Tholen op weg naar de 23.000 Rechtvaardigt gebruik haven investering van 1 miljoen? Meer jeugd bestraft voor vroeg knallen UITVERKOOP 30% TOT 70% KORTING Tholen op de schaats AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Gimbrère Jachthaven St. Annaland groeit met 54 ligplaatsen 3%-; -lS Daling van geboorten in gemeente Tholen Van OlfFen bureauchef personeelszaken Burgemeester geeft schot voor de boeg in St. Philipsland (vanden^rekel) Steunpunt in Polderhuis met vier ambtenaren Donderdag 4 januari 19 52e jaargang no. 8 "We zitten met een enorm dilemma!" Burgemeester H.A. van der Munnik liet er donderdagmiddag tussen de St. Philipslandse schippers geen misverstand over bestaan, dat in 1996 de eventuele sluiting van de haven opnieuw in discussie komt. "Rechtvaardigt het gebruik een inves tering van bijna 1 miljoen gulden voor herstel van de kade en een havenontvanginstallatie?", vroeg de Thoolse burgemeester zich af. Kritisch Toeslag op olie Pittige discussies Vijftien klanten voor bureau Halt Rond de jaarwisseling heeft de Thoolse politie negentien mensen aangehouden voor het bezitten van illegaal vuur werk of het afsteken ervan buiten de daarvoor aangege ven tijdstippen. Van hen kregen er vijftien een alternatie ve straf van het bureau Halt. Vorig jaar werden er tien jongeren bestraft voor het overtreden van de vuurwerkre- gels en het jaar daarvoor twintig. Zwaar gewond DAMESCOLLECTIE GROTE MARKT 12 BERGEN OP ZOOM HERENCOLLECTIE EXTRA VERLAAGDE PRIJZEN KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Deze week 1 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar. Per jaar 47,30, per post 61,90 per jaar. Losse nummers 2,00. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,47 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De gemeente Tholen is vorig jaar met 314 inwoners gegroeid tot 22.920 mensen. Bedroeg het eerste halfjaar de stijging al 166 mannen en vrouwen, het tweede halfjaar was de groei nog 148. De sterkste stijger, in absolute aantallen, was St. Anna land, dat er 87 mensen bijkreeg en met 3412 inwoners duidelijk de tweede woonkern van het eiland is. De bestuurszetel St. Maartensdijk zag opnieuw het inwonertal dalen tot 3326 mensen. Op de smalstad na, groeiden alle woonkernen van de gemeente Tholen. In de grootste bevolkingsconcentratie, Tholen- stad, woont 28.3% van de bevolking of 6490 mensen, een groei van 41. St. Philipsland breidde uit met 48 mensen tot 2492, Oud-Vossemeer met 13 mannen en vrouwen tot 2383 zielen. Ook de kleinere kernen zagen hun inwonertal flink toene men: Poortvliet met 40 tot 1670, Scherpenisse met 46 tot 1581 en Stavenisse groeide eveneens met 46 mensen tot 1565 inwoners. De stijging van het inwonertal in de gemeente Tholen wordt vooral ver oorzaakt door het vestigingsover schot van 167 mensen (827 kwamen er naar Tholen, 660 vertrokken er). Het geboorteoverschot bedroeg 147 door 343 geboorten tegenover 196 overledenen. Zie verder pagina 5. Het aantal geboorten in de gemeente Tholen is voor het eerst sinds jaren gedaald. Werden er in 1994 nog 364 kinderen geboren, vorig jaar waren dat ér maar 343, dus 21 minder. Ook het aantal overledenen daalde van 213 in 1994 tot 196 vorig jaar. Het aantal mensen dat zich op Tho len vestigde, liep terug van 946 in 1994 tot 827 vorig jaar. Het aantal mensen dat de gemeente verliet, was eveneens lager, namelijk 660 tegen over 692 in 1994. Het aantal mannen en vrouwen was per 31 december 1995 nagenoeg gelijk met respectievelijk 11302 en 11304, dus totaal 22920 inwoners. Ben van Olffen uit Tholen wordt per 1 februari de eerste bureauchef per soneel en organisatie van de gemeente Tholen. De ambtenaar onderwijszaken maakt daarmee een interne promotie. Van Olffen begon in 1976 op de afdeling financiën en stapte in 1981 over naar de afdeling onderwijs, waar hij de rechter hand was van wethouder J. Versluys. Toen b. en w. besloten om de afde ling personeelszaken te versterken door er een apart bureau van te maken, solliciteerde Van Olffen naar de nieuwe functie. "Het is wel eens aardig om wat anders te doen en die kans deed zich nu voor", zegt Van Olffen. Bij onderwijs had hij ook al met personeelszaken te maken voor de openbare basisscho len. "Met de uitbreiding en verzelf standiging van het bureau perso neelszaken krijg ik een hele mooie functie." Van Olffen zal vanaf 1 februari wel minder externe contac ten hebben, zoals nu met het minis terie van onderwijs e.d.. Ook 'bui tenlandse zaken' raakt hij kwijt, de stedenband van Tholen met het Poolse Itawa. Dat valt onder de hoofdafdeling algemeen bestuur en welzijn, die Van Olffen per 1 febru ari verlaat. Bij personeelszaken blij ven de heren J. Bolier en M. Over- beeke en mevr. M. de Rijke-Aar- noudse werkzaam. Als ambtenaar onderwijszaken wordt Van Olffen opgevolgd door zijn collega René Reijngoudt uit St. Philipsland, die al geruime tijd als tweede man onder wijs doet. Hij wordt geassisteerd door Marleen van Herpen uit St. Philipsland en als nieuwe collega's door Marja Noordhoek (die nu ver enigingssubsidies doet) en An Cats (vergunningen). Voor die taken wordt een nieuwe ambtenaar aange trokken. Stomastichting. De Stomastichting Nederland houdt op 10 januari vanaf twee uur een informatiemiddag in het Van der Valk Motel te Goes. Tij dens de bijeenkomst worden onder meer lezingen gehouden over aller lei zaken rond het leven met een sto ma en de nieuwste hulpmiddelen worden ter plaatse gedemonstreerd. De haven van St. Philipsland was rond de jaarwisseling goed gevuld, maar in de loop van 1996 staat het voortbestaan bij het gemeentebe stuur van Tholen weer op de rol. Met de kerstdagen was de St. Phi lipslandse haven goed gevuld met vijf flinke schepen: de Philipsker- cke, de Pionier, de Zagri 5, de Bata vier en de Dankbaarheid. Maar dat zie je alleen rond de jaar wisseling. Het overgrote deel van het jaar ziet havenmeester mevr. Ruytenberg-Verkamman weinig schippers. Vandaar dat het open houden van de haven in St. Philips land een zwaar punt zal worden. "Gelukkig is de sluiting van de haven in 1995, na overleg van onze voorzitter met de gemeente Tholen, niet doorgegaan, zodat een ieder kan herademen", meldde secretaris M.J. Faasse 'in zijn jaarverslag. "Dat her ademen kun je wel schrappen", merkte één van de leden in dorps huis de Wimpel op. Voorzitter A.W. Beurkens had het onderwerp ook aangesneden in zijn openingwoord. "Sinds 1912 hebben we praktisch geen onaangename zaken met de gemeente St. Philips land gehad, maar na de gemeentelij ke herindeling werden we in 1995 direct geconfronteerd met de onaan gename mededeling, dat de gemeen te Tholen de haven wil sluiten. We hopen van harte, dat dit niet zal gebeuren en als de plannen toch doorgezet worden, dat er vooraf overleg met Schuttevaer zal plaats vinden", aldus de St. Philipslandse schippersvoorman. Die laatste toezegging wilde de bur gemeester wel doen, maar hij bleek niet van plan om de kou uit de lucht te nemen. "We bekijken de uitgaven van de gemeente de laatste jaren nogal kri tisch", zo legde Van der Munnik uit. "De politiek doet dat stringent gezien de komende hoge investerin gen voor de haven. Daar schrok men toch wel van, want dat bedrag ligt dichter bij de miljoen dan bij de 500.000 gulden. Het gaat om herstel van de kade, alsmede de noodzaak van een havenontvangin stallatie (hoi). Daar is wat lacherig over gedaan, maar wij hebben te voldoen aan de milieu-eisen zoals dat ook voor de havens van Stavenisse, St. Annaland en Tholen is gebeurd. Het komende halfjaar zullen we tot een einddiscussie komen", aldus de Thoolse burgemeester. Toen Van der Munnik al vertrokken was, kwam Abr. Kosten bij de rond vraag terug op de hoi. "Waarom in St. Philipsland wel zo'n installatie, maar in de vluchthavens, bijvoor beeld Tholen, niet?" Hoofdbestuurs lid Bakkers uit Ouderkerk a/d IJssel dacht zeker niet aan uitbreiding van de hoi's. "Het is al te duur en de con trole moet beter. De bedoeling is om een toeslag te leggen op de olieprij zen en uit die pot de hoi's te finan cieren. Het is eigenlijk alleen te doen als er veel scheepvaart is", zei Bakkers. Voorzitter Beurkens merkte op, dat zo'n hoi 75.000 gulden kost en dat is ook niet mis. "Maar voor de boten- helling in St. Philipsland is toch ook een bulldozer bezig geweest. Voor de recreatie kan alles, maar voor de handelshaven is het allemaal teveel", aldus de St. Philipslandse schipper. M. Kosten onderstreepte het tijdige overleg wanneer de gemeente toch de haven wil gaan sluiten. "Zodra dat speelt, zitten we rond de tafel en het hoofdbestuur van Schuttevaer staat ons dan bij", verzekerde voor zitter Beurkens. Wat de gemeentelijke herindeling betreft, stelde burgemeester Van der Munnik nog, dat die 'vrij geruisloos' verlopen is. "We zijn in St. Philips land nu 1 ja5r bezig om hetzelfde beleid te ontwikkelen zoals we dat voor de rest van Tholen al eerder hebben gedaan. Bestuurlijk had men begrijpelijk moeite met de herinde ling, mede omdat de identiteit soms in de discussie betrokken wordt. Maar de leefbaarheid van een woon kern hangt veel meer af van de inwoners, het vrijwilligerswerk, de verenigingen, kerken, e.d. dan van het gemeentebestuur", benadrukte de Thoolse burgemeester. Hij reageerde ook nog op de woor den van voorzitter Beurkens over het afwijzen van de fusie met de Schuttevaer-afdeling Stavenisse, gezien de vrees, dat de gezelligheid bij de St. Philipslandse afdeling zou worden aangetast. Beurkens meldde wel een positieve houding ten opzichte van de vorming van een regiobestuur, wat nog nader uitge werkt moet worden. Van der Munnik, pas een samenwer- kingsillusie armer binnen de Isor- gemeenten rond de Oosterschelde, plaatste een kanttekening bij zo'n regiobestuur. "Pas er voor op en zorg dat je voldoende zelfstandig heid en eigenheid blijft behouden. Het moet geen kolos worden." De burgemeester kon zich ook goed indenken, dat St. Philipsland de eigen sfeer en gezelligheid van de Schuttevaer-afdeling wil behouden. "Er is ook geen dorp gelijk aan elkaar. Zelfs iedere muziekvereni ging heeft zijn eigen cultuur. En schippersvergaderingen zijn op zich ook heel apart. Men leeft naar de vergaderingen toe tussen kerst en nieuwjaar en van de afdeling Stave nisse ken ik de pittige discussies. Als je elkaar één keer per jaar ziet, wil je het ook wel eens goed zeg gen!", concludeerde burgemeester Van der Munnik. De politie hield vóór de jaarwisse- knallende vuurwerken bezaaid met ling zestien mensen aan in verband met vuurwerk. Vijftien keer ging het om het afsteken van vuurwerk bui ten de daarvoor aangewezen tijd stippen en één persoon had illegaal vuurwerk (strijkers) in zijn bezit. Bovendien waren sommige overtre ders nog geen zestien jaar en onder die leeftijd mag men geen vuurwerk in bezit hebben. Eén van de aange houdenen was ouder dan achttien jaar en moest daarom gewoon de volle boete van 100 gulden betalen. De vijftien jongeren (tien waren er tussen de twaalf en zestien jaar en vijf tussen de zestien en achttien) konden kiezen vooreen straf van het Halt-bureau in plaats van de 50 gul den boete die ze normaal moeten betalen. Twaalf gaven de voorkeur aan Halt, terwijl drie de beurs open trokken. De jongens waren afkom stig uit alle plaatsen van de gemeen te Tholen. Eerder in december was er al een 16-jarige jongen uit Sint- Philipsland aangehouden voor het afsteken van vuurwerk. Ook hij koos voor Halt. Bij de Thoolse politie kwamen in de laatste maand van 1995 veertien telefoontjes binnen in verband met overlast van vuurwerk. Zo trof de politie op nieuwjaarsmorgen in Oud-Vossemeer twee jongens aan die bekenden net een vuurpijl te hebben afgestoken in de telefooncel op de hoek van de F.D. Roosevelt- straat én de C. Frankenstraat. Het ging om een 16-jarige jongen uit Oud-Vossemeer en een 17-jarige jongen uit Gouda. Ook zij wilden hun straf via Halt afdoen. Alle over treders werden dinsdagmiddag om één uur bij de brandweerkazerne in Tholen verwacht. Daar kregen ze eerst een uur lang voorlichting over de gevaren van vuurwerk. Daarna werden ze drie uren aan het werk gezet bij de plantsoenendienst van de gemeente of de brandweer. Behalve het (te vroeg) knallen levert het vuurwerk ook ieder jaar nog andere ergernis op. De straten liggen na het afsteken van de sierlijke en X^^BYOMBRÉRE Advertentie I.M. busjes, parachutes, stokjes en pijlen. Sommigen nemen de moeite om het op te ruimen, velen niet. Om nog maar niet te spreken van het spul dat op het 'moment suprème' weigerde. Dat blijft vaak liggen en wordt de volgende dag nog wel eens opge pakt door de jeugd. Dat deed ook een 15-jarige jongen uit Borssele en die raakte ernstig gewond toen hij het op straat gevonden vuurwerk aanstak. Het ontplofte in zijn hand en richtte forse schade aan. De jon gen moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Het steunpunt van het waterschap Zeeuwse Eilanden in Sint-Maartens dijk wordt de werkplek voor vier ambtenaren: districtshoofd beheer en onderhoud waterbeheer C. van Dijke, opzichter beheer en onder houd waterbeheer R. Anemaet, opzichter beheer en onderhoud wegen M. Berkeij en opzichter beheer en onderhoud waterkeringen M. Vroegop. Twee andere van Tho len afkomstige districtshoofden, M.J. Klippel (zuiveringsbeheer) en J.A. den Engelsman (onderhoud technische installaties), werken van uit het districtskantoor in Zierikzee. Mensen die naar Sint-Maartensdijk bellen worden, als daar niemand is, automatisch naar Zierikzee doorge schakeld. Inmiddels is het voormalige Polder huis officieel verkocht aan accoun tantsbureau Remmerswaal. Op 27 december is de akte gepasseerd voor notaris Schot. Voor het waterschap Tholen tekenden waarnemend dijk graaf J.L. van Gorsel en waarne mend secretaris J.A. Dees. Zeeuwse Eilanden huurt een deel van het gebouw - de voormalige griffiers woning en de kamer waar voorheen de afdeling financiën zat - om een steunpunt in stand te houden. Middenstand smalstad blaast folklore nieuw leven in Trouwe leden Schuttevaer alsnog voorzien van een onderscheiding Er komen steeds meer tijdelijke banen, stelt arbeidsvoorziening vast Binnenvaart bundelt krachten Volop ijspret voor jong en oud op Tholen en Sint-Philipsland Provinciale VVV beloon schipper Harpoen met kerstster Zeeuwse economie groeit, maar blijft landelijk achter Robin Hood deelt oliebollen uit in Oud-Vossemeer Individuele sporters grossieren in titels, maar prestaties teams vallen tegen A-junioren Noad '67 het sterkst in zaalvoetbaltoernooi HET LEVEN IS BETOVEREND, MITS MEN HET MAAR DOOR DE JUISTE BRIL BEZIET Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Inter Boat Marinas uit Heerjansdam gaat voor 645.118 gulden de jacht haven in St. Annaland uitbreiden met 54 ligplaatsen. Als het niet vriest, gaat de aannemer volgende week al met het karwei beginnen, dat bijna drie maanden gaat vergen. Het gemeentelijk steiger met 23 lig plaatsen bij de graansilo van de CZAV vervalt om ruimte te winnen voor de uitbreiding. Verder wordt de kom bij restaurant de Lagune uitge baggerd en wordt ook de plaats waar voorheen het clubschip de Buuten- gaets lag, benut voor de nieuwe stei gers, die een lengte krijgen van 100 meter. Op de kop van de havendam komt er nog een jeugdsteiger. De Vest in Tholen bood een winters tafereel zoals dat ook op oude schilderijen is te zien. Beschut tegen de wind maakten honderden mensen een rondje, jong en oud, schoon-en hardrijders en kinderen op een slee. De ijsclub vond het niet verantwoord om de baan langs de Parksingel open te stellen. Zeven centimeter dik ijs is volgens de voorschriften te dun. De ijspret was op eigen risico (zie ook elders in deze krant).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 1