Afscheid waterschap Geen ruimte inbreng van oud-bestuurders Nieuwe kantine voor ijsclub 'Niet doorgaan van zoet-waterplan een gemiste kans' Eendracht wijst schietbaan af Na 37 jaar einde Thools waterschap Ba"%^hnl«k Hoofdingelanden Snoeien in 't Diepe Gat Paarden stal Moerland in Oud Gastel St. Annalandse vereniging streeft ook naar baanverharding Maagd krijgt een voldoende van publiek Sportraad vindt bezuinigingen niet acceptabel Geen promotie voor spelers van Smash 2 Donderdag 14 december 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Levendig Gebiedsgebonden commissies belangrijk Tegel Hart voor de zaak Contributie verhoogd Baanverharding Kritiek hoofdingeland op de landbouw Dat het verdichtingenplan voor de zoet-watervoorziening is afgestemd, is volgens hoofdingeland G. Westerweel een gemiste kans voor de landbouw. Hij was de enige die dinsdag in de algemene vergadering van het waterschap iets naar voren bracht over dit onderwerp. Verzuim Slangen voor hogedrukreinigers Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. Twijfel aan kans op beter openbaar vervoer Te weinig zeggenschap en accommodatie De leden van schietvereniging Eendracht uit Tholen heb ben een centrale accommodatie met de drie andere clubs vierkant afgewezen. Daarmee lijken de kansen voor een grote schietbaan op het industrieterrein van St. Maartens dijk met 350.000 gulden gemeentesubsidie verkeken. Vierde klas afdelingsvoetbal Noad 3 naar subtop Paardensport Tafeltennis VERVOLG VAN VOORPAGINA Dees verheelde niet dat medewer kers van het waterschap er zelfs in hun vrije tijd veelvuldig mee wer den geconfronteerd. "En dat ondanks hun grote inzet voor en betrokkenheid bij het waterschap. Dat is jammer en was mijns inziens niet nodig geweest." Zelfs op familiefeestjes was de zoet watervoorziening hoofdonderwerp van gesprek, waarbij de standpunten vaak verschilden, onthulde hoofdin geland J. Versluys. Hij memoreerde de onderzoekscommissie die half vorig jaar door de algemene verga dering werd ingesteld nadat was gebleken dat de kosten veel hoger uitvielen dan was begroot. "De con clusie was: geen onrechtmatige zaken of opzettelijk achterhouden van informatie door het dagelijks bestuur. Maar wel onvoldoende de vinger aan de pols gehouden om tegenvallende kostenontwikkelin gen in beeld te brengen, en dat van uit het waterschap aan de geschotbe- taler mee te delen." Het gebrek aan vertrouwen dat uit het instellen van de commissie naar voren kwam, noemde Van Gorsel het dieptepunt in zijn waterschapscarrière. "Ik ben er gelukkig mee dat dit vertrouwen inmiddels, naar mijn mening, is her steld." Versluys, die in 1969 als hoofdinge land aantrad en met 27 jaren de nestor van de algemene vergadering is, constateerde dat de periode tot half de jaren tachtig vrij rustig ver liep in het waterschap. De dijkver zwaring en het toevoegen van de zuiveringstaak aan de traditionele taken waren de belangrijkste gebeurtenissen. Maar de laatste tien jaren verliepen levendiger. Versluys noemde de fusieplannen van de provincie in 1986, waaruit in ieder geval samen werking op technologisch gebied tot stand kwam (het centraal laboratori um). Het zoet water, wegenbeheer, peilbeheer in de Poortvlietse Wei- hoek en de verbouwing van het Pol derhuis. En de gevolgen van de nieuwe waterschapswet, waardoor in 1994 een kleinere algemene ver gadering ontstond met een bredere groep betalingsplichtigen en een totaal andere verdeling van de zeg genschap. Namens de hoofdingelanden bedankte Versluys het dagelijks bestuur en het personeel. En namens datzelfde personeel roemde Dees de goede contacten die er waren met de bestuurders. Respect en waardering ten aanzien van het werk, maar ook persoonlijk belangstellend en mee levend. "Om me heen kijkend con stateer ik, dat zoiets geen vanzelf sprekendheid is." Bij het personeel bestaat grote waardering voor het feit dat het waterschap als werkge ver altijd stil lag op bid- en dankdag, aldus Dees. "Voor het personeel is het werken bij het waterschap Tho len een prettige tijd geweest, waar aan we met veel plezier - en af en toe ook een beetje weemoed - zullen terugdenken. Toekomstgericht zullen we met enthousiasme onze krachten inzet ten voor het waterschap Zeeuwse Eilanden, om ook van dat water schap een succes te maken voor het gehele nieuwe waterschapsgebied en voor onze eigen streek in het bij zonder." Op één tijdelijke medewer ker na - die dat bij aanstelling al wist - is er voor alle personeelsleden een plaats gevonden bij het nieuwe waterschap. Vanaf de publieke tribune volgden ondermeer oud-dijkgraaf I.C. Hage en oud-secretaris J.D. de Korte - wie door de vergadering eervol ontslag werd verleend - de historische laat ste bijeenkomst van de algemene vergadering. De twaalf Thoolse hoofdingelanden die niet in het overgangsbestuur van Zeeuwse Eilanden zitting nemen, krijgen op geen enkele andere manier zeggenschap in de nieuwe organisatie. Vanuit Tholen was daar voor aandacht gevraagd, maar het verzoek wordt niet gehonoreerd. "Dat is geen leuke boodschap, maar het voorstel van een tijdelijke alge mene vergadering gevormd door alle hoofdingelanden van de vier voormalige waterschappen is nu eenmaal niet geaccepteerd", zei G.L.D. Gaakeer dinsdag tijdens de laatste algemene vergadering van het waterschap Tholen. Gaakeer is gezworene in het nieuwe water schap, evenals J.L.C. Mol. Deze, wees op de openbare bijeenkomsten van de gebiedsgebonden - zoge naamde territoriale - commissies. C. Koopman, die de kwestie aan de orde stelde, kreeg van waarnemend dijkgraaf J.L. van Gorsel de toezeg ging dat hij er in de algemene verga dering van Zeeuwse Eilanden opnieuw naar zal vragen. Het belang van de territoriale com missies werd door meer sprekers onderstreept. Ze zijn voor de inge landen het directe aanspreekpunt met het bestuur. "Het is belangrijk dat deze commissies hun taak uit bouwen", aldus gezworene J.K. Elenbaas, die een verambtelijking vreest in de grotere organisatie. Hij riep de Thoolse vertegenwoordigers in Zeeuwse Eilanden op om vooral te waken over de Thoolse en Sint- Philipslandse belangen. Op de publieke tribune werd dit met applaus ondersteund. Hoofdingeland J. Versluys noemde een goede communicatie met de Als het waterschap Tholen op 31 december opgaat in Zeeuwse Eilan den, heeft het precies 37 jaar bestaan. Op 1 januari 1959 werden alle waterschappen en polders op het eiland samengevoegd. Op 29 januari van dat jaar werd de eerste algemene vergadering geïnstalleerd; elk van de zeven districten werd ver tegenwoordigd door vijf hoofdinge landen en één gezworene. Als dijk graaf was H. van Gorsel uit Oud- Vossemeer benoemd. De gezwore nen waren C. van Putte uit Stavenis- se, A. de Wilde uit Sint-Annaland, A.P. Geluk uit Sint-Maartensdijk, C. van Dalen uit Scherpenisse, C.J. van Westen uit Poortvliet, P.W.C. van Westen uit Oud-Vossemeer en A.J.A. Wagemaker uit Tholen. In 1969 werd Sint-Philipsland (één waterschap sinds 1944) bij hel waterschap Tholen gevoegd, waar door er een achtste district bijkwam. In 1986 tenslotte kwam ook het Zeeuwse deel van het in 1910 gevormde interprovinciale water schap Prins Hendrikpolder bij Tho len. De districten, in 1975 terugge bracht tot vijf, verdwenen in 1994. In de huidige algemene vergadering levert elk van de vijf categorieën belanghebbenden een gezworene en daarnaast zijn er 20 hoofdingelan den. H. van Gorsel werd in 1978 als dijk graaf opgevolgd door I.C. Hage, eveneens een Vossemeerder. Deze ging begin dit jaar met pensioen. Sindsdien neemt J.L. van Gorsel, een zoon van de eerste Thoolse dijk graaf, de functie waar. ingelanden in de regio als aan dachtspunt. Dat moet het verlies van het overzichtelijke, het eigene enigs zins compenseren. Ook de verhou ding tussen de opgelegde lasten en de zeggenschap vanaf 1998 zal erg goed in de gaten gehouden moeten worden. In een kort woord richtte Van Gorsel zich tot ieder van de hoofdingelan den persoonlijk, waarna ieder van hen de waterschapstegel ontving uit handen van één van de gezworenen. Dat begon met J. Versluys die sinds 1 januari 1969 hoofdingeland is en eindigde met J.L.C. Mol die op 26 april 1994 werd beëdigd. De hoof dingelanden E.J.A. van Nieuwen- huijzen-van Iwaarden, A.A. van Nieuwenhuijzen en C. Nieuwenhuis waren dinsdag afwezig. M.A. van Beek woonde alleen de buitengewo ne vergadering bij. Aan de vier gezworenen Akker mans, Gaakeer, Noom en Elenbaas overhandigde Van Gorsel de tegel zelf. "Een vrij nieuw dagelijks bestuur, dat in de begintijd te maken kreeg met minder plezierige opdrachten van de algemene verga dering. Wat mij opviel was, dat we daardoor snel één hecht team waren." Problemen werden op een zakelijke manier besproken en wan neer er eenmaal een standpunt was bepaald, stond ieder bestuurslid daar achter. Van Gorsel gaf een korte karakterschets van elk van de vier, die op hun beurt een dankwoord tot de vergadering richtten. Elenbaas reikte vervolgens Van Gorsel de tegel uit. "U heeft de voor zittershamer slechts kort gehan teerd, maar die tien maanden waren niet de gemakkelijkste. U deed het echter grandioos en op uw eigen wijze." Van Gorsel werd in 1972 hoofdingeland en kwam zes jaar later in het dagelijks bestuur. Toen I.C. Hage met pensioen ging, nam hij als waarnemend dijkgraaf de lei ding van het waterschap over. Zelf heeft de Vossemeerder dat als een hoogtepunt ervaren. "Ik ben als het ware met het waterschap opge groeid, want ook thuis werd er veel over gesproken. Ook bij mijn vader ging het waterschap voor alles." De opheffing van het waterschap Tholen was voor Van Gorsel aan vankelijk moeilijk te accepteren, maar doordat hij kon bijdragen aan de opbouw van Zeeuwse Eilanden groeide hij naar de fusie toe. De dijkgraaf verheelde niet, dat hij bin nen het nieuwe waterschap liever gezworene zou zijn geworden dan hoofdingeland. "De algemene ver gadering heeft anders besloten en daar heb je je bij neer te leggen." Van Gorsel bedankte alle bestuur ders en oud-bestuurders en de perso neelsleden die zich de afgelopen 37 jaar voor het waterschap Tholen inzetten. "We hadden een klein waterschap waar een goede geest heerste. Met mensen die hart voor de zaak had den, harde werkers. Ik zelf vond het een voorrecht met dit dagelijks bestuur en deze medewerkers te mogen werken", aldus de waarne mend dijkgraaf. Ms jrm De nieuwe kantine van de ijsclub St. Annaland aan de Annewas. Deze week wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van de nieuwe kantine voor de ijsclub St. Annaland. Het installatiewerk en de plaatsing van een keuken moe ten het voormalige schoolgebouw van 11x7 meter compleet maken. Er zijn nog een aantal nachten matige vorst nodig, voordat er geschaatst kan worden en de eer ste warme chocolademelk in de nieuwe kantine wordt geschon ken. Deze investering van 15.000 gulden, exclusief btw, bleek een flink gat in de reserve van de vereniging gesla gen te hebben. Maar de ijsclub kon het uit eigen middelen betalen en hield nog 8000 gulden over voor andere uitgaven. Alleen hangt er nog een tegenvaller van 1700 gul den in de lucht die voor herplaatsing van de energiemeters aan Delta Nutsbedrijven betaald moet worden. Daarover vinden nog besprekingen plaats, zei voorzitter W.J. Mossel man vrijdagavond tijdens de 69ste jaarvergadering in restaurant de Lagune. Hij was blij, dat na enige jaren de knoop was doorgehakt om zelf een clublokaal te stichten. Eerst was geprobeerd om in samenwer king met de schietvereniging een accommodatie te bouwen, maar dat liep op niets uit. Een voormalig schoolokaal bij Van den Heuvel in Slikkerveer bleek een ideale oplos sing voor de ijsclub. Het pand van 77 m2, bestaande uit twee ruimten die als kantine en bestuurskamer benut worden, betekent een aanzien lijke verbetering. Het streven om alles via zelfwerkzaamheid te doen, liep echter stuk op de drukke werk zaamheden van bestuursleden en commissarissen, maar deze week werd het karwei een eind voltooid. Mede wegens de stijgende kosten kondigde penningmeester Iz. Vroegop een verhoging van de con tributie aan. Sinds 1987 was dat 5 gulden, maar vanaf 1996 dienen de 1349 leden 6 gulden te betalen. De inningskosten stegen ook. Boven dien wordt er een aansprakelijk heidsverzekering voor bestuurders gesloten, wat 30 cent per lid vergt. De ledenadministratie gebeurt al via de computer, wat een grote verbete ring is. Er werden 23 nieuwe leden genoteerd, maar er waren ook afval lers, zodat het saldo uiteindelijk slechts +1 was. De overleden leden T. Heijboer-Moerland, A. Heijboer, C. Elenbaas, S. Duijzer en P. van Schetsen werden met enkele ogen blikken stilte herdacht. De periodiek aftredende bestuursle den M. Hage en W.J. Mosselman werden bij acclamatie herkozen. Ook de periodiek aftredende com missarissen J.B. van Dijke en J. Vroegop jr. mochten hun taak weer vervolgen. Het inschrijfgeld werd vastgesteld op een rijksdaalder, wat ook een middagje schaatsen kost, maar het afgelopen jaar was zonder schaats pret, zo bleek uit het jaarverslag van secretaris D.L. Hage. De bouw van de nieuwe kantine vergde echter toch veel bijeenkomsten van bestuur en commissarissen. Om sneller een goede ijslaag te heb ben, werd opnieuw gesproken over baanverharding. Asfalt zou min stens 50 gulden per m2 vergen en dat zou voor de ijsbaan van 10.000 m2 onbetaalbaar worden. Daarom zal nu onderzocht worden, wat het leg gen van stenen gaat kosten. De ver harde ijsbaan zou bijvoorbeeld bij de braderie als parkeerruimte kun nen dienen. Ook gezinsvervangend tehuis de Annewas zou er voor activiteiten gebruik van kunnen maken, evenals van de kantine. Ter verhoging van de gezelligheid had het ijsclubbestuur de mogelijk heid geboden om na de vergadering voor 25 gulden nog een etentje aan te bieden, maar hiervan maakten slechts 11 leden gebruik., Voorzitter Mosselman hoopte vol gend jaar bij de 70ste jaarvergade ring op meer belangstelling, maar de eerste wens is momenteel een flinke laag ijs om weer eens echt te kunnen schaatsen. De landbouw had goedkoop een stuk infrastructuur kunnen beko men, aldus Westerweel. Hij was teleurgesteld dat tweederde van de belanghebbenden het plan van ZMO en WLTO afwees. "De mensen met een vooruitziende blik zaten kenne lijk bij de minderheid." Westerweel vond het jammer van de tijd en ener gie die het waterschap in het plan heeft gestopt. Daarop gelet hadden de standsorganisaties in zijn ogen best mogen proberen om er meer steun voor te krijgen. ZMO-afde- lingsvoorzitter E. Hage hoorde deze kritiek op de publieke tribune aan. Waarnemend dijkgraaf J.L. van Gorsel weersprak dat de kosten en moeite voor niets zijn geweest. Hem bereikten geluiden dat mensen tegenstemden omdat ze dit plan te ver vonden gaan of juist niet ver genoeg, maar niet omdat ze tegen zoet water zijn. In sommige gebie den wordt er over gedacht om tóch te proberen een voorziening van de grond te krijgen, dus de ontwikke lingen zullen niet stoppen, aldus Van Gorsel. "Maar in de toekomst zullen de kosten hoger zijn en dat beïnvloedt de haalbaarheid", aldus Westerweel. Het gepresenteerde plan zou het eenvoudigst zijn geweest voor het bepalen van de omslag, zei de dijkgraaf. Nu kan het gebeuren dat Zeeuwse Eilanden in de toekomst met diverse heffingen voor diverse plannen komt te zitten. De aanzet tot de zoet-wateraanvoer, het basisplan, is in ieder geval goed voor de waterbeheersing in het gebied. En een deel van de land bouw kan er een beroep op doen voor zoet water, aldus Van Gorsel. Van het basisplan zijn de deelplan- nen noord en west gerealiseerd, ter wijl zuid in uitvoering is. De verga dering machtigde het bestuur om, indien nodig, in deelplan oost een procedure te beginnen tegen drie belanghebbenden met wie tot nu toe geen overeenstemming is bereikt over grondaankoop. "We hadden graag het totale plan klaar gehad of aanbesteed, maar ik heb er alle ver trouwen in dat Zeeuwse Eilanden dat op een goede manier zal oppak ken", zei de dijkgraaf in zijn ope ningswoord van de laatste algemene vergadering van het Thoolse water schap. Sinds de hernieuwde samenstelling in maart 1994 kwam de algemene vergadering van het waterschap Tholen 13 keer in het openbaar bij elkaar. Slechts twee keer waren alle hoofdingelanden en gezworenen aanwezig. Drie keer ontbraken vier van de 25 bestuurders. Op 1 septem ber vorig jaar lieten zelfs drie van de vijf gezworenen het afweten. Voor de enige bijzondere vergadering, aansluitend aan de laatste algemene vergadering, lieten drie hoofdinge landen verstek gaan. Slechts tien van de 25 bestuurders woonden alle 14 vergaderingen bij: C. van 't Hof, J.M. Aamoudse, A.G.M. Sauter en mevrouw A.F. van Nieuwenhuijzen-Nelemans (categorie ingezetenen), J.L. van Gorsel, C. Koopman en D. Vermaas (ongebouwd), P.C.A. Versluijs, D.L. Hage en mevrouw C. van Dalen-Doeleman (gebouwd). De hoofdingelanden die de meeste keren verzuimden zijn H. Vene kamp en C. Nieuwenhuis. Zij misten vier bijeenkomsten. Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur Advertentie I.M. Om de automobiliteit in de Zeeuwse recreatiesector verder te beperken zijn goede voorzieningen nodig op het gebied van het openbaar ver voer. Bij de haalbaarheid daarvan plaatst de sociaal-economische con- sultatiegroep (een adviesorgaan van het provinciaal bestuur) vraagte kens, 'aangezien het openbaar ver voer in Zeeland slechts beperkte alternatieven biedt voor het eigen vervoer'. De ccmsultatiegroep werpt in dit kader ook de vraag op of ten aanzien van bereikbaarheid niet een meer op Zeeland gericht beleid wen selijk is, in plaats van een beleid dat meer is gericht op de problematiek in de randstad. De provinciale planologische commissie wijst er op, dat bijkomende maatregelen nodig zijn op het gebied van parke ren en verkeerscirculatie, alsmede het veranderen van de functie van bepaalde wegen. De consultatiegroep vindt dat er flexibel ingespeeld moet kunnen worden op de vraag naar plaatsen voor bedrijfsvestiging. Het beper ken van de grootte van plaatselijke bedrijventerreinen tot 5 hectare staat daar haaks op en kan de ontwikke ling van gevestigde bedrijven belemmeren. Hoewel de provinciale planologische commissie voorstan der is van een maximale omvang, wil deze daarbij de plaatselijke en regionale omstandigheden een rol laten spelen. Het toekennen van een voorkeurspositie op economisch gebied aan het stadsgewest Vlissin- gen/Middelburg noemt de consulta tiegroep noodzakelijk noch wense lijk. Stadsschouwburg De Maagd te Ber gen op Zoom heeft een onderzoek uit laten voeren naar de mening van de bezoekers over de schouwburg. Men gaf De Maagd daarbij gemid deld een 7,2. Het onderzoek werd uitgevoerd door een studente van de nationale hogeschool voor toerisme en verkeer in Breda. Ze verstuurde 400 enquêtes naar adressen uit het klantenbestand van de schouwburg. Nog eens 500 vragenformulieren werden tijdens vijf voorstellingen uitgedeeld. Van de 900 lijsten, kwa men er 342 bruikbare terug. Bijna 60 procent van de ondervraagden was vrouw. De meeste geënquêteer den waren tussen de 36 en 55 jaar. Van degenen die het formulier invulden, had 36 procent een oplei ding op hbo-niveau en 19 procent op mavo-niveau. Ruim 5,5 procent van de bezoekers komt uit Zeeland (waarvan een groot deel van Tho len). Er werd het publiek naar tien aspecten van de schouwburg gevraagd. Het programma-aanbod kreeg een 7,2. Er werd aangegeven dat de genres cabaret, musical en lichte muziek uitgebreid mogen worden. De kwaliteit van de voor stellingen werd met een 7,6 beoor deeld, net als de netheid. De aan trekkelijkheid en sfeer van de zaal kreeg een 7,3, (telefonische) bereik baarheid en parkeergelegenheid een 7, snelheid en service een 7,2 en de communicatie, afspraken en klach tenbehandeling een 7,5. Enige pun ten die onder de zeven eindigden, waren de veiligheid met 6,8 en de inrichting (zoals garderobe, rook vrije ruimte, voorzieningen gehan dicapten en de kassa) met een 6,6. Kerst Markiezenhof. Zondag 24 december wordt er in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom een kerstconcert gegeven door bas-bariton Roger Veschuren en het saxofoonkwartet Sempre Tut ti. Tijdens deze dag zijn de exposi ties in het museum van twee tot vijf uur te bezichtigen. Op tweede kerst dag komt om twee uur de kerstman op bezoek om verhaaltjes te vertel len voor de kinderen. Tussen drie en vier uur is er dan poppentheater. De algemene vergadering van het waterschap Tholen wordt bij de opheffing gevormd door onder staande hoofdingelanden. Tussen haakjes staat het jaar van benoeming en eventueel de benoeming als gezworene (lid dagelijks bestuur). De personen die ook deel uitmaken van de algemene vergadering van het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden zijn vet gedrukt. INGEZETENEN: J.M. Aamoudse, Oud-Vossemeer (1994); M. Dijke, Scherpenisse (1992); G.L.D. Gaa keer, Oud-Vossemeer (1987; gezw. 1994); C. van 't Hof, St. Phi- lipsland (1994); E.J.A. van Nieu- wenhuijzen-van Iwaarden, St. Phi- lipsland (1994); A.F. van Nieuwen huijzen-Nelemans, Poortvliet (1975); drs. A.G.M. Sauter, Tholen (1994); H. Venekamp, Tholen (1994); ing. J. Versluys, Scherpe nisse (1969). GEBOUWD: C.L. van Dalen-Doe leman, Scherpenisse (1994); D.L. Hage, St. Annaland (1994); J.L. Noom, Scherpenisse (1984, gezw. 1994); P.C.A. Versluijs, St. Philips- land (1989); G. Westerweel, Tho len (1994). ONGEBOUWD: J.L. van Gorsel, Oud-Vossemeer (1972, gezw. 1978); C. Koopman, St. Maartens dijk (1994); C. Nieuwenhuis, Poort vliet (1994); ing. A.A. van Nieu wenhuijzen, St. Philipsland (1979); D. Vermaas, St. Maartens dijk (1980). PACHTERS: A.L. Aamoudse, Oud-Vossemeer (1994); J.H.M. Akkermans, St. Annaland (1994, gezw. 1994); J.L.C. Mol, St. Maar tensdijk (1994). BEDRIJFSGEBOUWD: J. Bakker, Rotterdam (1994); M.A. van Beek, St. Annaland (1992); J.K. Elen baas, Poortvliet (1982, gezw. 1992). Zowel de stichtingsvorm als de technische opzet van het bouwplan bleken voor s.v. Eendracht niet aan vaardbaar. "Onze leden waren una niem tegen", zegt voorzitter P.F.J. van Rooij. "Volgens de ontwerpsta tuten van de stichting zou elke ver eniging twee stemmen krijgen. En wij hebben meer leden dan de ande re drie clubs bij elkaar. We zouden dus heel weinig te vertellen krijgen, terwijl we veel zouden moeten investeren omdat de opzet van het plan voor ons technisch niet toerei kend is gezien de kwalitatief sterke schutters in onze vereniging." Van Rooij geeft aan, dat hij die uit slag eigenlijk wel verwacht had. "Gezien de voorgeschiedenis had den onze leden niet zoveel vertrou wen meer in de gezamenlijke opzet. We zijn nu terug bij af en komen weer met ons eigen plan. Zonder financiële steun van de gemeente zal dat moeilijk worden, maar we kun nen niet in ons huidige pand aan de Wattstraat blijven. Dat is zo slecht en de eigenaar uit Den Briel doet er niets aan." De Eendracht-voorzitter hoopt, dat de drie clubs alsnog overstag gaan en op hun eerdere afwijzing van het Thoolse plan terugkomen. "Laat men verstandig zijn en bij ons gaan schieten. De gemeente kan dan uren die wij zelf niet nodig hebben, huren en de drie clubs kunnen op die manier hun eigen identiteit behou den", aldus Van Rooij. Wethouder van sportzaken I.C. Moerland liet weten, de drie schiet verenigingen uit Poortvliet, Scher penisse en St. Annaland om reacties te hebben gevraagd op de afwijzing van Tholen. "In de brief die we van s.v. Eendracht hebben ontvangen, staat niets bijzonders. Wat er nu gaat gebeuren, weet ik niet. Er ligt bij de gemeente 3!/2 ton gereed, maar nu Eendracht is afgehaakt, bestaat daar voor geen meerderheid meer in de gemeenteraad. Wanneer de drie par tijen die de éénmalige bijdrage slechts voor vier clubs beschikbaar willen stellen, dat standpunt hand haven, betekent dat de doodsteek voor drie schietclubs. Wij vinden, dat we verplichtingen hebben ten opzichte van de verenigingen die niet meer in de gymzalen konden schieten. Het college wil ze aan onderdak helpen en daarna kunnen ze het zelf uitzoeken." Wethouder Moerland verwacht, dat er binnen kort zowel in de commissie sport als in de commissie welzijn over de schietaccommodatie gesproken zal worden. Hij wil wel alvast kwijt, dat eventuele eigen initiatieven voor plaatselijke voorzieningen alleen op bedrijfsterreinen toegestaan zullen worden. Een belangrijke zege van Noad 3 op naaste concurrent WC 6 uit Halsteren zorgde ervoor dat de geel-groenen zich in de subtop hebben gevestigd. Het werd een fel en boeiend duel waarin geen van beide ploegen van plan was ook maar iets toe te geven. Noad scoorde de ope ningstreffer. Uit een afgeslagen aanval van de Sint-Philipslanders wist Marco den Braber alsnog de bal in het net te leg gen: 0-1. Vijf minuten later volgde een identieke situatie en deze keer schoot André van Westen onhoudbaar in: 0-2. Hierna golfde het spel op en neer, maar zonder uitgespeelde kansen. In de 25e minuut passte Piet Geluk op Erik Bree- man die alleen op de keeper afging. Breeman bleef kalm en schoot Noad naar een 0-3 voorsprong. Noad leek op rozen te zitten, maar verkeek zich op de veer kracht van de VVC-veteranen. De Hal- sterse ploeg drong sterk aan en deelde wat speldeprikken uit, zonder nog echt gevaarlijk te worden. Aan de andere kant van het veld was Noad actief met schoten van Marco den Braber en Jeroen Bree man. Tien minuten voor rust kwam de thuisploeg terug in de wedstrijd. De Noad-defensie verkeek zich op een diep tepass en de buitenspelval mislukte. Een VVC-spits benutte dit buitenkansje en passeerde de uitgelopen keeper André Fonteijne: 1-3. In de tweede helft stond Ronnie Bree man in het veld voor Rini Filius. Noad kreeg het meteen moeilijk en werd met de rug tegen de muur gezet. Uit de eerste de beste kans scoorde WC. Een vrije trap kwam via het been van een Noad- speler voor de voeten van een VVC'er die een meter voor het doel uithaalde: 2- 3. De strijd golfde op en neer en Noad had duidelijk meer moeite met de tegen stander dan in de eerste helft. Maar door dat er goed gewerkt werd, behielden de geel groenen hun voorsprong. Na een kwartier werd Aad Arkensteijn in het veld gebracht voor André van Westen. Noad pakte de draad weer op, maar kwam toch niet verder dan enkele afstandsschoten. WC was met enkele snelle uitvallen echter dicht bij de gelijk maker. De Sint-Philipslandse ploeg wan kelde, maar een kwartier voor tijd viel de verlossende treffer. Marco den Braber soleerde langs zes Halsterse spelers, gaf de bal goed voor aan Erik Breeman die goed afrondde en de eindstand op 2-4 De Zeeuwse Sportraad kan niet leven met de voorgestelde bezuini gingen van de provincie op de sport sector. Vanaf 1996 trekt de provin cie nog maar 1,47 gulden per inwo ner uit voor de sport. Dat was in 1990 nog 2,75 gulden. In vijf jaar tijd heeft de sportsector een aderla ting in de subsidies ondergaan van 436.000 gulden. Volgens het bezui nigingsvoorstel valt de laatste pro vinciale subsidie voor de sport hele maal weg. Alleen de Zeeuwse Sportraad krijgt nog wat geld. De raad besloot zich niet bij de voorge nomen bezuinigingen neer te leggen en kwam met een tegenvoorstel met als slogan 'Niet zeuren, maar doen'. Daarmee wil de sportraad aangeven dat ze haar verantwoordelijkheid wat betreft de bezuinigingen in de welzijnssector best wil nemen. In het kort komt het voorstel van de Zeeuwse Sportraad erop neer dat de subsidie voor topsportevenementen niet gekort wordt met 27.000 maar met 17.000 gulden. En dat de Zeeuwse Sportraad het niet met 98.000 maar met 50.000 gulden minder moet doen. Deze bezuini ging van 65.000 gulden zou dan in drie jaar moeten worden doorge voerd. De sportraad pleit voor hand having van een beperkte subsidie voor nieuwe sportevenementen van provinciaal belang. Ze biedt aan om deze beperkte regeling zelf uit te voeren, zodat het provinciale ambte-t narenapparaat wat ontlast wordt. De huidige bezuinigingsplannen zijn volgens de sportraad niet accepta bel. 'De rek is eruit' en er 'dreigt een totale verarming van het sportkli- maat', vindt de organisatie die hoopt dat de provincie het tegenvoorstel accepteert. De afdeling landschapsonderhoud van de natuurvereniging Tholen en de stichting Landschapsverzorging Zeeland gaan zaterdagmorgen vanaf half tien samen aan het werk. Tus sen Stavenisse en St. Annaland bevinden zich twee weeltjes, die omringd zijn door knotwilgep. Deze bomen, o.a. in het Diepe Gat, zijn dringend aan een snoeibeurt toe. Als dat niet gebeurt, is de kans groot, dat deze karakteristieke beplanting zal verdwijnen. Drie ruiters van stal Moerland uit Stave nisse reden zaterdag en zondag in het springconcours van manege Reigershof te Oud Gastel. Zaterdag werd er gespron gen in de B- en M-klasse. Jaap en Josje Moerland kwamen beiden uit in de cate gorie B. Op hun paarden Jutter en E.T. maakten ze allebei één springfout. Zon dag reed Rob Terborg op Moerlands Jamica en Moerlands Jumbo Jet in de klasse L. Beide paarden waren foutloos in het eerste parcours, maar maakten een fout op hindernis drie en zes. Smash 2 streed vrijdagavond in Steen bergen voor promotie naar de vierde klas. Tegenstander was Dio 2 uit Heerle dat degradatie moest zien te voorkomen. Het Sint-Annalandse team bestaat uit Adrie Aamoudse, David van Driel, Rafaël Fructuoso, Ad van 't Hof, Kees van Poortvliet en Martin v.d. Klooster. Reservespeler is Leen Guiljam. Vrijdag werd Smash vertegenwoordigd door Aamoudse, Van Driel en Fructuoso. De spanning was van hun gezichten af te lezen, net als bij de tien meegereisde supporters overigens. Al snel bleek dat Dio een maatje te groot was voor Smash. Adrie Aamoudse en Rafaël Fructuoso wonnen elk slechts één enkelpartij en samen haalden zo ook het dubbelspel binnen. Maar David van Driel verloor al zijn wedstrijden. Bij 5-3 voor Dio beslo ten de beide ploegen om te stoppen. Er zat alleen nog een gelijkspel in en zelfs dan won Dio nog, vanwege een beter onderling resultaat. De conclusie: Dio blijft vierdeklasser en Smash 2 probeert het nog een jaar in de vijfde klas. Zaterdag worden in sportzaal De Welle- vaete te Sint-Annaland de open Thoolse tafeltenniskampioenschappen gehouden, 's Morgens om negen uur gaan de wed strijden voor de jeugd (tot vijftien jaar) van start. Om half twaalf wordt daar de finale gespeeld. De senioren zijn vanaf twee uur aan de beurt. De finale hiervan wordt om vijf uur afgewerkt. Iedere Tho- lenaar, ook degenen die geen lid zijn van een tafeltennisvereniging, kan zich inschrijven bij Smash.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11