Australië de verste bestemming van 500 verstuurde uitnodigingen LET OP! 10% tot 70% Anbo Sint-Maartensdijk viert kerstfeest met alleenstaanden atuursteen 'it'wanne vloer DM 'Ik heb geen oog dicht gedaan' Abonnement PJZ viert gouden jubileum met grote reünie in Haestinge Nu echt grandioze opruiming bij Quist de Qualiteitsschoenen specialist Mevr. C. v.d. Meeberg-v.d. BurgtHet was een groot succes vIr iIe nIs eFIsicihieilidie Donderdag 28 december 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 De afdeling Tholen/Sint-Philipsland van de Plattelands jongeren Zuid (PJZ) bestaat dit jaar een halve eeuw. Ten minste, als je daarbij de jaren telt van de twee verenigin gen die in 1962 tot de PJZ fuseerden. Het jubileum wordt gevierd met een grote reünie op 13 januari in gemeen schapscentrum Haestinge te Sint-Maartensdijk. De voor bereidingen zijn in volle gang. Oprichters Fusie Grote avond Honderden paren A-merk kwaliteits dames-, heren- en kinderschoenen gaan nu de deur uit met kortingen oplopend van Zulke koopjes laat je niet lopen! Een groot succes. Zo noemt mevr. C. v.d. Meeberg-v.d. Burgt van de Anbo te Sint-Maartensdijk de kerstviering voor alleenstaanden die dinsdag in café Smerdiek werd georganiseerd. Er kwamen 37 mensen op af, variërend in leeftijd van 40 tot 83 jaar. De Anbo wilde hen ook eens een gezellige kefst bezorgen en dat idee sloeg aan. Vervolg Financiën Daar kun je op bouwen Op een donkere, mistige maandag avond is het moeilijk om de boerde rij van Goense aan de Kadijk bij Poortvliet te vinden. Daar vergadert de reüniecommissie die de 'Grote Avond' in januari op poten moet gaan zetten. Vanavond is het 'plak- avond'. De 500 enveloppen - bestemd voor de uitnodigingen - worden voorzien van een adressti cker en een stempel 'port betaald'. De commissie bestaat uit Daan Goense, Anja Boudeling, Annema- rie de Wit, Paul Versluys en Jannie Stoutjesdijk-van Putte. Terwijl iedereen druk aan het schrijven, plakken, stempelen en adressen opzoeken is, komt stukje bij beetje de voorgeschiedenis van de PJZ eruit. Het begon eigenlijk al voor de oor log. Marijn Brooijmans uit Sint- Annaland en Bram Groenewege uit Sint-Maartensdijk probeerden samen meer organisatie in de platte landsjongeren te krijgen. Maar toen de tweede wereldoorlog uitbrak, verboden de Duitse bezetters deze vorm van organisatie. Desondanks bleef het idee leven en al aan het eind van de oorlogsjaren werkte men de plannen verder uit. Op 23 juli 1945 werd de eerste vergadering gehouden om tot een vereniging te komen. En drie maanden later, op 30 oktober 1945, werd de Landbouw Jongerengemeenschap (LJG) opge richt. A.L.C. Brooijmans (oud bewoner van boerderij Candia in de Broeksepolder en tegenwoordig woonachtig in Steenbergen) werd de eerste voorzitter. Deze vereniging was echter alleen toegankelijk voor jongens. De dames lieten dan ook niet lang op zich wachten en op 20 november van hetzelfde jaar werd de Zeeuwse plattelandsmeisjes (ZPM) opgericht. Mevr. S. Noom en mevr. M. Noom waren hierbij drij vende krachten en mevr. M. Koop man was de eerste voorzitter. Al snel trad de LJG naar buiten. In maart 1946 werd de eerste publieke activiteit georganiseerd en wel een ontwikkelingsmarkt. Het aantal leden groeide zo snel dat men in september 1946 besloot - ten einde de discussies wat gemakkelijker te maken - om twee groepen te maken: één met leden uit Tholen, Poortvliet en Oud-Vossemeer en één met leden uit Scherpenisse, Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Annaland. Ook legde men al snel contact met de LJG-afdeling Sint-Philipsland en daaruit werd een regiobestuur gevormd. Aanvankelijk was de LJG zogezegd bedoeld tot 'lering ende vermaak'. Belangenbehartiging, ontwikkeling en vermaak waren de onderdelen. "Men nodigde wel eens sprekers uit en kreeg technische voorlichting en excursies", vertelt de huidige voor zitter Daan Goense. "Maar nu is dat overgegaan naar het Agrarisch Jon gerencontact (AJK). De PJZ is tegenwoordig vooral gericht op de gezelligheid." 'Dat trekt wat meer", voegt oud voorzitter Paul Versluys eraan toe. Maar ook het vermaak heeft in de loop der tijd andere vormen gevon den. "Vroeger waren er meer spor ten en ook een tractorbehendig- heidswedstrijd waarbij je een par cours zo snel mogelijk en zonder fouten af moest zien te leggen", ver telt mevr. Stoutjesdijk. Zij zit als oud-lid en donateur in de reünie commissie. De maximumleeftijd voor leden is namelijk 35 jaar. Men kan vanaf veertien jaar aspirant-lid en vanaf zestien jaar volwaardig lid worden. De LJG en ZPM fuseerden in 1962 tot de PJZ, dat betekende toen nog Plattelandsjongeren Zeeland. Later, toen West-Brabant erbij kwam, werd Zeeland veranderd in Zuid. De vereniging heeft tegenwoordig veel nieuwe activiteiten, vergeleken bij de eerste jaren. Wat gebleven is zijn bijvoorbeeld de toneelavond en de ploegwedstrijd. Maar daar kwamen gaandeweg meer dingen bij zoals het bekende schuurfeest (dat dit jaar voor de 27e keer werd gehouden), een dropping, vissen op tweede paasdag en ook heel moderne spelen zoals karten (met gemotoriseerde skelters rijden) en laseraction (een spel met laserlicht). Ook op provinciaal niveau is er het één en ander gebeurd. De PJZ vorm de samen met de Katholieke Platte landsjongeren (KPJ) en de Christe lijke Plattelandsjongeren (CPJ) het overkoepelende bestuursorgaan Deltajongeren. Desondanks bleven er nog wel aparte afdelingen van elk van de organisaties bestaan. Provin ciaal worden ook allerlei activiteiten georganiseerd waaraan de afdelin gen mee kunnen doen, zoals bow ling, een zeskamp en de toneelcom petitie 'Het Juweel' waarvan de PJZ Tholen/Sint-Philipsland in 1996 de organisatie op zich neemt. Maar eerst staat de grote avond op 13 januari gepland. Voor deze reü nie worden alle huidige en voorma lige (bestuurs)leden uitgenodigd. Een kleine 500 brieven gaat dan ook de deur uit. De verste bestemming is Australië. Er worden op deze avond drie eenakters opgevoerd. Mensen die 25 jaar geleden lid waren, voe ren het stuk "k Heb mooie blomme' op. Leden van 15 jaar geleden bren gen 'Startproblemen: samen behan gen' op de planken en een aantal hui dige leden speelt 'Kraakpand'. Onder voorbehoud is ook het LJG- orkest van 30 jaar geleden te beluis teren. Verder verzorgt entertainer Henk Taal de muziek en men kan een foto-tentoonstelling over 50 jaar PJZ, LJG en ZPM bekijken. "We hebben die foto's verzameld uit allerlei albums bij leden en oud leden", zegt Goense. "Dat geeft een mooi overzicht van die halve eeuw PJZ." De reüniecommissie van de PJZ bezig met het adresseren van de uitnodigingen voor de grote avond op 13 januari. Van links naar rechts: Paul Versluys, Annemarie de Wit, Anja Boudeling, Daan Goense en Jannie Stoutjesdijk-van Putte. THOLEN. BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 60 23 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren en Numansdorp). Advertentie I.M. De kerstviering voor alleenstaanden, georganiseerd door de Anbo Sint-Maartensdijk, was een succes. Staand de organisatoren, van links naar rechts: mevr. A. Kuipers-Weel en het echtpaar v.d. Meeberg-v.d. Burgt. Organisatoren van deze middag waren voorzitter A. v.d. Meeberg en secretaris mevr. C. v.d. Meeberg- v.d. Burgt uit Scherpenisse en mevr. A. Kuipers-Weel uit Sint-Annaland. Het idee voor deze bijeenkomst was afkomstig van bestuurslid mevr. N. van Driel uit Sint-Maartensdijk. "We wilden een gezellige kerstvie ring organiseren voor alleenstaan den die deze dagen vaak helemaal niet als prettig ervaren. Iedereen gaat met zijn gezin of bij familie kerst vieren, maar voor sommige mensen gaat dat niet op", legt mevr. v.d. Meeberg uit. "Daarom wilden wij deze mensen ook een fijn kerst feest bezorgen. En gezien de reac ties is dat ook uitgekomen." Om twee uur verzamelden de men sen zich in de achterzaal van café Smerdiek. Onder het genot van een kopje koffie kon men alvast kenni smaken met elkaar en er werden dan ook al snel druk gesprekken gevoerd. Voor het eten werd er bin go gespeeld. Twee keer een gewone ronde en twee keer een superronde waarbij iedereen prijs had. Vervol gens schoof men aan voor het diner. De familie Van Kleef van café Smer diek had een menu samengesteld van tomatensoep, aardappelkroketten, Parijse aardappeltjes, varkensschnit zel, diverse groenten en ijs met slag room toe. Men liet zich het copieuze maal goed smaken en na afloop was er nog over, dus honger hoefde nie mand te lijden. Tijdens de maaltijd stonden er stenen huisjes op tafel met een waxinelichtje erin. Men kreeg dit presentje mee naar huis om later nog eens terug te denken aan deze middag. Dat gebaar werd erg gewaardeerd. "De reacties waren echt heel positief, het was een geslaagde middag", zegt mevr. v.d. Meeberg. "Het is best een uitdaging om zoiets te organiseren, want je weet niet hoeveel mensen er op af zullen komen. Maar het is heel goed uitgepakt. Twee mensen legden zelfs een oude ruzie bij. Zij vieren waar schijnlijk samen oud en nieuw. Dat is toch geweldig? Een man van 83 jaar vroeg aan me wanneer de vol gende keer is dat we zoiets organise ren. Dat is eigenlijk pas weer vol gend jaar Kerstmis. Maar misschien dat we zoiets als bestuur nog eens met Pasen kunnen organiseren. Maar laten we eerst de ledenvergadering maar eens afwachten." Een middag als deze te organiseren, kost de bestuursleden behoorlijk wat geld. "De mensen moesten natuur lijk wel een bijdrage leveren, maar we leggen er toch behoorlijk wat op toe. Maar ja, ze hebben een smalle beurs, dus kun je toch niet teveel rekenen", zegt mevr. v.d. Meeberg. "Ik ga wel proberen om bij de gemeente een subsidie te krijgen voor deze activiteit. Er is per slot van rekening blijkbaar veel animo voor. En hopelijk krijgen we vol gend jaar van de middenstand ook wat (financiële) steun. Dat het zo goed geslaagd is, dat zorgt ervoor dat mijn dag in ieder geval niet meer stuk kan." Op de menukaarten die op de tafels lagen, had het bestuur ook nog een bemoedigend gedicht geschreven: In de donkere dagen voor de kerst, voelt niet een ieder zich opperbest. Eenzaamheid staat dan vooraan, menigeen pinkt dan een traan. Niemand om naartoe te gaan, ieder heeft het druk voor morgen, en z'n eigen zorgen, maar is zelf wel geborgen. Daarom willen wij bij deze u een klein huisje geven. 'n Huisje vol met warmte in deze donk're nacht, gloeit liefde en warmte uit in volle pracht. En gaat het eens een keertje wat minder, steek dan het kaarsje aan. En denk dan aan deze kerstdag die hopelijk wat bij zonders was. Er is altijd wel iemand die aan je denkt, zodat jij ook dal gevoel van gebor genheid kent. G R O E k L E N Natuursteen en vloerverwarming; de ideale combinatie. Of U nu kiest voor marmer, graniet, leisteen of travertin^Vriens-de Schelde kent al hun specifieke eigenschappen. Het leggen van zo'n natuursteenvloer met vloerverwarming wordt door Vriens-de Schelde perfect en probleemloos geregeld en dat is voor U een hele zorg minder BOUWMATERIALEN SHOWROOM Geopend Ma. 13.00 -17 J0 uur DL Ikn Do.: 06.30 17.30 uur Geopend Ma. l/mVr.:07.X-17.30 uur Vrijdag06.30-21.00 - Zaterdag08.X-17.00 uur Zaleidag08.00-12.00uur Politiemensen kijken toe hoe de auto uit de watergang onderaan de Oostdijk getrokken wordt. Een paar dagen na het ongeluk raakt Adrie Moerland nog geëmo tioneerd als hij erover vertelt. De inwoner van Anna Jacobapolder haalde woensdag mevrouw Van Herk en haar kinderen uit de auto die in de sloot langs de Oostdijk was terechtgekomen. "Ik heh mijn plicht gedaan, wil helemaal geen complimentjes. Iedereen zou hetzelfde gedaan hebben", zegt Moerland. Hij was bij de tennisbaan bezig toen hij een klap hoorde en daar na gesis. Ook zag hij stoom opstij gen, maar Moerland dacht dat er iets mis was met het sluisje in de watergang. Omdat hij toch net naar huis ging, besloot hij over de Oostdijk te rijden en zag toen een auto ondersteboven in de sloot lig gen en hoorde geschreeuw. "Ik herkende meteen de auto van Van Herk, die zeker voor driekwart onder water lag." Nadenken is er dan niet bij, zegt de Anna Jacobi- aan. Hij gleed van de dijk en sprong het water in. "Dat doe je gewoon." Omdat het portier niet open ging, trapte hij een ruit in en stak vervolgens zijn hoofd onder water. Hij probeerde eerst één van de kiideren eruit te halen, maar die zat vast. Vervolgens haalde hij, naar eigen zeggen als door een ingeving, eerst de 26- jarige moeder eruit en de twee andere kinderen (van 2 en 6 jaar). Tenslotte lukte het hem om de 4- jarige Gerjan los te krijgen. Moerland wilde kunstmatige ademhaling toepassen, maar zag dat het te laat was. Het jongetje had een hoofdwond. "Toen brak er iets in me", vertelt hij. Nadat de politie en de dokter waren gearri veerd, ging Moerland naar huis. "Ik had mijn plicht als mens gedaan. Maar vergeten zal ik dit nooit, 's nachts heb ik geen oog dichtgedaan." Volgens de politie heeft het doortastende optreden van Moerland de moeder en haar beide dochtertjes het leven gered. Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom - Tel. 0164-271500 Advertentie I.M. De nieuwe abonnementsprijzen voor 1996 zijn, volgens het advies van de Nederlandse Nieuwsblad Pers in verband met sterke (papier)kostenstijgingen, als volgt vastgesteld: - bezorgabonnement ƒ25,90 per halfjaar en ƒ47,30 per jaar, een jaarabonnement is dus ƒ4,50 goedkoper! (automatische incas so). - bezorging buiten de bebouwde kommen op Tholen/St. Philips- land ƒ59,00 automatische incasso of ƒ61,50 per acceptgirokaart of eigen overschrijving. - postabonnementen ƒ61,90 auto matische incasso of ƒ64,40 per acceptgiro of eigen overschrijding. Wij nemen aan, dat abonnees die een machtiging tot automatische overschrijving hebben verstrekt, ermee akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieu we abonnementsprijs wordt aange houden. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abon nementsperiode schriftelijk bij de Eendrachtbode gemeld te worden. De uitgever. Andere top SVRZ. De raad van bestuur van de SVRZ treedt terug in het kader van een reorganisatie. De heer Aertssen blijft volgend jaar aan als adviseur van de raad van toezicht en de raad van beheer, de heer De Bruijn krijgt een nog nader te omschrijven adviserende functie. De bestuurlijke leiding van de orga nisatie, die ondermeer Ten Anker en De Rozeboom exploiteert, komt tij delijk in handen van de heer Bot man. Die adviseert de stichting op dit moment en zal de komst van een nieuwe bestuurder (voor 3 tot 4 jaar) voorbereiden. De hele operatie moet leiden tot een slagvaardiger instel ling en een besparing op de kosten van de organisatie. Het drietal werd na het ongeluk opgevangen in de woning van W. van Nieuwenhuijzen. Mevrouw Van Herk is, rijdende in de richting van Sint-Philipsland, net voorbij de bocht bij de Hol lands Hoeve door onbekende oor zaak van de dijk geraakt. Tech nisch onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de auto geen man kementen had. Het voertuig was total loss. Het ongeval heeft een schok teweeggebracht in Sint-Phi lipsland. Gerjan van Herk is daar zaterdagmiddag begraven. Hij was de vierde dode die het verkeer dit jaar in de gemeente Tholen heeft geëist.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3