1Geen patiënten maar gewoon mensen die hulp nodig hebben" 'Zoomweg-noord is van levensbetekenis' 'Touwtjes strak aanhalen accoord, maar kopers niet achteraf straffen' Begeleider R.J. Verburg bij opening beschermende woonvorm: Kritiek op reactie van college Bewoners vechten intrekken bouwsubsidie aan voor rechter Donderdag 14 december 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Het belang dat de gemeente Tholen en Thoolse onderne mers hechten aan het aanleggen van de noordelijke Zoomweg (tussen Bergen op Zoom en Dinteloord) komt niet duidelijk genoeg naar voren in de studie naar de eco nomische effecten van de wegverbinding tussen Rotter dam en Antwerpen in West-Brabant, de zogenaamde Zoom-as. "Degenen die hier komen wonen, zijn geen patiënten meer, maar gewoon men sen die een beetje hulp nodig hebben." Dat vindt R.J. Verburg uit Tholen. Hij is begeleider en plaats vervangend hoofd van de beschermende woonvorm die donderdagmiddag in Tholen werd geopend. Het kostte de nodige moeite om het huis tot stand te bren gen. Directeur G.J. Adan sprak zelfs over een 'lij densweg'. Leuker werk Lijdensweg Klein blijven Opgewonden standje Vrijdags en zaterdags GEOPEND Voor de Middelburgse rechtbank hebben 18 huiseigena ren uit St. Philipsland en Anna Jacobapolder donderdag morgen met het ministerie van VROM getwist over de al of niet rechtmatig toegekende subsidie voor hun premie A-koopwoning. Over zes weken wordt duidelijk of de 18 betrokkenen hun subsidie van gemiddeld 20.000 gulden, maar in enkele gevallen maximaal 41.000 gulden, mogen houden of moeten terugbetalen. Door de bouwkavels in eerste instantie te verkleinen bleef men beneden de sub- sidiegrens, maar later werden de resterende stroken grond toch aan de huiseigenaren verkocht of verhuurd. Volgens het gemeentebestuur van St. Philipsland alle maal in nauw overleg met de provinciale directie volks huisvesting in Middelburg. Ruimhartig en naïef Niet eensluidend Open overleg 'Alles gebeurde in nauw overleg met volkshuisvesting' Overeenkomst Steintjeskreek Normvervaging Pertinente nonsens 'Gemeente tastte grenzen van de subsidieregeling af Het begon allemaal met de bepaling van de provincie dat Tholen een beschermende woonvorm moest krijgen van acht plaatsen. In een dergelijke woonvorm wonen ex- psychiatrische patiënten die uitbe- handeld zijn, maar nog niet hele maal zelfstandig kunnen, of willen wonen. In 1990 gaat er een brief met het verzoek om zo'n huis te mogen bouwen de deur uit naar het ministe rie. Begin 1991 komt de verklaring en eind 1992 de toestemming voor de huur of nieuwbouw. In 1993 is alles rond, zo lijkt het en de stichting Beter Wonen wil voor de Zeeuwse Instelling voor Beschermd Wonen (ZIBW) gaan bouwen aan het Rosa rium in Tholen. Maar gaandeweg blijkt er niet genoeg animo te bestaan voor de woonvorm. Slechts één bewoner meldde zich aan. Dat was natuurlijk niet rendabel en het project werd afgeblazen. Er werd geprobeerd om de acht plaatsen van Tholen elders in Zeeland in te zetten. Maar begin dit jaar keerden de kansen. Er waren nu wel genoeg aanmeldingen. Intus sen had Beter Wonen op de plaats waar eerst de beschermende woon vorm was gepland, huisvesting voor jongeren opgezet. Maar die opzet bleek niet goed te werken en zo kon de ZIBW alsnog inspringen. Met wat aanpassingen werd het gebouw alsnog een beschermende woon vorm. Dit jaar moest men echter nog lan ger wachten omdat het adviesorgaan van het ministerie van volksgezond heid, welzijn en sport pas na zeven maanden uitspraak deed. Er werd een vast team van begelei ders aangesteld bestaande uit vier part-timers en een oproepkracht. R.J. Verburg uit Tholen werd plaats vervangend hoofd. Hij werkte tien jaar in Vrederust en is blij met zijn nieuwe werk. "Persoonlijk vind ik het leuker dan het werk in Vrede rust. Tien jaar lang ben ik met de zieke kant van de mensen bezig geweest. Hier ligt dat anders", zegt Verburg. "Hier werken we met de gezonde kant. De bewoners zijn hier ook geen patiënten meer. Het zijn gewoon mensen die een beetje hulp nodig hebben." Verburg begrijpt wel dat het even duurde voordat er bewoners waren gevonden voor de beschermende woonvorm. "Het is voor die mensen ook best een hele stap. De overgang van patiënt naar bewoner is voor hen niet gemakke lijk", legt de begeleider uit. "Ze zijn gewend aan de complete zorg en nu moeten ze in principe alles zelf gaan doen. Ze moeten zelf om bood schappen, omgaan met het openbaar vervoer, het huishouden regelen en koken. Wij springen alleen maar bij waar het normaal leven problemen oplevert." Eén van de doelstellingen van het beschermd wonen is dat de bewoners uiteindelijk komen tot een zo zelfstandig mogelijk leven. Ver burg merkt echter op dat die doel stelling lang niet altijd gehaald zal worden. "De doorstroming zal niet zo groot zijn en dat hoeft ook niet. Voor veel mensen is deze vorm het hoogst haalbare. Als zij hier gewoon alleen maar willen wonen, dan kan dat. Je kunt ze niet dwingen om ver der te gaan. Dat werkt niet." Het begeleidersteam voor de nieuwe beschermende woonvorm bestaat naast Verburg uit: mevr. A. Janssen en J.L. Hussaarts uit Oud-Vosse- meer, mevr. A. Dingemans uit Hal steren en mevr. M.J. Nefs. Daar komt in de toekomst nog een oproepkracht bij. De vaste krachten werken allemaal vier dagen. De twee oproepkrachten komen in actie bij ziekte of vakantie van de overige begeleiders. Aanvankelijk streefde men naar personeel met een zo gevarieerd mogelijke achtergrond. Door het grote aanbod, bleek het mogelijk om ook mensen aan te trekken die allemaal goed geschoold zijn op het gebied van psychiatrie. "Dat maakt de omgang met de bewoners wat soepeler", meent Ver burg. De eerste vier bewoners, uit psy chiatrisch ziekenhuis Vrederust, trekken maandag in. Twee anderen komen begin volgend jaar. Twee van de acht plaatsen moeten nog ingevuld worden. Verburg bezocht de toekomstige bewoners in Vrede rust om ze wat meer te leren kennen. "Het leuke van zo'n nieuwe woon vorm is dat je er een eigen karakter aan kunt geven. Als begeleider kun je dat natuurlijk niet helemaal doen, want alles gaat in overleg met de groep, maar je kunt wel sturen. Zo heeft iedere woonvorm in Zeeland z'n eigen bijnaam. Het ene staat bekend als bejaardenhuis en een andere om drugs en rock 'n roll. Ik ben benieuwd hoe ze over een paar jaar deze beschermende woonvorm in Tholen zullen benoemen", zegt Verburg. Adviserend geneeskundige J.E. van der Rijst, hoofd van de afdeling zorg van verzekeraar CZ-groep, opende donderdag het nieuwe huis aan het Rosarium met het hijsen van een vlag. In zijn toespraak noemde Van der Rijst het project een 'lang gekoesterde wens'. Het benadrukt volgens de arts dat Tholen ook bij Zeeland hoort. "Het karakter van de beschermende woonvorm is totaal anders geworden. En het einde is nog niet in zicht. Het is niet alleen meer een woonplaats zoeken voor mensen die uitbehandeld zijn, maar ook een dagvulling zoals een baan. Samen met andere vormen zoals begeleid wonen proberen we de mensen een plek te geven in de maatschappij. Beschermd wonen is geworden van 'opbergen' in de jaren '60, tot mensen begeleiden tot wat ze kunnen nu", zei Van der Rijst. "Het is een goede zaak dat dit kleinscha lig gebeurt. Maar dat is wel veel duurder." Dat het duur uitviel, haalde ook directeur G.J. Adan van de ZIBW aan (oud-statenlid voor het CDA). Hij ging daarbij met name in op de lange tijd die het college voor zie kenhuisvoorzieningen nodig had om tot een advies te komen. Hij sprak zelfs over een 'lijdensweg'. "Wij en het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport hebben in record tempo de procedure doorlopen, wat jammer genoeg niet van het college gezegd kan worden. Het resultaat: Wij beschikken over een prima huisvesting, de huur is omlaag van 395 naar 320 gulden, Beter Wonen zit met een financieel tekort en acht bewoners hebben vijf maanden lan ger in een psychiatrisch ziekenhuis moeten doorbrengen tegen een dag prijs van ongeveer 300 gulden. Met het geld dat dit heeft gekost, hadden we de voorziening nog wel kunnen kopen", zei Adan. De directeur gaf aan dat de ZIBW, in tegenstelling tot het landelijke beeld, al meer plaatsen heeft dan de norm. Daarentegen kampt het Psychia trisch Ziekenhuis Zeeland in Goes met te weinig ruimte en de plannen voor uitbreiding zijn door de over heid in de ijskast gezet. Adan zei dat de psychiatrische ziekenhuizen over het algemeen te veel capaciteit heb ben en dat die ten goede moet komen aan de beschermende woon vormen. "Maar in Zeeland is er bij beide instellingen ruimte tekort. Wij hebben een wachtlijst voor beschermd wonen en voor begeleid wonen is er zelfs een stop op de aan names", zei de ZIBW-directeur. "Duidelijk is dat er nog veel werk te wachten ligt voor de ZIBW en de nieuwe instelling waarin we per 1 januari opgaan." Daarmee duidde Adan op de op handen zijnde fusie tussen het ZIBW, het Riagg en het PZZ Voorzitter G.C. de Bruijn van de ZIBW ging nog wat verder in op die fusie. "Het laatste witte vlekje in Zeeland voor wat betreft de bescher men de woonvorm is nu opgevuld. Aan het einde van de maand hopen we de handtekeningen te kunnen zetten. Met dit samengaan beogen we dat de zorg van de instellingen meer op elkaar wordt afgestemd, dat er één loket komt en dat er efficiënter kan worden gewerkt", zei De Bruijn. "We hebben er 1,5 jaar op gestu deerd. En natuurlijk zijn er ook kanttekeningen te plaatsen. De tegenstelling tussen het kleinschali ge van projecten zoals een bescher mende woonvorm en de grootscha ligheid van zo'n fusie bijvoorbeeld. Zo'n woonvorm kan niet grootscha lig zijn. Het moet dicht bij de mensen staan. Ten tweede loop je het risico om steeds bureaucratischer te worden, maar wij willen juist dat de fusie leidt tot efficiënter werken. Het der de probleem is het beeld dat naar buiten toe ontstaat. Iemand van een andere organisatie zei eens tegen me dat hij zich ver van ons zou houden omdat we er alleen maar op gericht waren nog meer instellingen op te slokken en nog groter te worden. Maar dat is niet goed. Wij willen juist de samenwerking sterker en de afstanden tot de overige organisaties kleiner maken. Als dit niet lukt, is dat een minpunt van de fusie." De Bruijn feliciteerde de bewoners en de begeleiders met hun nieuwe onderkomen. Ook Adan en Van der Rijst spraken hun felicitaties uit en de laatste gaf de bewoners een foto van de zee als cadeau om de nog wat kale muren op te vrolijken. De interviews die de onderzoekers voor het rapport Zoom-as raakt Zee land hebben gehouden, spitsten zich teveel toe op het belang van de zui delijke Zoomweg (Bergen op Zoom-Antwerpen). Die kritiek kwam maandagavond uit de com missie voor het bedrijfsleven. Op de studie konden de betrokken gemeenten -Tholen, Reimerswaal en Hulst- geen invloed meer uitoefe nen. Gedeputeerde staten wilden de bevindingen zonder inspraak van de gemeenten, gebruiken voor het her zien van het streekplan Zeeland. Dat was tegen het zere been van b. en w. van Tholen die in september een brief op hoge poten schreef naar Middelburg. De commissie was het er mee eens dat het college reageerde maar over de manier waarop dat gebeurd is, kwam kritiek van J.J.P.A. Boulogne (CNV). In de reactie wordt het rap port bijna bladzijde voor bladzijde behandeld; sommige woorden uit het rapport worden in twijfel getrok ken, op andere punten wijkt het col lege in details af van de bevindingen van de onderzoekers. En laat het college blijken dat Reimerswaal veel gunstiger uit het onderzoek komt dan Tholen. Volgens Boulogne leek de reactie op touwtrekkerij om woorden. "En haalt het college uit naar Reimers waal. Is dat niet een beetje jaloezie? Woorden als 'sterk' wil het college vervangen zien door 'omvangrijk' en een min moet een plus worden. Als ik, als provincie zo'n brief zou krij gen, dan zou ik er om moeten lachen." Boulogne zei dat er aanleiding genoeg was om te reageren maar vond dat het college te weinig argu menten aanvoerde. "Je moet voor je zaak een oor zien te vinden bij de provincie." Versluys legde nog eens uit dat er geen tijd was voor een inspraakpro cedure en dat het college heel snel moest reageren. Het stoorde Ver sluys dat in het rapport het succes van de bedrijvigheid op Tholen afgemeten wordt aan de schaarste van industriegrond in West-Brabant. L. den Oude (landbouw) kon zich wel vinden in de opmerkingen van Boulogne. "Ik was verrast door de toon van de brief. Hoewel ik zelf ook een opgewonden standje ben, weet ik niet of dit goed is voor de politiek. De reactie had wat gema tigder kunnen zijn." Toch benadrukte ook Den Oude het belang van de noordelijke Zoom weg. Met andere commissieleden maakte hij zich zorgen over een afstel van deze weg. "Dat zou een rem op de economie betekenen. Ik zou me als ondernemer wel beden ken om me op Tholen te vestigen als ik weet dat ik zoveel om moet rijden om in Rotterdam te komen." Den Oude vond de huidige verbinding van Tholen naar de randstad 'niet meer van deze tijd.' "Laten we een signaal afgeven. Die weg is van levensbetekenis." J.P. Moerland (namens industrie en opvolger van W.F. Rippen) was bang dat de verbinding Rotterdam- Zierikzee-Terneuzen-Antwerpen, via de Westerschelde oeververbin ding, eerder tot ontwikkeling gebracht zal worden dan de Zoom weg. Ook andere leden waren bang dat de verbinding in de ijskast wordt gezet, gezien de reacties van inwoners in Steenbergen die tegen de weg pro testeren. In het voorjaar zal het ontwerp streekplan gepresenteerd worden. Pasar Malam. In de Zeelandhallen te Goes wordt morgen, zaterdag en zondag de Indonesische markt Pasar Malam gehouden. Honderd stand houders laten hun produkten zien. Er zijn restaurants en men kan diver se muzikale optredens beluisteren. Verder zijn er allerlei dansen te bewonderen. De Pasar Malam duurt van twaalf tot elf uur en zondag van twaalf tot acht uur. n De [1 gerenommeerde II LIJSTENMAKER vUzjmm »oor het LLoustv/erk eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. trahsatie van de volkshuisvesting de eerst verantwoordelijke om te toet sen of aan de subsidievoorwaarden voor premie A-koopwoningen was voldaan. Hij bracht ook naar voren, dat in de St. Philipslandse gemeenteraad vra gen werden gesteld over de exploi tatiekosten van het bestemmings plan omdat er stroken onverkochte grond overbleven. En het was toch niet de bedoeling dat de gemeente op die percelen onkruid ging hou den. De grondkostendeskundige van de provinciale directie van de volks huisvesting, dhr. Minderhoud (don derdag ook in de rechtszaal aanwe zig) had in 1989 zijn twijfels geuit over de getrapte grondoverdracht in Steintjeskreek. Volgens hem waren geen afspraken of toezeggingen daarover mogelijk. Die stroken moesten er buiten blijven. Mevr. Molenaar verweet de gemeente en Woonplan 'nogal ruim hartig en naïef met deze bouwzaken omgesprongen te zijn. "Een echte doelgroeper tekende niet voor de koop van zo'n premie A-woning omdat er in de toekomst een extra bedrag vereist was voor de strook grond. De provinciale directie van de volkshuisvesting droeg geen ken nis van alle feiten en omstandighe den. Er werd heel veel verzwegen." Burgemeester Vogel maakte daar bezwaar tegen. "Er zijn geen ontoe laatbare handelingen geweest. Er werd overleg gepleegd met Van Hunnik en die zei op een gegeven moment, dat de accountantsdienst bezwaren had gemaakt, maar later kregen we toch goedkeuring. En de gemeente nam het risico van de stro ken grond die overbleven. Dat offer tje brachten we voor de stimulering van de woningbouw in St. Philips land", aldus Vogel. De vrijstaande premie A-woningen, soms met garage, aan de Steintjeskreek in Anna Jacobapolder, uniek in Nederland. Projectontwikkelaar Woonplan van dhr. Aantjes uit De Bilt kon dankzij dat zogenaamde 'strategisch gedrag' prachtige, soms zelfs vrijstaande huizen bouwen. Uniek in premie A- land, zo erkende ook de hoofdinge nieur-directeur van de volkshuisves ting in Zeeland, Van Hunnik, in een gesprek met het toenmalige college van b. en w. van St. Philipsland. Oud-burgemeester T.A. Vogel onderstreepte tijdens de rechtszit ting de complimenten en VROM- rechercheur H. Bovenschen bleef niet achter. Dankzij de splitsing van de percelen kwamen er extra aan trekkelijke huizen voor de kopers. Bovenschen prees Aantjes dat het hem gelukt is om voor 132. tot 137.000 gulden zulke fraaie wonin gen te bouwen. In andere gemeenten wilde men dat ook wel, maar daar zijn de kavels verdicht en twee onder één kap woningen gebouwd. Mede dankzij de goedkope bouw grond verrezen aan het Berkenpad, de Esdoornhof, de Schelpkreek- straat, Steintjeskreek en de Wilhel- minastraat premie A-woningen die beneden de subsidiegrens bleven en daardoor voor rijkssubsidie in aan merking kwamen. Het gemeentebestuur van St. Phi lipsland speelde op het eind van de tachtiger jaren een hoofdrol in deze zaak. "Wij wilden graag huizen bou wen in St. Philipsland", vertelde oud-burgemeester Vogel donderdag in de rechtszaal. Alles werd daarbij uit de kast gehaald en de grenzen van de wettelijke mogelijkheden werden beproefd. Maar dat gebeur de niet in het verborgene. Er was open overleg met de provinciale directie van de volkshuisvesting in Zeeland. "We hadden nauw, doorlo pend overleg; soms zelfs elke maand", zei Vogel. Volgens de ver tegenwoordigster van het ministerie, mevr. drs. C. Molenaar-Mander- sloot, had Van Hunnik in oktober 1987 toch aanmerkingen gemaakt op het bouwplan Berkenpad/ Esdoornhof in bestemmingsplan de Luyster II. Er was 175 nf buiten de aanvraag voor 4 woningen gehou den. De afgesplitste grond werd in strijd met de geest van de subsidie regeling toch door de gemeente aan Woonplan overgedragen en aan de bewoners verkocht. Stellige gelof ten dat dit niet zou gebeuren, wer den in het geheel niet nagekomen, aldus mevr. Molenaar. Zij concludeerde, dat de kopers van een Woonplan-huis vanaf het begin wisten dat de grond wegens de pre- miegrens gesplitst was en dat ze later een stuk grond voor uitbreiding van de tuin of de bouw van een gara ge zouden bijkopen. Koppelverkoop is volgens de subsidieregeling ver boden en de vraag was, hoe vrijwil lig de bewoners waren om later de grond te kopen. Bovenschen had bij A. Boon een onvoorwaardelijke koopovereenkomst aangetroffen voor het bijkopen van de tuingrond. Volgens hem hadden de betrokke nen de eerst niet gekochte strook direct als tuin ingericht. "Dat laat niets te raden over", aldus de VROM-rechercheur. Op een vraag van de rechtbankpresidente hoe hij dat geconstateerd had, moest hij het antwoord schuldig blijven. In de dikke stapel dossiers kon Boven schen het niet direct vinden, behalve bij de conclusie, dat de bewoners het zelf hadden meegedeeld. Wat de zaak Boon betreft, wilde de belangenbehartiger van de St. Phi lipslandse huiseigenaren, dhr. L. Bruggink van de vereniging Eigen Huis, niet spreken over een overeen komst, maar over een éénzijdige verklaring. "Hij wilde 100% zeker zijn dat hij aan de grond kon komen." De rechter noemde de redactie 'merkwaardig' gezien zin sneden als 'ik verbind me onvoor waardelijk.' Aantjes bleek de verkla ring opgesteld te hebben en hij voer de aan, dat Boon erg geïnteresseerd was in de tuingrond. Hij wilde voor komen, dat iemand anders het per ceel zou kopen. "Maar het was geen koppelverkoop. Woonplan heeft een uitdrukkelijk voorbehoud gemaakt", benadrukte Aantjes. Niemand anders bleek zo'n 'overeenkomst' gesloten te hebben, waardoor de rechter de conclusie trok, dat Boon als comptabele bij de toenmalige gemeente St. Philipsland graag de puntjes op de i zette. Boon zelf ver moedde, dat de niet gedateerde overeenkomst rond de bewonings- datum van zijn nieuwe huis was aan geboden. "Er is pas overwogen om de grond aan te bieden, nadat in augustus 1989 uit overleg van de gemeente met volkshuisvesting bleek dat er geen problemen waren", zei Aantjes. Bovenschen bestreed dat. "Toen de mensen de sleutel kre gen, kon men ook de tuin in gebruik nemen en daarbij was er geen onder scheid tussen de eigen tuin en de extra grond." Burgemeester Vogel bevestigde, dat een aantal bewoners de strook in gebruik genomen hadden zonder toestemming van de gemeente. "Daarvoor hebben ze nog een repri mande gekregen." In de Steintjeskreek huren een aan tal bewoners de nog niet verkochte stroken grond nu van de gemeente, maar soms is daar een garage of een tuinhuis op gebouwd. "Zou u blij vende huur wel acceptabel vinden?", informeerde de rechtbankpresiden te, maar mevr. Molenaar wees dat van de hand. "Dat blijft toch het ont lopen van hogere stichtingskosten voor de woning. Een constructie omdat anders de premie in gevaar dreigde te komen." Dhr. Bruggink, vertegenwoordiger van de vereniging Eigen Huis en belangenbehartiger van 16 betrok kenen, gaf echter aan dat het om tij delijke huurcontracten ging. "Dat de gemeente op de grond een garage of tuinhuis tolereert, is haar zaak, maar de bewoners kunnen de huur direct stoppen." De rechtbankpresidente wilde nog weten, waarom de subsidie zonder aanziens dès persoons was ingetrok ken. Zij had verwacht, dat er reke ning werd gehouden met persoonlij ke omstandigheden. Mevr. Mole naar maakte duidelijk, dat de accountantsdienst van het ministe rie, de Algemene Rekenkamer en het parlement gelijke behandeling willen. "Het is ongerechtvaardigd om verschillen te maken. Glijdende schalen zijn zeer ongewenst. We moeten strikt de hand houden aan de regels, anders krijg je normverva ging." De rechter informeerde waarom het ministerie na de oplevering van de huizen in St. Philipsland geen con trole had uitgeoefend, want begin 1992 was het landelijk onderzoek naar de grondmanipulatie al begon nen en in mei/juni/juli 1993 was het onderzoek in St. Philipsland gehou den. Volgens Bovenschen was de gemeente in het kader van de decen- Ook Bruggink maakte bezwaar tegen 'verdachtmakingen' ten aan zien van de bewoners. "Zij hebben part noch deel aan de constructie met de grond, maar ze worden wel in het beklaagdenbankje gezet." Bruggink zei door middel van foto's te kunnen aantonen, dat de extra grond niet direct na oplevering van de huizen in gebruik was genomen. Hij wees ook op de twijfel die bij de ambtenaren van volkshuisvesting heerste. "Men wist het zelf niet hele maal bij VROM. Er was geen eens luidende mening." De rechtbankpresidente concludeer de, dat de gemeente met de hoofdin genieur-directeur van de volkshuis vesting in Zeeland 'de, grenzen van de regeling had afgetast.' Dat beves tigde burgemeester Vogel met de toevoeging: 'mits er geen verplich ting tot aankoop van de extra grond was.' Bruggink hield een pleidooi voor de 16 huiseigenaren bij wie de subsidie ingetrokken is en de 2 bewoners van de Wilhelminastraat waar de rijksbijdrage afgewezen is. "Op onjuiste, onwettige argumenten is de subsidie ingetrokken, waar door de bewoners zeer getroffen zijn en schade lijden. De premie A-woningen waren voor mensen met een beperkte beurs en aangezien het hier om wezenlijke financiële belangen gaat, kan men zelfs tot verkoop gedwongen wor den." Bruggink bestreed, dat er tevoren een wilsovereenstemming was over aankoop van de extra grond. Boven dien is het verbod op strategisch gedrag zoals de gesplitste bouwka vels in geen enkel artikel opgeno men, zodat de staatssecretaris van VROM dat ook niet als intrekkings- grond mag gebruiken, zei de verte genwoordiger van Eigen Huis. Volgens hem was er 'niets mis' met de huizen van Woonplan in St. Phi lipsland en Anna Jacobapolder. "De HID Zeeland bevestigde op 30 augustus 1989 dat aankoop van extra grond toegestaan was, mits de bewoners dat in vrijheid konden bepalen. Al het meerwerk was toe gestaan, of dat nu grond, een open haard of een luxere keuken was, mits het tevoren maar niet overeen gekomen was. En de kopers ver keerden niet in een dwangpositie", aldus Bruggink. Hij noemde het 'pertinente nonsens' om de suggestie te wekken, dat er wel verplichtingen waren. "Het getuigt van de vooringenomenheid van de staatssecretaris, dat er geknoeid is met de regels", aldus Bruggink. Hij kon zich indenken dat de touwtjes strak aangehaald wor den. "Maar niet voor oude gevallen en niet achteraf straffen uitdelen. De kopers moeten het voordeel van de twijfel hebben", zei de pleitbezorger van de 18 St. Philipslandse huiseige naren. Mevr. Molenaar stelde, dat het ministerie van VROM in de hele reeks van beroepszaken in alle gevallen tot nu toe gelijk kreeg. Zij noemde als voorbeeld een uitspraak van de rechtbank van Roermond op 17 augustus. Voor de jaarwisseling zal de Middelburgse rechtbank uit spraak doen in de zaak Mariekerke, waar Woonplan evenals in St. Phi lipsland premie A-woningen bouw de. De uitspraak over de St. Philips landse huizenaffaire wordt half januari verwacht. Het team van begeleiders van de beschermende woonvorm. Van links naar rechts: regiohoofd A.J. de Jonge, plaatsvervangend hoofd R.J. Verburg, mevr. A. Dingemans, mevr. A. Janssen en mevr. M.J. Nefs.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 17