Veertien nieuwe monumenten Thoolse student bedenker van noodverlichting voor meterkast Project Nort moet recreatie maken tot produkt van gewapend beton Minister neemt voordracht gemeente Tholen over André Bout in mini-onderneming Hogeschool Zeeland H. Zwikker somber over huidig toerisme in provincie Zeeland Samenwerking gemeenten in commissies Extra geld museumbeleid Donderdag 7 december 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Tholen heeft er veertien beschermde rijksmonumenten bijgekregen. Het ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen heeft de door de voormalige gemeenten Tholen en Sint-Philipsland voorgedragen objecten alle maal als zodanig aangewezen. Een speciale provinciale commissie was het met de gemeenten eens. Onderhoud Wie helpt de recreatie-ondernemers? Dat was de vraag die campingeigenaar H. Zwikker van de Pluimpot in Scherpe nisse enkele keren liet horen bij de presentatie van het pro ject Nort Zeeland. Dit project moet de Zeeuwse toeristische sector weer nieuw leven in gaan blazen. Volgens Zwikker is dat hard nodig, want tot nu toe krijgen de recreatie-onderne mers maar weinig steun van buitenaf. Een noodverlichting voor in de meterkast zodat men ook bij stroomuitval het zicht op de schakelkast blijft houden. Dat is de uitvinding van André Bout uit Tholen. Het apparaatje wordt verkocht in het kader van een mini- onderneming. Hogeschool Zeeland in Vlissingen zet elk jaar zo'n project op voor de tweedejaars studenten in de commerciële richting. Zo kunnen ze ruiken aan het ondernemerschap. Echt bedrijf Consument Beddeboeren Regels in luciferdoosje Waaier Herschikking PvdA-raadsleden in commissies I Te kort De nieuwe monumenten stammen allemaal uit de periode 1850-1945 en vallen dus onder het begrip 'jonge bouwkunst'. Behalve 14 op Tholen zijn er ook 25 op Schouwen-Duive- land aangewezen. De veertien zijn overgebleven van een lijst van 29 die aanvankelijk door de gemeente was gemaakt uit een inventarisatie van 329 bouwsels uit het genoemde tijdvak. Ze zijn als volgt over de gemeente verdeeld. Tholen: villa Stadszicht met brug en toegangshek (1909), Luchten- burgseweg; kantoor waterleiding maatschappij (1894), Botermarkt; rooms-katholieke kerk (1900); villa Ostrea met koetshuis (1903), Her tenkamp; villa Nieuw-Molenvliet (1909), Oudelandsepoort. Oud-Vossemeer: boerderij Kou- wenberg (1881), Molenweg; pasto rie rooms-katholieke kerk (1872), Dorpsweg; gebouw elektriciteits maatschappij met dienstwoning (ca. 1927), Patrijzenweg. Stavenisse: voormalig postkantoor met dienstwoning (1921), Post- straat/Kerkstraat; arbeiderswoning (1883), Buurtweg. Scherpenisse: watertoren (1923), Langeweg; boerderij (1883), Lente plein. Poortvliet: coupure (1894) in de Polderdijk en duiker (1844) in de Zuiddijk nabij de Lange Zandweg. Sint-Philipsland: Hollands Hoeve, Oostdijk. Bij het vaststellen van de lijst van jonge monumenten, in november 1993, rees één vraag bij de gemeen teraad: waar moet het geld vandaan komen om de monumenten op te knappen? Provinciaal ambtenaar J. van de Voorde geeft toe dat er onvoldoende rijksgeld is voor het onderhoud van de monumenten. Hij heeft zijn hoop gevestigd op het kabinet, dat waarschijnlijk op korte termijn met nieuw beleid komt voortvloeiend uit een nog door minister d'Ancona gepresenteerde nota. Zeeland telt dik 3000 monu menten. Verschillende eigenaren maakten twee jaar geleden bezwaar tegen de aanwijzing tot monument. Dat betrof de boerderij Kouwenberg in Oud-Vossemeer, de boerderij aan het Lenteplein in Scherpenisse, het postkantoor in Stavenisse, het kan toor van de waterleiding in Tholen en de coupure van het waterschap in de Polderdijk. Het merendeel van de bezwaren kwam erop neer, dat men bang was voor waardevermindering, duurder onderhoud en beperking van het gebruik of beheer. Volgens Van de Voorde zijn er door de aanwijzing juist extra subsidies mogelijk, zoals voor het onderhoud aan kerken. Keerzijde is dat aantasting van de monumentale onderdelen niet mogelijk is zonder een speciale ver gunning. Tegen de aanwijzing kunnen de betrokkenen beroep aantekenen bij het ministerie van OCW. Recreatie-ondernemer H. Zwikker (rechts) bij een bezoek van de Thoolse gemeenteraad en de commissie bedrijfsleven aan camping de Pluimpot. Het procent 'mini-onderneming' wordt opgezet en gesteund vanuit de gelijknamige landelijke stichting. Diverse hogescholen doen mee aan dit project. Het houdt in dat de leer lingen gezamenlijk een eigen bedrijfje beginnen voor acht maan den. In die tijd moet een produkt (of meerdere) bedacht, ontwikkeld en verkocht worden. Aan het eind wordt het bedrijf beëindigd en bekijkt men de resultaten. Het gaat om echte onderneminkjes die onder verantwoordelijkheid van de stich ting draaien. Op deze manier hoopt men de drempel naar het echte ondernemerschap wat te verkleinen. Tweedejaars student commerciële electrotechniek, André Bout uit Tholen, doet momenteel aan de Hogeschool Zeeland mee aan de mini-ondememing 'Coming', een samentrekking van commercieel ingenieur. Bout benadrukt dat het om een echte onderneming gaat. Weliswaar in projectvorm, maar alle processen van het gewone bedrijfsleven wor- den doorlopen. "Je moet een produkt bedenken, marktonderzoek doen, produceren, verkopen, personeels beleid opzetten en balansen opma ken. Het is een goede manier om wat je geleerd hebt meteen te toesten aan de praktijk", legt de Thoolse student uit. "Elk van de 23 deelnemers moest vijf aandelen van 25 gulden verkopen. Zo hadden we een start kapitaal van een kleine 3000 gulden. Dat is natuurlijk niet veel en wat geld betreft, klopt de vergelijking met het bedrijfsleven niet helemaal. Zo'n klein bedrijfje kan in het echt vanzelfsprekend geen 23 werkne mers hebben." De aandeelhouders werden op de oprichtingsvergadering ingelicht over de opzet van het bedrijf en de produkten. Behalve een (noodver lichting voor in de meterkast ver koopt Coming ook een soort auto matische waaier die niet in eerste plaats voor verkoeling dient, maar als decoratief object en aandachts trekker voor bedrijven. "We zijn bij elkaar gaan zitten en via brainstor men kwamen er de gekste ideeën op tafel. Van een electrisch ijsblokje tot een pratende flippo. Maar uiteinde lijk houd je een paar dingen over die praktisch uitvoerbaar zijn en waar misschien belangstelling voor is. Dan ga je marktonderzoek doen. We hebben gekozen voor een directe benadering en hebben diverse De Thoolse student André Bout bedacht een noodverlichting voor in de meterkast. Het project Nort Zeeland is een ini tiatief van de organisaties Recron en Koninklijke Horeca Nederland. Het heeft als doel het verbeteren van de kwaliteit en het professioneler maken van bedrijven die recreatie en logies bieden. Nort wordt finan cieel gesteund door de provincie en de Europese Gemeenschap. Er is een stichting Nort Zeeland opgericht die vier jaar lang twee consulenten inzet om de bedrijven individueel advies te geven. Ook gezamenlijke acties zullen opgezet worden. Zwikker gaf in zijn toespraak aan dat er tot nu toe weinig steun is geweest voor de ondernemers in de recreatiesector. Hij noemde zeven problemen waarmee de bedrijven te maken hebben gekregen. "Als eerste de consument. Een aantal jaren gele den was er een overaanbod aan con sumenten. Ze stonden in rijen voor de poort te wachten of er plaats zou zijn. Men reed langs de hele kust om een plaatsje te bemachtigen", zei Zwikker, die tevens voorzitter van Recron Zeeland is. "In het voorland, de oostkant van de provincie dus, had men ook geen problemen om klanten te vinden. Er mocht nog veel in de omgeving van de kampeer plaats. Dat overaanbod is er nu niet meer. We moeten nu bepalen op welke doelgroep we mikken. De consu ment is veel kritischer geworden en veel mobieler. Het welhaast traditio neel naar dezelfde kampeerplaats of hotel gaan, komt niet veel meer voor. Deze consument vindt zich steeds minder terug in het Zeeuwse produkt van nu. Ook wij onderne mers vinden dat het anders moet. Wie helpt ons daarbij?" De campingeigenaar uit Scherpenis se haalde ook uit naar de pers die hij verweet bijna nooit iets positiefs over de Zeeuwse recreatie te schrij ven. "Het imago krijgt hierdoor keer op keer een dreun. Artikelen zoals 'Zeeland is nog steeds vol', 'Slechte kwaliteit horeca' en 'Gifzakjes', brengen niet veel goeds", meende Zwikker. "Ieder die hiermee te maken krijgt, weet het: alleen het negatieve nieuws is interessant. Alles wat ondernemers doen, wordt vaak met een pennestreek vernie tigd. Termen als 'beddeboeren' en 'campingbazen' komen niet echt gastvriendelijk over." De Recron- voorzitter noemde het daarom belangrijk dat er goed omgegaan wordt met pers en publiciteit. Als derde bedreiging voor het toe risme voerde Zwikker de prijs aan. De ondernemers zien volgens hem best dat er aan hun produkt het één en ander mankeert en willen ook wel wat aanpassingen verrichten. "Maar wat verdraagt het nog? Kunnen we de kosten doorberekenen en hoe kunnen we de investeringsinspan ningen zo effectief mogelijk maken? Allemaal moeilijke vragen waarop door de hardwerkende, veelal klei ne, ondernemers soms snel een ver keerde beslissing genomen wordt", vond de Scherpenissenaar. "Nog een andere aanslag op de prijs is het sprookje van de bezuinigingen. De door politiek Den Haag verordende verminderde uitgaven worden als taak doorgeschoven naar de provin cie en die schuift weer af naar de gemeente. En zo zie je ze bij ons binnenkomen en kunnen wij ze weer zien op te brengen. Of deden we dat tóch al? Waarop kunnen de onder nemers bezuinigen?" Volgens Zwikker is ook de ruimte een probleem, zowel wat geld als wat vierkante meters betreft. Hij vindt dat de verbeteringen op dit ter rein niet te lang op zich moeten laten wachten. "Er mogen geen tien of twintig jaar overheen gaan, want dan verpaupert ons produkt hele maal. De consument verlangt ruim te. Vaak zit hij een heel jaar in een fiat, een soort 'legbatterij' dus, pro- duktief te zijn in een maatschappij die bol staat van agressie, stress en onveiligheid. Hij mag angstig om zich heen kijkend buiten lopen, tus sen de hondepoep en de regelgeving door", zei de Recron-voorzitter. "Enkele weekends en in zijn vakan tie mag hij in een waan van vrijheid naar ons toe. Wij moeten dan zor gen, binnen de ruimte die we heb ben, met het juiste gereedschap klaar te staan om hem weer op te lappen." De campingeigenaar meent dat de bescherming van de natuur te ver doorgevoerd wordt. "Dat is bedrei gend voor ons produkt. Willen zij die na ons komen het wel zo?", vroeg Zwikker zich af. "Blijkens een onderzoek onder 75.000 leerlingen van middelbare scholen, gaan hun verlangens naar andere zaken uit. In het kader van de natuurbescherming zou het beter zijn in het beleid uit te gaan van het zorgprincipe (door iedereen gedragen) dan het van bovenaf opgelegde vóórzorgprinci pe. Op korte termijn zullen er beslissin gen genomen moeten worden. Eco nomische groei? Natuur? Of mag het ietsje minder natuur zijn?" Zwikker haalder verder nog aan dat de recreatie-ondernemers zo'n 25 jaar geleden genoeg hadden aan een boekje en een schoenendoos voor hun administratie en aan een maai- machine, hark en schop voor het buitenwerk. Tegenwoordig krijgt de ondernemer volgens de Scherpenissenaar te maken met ondermeer een eigen net voor electriciteit, waterleiding, rio lering met een eigen zuivering of persleiding, computers, gastenop- vang en -vermaak, omgaan met agressie en werkgelegenheid. "En aan de technische ontwikkelingen is zeker nog geen einde gekomen. Ook hierin zullen de ondernemers gehol pen moeten worden. Het is te inge wikkeld om het alleen te doen", zei Zwikker. Maar het moeilijkste waarmee de bedrijven in de recreatieve sector te maken hebben gekregen, is volgens Zwikker de wetgeving. "Vroeger pasten de regels van de ondernemer en de overheid in een luciferdoosje. Tegenwoordig heb je daar een betonmixer voor nodig, zoveel zijn het er. En al draaiende komt er voor de ondernemer schijnbaar één brij uit waar hij heel moeilijk mee om kan gaan en die hem alleen maar bedreigt. Veel van deze regels zijn niet te controleren. Vaak zijn ze ver worden tot strepen op een school plein; ze dienen nergens toe", vindt de eigenaar van De Pluimpot. Maar wie moet dan de oplossing aandragen? Volgens Zwikker zijn dat eigenlijk de ondernemers zelf, gesteund door Horeca Nederland of Recron, de kamers van koophandel èn de consulenten van het project Nort-Zeeland. "Ze zullen niet voor alle problemen een oplossing bie den. Ze kunnen alleen de weg wijzen, processen op gang brengen. Om zo op een juiste wijze de ondernemer te begeleiden en te wapenen om uit de grote berg ruwe materialen die nu aangeboden worden, de juiste te kie zen voor zijn bedrijf. Zó, dat er over enige tijd weer een goed Zeeuws toeristisch produkt staat. En als de ondernemers de bindende factor kunnen zijn, is dat een produkt van beton. Gewapend beton." Zwikker sprak in recreatiecentrum de Pannenschuur aan de Zeeuws- vlaamse kust in Nieuwvliet, waar de stichting Nort het project presen teerde. Waarschijnlijk nog in december! praat de Thoolse gemeenteraad over het intrekken van het convenant aangaande intergemeentelijke sa menwerking in de Oosterscheldere- gio. Het samenwerkingsverband, Isor, is definitief van de baan. Dat besloten de gemeentebesturen van Tholen en de Bevelanden op een bij eenkomst in Kapelle. "Het was nut tig om het te proberen, maar wij vonden het altijd al een stap te ver gaan", zegt burgemeester H.A. van der Munnik in een reactie. Overigens blijft er op een aantal beleidsterreinen een vorm van samenwerking tussen de colleges van burgemeester en wethouders bestaan, het zogenaamde portefeuil- lehoudersoverleg. "We hopen daar aan, naar gelang de zaken die aan de orde zijn, constructief mee te wer ken", aldus de burgemeester. Er zijn vijf commissies ingesteld: ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting, economische ontwikkeling, openba re orde en veiligheid, milieu, wel zijn en volksgezondheid. De twee laatstgenoemden bestaan in feite al in de vorm van samenwerkingsver banden. De Zeeuwse museumstichting kan vanaf volgend jaar rekenen op een verhoging van de provinciale bijdra ge met anderhalve ton. Van dat geld moet extra personeel betaald wor den, bedoeld om de spilfunctie van de stichting te versterken. Binnen de stichting functioneert niet alleen het Zeeuws Museum, maar ook de pro vinciale museumconsulent die een steunfunctie vervult ten aanzien van de andere musea in Zeeland. In de ogen van het provinciaal bestuur moet de stichting een voortrekkers rol. vervullen bij de promotie van en de publiciteit over de musea. Verder zou de stichting de mogelijkheid moeten krijgen om grootschalige manifestaties en activiteiten te ondersteunen. Samenwerking tussen musea, met een centrale rol voor het Zeeuws Museum, vindt de provincie wenselijk. Ook de huisvesting van de museum stichting in Middelburg verdient in de ogen van de provincie aandacht. De bestaande kantoorruimte voldoet niet aan de eisen die de arbo-wet stelt. Voor de lange termijn kijkt de provincie naar het gebouw van het rijksarchief, omdat deze instelling nieuw gaat bouwen. Op het bestuur lijke vlak wil de provincie haar betrokkenheid verminderen; het elf- koppige bestuur zou omgevormd moeten worden tot een raad van toe zicht van vijf personen. Om te bepa len wat er aan de dalende bezoekers- cijfers te doen is, zou een onderzoek onder bezoekers en de Zeeuwse bevolking uitgevoerd moeten wor den, vindt de provincie. bedrijven en winkeliers aangespro ken of ze eventueel interesse zouden hebben in een dergelijk produkt." De noodverlichting bleek vrij suc cesvol. Het is een praktisch en niet te duur apparaat. De waaier moest nog wat aangepast worden. "Eerst was hij bedoeld als vervanger voor een ventilator. Dus voor de verkoe ling, maar het bleek dat het ding een echte aandachtstrekker was. Daar om hebben we ons meer gericht op de reclame. Met een opdruk van een bedrijf, werkt zo'n ding prima in bij voorbeeld de etalage", vertelt Bout. Coming wisselt halverwege het pro ject, dat tot mei duurt, van bestuur. Het eerste team zette de zaak op poten en zorgde ervoor dat er een produkt is waarmee men de markt op kan. De verkoop, produktie en afronding is dan de taak voor het tweede team. Het produceren blijkt nog niet een voudig. De eerste kleine serie wordt door de studenten zelf gemaakt en als de verkoop eenmaal loopt, dan wordt het werk uitbesteed aan bij voorbeeld de sociale werkplaats in Terneuzen. De echte verkoop begint overigens pas in het nieuwe jaar. Tot eind januari vervult Bout zijn func tie als hoofd van de marketing-afde- ling. Daarna geeft hij zijn positie aan iemand anders over. "Er zijn wel staffunctionarissen - vijf afdelings hoofden en een directeur - maar die kunnen natuurlijk niet beslissen over de gang van zaken. Dat zou niet eerlijk zijn. Daarom is er een groepsraad waarin alle zaken Door de benoeming van I.C. Moer land als wethouder en H J. Vermaas als raadslid, alsmede een herschik king van taken binnen de PvdA- fractie, deed de Thoolse gemeenteraad diverse benoemingen in commis sies. Het college had zich laten lei den door de aanbevelingen van de PvdA-fractie. Zo komt H.J. Ver maas in de commissie openbare werken voor M.A.J. van der Linde en A. den Haan in de commissie onroerende zaken voor mevr. E.M. van der Wal-Vermeulen. In de com missie algemene bestuurlijke aange legenheden maakt I.C. Moerland besproken worden. Als de rest het met een voorstel niet mee eens is, dan gaat het niet door", zegt Bout. Coming heeft vijf afdelingen: mar keting, financiën, produktie en per soneel. "Eigenlijk werken er veel teveel mensen voor zo'n klein bedrijfje en er is dan ook niet voor iedereen voldoende werk op zijn eigen gebied. Maar we helpen elkaar ook buiten onze afdelingen", zegt de Thoolse student. "Zo assisteer ik ook bij de produktie-afdeling omdat ik het idee van de noodverlichting heb geleverd." Coming heeft ook een eigen bankrekening, maar die is begrensd. Rood staan is onmogelijk. "Bovendien wordt de hele gang van zaken om de zoveel tijd door een accountant gecontroleerd. De stich ting houdt alles goed in de gaten." In mei wordt de mini-onderneming geliquideerd. Dan moet blijken of de aandeelhouders nog iets terugzien van hun 25 gulden. "We hebben op dit moment een dividend van 2,5 procent berekend. Officieel moeten de deelnemers ook betaald worden. Dat is maar een klein bedrag, maar het zal er in de praktijk wel op neer komen dat alles naar de aandeelhou ders gaat", zegt Bout. "Acht maan den is eigenlijk te kort voor zo'n onderneming. Je bent al drie maanden bezig met het opzetten van het bedrijf en dan heb je nog niets verkocht. Maar toch is het erg nuttig. Je leert de stappen die je moet nemen om een eigen bedrijf te beginnen. Dan weet je later toch beter wat er bij zoiets komt kijken." plaats voor de nieuwe PvdA-fractie- voorzitter M.A.J. van der Linde. En in de commissie welzijn en onder wijs neemt mevr. Van der Wal de plaats in van de tot wethouder geko zen Moerland. Het college van b. en w. droeg in een aantal instellingen een andere plaatsvervanger voor, naast de over name van de taken van wijlen P. van Schetsen door de nieuwe wethouder Moerland. Die krijgt zitting in de GGD Zeeland, centrale post ambu lancevervoer streekgewest westelijk Noord-Brabant en de sociale werk plaats de Betho. Het voorstel was in twee stembiljet ten verwerkt, waarbij 1 raadslid vel twee over het hoofd had gezien. Vandaar dat sommige benoemingen met 18 stemmen werden goedge keurd (het 19de raadslid M.J. Klip- pel was afwezig) en het restant maar met 17 stemmen. De karakteristieke schuur van de boerderij Kouwenberg in Oud-Vossemeer is één van de veertien nieuwe monumenten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 17