Personeel houdt Goedhart b.v. weerbaar in Sint-Maartensdijk Bond tegen vloeken bij studievereniging Balans-opruiming PERSIA 'Ik hoop dat ze allemaal een bestekje zullen meebrengen' F. Buermans nieuwe chef ruimtelijke ordening Bruidsmode wit, abrikoos, ivoor en zwart Ardi keukens opent filiaal in Nunspeet Straks alleen huldiging bij 25 en 40 jaar jubileum Jubilerende aannemer J.P. Moerland uit St. Annaland: Voorlichting bedrijven over Arbo-wetgeving G.s. bekijken verpleging in verzorgingshuis d I Donderdag 18 januari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Bedrijvig St.Philipslander districtsvoorzitter stichting 40-45 Goedhart koel- en luchttechnische apparaten in Sint- Maartensdijk is volgens algemeen directeur H. Zeven huizen een 'behoorlijk weerbaar' bedrijf. Dit ondanks de hoge loonkosten en de harde gulden. Zevenhuizen zei dat vrijdagmiddag toen hij zes jubilarissen in het zonnetje zette. Halfprodukten Knutselclub Vergadering Calvijn over derde gebod Studievereniging Calvijn hield haar eerste vergadering van het nieuwe jaar in het verenigingsgebouw van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Oud-Vossemeer. Er werd gesproken over het derde gebod: Gij zult de naam van Heere uw God niet ijdel gebruiken. Gast was direc teur R. van de Poll van de bond tegen het vloeken. Reclames Perzen, Berbers, Kelims, Nepals, Gabbeh's. Zo'n keus vindt u alleen bij ons. En 15 tot 25 /o échte korting. "Ik hoop dat ze allemaal een bestekje meebrengen", zegt directeur J.R Moerland (48) van aannemingsbedrijf gebr. Moerland uit St. Annaland. Vandaag is hij 25 jaar aan het familiebedrijf verbonden en dat wordt gevierd met een receptie in de Wellevaete. Zijn broer Peter, administra teur van de onderneming, vierde bijna twee jaar geleden zijn zilveren jubileum en vandaag staat Han in het zon netje. Zwarte sneeuw Geweldige opkikker Spaans benauwd Opdoffer Niet van buitenaf Gouden bedrijfsjubileum Tebbens Bruidsmode uit Bergen op Zoom hield woensdag een bruids modeshow in De Stoelemat te Ber gen op Zoom. Een keur uit topcol lecties van de hele wereld was bij elkaar gebracht en vele toekomstige bruidjes en bruidegommen uit Bra bant en Zeeland keken hun ogen uit. Wit blijft altijd een gewilde kleur, maar nieuwe details en accenten zorgen elk jaar voor een eigen gezicht. Ook andere tinten waren te zien zoals ivoor, zacht ecru of abri koos. Maar als scherper contrast showden de mannequins ook zwarte japonnen, in ieder geval wel apart. Ook de herenlijn was nieuw. Een flinke collectie costuums die vol gens Tebbens voldoen aan de hoge eisen van de huidige bruidegom die ook graag wil opvallen door het gebruik van accessoires. Opvallend was het nieuwe vijfdelige herenkos tuum met verlengd colbert. Het publiek genoot ook van de bruids meisjes en -jonkers. In een grote stoet kwamen ze regelmatig op om te laten zien wat er zoal mogelijk is voor bruidskinderen. Net zo gekleed als de bruid en bruidegom of juist in een leuk contrast ermee. De collec tie voor bruidskinderen en commu nicantjes wordt bij Tebbens voor het merendeel in eigen atelier gemaakt. Ardi keukens uit St. Annaland opent vandaag een filiaal aan de Marconi- weg in Nunspeet onder de naam Arma keukens. Ardi was al actief op de Veluwe via de vestiging in Nij- kerveen. "De vraag werd echter zo groot, dat er juli vorig jaar plannen ontstonden om in Nunspeet een showroom van 300 m2 in te richten", vertelt directeur Van Dijke. Be drijfsleider in Nunspeet is dhr. De Bruin uit Elspeet. In de showroom staan 21 zeer ruim opgestelde keu kens, compleet met inbouwappara- tuur en accessoires. "Het beleid waarmee Ardi al jaren heel succes vol is, perfecte nazorg gekoppeld aan een zeer aantrekkelijke prijsstel ling, zal ook door Arma worden gevoerd", benadrukt Van Dijke. De leiding van de montage berust bij dhr. Bleijenberg uit Uddel. "Een geroutineerd monteur met brede vakkennis en ervaring. De mede werkers van Arma zijn allemaal bij Ardi werkzaam geweest", aldus Van Dijke. De hoofdvestiging in St. Annaland loopt ook boven verwach ting. Advertentie I.M. De gemeente organiseert donderdag 15 februari een voorlichtingsbijeen komst voor Thoolse ondernemers over 'Arbo in bedrijf. Op deze avond wordt een beeld geschetst van de veranderingen, verplichtingen en mogelijkheden wat betreft de wetge ving op het gebied van de arbeids omstandigheden. Als eerste houdt P.A. Baaijens, vestigingshoofd van de Arbo-dienst Zeeland in Goes, een algemeen verhaal over de Arbo-wet geving, doorspekt met praktische tips. Vervolgens geeft mevr. J.A.M.J. Jansen (hoofd personeels zaken van Budelpack in Poortvliet) weer hoe haar bedrijf omgaat met het Arbo-beleid. Na de pauze is er nog tijd voor vragen en discussie. De bijeenkomst begint om half acht in de burgerzaal van het gemeente huis te Sint-Maartensdijk. Dhr. F.G.J.M. Buermans (36) uit Bergen op Zoom is de nieuwe bureauchef ruimtelijke ordening, economie, recreatie en onroerende zaken (afgekort rero) bij de gemeen te Tholen. B. en w. hebben hem benoemd als opvolger van dhr. J. v.d. Merbel uit Tholen, die een stap terug heeft gedaan en voortaan de administratief-juridische zaken van openbare werken behandelt. Buer mans begon vijf jaar geleden als ambtenaar bij de gemeente Tholen op de afdeling openbare werken, na eerder bij de gemeente Huybergen te hebben gewerkt. Na het vertrek van C. Nuyten stapte Buermans over naar ruimtelijke ordening. De mede werkers van de administratief-juri dische kant van milieuzaken zijn overgeheveld van rero naar het bureau bouwkundige zaken, waar van J. de Feijter de chef is. A.A. van Nieuwenhuijzen is de nieuwe voorzitter van het district zuid van de stichting 1940-1945. De 55-jarige Sint-Philipslander is zijn oud-dorpsgenoot L. Beurkens uit Etten-Leur opgevolgd. Van Nieu wenhuijzen is al 20 jaar bestuurlijk actief binnen de stichting; eerst bin nen het district Zeeland, daarna bin nen het nieuwe district zuid (Zee land, Noord-Brabant en Limburg) en ook als lid van het hoofdbestuur. "Zelf heb ik de oorlog niet bewust meegemaakt. Maar allebei mijn ouders zaten in het verzet en mijn vader heeft ook in de stichting gewerkt. Zo ben ik erbij gekomen", vertelt de Sint-Philipslander. De stichting 1940-1945 ondersteunt nabestaanden van slachtoffers van de tweede wereldoorlog en oorlogs invaliden. Op dit moment nog zo'n 11.000 mensen in het hele land. De organisatie heeft verschillende dis trictskantoren en ondermeer maat schappelijk werkers in dienst. Ze heeft ook regelmatig overleg met de minister. De jubilarissen vlnr: C. Rijnberg, A. van der Zande, A. van de Ree, G. van Burgh en C. den Braber. Vier personeelsleden waren een kwart eeuw in dienst en twee maak ten al dertig jaar vol in de fabriek aan de Nijverheidsweg. Het betreft bijna allemaal personeel uit de pro- duktieafdeling. "Als we het bedrijf van 25 en 30 jaar geleden vergelij ken met wat we nu hebben, dan is er veel ten goede veranderd. Zichtbare vernieuwing zoals machines en gebouwen. De niet zichtbare zijn echter belangrijker: de mensen in de organisatie," zo zei hij tot de jubila rissen. "Door uw bedrijfservaring heeft u ervoor gezorgd dat met behoud van het goede, vernieuwin gen tot stand zijn gekomen. Mede door u zijn wij ook vandaag, ondanks de hoge loonkosten en har de gulden, een behoorlijk weerbaar bedrijf." Van de ruim 120 werkne mers zijn C. Rijnberg uit Sint-Anna- land en P. Bout (hij was verhinderd wegens ziekte) uit Sint-Maartens dijk dertig jaar in dienst bij Goed hart. Zij kwamen in 1965, een jaar na de opening in de smalstad van de van oorsprong Rotterdamse onder neming, in dienst. De 51-jarige Rijnberg was een van de eerste autogeen lassers van het bedrijf. Rijnberg kwam op de soldeerafde- ling en bekwaamde zich verder via cursussen in Rotterdam. Omdat hij uitblonk in zijn werk werd hij later groepsleider in de soldeerderij van de produktieafdeling. Dat bleef hij twintig jaar. Vorig jaar werd Rijn berg ernstig ziek en kwam hij in de ziektewet terecht. Zevenhuizen was blij dat Rijnberg desondanks het bedrijf regelmatig bezoekt. Bout (51) kwam in 1966 bij Goed hart als bankwerker. Vanwege pro blemen met de gezondheid werkt hij tegenwoordig halve dagen. De 44-jarige A. van der Zande uit Oud-Vossemeer is hoofd van de produktie. Daar werken 70 perso neelsleden. Volgens Zevenhuijzen leidt Van der Zande de belangrijkste afdeling van de fabriek. Van der Zande begon 25 jaar geleden op de montageafdeling en stapte daarna over naar de tekenkamer. Volgens de directeur is de Oud-Vossemeer- der binnen het bedrijf gegroeid; van de 'angry young man' op de tekenka mer tot een volwassen kundige manager na bijna tien jaar hoofd van de produktie. "In ons bedrijf is het vaak onvermij delijk dat het ook lijden is. Ik heb het gevoel dat je de daardoor veroor zaakte frustraties goed kunt hante ren en dat je de laatste jaren beter in je vel zit dan daarvoor." De 43-jarige A. van de Ree uit Sint- Maartensdijk kwam als leerling plaatwerker bij Goedhart. Hij door liep alle afdelingen binnen de pro- duktiesector van de fabriek; van magazijn tot expeditie. Van de Ree werkt nu al weer jaren als groepslei der in de voorbereiding, de eerste afdeling in de produktie na de teken kamer. Zevenhuizen:" Voor kleine probleempjes met het stampen draai je je hand niet om." Onder Van de Ree's leiding produceren 12 perso neelsleden de halfprodukten die op de andere afdelingen vervolmaakt worden tot eindprodukten. De mees te apparaten die de fabriek verlaten gaan naar afnemers in het buiten land. De Stavenissenaar C. den Braber (54) houdt al een kwart eeuw de administratie van de voorraad bij. Daar werkt nog een personeelslid. Sinds 11 jaar is Den Braber ook magazijnbeheerder. "Als ik aan jou denk, denk ik aan degelijk en betrouwbaar. Juist in jouw functie is dat zeer belangrijk," zei Zevenhui zen. Den Braber begon als voorraad- administrateur maar werkte ook als werkvoorbereider en een tijdje op de inkoopafdeling. Een bijzonderheid was dat Den Braber een keer ontsla gen is bij het bedrijf, maar dat hij kort nadien toch weer aan de slag kon bij de onderneming. De directeur kenschetste G. van Burgh (48) uit Poortvliet als een ervaren lasser. Zevenhuizen prees Van de Burgh's deskundigheid op dat gebied. 'Twee jaar geleden waren er proble men met ketels die we aan Engeland leverden. Er werd getwijfeld aan het produkt. Maar ik kon duidelijk maken dat de lassen gelegd waren door een man met meer dan twintig jaar ervaring. Het produkt is aan vaard. Sindsdien vragen ze gewoon: "Zijn ze door Gerard gelast?," zo grapte de directeur. Van Burgh kwam in 1970 als lasser bij Goedhart en haalde binnen het bedrijf allerlei lascertificaten. Alle jubilarissen kregen van de directeur een envelop met inhoud uitgereikt. J. Bolier feliciteerde de jubilarissen namens de personeels vereniging en wenste ze nog vele jaren welzijn en gezondheid toe. Ook hij overhandigde een envelop met inhoud. Wordt er op allerlei manieren gesleuteld aan voorzienin gen voor werknemers (ziektewet en vut) zo is ook het jubileren aan ver andering onderhevig. Ontvingen tot nu toe de werknemers elke tien jaar dat ze in dienst zijn een belastingvrij extraatje, nu wordt dit teruggebracht tot twee tijdstippen: bij 25 jaar en bij 40 jaar. Het huldi gen van de jubilarissen zal om de vijf jaar plaatsvinden, na een over gangsregeling die de metaalsector met de belastingdienst heeft kunnen treffen. Tijdens de geanimeerde bijeen komst werden een paar foto-albums bekeken van vorige huldigingen en haalden de werknemers en de direc tie herinneringen op aan de beginpe riode van het bedrijf toen Goedhart verschillende clubs kende, zoals een vis-en een knutselclub. De visclub bestaat nog steeds: een keer per jaar gaan de leden er samen op uit. Vestigingsdirecteur J.P.C. Matthij- sen presenteerde in de kantine de jaarcijfers en de dag werd afgesloten met een etentje voor alle personeels leden. Voorzitter Duvekot opende de ver gadering, las uit Jacobus 3 en ging voor in gebed. In zijn openings woord sprak hij over de zonde tegen het derde gebod. "Er is geen grotere zonde dan het vloeken. Het is dan ook heel erg als de eerbied en het ontzag voor Gods heilige naam weg is", zei Duvekot. "Het is nog groot als de Heere ons ervoor komt te bewaren, want ten diepste leeft in ons aller hart de wortel van alle kwaad." De voorzitter wees erop dat ook Jacobus het over het vloeken heeft als hij spreekt over de tong. "De tong is een klein lid, nochtans tot grote dingen in staat", zei Duve kot. "Men kan er God mee loven, maar ook vloeken. De Heere beware ons hiervoor." Na het openingswoord kwam drs. Van de Poll aan de beurt. Hij vertel de eerst iets over het ontstaan van de bond tegen het vloeken. De bond werd in 1917 opgericht door dhr. Baas uit Den Helder. Deze werkte bij de marine en het stuitte hem tegen de borst dat er zo ontzettend veel gevloekt werd door de jongens rondom hem. In de beginjaren van de bond groeide het ledental hard. Later ging dat veel langzamer. Momenteel telt de bond tegen het vloeken zo'n 18.000 leden. Aan de hand van een diaserie liet Van de Poll het werk van de bond zien. Er wordt gewerkt met stickers met allerlei waarschuwingen erop, maar vooral de posters zijn bekend. Men ziet ze langs wegen, op stations en bij bushaltes. De bekendste is de afbeelding van een papegaai met als onderschrift 'Vloeken is aangeleerd, word geen naprater'. Maar op de treinstations is ook de poster 'Trein gemist? Vloek niet!' inmiddels een bekend verschijnsel. Maar de bond reageert ook op bij voorbeeld reclamecampagnes waar in men bijbelse thema's gebruikt. Zoals een reclame van Hij Mannen mode waartegen onlangs nog een klacht bij de reclamecodecommissie werd ingediend. "Dergelijke recla me-uitingen komen, erg genoeg, steeds vaker voor", zei Van de Poll. "Toch krijgt de bond veel positieve reacties binnen en dat niet alleen van mensen met een christelijke achter grond. Veel mensen vloeken niet, uit fat soen. Toch is dit niet het belangrijk ste. Gods eer gaat toch boven alles?" Na de pauze kregen de aanwezigen nog gelegenheid om vragen te stel len aan Van de Poll die de avond besloot met gebed. Het provinciebestuur heeft aan het college voor ziekenhuisvoorzienin gen gevraagd om een inventarisatie te maken van de verzorgingstehui zen in Zeeland. Gedeputeerde staten wil er zo achter komen of deze tehuizen in de toekomst ook gedeel telijk als verpleeghuis kunnen wor den gebruikt. Dat heeft te maken met het nieuwe plan ouderenzorg dat voor de provincie Zeeland in de maak is. Een van de belangrijkste punten daaruit is het aanpassen van de zorg aan de vraag. In de loop der tijd zal dat ertoe gaan leiden dat er meer en meer woonzorgcentra (zoals Elenahof in Stavenisse) ont staan. Dat heeft weer gevolgen voor de taken en de inrichting van de hui dige verzorgings- en verpleegtehui zen. Het is de bedoeling dat later ook een inventarisatie van de ver pleegtehuizen wordt gehouden. Fortuinstraat 3 Bergen op Zoom Tel.: 0164-243509 Advertentie I.M. De directeur gaat pas echt glimmen, wanneer er voldoende werk op de plank ligt. Bestekken om de 30 per soneelsleden een vol jaar aan de gang te houden en zo ook voor ren dement te zorgen waarvan nieuwe auto's en machines gekocht kunnen worden. Aanbestedingen zijn span nende bijeenkomsten, waarvan de uitslag niet te voorspellen is. Voor een gulden mis je soms een halfjaar werk. "Net voor de kerst was er een aanbesteding voor een reconstruc- tiewerk in Renesse. Twaalf aanne mers waren uitgenodigd en samen met een Schouws bedrijf schreven we 688.000 gulden in. Dat werd loten en dat pakte slecht uit. Toen ben ik wel een paar dagen van slag geweest. Hadden we dit werk gekre gen, dan hadden we een hele winter grandioos gezeten. In Rotterdam heb ik ook al eens moeten loten en bij defensie misten we een karwei omdat we 5 gulden hoger zaten. Vooraf ligt het mes op tafel, maar na afloop van de aanbesteding zijn we goede vrienden. Dat is het mooie in de aannemerswereld, de collegiali teit is groot." Han Moerland heeft voor aanbeste dingen toch altijd buikpijn en slape loze nachten. "Bij mijn eerste werk, een rioolwaterzuiveringsinstallatie in Dirksland, had ik dat in 1971 nog niet. Je was jong en durfde alles. Het ging om een werk van een half mil joen gulden - echt een klapper voor die tijd - en we waren een ton goed koper dan de tweede inschrijver. "Ik wist wel dat je het werk zou krijgen, want je stond veel te laag", zei opa (Joh. Moerland-red) toen we 's avonds met de uitslag thuiskwamen. Hij was onze leermeester en liet al snel alles aan mij en Peter over. "Maar je maakt het maar!", voegde hij eraan toe. Han Moerland kwam door de gezondheidstoestand van zijn vader veel sneller dan de bedoeling was in het bedrijf. "Als achttienjarige moest ik in de vakanties al het toe zicht op een rioolgemaal in Waarde van mijn vader overnemen. En toen hij er in 1968 helemaal mee moest stoppen, kreeg ik ontheffing van de hts-leiding in Dordrecht om het praktijkjaar bij een werk van opa te doen: een rioolgemaal in Rotterdam. Al vroeg was er daarom een grote verbondenheid met het bedrijf. Later ging ik nog een halfjaar naar Witte- veen en Bos, een ingenieursbureau." Samen met Piet Goedegebuure Lzn. studeerde Han Moerland in 1969 af aan de h.t.s., waarna hij in militaire dienst ging tot januari 1971. Toen begon het officiële dienstverband bij het familiebedrijf als calculator-uit voerder, nu 25 jaar geleden. Zoals Moerland persoonlijke vooruitgang boekte van het houten huisje aan de Staartweg naar de koopwoning in het dorp, zo ontwikkelde zich ook het aannemingsbedrijf, zij het met tussendoor wel moeilijke perioden. "We hebben ook veel zwarte sneeuw gezien en 's nachts op kantoor door moeten werken. Nu kan ik daar min der goed tegen. Af en toe heb je last van 'metaalmoeheid.' Het hoeft soms niet meer zo, wanneer je iede re dag op pad moet om werk binnen te krijgen, maar wanneer je jong bent, vindingrijk en creatief, kun je een heleboel aan." Toch werden de jonge gebroeders Moerland, Han en Peter, 'voor gek' verklaard toen ze in het bedrijf stap ten, gezien de slechte situatie die half de zestiger jaren was ontstaan. "Dankzij de koelbloedigheid van opa, jong bloed en een betere admi nistratie is het gelukt, maar wat bedrijfsopvolging betreft, is er een generatie bij ons overgeslagen. Zie je bij de meeste familiebedrijven Aannemer J.P. Moerland uit St. Annaland viert vandaag zijn zilveren jubileum. iemand van 35 tot 40 het bedrijf van de ouders overnemen, wij moesten als 22-jarige direct grote verant woordelijkheden dragen." Toen er in de tweede helft van de zeventiger jaren een werk van een miljoen gulden in Rotterdam los kwam, leek het brood gebakken. "Elf speelplaatsen in Ommoord en Prins Willem Alexanderpolder naar een eigen ontwerp, waaraan dag en nacht gewerkt is. En daarbij kwam nog eens een jeugdcentrum van een miljoen, want we hadden toen nog een bouwafdeling. Dat karwei gaf een geweldige opkikker voor het bedrijf en voor de motivatie van het personeel. In rapportcijfers uitge drukt, zijn we toen van een zesje naar een acht vooruitgegaan!" Op het hoogtepunt qua werkgele genheid, had Moerland 60 perso neelsleden. Het werk bij de plant soenendienst in Rotterdam was arbeidsintensief. Was in de zestiger jaren het bedrijf voor 98% afhanke lijk van werk in Rotterdam, momen teel is dat nog maar 2% meer. "Wan neer je zo sterk afhankelijk bent van één opdrachtgever, dan krijg je het Spaans benauwd", zegt de directeur. De prijzen waren ook niet om over naar huis te schrijven. "Je hebt goe de en slechte werken, dat zal altijd wel zo blijven. Een karwei van een half miljoen gulden aan de Boom pjes in Rotterdam behoorde tot de laatste categorie, maar twee weken later kregen we er een werk van een half miljoen aan het Afrikaander- plein bij. Dat was weer een opkik ker. Bij die eerste aanbesteding gok ten we op aanvullend werk, maar dat meerwerk komt er niet altijd uit. Nu gaan alle jaarbestekken van de gemeente Rotterdam naar plaatselij ke aannemers. Wij krijgen nog drie zoethoudertjes omdat we de contac ten blijven onderhouden. Via een Rotterdamse collega hebben we nu opdracht gekregen voor 5000 m2 kinderkopjes op de Kop van Zuid." Het werk in de plantsoenen werd door gebr. Moerland ook afgestoten. Dat kwam mede door een splitsing in het familiebedrijf, waarbij Jan Moerland voor zichzelf begon. "Dat was een opdoffer. Na die terugslag hebben wij de groenafdeling bewust laten vallen. Wij deden nog wegen bouw met sport en recreatie, maar inmiddels is alle franje verdwenen en beperken we ons tot de kernacti viteiten grond-, weg- en waterbouw. De erkenningen hebben we overal nog wel voor, maar ook met de bouwsector zijn we gestopt. Op een gegeven moment kwam daar behoefte aan en toen is er veel tot stand gekomen, o.a. installatiebe drijf Visser in Poortvliet, restaurant de Zeester bij Gorishoek, het Non netjeshuis in St. Annaland, een boerderij van De Winter in Oud- Vossemeer, een kerk in Halsteren en een pand van Melse in de Moere- grebstraat in Bergen op Zoom. Twaalf mensen hadden we aan het werk bij de bouwafdeling." Op dit moment is de gemeente Tho len de grootste opdrachtgever en •goed voor 40% van de omzet, maar Moerland zou nog wel meer willen hebben, want momenteel heeft hij niets op het eiland. "Eigenlijk zijn er geen aannemers van buitenaf nodig, want er is hier een behoorlijke capa citeit met alle kennis en machines. De laatste tien jaar is er enorm geïn vesteerd, zodat we sterk gemechani seerd zijn en prachtig materieel heb ben. Bovendien zijn we heel flexibel en wij bieden goede kwaliteit. Hoe moeilijker het karwei, hoe liever we het hebben. Dat weet men ook, met name op het terrein van riolering. Maar het aanbestedingsbeleid van de gemeente Tholen is nogal ruim als je dat met andere instellingen vergelijkt. Rotterdam schermt het af voor de plaatselijke bedrijven en Bergen op Zoom werkt met huisaan nemers." Dankzij het feit, dat er op Schou- wen-Duiveland drie aannemers zijn gestopt, mag Moerland daar sinds kort goed meedoen. "We zitten er vrij veel, maar je blijft opereren op een verdringingsmarkt, dus moeten we proberen om overal bij te zitten. En we steken veel geld in scholing. Vanaf de oprichting zijn we al bij de leerlingenopleiding S.P.G. aange sloten. Voor de contacten is ook belangrijk, dat we overdag een vol ledig bemand kantoor hebben." Er zijn ook een aantal vaste opdrachtgevers zoals Budelpack in Poortvliet en houthandel Jongeneel, waarvoor in het hele zuidwesten onderhoudswerk wordt gedaan. Dat gebeurt ook voor de PTT in Zuid- West Nederland, zowel voor de ter-1 reinen bij postkantoren als bij tele fooncentrales. "Maar in het alge meen gesproken, is de markt vrij dun bij een stabiel prijspeil. Diverse instellingen komen niet los met hun werk, waarvoor we eigenlijk maar 40 weken per jaar beschikbaar heb ben. En driekwart van de omzet wordt in het laatste halfjaar gemaakt. In de mooiste periode van het jaar, gaan we op vakantie. Maar zie je nu wel eens een boer in de zomer op vakantie gaan? Nee toch, daarom wordt er in de bouwwereld over gesproken om januari en febru ari te sluiten in plaats van in de zomer." Han Moerland is lid van de leden raad van de wegenbouwaannemers- combinatie (WAC). Vorig jaar trad hij ook toe tot de gemeentelijke commissie voor het bedrijfsleven, wat voortvloeit uit zijn bestuurslid maatschap van het Overleg Orgaan Industrie Tholen. En verder is Moer land nog bestuurslid van de IJsclub St. Annaland, de grootste vereniging ter plaatse. Hij ontspant zich ook op de fiets - het eiland rond - en op de motor. "Dan houd ik het werk nog wel in de gaten en vraag me wel eens af: wie is daar nu weer bezig? Maar als je al 25 jaar aan het front staat en elke morgen in de stijgbeugels moet om werk te krijgen, dan heb je ontspan ning nodig." Moerland gaat voorlopig nog stug door. Zijn twee zoons studeren en mogelijk heeft er één belangstelling voor het aannemersbedrijf, dat in 1997 het gouden jubileum gaat vie ren. "Formeel bestaat de onderne ming sinds 1947, maar uit onder zoek van gemeente-archivaris Zuur deeg is gebleken, dat Martinus Moerland in 1843 zijn eerste karwei al aannam: de aanvoer van zand voor wegenaanleg." Maar vandaag gaat het om het zilve ren jubileum van de directeur, die in de Wellevaete vanmiddag heel wat felicitaties in ontvangst zal nemen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 13