particulieren in Tholen slechts mondjesmaat gebruik van de subsidie voor het verbeteren van wonin gen. De dik vier ton die de gemeente daardoor heeft over gehouden, zou gedeeltelijk gebruikt moeten worden om milieuhinderlijke bedrijven te saneren. Onvoldoende geld Tijdrovend Provincie bezorgd over toekomst regio's De provincie maakt zich zorgen over de toekomst van de zogenaamde BWS-regio's. Deze groepen van samenwer kende gemeenten verzorgen momenteel zelf de subsidies voor woningbouw en -verbetering. Voorheen gaf het rijk de centen aan de provincie, maar sinds 1992 is dat gede centraliseerd naar de regio's. Tholen valt onder de Oos- terschelderegio. Maar dit systeem dreigt nu alweer op de schop te gaan. Lager budget Uw partner voor uw huwelijksdag VOOR BRUID, BRUIDEGOM BRUIDSMEISJES EN BRUIDSJONKERS De landbouworganisatie ZMO over weegt om een vergoeding te gaan betalen aan afdelingsbestuurders. Dit wegens het feit dat de afdelingen van landbouworganisaties over een tijdje een deel van de taken van het landbouwschap over moeten nemen. Het landbouwschap zal op termijn namelijk moeten verdwijnen. Er is een commissie ingesteld, onder lei ding van oud-minister Hirsch Bal- lin, die moet gaan kijken of en hoe het landbouwschap moet gaan ver dwijnen. Daardoor komt de belan genbehartiging voor de boeren (zoals bij nieuwe bestemmingsplan nen en algemene politieverordenin gen) bij organisaties zoals de ZMO te liggen. "Er zijn nog geen besluiten genomen. Maar alle organisaties in de landbouw zijn in ontwikkeling. Dat is normaal", zegt voorzitter E. Hage van de ZMO-afdeling Tho- len/Sint-Philipsland. "Door fusie wordt de ZMO steeds groter en de afstand tot de leden ook. Dus komt er meer werk voor de afdelingen. We moeten vergaderingen en bij eenkomsten bezoeken, leden bellen je op met klachten of vragen en ook de zaken met het waterschap zullen niet meer via het landbouwschap kunnen verlopen. Dat brengt best veel werk met zich mee. Afdelings bestuurders krijgen nu ook wel een onkostenvergoeding, maar dat staat in geen enkele verhouding tot de uren die ze erin steken." Het ligt in de bedoeling om de ZMO op provin ciaal niveau meer te ontwikkelen. Nu is er in Goes al het Landbouw- huis. Vandaaruit zou meer gecoör dineerd moeten gaan worden. Varkenshouders op Omroep Zee land. Maandag 5 februari schenkt Omroep Zeeland aandacht aan de varkenshouders. In het programma 'Met Aly de boer op' spreekt Aly Wisse van 10 tot 11 uur met Jopie Kloosterman uit Lewedorp en Bert Poppelaar uit Kortgene. NPN Grafische Bedrijven uit Tho- len heeft op zijn nieuwjaarsreceptie de dierenbescherming en het dieren asiel h'Onderdak uit Bergen op Zoom de gelegenheid gegeven om zich te presenteren. Op initiatief van NPN drukte het bedrijf 10.000 exemplaren van een folder/kalender voor de dierenbescherming met als motto 'Houdt de dierenambulance op de weg'. Tijdens de receptie kon- sdien de bezoekers vóór het bedrijfs gebouw een kijkje nemen in een die renambulance, waarna in het pand het hele produktieproces van de kalender kon worden gevolgd. Van af het ontwerp in de computer, via de grote pers tot aan de afwerking. De dierenbescherming was ook aan wezig met informatie en de mede werkers konden een aantal nieuwe leden noteren. P.J.J. Deurloo uit Tholen heeft een nieuw aannemingsbedrijf opgericht. De 39-jarige Tholenaar, die zeven tien jaar timmerman was en zo'n zes jaar uitvoerder, ziet hiermee een lang gekoesterde wens in vervulling gaan. "Die wens leeft al jaren. En nu komt het dan uit. Het is toch een heel ander gevoel dan onder een baas werken", zegt Deurloo. "Maar ik denk dat het echte gevoel van op eigen benen staan nog moet komen. We zijn nog maar net bezig." De Thoolse aannemer denkt dat er zeker een markt is voor zijn twee- mansbedrijf (zijn vrouw verzorgt de administratie). "Er is al gauw werk voor een man alleen, zeker als men ziet dat je goed werk aflevert. De mensen moeten vertrouwen in je hebben. Anders verlies je de strijd op den duur toch", zegt Deurloo die daarom als slogan 'bouwen in ver trouwen' heeft gekozen. Het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke gezondheids dienst (GGD) Zeeland heeft beslo ten om niet te beknibbelen op de logopedie. Het gat van 185.000 gul den dat daarmee in de bezuinigings plannen werd geschoten, is opge vangen door op andere zaken wat extra te besparen. Zodoende wordt de doelstelling gehaald en wordt 643.320 gulden minder uitgegeven. Wethouder I.C. Moerland vertelde dit maandag in de commissie wel zijn. Eerder had de commissie inge stemd met een pakket maatregelen dat 711.000 gulden moest opleve ren. Maar de andere gemeenten bin nen de GGD wilden kennelijk zover niet gaan. Alleen SGP'er A. Kers bergen bleef zich in de commissie welzijn verzetten tegen de bezuini ging op logopedie, hoewel de wet houder had uitgelegd dat ouders de kosten hiervoor van het ziekenfonds vergoed krijgen. Ook het basisonderwijs liep massaal te hoop tegen de voorgenomen bezuiniging op de logopedie. 'Ver mindering van logopedische zorg heeft een toename van leer- en gedragsproblemen bij de kinderen tot gevolg', zo staat in een stan daardbrief die in het Zeeuwse door tal van scholen aan de gemeentebe sturen en -raden is gestuurd. Ook op het gemeentehuis in Sint-Maartens dijk kwamen 29 dergelijke brieven binnen, van 20 verschillende afzen ders. Zestien waren er aan de raad gericht, dertien aan burgemeester en wethouders. Overigens voerde de GGD eerder al een besparing door op de logopedie. Kinderen worden niet meer op school geholpen, maar moeten daarvoor naar Tholen-stad. o C(1 Bildtstar, kruimige aardappelen, zak 5 kilo 2.98 zak 2.5 kilo Broccoli, 500 gram Magere varkenslappen, C QO 500 gram -&75"3.75 kilo 0.«7O Uit de bedieningsafdeling: Westfaalse Honingham, 100 gram Hero Cassis of - Bosvruchten, regular of light of -Cerisefles 1 liter Cd Zaanlander pikante kaas 48+, q vers van 't mes, kilo 16-3CT y.yU Liga Evergreen, appel of choco bosvruchten,r\ q krenten of sinaasappel pakje -239"éL/VÓ Calvé curry, ketchup of fritessaus, sta-tubes 500 ml 300 ml gratis Sunil Ultra of Color, 2 navulzakken 2 kilo Cd Keukenrollen, wit, pak 2 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 januari a.s. 'Zolang de voorraad strekt. De motor in de etalage past in de rock-en rollachtige sfeer in de winkel van Marco Jochems en Nicole Tonnaer. Een rose koelkast en een motorfiets in de etalage, tekeningen van Mari lyn Monroe, Elvis Presley en James Dean aan de muren en velgen van Amerikaanse auto's aan de toonbank sieren de winkel. Kleding is maar mondjesmaat uitgestald; aan een paar rekken en op enkele schappen aan de muur. "We nemen van elk kledingstuk maar enkele exemplaren in voor raad. Op die manier voorkom je dat de klanten elkaar in dezelfde kle ding tegenkomen. Het moet exclu sief blijven. We hebben de ervaring dat dit vooral voor dames erg belangrijk is." Die exclusiviteit zit volgens Jochems ook in de merken die Extreme fashion aanbiedt. Zo komt er elke maand een nieuw ontwerp voor herenoverhemden van La Che mise de Paris. "Het oude ontwerp komt niet meer terug." Verder heeft het paar spijkerbroeken van het merk Diesel in het assortiment en leren gilets uit de Body Touch Col lection. Op dit moment is er al een voor proefje van de nieuwe zomermode voor jongedames te zien: hempjes in knalgeel, groen en oranje. Er zijn ook accessoires zoals rie men, gespen, ringen en oorbellen verkrijgbaar. Het stel komt uit Roosendaal en was al vier jaar op zoek naar een geschikt pand. Roosendaal en Ber gen op Zoom vielen af omdat de huurprijzen van winkels te hoog lagen. Jochems kende de smalstad omdat hij er als monteur van Hough- koeling uit Halsteren bij de bakker en de slager kwam. "Het is een mooi dorp, het heeft een mooie Markt en volgens de middenstandsvereniging was er behoefte aan goedkope kle ding. Met het pand hier liggen we goed in de loop van de mensen. We denken dat er een markt voor is. Jon geren willen niet meer zo strak gekleed gaan." Volgens Jochems is de kleding uit Extreme fashion niet in Bergen op Zoom verkrijgbaar. "Je moet er al gauw voor naar Rotter dam. In die zin is het ook extreem. Sterker nog: wat nu in Amsterdam in de mode is, hangt hier in de win kel." Jochems en Tonnaer zijn neergestre ken in de voormalige zaak van Ver burgh Electronica. De indeling is niet veranderd. Ook de vloerbedek king is hetzelfde gebleven. Het bespaart allemaal kosten, vindt Jochems die zelf de rood koperen rekken voor de kleren maakte. Jochems blijft als monteur werken terwijl Nicole de winkel doet. Zij maakt zelf de tekeningen van de ido len uit de jaren vijftig, zoals Elvis Presley. De winkel moet dan ook een 'rock en rollachtige sfeer' uitademen. De tekeningen zullen regelmatig ver nieuwd worden. De verlichting in de zaak moet volgens Jochems ook de kosten laag zien te houden. Uit het plafond steken de staafjes van ener giezuinige lampen die een witachtig licht verspreiden. Ook op een ande re manier wil Jochems de naam van de winkel eer aan doen: achter in de zaak houdt het paar een koningspy thon. De wurgslang ligt te slapen tussen een boomstronk in een glazen bak met fijn zand. Vorig jaar waren de resultaten van het midden- en kleinbedrijf (minder dan 50 werknemers) bijna op alle fronten beter dan in 1994. De omzet daalde weliswaar nog zeer licht (met 0,1 procent), maar de export was 5 procent beter dan in '94. Het was zelfs beter dan landelijk het geval was. Dat gold helemaal voor de investeringen. Er werd in de kleine re bedrijven voor maar liefst 16,4 procent méér geïnvesteerd dan in '94. En dat terwijl er landelijk nauwe lijks meer geïnvesteerd werd. Ook de werkgelegenheid steeg met 1,9 procent. Die optimistische geluiden worden echter door de grote bedrijven (nog) niet gedeeld. De omzet en export groeiden maar zeer weinig (respec- tievelijk 0,6 en 0,9 procent). Lande lijk lag die toename ongeveer vijf keer zo hoog. Maar de grootste klap is te zien in de investeringen. Ter wijl er in Nederland gemiddelde voor 8,1 procent meer werd geïnves teerd, hadden de grote bedrijven in midden- en noord-Zeeland juist te maken met forse desinvesteringen. Er werd ruim tien procent minder voor uitgetrokken. Ook de werkge legenheid daalde bij deze categorie met 3,7 procent, terwijl er landelijk al een lichte stijging in zat. Bekeken op het totale bedrijfsleven gaat de regio midden- en noord-Zeeland er wel op vooruit. Wat omzet en werk gelegenheid betreft is dat minimaal, maar de export en investeringen stij gen harder. De meeste omzet wordt gemaakt in de industrie. Die neemt 32 procent voor haar rekening. Dan komt de groothandel met een kwart. De land bouw zet het minst om. Industrie en dienstensector investeren ongeveer evenveel (elk bijna een derde van het totaal). De industrie exporteert veruit het meest (68 procent). De dienstensector en de industrie zijn de grootste werkgevers, gevolgd door detailhandel en bouw. Advertentie I.M. De auto van de Vossemeerder in de sloot in de Joanna Mariapolder. I Vermoedelijk als gevolg van de dichte mist is in de nacht van woensdag op donderdag in de Joanna Mariapolder te Sint- Annaland een automobilist in de sloot naast de provinciale weg gereden. De 31-jarige Oud-Vosse- meerder, die in de richting van zijn woonplaats reed, is in de bocht naar rechts net voorbij de boerderij van Kooijman recht door gereden. Via de berm, waar hij een bordje vernielde, belandde hij in de sloot en kwam daar tot stilstand. De man liep daarbij, vermoedelijk, een gebroken rib op. De auto, die rondom schade opliep, is in de loop van de middag weggesleept. In 1994 zijn acht subsidieaanvragen gehonoreerd en vorig jaar negen, waarmee in totaal 280.208 gulden gemoeid was. Over beide jaren kre gen de gemeenten Tholen en Sint- Philipsland totaal 689.781 gulden van de provincie. Volgens burge meester en wethouders zijn de kopers van oudere pandjes vaak jon ge mensen die nauwelijks bereid zijn om geld uit te geven aan bouw technische voorzieningen. Wél investeren ze in mooie keukens en dergelijke, maar daarvoor wordt geen subsidie verleend. Als er al mensen bereid zijn tot een fikse ver bouwing, doen ze dat vaker zelf dan dat ze een aannemer in de arm nemen. Een woordvoerder van een bouw kundig bureau in de gemeente bevestigt dat laatste. "Een flinke renovatie door een aannemer kost al gauw één tot anderhalve ton en daar op is dan maximaal 25.000 gulden subsidie mogelijk. Doe je de ver bouwing zelf, met hulp van familie of kennissen, dan ben je voor 40.000 tot 45.000 gulden klaar." Vóór 1994 kregen mensen die een verbouwing zelf uitvoerden, altijd nog 45% sub sidie. Nu dat niet meer het geval is en de uitkering bovendien aan een maximum is gebonden, is het bou wen met subsidie lang zo rendabel niet meer. "En mensen hebben vaak ook niet voldoende kapitaal voor zo'n verbouwing." De gewijzigde regeling kent geen vergoeding meer van vaste bedragen per onderdeel, maar gaat uit van 50% van de subsidiabele kosten. Woningen buiten de bebouwde kom komen er niet voor in aanmerking, evenmin als huizen met een gebruiksoppervlak van meer dan 125 vierkante meter. De subsidiabe le kosten moeten minimaal 15.000 en maximaal 75.000 gulden zijn. Aanpassing van de regeling om het gebruik ervan te stimuleren, heeft volgens burgemeester en wethou ders weinig zin. Dit jaar zal voor woningverbetering nog ongeveer 550.000 gulden ontvangen worden van de provincie, maar vanaf 1997 wordt een sterke daling verwacht op grond van het rijksbeleid. Op ter mijn verdwijnt de bijdrage waar schijnlijk zelfs helemaal. Een twee de reden om het aanvragen van sub sidie niet te stimuleren, is dat de ambtenaren er veel tijd in moeten steken. Met elke aanvraag is een volledige werkdag gemoeid. Maar ook de aanvrager moet nogal wat tijd in de aanvraag stoppen en dat schrikt af, aldus de man van het bouwkundig bureau. "Er is een uit gebreide begroting van het hele bouwplan nodig en die wordt lang niet altijd gemaakt. Is deze eenmaal ingediend, dan volgt er met de gemeente vaak ook nog overleg over de gehanteerde prijzen." Al met al lijkt het de gemeente beter om een deel van het overgebleven geld te gebruiken om bedrijven te saneren die hinder veroorzaken. Al in april vorig jaar stemde de gemeenteraad ermee in om over schotten voor andere facetten van de stads- en dorpsvernieuwing te gebruiken. Gisteren sprak de com missie ruimtelijke ordening over deze materie. Dat blijkt uit de Zeeuwse evaluatie nota die is verschenen. De uitkomst van de evaluatie is positief. De gemeente zijn tevreden over de manier waarop de primaire taak van de regio's (het verdelen, beheren en verlenen van subsidies op woning bouw en -verbetering) wordt uitge voerd. Maar het systeem van de zak met geld die het rijk bij de regio's weg legt, staat na vier jaar al weer op de helling. Dat komt aan de ene kant door de veranderde (simpelere) sub sidiemethode waardoor de noodzaak tot regiovorming wat afneemt en het feit dat de bewuste 'zak met geld' aanzienlijk kleiner is geworden. Zeeland kreeg in 1993 nog zo'n 19 miljoen voor woningverbetering, maar voor dit jaar is dat nog maar 2,4 miljoen. Daarnaast heeft de rijksoverheid aangekondigd dat per 1 januari volgend jaar de beschikba re subsidies meer ingezet moeten worden in de stadsgewesten. Als gevolg van de discussie over de bestuurlijke organisatie zal de ver antwoordelijkheid voor de subsidies mogelijk weer bij de provincie komen te liggen. De provincie heeft, gezien deze ont wikkelingen, besloten vooralsnog geen uitspraak te doen over het doordecentraliseren van de subsi dies in 1997. Gedeputeerde staten willen eerst afwachten hoe de lande lijke discussie over de bestuurlijke vernieuwing van het BWS (besluit woninggebonden subsidies) afloopt. De provincie concludeert in het eva luatierapport wel dat de regio's voorlopig bestaansrecht blijven hou den. Dit wegens het afhandelen van lopende zaken en de nieuwe taak die er sinds 1 januari bij is gekomen, namelijk de uitvoering van de sti muleringsregeling Duurzaam Bou wen. Daarnaast vergt de woning markt volgens het rapport nu een maal regionale afstemming. De eva luatie wees volgens de provincie ook uit dat het uitvoeren van het BWS door de regio's meer samen werking tussen de gemeenten heeft opgeleverd. Het project om langdurig werklozen zodanig te begeleiden dat ze weer kans maken op een baan blijft op Tholen ook zonder Europese subsi die lopen. Wethouder I.C. Moerland zei dat maandag in de commissie welzijn, waar de leden vraagtekens plaatsten bij de continuïteit van het project. De Europese subsidie moet namelijk jaarlijks opnieuw worden aangevraagd, wat een bepaalde onzekerheid betekent. Ambtenaar A.G. van de Sande zei dat het ESF de voorwaarden gaat aanscherpen. Zo wordt een grotere eigen bijdrage van de gemeente verlangd (Tholen draagt dit keer voor het eerst 10.000 gulden bij), het al dan niet bereiken van de doelstelling speelt mee en er gaat minder geld uit Brussel naar de regionale besturen arbeidsvoorzie ning. Vorig jaar zijn van de 9 plaat sen er 7 gerealiseerd. Voor 1996 heeft de gemeente een bijdrage van 65.000 gulden gevraagd. Komt die subsidie er niet, dan zal eventueel een beroep gedaan moeten worden op de post onvoorzien. A. Kersber gen (SGP) vond dat eigenlijk blij vend een bedrag in de begroting opgenomen zou moeten worden. Steenbergsestraat 28 - BERGEN OP ZOOM - Tel. 0164-234480 PERSOONLIJKE SERVICE 's maandags gesloten/vrijdag koopavond Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 15