JAIB heeft plan om met bus door gemeente te gaan rij den Zwarte piet onder auto in Poortvliet Succesvolle hondenfokker uit Stavenisse vecht boete aan Onze Top 10 van deze week. O 0 99 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. kilo ©@©©-749" *t.y y Topper van deze week: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. R. v.d. BogaardMensen denken snel dat je problemen hebt Sinterklaas let op het verkeer Mevrouw Koevoets kweekt jeugdkampioen Yorkshire terriër Banenpool vergt 50 mille extra Donderdag 7 december 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Er is in 1995 wat meer jeugd naar het jongeren advies- en informatiebureau (JAIB) in Tholen gestapt dan in het eerste jaar, maar het is nog steeds niet erg druk. Dat komt volgens coördinator Ron van den Bogaard uit Anna Jaco bapolder voor het grootste deel door de huisvesting. Die mogen ze niet aankleden zoals ze zelf willen. Daarom heeft men het plan opgevat om met een bus het eiland rond te gaan rijden. Kopje thee Scholen werken niet mee Warme broodjes Handvat Onderzoek Verkeerd boek Goochelaar Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. De 16 maanden oude pup Jasmijn-Latoya van Samoth race is zondag de beste jonge hond gebleken, bij de Yorkshire terriërs, op de internationale kampioenschaps tentoonstelling in Amsterdam. Het zoveelste succes voor fokker mevrouw A. Koevoets-Neef en haar man uit Sta venisse, maar er is een kink in de kabel gekomen wat hun hobby betreft. Enkele maanden geleden kregen ze een boete van 5000 gulden omdat ze niet over de vereiste papieren beschikken. Belachelijk Mooi hoofd Expressie 1.25 3.99 Witlof, 500 gram 4j£jË89 Salustiana sinaasappelen, voor pers en hand, net 2 kilo Braadworst, E OQ 500 gram fdfs 3.25 kilo J&98 O.y O 01 Hele kip, /I QQ CU Bretonse ham, verpakt, per 100 gram 01 Witte- of tarwebolletjes of witte puntjes, verpakt 6 stuks 01 Boterhampasta, hazelnoot crisp (460 gram) of hazelnoot (500 gram) pot 01 Chocoladepasta, melk of puur of duopasta, hazelnoot/wit of ch'oco/banaan, pot 500 gram 01 Geconcentreerde crème soepen, champignon-, kerrie-, asperge-of 1 /IQ tomatencrèmesoep, blik 460 ml ,-T8fT A/W Page Plus toiletpapier, qq pak 8 rollen @©©-63fr H-.yy 3r2T 2.49 oj5-1.29 Nü 2.99 2.99 Ch Goudse licht belegen kaas 48+ vers van 't mes, of "7 QA vacuüm verpakt, kilo O ©d)©© 4^5Cf I avv en Sinaasappelsap pak 1 liter t Het JAIB zetelt in het gebouw van de kruisvereniging aan de Molen- vlietsestraat in Tholen. De ruimte ziet er voor jongeren inderdaad niet erg uitnodigend uit. Omdat het geen permanente verblijfplaats voor het JAIB is, mogen er bijvoorbeeld vrij wel geen posters opgehangen wor den en ook mag men niet de kleuren van het JAIB (rood, geel, blauw) aanbrengen. Bovendien mogen bepaalde voorlichtingsfolders zoals over drugs en sexualiteit - niet open en bloot de hele week blijven liggen. Bovendien is aan de buiten kant, behalve het verplaatsbare bord, bijna niets van het JAIB te zien. Dat was dan ook de reden voor de organisatie om uit te gaan kijken naar een andere huisvesting. "Dat is niet zo gemakkelijk. We heb ben toch wel bewust voor Tholen gekozen, omdat dat toch de belang rijkste plaats van de gemeente is. Maar hier is gewoon niets geschikt te vinden waar we naartoe kunnen. Daarom zijn we nu bezig om te onderzoeken of een bus misschien iets is", zegt Van den Bogaard. "Ik ben in Almelo gaan kijken en daar werkt het perfect. Ze rijden bijvoor beeld langs de scholen. Dan is de drempel voor de jeugd om binnen te stappen, veel kleiner. Je moet uitno digend zijn, een beetje muziek, leu ke posters en een open deur. Ik heb begrepen dat de commissie die over het jeugdwerk gaat, niet onafwij zend tegenover het idee van de bus staat. Maar alles is nog maar in een voorbereidend stadium. Er moet eerst gekeken worden wat het kost en wat de praktische problemen zijn. Het heeft wel als voordeel dat je dan elke plaats in de gemeente aan kunt doen. Je verlaagt de drempel voor de jeugd." En dat is wat het JAIB wil zijn, laag drempelig. Het advies- en informa tiebureau lijdt nogal onder een 'pro bleemimago'. "Veel jongeren, en ook nog ouderen, hebben nog steeds al snel het idee dat je een probleem hebt als je hier naar binnen gaat. 'Wat zullen de mensen wel niet van me denken?', redeneren ze vaak. En dat is helemaal niet zo. Je kunt hier net zo goed terecht om gewoon wat informatie te halen over bijvoor beeld studiefinanciering", vertelt Nellie van de Bovenkamp uit Drei schor. Ze is tweede jaars mbo-stu- dente sociale dienstverlening en loopt stage bij het JAIB. Tien uur werkt ze in Zierikzee en tien uur in Tholen. "Toen ik in de zomer buiten zat met een kopje thee, kwamen er vanzelf mensen naar me toe en van lieverlee krijg je wat gesprekken. Dan zie je dat er wel degelijk inte resse is." De JAIB's in Goes en Zierikzee heb ben een eigen onderkomen of zijn bij het jeugdwerk ingedeeld. Maar in ieder geval mogen ze het verblijf naar eigen goeddunken inrichten. In Tholen is het jeugd- en jongeren werk in het toekomstige woonzorg centrum te Sint-Maartensdijk gepland en daar is geen plek voor de JAIB. En aangezien er ook geen geschikt pand in Tholen beschikbaar is, probeert men het via een bus op te lossen. Hoe dan ook, Van den Bogaard vindt dat de drempel ver laagd moet worden. "Er komen te weinig jongeren binnen ten opzichte van de behoefte. Nu stappen er zo'n vier per week binnen. Er leven meer vragen. Dat kan niet anders. Maar dit is toch een beetje een besloten gemeenschap en daar ligt zoiets moeilijker", zegt de coördinator. "Je merkt dat aan meer dingen. De scho len wilden niet meewerken aan de verspreiding van het boekje '16 ofzo', omdat er een hoofdstuk sexu aliteit in zit. In de rest van Zeeland worden ze zonder problemen ver spreid. Je handen voor je ogen hou den, helpt niet. De jongeren willen die informatie hebben. En als je het ze niet geeft, zullen ze er wel op andere manieren achter proberen te komen. Nee, dan maar degelijke, betrouwbare informatie." Het JAIB werd bij de oprichting door de gevestigde hulpverlenings instanties bepaald niet met open armen begroet. "Er was best wat wantrouwen en dat was onterecht. Ik durf gerust te stellen dat geen enkele organisatie in de gemeente Tholen zo goed uitgerust is om informatie en advies aan jongeren te geven als het JAIB. Wij beschikken, mede via de stagiaires, over een enorme hoe veelheid kennis en folders. Boven dien zijn wij er niet om echt grote problemen aan te pakken. Die jon geren verwijzen wij door naar de instanties die daarvoor het best uit gerust zijn. Wij zijn voor het groot ste deel gericht op het geven van informatie en advies. En als we kün- nen, helpen we bij problemen." Het JAIB wordt bezet door drie sta giaires. Twee ervan volgen een mbo opleiding sociale dienstverlening en de derde studeert maatschappelijk werk op hbo-niveau. Van den Bogaard werkt zes tot acht uur voor het bureau. De coördinator vindt dat het wantrouwen dat nog steeds een beetje heerst ten opzichte van het JAIB, de jongeren niet helpt. "Je kunt de handen wel voor je ogen houden, maar dat lost niets op. De jeugd wil gewoon bepaalde infor matie hebben, ook over sex en drugs. Als je ze het niet vertelt, halen ze het bijvoorbeeld wel uit dubieuze blaadjes", meent Van den Bogaard. "Dan is het volgens ons maar beter dat ze goede, correcte voorlichting krijgen. Bovendien is het wel heel simpel om te denken: 'Mijn kinderen krijgen daar niet mee te maken'. Het zal jouw kind maar zijn dat met aids thuiskomt!" Het JAIB merkt dat een aantrekke- lijke plek beter werkt bij de jeugd. "Op de braderie hebben we ontzet tend veel aandacht gekregen. We deelden toen 'vrijkaartjes' uit met condooms erop. Die gingen werke lijk als warme broodjes weg. Daar naast hadden we nog wat spelletjes en samen met een leuk aangeklede stand, trok dat de jongeren toch aan. En ze bleven staan kijken bij de fol ders of maakten een praatje. Dat bewijst dat je met een leuke plaats en presentatie veel bereikt. Het is absoluut niet zo dat we jongeren problemen aanpraten. Ze hoeven daar ook helemaal niet voor te komen. Je kunt bij het JAIB terecht voor hele gewone vragen over werk, uitkeringen, studiefinanciering, kamers en zelfs voor het maken van een scriptie. Wat veel jongeren niet weten is dat wij ook kaarten voor bepaalde concerten verkopen. En daarnaast helpen we natuurlijk ook zoveel we kunnen bij problemen rond ondermeer drugs, alcohol, roken en sexualiteit. Wij kunnen niet met het vingertje omhoog staan. Daar zijn we niet voor, maar we wij zen de jongeren wèl op de conse quenties van wat ze doen. We nemen ze serieus en dat is ook erg belangrijk." Om de jongeren een handvat te geven om kennis te maken met de JAIB, stelt het bureau regelmatig themamaanden op. De hele maand december besteedt het JAIB extra aandacht aan de studiefinanciering. Iedereen tussen de 18 en 27 jaar kan een beurs aanvragen. Daarbij komen veel vragen kijken over bijvoor beeld: de ov-jaarkaart, het beperken van de studieschuld, het aanvechten van bepaalde beslissingen en het schrijven van een bezwaarschrift. Voor een antwoord op dergelijke vragen en voor inschrijfformulieren kan men terecht bij het JAIB. Het bureau is maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdagmiddag open van half twee tot half zes en op vrij dagavond van zes tot acht uur. Er onstond zaterdag tijdens de intocht van sinterklaas in Poortvliet even rumoer. Toen de goedheiligman om half drie met zijn pieten aan de tocht door het dorp wilde beginnen, ontbrak één van zijn knechten. Later op de route bleek de onfortuinlijke piet overreden te zijn op de Markt. Gelukkig liep alles uiteindelijk nog goed af en het kinderfeest ging ongestoord' door. I Onder fnüzlkalé bègélëidihg van •fanfare OVM uit "Oud-Vossemeer (compleet met majorettes) begon sint uiteindelijk met één piet minder aan de rondwandeling. Het was dezelfde knecht die vorig jaar op een dak zat en er niet meer vanafdurfde. Toen moest men de brandweer te hulp roepen om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Op de Markt aangekomen kon de stoet niet verder. Een paar kinderen vertelden de sint snel dat de verloren zwarte piet met zijn fiets onder een auto terecht was gekomen. Mevr. Geuze verleende eerste hulp en sprak de ongelukkige piet bemoedi gend toe. De ambulance en de poli tie kwamen snel ter plaatse. Sinter klaas, zijn andere knechten en een paar kinderen hadden het er ook erg moeilijk mee. Door vakbekwame ziekenbroeders werd er een been van zwarte piet gespalkt en zijn nek, die zeer deed, werd ook ingepakt. Met een schepbrancard en met hulp van de politie werd het slachtoffer naar de ziekenwagen gebracht. Na nog wat bemoedigende woorden van de sint, vertrok de ambulance naar het ziekenhuis. Inmiddels was de politie aan een onderzoek begonnen en daaruit bleek al snel dat de zwarte piet hele maal niet had opgelet. Hij had veel te hard gereden en de binnenbocht genomen. Zo was hij onder de auto geraakt. Bovendien bleek er nogal wat te mankeren aan zijn fiets. De politie gaf sinterklaas de verzeke ring dat het allemaal grondig uitge zocht zou worden. Daarop vertrok de goedheiligman onder begeleiding van OVM naar 't Ouwe Raed'uus. In het dorpshuis zouden de prijzen uitgereikt worden die de kinderen konden winnen met het maken van een tekening of werkstuk. De hoofd piet had daarvoor enkele weken geleden al een brief op alle scholen afgegeven. Daarin stond ook dat sin terklaas alle Nederlandse kraijten leest, ook die op Tholen verschij nen. Zo had de goedheiligman gele zen dat er hier nogal eens iets gebeurde in het verkeer en dat ook de scholen hieraan erg veel aandacht besteden met verkeerslessen en pas geleden was er ook een verlichtings actie. Daarom leek het de sint een goed idee dat de kinderen een teke ning of werkstuk maakten over 'vei ligheid in het verkeer1. De~kinderen maakten mooie teke ningen met diverse aandachtspunten voor veiligheid en met name in Poortvliet zelf. Heel nadrukkelijk kwam de Stoofstraat naar voren. De werkstukken werden aan de sint aangeboden. Uit de verschillende categorieën kregen de kinderen een prijs en voor alle inzenders was er een attentie. Bij de prijsuitreiking ontstond er nog wat verwarring doordat de boekenpiet een verkeerd boek had meegenomen. Daarin stonden alleen foto's van sinterklaas en zijn pieten in vroeger jaren. Maar gelukkig had mevr. Visser van de middenstandsvereniging alles geno teerd en zo konden de winnaars toch naar voren geroepen worden. Regelmatig werden er sinterklaas liedjes gezongen met accordeonbe geleiding van zwarte piet. Tegen vier uur ging plotseling de deur open en twee agenten droegen de gewon de zwarte piet naar binnen. Ze had den hem uit het ziekenhuis opge haald. De dokter had de knecht rust voorgeschreven, maar op dinsdag 5 december mocht hij weer meehel pen. Ook kon hij weer mee naar Spanje terug, want ook een Spaanse dokter kan de controle doen. Daar mee werden wel enkele kinderen teleurgesteld want sinterklaas had er juist een paar gevraagd of ze voor piet wilden invallen. Die droom viel dus aan duigen. Nadat de politie nog wat over veiligheid in het verkeer had verteld, was het tijd voor de sint om te gaan. Hij werd muzikaal uit geleide gedaan door de kinderen die hierna nog konden genieten van een optreden van de Thoolse goochelaar Pemel. Na een uur kregen alle kin deren bij het naar huis gaan een zak snoep mee. Over verkeersveiligheid maakte Janine Schot het volgende gedicht: Wat ik van het verkeer in Poortvliet vind Dat zal ik u vertellen lieve sint. De auto's rijden allemaal erg snel, maar dat weel u ook natuurlijk wel. Vooral die grote vrachtwagens zijn geen pretje. Als er één voorbij komt, lig ik te schudden in m'n bedje. Ook de Stoofstraat is erg gevaarlijk hoor, zwarte piet! Dus daar kom ik ook maar liever niet. ^ERKENDE Middelhamis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijeriand VBtHUIZKS Tel. 0187-482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 Advertentie I.M. De ruim anderhalve ton die de gemeente volgend jaar nodig heeft voor arbeidsplaatsen in het kader van banenpool en jeugdwerkgaran tieplan (JWG) moet in 1997 zijn teruggebracht naar een ton. Het gemeentebestuur wil dat bereiken door bij vacatures een tweetal banenpool-plaatsen niet meer op te vullen. De commissie welzijn heeft daar behoorlijk moeite mee, gezien het belang dat wordt gehecht aan werkgelegenheid. Maar niemand weet waar het èxtra benodigde geld vandaan moet komen. "Het is een keuze die je maakt", gaf wethouder I.C. Moerland toe tijdens een verga dering van de commissie. Zoals hij .**A: Kersbergen (SGP) ook gelijk~gal dat de geméentë êen voorbeeldfunc tie heeft. In de gemeentebegroting voor vol gend jaar is 43.500 gulden opgeno men voor de banenpool en 55.800 gulden voor JWG-plaatsen. Die ÉH1 :S; Mevrouw Koevoets-Neef uit Stavenisse met haar prijswinnende hond Jasmijn-Latoya van Samothrace. seert ook om 10 tot 15 teefjes te hou den. De heer Koevoets legt zich er niet bij neer. "Ik betaal dat niet voor een hobby. Ik heb het geld ook niet." Voor de rechtbank in Middelburg hoopt de Stavenissenaar, die al een kleine veertig jaar honden fokt, zijn gelijk te krijgen. Op grond van het honden- en katten- besluit mag een liefhebber maxi maal drie nesten per jaar fokken. Zijn het er meer, dan wordt dat als bedrijfsmatig aangemerkt en is een vergunning nodig. Om die te krijgen moet de aanvrager het diploma die- renpension-/dierenasielhouder bezitten. Koevoets ervaart de beper king als onrechtvaardig. "Yorkshire terriërs hebben vaak maar één pup in een nest, soms twee en bij uitzonde ring drie. Grotere rassen daarentegen werpen soms wel tien jongen. En ook daar voor geldt de beperking van drie nesten. Dat noem ik discriminatie." Om kampioenen te kunnen kweken, moet je de mogelijkheid hebben om te selecteren. Met drie nesten kan dat onmogelijk, aldus Koevoets. De raad van beheer, die waakt over het raszuiver houden van honden, advi- De Stavenissenaar noemt het bela chelijk dat van hem een diploma wordt gevraagd. Door jarenlange ervaring weet hij, naar eigen zeg gen, ruim voldoende over het fok ken van honden. Ondanks dat is zijn vrouw enkele jaren geleden begon nen aan een cursus om het vereiste papiertje te halen, waarbij een ern stige ziekte voor vertraging zorgde. Toen ze 21/2 jaar bezig was, kwam er controle van de dierenbescherming en dat resulteerde in de boete. "Ter wijl er in het honden- en kattenbe- sluit staat, dat je er drie jaar over mag doen. Dus de controle was te vroeg", zegt Koevoets. Hij vult aan dat de dierenbescherming in zijn fokkerij geen onrechtmatigheden aantrof voor wat betreft het wonen en de verzorging van de dieren. Mevrouw Koevoets vindt het op zich wel goed dat er kennis gevraagd wordt van fokkers, want op die manier blijven de rassen zui ver. De overheid wil bovendien de markt- en straathandel uitbannen. Maar de Stavenissenaren fokken niet voor de handel. Natuurlijk ver kopen ze de honden waarin ze geen kampioenen zien, maar het geld hebben ze nodig om de onkosten te dekken van de deelname aan ten toonstellingen. Omdat ze voor hun honden steeds een stamboom aan vragen, worden aan het fokken ook speciale eisen gesteld door de Yorkshire-terriërclub. Koevoets: "Een teef moet twee keer zeer goed hebben behaald op een tentoonstel ling en een reu twee keer uitmun tend of kampioen vóór je ermee mag fokken." Ondanks dat hij geen ver gunning heeft, waarborgen deze regels volgens hem voldoende de raszuiverheid van wat hij fokt. "Ter wijl vergunninghouders alles mogen fokken wat ze willen, want ze kun nen het zonder stamboom doen en dan is er geen enkele controle." Dat Jasmijn in de hoofdstad met uit muntend werd beoordeeld en zo 'jeugdwinner' werd, kwam niet hele maal als een verrassing. "Ze was al twee keer reserve-kampioen, dus de verwachtingen waren hoog gespan nen", vertelt mevrouw Koevoets. Jasmijn moest het opnemen tegen acht andere pups. De keuring en het voorvoeren namen drie kwartier in beslag. Het rapport van de keur meester maakt melding van een mooi hoofd, prima expressie, fraaie hals-rugbelijning, goed op de benen staand, een vacht die goed op kleur begint te komen en een goede bewe ging. Om Nederlands kampioen te kunnen worden, moet Jasmijn nog vier nationale tentoonstellingen winnen, waarvan de laatste keer als ze ouder is dan 27 maanden. Op 18 december is de pup in Wijchen te bewonderen en dan pas weer in maart. Jaarlijks zijn er een zestiental tentoonstellin gen. Maar het echtpaar Koevoets gaat ook naar het buitenland; hij fokte ooit al eens een wereldkam pioen. "Ik ben overal geweest en ook zitten er over heel de wereld honden van eens." Een Japanner kwam zelfs speciaal naar Stavenisse om een hondje te halen. De kunst is om uit een nest nou net die hond te halen, waaruit een kam pioen is te maken. "Dat zie je, of je ziet het niet", zegt het echtpaar Koe voets. Expressie, bouw, beharing, skelét en vorm van het hoofd zijn facetten die daarbij een rol spelen, verduidelijken ze. En dat de Stave nissenaren succesvol zijn, blijkt uit de resultaten die ze bij de Yorkshire- terriërclub boeken. Dit jaar werden ze tweede met hun pup, maar de voorgaande twee jaar bezetten ze zowel de eerste als de tweede plaats. "Ik heb helemaal geen papiertje nodig om te bewijzen dat ik er ver stand van heb. De kampioenen die ik heb gefokt tonen dat meer dan voldoende aan", zegt Koevoets enigszins verbitterd. bedragen moeten met respectieve lijk 112(!) en 7 procent worden ver hoogd. "Er zijn wat meer plaatsen geschapen en de besparing op uitke ringen valt tegen", legde Moerland uit. Ambtenaar Van de Kieboom vulde aan dat vooral alleenstaanden zijn doorgesluisd naar de banenpool en die hebben een lagere uitkering zodat de besparing minder is. Alle commissieleden waren bereid de extra benodigde 52.476 gulden op tafel te leggen. Dat geld komt uit de post o6vCjórzien. Moerland gaf aan dat de bijstandsgelden hiervoor niet gebruikt kunnen worden, omdat die voor 1996 al bestemd zijn. R. Ravensteijn (VVD) wees op het w£rkgelcgcabe idsfondsmaar wet houder J. Versluys wil dat liever op peil houden voor zaken zoals de pre mieregeling voor bedrijven. Kritiek was er in de commissie op de slech te administratie bij Besth-werk. Dat gaat inmiddels beter, aldus Moer land. O 0 O Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 9 december a.s. Advertentie I.M. Stagiaire Nellie van de Bovenkamp uit Dreischor en coördinator Ron van den Bogaard uit Anna J acobapolder voor de kast met folders die alleen tijdens de openingsuren van het JAIB te zien mogen zijn.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9