Zeeuwse economie groeit, maar blijft landelijk achter Kerstster voor schipper Harpoen Rapport RB ASteeds meer tijdelijke banen Vrijheidsboom in Tholen geplant in maart 1795 Garages gesloopt voor speeltuin Banengroei vooral in handel en horeca Amerikaanse knol op studiemiddag centraal Vooruitzicht werkgelegenheid 1996 stabiel Donderdag 4 januari 1996 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Werkgelegenheid dit jaar onder druk Hoewel het economisch herstel in Zeeland het afgelopen jaar heeft doorgezet, blijft het achter bij de landelijke ont wikkelingen. Alleen de investeringen namen in Zeeland meer toe. Maar de groei van omzet, export en werkgele genheid bleef achter, zo blijkt uit de resultaten van een enquête die is gehouden door beide Zeeuwse kamers van koophandel. Exportgroei kleintjes Banengroei beperkt Actualiteitenbijeenkomsten voor landbouw De vereniging voor bedrijfsvoorlichting Tholen en Sint- Philipsland organiseert deze maand samen met de dienst landbouwvoorlichting (DLV) een aantal actualiteitenbij eenkomsten. Tijdens deze vergaderingen worden de resultaten besproken van veldbijeenkomsten die in de zomer werden gehouden op enkele landbouwpercelen. Daarnaast worden er ook een paar andere actuele thema's besproken. Morgen wordt er een gezinsstudiemiddag gehouden over de aardappelteelt. Aardappels Op de lange termijn gaat het nog steeds de goede kant op met de werkloosheid op Tho len. Het aantal mensen zonder baan daalde aanzienlijk ten opzichte van eind 1994. Maar de laatste maanden is er weer een stijging te zien. Het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA) liet een onderzoek uitvoeren naar de ontwikkelingen op de Zeeuwse arbeidsmarkt. Opvallend is dat het aantal tijdelijke contracten stijgt. Groei Allochtonen Zeeuwse industrie blijft zorgenkind In de periode mei 1994 tot mei 1995 is het personeelsbe stand bij Zeeuwse bedrijven gestegen met 2545 perso nen, ofwel 1,7%. Van die groei nam de sector handel en horecawezen 60% voor zijn rekening. In mei vorig jaar boden 23.847 bedrijven en instellingen in Zeeland 150.075 mensen werk. Meer vrouwen Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. -m. "akkee verhuizingen b.v. Stad en eiland zonder slag of stoot aan Fransen Uitbundig is vorig jaar herdacht hoe er een halve eeuw geleden een einde kwam aan vijf jaar Duitse bezetting. Veel minder aandacht was er voor een historisch gezien toch zeker niet minder belangrijke gebeurtenis: 200 (inmiddels 201) jaar geleden trokken Franse troepen ons land binnen en werd de Bataafse republiek gevestigd. Veerponten Rechten van de mens Volksvergadering Batterij Stavenisse Ook de bedrijfsontwikkelingen in noord- en midden-Zeeland halen de landelijke cijfers niet. Maar de eco nomische groei zet door en de ondernemers verwachten in 1996 een zakelijk gezien goed jaar. Na prijscorrectie komt de groei van de omzet van de bedrijven in noord en midden-Zeeland uit op 0,1 pro cent. Landelijk was dat 2,3%. De grotere bedrijven (meer dan 50 werknemers) hebben een beter omzetresultaat behaald dan de klei nere. De sectoren landbouw/visserij (+3,5%) en detailhandel (+0,6%) deden het beter dan landelijk. Bij de detailhandel is daar vooral de non- foodsector debet aan, met een groei van 1,3%. De industrie groeide met maar 1%; landelijk was dat het drie voudige. De metaalindustrie was met een omzetstijging van maar liefst 7,3% de trekker van deze sec tor. Hield de dienstverlening de omzet vorig jaar op hetzelfde niveau, dat lukte niet in de bouw en de groot handel. Zij liepen terug met respec tievelijk 2,8 en 0,2%. Ondanks dat zijn deze twee sectoren verantwoor delijk voor een investeringsniveau dat hoger ligt dan het landelijke cij fer: 5,3 tegen 4,6 procent. De groot handel investeerde 32,5% meer dan in 1994 en de bouw 9%. Kleinere bedrijven investeerden fors meer (+16,4%), maar grote bedrijven juist minder in noord- en midden-Zee land. De totale exportgroei in het gebied bedroeg 2,1%. Vooral bij de kleine bedrijven, waarvan één op de acht zaken doet over de grens, stemt die groei positief met een toename van 5% (landelijk 3,7%). Bij de grote bedrijven bleef de exportgroei wat achter. Zo daalde die bij de industrie met 0,8%, terwijl de kleinindustrie een groei van 7,9% liet noteren. Juist de industrie is de grootste exporteur in de regio. Ook de groot handel (+8,8%), bouw (+17,9%), landbouw/visserij (+0,9%) en dienstverlening (+0,2%) boekten positieve exportresultaten. De ontwikkeling van de werkgele genheid in het gebied loopt met een groei van 0,1 procent fors achter op de landelijke trend: een toename met 1,6%. Alleen landbouw/visserij (+3,4%) en detailhandel (+0,5%) deden het beter dan landelijk. Het best kwamen in noord- en midden- Zeeland de zakelijke dienstverle ning (+6,4%) en de hout- en bouw- materialenindustrie (+5,5%) uit de bus. Bij de grote industrieën nam de werkgelegenheid af met 5,5%. De kleine bedrijven in het gebied noteerden een banengroei van 1,9%, de grote bedrijven een afname met 3,7%. Vorig jaar maakte 87,6% van de bedrijven in noord- en midden-Zee land winst, waarbij bouw en dienst verlening de kroon spannen. Ruim een kwart van de bedrijven ver wacht in 1996 een verhoging van de omzet en bijna 94% denkt winst te boeken. Export en investeringen zullen groeien, maar de werkgele genheid komt onder druk te staan. Dit laatste vooral in de detail- en de groothandel. De actualiteitenbijeenkomsten wor den in twee rondes gehouden. Om een goede discussie mogelijk te maken, zijn er per ronde drie bijeen komsten over dezelfde thema's. De eerste ronde wordt op maandag 8 en dinsdag 16 januari gehouden. Maan dagavond om half acht en dinsdag om twee uur en half acht kan men terecht in café Tolrust te Poortvliet. Er wordt dan gesproken over de onderwerpen: bemesting wintertar we, bestrijding wortelonkruiden, ziektebestrijding wintertarwe LDS en onkruidbestrijding wintertarwe en suikerbieten. De tweede ronde wordt gehouden op maandag 22 en dinsdag 30 januari op dezelfde tijd stippen als de eerste keer, ook nu weer in café Tolrust. Dan worden besproken: bemesting aardappelen en nitraatsneltest, gebreksziekten, mestregels en luisbestrijding. Morgenmiddag, vrijdag, organiseert de DLV samen met de vereniging voor bedrijfsvoorlichting, de land bouworganisatie ZMO, de agrari sche commissie van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen en het agrarisch jongerencontact (AJK) een gezinsstudiemiddag. In gemeen schapscentrum De Wellevaete te Sint-Annaland staat van kwart over één tot half vijf de aardappelteelt centraal. De aardappel, volksvoed- sel nummer één in Nederland, werd halverwege de 16e eeuw uit Peru en Bolivia naar Spanje en Ierland gebracht. In de 18e eeuw was het Europees cultuurvoedsel geworden. In de gemeente Tholen is de aardap pelteelt belangrijk en daarom besloot men ook voor dit thema te kiezen. Voorzitter E. Hage van de ZMO- afdeling Tholen en Sint-Philipsland opent de middag. Vervolgens spreekt L. Molendijk van het PAGV te Lelystad over aardappelmoeheid. Bedrijfsdeskundige L. Bax van de DLV houdt een inleiding over: mechanisatie bij het aanaarden, axi- aalrollen op de rooier en opbreng sten van de 90 cm-teelt. Over die zelfde teelt spreekt ook loonwerker Ras uit Nieuwe Tonge. Vervolgens vindt er een forumdiscussie plaats onder leiding van voorzitter M.A.H. van Tilbeurgh van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting. J. v.d. Wekken van de DLV vat de zaken nog eens samen en G.J. Boudeling van de AJK sluit om half vijf af. Schipper A. Beusenberg aan het werk aan boord van De Harpoen. Het voet/fietsveer Gorishoek-Yer- seke heeft een stukje waardering gekregen van de provinciale VVV Zeeland. De Thoolse attractie is, met nog vier kleinschalige projec ten, beloond met een aantal kerst sterren. "Ik heb er wel een stuk of zes gekregen", zegt schipper A. Beusenberg, die de bloemen in Middelburg in ontvangst nam. Met het scheepje De Harpoen van C. Geluk uit Sint-Maartensdijk herstelde hij een aantal jaren gele den het oude veer op Zuid-Beve land in ere.'Het is heel leuk om er mee bezig te zijn", vertelt de Bredanaar. Dankzij verschillende subsidies kan het fietsveer in de vaart blij ven, want rendabel is de onderne ming volgens de schipper niet. "Je moet het van de korte vakantiepe riode en de dagen rond de Yersek- se mosseldag hebben. In juni is het bijzonder slap. Mensen komen soms in april of mei al informeren, maar laten daarna niets meer van zich horen." Dankzij de buitengewone zomer was het vorig jaar wat drukker dan anders. Beusenberg kan ook merken dat de fietsva kantie gestimuleerd wordt: "Je ziet steeds vaker gezinnetjes op de fiets die overgezet willen worden.' De Bredanaar is benaderd om ook andere oude veerverbindingen in ere te herstellen. "Stavenisse- Ouwerkerk of Anna Jacobapol- der-Zijpe zou bijvoorbeeld wel leuk zijn. Maar het zit er niet in, het is niet rendabel." Behalve het fietsveer kregen ook een kaasboerderij in Nieuwer- kerk, een imkerij in Grijpskerke, een wijnmakerij in Nieuwdorp en een wijnslakkenkwekerij in Aar denburg kerststerren. Allemaal kleinschalige bedrijven met een plattelandskarakter die origineel zijn en van goede kwaliteit. De provinciale VVV juicht initiatie ven toe die gericht zijn op de ont wikkeling van het plattelandstoe- risme, omdat ze bijdragen aan een breder recreatief aanbod in het Zeeuwse. Dat is belangrijk omdat de trekkers van oudsher - zon, zee en strand - wat aan populariteit dreigen in te boeten. Hoofdprijs. Tien werknemers van Pechiney in Vlissingen hebben de hoofdprijs gewonnen in de oude- jaarsloterij. Samen kochten ze tien loten voor deze extra trekking van de Staatsloterij. Op één daarvan viel de hoofdprijs van vier miljoen gul den, zodat ieder vier ton in de wacht sleept. "Wederom is in de gemeente Tholen de werkloosheid gestegen met maar liefst 6,8 procent ten opzichte van oktober 1995. Er staan volgens de laatste cijfers van het bureau arbeidsvoorziening 657 mensen zonder baan ingeschreven bij het arbeidsbureau. Daarmee stijgt Tholen op de regio's Oostburg en Zierikzee na het hardst. In vergelijking met eind '94 is de werkloosheid echter met 2,2 procent afgenomen en ook daarmee loopt Tholen voorop in midden- en noord- Zeeland. Het aantal vrouwen dat naar een baan zoekt is sinds die tijd echter drastisch gestegen met 13 procent, terwijl de werkloosheid onder mannen juist is gedaald met hetzelfde getal. Opvallend is wel dat sinds kort het aantal langdurig werklozen en jon geren die geen werk hebben, aan het dalen is. Eind '94 maakten deze groepen respectievelijk 43 en 32 procent van het bestand uit. Oktober 1995 was dat 42 en 37 procent, maar nu is 39 procent van alle mensen zonder werk, langdurig werkloos en 35 procent is jonger dan 27 jaar. Iets meer dan de helft van de werklozen bestaat uit vrouwen. In het rayon Oosterschelde (waar Tholen bij hoort) waren vorig jaar de meeste vacatures te vinden in de landbouw en het onderwijs gevolgd door de zakelijke dienstverlening, gezond heidszorg en horeca. In de detail handel en metaal nam het aantal vacatures bij bedrijven sterk af. In de landbouw nam het werk juist toe, net als in de zakelijke dienstverle ning. Het minste werk was te vinden in de visserij, chemie, grafische industrie en schoonmaak. Het Regionaal Bestuur Arbeids voorziening liet een onderzoek uit voeren naar de arbeidsmarktontwik kelingen in Zeeland. In het rapport wordt geconcludeerd dat er voorlopig een halt is gekomen aan de explosieve stijging van de werkloosheid. Tot en met 1996 wordt er geen stij ging verwacht, maar daarna weer wel, zij het niet meer zo snel als in de jaren '91 -'94. Het RBA voorziet voor een aantal sectoren een stijging in de werkgelegenheid in de komen de twee jaar. Het betreft de detail handel, de zakelijke dienstverlening, horeca en zorgsector. En van deze het meest bij de horeca en detailhan del. Het RBA merkt verder enkele ten densen op bij werkgevers. Steeds meer worden er tijdelijke contracten afgesloten in plaats van de zoge naamde 'baan voor het leven'. Ver der wordt de arbeidsmarkt steeds flexibeler en het aantal mensen dat via een uitzendbureau aan het werk gaat, stijgt. Daarnaast stelt het RBA vast dat werkgevers vaker kiezen voor hoger opgeleid en meer ervaren personeel dan eigenlijk volgens de functie- eisen nodig is. En er wordt meer aan risico-selectie gedaan, de werkgever houdt reke ning met de gezondheid van de sol licitanten om zo minder risico te lopen op uitval door ziekte. Dit van wege de gewijzigde ziektewet die bepaalt dat de eerste weken dat een werknemer ziek is, voor rekening van de werkgever zijn. De economische groei zal volgens het RBA dit jaar zo'n drie procent zijn voor Zeeland. Dat heeft ook gevolgen voor de werkgelegenheid. Het aantal vacatures zal stijgen tot zo'n 17.000 in 1997. Daarentegen neemt de groei van de beroepsbevol king af tot zo'n 0,8 procent per jaar. Het RBA verwacht weer wel een stij ging van het aantal langdurig werklo zen en ook van het aantal allochtonen op de arbeidsmarkt. Volgens het RBA zoekt 36 procent van de werk loze allochtonen een baan in de sec tor 'personeel algemene dienst'. Daar bij gaat het om produktiemedewer- kers voor ondermeer industriële bedrijven. Allochtonen stromen vol gens het onderzoek minder vaak door naar een vaste baan en vaker dan gemiddeld laten allochtonen zich uit schrijven omdat het zoeken naar werk tijdelijk gestaakt wordt. Ze zijn vaak laaggeschoold en raken ook vaak weer werkloos na het vinden van een baan, volgens het RBA. Dat komt voor een groot deel omdat het meestal om uitzendwerk gaat. Ook de jongeren maken een groot deel van het bestand uit (provinciaal zo'n 34 procent). Maar die komen relatief snel aan een baan, afhankelijk van hun opleidingsniveau. Het RBA con stateerde dat vooral jongeren met een produktie- of industrieberoep snel aan werk komen. Hoger opgeleiden hebben een langere zoektijd nodig. Daarnaast vindt het bestuur dat de jeugd vaak (mede op advies van der den) automatisch voor een zo hoog mogelijke opleiding kiest, in plaats van een scholing die gericht is op de arbeidsmarkt. Achter de woningen aan de Cor- nelis Frankenstraat in Oud-Vos- semeer zijn de werkzaamheden voor de aanleg van een speeltuin begonnen. Loonbedrijf Van de Klundert heeft er donderdag twee garages gesloopt. Als de vorst zal zijn geweken, kan het terrein geëgaliseerd worden. Ook moet aannemer Hommel nog grondwerk uitvoeren. Eind februari, begin maart kan moge lijk met de inrichting worden begonnen, zodat de kinderen er in mei kunnen spelen. Het bestuur van speeltuinvereniging De Vossetuin belegt eind deze maand een bijeenkomst met de vrijwilligers en de architect, om de taakverdeling te bespreken. Van die ruim 150.000 mensen is bij na 63% man en 37% vrouw; 84% werkt full-time (meer dan 15 uren per week). Eén op de vier mannen werkt in de sector industrie; bij de vrouwen komt de overige dienstverlening (openbaar bestuur, onderwijs, maat schappelijke en culturele organisa ties, werkgevers- en werknemersor ganisaties, gezondheidszorg) op de eerste plaats met 45%. Van de part timers is bijna tweederde vrouw, met ook hier de meeste werkgele genheid in de sector overige dienst verlening. In bijna alle sectoren nam de werk gelegenheid toe. Alleen in de indus trie verdwenen er opnieuw banen. In deze sector nam de werkgelegen heid af met 1,7%; in twee jaar tijd gingen hier 810 banen verloren. De verdeling van het aantal werkne mers (met tussen haakjes de groei) is: overige dienstverlening 42.110 (+665); handel, hotel- en restaurant wezen 35.625 (+1535); industrie 27.165 (-470); landbouw en visserij 12.145 (+250); bouwnijverheid en installatiebedrijven 10.870 (+95); bank- en verzekeringswezen, zake lijke dienstverlening 10.615 (+350); transport-, opslag- en communica tiewezen 9800 (+95); openbare nutsbedrijven 1745 (+25). Van al deze banen werd 37% gevonden in de Oosterschelderegio (Tholen, St. Philipsland, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland). Het aantal vrouwen met een baan steeg in Zeeland met 3,1%, de werk gelegenheid voor mannen met 0,9%. Alleen in de sectoren landbouw en visserij, industrie en transportwezen nam het aantal vrouwelijke werkne mers af. Er waren vorig jaar mei 980 mensen meer als part-timer werk zaam dan een jaar eerder. Een stij ging van 4,3%, terwijl het aantal full-time arbeidsplaatsen met 1565 (1,3%) toenam. Al deze cijfers zijn ontleend aan de werkgelegenheidsenquête die is gehouden door de regionale infor matiebank bedrijven en instellingen Zeeland. Conclusie is dat de ontwik keling van de werkgelegenheid in de meeste sectoren gunstiger is uitge vallen dan in mei 1994 werd ver wacht. In de periode 1993-1994 was de stijging 0,9%. Eenzelfde percen tage (1275 banen) wordt verwacht voor de periode 1995-1996. Aan het begin van dat tijdvak dacht bijna driekwart van de bedrijven dat het personeelsbestand min of meer gelijk zou blijven. Ruim 10% ver wachtte een toename en 4% een afname van het aantal banen. v. s ERKENDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijertand VERHUIZERS Tel. 0187-482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 Advertentie I.M. Iedereen heeft op school in de geschiedenisles geleerd hoe de Fransen over de dichtgevroren rivie ren Nederland binnen trokken. Maar een overval en bezetting was dat toch niet helemaal. Mét de Fransen kwamen ook uitgeweken Nederlan ders mee, de patriotten. Zij waren tegenstanders van de regentenklasse die in de Nederlandse gewesten regeerde, met de stadhouder uit het huis van Oranje als symbool van dat systeem. In de jaren tachtig van de achttiende eeuw leidden de verschil len van inzicht tussen beide kampen tot een heuse burgeroorlog, met de patriotten als voorlopige verliezers. Duizenden van hen weken uit naar Duitsland, de Oostenrijkse Neder landen of Frankrijk. Hun bezittingen werden vernield. In het stadje Tho len gebeurde dat in 1787 door mui tende soldaten van het garnizoen. In 1793 bezetten Franse troepen kort de omgeving van Breda, maar moes ten vervolgens terugtrekken. Het jaar daarop rukte generaal Pichegru op door Vlaanderen. In juli werden .in Tholen geallieerde troepen uit Hannover ingekwartierd omdat er in Bergen op Zoom te weinig plaats was. In die stad én in Steenbergen lagen 40.000 soldaten. De baljuw van Oud-Vossemeer kreeg de opdracht de veerponten over de Eendracht 's nachts aan de Thoolse kant vast te leggen en bedacht te zijn op vreemdelingen. Bij Tholen werd een scheepsbrug gelegd en bij Vossemeer vier batte rijen aangelegd en daarop 15 kanon nen geplaatst. Na de bezetting van Staats-Vlaande- ren, eind oktober, werden de forten langs de Eendracht bemand en in het eiland wagens en paarden gevor derd. De periode van strenge vorst (tot min 17 graden!) die in december 1794 aanbrak, werkte in Zeeland in het nadeel van de Fransen. Er ont stonden grote en gevaarlijke ijs- schotsen in de Westerscheïde en dat bemoeilijkte de overtocht van Vlaanderen naar Walcheren. Ook waren onvoldoende schepen be schikbaar. Maar via Den Bosch en Nijmegen drongen de Fransen en patriotten de rest van het land bin nen, waarop stadhouder Willem V op 18 januari naar Engeland vertrok. Acht dagen daarna capituleerde Ber gen op Zoom voor generaal Le Mai- re. De Thoolse magistraat besloot om stad en eiland zonder strijd over te geven als de Fransen dat zouden verlangen. Op 31 januari proclameerden de provisionele representanten van het volk van Holland in Den Haag de rechten van de mens en de burger. De staten van Zeeland gaven het gewest op 3 februari over aan gene raal Michaud. Toen dat bericht een week later in Tholen arriveerde, werd besloten de Franse vlag van de kerktoren te laten waaien. Tholen werd met regelmaat geconfronteerd met eisen vanuit Bergen op Zoom om voedsel te leveren voor de troe pen en de paarden. Sint-Philipsland bijvoorbeeld moest 20 stuks hoorn vee, 60 zakken tarwe en 1000 bos sen stro leveren. Hoewel was gevraagd om van een bezetting ver stoken te blijven, kwamen op 14 februari 60 tot 80 soldaten en drie officieren in het stadje in garnizoen. Drie weken later werd de komst van zo'n 800 soldaten aangekondigd, waarvan er 200 in de dorpen op het eiland ondergebracht zouden wor den. Op 14 februari 1795 werd de magistraat van Tholen afgezet door de burgers en vervangen door een nieuw bewind van vijftien personen. Begin maart riepen ook de Zeeuwse staten de souvereiniteit van het volk uit, indachtig de leus: vrijheid, gelijkheid, broederschap. Op 'ver zoek' van generaal Le Maire werd op de 26e van die maand de vrij heidsboom geplant in Tholen en vonden festiviteiten plaats wegens de bevrijding van het volk van het juk van de regenten. Een dag later werd een volkssociëteit gesticht die meteen 172 leden telde. Op 16 mei werd de vrede getekend tussen Frankrijk en de Republiek. Dat niet iedereen Fransgezind was, moge blijken uit een waarschuwing aan de inwoners van Tholen dat verstoring van de publieke rust door woord of gebaar tot represailles zou leiden. De politiek van de patriotten was erop gericht om van de verschillende autonome gewesten één centraal geleide staat te maken. Maar dat ging niet van een leien dakje. Tot drie keer toe spraken de inwoners van Zeeland zich in 1795 uit tegen deel name aan de nationale conventie. Daartoe werden volksvergaderingen belegd, ondermeer in Sint-Maartens dijk gebeurde dat in de kerk. Een coup in Friesland in januari 1796 deed de stemming omslaan en op 1 maart van dat jaar kwam de nationa le vergadering voor het eerst bij elkaar. Een ontwerp-grondwet kreeg in het als oranjegezind bekend staan de Zeeland de steun van 44% van de kiezers en dat was het op één na hoogste getal in de Bataafse repu bliek. In het eerste jaar van de Bataafse vrijheid werden zeven Tholenaren afgevaardigd naar Middelburg. Eén van hen, de uit Veere afkomstige ambachtsheer van Vossemeer mr. Franijois Ermerins, zou zelfs tot het landelijke bestuur doordringen. Als provisioneel representant van het volk van Tholen werd hij in 1795 acht keer afgevaardigd naar vergade ringen van de provisionele represen tanten van het volk van Zeeland. In 1798 werd hij in het vertegenwoordi gend lichaam (de volksvertegen woordiging) gekozen en in 1800 in het vijfkoppige uitvoerend bewind. Tijdens het koninkrijk Holland was Ermerins landdrost van Zeeland. De andere Thoolse afgevaardigden waren de Middelburgse advocaat Caspar Jacob van Citters en Hendrik van Gorsel, beiden namens de stad. En namens het platteland (inclusief Sint-Philipsland en Nieuw-Vosse- meer) de Oud-Vossemeerse predi kant Justus Wilhelmus de Bruyn en zijn dorpsgenoot de koopman Gillis van der Linde, ambachtsheer/secre taris Martinus Jacobus Gaaswijk van Poortvliet en Malland en Johannes Steendijk uit Sint-Maartensdijk. Veel van het huidige staatsbestel werd in de periode 1795-1813 op de rails gezet. Economisch was het een slechte tijd, wat met name na de inlijving bij Frankrijk (Zeeland en Brabant in de lente van 1810, de rest van het land in juli van dat jaar) door allerhande regelgeving nog erger werd. Maar de bevrijding naderde, want de erfprins van Oranje en de geallieerden zaten niet stil. Op 30 november landde de prins in Sche- veningen en twee dagen later legde hij de eed op de grondwet af. Op 7 of 8 december 1813 ontruimden de Fransen Tholen, op 10 december werd nog een groepje overmeesterd bij een batterij te Stavenisse. Twee dagen daarna werd in stad Tholen een voorlopige regering gevormd en op 16 december arriveerden twee bataljons Engelse soldaten op het eiland. Napoleons leger bleef overi gens nog in de buurt. In maart 1814 woedde de slag om Antwerpen; Engelse zeelieden die daarbij sneu velden, zijn in Scherpenisse begra ven. Een marmeren plaat in het kerkportaal herinnert daaraan. En pas op 23 april van dat jaar bevrijd den Hollandse en Engelse troepen en Russische kozakken de vesting Bergen op Zoom. Bronnen: Gemeentearchief, resolutieboek Tholen 0 S. Schama, Patriotten en bevrij ders 0 A.M. Wessels, Zeeland in de patriottentijd 0 P. Brood e.a., Homines novi. De eerste volksvertegenwoordigers van 1795.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1996 | | pagina 11