Controle snelheid Behoeder van Thools erfgoed toont grote variatie wenskaarten Proef met eten uit de magnetron Er is nog tijd voor een praatje Tentoonstelling in streekmuseum de Meestoof AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Ben de Graaft f t Tapijt Aanhangwagen is in trek bij het dievengilde Wedstrijd met de authentieke rommelpotten Gemeentelijk werk stil tot aan nieuwjaar J. Murre uit Poortvliet op Zeeuwse radio Donderdag 28 december 1995 52e jaargang no. 7 Op de drempel van oud en nieuw heeft streekn;.: >£ur,tj|le Meestoof in St. Annaland de deuren geopend voor een extra expositie over wenskaarten. "Een kleine, maar fijne tentoonstelling, heel spontaan ontstaan door een gene reus aanbod van ir. M.A. Geuze", zei voorzitter drs. T.G.A. Westerveld vrijdagavond bij de opening. Tot en met 6 januari kan men de zeer gevarieerde wensen, o.a. kerstkaarten van het koninklijk huis, bewonderen. Thuiszorg wil meer mensen helpen De warme-maaltijdvoorziening Tholen wil komend voorjaar gaan experimenteren met koel-vriesmaaltijden. Op die manier hoopt men iets te kunnen doen aan de fik se wachtlijst die voor de kant-en-klare maaltijden be staat. De stichting thuiszorg wil de proef betalen uit het overschot van 1994 en krijgt daarbij de steun van het gemeentebestuur. Onderscheid Kunstwerken 'n kamerbreed verschil 4800 bezoekers Deze week TERNEUZEN, Schoolweg 8 tel. 01150-97111 VLISS1NGEN, Koudekerkseweg 9 tel. 01184-18414 De politie houdt vrijdag 5 januari snelheidscontroles op de Ten Ankerweg in Tholen en de Postweg in Tholen. Zondag 7 januari is de Oesterdam aan de beurt. Buiten deze meldingen zullen er minstens zoveel niet aangekondigde controles wor den gehouden. Ook de speciale alco holactie loopt nog. Elke bestuurder kan er rekening mee houden, dat er ook overdag gevraagd zal worden om mee te werken aan een blaastest. De politie geeft aan, dat het gericht verkeerstoezicht 8 doden en 80 gewonden minder moet opleveren in het veiliger Zeeuwse verkeer. Aanhangwagens blijken gewild te zijn onder leden van het dievengil de. De afgelopen tijd registreerde de politie buitengewoon veel diefstal len van aanhangers. In de voorbije maand werd hiervan 39 keer aangif te gedaan in de regio Oosterschelde- bekken. Onlangs nog kwam een 68- jarige Sint-Annalander erachter dat zijn boottrailer was gestolen. En vorige week raakte een 59-jarige inwoner van Poortvliet zijn aan hangwagen kwijt aan dieven. Naar aanleiding van deze gegevens advi seert de politie eigenaars van aan hangers deze zoveel mogelijk op een beschermde, afsluitbare plaats te stallen zoals bijvoorbeeld in een schuur of garagebox. Als dat niet kan, is het raadzaam de wagen op een goed zichtbare plaats te stallen wegens de sociale controle. En ook is het volgens de politie goed om de wagen op slot te zetten met een degelijk slot. Middenstandsvereniging Smalstad organiseert zaterdag in Sint-Maar tensdijk een rommelpotwedstrijd. Tussen negen uur en half één 's mor gens kan men met een rommelpot meedingen naar de hoofdprijs: een fotocamera ter waarde van 399 gul den. Verder zijn er nog diverse prij zen te winnen. Deelnemers zijn wel aan voorwaarden gebonden. Een Keulse pot of blikken bus moet overspannen worden met een var kensblaas en daardoor moet een riet je gestoken worden. De blazen zijn gratis af te halen bij de slagers Op den Brouw en Slager. Andere vor men van rommelpotten zijn niet toe gestaan. Verder moet het originele liedje op de juiste wijze gezongen worden, het liefst in het Zeeuws. Bij diverse winkels zijn juryleden aan wezig die de rommelpot en het lied beoordelen. Deelnemers moeten hun naam en adres duidelijk zicht baar bij zich dragen. De prijsuitrei king wordt om vier uur in gemeen schapscentrum Haestinge verricht door wethouder I.C. Moerland. Het rommelpotlied luidt als volgt: 'k zo lang mee te rommelpot heloape 'k hin centje om 'n broodje te koape. lede boede nie, iede boede na, hee m'n centje in de rommelda. 't vèrrekje ei vier voetjes, vier voetjes in 'n staert. 't vèrrekje is héén centje waerd. 't ouwe jaer uut, 't nieuwe jaer in. Busje stae open en steek t'r wat in. Vrijheid. Dertien scholen voor voortgezet onderwijs en 210 basis scholen hebben in april de lesmap 'Een zee van vrijheid' van het RPCZ aangevraagd. Het betekent dat 80% van de Zeeuwse scholen rondom de bevrijding aandacht heeft geschon ken aan thema's als oorlog, onder drukking, vrijheid, verdraagzaam heid en anti-racisme. Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 25,90 per halfjaar. Per jaar 47,30, per post 61,90 per jaar. Losse nummers 1,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,43 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 10,- contant. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ir. Geuze toont de achterdeur van de Poortvlietse Zandhoeve, een door mevr. Boxhoorn (rechts) getekende kerstkaart. Links Meestoof-voor- zitter Westerveld, die een ingelijst exemplaar kreeg voor het streekmuseum. De Meestoof had nog een wedstrijd uitschreven voor de mooiste en origineelste Zelf gemaakte kaart. Er kwamen er bijna 100 binnen, voor namelijk van het eiland, maar ook uit bijvoorbeeld Bussum. Bij de kin deren tot 12 jaar werd de kaart van Arianne Goedegebuure uit de 's Gra- venkreek in St. Annaland door de jury bekroond. De prijzen voor de yol-yassenen gingen naar mevr. Gimter uit de Suzannaweg in St. Annaland en naar mevr. Quist- Hendrikse uit de Kerkstraat in Sta- venisse. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 6 januari te zien van 14.15 tot 16.45 uur. Behalve de kerst- en nieuwjaarskaarten zijn dan ook de merklappen nog te bewonderen. Meer dan de 140 inwoners die nu zeven dagen per week een warme maaltijd bezorgd krijgen, kan de stichting thuiszorg niet bedienen. Dat zou ten koste gaan van de kwa liteit van het eten en bovendien de bezorgers, allemaal vrijwilligers, te zwaar belasten. De routes zouden te lang worden. Koel-vriesmaaltijden kunnen uitkonlst bieden. Deze hoe ven niet perse op etenstijd bij de mensen afgeleverd te worden, noch hoeft de bezorging dagelijks te gebeuren. De bedoeling is om dat twee keer per week te gaan doen en daarvoor een aparte route uit te stip pelen. De keukens van De Schutse en Ten Anker kunnen deze maaltij den leveren tegen nagenoeg dezelf de prijs als de warme maaltijden. Daarvoor moeten machines aange schaft worden voor het invriezen en versneld afkoelen van de gerechten. Omdat de mensen ze in hun magne tron-oven moeten opwarmen, zijn speciale bakken nodig om de maal tijden in af te leveren. Al met al is daarvoor naar schatting 7000 gulden nodig. De kosten van de bezorging van deze koel-vriesmaaltijden wor den voor het overgrote deel gedekt door de bijdrage die de deelnemers betalen. Om te kunnen deelnemen aan de Thoolse maaltijdvoorziening, is een indicatiestelling nodig. Daarin zou een onderscheid gemaakt kunnen worden tussen mensen die een war me maaltijd moeten krijgen en ande ren die het ook met een koel-vries- menu afkunnen. De laatste categorie kan ook binnen de huidige gebruikers zitten en dat zou betekenen dat er ruimte gescha- De oproep van minister De Boer om uit milieu-overwegingen geen kerst en nieuwjaarskaarten te versturen, bracht oud-streekmuseum-voorzit ter Geuze juist op het idee om er een tentoonstelling over in te richten. "Bij mij thuis zijn de 100 kaarten inmiddels al gepasseerd, zodat de oproep van de minister niet hele maal heeft gewerkt", concludeerde ir. Geuze. Zelf is hij in elk geval een liefhebber, want wie bewaart er anders gedurende tientallen jaren zoveel wensen rond de kerst en de jaarwisseling. De kaarten van de leden van het koninklijk huis uit de periode dat hij kamerheer in buiten gewone dienst was. De nieuwjaars kaarten van het provinciaal bestuur van Zeeland en van het gemeentebe stuur van Tholen. Geheel in stijl zijn die te zien in de voormalige raads- en trouwzaal. Daar speelde tijdens de opening ook een klein orkest van de koninklijke fanfare Accelerando kerstliedjes. Een aantal leden van de bond van plattelandsvrouwen uit St. Maartensdijk had voor kerstversie ring gezorgd. De Engelsen hebben de kerstkaart uitgevonden. De oudste wens die in de Meestoof is te zien, dateert uit 1698 uit Amsterdam. Uit de eigen streek zijn twee brieven uit 1840 van Lindert Knook uit St. Maartensdijk tentoongesteld. En een meer eigen tijdse wenskaart van maritiem illu strator Koos Hoogendijk uit Oud- Vossemeer. De kern van de exposi tie is echter het grafisch werk van kunstenaars uit de periode 1920 tot 1970. Geen doorsnee kerstkaart, maar kunstwerken op de vierkante decimeter in hoog- en steendruk. Een hele bijzondere, die wat in een hoek is weggehangen, noemde ir. Geuze de kerststal van bohemien J.F. Doeve met een kop van Christus met de doornenkroon. De dieper lig gende betekenis van de geboorte van Jezus ten voeten uit. Iets aparts zijn voorts de acht houtgravures van Dirk van Gelder uit Veere. "U kunt zich hier zeker verwonderen", con cludeerde ir. Geuze. Mevr. Boxhoom-Urbanus sprak over een 'hele charmante tentoon stelling.' Zij overhandigde de 'behoeder van het Thoolse erfgoed' nog een door haar vervaardigde kerstkaart van de Zandhoeve, de Poortvlietse boerderij waar ir. Geu ze jarenlang woonde. Eenzelfde kaart van de achterdeur droeg mevr. Boxhoorn over aan het streekmuse um. Deze is te zien in de voormalige raadszaal. Museum-voorzitter Wes terveld noemde de tentoonstelling, die heel spontaan is ontstaan bij het opruimen van een kamer in het gro te huis van ir. Geuze in Wouw, een mooie afsluiting van een turbulent en goed jaar. "We komen dit seizoen op bijna 4800 bezoekers en dat is een mooie prestatie. We moeten elk jaar de lat wat hoger leggen, maar zoals Philips-directeur Timmer onlangs zei, door verandering en motivatie lukt het ons steeds weer. Deze expositie getuigt van de veran dering en ook de motivatie is uitste kend." De voorzitter bedankte de vrijwilligers voor hun inzet. Voor de opening van de tentoonstelling had den ze gezamenlijk erwtensoep gegeten in de Meestoof. Zowel het gemeentehuis als de gemeentewerkplaats in Scherpenis- se zijn deze hele week gesloten. Ook vandaag en morgen dus. Pas op 2 januari kan men daar weer terecht. Voor de burgerlijke stand is echter een uitzondering gemaakt wegens de wettelijke termijnen. Vandaag en morgen kan men tussen elf en twaalf uur op het gemeentehuis terecht om aangifte te doen van geboorte of overlijden. De reden hiervoor is dat de wet bepaalt dat een kind uiterlijk op de derde werkdag na de geboorte moet worden aangegeven (zaterdag, zondag en algemeen erkende feest dagen uitgezonderd). Dus een kind dat afgelopen vrijdag werd geboren, moet uiterlijk morgen aangegeven worden. Daarom is de burgerlijke stand toch bereikbaar. pen kan worden. Op dit moment moet iemand 65 jaar of ouder zijn om van de voorziening gebruik te kunnen maken. De stichting thuiszorg hield vorig jaar 8100 gulden over van de war me-maaltijdvoorziening. Het over schot na aftrek van de kosten van het experiment wil men gebruiken om bestaand materiaal dat versleten is te vervangen. De commissie welzijn praat donderdagmiddag 4 januari over de plannen. Dan komen nog twee zaken aan de orde. In de eerste plaats het project 'Nog meer stappen', dat moet voor komen dat kinderen met een ach terstand beginnen aan het basison derwijs. Het richt zich op kinderen van 2 tot 6 jaar, met name allochto nen en mensen in achterstandssitu aties. Verder komen de bezuinigin gen bij de gemeenschappelijke gezondheidsdienst aan de orde. Tholen denkt dat de GGD in vier jaar tijd 711.000 gulden kan beknib belen op de uitgaven. Vrijdag 5 januari van tien tót elf uur is Jaap Murre uit Poortvliet te horen in een nieuw programma van Omroep Zeeland. Dit programma gaat over de dialecten in Zeeland. Presentator Jan Zwemer praat deze keer met Murre over het Thoolse dialect. De Poortvlietenaar is pen ningmeester van de Zeeuwse vereni ging voor dialectonderzoek. Finale waterschap Tholen met lintjes en erepenningen Gouden PJZ verstuurt uitnodigingen reünie tot Australië toe Thuiszorg één loket en voortaan ook bestuurlijk onder één dak Kerstgeitjes in de Slabbecoornpolder Veel belangstelling, maar weinig vragen op burgeravond van gemeentebestuur Initiatief Anbo Sint- Maartensdijk voor gezamenlijk kerstfeest slaat Sint-Annalander Han van Vossen derde generatie full time jachtopziener Een terugblik op het voorbije jaar, maar ook op 25, 50, 75 en 100 jaar geleden Winnaar tentoonstelling Vredesduif Sint-Philipsland doet voor het eerst in tien jaar mee Terugblik op halve eeuw voetbalclub Vosmeer bij gouden jubileum DE RIJKE DENKT AAN DE TOEKOMST, DE ARME AAN HET HEDEN Dit nummer bestaat uit 32 pagina's Het jaar loopt ten einde. M.G. van As (links) en DJ. van Houdt uit Scherpenisse hebben elkaar op de Hoge Markt heel wat te vertellen. Ze volgen veel van wat er in het dorp en in hun wijdere omgeving gebeurt, bijna altijd op de fiets. Hier treffen ze elkaar in het centrum van het dorp. Zoals op vele plaatsen op Tholen en Sint Philipsland nog gebruikelijk: er is nog tijd voor een praatje. Ook in dit oudejaarsnummer is er weer heel wat te vertellen. In de bijlage over de gebeurtenissen in onze streek tij dens het afgelopen jaar, in de meeste gevallen voorzien van niet eerder gepubliceerde foto's. Maar ook over hoogte-en diepte punten 25, 50, 75 en zelfs HO jaar geleden. Zaken die toen actueel waren en nu tot de geschiedenis van de streek behoren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1