32^ tf--2 Film over dorp Scherpenisse is een feest van herkenning Eerste uren kom je smalstad niet in of uit Tholenaren gaan verwarming aanleggen in Roemeens tehuis Joke Bomas hoofd van de Annewas Tholen naar 27.000 zielen zonder pijn AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Première van ongekunsteld document oranjevereniging Directeurspaar Filadelfia oriënteert zich in De Schutse Donderdag 18 januari 1996 52e jaargang no. 10 f Tekening van Corné v.d. Berge afgedrukt in boekje ziekenhuis De projector draait. A moment/un momento verschijnt er op het scherm in het Holland Huis. 'Ssst'. Filmer J. Claer houdt maant de aanwezigen tot stilte. Dan begint het Oliebollen aftellen en zwelt de muziek aan. Het is vrijdagavond in Scherpenisse. Een spannend ogenblik. De film 'Het dorp Scherpenisse' van de oranjevereniging Prins Willem Alexander beleeft zijn voor-première. De Harpoen St. Maartensdijk 30 april verstopt Ruimtegebrek voor mensen en auto's dreigt 30 april in St. Maartensdijk een groot probleem te worden. Gezien de telefoontjes van oud-inwoners naar familieleden of ken nissen, gaat koninginnedag 1996 voor topdrukte zorgen in de smalstad. "De eerste uren voor en na het bezoek van de koningin kom je St. Maartensdijk niet in of uit." Pendelbussen Goed figuur Deze week De stichting voor hulp aan Roemenië, van de familie Noom uit Scherpenisse, heeft een nieuw project op het oog in het plaatsje Salard. Men wil het bejaardentehuis Filadelfia voorzien van verwarming. Vanuit het Sint- Annalandse bejaardentehuis De Schutse zal een aantal mensen naar Roemenië reizen om de zaak te installeren. Anderhalf jaar geleden gebeurde dat ook voor een drink waterinstallatie in het medisch centrum in het Transsyl- vaanse stadje. Oriënteren Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar, 47,30 p.j., per post 61,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Mevr. J. Bomas-Verkerke uit St. Philipsland is met ingang van 1 januari benoemd tot interim-hoofd van het gezinsvervangend tehuis de Annewas te St. Annaland. Zij volgt dhr. H.J.H. van Heemskerk uit Tho len op, die met zijn medeweten en instemming werk heeft gevonden als begeleider in het gezinsvervan gend tehuis de Karnemelkshoeve te Goes. Dat valt evenals de Annewas onder de stichting Zeeland voor Phi ladelphia woonvormen. Ook in Ter- neuzen is er nog een vestiging: de IJsselhof. Mevr. Hamelink uit die laatste plaats nam de leiding in St. Annaland tijdelijk waar, totdat mevr. Bomas benoemd was. Deze St. Philipslandse was destijds ook het eerste hoofd van de Annewas, toen deze woonvoorziening voor geestelijk gehandicapten werd gesticht. Er wordt nu geen definitief hoofd benoemd omdat er een onder zoek gaande is naar verdere samen werking in de Oosterschelderegio, zo geeft directeur dhr. Prins aan. "De bestuurscommissie bekijkt een nieuwe structuur met misschien gro tere verbanden." Mevr. Bomas is voor een jaar aange trokken en werkt halve dagen. Daar naast wil het bestuur nog een coördi nerend begeleider voor 32 uren per week. De Annewas biedt aan 14 vol wassenen met een verstandelijke handicap wonen en begeleiding aan. Het bestuur overweegt om er een woning bij te huren van de Thoolse woningstichting Beter Wonen. De negenjarige Corné van de Berge uit Tholen heeft de vierde prijs gewonnen in een tekenwedstrijd van ziekenhuis Lievensberg. Gisteren middag kreeg hij uit handen van kin derarts L.G.M. Wilberts een cadeau bon van vijftig gulden. Wat hij daar voor gaat kopen, weet Corné nog niet. Zijn moeder, een aantal klasge noten en juf Jeannet van Dijk van de Eben-Haëzerschool woonden de prijsuitreiking in Bergen op Zoom bij. Het Bergse ziekenhuis schreef de wedstrijd uit ter gelegenheid van de heropening van de kinderafdeling. Leerlingen uit groep 6 van de basis scholen in de regio mochten mee doen. Er werden 300 tekeningen ingestuurd en daarvan werden er vier met een prijs beloond. Deze vier worden bovendien afgedrukt in het boekje dat kinderen krijgen als ze in het ziekenhuis worden opgeno men. Comé tekende een fraaie ambulance op een blauwe achter grond. De 25 jaar oude kinderafdeling van Lievensberg is de eerste verpleegaf- deling die volledig is opgeknapt. Het aantal bedden is met zes uitge breid naar 32 en er is een kinderdag- verpleging met 9 plaatsen gecreëerd. Ook is de klimaatbeheersing in de couveuse- en de wiegekamer ver nieuwd. Verder is de afdeling van een nieuw verfje voorzien, zodat het er allemaal wat fleuriger uitziet. Filmer J. Claerhoudt liep een jaar lang met zijn camera door Scherpenisse. Als blijk van waardering kreeg hij een beeldje van voorzitter A. Slager van de oranjevereniging Prins Willem Alexander. het nieuwe postagentschap van Moerland. Voor genodigden dus, maar morgen (vrijdag) en zaterdag kan iedereen de film zien. Let wel, de kijker moet over enig zitvlees beschikken want de rolprent duurt twee uur en drie kwartier maar vervelen hoeft nie mand zich. Na een heel rustig begin met beel den van alle woonkernen op Tholen, krijgt de film vaart als het zich beperkt tot de gebeurtenissen in het dorp Scherpenisse van maart 1994 tot mei 1995. Bijna alle belangrijke gebeurtenissen in het dorp komen aan bod: koninginnedag, het feest van het Cloveniersgilde, de uitvoe ring van de leerlingen van de Oos- terscheldeschool met de muziekver eniging, de braderie, de fietspuzzel- tocht van de dorpsgemeenschap, het reisje van de bejaardensoos en de intocht van sinterklaas. Al die evenementen die jaarlijks terugkeren en zo gewoon lijken. De kijker krijgt het allemaal onopge smukt en ongekunsteld voorgescho ten. Niets of bijna niets is in scene gezet. Er is gefilmd zoals de gebeur tenis zich voor de camera heeft vol trokken. Die ongedwongenheid is ontwapenend en ontroerend tegelijk. Voor Scherpenissenaren is het voor al het feest van de herkenning. Dat wordt in het begin van de film al geïllustreerd in de gesproken tekst van oud Scherpenissenaar Kees Sla ger wanneer het afgraven van de Stoofdijk in beeld komt en de com mentaarstem 'Kaotje' groet die over het pad naar haar woning loopt. Zoveel beelden, zoveel mensen, zoveel verhalen, zoveel geschiede nissen. Het zijn maar momenten die zijn vastgelegd maar toch vertellen ze een verhaal over het dorp en haar bewoners anno 1994-1995. Een klein dorp met het oude raadhuis èn het chinees-indisch restaurant, met boekbinder Kleppe èn de motortoer club, met smid Duine èn de ontwik keling van een natuurgebied in de polder, met schaapherder Hage èn Maar ook de omgeving komt ruim schoots aan bod. In alle seizoenen; de campings bij Gorishoek, het strandje ('een van de weinige strand jes op het zuiden die ons land rijk is'), een veld bloemetjes voor de zaadteelt van Johannes Vroegop, het oogsten van aardappelen, het vissen van de hengelaars aan de zeedijk bij winderige omstandigheden, het sleetje rijden in de sneeuw. De verenigingen worden belicht. Natuurlijk de oranjevereniging Prins Willem Alexander die de motor van de film is; een bestuursvergadering, de voorbereidingen voor 30 april met het ophangen van vlaggetjes, de spelletjes op koninginnedag zelf op de Hoge Markt en op het Pluimpot- terrein, het oranjebal in het Holland Huis maar ook het bakken en het verkopen van oliebollen op oud jaarsdag om de kas te spekken ('jaar lijks verkoopt de oranjevereniging 3000 a 4000 oliebollen in het dorp') komt uitvoerig in beeld. Maar ook de bond van plattelands vrouwen, tijdens de 'paasdecoratie- avond'. Een hilarisch beeld van een zaal vol met dames die proberen van stro kippen en andere vogels te maken. Ook de mosselavond met de prijsuitreiking van de hengelsport vereniging De Zeebaars met een lange scene waarin een schier einde loze rij bekers en bloemen aan de winnaars wordt uitgereikt. De fdm geeft geen compleet beeld van het dorp. Niet alle verenigingen zijn aan bod gekomen en ook van het kerkelijk leven zijn geen opna men. Wel van de spelletjes op het schoolplein van de reformatorische Groen van Prinstererschool op koninginnedag. De film maakt ook een uitstapje naar Sint-Annaland als de vroege aardap pelen in de mijnzaal geveild wor den. En met het veerpontje de Har poen maakt de filmer een tochtje mee van Gorishoek naar Yerseke. Dat beeld wordt voorafgegaan door een fragment van de oude veerboot met schipper G. Larooy uit een film van 1952. Aangrijpend is het wegvoeren van de koeien van het boerengezin Duynhouwer aan de Lage Broekweg omdat er in het toekomstig natuur gebied voor hen geen plaats meer is. Maar er wordt ook volop gedanst in de film: het jaarlijkse Oranjebal in het Holland Huis staat daar borg voor. Zie pagina 11: Film had nogal wat om 't lief. Euterpe-voorzitter T. Steketee, tevens lid van het evenementenco mité smalstad, zei dat zaterdagmid dag op de jaarvergadering van de Thoolse bond van muziekgezel schappen. Bondssecretaris J. West dorp had op persoonlijke titel een verzoek ingediend bij het gemeente bestuur om alle vijf Thoolse mu ziekverenigingen 30 april te laten optreden in St. Maartensdijk. Dit wegens het feit, dat de taptoe op 5 mei vorig jaar niet doorging. Steke tee noemde een reuzekorps op de Markt echter 'volstrekt onmogelijk.' "Onze grootste vijand is ruimtege brek. Misschien kunnen we zelfs de 300 leerlingen van de basisscholen die we normaal op de Markt hebben, nu niet plaatsen. Het is niet uitgeslo ten, dat er meer teleurstellingen dan mogelijkheden zijn", aldus Steketee. Het verzoek van de bond was de eer ste reactie die het evenementenco mité van buitenaf ontving. "Een koninginnedag zonder muziek is natuurlijk niet mogelijk en ik zal er alles aan doen om de vijf verenigin gen op de één of andere manier in te schakelen, maar niet als één korps. Dan moet je denken aan een korps bij de rotonde van Scherpenisse, bij voorbeeld twee verenigingen in Poortvliet (Stoofstraat/Zuidplant- soen) en één aan de Ten Ankerweg of bij de brug in Tholen." Behalve Euterpe zal het Pools orkest uit Itawa dat 30 april op Tholen te gast is, ook in St. Maartensdijk optreden, op de Haven. "Maar het is allemaal nog onduidelijk. De wens van de koningin is om 30 april zo oorspronkelijk mogelijk te vieren. Misschien kunnen we behalve de Markt en de Haven nog meer straten inschakelen, waar dan wel een ander korps zou kunnen staan. Overigens zijn het slechts seconden aandacht die de koningin aan elk onderdeel kan geven. En wat de inschakeling van andere korpsen betreft, zitten we ook met parkeren. Met de auto hoef je niet te proberen om St. Maar tensdijk te bereiken. We denken dan ook aan pendelbussen van en naar de andere dorpen." Na het bekend worden van de keuze Modelbouw. Voor de vierde keer wordt in de Zeelandhallen in Goes een modelbouwtentoonstelling gehouden. Op 10 en 11 februari zul len twee grote hallen gevuld zijn met een grote hoeveelheid uiteenlo pende modellen. Ook werk van Thoolse bodem is er te zien, onder meer van P. van Meel uit Oud-Vos- semeer. van de koningin voor de viering van de verjaardag van haar moeder, pas seerde er volgens Steketee 'ongelo felijk veel.' "Het dreigt een onover zichtelijke hoop met werk te wor den, maar het zal wel goed komen. Duidelijk is wel, dat we veel hulp nodig hebben, maar het is een unie ke kans in ieders leven om zo'n dag voor de koningin te mogen organi seren." De vertegenwoordigers van de andere muziekverenigingen namen na de woorden van Steketee eerst een afwachtende houding aan. Ere voorzitter M. van Damme wilde meer concrete toezeggingen in plaats van eerst elk in zijn eigen ver eniging te laten overleggen. "Laten we als muziekbond alsjeblieft een goed figuur slaan op 30 april. Als er verenigingen afhaken, dan gaat het over. Tholen wordt altijd negatief afgeschilderd, maar nu kunnen we landelijk in de schijnwerpers komen en daar moeten we gebruik van maken. We moeten ons presenteren als een gemeente met vijf muziek korpsen! Als jullie straks door de leden teruggefloten worden, dat is vers twee, maar hoe staan de bestu ren er tegenover. Geef je eigen mei.ing, want als de vertegenwoor digers hier er niet positief tegenover staan, dan ben ik bang dat het niet lukt. En aubades 's morgens in je eigen woonplaats kun je wel verge ten, want het gemeentebestuur stuurt ook geen vertegenwoordigers. Buiten St. Maartensdijk zullen de programma's overal naar de middag verplaatst worden", aldus Van Dam me. Mevr. J. Provoost van Concordia Tholen bevestigde dat. Zij opperde de mogelijkheid om de Thoolse brug te versieren en de harmonie daar te laten spelen. Steketee wilde geen hoge verwachtingen wekken. Hij wees ook op de mogelijkheid, dat de koningin met 80 km per uur de brug over rijdt op weg naar Ber gen op Zoom. "Zoiets komt name lijk niet in het officiële programma." Dat is alleen het gedeelte tussen tien en elf uur in St. Maartensdijk. Met als eerste de vertegenwoordig ster van Concordia St. Philipsland verklaarden de korpsen zich bereid om 30 april medewerking te verle nen aan de komst van koningin Beatrix. Alleen Tholen wil dat alleen in de eigen woonplaats doen. Acceleran do zou dan bijvoorbeeld bij de rotonde van Scherpenisse kunnen staan, Oud-Vossemeer en Concor dia St. Philipsland bij het Zuidplant soen in Poortvliet. TH 25 wint prijs voor best verzorgde vis Personeel houdt Goedhart b.v. weerbaar in Sint-Maartensdijk Propvolle zaal bij reünie en grote avond PJZ Aannemer J.P. Moerland viert zilveren jubileum: Ik hoop dat ze allemaal een bestekje meebrengen Mevrouw Provoost leidt Thoolse bond van muziekgezelschappen Film over Scherpenisse had nogal wat om het 'lier Inwoner Sint-Maartensdijk flink toegetakeld door 'vrienden' Decentralisatie huisvesting van scholen kost gemeenten geld Secretaris Heijboer van jubilerend Vosmeer krijgt NKS- speld Duivensport is net als roken een verslaving SPS verovert koppositie in Zeeuwse eerste klasse IN EEN ZOETE GLIMLACH KAN EEN SCHERPE DEGEN VERBORGEN ZIJN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's "Zonder kwalijke gevolgen voor het milieu e.d. kan Tholen doorgroeien naar 27.000 inwoners." Dat zegt burgemeester H.A. van der Munnik naar aanleiding van de bevolkings groei in 1995 met ruim 300 mensen, wat het inwonertal op bijna 23.000 brengt. "Als je het vergelijkt met 25 jaar geleden, is er geen sprake van een vol gevoel. Er is immers grote spreiding over negen woonkernen." De burgemeester verwacht, dat de groei minder zal worden door de beperkte voorraad bouwgrond en de verzadiging op de markt van koop woningen na een enorme doorstro ming uit huurwoningen. "In St. Maartensdijk en Oud-Vossemeer hebben we nog ruimte, voor St. Annaland en Scherpenisse komen de nieuwe bestemmingsplannen eraan en in Stavenisse en Poortvliet zijn we ermee bezig. In Tholen is sprake van een nijpend tekort. Mis schien moeten we hier de eigen inwoners eerst laten bouwen. We doen er alles aan om in Molenhoek en Stadszicht verder te kunnen, maar de moeilijkheidsgraad neemt toe. Particulieren praten niet alleen met de gemeente over grondverkoop voor bestemmingsplannen. Ze gaan ook met projectontwikkelaars in zee en die hebben een ruimere porte monnee. Dan schuift zo'n bestem mingsplan op in de tijd en de inwo ners moeten daardoor langer wach ten. Bovendien wordt het er niet goedkoper op." "Er zal veel werk aan zijn, want het gebouw telt ongeveer 30 vertrekken en die zijn allemaal 4,10 meter hoog", zegt directeur J. Wesdorp van De Schutse. Momenteel rekent een bedrijf uit Goes uit hoe groot de capaciteit van de ketel moet zijn. Zodra dat bekend is, wordt gepro beerd het materiaal - tweedehands - op de kop te tikken. De aanleg zou dan aan het einde van de zomer kun nen gebeuren. Wesdorp zou graag zien dat er ook een professioneel iemand meegaat. Op dit moment kent het bejaardente huis, dat al jaren vanuit Tholen wordt ondersteund, geen verwar ming. 'Toen wij er waren lag er in het dorp al wel een hoofdleiding voor methaangas, maar wegens geldgebrek kon niemand erop aan sluiten", aldus Wesdorp. Inmiddels kan er in Filadelfia al wèl op gas worden gekookt en is een manier bedacht om de keuken te verwar men. Behalve stenen haarden in enkele vertrekken - waarin hout wordt gestookt - is geen enkele ruimte in Filadelfia verwarmd. En dat terwijl het er 's winters wel 25 graden kan vriezen. "Tijdens onze kerstviering hebben we voor dit project gecollec teerd", vertelt Schutse-directeur Wesdorp. Hij had deze en vorige week direc teur Zsigmond Szilagyi met zijn vrouw Gyongyi van het tehuis in Salard op bezoek. "Ze kwamen zich oriënteren in een modern verzor gingstehuis en keken de ogen uit." Volgens Wesdorp moeten de men sen in Transsylvanië, die zich overi gens als Hongaren beschouwen, het met heel wat minder doen. Szilagyi liep vijf dagen mee met zowel de technische dienst, de huishouding als de zorg in De Schutse. Zijn vrouw, die hoofd keuken is, deed alle voorkomende werkzaamheden in de keuken. "Op die manier heb ben ze de kans om kennis te nemen van alle aspecten van de zorg", aldus Wesdorp. Omdat het echtpaar een beetje Nederlands en een beetje Engels kent, lukt het aardig om te commu niceren. Volgens Wesdorp doet zijn Roemeense collega, die een jaar geleden in Filadelfia aantrad toen zijn voorganger met pensioen ging, flink zijn best voor het tehuis. "Als wij hier iets nodig hebben, richten we ons tot de overheid. Maar daar moet Zika zelf overal naar toe om geld bij elkaar te krijgen. En dat doet hij ook." Gyongyi Szilagyi (links) en haar man Zsigmund, die leiding geven aan het bejaardentehuis Filadelfia in het Roemeense Salard, hier met mevrouw Mees aan het werk in de keuken van De Schutse. 4 I I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1