Zeeuwse muziekschool in kerstsfeer 14e VOLKS- M.H. Vermuë volgt proces biocatalyse Komt allen tesamen Jamila: 'Ik ben bruin, het is een mooie kleur' A*A*A. Kerstmis 1995 Plaatselijk nieuws Nationaal Comité kiest gedicht Allali Vijfhoek derft 18.320 gulden aan inkomsten Donderdag 21 december 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Sint- Maartensdijk Kerst op Rieburch Oud- Vossemeer Oud-St.Philipslandse gepromoveerd De 34-jarige mevrouw ir. M.H. Vermuë uit Langbroek, oud-inwoonster van Sint-Philipsland, is aan de land bouwuniversiteit te Wageningen gepromoveerd tot doc tor in de landbouw- en milieuwetenschappen. Het onder werp van haar promotie-onderzoek heeft op het eerste gezich weinig met deze titel gemeen: Biocatalyse in ongebruikelijke oplosmiddelen. Bijwerkingen Tholen vreest commerciële toer van Deltan VVD tegen opslagplaats gemeentewerken Dichten doet ze niet. Uitblinken in taal evenmin maar toch is haar gedicht uitgekozen uit de inzendingen van 50 basisscholen uit het hele land. Het staat zelfs in zwarte inkt gedrukt op een kaart dat in een mapje van zes kaar ten wordt uitgegeven door het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Niet alleen feest Gezinsviering Sint- Annaland St.Annaland zingt Comt nu met Sangh Rehobothkerk Christmas Rave Intercultureel jaareinde Kerstnachtdienst Poortvliet Kerst zondagsschool Avonddienst Sint- Philipsland Volkskerstzang onder leiding van Heieen Troost. Ds. W.C. Meeuse verzorgt de medi tatie. De zangavond begint om half acht. Vanavond (donderdag) zijn alle groepen van basisschool De Rie burch op school voor hun jaarlijkse kerstviering. De kleutergroepen doen dat gezamenlijk in een feeste lijk versierde hal. De overige klas sen vieren het in hun eigen lokalen die allemaal zijn omgetoverd tot zalen in kerstsfeer met veel rood, groen, wit en natuurlijk met een kerstboom. De zelfgemaakte kerst stukjes, de brandende kaarsen en feestelijke kleding zorgen voor een prettige sfeer en iedereen doet z'n best om deze avond goed voor de dag te komen. De groepen 1 en 2 hebben verschillende liedjes inge studeerd, het gedicht van de tien kleine kaarsjes wordt uitgebeeld en er is een echt orkestjes. Met accor deonbegeleiding wordt er gezongen en aan de hand van dia's wordt het verhaal 'Het aller mooiste kerstge schenk' verteld. Zilveren twinkel is de titel van de kerstmusical die groep 4 instudeerde en de kinderen van groep 3 vormen het publiek. Ze krijgen het verhaal te Men hartelijk uitgenodigd voor de P.M. van Eekelen De herdertjes waren al dagen en nachten, hun kudde aan 't hoeden in Bethlehems veld. Ze hadden alweer, maar dat kwam door het wachten, en deels door verveling, hun schaapjes geteld. Toen hoorden zij plols'ling de stem van een vreemde, van wie was die stem en waar kwam zij vandaan? De stem kwam van boven en 't leek een ontheemde, ze hadden de boodschap totaal niet verstaan. Zij hielden zich stil, om het nog eens te horen, en daar was de stem weer, maar nu uit het dal: "Er is deze nacht een klein kindje geboren, het ligt in een kribbe daarginds in een stal." "Hosanna" en "Glorie aan God in den hoge", dat hoorden zij toen van een engelenkoor. Zij luisterden stil met hun hoofden gebogen, de hemelse stemmen, die zongen maar door. De herdertjes wilden zo dolgraag gaan kijken, maar één moest daar blijven als enige wacht. De rest ging op zoek en pas dan zou wel blijken, of't kindje daar echt was geboren die nacht. Ze hadden de weg naar de stal snel gevonden, en knielden daar samen bij 't kindeke neer. Men zag dal een os en een ezel daar stonden, die zorgden voor warmte, 't Was killig koud weer. Er werden die nacht ook twee lamm'ren geboren, een tweeling was dat, maar dat kwam wel meer voor. Het moederschaap liet zich heel duidelijk horen, de tweeling, die had dat geluid al snel door. De herdertjes wilden het kindje wat gevens "Wat dacht U" vroeg d'oudste, "zou 't dat mogen zijn? De moeder met de tweeling is ook een nieuw leven, die geven wij samen aan 't kindeke klein." De jongste der herders, die mocht ze gaan halen, de lammekes droeg hij. De moeder liep mee. Ontvangers en gevers, ze stonden te stralen, zo was bij de kribbe een ieder levree. Als wij nu eens samen naar 't kindeke gingen. Met samen bedoel ik dan iedere mens Zoals de soldaten, de rampvluchtelingen, die 't land binnenkomen bij iedere grens. Maar ook grote leiders van strijdende landen, dictators, verkrachters, de sluipmoordenaars. Dan vouwen wij samen de schuldige handen, voor vrede op aarde, want die is zo schaars. De herdertjes zijn weer terug bij hun schapen, die graasden nog steeds op dat groot, open veld. Het kind in de kribbe zal nu ook wel slapen, en toen werden nog eens de schaapjes geteld. i Mevr. Vermuë groeide op in Sint- Philipsland. Ze bezocht er openbare basisschool De Luyster. Daarna leerde ze verder aan het Thomas More-college in Oudenbosch. Ver volgens studeerde ze aan de hbo- opleiding voor analisten Stova en bezocht aansluitend de landbouwu niversiteit Wageningen waar ze cum laude afstudeerde in de moleculaire wetenschappen. Onlangs promo veerde ze tot dr. in de landbouw- en milieuwetenschappen. Haar promotie-onderzoek gaat over het proces van biocatalyse. Dat wil zeggen het produceren van bepaalde stoffen voor de organisch/chemi sche industrie door gebruik te maken van enzymen. "In deze industrie worden stoffen gemaakt voor bijvoorbeeld medicijnen en De gemeente Tholen loopt in 1996 een bedrag van 18.320 gulden aan inkomsten mis door het vertrek van het Planciuscollege uit de Vijfhoek op de hoek Jan van Bloisstraat/Mo- lenvlietsestraat. Het in 1987 afge sloten huurcontract loopt eigenlijk nog tot 31 juli 1997, maar het minis terie verstrekt al sinds 1 augustus 1994 geen vergoeding meer gezien het geringe aantal leerlingen voor reformatorisch vormingsonderwijs in Tholen. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger infor meerde of er met de afdeling kunst zinnige vorming van het Ooster- scheldecollege nog overleg gevoerd wordt over verhuizing van Meul- vliet naar de Vijfhoek. Volgens wet houder J. Versluys houdt dat ver band met het akoestiek onderzoek in Meulvliet voor huisvesting van de jongerensoos Thjos. Verhuizing zou echter van korte duur kunnen zijn als de subsidie afgeschaft wordt. Raadslid M.A.J. van der Linde vond de druiven zuur, want naast een exploitatieverlies voor de Vijfhoek verspeelt de gemeente Tholen ook activiteiten. Wethouder Versluys noemde dat twee heel verschillende zaken. geur- en smaakstoffen. Nu worden die op een chemische wijze gepro duceerd. Het vervelende daarbij is dat er vaak meerdere stoffen onstaan waarvan een aantal een bijwerking veroorzaakt. Dat is vaak het geval bij medcijnen", legt mevr. Vermuë uit. "Het kalmeringsmiddel Softe- non is daar een pijnlijk voorbeeld van. De werking was op zich wel goed, maar bij zwangerschap ont stonden er negatieve effecten voor het kind. Bij de biocatalyse produ ceert men slechts één zuivere stof. Het is bekend dat enzymen oplossen in water, zoals we bijvoorbeeld bij waspoeder zien. Maar ze lossen niet op in olie- of benzineprodukten. Ik was geïnteresseerd in die toepassin gen. Dus we hebben in het onder zoek enzymen in een twee-fasensys- teem van water en bijvoorbeeld ben zine gebracht. Deze stoffen mengen niet met elkaar. De enzymen reage ren met het water en produceren de stof die wij nodig hebben. Die stof mengt wél met de benzine. Als je het water en de benzine vervolgens scheidt en de benzine afstookt, houd je de pure stof over. Dat is, simpel gezegd, wat er gebeurt." De methode is volgens mevr. Ver muë niet splinternieuw, want al eer der is er iemand met het idee bezig geweest. Maar het onderzoek ernaar is wel geleid door de oud-St.Philips- landse. "Het was voor Wageningen een vrij nieuw stuk onderzoek. Alles is in laboratoria getest", zegt mevr. Vermuë die bewust voor een prak tisch promotie-onderwerp koos. "Ik ben niet iemand die zich jarenlang met een stukje theorie bezig houdt. Desondanks komt er natuurlijk wel veel theorie bij kijken, maar het is een praktische toepassing." Momenteel woont mevr. Vermuë in Langbroek (net onder Doorn) en werkt als post-doctoraal docent aan de landbouwuniversiteit in Wage ningen. Zij ontwikkelt daar de colle ges en bereidt ze voor. Filmcatalogus. Onlangs is de her ziene en aangevulde catalogus 'Zee land in film en video' gepresenteerd. Het is een inventarisatie van film en video (tot 1970) over Zeeland en de Zeeuwen. De catalogus is niet te koop. maar wel te zien bij het Rijks archief in Zeeland, het streekarchi- vaat Schouwen-Duiveland, de gemeentearchieven en het Zeeuws Documentatiecentrum. De gemeenteraad van Tholen houdt haar hart vast, wanneer Delta Nuts bedrijven nog meer op de commer ciële toer gaat en de kleinverbrui kers de dupe worden van de finan ciële risico's. Dat bleek maandag middag bij een discussie over het ondernemingsplan 1996 van Deltan. P. van Belzen vreesde, dat het nuts bedrijf een concurrent wordt voor de gemeentelijke rioleringsplannen. "Je zit zo op een hellend vlak", vond ook M.A.J. van der Linde. Hij pleit te ervoor om de commerciële activi teiten van Deltan principieel af te grendelen in een apart bedrijf om de risico's voor de kleinverbruikers te beperken. "De eerste eis voor Deltan is om de inwoners van energie te voorzien tegen een nutsprijs", aldus het PvdA-raadslid. Wethouder J. Versluys zei op één lijn te zitten met de raadsleden, zoals dat ook het geval bleek tijdens uitgebreid voor overleg met de Bevelandse gemeen ten. "Wij verschillen niet van zorg. Deltan moet heel voorzichtig zijn met nieuwe activiteiten, want wij willen niet, dat de kleinverbruikers het gelag betalen. Uitbreiding van taken zoals de Deltan dat wil, gaat veel te ver. De provincie bezit echter 50% van de aandelen in Deltan", zei de Thoolse wethouder. De VVD-fractie heeft maandagmid dag tegen de vervanging van de opslagplaats voor gemeentewerken aan de Molenvlietsedijk in Tholen gestemd. Mevr. E. Frigge-Hogestee ger verweet b. en w. 'meten met twee maten.' "Deze grond heeft een agrarische bestemming en de gemeente moet daarom het goede voorbeeld geven door de loods op het industrieterrein te bouwen. We zijn immers tegen verstening van het buitengebied", merkte het VVD- raadslid met veel sarcasme op. Het college reageerde niet, maar wel P. van Belzen. "Wie meet er met twee maten?", wilde het RPF/GPV-raads- lid van de liberalen weten. "U wilde toch de nieuwbouw (van de familie Rinses-red) in het buitengebied van Scherpenisse wel toestaan?" Vol gens mevr. Frigge speelde daar een menselijk aspect mee en verder deed ze er het zwijgen toe. De opslagplaats van gemeentewer ken in Tholen valt duurder uit dan gepland. Op grond van de milieure gels moet er een vloeistofdichte vloer komen. Verder dient de loods op de riolering in de Hoogaarsstraat te worden aangesloten. De aanwe zigheid van asbestgolfplaten lever den bovendien hogere sloopkosten op. zaterdag 23 decemÉer 1995 Zaal open 19.00 uur Aanvang voor programma 19.15 uur Aanvang 1930 uur Hfcreatie gebouw Maestinge Sint- Maartensdijk Vrij entree fMet medewerking van: SmaCstads OVfannentcgoTj ^Niuziefcuercniging TLuterpe Fast. A.J. v.d. 'Brule drs. FjenfLanooy 1Burgemeester MA., van der Munnif Jamila Allali met haar bijdrage aan het mapje kaarten met gedichten en tekeningen over tolerantie van het Nationaal Comité 4 en 5 mei. Jamila Allali uit Sint-Maartensdijk is er heel blij mee. De 13-jarige leer linge van het Schelde College kreeg het nieuws dat haar pennevrucht was uitgekozen te horen op De Rie burch, de openbare basisschool waar ze op zat toen ze het gedicht schreef. Uit handen van juffrouw C. Moeli- ker kreeg ze de brief van het Natio naal Comité met het mapje dat van af februari in de boekhandel te koop is. De middelbare scholiere was zonder verdere uitleg gevraagd naar haar vorige school te komen. Maar Jami- la's,vermoeden bleèk juist: "Het kon alleen maar voor dat gedicht zijn. Voor de rest wist ik het niet." Het Nationaal Comité 4 en 5 mei vroeg tijdens het lustrumjaar 1994- 1995 de scholen tekeningen en gedichten te maken die pasten in het thema over vrijheid. Om het verle den en het heden te verbinden koos het Comité artikel 1 uit de Neder landse Grondwet, dat gaat over het gelijkheidsbeginsel en het discrimi natieverbod. Een mond vol voor de kinderen van de basisschool, maar de leerkrachten konden dit aan de hand van een les brief op verschillende manieren met de kinderen uitwerken. De Rieburch koos voor het maken van gedichten. De leerlingen konden een zoge noemd elfje maken, een korte tekst van elf woorden in vijf regels en een rondeel van acht regels. Jamila koos voor een rondeel waar van regel 14 en 7 hetzelfde moeten zijn. Dat geldt ook voor de regels 2 en 8. Daarbij moesten de kinderen opschrijven wat ze anders hebben dan anderen, een kenmerk van zich zelf. Wat daar zo bijzonder aan is en wat daarmee gebeurt. Jamila dichtte het volgende: 'Ik ben bruin het is een mooie kleur op straat schelden ze me uit ik ben bruin en ik zeg niks terug ik ben bruin het is een mooie kleur' Is voor de een rood haar een ken merk, voor een ander sproeten of een lange neus, voor Jamila is dat haar huidskleur, zegt ze. "Dat is dan het eerste waar ik aan denk." Jamila, kind van Marokkaanse ouders, wordt op straat wel eens uitgeschol den, zoals ze in het gedicht schrijft. Dan roepen ze: hé bruine of Turk, maar ze roepen nooit Marokkaanse. Ik loop dan gewoon door. Soms ben ik wel eens kwaad maar meestal kan het me niks schelen." Het valt wel op, zegt ze, dat ze nooit door kinderen uitgescholden wordt die haar kennen of met wie ze in de klas of op school zit. "Het zijn altijd andere kinderen die je niet kennen. Op je eigen school gebeurt dat niet. Iedereen kent je." Afgelopen zomer bezocht Jamila Nador, een stad in het noordoosten van Marokko. Daar werd ze niet uit gescholden, vertelt ze. De kinderen in groep 8 maakten allemaal een gedicht en samen kozen ze er de beste uit. Ook het elf je van Judie Riedijk was volgens de kinderen zo goed dat ze dat ook maar hebben ingezonden, hoewel de school maar één tekening of één gedicht mocht insturen. Het maken van het rondeel was geen grote opgave. Moeliker: "Door het schema van steeds terugkerende zin nen was het makkelijk om te doen. Het wordt ook goed uitgelegd." De lesbrief 'Vijftig jaar vrij' van het Nationaal Comité paste in de lessen die de school aan de bevrijding besteedde. "Vanaf februari zijn we daar mee bezig geweest. In klassegesprekken over discriminatie en vooroordelen en de rechten van het kind. We heb ben ook het mensenrechtenlied van Boerstoel gezongen en een video band bekeken. Dat sloot er allemaal op aan. Je bent wel met de bevrijding bezig, maar om het alleen maar te vieren voMen we niet voldoende. Het is niet alleen feest met spelletjes en versierde wagens. Op deze manier was het logischer omdat het over nu en de toekomst gaat." De deelname aan de lesbrief van het Nationaal Comité viel overigens tegen. Alle basischolen in Neder land waren benaderd, slechts vijftig reageerden. Er werden ongeveer evenveel tekeningen als gedichten ingestuurd. Oorlog, vrijheid en dis criminatie waren de drie thema's die naar voren kwamen. Het Comité koos voor de laatste twee catego rieën om ze te verwerken tot kaarten omdat die het meeste over het heden zeggen, zo zegt de voorlichter van het Nationaal Comité in Amster dam. Of er nog een feestelijke presentatie komt, is nog niet duidelijk. Mocht dat zo zijn dan wordt Jamila uitge nodigd daarbij aanwezig te zijn. Het mapje kaartjes bewaart ze. Inde Gasthuiskapel in Tholen heerste zaterdagmiddag al een kerstsfeer. De uitvoering van de Zeeuwse muziekschool stond helemaal in het teken van het naderende kerstfeest. Het kinderkoor onder leiding van Janny Dieleman zong acht bekende en minder bekende kerstliedjes. Van 'Hoe leit dit kindeke' tot' David en Daniël'. Ook Engelse, Duitse en Franse nummers passeerden de revue, maar dan bij de instrumen tale optredens. Een saxofoonensemble, een groepje gitaristen, strijkers en blokfluiten samen en een solo van Matthijs Keij op accordeon. Ook een blokfluitgroep kwam in actie, bestaande uit Marjolein Akkermans, Bonny Raadsen, Irene Smit, Liesbeth Snoep en Jolanda van 't Veer. Met 'Eer zij God in onze dagen' sloot het kinderkoor de uitvoering af. De belangstelling was, met een vijftigtal luisteraars, de helft minder dan vorig jaar. rh de Rooms-Katfiofieke kerk vindt zaterdagavond een kerstgezinsvie ring plaats nfiet als thema 'Op weg naar de stal'. Kinderen verzorgen de gebeden, en de samenzang wordt begeleid door accordeonclub de King Corns. De dienst begint om half acht. Zaterdagavond wordt er in de Nederlandse Hervormde kerk een kerstzangavond gehouden met als thema 'Sint-Annaland zingt'. Behal ve veel samenzang kan men ook luisteren naar het christelijk gemengd zangkoor VZOS en het jongerenkoor The Young Voices onder leiding van Rinus van Gorsel en het kinderkoor Soli Deo Gloria Christelijk gemengde zangvereni ging Comt nu met Sangh zal zater dag om half acht voor het eerst een kerstzangavond organiseren in de Nederlandse Hervormde kerk. Behalve Comt nu met Sangh onder leiding van Johan Nijsse, werken aan deze dienst verder mee: organist Leo Nijsse en panfluitist Leon Bee- ke. De opening, meditatie en slui ting zijn in handen van ds. D.J. van Eckeveld. Dinsdag, tweede kerstdag, wordt er in de Rehobothkerk aan de Hoog aarsstraat een kerstzangmiddag gehouden. Hieraan verlenen drie koren hun medewerking: mannen koor Rehoboth onder leiding van Rijk Rijkse, jeugdkoor Sjaloom onder leiding van Corné Egas en gemengd koor Crescendo onder lei ding van Paul Heijboer. Ook tenor Johan Baaij is te beluisteren. De bij eenkomst begint om half drie. De jongerensoos THJOS houdt zaterdagavond haar kerstfuif in het jeugdhonk van gemeenschapscen trum Meulvliet. Deze keer is voor het thema 'Christmas Rave' geko zen. In de loop van de avond worden er prijzen verloot. Iedereen tussen de twaalf en zestien jaar is welkom van half acht tot elf uur. Het Oosterscheldecollege organi seert vanmiddag een interculturele eindejaarsviering met zijn cursisten. Door mensen uit verschillende lan den iets te laten bakken of koken en door spelletjes te doen wil het Oos terscheldecollege het goede voor beeld geven. De eindejaarsviering duurt van één uur tot half vier. De Hervormde Gemeente Immanuël en de Gereformeerde Kerk vieren zondagavond traditiegetrouw samen de kerstnachtdienst in de Ichthus- kerk aan de Doelweg. Voorganger is Hervormd predikant ds. C. Balk. Aan deze dienst verleent het gere formeerd gemengd zangkoor Canti- cum onder leiding van I. Riedijk zijn medewerking. Verder zal deze fees telijke dienst opgeluisterd worden door een muziekgroep onder leiding van mevr. J.C. Zwaan-van Duiven- dijk. De dienst begint om tien uur. De kinderen van zondagsschool Kleine Kracht vieren zaterdagavond het kerstfeest. Ze doen dat samen met ouders en belangstellenden van af zeven uur in dorpshuis 't Ouwe Raed'uus. In de Gereformeerde Ontmoetings- kerk aan het Zuidplantsoen wordt zondag de jaarlijkse kerstavond- dienst gehouden. Medewerking wordt verleent door vocalgroup Rejoice uit Anna Jacobapolder. Voorganger is ds. P.J. de Buck en het orgel wordt bespeeld door Dick Uijl. De dienst begint om negen uur. zien van een eigenwijze kerstster die graag aan de hemel zou willen staan. Om dat te bereiken geeft de nodige problemen. Maar tenslotte neemt een vogel hem mee naar boven. Ver der worden er liedjes gezongen en gedichten voorgedragen. De mid den- en bovenbouw heeft ook een gevarieerd programma dat groten deels door de kinderen wordt uitge voerd: Toneelstukjes, poppenkast, zelfgeschreven kerstgedichten, een hoorspel, blokfluit- en keyboardspe lers, een zangkoortje en een kerst verhaal. Halverwege het programma is er een eenvoudige kerstmaaltijd met krentebollen en chocolademelk. Morgenmiddag om twaalf uur begint dan de vakantie. Het Smalstads Mannenkoor en muziekvereniging Euterpe tekenden ook dit jaar weer voor de organisatie van de traditionele volkskerstzang in gemeenschapscentrum Haestinge. Zaterdag wordt die voor de veertien de keer gehouden. Naast het optre den van de organiserende verenigin gen zal er ook een flink deel van de tijd worden besteed aan samenzang, begeleid door Euterpe. Burgemees ter H.A. van der Munnik opent de avond, emeritus-pastoor A.J. v.d. BrQle en drs. Rienk Lanooij houden een overdenking en mevr. Goozina Steketee verzorgt een declamatie. De volkskerstzang begint om half acht, maar vanaf kwart over zeven speelt Euterpe al een voorprogram ma.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 21