Ongelukken, auto total loss en de koffiekopjes trillen van tafel Kleuter verongelukt in Sint-Philipsland Bouwkosten alsnog voor rekening Kraal Onderscheiding voor steunpilaar kerkelijk jeugdwerk Vossemeer Snerttocht met thema: tekenfilms AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Twee weken cel voor onverzekerd rijden Voogt maakt kunstwerk in Tholen Predikant weg Gemeente grote afwezige hoorzitting Stoofstraat Poortvliet M.C. Droogers krijgt zilver voor veertig jaar zondagsschool Donderdag 21 decemb 52e jaargang BIBLIOfy^ De bewoners van de Stoofstraat en het Zuidplantsoen in Poortvliet zijn boos op de gemeente. Dat bleek donder dag tijdens een hoorzitting over de herinrichting van de Stoofstraat. De provincie presenteerde het plan, maar de gemeente (die het niet helemaal eens is met het ontwerp) stuurde geen vertegenwoordiger. Dat viel verkeerd bij de aanwezigen. Snelheid of trilling? Bij een tragisch ongeval op de Oostdijk in Sint-Philipsland is gisterenmiddag de bijna vijfjarige Gerjan van Herk uit Sint-Philipsland om het leven gekomen. De auto waarin het kind zat, reed kort na twee uur ter hoogte van de Hollands Hoeve van de dijk en kwam ondersteboven in een brede watergang terecht, aan de kant van de boerderij. De moeder en een zusje van het slachtoffer konden ongedeerd uit de auto komen. Over de toedracht van het ongeval kon de poli tie bij het sluiten van deze krant nog geen mededelingen doen. De verslagenheid op Sint-Philipsland, waar het nieuws over het ongeval snel bekend was, was groot. De omgekomen kleuter zat in groep 1 van de Koningin Juliana- school. Meteen na het ongeluk zette de politie de Oostdijk aan weerskanten af om nieuwsgierigen op een afstand te houden. Het lichaam van de kleuter werd met een lijkwagen naar De Rozeboom gebracht. Een bergingsbedrijf uit Steen bergen haalde de vernielde auto uit de sloot. Oud-directeuren verliezen kort geding Het ministerie van onderwijs hoeft de bouwkosten van montessorischool De Kraal in Tholen niet te vergoeden. De Raad van State heeft dat bepaald en daarmee een eer dere uitspraak van de Middelburgse rechtbank vernie tigd. Het schoolbestuur, de Montessorivereniging Tho len, dreigt nu zeven ton te moeten ophoesten. Scholenfederatie EMSPAARBANK Deze week Wegens zijn verdiensten voor het kerkelijk jeugdwerk in zijn woonplaats is M.C. Droogers uit Oud-Vossemeer een dag voor zijn 59e verjaardag koninklijk onderschei den. Burgemeester H.A. van der Munnik speldde hem zaterdagmiddag thuis de zilveren eremedaille van de orde van Oranje-Nassau op. De verraste Droogers was er bijzonder van onder de indruk. Jeugdraad Gulden R~ -L Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wandelsportclub Vosmeer organi seert op zaterdag 30 december de traditionele snerttocht om en in Oud-Vossemeer. Het thema is deze keer 'tekenfilms'. Er zullen diverse figuren verstopt zijn in het dorp en die moeten tijdens de looptocht gevonden worden. De deelnemers moeten bovendien raden uit welke tekenfilm de betreffende persoon komt. De tocht is ongeveer zeven kilometer lang, zodat men er met het hele gezin aan kan deelnemen. De snerttocht begint om zeven uur bij café Hof van Holland. Onderweg krijgen de deelnemers enkele ver snaperingen en aan het eind natuur lijk de erwtensoep. Mensen die mee willen doen aan de tocht kunnen zich tot uiterlijk 23 december opge ven bij Koos Bosters tel. 0166- 672623 of Leo Havermans 0166- 672723. Dhr. T.P.W. (52) uit Tholen en mevr. M.M. (59) uit Tholen moeten twee maanden de cel in en mogen zes maanden geen auto besturen omdat ze herhaaldelijk zijn betrapt op onverzekerd rijden. De recidivis ten lieten vrijdagmiddag voor het kantongerecht van Tholen welis waar verstek gaan, maar voor offi cier van justitie mevr. mr. H.I. den Hartog en kantonrechter mr. H. de Bruin was de maat meer dan vol. Geen geldboete dit keer meer, zoals de drie voorafgaande keren nog wel het geval was, maar gevangenis straf. En bij mevr. M. werd een eer der gegeven voorwaardelijke straf van drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid werkelijkheid. De 24-jarige A.C.G. uit Stavenisse was twee keer aangehouden voor onver zekerd rijden en dat ook niet voor de eerste maal. Dat leverde hem 750 gulden boete op en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Onverzekerd op een bromfiets rij den, leverde L.L.L.C. 120 gulden boete op. Voor een niet geldig ken teken deel III kreeg A.C.M. van S. uit Oud-Vossemeer bij verstek 75 gulden boete. Dominee A.G. Boogaard van de Christelijk Gereformeerde Kerk ver laat Tholen. De predikant heeft een beroep aangenomen naar Schiedam. De afscheidsdatum is nog niet vast gesteld. Dominee Boogaard bedien de zowel de gemeenten van Oud- Vossemeer als van Tholen. Hij werd hier in augustus 1988 bevestigd en ging bij zijn komst in Oud-Vosse meer wonen. De snelheid van het verkeer in de Stoofstraat te Poortvliet is een probleem. De provincie ziet - op verzoek van de BBA - af van eenrich tingsverkeer op het Zuidplantsoen (hier onderaan de foto), maar ligt nu nog met de gemeente in de clinch over twee plateaus waarvan er een bij de tweede afslag naar het Zuidplantsoen moet komen. Zo'n 35 mensen kwamen naar de bij eenkomst in 't Ouwe Raed'uus. De Stoofstraat krijgt (als het aan de pro vincie ligt) twee zogenaamde pla teaus. Dit zijn stukken waar de weg zo'n 15 cm hoger ligt over een leng te van 15 a 20 meter. Deze plateaus komen net voor de bebouwde kom aan de kant van Scherpenisse en op de splitsing met de Zuidstraat. Een eindje na café Tolrust komt er dan een middengeleider te liggen en ver derop in de Stoofstraat nog drie wegversmallingen met zogenaamde 'druppels'. De gemeente heeft de provincie echter laten weten dat ze niets ziet in de plateaus. Dit vanwe ge het 'doorgaande karakter' van de Stoofstraat. Ofwel, er moet teveel (vracht)verkeer door. En er gaat héél veel verkeer door de Stoofstraat. Zo'n 7000 auto's per dag rijden er over de weg en daarvan bestaat zo'n tien procent uit vracht verkeer. De ambtenaar van de pro vinciale dienst milieu en waterstaat die het allemaal moest komen uit leggen, was W.J. Blommaert, bijge staan door ambtenaar M.M. Moer land uit Sint-Annaland. Blommaert begon met wat cijfers over de ver keersveiligheid. In 1992 registreer de de politie acht ongelukken in de Stoofstraat. Daarbij vielen geen gewonden. In 1993 waren er vier ongevallen waarbij één keer gewon den vielen en vorig jaar was er zeven keer een ongeluk waarvan driemaal met letsel. In acht gevallen was er een geparkeerde auto bij betrokken en drie keer had de ver oorzaker teveel alcohol genuttigd. De gemiddelde snelheid in de Stoof straat werd op twee punten gemeten. Bij de bebouwde-komgrens vanuit de richting Scherpenisse was de gemiddelde snelheid 48 km per uur en vijftien procent van de bestuur ders reed harder dan 58 km per uur. Aan de andere kant, bij het Zuid plantsoen, was de gemiddelde snel heid in de richting van Tholen 50 km per uur en vijftien procent reed harder dan 60 km per uur. In de rich ting van Scherpenisse waren die cij fers hier gemiddeld 46 km per uur en vijftien procent reed sneller dan 56 km per uur. Dit alles, samen met trillingsoverlast en het feit dat het verkeer (en met name vrachtwa gens) bedreigend overkomt op voet gangers die over willen steken, vormt het probleem voor de bewo ners. De bewoners trokken aanvankelijk fel van leer tegen Blommaert. "Niet alle ongelukken komen bij de poli tie", zei dhr. Balk uit het Zuidplant soen. "Wij kijken op een strook groen en daar vliegen elk jaar wel een paar auto's of motoren uit de bocht. En dat wordt niet gemeld, maar het gebeurt wel." Blommaert gaf toe dat de provincie niet alle ongevallen kent, omdat sommige niet bij de politie geregistreerd staan. Mevr. De Lange uit de Stoof straat vond het hoog tijd dat er wat gebeurt. "Bij ons voor zijn er al lan taarnpalen uit geramd, onze auto is total loss gereden en de koffiekopjes trillen van tafel", zei de bewoonster die hierop veel bijval kreeg. "Er is inderdaad trillingsoverlast. Daar hebben we geen metingen van, maar je hoeft maar op de stoep te gaan staan en je merkt het vanzelf', zei Blommaert. "Maar daar kunnen we verder erg weinig aan doen. Er liggen kabels en leidingen onder de weg en dus moet die gemakkelijk open te breken zijn. Asfalt kun je daar dus niet wegleggen. Maar >we hebben al zoveel mogelijk gedaan door de klinkers schuin te straten (in keperverband) en er ligt een dem pende gebonden steenfundering onder." Blommaert maakte duidelijk dat het een afweging zal worden voor de bewoners van de Stoof straat. "Is het terugbrengen van de snelheid het u waard dat er wellicht een andere vorm van overlast (geluid en trillingen) voor terug komt? ZIE VERDER PAG. 7 i De Kraal is enkele jaren geleden gebouwd. De gemeente schoot de bouwkosten, ruim 1,3 miljoen gul den, voor in afwachting van de ver goeding van het rijk. Maar het schoolbestuur verzuimde tijdig een kopie van de bouwopdracht naar Zoetermeer te sturen, wat nodig was geworden door een wetswijziging in de zomer van 1992. Daarop trok het ministerie de in 1990 verleende toe stemming in en weigerde het geld uit te betalen. Schoolbestuur en gemeente maakten bezwaar tegen dat besluit en kregen gelijk van de rechtbank in Middelburg. Het ministerie werd onzorgvuldigheid verweten. Op welke gronden de Raad van State dit vonnis nu heeft vernietigd, is nog niet bekend. De Thoolse onderwijswethouder J. Versluys noemt de uitspraak met name voor het schoolbestuur 'niet prettig'. Een nieuwe bouwaanvraag is inmiddels weer wél door het ministerie goedgekeurd. Maar dan voor een lokaal minder (vier in plaats van de vijf die er al staan), wat drie ton scheelt in de vergoe ding. Omdat het geld vier jaar later wordt betaald dan de bedoeling was, komt daar nog eens vier ton aan ren telasten bovenop. Samen zeven ton en dat geld heeft het schoolbestuur niet. Niettemin is de school aansprake lijk, zegt Versluys. Hij weet niet of een dergelijk geval gedekt wordt door de aansprakelijkheidsverzeke ring van de school. Of misschien kunnen anderen, zoals de besturen bond, aansprakelijk gesteld worden. Het schoolbestuur zal zich pas over nadere stappen beraden als de gemotiveerde uitspraak van de Raad van State bekend is, meldt directeur F. Rodenburg in een reactie. In een andere zaak heeft de gemeen te wél een succesje geboekt. De leerkrachten G.T. Bril uit Sint- Annaland en J. Plekkenpol uit Sint- Philipsland hadden in kort geding geëist dat ze hersteld zouden wor den in hun functie van directeur van respectievelijk de De Casembroot- school en De Luyster. De rechter heeft die eis gisteren afgewezen, maar ook hier laat de motivatie van het hoe en waarom op zich wachten. De acht openbare basisscholen in Tholen vormen sinds augustus een federatie. De directeuren zijn sinds dien 'locatieleider' en krijgen een buitenschoolse directeur boven zich. Plekkenpol en Bril hebben zich van meet af aan verzet tegen wat zij zien als een degradatie. Onze kantoren zijn op VRIJDAG 29-12- 95 GESLOTEN NMS-Spaarbank Tholen NMS-Spaarbank St. Philipsland Ass. en adm. kntr. Noord-Zeeland. De medewerkers van deze kantoren wensen iedereen gezegende kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar. Oprichter J.M. Schot kijkt terug op halve eeuw hout- en bouwbond CNV Boeren betalen volgend jaar geen verontreinigingsheffing Motor ouderengymnastiek stopt na achttien jaar Doffers mooier dan duivinnen op tentoonstelling Trouwe Duif Toon Bolier stopt; einde aan drie generaties sluiswachters Verkaveling met weinig geld doet landbouwbelang onvoldoende recht, zegt A.A. van Nieuwenhuijzen Jamila: Ik ben bruin, het is een mooie kleur P. Stouten: Taxeren wildschade heeft geen enkele zin WIK glimt van trots bij show zevende lustrum WIE DE DUISTERNIS NIET HINDERT, ZAL NIET NAAR EEN LICHT ZOEKEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Har Voogt uit Steenbergen is door b. en w. uitverkoren om het kunstwerk in Tholen te vervaardigen. Hij is hier geen onbekende, want Voogt tekende ook voor het ontwerp van de kunstwerken bij de voormalige lhno-school de Oesterschelp aan de Simon Lindhoutstraat en bij de familie Haentjes Dekker aan de Bar- telmeetweg tussen Oud-Vossemeer en St. Annaland. Het kunstwerk in Tholen komt op de hoek Bol- werk/Molenvlietsestraat. Het van roestvrij staal opgetrokken beeld wordt hoog en rank, modern, maar herkenbaar in de kleur blauw. Water, visserij, de vestingwerken, de verloren poorten, kortom de spe cifieke relatie met Tholen zal in het kunstwerk tot uitdrukking komen. De onthulling zal in april gebeuren. Op 1 september is de Vossemeerder met het kerkewerk moeten stoppen, omdat zijn gezondheid het niet lan ger toeliet. "Noodgedwongen moest u ophouden met wat eigenlijk uw levenswerk genoemd kan worden. Er zal dan ook best wat door u heen gegaan zijn", zei de burgemeester. "U hebt na gezondheidsproblemen nog wel geprobeerd om het werk weer op te pakken, maar het ging niet meer." Van der Munnik schetste hoe Droogers veertig jaar geleden begon bij de zondagsschool van de Her vormde gemeente. Hij kreeg de lei ding over de groep kinderen van 8 t/m 12 jaar. Elke week las hij hen op zijn manier een verhaal voor, waar bij de kinderen aan zijn lippen hin gen. "Je vertélde het verhaal in plaats van dat je het voorlas. Mijn kinderen hebben daar op de zon dagsschool ook altijd van genoten", zei voorzitter L.L. Riemens van de jeugdraad, die bij de uitreiking van de onderscheiding aanwezig was, evenals dominee D.A. Snijder met zijn vrouw, de drie broers en verde re familieleden van de heer Droogers. Soms waren er wel vijftig kinderen op de wekelijkse bijeen komsten van de zondagsschool. Het hoogtepunt was de kerstviering. Maanden tevoren werd de mensen van de kerk daarvoor geld gevraagd, zodat passende boekjes voor de jeugd gekocht konden worden. De wat schuchtere Vossemeerder vond het maar niets om op die manier aan het geld te komen, maar in de loop der jaren leerden de mensen hem kennen en omgekeerd. Droogers was onderwijzer. Eerst in Anna Jacobapolder en daarna in Klaaswaal. Maar hij moest die loop baan dertien jaar geleden opgeven na een operatie. "Dat moet een klap zijn geweest. Dat je het beroep, waarvoor je hebt geleerd, niet meer kunt uitoefenen", aldus Van der Munnik. Droogers kwam er boven op en pakte het zondagsschoolwerk weer op. In 1984 besloten de Gereformeerde en de Hervormde Kerk in Oud-Vos semeer om samen een jeugdraad op te richten. Deze raad, gevormd door alle mensen die al bij het jeugdwerk betrokken waren, moest kerkdien sten voorbereiden. Droogers werd secretaris. Hij notuleerde de verga deringen, zocht predikanten en koren voor de jeugddiensten en stel de samen met hen de liturgie samen, maakte de programma's en zorgde voor de berichtgeving naar de pers. "Hij was als het ware de spin in het web van het kerkelijk jeugdwerk", zei de burgemeester. "Met hart en ziel en met grote overgave zette hij zich, waar de omstandigheden het toelieten, in om het kerkelijk jeugd werk soepel te laten verlopen. Zijn hoofddoel was het meegeven aan de kinderen van de grote betekenis die het evangelie voor mensen kan heb ben. En hij deed dat in voor hen begrijpelijke taal." Maar de Vossemeerder deed meer. Vele jaren haalde hij wekelijks bij de niet kerkelijk meelevende leden een gulden op. "Een heel bijzondere manier om de mensen bij de kerk te betrekken. Ik had daar nog nooit van gehoord", zei de burgemeester. Droogers bezocht de jarigen om een bijdrage te vragen voor het verjaar dagsfonds en stuurde de kerkleden die 70 jaar waren geworden, op hun verjaardag een kaart namens de kerk. Verder bemande hij elke don derdagmorgen de stand met christe lijke literatuur en kaarten in het ver enigingsgebouw. Riemens hield Droogers voor, dat het zaad dat in de harten van kinde ren gestrooid wordt, in hun harten blijft. "Van de kinderen die jij in de begintijd op de zondagsschool had, is een groot aantal inmiddels ook actief betrokken bij het kerkewerk. Dat moet je voldoening geven." Namens zijn broer sprak C.W. Droogers een dankwoord. "Ik weet zeker dat Rinus blij is met deze onderscheiding. Maar als hij er tevo ren van had geweten, had hij hem niet hoeven hebben. Want hij is altijd schuchter en bescheiden gebleven." Burgemeester Van der Munnik speldt M.C. Droogers koninklijk zilver op voor veertig jaar kerkelijk jeugdwerk.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1