Laatste winkel in de Polder dicht Twee Thoolse prijswinnaars in Zeeuwse verkeerskalender Geitenstal mag blijven staan Chinees restaurant Scherpenisse door Oosterse mannen overvallen Mevr. Van Dalen gaf koningin groente Cheque 750 gulden voor Jenaplanschool en De Rieburch Daders verwonden eigenaar en gaan er met geld vandoor Bibliotheek en VVV zoeken naar oplossing Donderdag 7 december 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Gemeente wil geen subsidie geven De Buurtsuper Anna in Anna Jacobapolder is gesloten. Mevrouw A. Doorduyn-Schaap, die de winkel een jaar geleden overnam van het echtpaar Van der Reest-Goud- zwaard, is wegens een te kleine omzet gedwongen te stoppen. De eigenaresse voelt zich in de kou gezet door de gemeente en door de bevolking. In de nieuwe kalender voor 1996 van het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) prijken maar liefst twee tekenin gen van Thoolse kinderen. De maand februari is door de 9-jarige Jan-Willem de Boer van de School met de Bijbel in Poortvliet gete kend en de maand decem ber is van de hand van de 11 -jarige Kelly Voshol van de openbare basisschool De Rieburch in Sint-Maar tensdijk Te hard rijden Burgemeester: 'Wij zijn geen goden' Chinees restaurant Nieuw Eiland Tholen is vrijdagmor gen overvallen door twee onbekende mannen. De eige naar raakte daarbij licht gewond en de daders gingen ervandoor met een nog onbekend geldbedrag. De politie heeft een vijfkoppig rechercheteam op de zaak gezet en houdt een aantal details in verband met het onderzoek nog voor zich. Klakkeloos Verbonden Aangeslagen Persoonlijk Kwaaie vrouwen Schadepost Voorwaardelijke boete voor slaan van schoonmoeder 1 1 Zeeuwse agrarische vrouwen protesteren Jan-Willem de Boer bekeek een druk kruispunt vanaf de stoel van de automobilist. Kelly Voshol vindt dat automobilisten meer rekening moet houden met andere weggebruikerszoals kin deren en dieren. Deze kindertekeningën zijn, satnen met tien andere, uitgekozen uit 899 tekeningen die door 99 scholen in Zeeland zijn ingezonden voor de wedstrijd 'Kind en verkeersveilig heid'. De prijswinnaars kregen de kleurrijke kalender plus een oorkon de. De beide scholen elk 750 gulden en alle leerlingen van de deelnemen de scholen gingen deze week met stickers over verkeersveiligheid naar huis. De wedstrijd die jaarlijks wordt gehouden, past in het streven om het aantal verkeersslachtoffers tehig te dringen: tussen 1985 en lOOO met 25 procefit. Directeur M. Wisse van de School met de Bijbel reikte dinsdag de envelop voor Jan- Willem in de klas uit. Een spannend moment voor de leerling en de ande re kinderen uit zijn klas. Na twee pagina's herkende hij zijn eigen tekening. Jan-Willem tekende een kruispunt gezien vanuit een auto. De voorruit van de personenwagen vormt als het ware het kader van tekening. "Op de weg rijden auto's en in het midden staat een politie agent uit te kijken wat er gebeurt. En deze fietser rijdt midden op de weg. Daaropi gaat er een lampje branden op het hoofd van de politieagent," zo legt hij uit. De tekening van de leer ling uit groep <4-5 bevat veel details. Op het dashboard wijst een klokje kwart over tien aan terwijl de snel heidsmeter 1 IQ kilonjeter aangeeft. Op de hoek van de straat staat een tankstation, vlakbij een stoplicht. In een van de huizen is iemand te zien die een dienblad met twee kopjes draagt. Het zebrapad duidt erop dat het een druk punt betreft. 'Let op, kijk uit,' staat er dan ook met vette letters bijgeschreven. Of hij bij de prijswinnaars zou horen? "Ik zat er wel aan te denken. Het was de mooi ste tekening van de school. En auto's tekenen is mijn hobby." De school heeft in een klassegesprek aandacht aan het onderwerp besteed. Het was de derde keer dat de Jenaplan leef- en werkgemeenschap met deze wed strijd meedeed en de eerste keer dat een leerling bij de prijswinnaars hoorde. Elke groep (de school telt vier groe pen met in totaal 73 leerlingen) behandelde de opdracht vanuit een ander perspectief. De groep van Jan- Willem vanuit de automobilist. Wat de school met de 750 gulden gaat doen, is nog niet bekend. "Het moet iets blijvends zijn. Jullie moeten er ook maar eens over denken," zei Wisse tegen de kinderen. Op De Rieburch verraste sinterklaas en zijn pieten bij zijn bezoek aan de school Kelly Voshol uit groep acht met de kalender. "We hebben een bijzonder bericht uit Middelburg gekregen,"zei de sint over de teken wedstrijd van het ROVZ. Zonder dat hij Kelly nog bij naam noemde raad den haar groepsgenoten al dat zij werd bedoeld: "Omdat het zo'n mooie tekening was," riepen ze. De sint beaamde dat en overhandigde Kelly een oorkonde en de kalender. De geitenstal van mevr. I. van Ixmte aan de Postweg in Tholen hoeft niet afgebroken te worden. De nieuwbouw bleek op precies dezelfde funda menten als de vervallen stal te zijn uitgevoerd. B. en w. kwamen daar mee volledig terug op hun eerder ingenomen standpunt, dat in de okto- ber-raadsvergadering hevig werd bekritiseerd door VVD en D66. w sSs- xx*~ x-"" X. - W .V.' V' - - x.' Het Chinese restaurant in Scherpenisse dat vrijdag werd overvallen. De daders drongen de woning binnen die gelegen is onder het restau rant. De VVD verweet het college toen 'burgers pesten.' Volgens de libera len waren b. en w. net als 'een weer- haantje dat met elke windrichting meedraait.' De VVD wees er ook op, dat er twee verschillende ambtelijke adviezen lagen: één om de geitenstal af te breken en een andere om die gewoon te laten staan. Het college blijkt nu een totaal ander standpunt te hebben ingenomen dan in oktober, maar burgemeester H.A. van der Munnik wil niet vergeleken worden met een weerhaantje. "Wij zijn geen goden, het college is niet foutloos. Ook wij begaan wel eens een vergissing en het is helemaal niet erg om dat te erkennen. Mevr. Van Lente heeft zich keurig aan de maten gehouden. Wij zijn van een verkeerde veronderstelling uitge gaan." In de oktober-raadsvergadering zei de burgemeester nog, dat de schuur Bibliotheek, VVV en gemeentebe stuur werken deze maand aan oplos singen voor de problemen waarmee de VVV zit door beperking van de gemeentelijke subsidie tot 40.000 gulden. Maandagmorgen vond het eerste gesprek plaats over mogelijke huisvesting van de VVV in de bibli otheek van St. Maartensdijk of Tho len. "Ik zie het best zitten, maar de besprekingen kunnen nog leiden tot hobbels en daarom ga ik voorzichtig te werk", zegt de wethouder. "Alle facetten worden bekeken, niet alleen de huisvesting. Laat de kip nu maar even broeden en in januari praten we verder", aldus Versluys. was vernieuwd 'buiten de maten die daarvoor gelden.' Volgens hem was er toen niet alleen afgegaan op een brief van de buren, het echtpaar F. Goedegebuure-Schot, dat had aan gegeven, dat er in januari een grote re stal was gebouwd, zowel hoger als breder. Er was ook gecontro leerd, maar kennelijk niet voldoen de, concludeerde de burgemeester. Volgens hem heeft mevr. Van Lente maar één fout gemaakt en dat is, dat ze de in verval geraakte oude geiten stal in één keer heeft herbouwd. "Gedeeltelijk vernieuwen mag. Het had in etappes moeten gebeuren, maar b. en w. hebben besloten daar niet tegen op te treden, want de praktijk en de regels botsen niet zo sterk. Er komt dus geen verandering in de situatie. Op de fundamenten van de afgebroken oude schuur blijkt de nieuwe stal gebouwd te zijn." Mevr. Van Lente is blij met de ande re zienswijze van b. en w. "Ik schrok me eerst te pletter toen ik de brief kreeg om de stal af te breken. Dank zij de in 1984 verleende hinderwet vergunning kon ik bewijzen, dat de nieuwe stal precies op de oude fun dering is gebouwd. Raadslid M.J. Klippel heeft daarvoor de tekening gemaakt. De gemeente is kennelijk klakkeloos op de klacht van de buren afgegaan dat de stal groter is. Door de overkapping lijkt dat zo, maar het gebouw is geen centimeter te groot. Dat is zo klaar als een klontje. Het is allemaal een beetje uit zijn verband gerukt. Ik zit vanaf 1981 aan de Postweg en de gemeen te heeft mij altijd gedoogd. We wil den eigenlijk een grotere schuur, maar dat is niet gelukt. Na vijfjaar wachten op herstel hebben we nu echter iets fatsoenlijks en echt op dezelfde plaats!", aldus mevr. Van Lente. I Die vrijdagmorgen omstreeks zes uur lagen de 26-jarige eigenaar en zijn vrouw nog te slapen in hun huis dat onder het restaurant ligt. De man werd wakker van rumoer en ging kijken wat er aan de hand was. Op dat moment stond hij tegenover de overvallers waarvan één hem f I onder bedreiging met een vuurwa pen om geld vroeg. Vermoedelijk zijn de twee mannen binnengekomen door een open staand raam. Een politiewoordvoerder bevestigt dat het niet om een inbraak gaat, want er zijn geen sporen gevonden die daarop wijzen. De restauranteigenaar weigerde aan vankelijk om het geld te geven. Daarop werd een schot afgevuurd dat de Scherpenissenaar licht aan zijn hand verwondde. De politie wil nog niet zeggen of het om een waar schuwingsschot ging of dat het de opzet van de daders was om de man te verwonden. In ieder geval brak er paniek uit en de daders verbonden eerst nog de restauranteigenaar alvorens ze er met het geld vandoor gingen. Volgens de vrouw van het slachtoffer waren de overvallers Oosterse mannen. De politie sluit ook niet uit dat het om mensen van Chinese afkomst gaat. En een cheque van 750 gulden aan directeur W. Brevet. Haar bijdrage heeft het gedrag van de automobilist als onderwerp. "De tekening gaat over te hard rijden. Er gebeuren veel ongelukken, maar iedereen telt mee. En er moet veel zuiniger gereden worden." De bestuurder van de auto die recht op de kijker komt aangere den, trekt zich niks aan van de maxi mumsnelheid van 50 kilometer dat op het bord staat. Hij rijdt de paal met het bord krom. Maar erger is dat hij ook een kind heeft overreden. "En het meisje langs de kant met de strikken schrikt. Ze laat haar tas val len en ook een paar tanden. Het hondje naast de bestuurder lacht er gewoon om." Dat er ook met dieren in het verkeer rekening gehouden moet worden, heeft Kelly uit willen drukken met een egeltje dat de weg oversteekt. "Die worden het meest overgereden." Ook bij haar is de tekening van een tekst voorzien: 'Opgepast' en 'Ook dieren tellen mee,' staat er in zwarte letters geschreven. Kelly wacht geen jaar tot haar eigen tekening aan de beurt is. December 1996 duurt te lang. "Ik hang hem nu al gewoon op decem ber." Het is niet bekend in welke richting en met welk vervoermiddel de daders zijn gevlucht. De politie houdt er ernstig rekening mee dat er nog een derde verdachte in het spel is geweest om de vluchtauto te besturen. Hoewel de politie nog dezelfde dag een buurtonderzoek instelde, ontbreekt tot nu toe ieder spoor van de verdachten. Een rechercheteam onderzoekt de zaak. De politie roept mensen op die vrij dagmorgen tussen vijf uur en half zeven iets bijzonders gezien hebben in de buurt van het restaurant aan de Spuidamstraat te Scherpenisse, dit door te geven aan de politie in Tho len of Goes. Het restaurant was dit weekeinde wel open. Een jaar geleden ging het kruide niersechtpaar Van der Reest-Goud- zwaard uit Anna Jacobapolder met pensioen. Het karakteristieke win keltje aan de Noordweg (waarvan de eigenaresse in de volksmond bekend stond als Jo van Lijn) dreigde te ver dwijnen. Maar er kwam redding. Het echtpaar Doorduyn verhuisde van Schiedam naar Anna Jacobapol der en de vrouw des huizes wilde de zaak wel voortzetten. En zo gebeur de het. De winkel werd overgedaan en de familie Doorduyn investeerde in de voorraad en de winkelinventa ris. Daarnaast werd er een mini- agentschap van de PTT gevestigd. Vooral de ouderen in de Polder haal den opgelucht adem. Nu hoefden ze niet voor de boodschappen naar Sint-Philipsland. Maar een jaar later is de Buurtsuper Anna gesloten. De reden: te weinig omzet. Dat betekent voor veel inwoners van de kleinste plaats in de nieuwe gemeente Tholen een forse achter uitgang van de leefbaarheid. Vooral oudere mensen zullen veel meer moeite moeten doen om aan hun dagelijkse boodschappen te komen. Maar mevr. Doorduyn vindt dat de bevolking van Anna Jacobapolder niet helemaal vrijuit gaat. "We had den gewoon niet genoeg omzet. Er waren klanten genoeg, maar als die alleen maar om ham en brood komen, is het niet rendabel meer", zegt de eigenaresse. "Als ze met z'n allen hun spullen voor het grootste deel hier hadden gehaald, was het heel anders gelopen. Maar ik heb geen zin om alleen maar voor recla mejagers klaar te staan." Mevr. Doorduyn is duidelijk aange slagen door de hele zaak. "Het is zo jammer, want ik wilde dit best graag. Het is bovendien jammer voor de vaste klanten en de ouderen die hier soms ook voor een stukje sociaal contact kwamen. Ik vrees dat het dorp nu wel leeg zal lopen als er geen winkel meer is." De eigenaresse probeerde nog wel om haar zaak te redden en ze klopte met haar nood aan bij de gemeente Tholên. "Maar die gaf niet thuis. Er moet toch subsidie zijn voor de laat ste winkel in zo'n klein dorp. Maar Een hele week hielden agrarische vrouwen een wake op het Binnenhof en bij paleis Noordeinde in Den Haag. Ze wilden hiermee de aan dacht vestigen op de problemen die er in de landbouw heersen zoals bezuinigingen op subsidies, kosten verhogingen door ondermeer inves teringen in het milieu, een verslech terde concurrentiepositie, lage prij zen en verhoging van de pachtprijs. Elke dag kwam er een andere sector aan de beurt zoals tuinbouw, inten sieve veehouderij en de akkerbouw. Voor die laatste categorie was er woensdag een delegatie Zeeuwse agrarische vrouwen in Den Haag. De actie werd georganiseerd door de land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland. Ook mevr. C. van Dalen-Doeleman uit Scherpenisse begaf zich, als eni ge Thoolse deelnemer, naar Den Haag. Dat deed ze samen met onder anderen Aly Wisse uit Colijnsplaat (ondermeer bekend van Omroep Zeeland). "Er was op het Hofplein een caravan en een stand opgesteld. Verder waren er spandoeken", ver telt mevr. Van Dalen. "Zelf heb ik er niet de nacht doorgebracht, omdat ik 's avonds ergens anders naartoe moest. Maar het was overdag wel een goede actie. De koningin was ons goed gezind, want de vorige dag had ze de mand persoonlijk aange pakt en ook mee naar huis genomen. Ik heb mijn mand aan de adjudant gegeven. Die vroeg of hij nog een boodschap door moest geven en toen heb ik gevraagd of de koningin ook dit cadeau mee naar huis wilde nemen. Maar ik zou me voor kunnen stellen dat het wat teveel van het goede werd." Van mevr. Van Dalen kreeg Hare Majesteit eenvoudige Zeeuwse produkten aangeboden zoals aardappelen, uien, prei, boe renkool en bloemkool. De actievoerende dames hadden fakkels aangestoken die de hele week bleven branden. "Verder heb ben we op het Binnenhof veel kamerleden aangesproken. Je moest ze wilden niets geven. Vroeger was er een subsidie voor dit soort din gen. maar nu niet meer. En daar heb ben ze bij de gemeente niet eens pijn in de buik van", vertelt mevr. Door duyn. De schadepost voor de eigenaresse is groot. "Ik ben er destijds met 40.000 gulden van mezelf ingegaan en nu heb ik helemaal niets meer. Er is dit jaar geïnvesteerd in bijvoor beeld de koelvitrines en een kassa. Bovendien zit ik nog met zo'n 17.000 gulden aan voorraad", zegt mevrouw Doorduyn geëmotioneerd. "En de laatste tijd verkoop ik bijna niets meer. Een koper voor de voor raad heeft net toch nog afgebeld. Als ik er niet vanaf kom, zal ik uitver koop moeten houden. En je wilt toch nog wat geld eruit halen, toch? Ik denk dat we de komende jaren wel bezig zullen zijn om de schuld af te betalen. Dit is nooit de bedoeling geweest. Het is echt tegengevallen." Daarnaast blijken er ook enkele klanten te zijn die hun schuld nog niet voldaan hebben. "We werkten hier nog met boekjes. De bood schappen werden opgeschreven. Maar één klant moet nog 300 gulden betalen. Eerst hebben we hem een paar keer gevraagd om te betalen en toen hij kwam, had hij de betreffen de bladzijden uit zijn boekje gescheurd. Dat is toch geen stijl? Zo gaat het vertrouwen verloren", zegt mevr. Doorduyn. Behalve de winkel sluit automatisch ook het mini-agentschap van'de PTT. De posterijen stellen namelijk als eis dat zo'n agentschap in een winkel gevestigd is. Anders worden er niet voldoende handelingen ver richt. Bij de hoofdmaatschappij, Postkantoren BV in Tilburg, is men nog niet op de hoogte van de slui ting. Maar men deelde al mee dat er alleen een ander agentschap komt als er een middenstander bereid is om die post te voeren. Aangezien er hiervoor geen kandidaten zijn in Anna Jacobapolder, zullen de inwo ners ook voor hun postzaken voor taan zijn aangewezen op Sint-Phi lipsland. Het mini-agentschap is overigens nog wel open, totdat de winkel officieel sluit. ze aanklampen, want ze bleven natuurlijk niet zomaar staan. Maar ze hebben allemaal wel positief gereageerd", zegt mevr. Van Dalen. "Het viel ons op dat iedereen die we aanspraken, onze problemen onder kende. De politici begrepen het en zeiden dat ze het mee zouden nemen. Dat baarde ons toch ook wel wat zorgen want het discussieert moeilijk op die manier. En als ze dan weten wat onze problemen zijn, waarom doen ze er dan niets mee?" De agrarische vrouwen klampten politici van allerlei partijen aan en deze konden een reactie in een 'gas tenboek' schrijven en gingen ook het gebouw van de Tweede Kamer bin nen. "We hadden actie-T-shirts aan en we wilden binnen stiekum bal lonnetjes oplaten, maar dat ging niet door. Ze zijn daar erg streng. We moesten alles inleveren en de T- shirts uitdoen", vertelt mevr. Van Dalen. Ze vraagt zich af wat de poli tiek met de acties zal doen. "Je weet niet wat het oplevert, maar we heb ben in ieder geval de problemen onder de aandacht gebracht. Dat is belangrijk en ik heb het idee dat men het gewaardeerd heeft dat alles rus tig is verlopen. Eén iemand zei: We dachten dat jullie van die kwaaie vrouwen waren." De Middelburgse politierechter heeft een 59-jarige inwoner van St. Maartensdijk veroordeeld tot een geheel voorwaardelijke staf van 500 gulden boete. Dit wegens mishande ling van zijn 73-jarige schoonmoe der op 14 juli. De officier van justi tie had 750 gulden onvoorwaarde lijk geëist, alsmede toewijzing van het gevraagde smartegeld van 500 gulden. De politierechter bepaalde de schadevergoeding voor blauwe plekken echter op de helft: 250 gul den. De bejaarde vrouw had na ruzie met haar dochter en schoonzoon de telefoon bij het paar voortdurend laten overgaan, waarop de schoon zoon uiteindelijk woedend naar zijn schoonmoeder was gestormd. Mevr. C. Van Dalen-Doeleman gaf woensdagmiddag om één uur een mand met Zeeuwse akkerbouwprodukten aan koningin Beatrix. Het was onderdeel van een protestactie in Den Haag van agrarische vrou wen. De dag ervoor nam Hare Majesteit een mand met produkten van de intensieve veehouderij hoogstpersoonlijk in ontvangst. Mevr. Van Dalen gaf haar exemplaar mee aan de adjudant van de koningin.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3