Provincie Zeeland Natuur- en milieu-educatie in 1996 Na vijf baantjes even uitblazen Voorstelling Uit op Tholen vervalt Nieuwe bedrijven ALS ELKE SECONDE TELT Tarieven veerdiensten Reorganisatie bij provincie Vervangend toneel Kiek Uut ikmm> Cursussen voor ouderen en bestuurskader WAO-platform minder gekort Donderdag 4 januari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 Hart voor hout Het provinciaal bestuur vindt de verbreiding van natuur- en milieuvriendelijke denk- en handelwijzen belangrijk. Vandaar dat ze veel projecten op dit gebied financieel ondersteunt. De uitvoering ervan is meestal in handen van organisaties die zijn gespecialiseerd in natuur- en milieu-educatie. Het complete programma 1996 van de organisaties is verkrijgbaar bij het Provinciaal consulentschap voor natuur- en milieu-educatie, tel. 0113 - 211675. Subsidie Cultuurmaand De toneelvoorstelling Spiegelval van Han Römer en Titus Groenestege die de werkgroep Uit op Tholen op 26 januari had gepland in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer, gaat niet door. De vrouw van Römer is overleden. Er is echter een vervangende voorstelling gepland van het theaterprogramma Kiek Uut van Kiki Heessels. Uitgeroepen tot BESTE BRUIDSFOTOGRAAF 1994 van Nederland Dromen Pak even uw zakboekje Tholen Oud-Vossemeer St. Annaland St. Maartensdijk Poortvliet fl gerenommeerde Ij LIJSTENMAKER Vrijdags en zaterdags GEOPEND Met ingang van woensdag 3 janu ari zijn de tarieven voor de veer diensten over de Westerschelde gewijzigd. Bij gebruik van een meerwaardekaart wordt het nieu we tarief met ingang van deze da tum automatisch van de kaart afgeschreven. Onderstaande bedragen zijn de kosten voor één overtocht met een van de veer schepen, een enkele reis dus. De mogelijkheid van retourkaartjes is er niet. De tarieven zijn afhankelijk van de lengte van de voertuigen. Lengte t/m zes meter In de periode 15 mei tot 16 sep tember, 15,00,-; van 16 sep tember tot 15 mei, 10,75; meerwaardekaarten met lage kor ting, 5,20; meerwaardekaarten met hoge korting, 4,15; meer waardekaart met lage korting voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaande- ren, 4,00; meerwaardekaart met hoge korting voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, 3,35. t Vanaf 6,01 t/m 12 meter Wie niet in het bezit is van een meerwaardekaart betaalt voor een overtocht 20,75. De houders van een van de meerwaardekaar ten zijn goedkoper uit. Hiervoor gelden de volgende tarieven: meerwaardekaart met lage kor ting, 10,-; meerwaardekaart met hoge korting 7,60; meerwaarde kaart met lage korting voor inwo ners van Zeeuwsch-Vlaanderen, 8,80; meerwaardekaart met ho ge korting voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, 6,90. Langer dan 12 meter Zonder het gebruik van een meer waardekaart kost een overtocht 32,50. Gebruikers van een van de meerwaardekaarten betalen de volgende tarieven: meerwaarde kaart met lage korting, 16,30; meerwaardekaart met hoge kor ting, 12,45; meerwaardekaart met lage korting voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, 15,15; meerwaardekaart met hoge korting voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, 11,75. Motoren Voor motoren met een zijspan of een aanhangwagen gelden de lengtetarieven. Dat betekent dat Nieuws een motor met zijspan de prijs be taalt die geldt voor voertuigen tot en met zes meter. Is er een aan hanger dan is de lengte van motor en aanhanger bepalend. Zonder zijspan of aanhanger gelden de volgende tarieven: van 15 mei tot 16 september, 7,25 en van 16 september tot 15 mei, 5,25; meerwaardekaart met lage kor ting, 2,65; meerwaardekaart met hoge korting, 2,10; meer waardekaart met lage korting voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaande ren, 2,10; meerwaardekaart met hoge korting voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, 1,70. GS willen de intentieverklaring 'Hart voor hout', een actie van Mi lieudefensie en Novib, onderteke nen. Dat betekent dat de provincie geen tropisch hardhout meer wil gebruiken, behalve als het duur zaam is geproduceerd. Bij op drachten voor klussen zullen op drachtnemers, maar ook de eigen technische dienst, hier dan ook re kening mee moeten houden. De actie 'Hart voor hout' is gericht op het behoud van de tropische regenwouden. Ook wordt opgeko men voor de belangen van de ruim 100 miljoen mensen die in en van deze bossen leven. 'Hart voor hout' geeft consumenten en groot verbruikers advies over goede al ternatieven voor tropisch hard hout. Tegen tropisch hout uit regenwouden die duurzaam wor den beheerd, bestaat geen be zwaar. Er wordt gewerkt aan .een keurmerk voor dit hout. Of de ondertekening van de inten tieverklaring doorgaat hangt af de goedkeuring van Provinciale Sta ten. De aktiviteiten van de natuur- en milieu-organisaties zijn samen te vatten onder de noemers cursus sen, netwerken (onderhouden van contacten en uitwisseling van in formatie) en projecten. In dit arti kel volgt een willekeurige greep. Cursussen Vrijwilligers van het IVN (Instituut voor natuureducatie) wijden be langstellenden in in de geheimen van de natuur in de eigen omge ving. De Stichting Landschapsbe heer Zeeland leert mensen die 'iets in de natuur willen doen', hoe ze dat kunnen aanpakken. Het gaat dan om praktische zaken als maaien met een zeis of snoeien van fruitbomen. Het Provinciaal consulentschap en het MEC (Mi lieu-educatiecentrum) leren men sen natuuronderwijs te geven. Samen met de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) zorgt het consulentschap voor scholing van begeleiders van Eco-teams, dat zijn groepjes mensen die zich be kwamen in bijvoorbeeld natuur vriendelijk huishouden. Verder geeft het consulentschap cursus sen voor natuurgidsen en aan mensen die dat willen worden. Netwerken Het is van belang dat mensen die zich bezighouden met milieu, na tuur en landschap regelmatig met elkaar contact hebben. Onder lei ding van de ZMF ontmoeten 'groe ne' waterschapsbestuurders el kaar en krijgen ze bijscholing. Coördinatoren voor natuur- en mi lieu-educatie treffen elkaar per re gio en bespreken mogelijke knel punten in hun werk. Coördinatoren van milieu-educatie- centra bespreken regelmatig met elkaar hoe ze doelgerichter en doelmatiger kunnen werken. Het consulentschap en de ZMF heb ben een netwerk opgebouwd van natuur- en milieuvoorlichters. Projecten Verschillende projecten zijn in voorbereiding of in uitvoering. Het Platform Duurzame Ontwikkeling trekt het project 'meetlat gemeen telijk duurzaam beleid'. De federa tie, het consulentschap en het Centrum Internationale Samenwer king hebben de leiding in het plat form. Het consulentschap voert samen met een aantal scholen en de schoolbegeleidingsdienst het pro ject natuurzorg uit. De Stichting Landschapsbeheer werkt samen met scholen bij de adoptie van kleine natuurelementen zoals drinkputten. Het Zeeuwsch Biolo gisch Museum maakt er vervol gens een werkkist bij. Onder be geleiding van het consulentschap nemen scholen voor voortgezet onderwijs deel aan projecten als codename future, coastwatch en scholierenconferentie duurzame ontwikkeling. Op het gebied van terugdringen van automobiliteit bij recreanten werken milieufederatie en consu lentschap samen met de Stichting Recreatiewerk. Dit gebeurt onder meer in het plan duurzaam veilig West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De mi lieufederatie werkt samen met re gionale groepen aan het project zonder auto natuurlijk. De organisatie van de Natuur- maand 1996 vraagt aandacht van het consulentschap die samen met de Stichting Recreatiewerk het voortouw heeft. Maar er zijn ook kleinere projecten. Zo bereidt de werkgroep kerk en milieu sa men met het consulentschap een serie 'leeskringen' voor over het boek Natuur tussen mythe en techniek van Hans Acherhuis. Het ontwikkelen van nieuw les- en educatiemateriaal gebeurt meest al in samenwerking met de uitvoe rende groep. Het Zeeuwsch Biolo gisch Museum produceert de materialen, als het gaat om werk- kisten en dat soort zaken. Voor 1996 staan de volgende projecten op het programma: energiebe sparing), landbouw en natuur, fiets- en wandelroutes met een educatieve plus en de lessenserie integraal waterbeheer voortgezet onderwijs. Milieutijdingen Het artikel is ontleend aan Milieutij dingen, een periodiek verschij nend informatieblad van de provin cie Zeeland. Het blad bevat allerhande nieuwtjes en informatie over actuele ontwikkelingen op het terrein van milieu in de provin cie. Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel. 0118 - 631400. Wie een gratis abonnement wil kan dat ook kenbaar maken bij het infor matiecentrum. De Stichting Zeeland Cultuur maand kan wat het dagelijks pro vinciebestuur betreft het volgend jaar rekenen op een extra subsidie van 50.000,-. Dit voornemen van GS behoeft de goedkeuring van de statencommissies voor welzijn, economie en algemeen bestuur. Halverwege januari komt het voorstel in die commissies aan de orde. Het bestuur van de Stichting Zee land Cultuurmaand had graag eer der duidelijkheid willen hebben over de toekenning van de subsi die. Maar het dagelijks provincie bestuur wilde eerst wel eens we ten hoe de werkverdeling voor de cultuurmaand tussen de stichting en de Provinciale VW er zou gaan uitzien. De WV was in verband met onder meer bezuinigingen be zig met een herstructurering. Nu er zicht op is hoe het werk kan worden aangepakt, onder meer door een deel van het werk te la ten door een apart projectbureau dat medio 1996 zal gaan functio neren, kan ook GS een besluit over de subsidie voorleggen aan de statencommissies. GS vinden het niet nodig de stich ting de gevraagde 10.000,- te verstrekken voor een publiekson derzoek. Het dagelijks provincie bestuur wil laten bekijken of een dergelijk onderzoek kan worden gedaan door de Stichting VMC Zeeland die in 1996 toch al een publieksonderzoek gaat doen voor de musea. Schaatsen is dan wel een aangename ontspanning in de winter, maar de spieren voel je goed na vijf baantjes. Zowel in als voor de nieuwe kantine van de St. Annalandse ijsclub kun je echter even bijkomen. Advertentie I.M. Het ambtelijk apparaat van de pro vincie is gereorganiseerd. Sinds 1 januari zijn er drie directies en zes stafafdelingen. In februari/maart vindt een grote verhuizing plaats om iedereen in Middelburg op de juiste plek te krijgen. De ambtenaren wer ken al wel in de functie zoals die in de nieuwe organisatie voorkomt. De nieuwe directies zijn: ruimte, milieu en water; infrastructuur en vervoer; welzijn, economie en bestuurlijke verhoudingen. Onder de griffier staan de stafafdelingen: kabinet, juridische zaken en bestuursondersteuning; voorlich ting; informatievoorziening en documentatie; service, inkoop en gebouwen. Twee stafafdelingen val len onder het directieteam: finan- cieel-economische zaken; perso neel, organisatie en informatie. De afdeling vormingswerk van het Oosterscheldecollege heeft haar cur susaanbod de komende zes maanden afgestemd op vrijwilligers in bestu ren en op ouderen. Van de twintig cursussen worden er zes in Tholen gegeven. Op het gebied van kadertraining voor vrijwilligers komen er cursus sen vergadertechniek (vanaf 29 januari), notuleren en penningmees ter (maart). Niet gebonden aan leef tijd of functie is 'gemakkelijker omgaan met mensen', een cursus waarin men leert zich frank en vrij te gedragen in het contact met anderen. Via ideeën van de werkgroep oude- reneducatie en de stichting welzijn voor ouderen breidt het cursuswerk voor ouderen nog steeds uit. Zo komt er in samenwerking met rij schoolhouders een cursus 'ouderen en verkeer'. De zomerschool voor ouderen was een dermate succes, dat ze in de eerste week van de zomer vakantie een vervolg krijgt. Dit jaar is het thema: kunst en cultuur in eigen omgeving. Een brochure met alle bijzonderhe den over het cursusaanbod is gratis verkrijgbaar bij het Oosterschelde college, tel. 0113-231170. Het is de tweede keer dit seizoen dat Uit op Tholen te maken krijgt met het uitvallen van een artiest. Eerder moest cabaretier Hans Teeuwen vanwege een virus op zijn stemban den verstek laten gaan. Na Ockhams Scheermes en De Oli fantsdracht die al eerder in de Vos senkuil werden uitgevoerd, zou het duo Römer en Groenestege nu de voorstelling Spiegelval op Thoolse bodem brengen. Dat komt er dus niet van, maar de werkgroep wist een andere artiest te strikken. Het theaterprogramma Kiek Uut van Kiki Heessels gaat over een jonge dame uit de Achterhoek. Ze gaat onbevangen op pad naar de grote stad met een rugzak vol dromen. Tijdens haar reis moet ze deze dro men ongewild achter zich laten. Duizend en één vragen komen aan de orde in dit sprankelende reisver slag zoals: Hoe slaag je erin om in de complexiteit van een stad vol ver warring en jachtige oppervlakkig heid je eigen lijn te volgen? En is het mogelijk enigszins rust te vinden in een leven waar alles en iedereen rapt en zapt? De voorstelling heeft poëti sche, kwetsbare, maar ook grove en agressieve elementen. In ieder geval belooft het optreden van Heessels veelzijdig te worden vol humor over hoop, treurnis, liefde, levenslust en lastige lusten. Degenen die al kaarten gekocht heb ben voor Römer en Groenestege, kunnen hiermee terecht in de voor stelling Kiek Uut die gewoon om kwart over acht begint. Mensen die hier niet naartoe willen, kunnen een regeling treffen met de secretaris van Uit op Tholen, mevr. Hage-Jan- sens tel. 0166-662493. THOLEN 6 jan. concert Concordia met Martin Fondse en anderen, Meulvliet 20.30 u. 9 jan. ouderencontactmiddag N.H.- kerk met dia's over koningshuis, Wingerd 14.30 u. 11 jan. lezing ds. G.H. Cohen Stuart over 'Jeruzalem en haar betekenis voor christenen nu', Meulvliet 14.30 u. 16 jan. Jokeren en sjoelen Anbo, Schuttershof 14 u. 24 jan. avond NCVB over geiten boerderij Steenen Kruis, Visnet 19.30 u. 30 jan. Winterbingo Anbo, Schut tershof 14 u. OUD-VOSSEMEER 6 en 20 jan. uitvoering klucht 'De rare familie' door St.Joseph, Vos senkuil 19.30 u. 10, 24 en 31 jan. Koersballen Anbo, Vossenkuil 14u. 13 jan. jubileumreceptie vv Vosmeer, Vossenkuil 15-17 u. 17 jan. Bingomiddag Anbo, Vossen kuil 14 u. SINT-ANNALAND t/m 6 jan. kersttentoonstelling Meestoof. 6 jan. nieuwjaarsreceptie Smash '76, Wellevaete 17.30 u. 6 jan. nieuwjaarsreceptie tennisver eniging, kantine 16 u. 6 jan. nieuwjaarsreceptie WHS, kantine 17-19 u. 31 jan. afscheidsreceptie voorzitter A. Rijnberg van speeltuinver. Vrij en Blij, Wellevaete 20 u. SINT-MAARTENSDUK 20 jan. judotoernooi CJET, Haestin- ge 10 u. POORTVLIET 8, 16, 22 en 30 jan. aktualiteitenbij- eenkomsten DLV, café Tolrust maandags 19.30 u., dinsdags 14 en 19.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 6 jan. cultuurhistorische ten toonstelling De Vier Jaargetijden, Markiezenhof. t/m 7 jan. expositie werken van Hans Luiken, Markiezenhof, t/m 7 jan. expositie van ikonen, Markiezenhof. t/m 14 jan. beeldhouwwerken Antoinette van Brussel, Markiezen hof. 5 jan. voorstelling 'Nee, nee en nog eens nee' van Lenette van Dongen, De Maagd 20.15 u. 6 jan. Straussparty André Rieu en Strauss orkest. De Maagd 20.15 u. 7 jan. Bergse sportinstuif sportman van het jaar, Stoelemat 13-18 u. 9 jan. tragikomedie 'Sorry dat ik besta', De Maagd 20.15 u. 10 jan. bruidsmodeshow, Stoelemat 20 u. 12 jan. concert Belgisch kameror kest II Novecento, De Maagd 20.15 u. 13 jan. optreden groep Purper, De Maagd 20.15u. 31 jan. lezing G. Serres over ballet 'Giselle', De Maagd 19 u. film+++film+++film+++Film ROXY 1: Filmpje! - do en vr 14, 18.45 en 21.30 u., za 16.15, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.30 en 20 u., ma, di en wo 20 u. ROXY 2: The Santa Clause - do en vr 18.45 u., za 14, 16.15 en 18.45 u., zo 16.30 u., wo 14 u. Pocahontas - do t/m zo en wo 14 u. Seven - do t/m za 21.30 u., zo t/m wo 20 u. CINEMACTUEEL 1: The Net - do t/m zo 18.45 en 21.30 u., ma en wo 20 u. Pocahontas (Nederlandse ver sie) - do t/m zo 13, 15 en 17 u., wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Goldeneye - do t/m zo 13, 16, 18.45 en 21.30 u., ma en di 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Babe, een buitengewone big - do t/m zo 13, 15 en 17 u., wo 14 u. Bridges of Madis on County - do t/m zo 21.30 u., di en wo 20 u. Pocahontas - do t/m zo 18.45 u. Filmclub Cinema Paradiso: Farinelli, il castrato - di 20.30 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Het WAO-platform Zeeland heeft met succes bezwaar gemaakt tegen de lagere subsidie die de provincie voor dit jaar heeft toegekend. De bijdrage was bepaald op 82.500 gul den, terwijl het platform vorig jaar nog 108.000 gulden ontving. De commissie bezwaarschriften, onder voorzitterschap van PvdA-statenlid Holtkamp, heeft geadviseerd de kor ting te beperken. Gedeputeerde sta ten stellen nu voor, de subsidie te bepalen op 95.400 gulden. De WAO-platforms werden voor heen gefinancierd door het rijk. In Zeeland is het platform pas in 1992 opgericht, met een incidentele sub sidie die geen deel uitmaakt van de door het rijk naar het interprovinci aal overleg overgehevelde gelden. Toen deze verdeeld werden, kreeg Zeeland zodoende een aanmerkelijk lager bedrag dan het platform voor heen gewend was van het rijk te krij gen: 70.000 gulden. De staten deden daar in november nog eens 12.500 gulden bovenop. Het platform vond de toegepaste korting echter ongewenst groot, en zou genoodzaakt zijn activiteiten stop te zetten. En dat terwijl andere Zeeuwse instellingen op het gebied van de zorgverlening nauwelijks moesten inleveren. In andere pro vincies worden de platforms volle dig gesubsideerd. De commissie stelde vast dat er slechts zeven weken lagen tussen het besluit van de staten en de datum waarop de bezuiniging inging. In zo'n korte tijd kan een dergelijke bezuiniging niet opgevangen worden, aldus de com missie in haar oordeel. Inschrijvingen in het Handelsre gister van nieuwe bedrijven op Tholen en St. Philipsland vanaf 2 tot en met 31 december 1995. Handelsonderneming Bergen b.v., Slabbecoornweg 34, groothandel in appendages en technische toebeho ren, waaronder roestvrij staal, flen zen, buizen, fittingen, gereedschaps werktuigen en handgereedschappen, 2 t/m 4 personeelsleden. B J holding b.v., Slabbecoornweg 34, beheer- en beleggingsmaat schappij, geen personeelsleden. Aannemersbedrijf P.J.J. Deurloo, Ten Ankerweg 62, aannemersbe drijf voor burgerlijke en utiliteits bouw, 1 personeelslid. B. Vos lijmwerken, het lijmen van kalkzandsteen muren, 1 personeels lid. Schoonheidssalon Tania, Oester straat 41, schoonheidsverzorgings- bedrijf, I personeelslid. Blondie's antiek en curiosa, Molen straat 110, ambulante (markt-)han- del in gebruikte goederen, geen per soneelsleden. Ardi keukens b.v., Ceciliaweg 4, kleinhandel in en het plaatsen van keukens, 2 t/m 4 personeelsleden. Thoolse vaarschool de Zwerver, Zuidsingel 11het treffen van voor bereidingen voor het uitoefenen van een zeilschool, 1 personeelslid, 't Haventje, Haven 29, cafébedrijf, 1 personeelslid. Haarmode M.V., Kadijk 8, ambu lant dames- en herenkappersbedrijf, geen personeelsleden. Stef Bos. In De Zaete te Yerseke brengt Stef Bos op 10 januari om acht uur zijn theaterconcert 'Scha duw in de nacht'. Bos is bekend als componist, tekstschrijver, toneel speler, vertaler en cabaretier. n De vUzjUjeeuwch voor het LLjustviepk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 7