Verkaveling met weinig geld doet landbouwbelang onvoldoende recht 'CDA werd slachtoffer van het eigen succes Heffing vervuilers volgend jaar niet voor de landbouw v Ir DQDSBEIBI □BI Karakteristieke wilgen gered imabo SCHEL Populier op Thoolse dijk voor de bijl Waterschap hoeft geen bemiddelaar Akte van toedeling voor blok Sint-Philipsland gepasseerd Voorzitter statenfractie drs. S. Buys in Tholen Bedrijf maakt slechte beurt met meetpunten Donderdag 21 december 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Het lijkt erop dat de streek net op tijd is geweest met het maken van verkavelingsplannen. De landinrichtingstaak wordt op termijn door het rijk overgedragen aan de pro vincie. Een bredere besteding van de beschikbare gelden en politieke inbreng dreigen. "Dat vervult me met diepe zorg", zei H. van 't Land, adviserend lid van de centrale landinrichtingscommissie, donderdag in Sint-Philips-' land. Fietspad Landschap Goed gevoel Krappe meerderheid voorstel Van Gorsel Thoolse boeren hoeven volgend jaar aan het waterschap geen verontreinigingsheffing te betalen voor hun bedrijf. De beslissing om deze belasting in te voeren, is uitge steld. Maandagavond steunden 31 van de 58 aanwezige leden van de algemene vergadering van Zeeuwse Eilan den dit voorstel van de Oud-Vossemeerse hoofdingeland J.L. van Gorsel. Reden te over om eens een bezoek te brengen aan onze spiksplinter nieuwe showroom Daar kun je op bouwen Zaterdag 08.00 - 12 Zes eenheden De Vrijdags en zaterdags GEOPEND Rechtsongelijkheid Drugsgebruik Vrije zondag Referendum Voorzitter A.Avan Nieuwenhuijzen van de landinrichtingscommissie tekent de akte van toedeling. Hij wordt geflankeerd door notaris Schot (links) en diens medewerker Van Treijen. Uiterst rechts zit een vertegenwoordiger van het kadaster. In De Wimpel werd de akte van toe deling voor het landinrichtingsblok Sint-Philipsland gepasseerd. "Via deze akte zijn de rechten van alle belanghebbenden veilig gesteld", zei notaris mr. J. Schot. Het stuk bevat een omschrijving van het blok, het begrenzingenplan en het plan van toedeling. De rechten en namen van alle (mede-)eigenaren staan in de akte genoemd en er zijn 28 staten aangehecht. Achtereenvolgens tekenden rechter-commissaris J.Th. Begheyn, voorzitter A.A. van Nieu- wenhuijzen en secretaris J.W. Bus- ser van de landinrichtingscommissie de akte. Vrijdagmorgen is ze inge schreven bij het kadaster in Middel burg. De overgang van de kavels vindt plaats roven oogst 1995. Van Nieuwenhuijzen sprak van een mijlpaal in het totale traject van de landinrichting en van een rustpunt in de uitvoering. Hij schetste uitvoerig de werkzaam heden sinds de installatie van de commissie in september 1987. Het voor-ontwerp kreeg een onvoldoen de, de geplande dijkbeplanting en het fietspad werden geschrapt en vervangen door enkele picknick plaatsen, een vogelobservatiepunt bij de Bruintjeskreek en uitbreiding van de eendenkooi. Bij de stemming ging 44% van de opgekomen stem gerechtigden en 50,6% van de oppervlakte akkoord. "Verbaasd over de krappe positieve uitslag, maar niet verslagen of ontmoedigd, gingen we verder", aldus Van Nieu wenhuijzen. Het tijdschema leek met een jaar bekort te kunnen worden, maar de dalende grondmarkt gooide roet in het eten. Afspraken met het bureau beheer landbouwgronden (BBL) over de verrekenprijs voor over- en onderbedeling vergden het inscha kelen van de bemiddelingscommis sie van de centrale landinrichtings commissie. Bij het opstellen van het plan van toedeling voerde de commissie gesprekken met de belanghebben den waarvoor veranderingen waren voorzien. Deze door de deskundigen afgeraden gespreksronde leverde niet veel op, maar de commissie hield aan dit experiment een positie ve ervaring over, aldus Van Nieu wenhuijzen. Van de 22 tegen het plan ingediende bezwaren werden er 14 door de commissie opgelost. Acht gingen er naar de rechter-com missaris, die er vijf doorverwees naar de rechtbank. Deze nam het op onderdelen gewijzigde plan van toe deling over. Het verkavel ingsblok van 1896 hec tare bestaat voor ongeveer 1655 hectare uit cultuurgrond. Meer dan 80% daarvan is in gebruik als bouw land. Door de verkaveling daalt het gemiddeld aantal kavels per gebrui ker van zes naar 4_. Er wordt 3300 meter weg (Noordweg en Noord- dijk) verbeterd. Als er ruimte is, wil de commissie proberen alsnog wat te doen aan landschapsverfraaiing. Die is vrijwel uit het plan verdwe nen doordat het dorpsbos er niet komt en ook het Bos van Klompe niet groter wordt. Waar de commissie moeite mee heeft, is dat het suikerquotum ver dwijnt van grond die aan BBL is verkocht. "Aanpassing van deze onbillijkheid in de suikerregeling is ons inziens nodig." Hoewel er een toedeling tot stand is gekomen die volgens Van Nieuwen huijzen zeer breed door de streek gedragen wordt, uitte hij kritiek op het instrument ruilverkaveling met een administratief karakter. Of, zoals hij dat noemde, een verkave ling met weinig geld. "Ze doet de agrarische belangen niet in alle gevallen recht, omdat de financiële rekening ontbreekt. Alles overzien de is er dan geen echte voldoening, omdat nogal wat verkavelingswerk blijft liggen bij gebrek aan geld. Het karwei kan niet worden afgemaakt." De commissie heeft aan een breed draagvlak voor de toedeling priori teit gegeven vóór technische gaaf heid en visuele verfraaiing. Dit van wege het kleinschalige karakter van het gebied, waarin leefbaarheid, nabuurschap en werkomstandighe den in combinatie met elkaar een zo goed mogelijk geheel moeten vor men, zei de voorzitter. "Als we daar in slagen heeft de commissie over enkele jaren een dankbare taak ver vuld. Een goed gevoel, omdat het resul taat telt en de (bijkomende) voorde len vele malen zwaarder wegen dan de nadelen die er ontegenzeglijk ook zijn." Van 't Land benadrukte de belangrij ke rol van de - uit de streek afkom stige - commissieleden voor een ruilverkaveling. Verder speet het hem dat het verdichtingenplan voor de zoet-watervoorziening niet door gaat. "Een gemiste kans, want voor de land- en tuinbouw zal de beteke nis hiervan alleen maar toenemen." "Natuurlijk zijn we mede-verantwoordelijk voor een maatschappij die niet maakbaar bleek. Maar eigenlijk zijn we het slachtoffer geworden van ons succes." Voorzitter S. Buys van de Zeeuwse CDA-statenfractie zei dat donderdag in Tholen op een partijbijeenkomst waar het discussiestuk Nieuwe wegen, vaste waarden werd besproken over de koers van het CDA voor de toekomst. Mevrouw C. de Ruijter-Riemslag Baas uit Scherpenisse vond het moeilijk de 'harde waarden' in het rapport vanuit het CDA-standpunt te verdedigen: "We hebben het beleid jarenlang gedragen en het is helemaal in de soep gelopen." K Poggenpohl verstaat de kunst Daarnaast staat Alno bekend om De alom geprezen Italiaanse vorm- om het mooie met het zijn duurzaamheid en talloze geving maakt van een Snaidero aangename te verenigen. kombinatie-mogelijkheden. 'n keuken van wereldklasse. SHOWROOM Geopend Ma. 13.00 - 17.30 uur Di. t/m Do.: 08.30 - 17.30 uur Vrijdag 08 30 - 21.00 Zaterdag 09.30 - 17.00 uur BOUWMATERIALEN Geopend Ma. Um Vr07.30 - 17.30 uur 00 uur Zeelandhaven 7 - Bergen op Zoom - Tel. 0164-271500 Advertentie I.M. De meerderheid van het dagelijks bestuur had voorgesteld om land bouwgronden met één vervuilings eenheid per bedrijf te belasten. In een brief aan de algemene vergade ring spraken de drie Zeeuwse land bouworganisaties hun verontrusting daarover uit. En vroegen om de besluitvorming uit te stellen. Argu menten: de Zeeuwse land- en tuin bouw produceert schoon en wordt door de overheid tot nog schonere teelt- en produktiemethoden gedwongen, de mate van diffuse lozingen vanuit landbouwgronden is onduidelijk, er zijn ook andere bron nen van diffuse lozingen denkbaar (o.a. verkeer, industrie, recreatie, bewoning), en een werkgroep van landbouw en unie van waterschap pen studeert momenteel op dit vraagstuk en rapporteert in de loop van volgend jaar. Hoofdingeland A.A. van Nieuwenhuijzen (onge bouwd) wees de vergadering ook op de vele regels die de overheid stelt. Van Gorsel (ongebouwd), zei dat de landbouw niet tegenspreekt dat er geen vervuiling van het oppervlak tewater zou plaatsvinden. Verzet tegen een heffing op bedrijfsgebou wen zou er dan ook niet zijn, maar om de grond te gaan belasten is vol gens hem nieuw beleid. "Dat was ook in het waterschap Tholen niet aan de orde." Volgens medewerkers van het waterschap Tholen klopt de uitleg van Van Gorsel niet en wordt de grond wel degelijk belast. Thool se boeren betalen al sinds 1976 voor zes vervuilingseenheden: drie voor de woning en drie voor het bedrijf ongeacht of er een lozingspunt is. Zowel gezworene J. Hoekman als dijkgraaf H. Eversdijk gaven aan, dat het bestuur gedwongen was over deze zaak een standpunt in te nemen omdat er verschillen bestaan tussen de vier oude waterschappen. "Er is sprake van een zekere vervuiling en dus moeten kosten gemaakt worden om die aan te pakken", zei Hoek man. "Het gaat om het principe dat de vervuiler betaalt en ons compro mis komt de landbouw ver tege moet." Pachter J. van der Slikke uit Elle- meet wilde de landbouwgrond hele maal niet belasten, maar kreeg daar voor met 28 stemmen net geen meerderheid. En ingezetene drs. G.R. Heerebout uit Kloetinge joeg de landbouw tegen zich in het har- li gerenommeerde LIJSTENMAKER ijf l: jtEuwtN voor het LLdustwcpk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. nas met het voorstel om landbouw grond met drie vervuilingseenheden te belasten. Volgens hem tonen cij fers, ook van de waterschappen zelf, voldoende aan dat de landbouw flink vervuilt. "De kosten om die te bestrijden zullen toch gemaakt moe ten worden en dus voornamelijk worden afgewenteld op de huishou delijke vervuilers. Dat is een ver keerd beleid." Over het amendement van Heerebout werd niet meer gestemd, omdat toen het voorstel van Van Gorsel al was aangenomen. C. van 't Hof (ingezetene) uit Sint- Philipsland toonde zich voorstander van het bestuursvoorstel. Hij hield de vergadering voor, op te passen voor het scheppen van rechtsonge lijkheid. "De vervuiling is een feit en vervuilers dienen te betalen." Ver schillende aanwezigen zeiden, dat het waterschap met dit voorstel de landbouw voor het hoofd stoot. Waarop Tholenaar G. Westerweel (gebouwd) zei dat de emoties buiten beschouwing gelaten zouden moe ten worden. "U moet kijken naar de jurisprudentie die hierover bestaat." Daarmee doelde hij op processen op Tholen, tot aan de Hoge Raad toe, waarbij het waterschap steeds in het gelijk is gesteld. Van Gorsel diende de brief van de landbouworganisaties als amende ment in. Hij verweet het bestuur, over deze zaak niet eerst met de landbouw overlegd te hebben en noemde het een slechte zaak om als Zeeuwse Eilanden 'voor de muziek uit te lopen'. "Ik ben tegen het voorstel van het dagelijks bestuur en dat van Heerebout, omdat het niet om de heffing gaat maar om het principe." Niet alleen ongebouwd en pachters (samen 15 vertegenwoordigers) steunden dit amendement, maar ook diverse vertegenwoordigers van gebouwd en ingezetenen gaven aan het met Van Gorsel eens te zijn. Dat resulteerde uiteindelijk in een krap pe meerderheid voor diens voorstel, wat door de voorstemmers met applaus werd begroet. "Dat betekent dat in 1996 geen ver ontreinigingsheffing voor land bouwgronden betaald wordt", zei Eversdijk. Onder de vier hoofdingelanden die maandag in Heinkenszand ontbra ken, waren de Tholenaren J.M. Aarnoudse en J.K. Elenbaas. Koos Bijl van de afdeling land- schapsonderhoud van de natuur- vereniging Tholen kreeg zater dagochtend niet veel helpers mee naar de Weel, tussen St. Annaland en Stavenisse. Het was ook flink koud door de straffe oostenwind, maar een snoeibeurt voor de knotwilgen was hard nodig. Anders verdwij nen de karakteristieke bomen uit het landschap. Even verderop Staatsbosbeheer is de afgelopen week aan de Noorddijk tussen Sint- Annaland en Poortvliet begonnen met het kappen van de eerste van ruim 300 populieren die de Thoolse dijken sieren. De werkzaamheden worden uitgevoerd in het kader van het kap- en beplantingsplan en zul len tot in februari duren. Het plan is al enige jaren in uitvoering. Zo gin gen eerder al bomen op de Vogel- sangsedijk en Leguitsedijk bij Oud- Vossemeer voor de bijl en ironisch genoeg moet ook de Boompjesdijk (haaks op de Vogelsangsedijk) in diezelfde plaats er in de toekomst wijst Bijl op de gevolgen van het achterwege laten van tijdig snoei en. De wilgen zijn gewone, hoge bomen geworden. Samen met Job van Damme, Piet Aarnoudse, Peter Bijl en twee kinderen begint Koos Bijl aan de buitenste ring van de knotwilgen rond de Weel. Het is al vijf jaar geleden dat die bomen gesnoeid zijn, zodat er zeer stevige takken aan de bomen zijn aan geloven. De populieren werden zo'n 40 jaar geleden massaal aange plant en zijn nu dus ook ongeveer allemaal even oud. Door slijtagever- schijnselen zorgen de bomen vol gens staatsbosbeheer voor overlast gegroeid. De binnenste ring is vorig jaar nog gebeurd. Het riet in de Weel bezorgt de mannen nog enige beschutting tegen de kou, maar Job van Damme moet toch de ladder op om goed te kunnen zagen. Het materiaal is beschikbaar gesteld door de stichting Land schapsverzorging Zeeland. Geluk kig was het naast gelegen land nog ongeploegd en bevroren, zodat de voor omwonenden of de verkeers veiligheid. Daarom worden ze gekapt. In de meeste gevallen wordt er zo snel mogelijk een nieuwe boom terug gezet. Om meer variatie te krijgen, worden verschillende soorten gebruikt. Meestal kiest men voor één boomsoort per dijk. Zo worden er bijvoorbeeld walnoten-, kastanje- en eikenbomen weggezet, maar ook weer populieren en essen. Het populierenhout wordt onder meer gebruikt in de vezelindustrie, als tuinhout en voor de produktie van sinaasappelkistjes. twee auto's met aanhangwagen vlakbij de Weel konden komen. De afgezaagde takken worden in de wagentjes gelegd, de fijnere takken blijven achter. Er zitten nog verschillende vogelnestjes in. Als dit karwei is geklaard, heeft de Thoolse natuurvereniging nog een snoeiplaats voor ogen: aan de Randweg in Scherpenisse bij Poot. Maar dat is voor het voor jaar van 1996. De christen-democraten zaten, tot vorig jaar, in alle naoorlogse kabi netten. Vanaf 1945 is er gewerkt aan de wederopbouw en het scheppen van betere leefomstandigheden voor de mensen, die bijvoorbeeld meer vrije tijd kregen. Daardoor veran derde de samenleving. Maar ook door andere ontwikkelingen, aldus Buys. Hij noemde de mechanisatie in de landbouw eind jaren vijftig en de ontwikkelingen in de informatie technologie van de laastste vijf jaar. "De maatschappij is door het eigen succes over de kop gegaan." Voor zitter E.Ph. Nieuwkerk van het Thoolse CDA zei dat waarden ver anderen. Hij noemde het belangrijk dat de partij zich van anderen onder scheidt, de identiteit versterkt waar dat kan. In de discussienota - samengesteld door een strategisch beraad van pro minente CDA'ers - wordt een beeld geschetst van een maatschappij waarin weer meer samenhang zit. "De samenleving moet hersteld wor den", zei Buys. De nota geeft dan ook een toekomstvisie over mensen, en neemt niet de economie als uit gangspunt. Ze draagt geen concrete oplossingen aan, maar geeft denk richtingen daartoe. Bouwstenen voor de komende tien tot twintig jaar. Uitgangspunt is: een waarde volle, veilige en duurzame samenle ving waaraan iedereen deelneemt. Het strategisch beraad heeft tien doelen geformuleerd om de discus sie binnen de partij op gang te bren gen. Buys lichtte ze in Meulvliet toe. Niets slechts de symptomen moeten bestreden worden, maar de kwaal moet verholpen worden, aldus de huisarts uit Goes. Hij kwam herhaal delijk terug op het drugsgebruik. De 25.000 gebruikers van harddrugs in ons land zijn, stelde Buys, verant woordelijk voor 50% van de crimi naliteit en 75% van de auto-inbra ken. Hij vindt dat in plaats van een gedoogbeleid een saneringsbeleid gevoerd moet worden: "Het gebruik van verdovende middelen moet teruggedrongen worden. Met de Het bedrijf MH Nederland uit Hend- rik-ldo-Ambacht krijgt geen geld van de provincie totdat het zijn werk naar behoren heeft afgeleverd. MH kreeg van de provinciale dienst milieu en waterstaat de opdracht om onderhoud en herstel uit te voeren aan de meetpunten van het primaire grondwatermeetnet op Tholen, Sint- Philipsland en Schouwen-Duive- land. Bij controle bleek echter dat het werk niet goed was uitgevoerd. De gebreken variëren van het niet correct of onvolledig nummeren van de meetpunten tot het helemaal niet uitvoeren van de werkzaamheden. Gedeputeerde staten hebben dan ook besloten geen cent te betalen voordat deze fouten zijn rechtgezet. G.s. merken ook nog op: "Het moge duidelijk zijn dat met name het schilderwerk onder gunstige weers omstandigheden moet worden uitge voerd." aanpak zoals die in de drugsnota staat, ben ik het in brede zin eens. En natuurlijk moeten we de verslaafden wél helpen, want ze behoren ook tot onze maatschappij." Buys noemde het een schande dat dagelijks 750.000 Nederlanders minstens één stickie roken. Het statenlid zei ver der dat een versterking van de poli tie nodig is, omdat het niet zo mag zijn dat mensen 's avonds niet meer over straat durven. Ook het aantal politiemensen in Zeeland acht hij volstrekt onvoldoende. "Ik denk dat de staten hierover een reactie moe ten geven naar de ministers van bin nenlandse zaken en justitie." Het aanpakken van jeugdwerkloos heid, bescherming van de verbanden waarin de jeugd opgroeit en de opvoeding op school zijn zaken die volgens de discussienota van belang zijn om tot een goede samenleving te komen. Voor de overdracht van waarden zijn het onderwijs en omroepen met een eigen signatuur belangrijk. De schaalvergroting in het onderwijs is volgens het CDA een slechte zaak, evenals de com mercialisering van omroepland. Gezin en familiebanden staan cen traal in de samenlevind die het CDA voor ogen heeft. Daarom is men voorstander van meer kinderbijslag en meer mogelijkheden voor zorg verlof. De vrije zondag moet niet alleen uit godsdienstig oogpunt gehandhaafd blijven, maar ook omdat deze dag voor velen een rust punt vormt in de week. De christen-democraten staan een evenwichtige balans voor tussen stad en platteland als het gaat om de leefbaarheid. "In het kader van het streekplan hebben CDA en PvdA in de Zeeuwse staten de VVD-gedepu- teerde gedwongen het kleine-ker- nenbeleid weer op de politieke agenda te plaatsen", aldus Buys. Om een duurzaam samengaan van het bewerken en bewaren van de aarde te realiseren, wil zijn partij de con sumptie van goederen méér belas ten. Dit zal een gunstige invloed hebben op het milieu. Op het terrein van werkgelegenheid en sociale zekerheid is de kern van de nota, dat óók mensen met een uit kering moeten werken. "Iedereen die kan werken, moet meedoen en zo zijn steentje bijdragen aan de maatschappij. Op die manier komt er voldoende premie binnen om zaken als de aow te betalen", zei Buys. En de mensen blijven deelne men aan het maatschappelijk leven. Voor werkgevers zouden in verband hiermee de sociale lasten omlaag moeten. Over de werkgelegenheid in Zeeland was hij somber gestemd. "Hoewel er een economische groei is van 2,3%, heeft die in Zeeland niet tot meer werk geleid. De laatste jaren zijn er juist 2000 tot 3000 banen verdwenen." Het statenlid bekritiseerde het beleid om over heidsdiensten uit de provincie weg te halen. Dat het CDA niet voelt voor het cor rectieve referendum, werd bekriti seerd door mr. J.A. de Boe uit Poort vliet. Hij vond dat dit middel welis waar niet moet worden toegepast op besluiten, maar wél op wetgeving. Op die manier kan voorkomen wor den dat wetten tot stand komen waarvoor nauwelijks een draagvlak bestaat in de samenleving. Buys zag dat eerst niet zo zitten, wilde een meningspeiling meer op het plaatse lijke of regionale bestuur betrekken. Maar stelde vervolgens dat landelijk op dit moment de inbreng van koe pelorganisaties nog nauwelijks mee telt en ook de meeste adviesorganen van de overheid zijn afgeschaft. Daardoor groeit inderdaad de afstand tussen bestuur en burger, wat het door De Boe genoemde gevolg kan hebben. Voorafgaand aan de bijeenkomst koos de CDA-afdeling mevrouw I. van Nieuwenhuijzen en J.C. Kot, beiden uit Sint-Philipsland, in het bestuur. Nieuwkerk werd als voor zitter herkozen. Verder bestaat het bestuur uit mevr. C.A.Th.M. de Ruijter-Riemslag Baas, K. Jansen, J.A. de Boe, J. Bijl en W.L. Bijl. Er is nog één vacature. Zeeuwse Eilanden heeft vooralsnog geen behoefte aan een bemiddelaar bij de gesprekken met Delta Nutsbe drijven over de zuivering van indus trieel afvalwater. "Om te bemidde len moet er eerst een conflict zijn dat vrijwel niet opgelost kan worden. En daarvan is geen sprake", zei dijk graaf H. Eversdijk maandag in de algemene vergadering. Hij reageer de op het feit, dat provinciale staten vrijdag de suggestie hebben gedaan om de commissaris van de koningin te laten bemiddelen. Volgens Eversdijk vorderen de onderhandelingen tussen Zeeuwse Eilanden en Deltan goed waar het de waterzuivering in het Zuid-Sloege- bied betreft. Ook omtrent de schelp dierenindustrie in Yerseke bestaat geen conflict, maar gaat het volgens Eversdijk om concurrentie. "Wij proberen gewoon onze klanten te houden, beter te bedienen en de klei nere klant te behoeden voor tariefs verhoging." De dijkgraaf deelde mee, dat de eerste principe-overeen komst met een Yerseks bedrijf inmiddels is getekend. De dijkgraaf verheelde niet, blij te zijn met de steun van provinciale staten. Die hebben in meerderheid de zuivering van afvalwater een kerntaak van de waterschappen genoemd. Er is zelfs een PvdA- amendement aangenomen om in de statuten van Deltan vast te leggen dat het nutsbedrijf alléén in samen werking met het waterschap indus trieel afvalwater mag gaan zuiveren. Overigens heeft de aandeelhouders vergadering van Deltan dit amende ment maandag niet overgenomen. Op verzoek van de gemeentelijke vertegenwoordigers is de besluitvor ming uitgesteld. Stuurgroep. G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer wordt de vertegen woordiger van het waterschap Zeeuwse Eilanden in het dagelijks bestuur van de stuurgroep Ooster- schelde. Wilgen knotten aan de Weel bij Stavenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11