Onze Top 10 van deze week. 3.99 Karrevelden aan zuidkant Tholen Inzamelen van textiel via één bedrijf regelen Halve eeuw woord, werk en gezelligheid in St.Annaland Aantrekkelijk jaar voor de boeren ié*® 9.90 vm 9.90 1.99 1.79 1.99 1.59 1.98 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Topper van de week: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Hervormde vrouwenvereniging Tryfosa viert jubileum O O 0 O O O O 0 Compost wordt verkocht onder de kostprijs Bolsius krijgt geen leges terug CDA-statenlid spreekt over nieuwe wegen Donderdag 14 december 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Gewassen winterpeen, zak kilo en uien, net kilo samen 1.68 299 Slavinken, 100 gram 1.05 kilo CD Goudse belegen kaas 48+, vers van 't mes of vacuüm verpakt kilo Cll Knip wit- of bruinbrood, heel CD Grapefruitsap met vruchtvlees, pak 0.75 liter CD Ananasschijven 1249), CD Fruitcocktail (249) of CD Halve peren 1269), 1/1 blik CD Augurken, zoetzuur middel fijn, pot 680 gram Buitoni Melba toast, naturel, volkoren, sesam of rond, 2 pakjes naar keuze Uit de diepvries: CD Aardappelkroketjes)lr89), -wafeltjes Jl9§)of -balletjesJ479), 1 /IQ zak 450 gram l/iy CD Keukenrollen, qq met kerstdecoratie, pak 2 stuks 249 01 Cashewnoten cup 175 gram ZMF boos op provincie wegens Oesterdam Aan de zuidkant van Tholen worden een aantal nieuwe karrevelden aangelegd. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en Natuurmonumenten besteden er aandacht aan in de jongste uitgave van de nieuwsbrief Tureluur. Dit blad geeft informatie over de voortgang van het gelijkna mige plan. De ZMF is wat dat betreft tevreden over het provinciale beleid, maar hoe het provinciebestuur omgaat met de problemen rond de Oesterdam, stuit de milieu-organisatie tegen de borst. Blauw op het water Het inzamelen van textiel moet gestroomlijnd worden. Het openbaar lichaam afvalstoffenverwijdering midden- en noord-Zeeland (Olaz) bepleit in een brief aan de deel nemende gemeenten een uniforme regeling. Olaz zal een raamcontract ontwerpen. De Hervormde vrouwenvereniging Tryfosa vierde op de verjaardag van Sint Nicolaas (6 december) haar 50-jarig bestaan. In die halve eeuw veranderde de groep dames van naam, werd van zendingskrans vrouwenvereniging en bezorgde de Hervormde Gemeente van Sint-Annaland via verkopingen ruim 100.000 gulden. En dat alles altijd onder de banier van het opengeslagen Woord van God. Stuiver voor koffie Hechte band N aams verandering Oudste lid Geloofd zij God Televisies Compost Hydrauliekkoppelingen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Plattegronden worden vernieuwd, gemeentegidsen drukt men bij Voorzitter vereniging bedrijfsvoorlichting: Droogteverschijnselen Matige prijzen Bruinrot Verzekeringen 42T 499- -4r§T Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 december a.s. m.u.v. vlees, groente, kaas en brood, deze gelden t/m zaterdag 16 december a.s. Advertentie I.M. Het provinciale plan Tureluur moet voor een deel de schade aan de natuur goed maken die is ontstaan door de aanleg van de Deltawerken. Er worden landbouwgronden aange kocht en omgevormd tot natuurge bieden. Zo werd voor de realisering van de Oesterdam de Reimerswaal- seweg aangelegd, dwars door een karreveld. Een aantal jaren geleden is er naast deze weg een nieuw veld aangelegd. De karrevelden zijn in het algemeen oud. Ze ontstonden toen gedeelten van de polders wer den uitgegraven voor het verhogen van de dijken. Door de lage ligging komt er veel zout kwelwater in te staan (water dat onder de dijk door sijpelt) en daardoor groeien er typi sche zoutwaterplanten en ook zijn het geliefde broedgebieden voor (kust)vogels zoals de Tureluur waarnaar het plan is vernoemd. De waterstand in het karreveld bij de Oesterdam wordt in de winter kunst matig hoog gehouden om zo onge dierte (zoals ratten) uit te roeien en om de vegetatie in de lente een nieu we start te geven. Het plan Tureluur voorziet in nog meer karrevelden die aan de zuidkant van Tholen moeten komen te liggen, tussen de Oesterdam en Stavenisse. De pro vincie is bezig om de benodigde gronden aan te kopen. Ook in de Van Haaftenpolder (langs de Krab- benkreekweg naar Sint-Philipsland) is een nieuw natuurgebied aange legd in het kader van het plan Ture luur. Landbouwgronden bij Het Stinkgat zijn veranderd in een moe rassig zoet-zoutgebied. De ZMF prijst in haar nieuwsbrief de voortvarende aanpak van plan Tureluur door gedeputeerde G.L.M.C. de Kok. Maar niet altijd is de federatie tevreden over het beleid van de provincie. Zo is de ZMF bij voorbeeld verbolgen over de situatie bij de Oesterdam. De vele Oosterse toeristen (veelal Vietnamezen) die in de zomermaanden neerstrijken op de stranden, rapen kokkels, mosse len, 'kreukels' en oesters en maken die ter plaatse klaar op de barbecue. Maar men mag niet zomaar overal lopen. Het recreatief gebruik van de Oosterschelde behoort maar beperkt te zijn, maar de meeste mensen kie zen aan de Oesterdam toch nog steeds voor de zoute kant in plaats van het Zoommeer. Het probleem ligt volgens de ZMF bij de provin cie. Een slecht functionerende slag boom zorgt er volgens de federatie voor dat auto's gemakkelijker op het afgesloten deel van de Oesterdam kunnen komen. Daarnaast vindt de ZMF dat de inrichting van de oevers zo had moeten zijn dat het minder aantrekkelijk was voor badgasten. "Vervolgens kunnen, maar vaak ook willen, de verantwoordelijke bestuurders de situatie niet meer terugdraaien", concludeert de ZMF in de nieuwsbrief. Ze noemt het 'pijnlijk' te moeten constateren dat er miljoenen worden uitgegeven aan de Veersegatdam, terwijl maatrege len bij de Oesterdam - die enkele tienduizenden guldens kosten - wegens geldgebrek of'andere priori teiten' niet worden uitgevoerd. Ook het feit dat de politie te water zich meer moet gaan richten op de con trole van de scheepvaart op het Schelde-Rijnkanaal in plaats van de orde op de Oosterschelde te handha ven, valt niet goed bij de ZMF. Vol gens de organisatie zijn er regels nodig om natuur en mens in de Oos terschelde beide een plaats te geven. Er moet in de toekomst volgens de ZMF dan ook meer blauw op het water komen Op Tholen staat ondermeer een textielcontainer op het Havenplein in Sint-Annaland. In verschillende Zeeuwse gemeen ten dreigt een wildgroei van textiel- containers. Daarom wil Olaz één bedrijf, de firma Coro, inschakelen voor het plaatsen en legen van de containers. Een gezamenlijk con tract, waarover onderhandeld gaat worden, zal financieel gunstiger uit pakken. De gemeenten bepalen zelf, in overleg met Coro, waar de tpxtiel- containers geplaatst worden. Als ergens al containers staan van chari tatieve instellingen, mogen die blij ven. De samenwerking met Coro zal Olaz jaarlijks ongeveer 1500 gulden per container opleveren en dat is 300 gulden meer dan wanneer een gemeente zélf een contract afsluit. Op een druilerige dinsdagmiddag zijn in de huiskamer van secretares se C.E. IJzerman-Ridderhof de drie leden van het dagelijks bestuur van Tryfosa èn oud-secretaresse mevr. Van Winkelen-Duijzer bij elkaar. Zij kunnen het weten: Wat is er ver anderd in een halve eeuw vrouwen vereniging? Toch blijken de eerste jaren moeilijk in kaart te brengen. Er werden toen nog geen notulen bijge houden, öf ze zijn verloren gegaan. De 77-jarige mevr. Van Winkelen weet echter nog veel. Zij is veertig jaar lid van Tryfosa. Daarvoor was ze lid van de meisjesvereniging, maar die werd in de oorlog ontbon den. Later werd ze lid van de nieuwe vrouwenvereniging, die toen nog zendingskrans was. Op 6 december 1945 werd in Sint- Annaland de zendingskrans Indone sië opgericht door mevr. Van Griet- huijzen-van Kooten, echtgenote van de toenmalige Hervormde predi kant. Ook mevr. H. Bruijnzeel, mevr. Weijler-van der Jagt en mevr. Hendrikse waren oprichtsters van Indonesië. De zendingskrans begon met zestien leden. "Dat was best veel, zo vlak na de oorlog. De men sen hadden bijna niets meer", zegt mevr. Van Winkelen en ze moet lachen als ze over de contributie ver telt. "Ze begonnen met vijftien cent per bijeenkomst. Daar was een stui ver voor de koffie bij, dat vind ik altijd zo grappig. Die stuiver voor de koffie. Nu red je het daar niet mee, maar toen was dat heel wat." En inderdaad, de contributie steeg. Het is nu precies tien keer zoveel, 1,5 gulden per keer en ook nu weer inclusief de koffie. Het huidige bestuur bestaat uit zeven personen: presidente mevr. J.P. Prins-Flipse, secretaresse mevr. C.E. IJzerman-Ridderhof, penning- meesteresse mevr. P.I. van der Repe-v.d. Boogaart, algemeen adjunct mevr. A. Ampt-Goedege- buure en de leden mevr. A.D. den Engelsman-den Haan, mevr. J. den Haan-van der Jagt en mevr. I.W. van Dijke-v.d. Boogaart. "In het begin waren het de vrouwen van de predi kanten die presidente waren. Die bereidden voor elke bijeenkomst een meditatie voor. De presidente sprak en wij luisterden", vertelt mevr. Van Winkelen. "Maar later kwamen er ook presidentes die geen domineesvrouw waren en er kwam ook meer openheid. De inbreng van de leden werd groter. Dat is wel een goede zaak geweest." De huidige presidente, mevr. Prins, kwam op een wel buitengewone manier aan haar functie. Haar man werd drie jaar geleden pastoraal medewerker in de Hervormde Gemeente van Sint-Annaland en nog voordat de leden haar kenden, werd zij gekozen tot voorzitster. Maar ze hebben er geen spijt van. "Ze doet het prima", zegt mevr. Van Winkelen. "Er is van onze kant nooit gedacht: Oh nee, da's import. Wel nee, ze paste goed in onze vereni ging." Mevr. Prins geeft toe dat de Sint-Annalanders 'een ander slag volk' zijn als de bevolking van Woerden waar ze hiervoor woonde. "De mensen laten hier niet zo snel het achterste van hun tong zien. En ze kunnen soms vasthouden aan din gen die in het verleden gebeurd zijn. In de randstad hebben de mensen toch meer een vluchtige leefwijze. Wat gebeurd is, is gebeurd", zegt mevr. Prins. "Maar als je de mensen accepteert zoals ze zijn en vooral ook eerlijk bent tegenover elkaar, dan gaat het best goed." Mevr. Van Winkelen voegt er nog aan toe: "En als je er hier bij hoort, dan ook voor altijd. En ze staan altijd voor je klaar, geloof dat maar gerust." Mevr. IJzerman knikt instemmend. "Er is echt een hechte band tussen de leden. En dat is ook zo met het dorp. Het klinkt misschien gek, maar veel mensen die hier van buitenaf zijn komen wonen, willen nooit meer weg." In 1958 veranderde men de naam Indonesië in Tryfosa. Dit wegens het feit dat er nu niet alleen verko pingen voor de zending, maar ook voor de kerk werden gehouden. Dit omdat de kerk het toen financieel moeilijk had. Er werd dan ook een schulddelgingsfonds opgezet. Daar naast was ook de strijd in Indonesië, dat vocht voor zijn zelfstandigheid, reden om van naam te veranderen. Uiteindelijk werd gekozen voor Tryfosa. Deze naam, die bij meer vrouwenverenigingen voorkomt, is afgeleid van Tryfena (een vrouw uit het Nieuwe Testa ment die goede werken deed). Dat de vrouwen zich door middel van verkopingen mede voor de kerk gin gen inzetten, heeft de Hervormde Gemeente geen windeieren gelegd. Tot nu toe gaf Tryfosa maar liefst 117.151 gulden aan de kerk, weet penningmeesteres mevr. Van der Repe te vertellen. Jaarlijks wordt er zo'n 9000 gulden aan giften wegge geven. De werkzaamheden van de vereni ging zijn niet veel veranderd. Nog steeds is bijbelonderzoek' het belangrijkste. "We houden tot aan de pauze een bijbelstudie uit het maandblad Hervormde Vrouw öf één van de leden houdt een medita tie", vertelt mevr. Prins. "De pauze is altijd heel gezellig, want dan is er gelegenheid om eens lekker bij te praten. En daama besteden we tijd aan handwerken. Vroeger waren dat meestal breiwerken. Wollen broek jes en ondergoed gingen als warme broodjes van de hand. Nu ligt de nadruk meer op kaarten maken en bij het handwerken maken we herensokken en babytruitjes." Mevr. Van Winkelen weet nog dat ze op de meisjesvereniging allerlei kleding en textiel maakte voor de behoefti- gen. "Dat was mooi en vooral ook dankbaar werk. De spullen die we gemaakt hadden, gingen we dan naar de arme mensen brengen. Die waren heel dankbaar en wilden je graag wat geven, maar ze hadden niets. Erom vragen deden ze niet, want dat was hun eer te na. Maar ze waren blij als je kwam en dan gaven ze een stukje chocola ofzo." Zang neemt in de vereniging ook een belangrijke plaats in. De jarigen mogen op de bijeenkomsten een Psalm opgeven om te zingen. Over het bezoek van de woensdag avonden heeft Tryfosa momenteel niet te klagen. Er zijn 42 leden en de vereniging groeit nog steeds. Het oudst is de 96-jarige mevr. M. van de Weel-Boon die al vanaf de oprichting lid is. Ze is rustend lid, want ze kan de bijeenkomsten niet meer bezoeken, maar volgt de acti viteiten van de vrouwenvereniging vanuit de Schutse nog op de voet. Daarnaast waren er dit jaar drie dames 40 jaar lid. Behalve mevr. Van Winkelen waren dat nog mevr. Duijzer-van Dijke en mevr. Over- beeke-van Zetten. Het jaarlijkse reisje van Tryfosa is afgeschaft. Veel leden zagen er tegenop en er gingen meer gemeenteleden mee dan dames van de vrouwenvereni ging. "In plaats daarvan houden we nu elke laatste bijeenkomst voor de zomervakantie een broodmaaltijd en ook met kerst doen we dat. Daaraan kunnen veel meer leden meedoen", zegt mevr. IJzerman. 'Tijdens de kerstmaaltijd wordt er een meditatie gehouden, er worden gedichten voorgelezen en een kerstverhaal verteld." Het werk van de presidente is zwaarder geworden, vinden de dames. Het leiding geven en het lei den van de discussies en bijbelstu dies is niet gemakkelijk. "Je moet met allerlei mensen om kunnen gaan en soms krijg je best wat kritiek te verwerken", zegt mevr. Van Winke len. "Maar ook de leden hebben veel meer verantwoordelijkheid en werk gekregen." Mevr. Van der Repe beaamt dat: "Je bent er eigenlijk het hele jaar mee bezig. De ene verko ping is nog niet achter de rug of je bent alweer met iets anders bezig. Maar het is altijd erg leuk om naar toe te leven. En op zulke momenten voel je je toch echt blij dat je erbij hoort." "Maar je bent dan ook best wel eens blij als het vakantie is", voegt mevr. IJzerman eraan toe. De dames laten zich bovenal inspi reren door de Bijbel, het woord van God. "Het symbool van de Bond van Nederlandse Hervormde Vrouwen verenigingen op Gereformeerde Grondslag, waar we bij zijn aange sloten, is een kring met vrouwen die elkaar vasthouden rondom het open geslagen woord van God", legt mevr. Prins uit. "En zo ervaren we Gedeputeerde staten hebben nega tief gereageerd op een verzoek van dhr. P.W.A.A. Bolsius uit Tholen om ƒ1809,69 leges terug te betalen. Hij had vergunning voor een inrich ting om groente-, fruit- en tuinafval versneld te composteren op de voor malige gemeentelijke stortplaats Tuttelhoek aan de Gat weg in Scher- penisse. B. en w. verlengden de voorlopige bouwvergunning echter niet, zodat Bolsius geen gebruik meer kan maken van zijn op 24 augustus 1993 verleende milieuver gunning. Hij vroeg de leges terug, maar g.s. wijzen erop, dat het om een vergoeding ging voor provincia le dienstverlening. En die kosten zijn gemaakt, zodat niets terugbe taald wordt. Bolsius kan alleen nog binnen zes weken een bezwaar schrift indienen bij g.s. dat ook." "Als je terugkijkt, kun je zien dat God toch door ons gewerkt heeft. Anders had de vereniging nu niet meer bestaan. Al onze inspan ningen leiden tot niets als we God er niet boven stellen", zegt mevr. Van der Repe en daarmee stemmen de drie andere dames van harte in. Woensdag 6 december werd het jubileum binnen de vereniging gevierd. De avond had als thema 'Geloofd zij God' en daar heeft Tryfosa alle reden toe. Toen de eerste leden bin nen kwamen, stonden de tafels al gedekt voor een uitgebreide brood maaltijd met soep vooraf. Na de opening en terwijl men at, werd er verslag gedaan van een halve eeuw vrouwenvereniging. Verder waren er ook een meditatie over Psalm 65, een gedicht en een bijbelse quiz. De avond werd om negen uur besloten. Op 14 februari houdt Tryfosa haar jaarvergadering waarbij opnieuw aandacht geschonken wordt aan het jubileum. Op deze avond zijn alle belangstel lenden welkom. De CDA-fractievoorzitter in de Zeeuwse staten drs. S. Buijs spreekt vanavond (donderdag) in Tholen. Op een openbare bijeenkomst zal hij de nota strategisch beraad 'Nieuwe wegen, vaste waarden' van de chris ten-democraten toelichten. In deze nota worden thema's genoemd die centraal moeten staan bij het CDA, zoals de overdracht van waarden in de samenleving, sociale en ecologi sche markteconomie, een veilige samenleving, de samenhang mens en maatschappij. De bijeenkomst, die in Meulvliet wordt gehouden, begint om acht uur. Tevoren vindt een besloten leden vergadering plaats van de CDA- afdeling Tholen/Sint-Philipsland. Daarin vindt de verkiezing plaats van bestuursleden en kascontrole commissie. Ook wordt afscheid genomenvan de aftredende bestuursleden mevr. Ten Hove- Wagemaker, mevr. J. de Waal-de Vos, J. Boudeling en A.A. van Nieu- wenhuijzen. Kerstconcert. Zaterdag 16 decem ber geeft de chr.oratoriumver. Mid- delharnis om 20.00 uur een kerst concert in de N.H.Kerk te Sommels- dijk m.m.v. blazers van Sempre Crescendo en organist Piet West hoeve. De meerkosten die de regeling van Olaz voor een gemeente meebrengt, vallen daarbij in het niet: 150 gulden per jaar. Ook voor het huis-aan-huis inzamelen van textiel door charita tieve instellingen wil Olaz komen tot een modelvergunning, onder meer met daarin de bepaling dat één keer per kwartaal wordt opgehaald. Voor het verwerken van afgedankte televisietoestellen wil Olaz een con tract afsluiten net de demontage werkplaats Zeeland (DWZ). Het gaat om een proef van anderhalf jaar. DWZ wil de toestellen demon teren en vervolgens op een verant woorde manier verwerken tegen een prijs van 25 gulden per stuk. In Zee land komen naar schatting jaarlijks 13.500 tv-toestellen op de stort plaats terecht. Ze bevatten nogal wat kunststoffen en onderdelen die schadelijk zijn voor het milieu. Ver branding is daarom uit den boze. Maar op termijn zal de rijksoverheid een stortverbod uitvaardigen voor dit soort elektrische en electronische huishoudelijke apparaten (zoge naamd wit- en bruingoed). Herge bruik is ook hier het credo. Stortver boden komen er ook voor papier en karton, landbouwfolie, autobanden, houtafval, verpakkingen van chemi caliën en andere verpakkingen. Als proef wil Olaz daarom voor bedrij ven de mogelijkheid scheppen om dit afval gescheiden aan te bieden. Mits de tarieven acceptabel zijn, steunt het bedrijfsleven deze opzet. Met het oog op de stortverboden is ook het realiseren van milieustraten van belang. Die komen er tien in het Olaz-gebied, waarvan één in Sint- Maartensdijk. De milieustraat is bedoeld voor het inzamelen van grof huishoudelijk afval: asbest, bouw en sloophout, bruingoed, groente-, fruit- en tuinafval (gft), groenafval, grond, metalen, klein gevaarlijk afval en olie, klein gevaarlijk afval van bedrijven, veegvuil, papier en karton, puin, textiel, glas (3 kleu ren), witgoed, brandbaar en onbrandbaar restafval, integrale afvalstoffen en kadaveropslag. Door de milieustraten krijgt de geschei den inzameling en de (her)verwer- king van afval een impuls. De compost die in Zeeland wordt geproduceerd uit gft, moet voor minder verkocht worden dan de ver werking van het afval heeft gekost. Per ton legt Olaz er dit jaar 4,87 gul den op toe, wat een extra last bete kent van 219.200 gulden. Toen drie jaar geleden werd besloten een com- posteerinstallatie te bouwen, ging men uit van een verwerkingsprijs van 108,58 op dat moment. Reke ning houdend met een indexering van de kosten, lag de prijs dit jaar op 118,43 gulden per ton. Ofwel ruim 9% hoger dan gedacht. Olaz denkt dit jaar af te sluiten met een batig saldo van ongeveer 348.300 gulden. Maar voor volgend jaar houdt de vuilverwerker reke ning met ruim 6,4 miljoen gulden aan extra kosten. Een geringer aanbod van afval en de afvoer van brandbaar afval naar Zuid-Holland zijn de voornaamste oorzaken. De tegenvaller leidt tot een begrotingstekort van bijna 2Vi miljoen gulden. Tóch verlaagt Olaz Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur de storttarieven voor bedrijven en gemeenten per l januari. Beiden gaan 92,17 gulden per ton betalen. Maar per 1 april volgt voor beiden een verhoging van 12,75 gulden per ton. Voor 25 mille nieuwe plattegronden en extra gemeentegidsen. Dat voor stel van b. en w. wordt maandag middag door de Thoolse gemeente raad behandeld. Suurland Falkplan uit Eindhoven vervaardigt 3500 plattegronden in kleur voor 20.527 gulden. Voor het eerst komt ook St. Philipsland erop. Het voormalige gemeentebestuur daar hanteerde drie eenvoudige A4tjes voor St. Phi lipsland, Anna Jacobapolder en het buitengebied als plattegrond. Op de nieuwe uitvoering komen aan één kant negen woonkernen en op de achterzijde het buitengebied. In de gemeentebegroting was rekening gehouden met 40 mille, maar Suur land kan gebruik maken van het materiaal dat voor de plattegrond- kasten is gebruikt. Die staan bij de toegang van elke woonkern. Gezien die meevaller wil het college 500 gemeentegidsen bijdrukken. De uit gifte aan nieuwe inwoners, belang hebbenden en belangstellenden ver loopt in een veel hoger tempo dan kon worden voorzien. Van de oude voorraad zijn er maar 100 meer over en de eerstvolgende uitgave is 1 juli 1996 gepland. Dieleman uit Tholen wil 500 exemplaren bijmaken voor 4226 gulden. Hennepkwekerij. In Bruinisse is door de politie een professionele hennepkwekerij ontdekt bij een inval in een schuur en een container. De installatie is in beslag genomen, evenals de aangetroffen hennep met een straatwaarde van ongeveer 75.000 gulden. Deze zal worden vernietigd. Tegen de eigenaar van de schuur, die is aangehouden, wordt proces-verbaal opgemaakt. Advertentie I.M. Het afgelopen jaar is voor de boeren goed geweest. Dat concludeerde voorzitter M.A.H. van Tilbeurgh van de vereniging voor bedrijfsvoor lichting op Tholen en Sint-Philipsland donderdag op een ledenvergade ring in De Wellevaete te Sint-Annaland. De prijzen en opbrengsten waren daarentegen niet altijd even goed. Maar voor het nieuwe jaar is er goede hoop. De grond ligt er vooralsnog droog bij, de werkzaamhe den op het land zijn afgerond en het heeft al wat gevroren. Van Tilbeurgh ging in zijn ope ningswoord het jaar langs. "Ten aan zien van de werkzaamheden is 1995 heel voorspoedig verlopen, al kon den we in het voorjaar niet zo vroeg starten met het strooien van kunst mest of het poten van vroege aard appelen. In de eerste helft van maart werden wat aardappelen gepoot en werd er zomergraan gezaaid. De eerste helft van april werden allen bieten en cichorei gezaaid en dat is een mooie tijd", zei de voorzitter. "De voorjaarswerkzaamheden kon den vlot gebeuren en de opkomst was veelal goed te noemen. Maar de kou in het begin van het groeisei zoen had een nogal trage start tot gevolg." De voorzitter vertelde verder dat de suikerbieten veel last hadden van de schildpadtor. Hij merkte op dat de vruchten waarvan de Zaden behan deld zijn met het middel Gauchio veel minder schade opliepen. Hij stelde dan ook voor dit middel op alle bietenzaad te gebruiken. Vol gens Van Tilbeurgh zou dat de pla gen verminderen en de prijsverschil len verkleinen. "De opbrengst van suikerbieten in kilo's valt tot nu toe, zeker gezien de droge zomer, op de meeste plaatsen positief uit. Maar het suikergehalte laat veel te wensen over, want een streekgemiddelde dat nog geen 15 procent haalt, is laag te noemen", zei de voorzitter. Tot begin juni stonden de gewassen er allemaal goed bij. Daama volgde een lange, droge zomer. "Dat gaf nogal wat droogteverschijnselen te zien aan diverse gewassen en op bepaalde percelen", verhaalde Van Tilbeurgh die ook de aardappeloogst de revue liet passeren. "De vroege aardappelen zijn goed van prijs geweest en door de aanhoudende droogte ook gebleven. De oogst ver liep vlot door de mooie, droge en warme zomer. De late aardappel oogst kwam bij sommigen al heel vroeg op gang. Begin september is erg vroeg om ze al binnen te rijden, zeker gezien de hoge temperaturen rond die tijd. Glas zagen we vooral op de zwaardere gronden en het meest bij laat bepote percelen." Van Tilbeurgh noemde de opbrengsten in kilo's veelal matig en ook de sor tering was bij velen niet grof. De prijs bepaalt het financiële resultaat en volgens de voorzitter loopt het op dit moment niet erg hard. "Het is moeilijk in te schatten hoe de afzet de rest van het seizoen zal zijn." De grassoorten hadden sterk wisse lende opbrengsten, met name de gerst die vaak een laag percentage brouw had. De wintertarwe bleef in kilo-opbrengst iets achter bij vorig jaar, maar alles kon droog gedorst worden en de prijs bleef veelal gelijk. Haast al het stro en hooi werd ingezameld en verkocht tegen mati ge prijzen. Het afgelopen najaar werd er onder goede omstandighe den erg veel wintertarwe gezaaid. Op veel vroeg ingezaaide percelen is al een bespuiting tegen luizen geweest. De stand van het gewas is goed. De opbrengst van de cichorei viel uiteindelijk nog mee, terwijl het inu- line-gehalte redelijk tot goed te noe men is. "Voor de meerjarige telers is er een prijsverhoging op komst in 1996, zodat velen toch zullen beslui ten om met deze teelt door te gaan", zei Van Tilbeurgh. De zaai uien gaven volgens hem een minder goe de opbrengst te zien en de prijzen zijn tot nog toe matig. "Maar de kwaliteit is goed, dus we hopen dat de prijs snel aan zal trekken." i 1 5 "Al met al is het een mooi, droog en zeer aantrekkelijk jaar geweest voor ons als agrariërs", zei Van Til beurgh. "Want oogsten met mooi en droog weer werkt prettig. Het goed kunnen ploegen en dergelijke is een goed begin voor een volgend jaar. Ook het vriezend weer is goed voor de grond en zeker voor de aardappelopslag voor volgend jaar. Mits het land nog niet geploegd is, want dan zitten veel aardappelen nog te diep. Maar misschien komt er deze winter nog wel strengere vorst." Tot slot ging de voorzitter nog in op de proefboerderijen waar van er in een nieuwe opzet één voor zuidwest-Nederland komt in West maas met de Rusthoeve als neven vestiging. Ook bracht hij de ziekte bruinrot ter sprake die dit jaar sterk de kop opsteekt. "Gelukkig is het voor zover bekend nog niet in ons werx- gebied voorgekomen", zei Van Til beurgh. "Het is een warmteminnen- de bacterieziekte die zich het best thuisvoelt in tropische en subtropi sche gebieden. Deze bodembacterie kan vele jaren op plantenresten overleven." De voor deze bacterie vatbare planten zijn gewassen uit de nachtschadefamilie zoals aardappe len, tomaten en zwarte nachtschade. De voorzitter waarschuwde de leden hun bedrijf goed schoon te houden en alert te zijn. Hij vertrouwde er echter ook op dat de strenge keuring die wordt uitgevoerd op het poot- goed, voldoende zal zijn. Na de inleiding van Van Tilbeurgh gaf M. Bom van de landbouworga nisatie ZMO uitleg over verzekerin gen voor agrariërs. Hij sprak over wat verzekeren is, wat de voorwaar den zijn en welke risico's er gedekt worden. Aan de orde kwamen trans- port- brand- en levensverzekerin gen. Bom deed uit de doeken hoe de verschillende verzekeringen werken en gaf adviezen over het afsluiten ervan. De vuistregel daarbij was: verzeker alleen die risico's die men niet zelf kan dragen. "In principe heeft een verzekeringsmaatschappij voor elk risico wel een 'passende' verzekering", zei Bom. Maar hij raadde de aanwezigen aan erg kri tisch te zijn bij het afsluiten van een polis. Er kwamen vragen over de verzekering van transport, over de herbouw na brand, de milieuverze keringen die alleen uitkeren bij geleidelijk ontstane schade, na bij voorbeeld doorroesten of verteren en het verschil tussen loonwerk en boerenhulp. Ook arbeidsongeschikt heid werd door Bom belicht. Op vrijdag 5 januari wordt er in De Wellevaete een gezfnsstudiemiddag gehouden waarbij het thema zal zijn: De puntjes op de i in de aardap pelteelt. De bijeenkomst begint om kwart over één.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13