Mevr. Provoost leidt muziekbond Bas J.M. Vroegop zingt nu eenmaal graag, al vijftig jaar Zware mishandeling 25-jarige man Play-in pas in januari 1997 Evenementencomité kan organisatie niet alleen aan Pools orkest naar Tholen Zes jubilarissen bij VZOS in St. Annaland Enquête over houding van politiemensen Vacature na een jaar opgevuld Dronkaards slaan vriend uit St. Maartensdijk met autokrik 'Prestigezaak van dirigenten' Olie in riool door lekke tank Hebt U nieuws? Donderdag 18 januari 1996 Mevr. J. Provoost van Concordia Tholen is de nieuwe voorzitter van de Thoolse bond van muziekgezelschap pen. Zij trad zaterdag als nieuweling tot het bestuur toe als opvolger van Concordia-vertegenwoordiger J. Visser en werd gelijk voorzitter. Zij vervult daarmee de vacatu re, die een jaar geleden ontstond door het stoppen van M. van Damme uit St. Maartensdijk. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bijl erelid Muziekbibliotheek Verlichting Zilveren speld Wandbord Mooie herinneringen Eén groot eilandelij k koor Van 60 naar 27 Jongerenkoor Een 25-jarige man uit Sint-Maartensdijk is in de nacht vrijdag op zaterdag zwaar mishandeld door twee van zijn 'vrienden'. De daders besloten het op een ongeluk te doen lijken omdat ze hun auto in de sloot langs de Westkerkse- weg hadden gereden. De politie werd aanvankelijk mis leid, maar de volgende dag kwam de aap uit de mouw. Verrassing Verdoezelen Dit jaar wordt er geen play-in gehouden. De eerstvolgen de gezamenlijke oefen- en uitvoeringsdag van de vijf Thoolse muziekverenigingen wordt pas op 18 of 25 janu ari 1997 gehouden. Dat werd zaterdagmiddag besloten tijdens de jaarvergadering van de Thoolse bond van muziekgezelschappen. Accelerando 115 jaar 'Leren denken in televisiebeelden' Het evenementencomité Smalstad dat speciaal voor de ontvangst van de koningin op 30 april is uitgebreid, kan dit karwei niet alleen aan. Dat is de overtuiging van de leden van de stuurgroep die vorige week een bezoek brachten aan Urk en Emmeloord waar hare majesteit vorig jaar de verjaardag van haar moeder vierde. Bergen op Zoom ook aan de slag met koninginnedag Uur televisie i Visser was vice-voorzitter, maar die was zaterdag tijdens de jaarvergade ring in de Sakofahal te St. Annaland verhinderd. Daardoor leidde secre taris-penningmeester J. Westdorp van Accelerando de vergadering, die door afgevaardigden van alle vijf muziekverenigingen werd bijge woond, alsmede door ere-voorzitter Van Damme. De waarnemend-voorzitter noemde in zijn openingswoord o.a. het over lijden van M. Quist uit Oud-Vosse- meer, die vanaf 1991 in het bestuur van de bond zat. De laatste bestuurs vergadering werd vorig jaar nog bij hem thuis gehouden. Westdorp noemde hem een gerespecteerd muziekbestuurder, die goed kon relativeren en verder keek dan zijn eigen vereniging. Quist werd met enkele ogenblikken stilte staande herdacht. Voor OVM werd mevr. Droogers als nieuw bestuurslid in de bond gekozen, waardoor er met mevr. Provoost uit Tholen en de al zittende mevr. J. Bomas-Verkerke uit St. Philipsland nu drie vrouwen in het vijf leden tellende bondsbestuur zit ten. Westdorp en Steketee zijn de twee mannen. Visser werd een attentie in het vooruitzicht gesteld voor zijn vierjarige bestuursperiode in de bond. W. Bijl uit Tholen werd erelid van de muziekbond. Eind april brengt een groep Poolse muzikanten uit Itawa een bezoek aan Tholen. Die worden onderge bracht in 25 tot 30 gastgezinnen, maar tot nu toe hebben zich alleen uit St. Philipsland 2 gastgezinnen gemeld. In oktober zijn alle vijf Thoolse muziekverenigingen al aan geschreven, maar de animo is nog heel beperkt. De Poolse groep komt zaterdag 27 april naar Tholen, waar na er zondag 28 april wordt meege werkt aan een dienst in de R.K. Kerk te Tholen. Maandag 29 april is er een uitwisseling met scouting Hee- netrecht en een disco-avond in Haestinge. Dinsdag 30 april spelen de Polen 's morgens op de Haven in St. Maartensdijk en 's middags in Scherpenisse. Woensdag 1 mei is een bustocht gepland met uitstapjes naar de eendenkooi in Anna Jacoba- polder en het streekmuseum de Meestoof in St. Annaland. 's Mid dags staat een play-in met leerlingen van de basisscholen op het program ma met een gezamenlijke maaltijd en een avondconcert in Meulvliet. Donderdag 2 mei staat in het teken van natuur en milieu o.l.v. drs. A.G.M. Sauter. De bonte avond in de Wellevaete besluit de buitenland se trip van de Poolse muzikanten, die vrijdagmorgen vanuit Meulvliet naar hun vaderland vertrekken. De leden benoemden W. Bijl uit Tholen tot erelid. "Deze bijzondere titel krijg je gezien je verdiensten voor de Koninklijke Nederlandse Federatie van muziekverenigingen (KNF) en voor de overlegcommis siecommissie Zeeuwse muziek school", zei de waarnemend-voor zitter. Bijl, die in de Thoolse bond nooit een bestuursfunctie had ver vuld, zei het werk bij de KNF en de muziekschool altijd graag gedaan te hebben. Bij de muziekschool wordt hij opgevolgd door de tweede diri gent van Concordia Tholen, Arnold van Bavel. Overigens houdt de muziekschool nog regelmatig recht streeks overleg met de muziekver enigingen, zo meldde mevr. Pro voost. Daarbij komt o.a. de kwaliteit van de leraren aan de orde. De overkoepelende organisatie KNF biedt vele mogelijkheden aan de Thoolse muziekverenigingen, maakte secretaris Westdorp duide- Mevr. Provoost van Concordia is de nieuwe voorzitter van de Thool se muziekbond. lijk. Zo zijn er cursusdagen over de btw, leerlingen, sponsoring en de organisatie van concerten. De Thoolse politie houdt deze maand een enquête om erachter te komen hoe de mensen het optreden van de agenten vinden. Met andere woorden: hoe 'klantvriendelijk' is de politie? Daarvoor worden steek proefsgewijs enquêteformulieren verstuurd aan ongeveer een tiende van de mensen die ooit met de poli tie in aanraking zijn geweest, op welke manier dan ook. Zij worden verzocht deze in te vullen en terug te sturen naar het politiebureau in Tho len. De vragen variëren van een oor deel over de snelheid waarmee de agenten ter plaatse waren tot hoe het verhoor is verlopen. De nieuwe chef S. Krombeen van het Thoolse poli tiebureau, wil weten hoe het publiek over de Thoolse Heilige Hermandad denkt. De uitkomst van de enquête wordt gebruikt om het optreden van de politie, indien nodig, te verbete ren. Zo denkt men beter te kunnen inspelen op de wensen van de Thoolse bevolking. In de loop van maart bekijkt men of er voldoende reacties zijn binnengekomen om conclusies te kunnen trekken. Zo niet, dan gaat de enquête gewoon nog een tijdje door. r M De Zeeuwse muziekbibliotheek is ook een voorziening die veel nut afwerpt, zo maakte J. Knuist van Euterpe duidelijk op een vraag van mevr. Provoost. "Die 100 gulden contributie haal je er dubbel en dwars uit. Er zijn honderden werken beschikbaar en gemiddeld kost zelf aanschaffen wel tussen de 2 tot 300 gulden. Daarom maken wij er dank baar gebruik van", vertelde Knuist. Vorig jaar was het gezamenlijk gebruik van verlichting voor bij voorbeeld lampionoptochten ter sprake gekomen. Accelerando-voor zitter C. Vroegop liet weten, dat de St. Annalandse muziekvereniging de verlichting zelf wil houden en tegen een vergoeding van 75 gulden wil uitlenen. Euterpe-voorzilter T. Steketee meldde de aanschaf van pet/lessenaarlampjes op batterijen. Financieel boekte de bond vorig jaar een batig saldo van ƒ258,24 met ƒ1056,45 inkomsten en ƒ798,21 uit gaven. Er was echter nog ƒ425,66 reserve, zodat de bond nog bijna achthonderd gulden te besteden heeft. C. Vroegop en mevr. N. Hoogerbrugge controleerde de administratie van penningmeester Westdorp. Bondsbestuurder Sijbrands (rechts) overhandigt het wandbord aan gouden jubilaris J.M. Vroegop van VZOS St. Annaland. Achter hen de overige jubilarissen M. Fase en de dames Vroegop-den Haan, Geluk-Heijboer, Den Haan-v.d. Jagt en Fase-Weijler. "Vijftig jaar actief lid van een zangvereniging. Dat zullen vele mensen u niet nadoen", zei secretaris S. Sijbrands van de afdeling Zeeland van de koninklijke christelijke zangersbond. Hij was donderdagavond naar VZOS St. Annaland gekomen om bas J.M. Vroegop te huldigen. Naast die gouden jubilaris waren er nog trouwe leden die 40, 35 en 25 jaar aan het christelijk gemengd zangkoor verbonden waren. Wegens de verbouwing van het N.H.verenigingsgebouw repeteert VZOS tijdelijk in de Schutse, zodat de huldiging in de recreatiezaal van het bejaardencentrum plaatsvond. Vroegop tracteerde zijn mede-zangers in de pauze op gebak bij de koffie, waarna voorzitter mevr. B. Pleune-van den Hoek een oor konde en bloemen overhandigde aan mevr. A. Vroegop-den Haan en mevr. A. Geluk-Heijboer, beiden 25 jaar lid van VZOS. De voorzitter noemde de eerste een steun voor de sopranen en de tweede met name ook een belangrijke schakel in het bestuur omdat mevr. Geluk de zware taak van secretaresse met veel plezier uitvoert. Waardering was er verder voor mevr. J. den Haan-v.d. Jagt, die 40 jaar lid is van de zangvereniging. "Heel fijn dat u samen met uw man, die we vorig jaar hebben gehuldigd, VZOS al zo lang trouw bent", zei de voorzitter. De huldiging van de drie andere jubila rissen nam de bondsafgevaardigde Sij brands voor zijn rekening. Ten eerste bas M. Fase, 35 jaar lid van VZOS en eerder ook bestuurslid. Bovendien jarenlang actief in het Smalstads man nenkoor. "U hebt zich enorm ingezet voor de koorwereld", concludeerde Sij brands, die de zilveren bondsspeld uit reikte. Hij hoopte, dat na 35 jaar nog steeds het streven is om vooruit te komen. Ook de voorzitter, die bloemen overhandigde, sprak de wens uit dat Fase zou doorgaan. "De bassen kunnen we namelijk niet missen en wanneer u zou stoppen, zou u daarmee zeker ook uw buurman verdriet doen", zo probeer de mevr. Pleune de jubilaris nog binnen de vereniging te houden. "Het is niet realistisch om te zeggen: nog vele jaren, maar ik hoop nog een poosje bij VZOS te zingen", zei Fase, die destijds nog op de oprichtingsvergadering van de St. Annalandse zangvereniging was. Ook mevr. C. Fase-Weijler kreeg de zil veren speld en bloemen voor haar 35- jarig lidmaatschap. De bondsafgevaar digde wees erop, dat zingen niet alleen tot de stem beperkt blijft. "Zingen doe je met je hele lichaam. Het is echt top sport." Baas boven baas bij de trouwe VZOS- leden was J.M. Vroegop. "U hebt op velerlei manieren de helft van een eeuw het koor gediend", zo bracht Sijbrands naar voren. Behalve actief zanger was Vroegop 37 jaar bestuurslid van VZOS en daarnaast had hij zijn inbreng bij de kerkvoogdij van de N.H. Kerk en de hout- en bouwbond CNV. De bondsaf gevaardigde overhandigde Vroegop een fraai wandbord met inscriptie en een certificaat. De voorzitter voegde daar bloemen aan toe. "Vijftig jaar, dat is echt een groot jubileum. Er zijn niet veel leden die dit mogen beleven. We hopen dat u als grote steun voor de bassen nog een tijd mee kunt blijven zingen. Met zoveel jubilarissen veroudert ons koor echter, zodat we jongeren nodig hebben voor de toekomst van onze vereniging", zei mevr. Pleune. De huldiging deed Vroegop zeker genoe gen, maar hij beschouwde zich als een man die zijn plicht doet. "En ik zing nu eenmaal graag, maar er is meer, anders zou ik 27 jaar loze woorden gebruikt hebben in mijn jaarverslagen. Het gaat om de doelstelling van ons zangkoor: psalmen en liederen zingen tot Gods eer. Het middel om dit te doen, werd ons geschonken: onze stem. Koorlid zijn betekent echter nog veel meer: saamho righeid, teamgeest, gemeenschapszin, verdraagzaamheid, noem maar op. Zin gen is ook, anderen mee laten genieten van de schone zangkunst en prikkelen om mee te gaan doen. Gemeenschapszin nastreven geldt dus nijt alleen binnen ons koor, maar ook in de samenleving, buiten onze vereniging. Anderen van dienst zijn." Vroegop had aan de 50 jaar VZOS vele mooie herinneringen, al had hij dan ook minder prettige dingen erva ren. De uitvoeringen in het oude dorps huis met medewerking van andere koren of Accelerando, de viering van het 500- jarig bestaan van St. Annaland in een tent op de oude haven, de gezamenlijke koren van het eiland, de optredens in de Schutse en de kerstconcerten, de gouden jubilaris keek er met genoegen op terug. "Hoewel ons koor niet zozeer prestatie gericht was, hebben wij de concoursbe- zoeken o.l.v. van de dirigenten C. Scher penisse, Joh. Geluk en J. Wesdorp als zeer leerzaam ervaren." Een van de hoogtepunten tijdens zijn bestuurslidmaatschap was het concours in de St. Annalandse veiling ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van VZOS. "De 800 stoelen waren tot de laatste plaats bezet", wist Vroegop nog. Omdat hij een grote liefhebber was van massale koorzang, was Vroegop een grote voor stander van de samenwerking in de ver enigde koren van Tholen. "Het individu ele bij de heren dirigenten nam echter een belangrijker plaats in dan de geza menlijke uitvoeringen, zodat mijn hoop op één groot eilandelijk koor mij al snel ontnomen werd. Een groot werkterrein is hierdoor braak blijven liggen. Boven dien kampten diverse koren met onder bezetting en de verenigingen in Poort vliet en Oud-Vossemeer moesten zelfs worden opgeheven." Vroegop werd lid van VZOS, nadat onderwijzer K. Koetsdijk in oktober 1945 de repetities hervatte, na de Twee de Wereldoorlog. Tussen C. v.d. Kloos ter en Th. Overbeeke in werd Jan Vroeg op bij de baspartij ingedeeld. Veel leden die in 1939 bij de oprichting aanwezig waren, zoals M. Fase, keerden door omstandigheden niet meer terug, maar er werden veel nieuwe leden ingeschre ven, zodat VZOS 60 zangers telde. In 1947 werd Vroegop bestuurslid met als bijzondere taak bibliothecaris in de plaats van P. Ketting. Het aantal leden liep toen sterk terug tot 27 in 1949, een dieptepunt voor VZOS. Na de aanstel ling van J. Ridderhof tot dirigent in sep tember van dat jaar, was er weer een groei tot ruim 40. In 1957 werd Vroegop secretaris, welke functie hij tot 1985 uit oefende. De gouden jubilaris zei dank baar te zijn voor zijn VZOS-tijd. "Het koorlid zijn, heeft mij veel bevrediging geschonken. Achteraf gezien had ik het niet graag willen missen." Zijn dankbaarheid over de huldiging van de collega-jubilarissen werd bij Vroeg op overschaduwd door het gebrek aan belangstelling bij jongeren om de plaat sen van ouderen bij VZOS in te nemen. "Ik ben wel eens somber gestemd over de toekomst van ons koor. Bij de oprich ting van een jongerenkoor zijn er des tijds bij mij vele vragen gerezen. Ik ben daar niet tegen, want het zou toe te jui chen zijn, wanneer er 50 tot 60 jongeren de gemeenschap zouden willen dienen met het zingen van mooie liederen. Dat zou VZOS ook meer perspectief bieden. Gelet echter op de veelal matige bezet ting van het thans bestaande jongeren koor, zou het toch een veel mooiere zaak zijn om gezamenlijk de krachten te bun delen. Een ander repertoire wordt er dan gevraagd. Is er echter een ander reper toire denkbaar wanneer men dezelfde doelstelling voor ogen heeft? Is er ver schil of men nu hedendaagse of muziek uit de 15de eeuw zingt tot Gods eer? Arié Pronk zei eens: wanneer je zingt om enkel je stem te laten horen, moet je op de markt gaan staan. Het zingen moet uit het hart komen, wil je het goed doen", aldus Vroegop. Hij wenste het bestuur veel wijsheid en sterkte Joe bij het soms moeilijke werk en besloot met een oud gezegde van hem: door dienen gediend! Er werden nog felicitaties en dankwoorden uitgesproken door Joh. den Haan en door mevr. Geluk, die de 25 jaren bij VZOS een hele bijzondere periode noemde. Zij benadrukte het gro te belang van deze vorm van vrijetijds besteding. "Probeer te gaan zingen, dan vallen er andere dingen weg. Je stem heb je niet om over een ander te praten, maar om te zingen tot Gods eer", zei de secre taresse van de St. Annalandse zangver eniging. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het bondslied in de tijdelijke, comfortabele repetitieruimte in de Schutse. De politie werd zaterdagmorgen omstreeks vijf uur gewaarschuwd dat er op de Westkerkseweg bij Scherpenisse een verkeersongeluk zou zijn gebeurd. Toen de agenten ter plaatse kwamen, bleek er inder daad een auto in de sloot te liggen. Enkele getuigen (naar later bleek de daders) hadden de bestuurder - de 25-jarige Smurdiekenaar - in een andere auto gelegd. Hij had enkele flinke hoofdwonden en maakte een versufte indruk. Hij verklaarde de bestuurder te zijn geweest van de in de sloot liggende auto. De man werd per ambulance naar ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom gebracht. Omdat het vermoeden bestond dat hij dronken was, nam men hem een bloedproef af. De volgende dag kreeg het verhaal echter een verrassende wending. Toen de politie de Sint-Maartens- dijkse man verhoorde, bleek dat hij helemaal niet de bestuurder van de auto was geweest en dat hij ook geen slachtoffer van een verkeers ongeval was. De man verklaarde dat hij vrijdag avond samen met vrienden uit was geweest en dat ze allemaal flink gedronken hadden. Na de kroegen tocht reed men naar Sint-Maartens dijk. Daar ontstond bij enkelen van het groepje het idee dat het slacht offer maar eens een lesje moest heb ben, omdat hij zich tegenover zijn vrienden niet kameraadschappelijk had gedragen. De Sint-Maartens- dijkse man lag op dat moment zijn roes uit te slapen in de auto van één van zijn twee vrienden. Twee van hen, een 28-jarige man uit Sint- Maartensdijk en een 35-jarige man uit Bergen op Zoom, reden hem de polder in. Daar werd het slachtoffer door de Bergenaar uit de auto gehaald en de sloot ingeslagen. De andere 'vriend', uit Sint-Maartensdijk, haalde hem eruit en sloeg hem met een vuistslag vervolgens weer terug de sloot in. Daarna pakte de man uit Bergen op Zoom de autokrik en sloeg het slachtoffer daarmee een paar keer hard op zijn hoofd. Vervolgens bewerkte de Bergenaar het lichaam van de Smurdiekenaar langdurig met een wielsleutel. De andere vrienden (2 inwoners van Bergen op Zoom en 1 uit Halsteren) die in een auto achterop kwamen - volgens eigen zeggen om escalatie te voor komen - keken toe, maar onderna men geen actie om de mishandelde man te bevrijden. De daders hesen het slachtoffer weer in de auto en kwamen tot het besef dat ze te toch wel wat ver waren gegaan. Men besloot, vanwe ge de toestand van de 25-jarige Smurdiekenaar, om hem naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom te brengen. De 28-jarige plaatsgenoot van het slachtoffer nam plaats achter het stuur, maar hij reed even later op de Westkerkseweg in de sloot, ver moedelijk vanwege de haast om in het ziekenhuis te komen. Na het ongeluk besloot het gezelschap de politie te waarschuwen, maar afge sproken werd om over het gebeurde niets te zeggen. Men zou verklaren dat het slachtoffer de auto bestuurd had. Zo wilden ze verdoezelen wat er gebeurd was. Dit om te voorko men dat werkelijke bestuurder (de 28-jarige man uit Sint-Maartens dijk) een proces-verbaal zou krijgen omdat hij geen rijbewijs bezit. Ze hielden zich allemaal keurig aan de afspraak en de politie ging er in eerste instantie dan ook vanuit dat het slachtoffer de bestuurder was. Nadat deze tegenover de agenten had onthuld hoe de vork werkelijk in de steel zat, deed hij aangifte van zware mishandeling. In opdracht van de officier van justitie te Mid delburg zijn de 28-jarige Smurdie kenaar en de 35-jarige man uit Ber gen op Zoom als verdachte aange houden en in verzekering gesteld. Ze hebben allebei inmiddels bekend en de politie is bezig met het verde re onderzoek en het horen van de verdachten. Met uitzondering van de verdachte uit Sint-Maartensdijk, krijgen alle anderen een proces-verbaal omdat ze geprobeerd hebben een strafbaar feit te verdoezelen. De laatste play-in in Oud-Vosse meer was geen succes. "Zo'n dag kost 16 tot 1700 gulden en dat voor 48 muzikanten", zei OVM-vertegen- woordiger dhr. Hartman. Volgens W. Quak van Concordia St. Philipsland is de play-in een presti gezaak van de dirigenten geworden. "Het niveau is te hoog. Er wordt te weinig rekening gehouden met de gemiddelde muzikant. Zo'n dag moet toch voor iedereen toeganke lijk zijn en plezierig blijven", aldus Quak. Waarnemend-voorzitter Westdorp vond het geen prestigekwestie. "Het is een inschattingsfout, het meten met twee maten. De besturen zou den beter op de muziekkeuze van de dirigenten moeten letten." Mevr. J. Provoost van Concordia Tholen zei na de teleurstellende opkomst in Oud-Vossemeer een impuls aan de play-in te willen geven. "Wij denken aan een nieuwe invulling door het accent te leggen op de jeugd tot en met 22 jaar. Onze opzet is niet om uit prestige-oogpunt resultaat gebonden te gaan werken. De klachten over de te moeilijke muziekstukken nemen we mee, want wij willen een nieuwe start maken!" Naast de play-in zullen de vijf Thoolse muziekverenigingen elkaar treffen op zaterdag 14 en 21 septem ber a.s. voor de viering van het 115- jarig bestaan van de koninklijke fan fare Accelerando in St. Annaland. De eerste dag is de officiële bijeen komst, de tweede wordt er werkelijk gemusiceerd. Besloten werd om de Garde als ensemblemars te vervangen door de Juniora van Lazaroms. De komende jaaruitvoeringen van de verschillende muziekverenigin gen worden gehouden op 23 febru ari (Oud-Vossemeer), 1 maart (Accelerando), 15 maart (Concordia St. Philipsland) en 16 maart (Euter pe). Concordia Tholen heeft nog geen datum gepland. Zaterdag 1 juni is de landelijke dag van de muziek gepland, maar in hoever daar plaatselijk invulling aan wordt gegeven, is nog niet bekend. Volgens voorlichter F.A.P.M. Bakx behoeft het comité meer ondersteu ning. "Dat is ons wel duidelijk geworden. Het is een gigantisch kar wei dat het comité alleen niet aan kan. Het is nu wel uitgebreid met de directeuren van de scholen maar deze mensen werken overdag. De praktijk leert dat er juist veel over dag geregeld moet worden." In de bezochte gemeenten werden volgens Bakx 'projectgroepen' van ambtenaren opgericht ter ondersteu ning van de oranjecomité's. Dat voorbeeld zou ook in Tholen gevolgd moeten worden. Dinsdag ochtend besprak het college de kwestie, dinsdagmiddag overlegden de afdelingshoofden L.T. Steen- In Bergen op Zoom is een speciale projectgroep maandagmorgen begonnen met de voorbereidingen voor het bezoek dat koningin Bea trix op 30 april aan de Scheldestad brengt. Met als uitgangspunt het programma van het oranjecomité zal een co-produktie tot stand moeten komen met betrekking tot de activi teiten gedurende het koninklijke bezoek. In de projectgroep zitten de burge meester, de chef kabinet, de gemeentesecretaris, een wethouder en een voorlichtingsambtenaar, de voorzitter van het oranjecomité, de directeur van het Markiezenhof en een vertegenwoordiger van het bedrijfsleven. De groep fungeert ondermeer als denktank en maakt een keuze uit de aangedragen sug gesties om het bestaande koningin nedagprogramma aan te vullen. In de eerste vergadering is gesproken over het plan van aanpak, suggesties voor het programma, publiciteit. Tevoren zijn contacten gelegd met gemeenten die recent de koninklijke familie op bezoek kregen om koninginnedag mee te vieren. Naast de projectgroep en het oranje comité is een aantal werkgroepen actief met de voorbereidingen bezig. Bijvoorbeeld op het terrein van de technische realisatie. In Anna Jacobapolder is dinsdag middag vijftig liter olie op straat en gedeeltelijk in het riool terecht gekomen. De olie stroomde uit de tank van een bouwkraan, die lek raakte toen deze tegen een paal reed. Personeel van de gemeente ruimde de olie op; de eigenaar van de kraan zal voor de kosten moeten opdraai en. Het incident gebeurde, toen de kraan probeerde te keren op de splitsing Noordweg/Steintjeskreek. Dat lukte niet ineens, waarop de bestuurder een keer achteruit stak. Bij die manoeuvre raakte hij een paal die in de stoep stond en daarbij werd de olietank lek gestoten. poorte (gemeentelijke ontwikke ling), A.G. van de Sande (algemeen bestuur en welzijn) en F.W. Keur (financiën) er over. Zij bekijken of er binnen hun afdeling ambtenaren zijn die straks als aanspreekpunt zouden kunnen optreden. Volgens Bakx gaat het op 30 april nu niet alleen om het vieren van koningin nedag zoals dat hier gewoonlijk plaatsvindt. "We moeten vanaf nu leren denken in televisiebeelden. Dat betekent dat er meer aan de aan kleding van de spelletjes gedaan moet worden. En je bent er niet alleen met straatversiering zoals we dat gewend zijn. Het moet oranje, rood/wit/blauw bruisen." De aankle ding van de route zal ook beslag leg gen op het personeel van de buiten dienst, zo is de verwachting. Vooral de laatste weken moeten de straten er volgens de voorlichter pico btllo uitzien. "Eerst moeten we zorgen dat er een raamwerk is. Daar moet iets extra's bij. Dan moet een groep men sen dingen gaan regelen en beden ken. Onderweg zal blijken tegen welke problemen die aanloopt. Dan kunnen de projectgroepen ingescha keld worden." Voor de gemeente is het volgens Bakx een unieke gelegenheid om naar buiten te treden. "We krijgen ruim een uur televisie. We kunnen ons als plattelandsgemeente profile ren en proberen de sterke punten op een aardige manier in beeld te bren gen." Wellicht moet Tholen overwe gen ook voor een bepaald thema te kiezen zoals Emmeloord dat deed. "Die had het thema cultuur gekozen. Dat was heel erg breed." De voor lichter heeft een aantal ideeën ont vangen van Thoolse burgers over de invulling van koninginnedag. "Het heeft geen storm gelopen. Of de ideeën in te passen zijn, moet beke ken worden." Welke ideeën er geop perd zijn, wil Bakx niet zeggen. "Ik wil de grootst mogelijke terughou dendheid betrachten. Anders raken mensen teleurgesteld als het niet wordt uitgevoerd." Gisterenavond boog het evenementencomité zich over de suggesties. Onze redactie staat voor U klaar. Bel 0166-652752 Ook per fax 0166-653318 kunt U berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland Dierenbescherming. De afdeling Bergen op Zoom van de dierenbe scherming is op zoek naar vrijwilli gers die zich in willen zetten voor de afdeling, Men zoekt ondermeer iemand voor de informatietelefoon, iemand voor de promotie, een secre taresse en begeleiders voor de jeugdafdeling. Mensen die interesse hebben kunnen bellen met mevr. Pantekock 0164-620202. I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 3