THOLENDERWIJS Hulpverleners hebben grootste moeite met een paniekzaaier Oefening van EHBO-kring Tholen!Sint-Philipsland WET MILIEUBEHEER informatierubriek van de gemeente Tholen WAT LIGT TER INZAGE? VERGADERING COMMISSIE WELZIJN EN ONDERWIJS SPREEKUUR B&W NIEUW LID VOOR DE BEHEERSCOMMISSIE DORPSHUIS STAVENISSE TELETAXI MET THOOLSE TAXIONDERNEMERS BOUWAANVRAGEN BOUWMELDINGEN Donderdag 23 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Maandag 27 november GEZOCHT: VERVOER IN HET KADER VAN DE WET VOORZIENINGEN GEHANDICAPTEN: Brand- en snijwonden, een gebroken sleutelbeen en knie schijf en een spataderlijke bloeding. De EHBO-kring Tholen/Sint-Philipsland hield maandag een oefening in gemeenschapscentrum de Wellevaete te Sint-Annaland. Vijf leden van de lotus-studiekring Noord- en Midden- Zeeland zorgden voor 'slachtoffers'. De opkomst viel wat tegen. Van de EHBO-afdeling Sint-Annaland waren er weliswaar 51 leden, maar voor de rest waren er slechts vier aanwezigen uit Stavenisse en één uit Sint-Maartens dijk. Addertje Chaos Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-5 Sint-Maartensdijk Telefoon: 0166-668200 Telefax: 0166-663553 Voorbereiden bestemmingsplan Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 24 november 1995 voor een ieder ter secretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad der gemeente Tholen van 20 november 1995, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor een gebied aan de Hofstraat 15 te Oud-Vossemeer voor het bouwen van een garage voor rekening van de heer I.M. van Daalen De begrenzing van genoemd gebied staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening. Sint-Maartensdijk, 23 november 1995 Aanwijzing als beschermd monument De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat met ingang van 24 november 1995 gedurende een periode van zes weken ter gemeentesecretarie tussen 9.00 uur en 12.00 uur, alsmede tussen 13.30 uur en 15.00 uur voor een ieder kosteloos ter inzage liggen de besluiten van de Staatssecre taris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen dd. 25 oktober 1995, nummer 956709, tot aanwijzing als beschermd monument als bedoeld in de artikelen 3 en 4 van de Monumentenwet 1988 van de volgende objecten/complexen: 1. Oostdijk 55 te Sint-Philipsland. 2. Luchtenburgseweg 4 te Tholen. 3. Hertenkamp 3 te Tholen. 4. Markt 22 te Tholen. 5. Oudelandsepoort 26 te Tholen. 6. Botermarkt 1 te Tholen. 7. Lenteplein 2-4 te Scherpenisse. 8. Langeweg 41 te Scherpenisse. 9. Coupure en duiker nabij de Lange Zandweg te Poort vliet. 10. Poststraat 2 en Kerkstraat 1 en 3 te Stavenisse. 11. Buurtweg 8 te Stavenisse. 12. Dorpsweg 9 te Oud-Vossemeer. 13. Patrijzenweg 28 te Oud-Vossemeer. 14. Molenweg 54 te Oud-Vossemeer. Sint-Maartensdijk, 23 november 1995 De burgemeester van Tholen. Op maandag 27 november a.s. komt de commissie Welzijn Onderwijs voor een vergadering bijeen in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Deze vergadering die om 19.30 uur begint is openbaar. Elke belangstellende is van harte welkom én kan voor af gebruikmaken van het spreekrecht. Op de agenda staan onder meer de volgende onderwerpen. - Verhoging gemeentelijke bijdrage 1996 aan Besth- werk met 52.500,-; Als gevolg van de inwerkingtreding van de Rijksbijdragerege ling Banenpool (Banenpool) en de Jeugdwerkgarantiewet (JWG) hebben de Oosterschelderegiogemeenten voor de uit voering van deze regeling en wet in 1991 de Stichting Besth- werk te Goes opgericht. De uitvoeringskosten van de Banen pool en de JWG worden door de Stichting Besthwerk in reke ning gebracht bij de deelnemende gemeenten. In de gemeen tebegroting 1996 zijn voor de uitvoering van de Banenpool en JWG bedragen opgenomen van respectievelijk 43.000,- en 55.800,-. Uit de begroting 1996 van de Stichting Besthwerk blijkt dat de kosten voor onze gemeente voor de uitvoering van de Banen pool en JWG overschreden worden met respectievelijk 48.571,- en 3.905,-. De redenen hiervan zijn hogere perso neelskosten, een groter aantal JWG-deelnemers en een groter aandeel van de gemeente in de loonkosten van de banen poolers. Burgemeester en wethouders hebben onder andere besloten in te stemmen met de begroting 1996 en de raad voor te stel len de ramingen in de gemeentebegroting als gevolg van de begroting 1996 van de Stichting Besthwerk te verhogen met 52.500.-. Wel willen burgemeester en wethouders in 1996 toewerken naar een zodanige bijstelling van het beleid dat m.i.v. 1997 de totale gemeentelijke bijdrage voor banenpool- en JWG-plaatsen weer maximaal 100.000,- per jaar bedraagt; dit kan o.a. bereikt worden door een aantal banen poolplaatsen bij vacatures niet meer te vervullen. - Vorming fonds gebruikersinkomsten bibliotheek; Het bestuur van de Stichting Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek Tholen wenst met ingang van 1 januari 1996 een contributieverhoging door te voeren bedoeld om de gemeen telijke subsidiekorting van 6000,- voor het jaar 1996 op te vangen. In principe zou een contributieverhoging van 2,50 voor alle betalende leden voldoende moeten zijn om de bezui niging op te vangen. Het bestuur wil echter de contributie in 1996 met 5,00 per betaald lidmaatschap laten stijgen. De stichting verbindt aan de contributieverhoging de voorwaar de dat alle meeropbrengsten in een fonds komen ter dekking van eventuele tekorten die kunnen ontstaan in de eerste jaren na invoering van de leengeld-principes uit de Nota Lenen Loont. Burgemeester en wethouders zijn van mening dat het verzoek van het bibliotheekbestuur dient te worden gehonoreerd, zij het dat het college overigens geen garantie geeft dat bij nood zakelijke gemeentelijke bezuinigingen in de komende jaren geen kortingen meer zullen worden doorgevoerd. - Evaluatie "Gemeentelijke Premiebeleid Algemene bij standswet" en "Verordening Premiebeleid Abw gemeente Tholen"; Per 1 januari 1996 treedt de nieuwe Algemene bijstandswet (Abw) in werking. Op grond van de Abw zijn de gemeenten verplicht om de beleidsregels ten aanzien van het premiebe leid vast te leggen in een verordening. Bij het vastleggen van het premiebeleid in een verordening is tevens het bestaande gemeentelijke premiebeleid geëvalu eerd. In de "Verordening Premiebeleid Abw gemeente Tholen" is dit bestaande beleid in grote lijnen overgenomen. - Vaststellen Nota Bijzondere Bijstand gemeente Tholen per 1 januari 1996; Met ingang van 1 augustus 1991 heeft de decentralisatie van de verlening van bijzondere bijstand plaatsgevonden. Deze decentralisatie maakte deel uit van de voornemens tot een algehele herinrichting van de Algemene Bijstandswet (ABW). Per 1 januari 1996 zijn de wettelijke bepalingen inzake de bij zondere bijstand ondergebracht in de nieuwe Algemene bij standswet (Abw). Een aantal landelijk genormeerde toeslagen wordt onder gemeentelijke beleidsmatige en financiële verantwoordelijk heid gebracht en wordt voortaan als bijzondere bijstand aan gemerkt. Het bedrag wat de gemeente Tholen als gevolg van de uit breiding van het bereik van de bijzondere bijstand over 1996 extra zal ontvangen is 50.000,-. Daarmee komt het totale bedrag dat wordt ontvangen voor de uitvoering van de bij zondere bijstand op 210.000,-. De uitgaven worden in 1996 overigens geraamd op 243.000,-. - Beëindiging huur Planciuscollege voor De Vijfhoek te Tholen; Het Planciuscollege heeft zijn activiteiten in het kader van het vormingswerk in Tholen moeten staken omdat het relatief gering aantal leerlingen onvoldoende was om de dislocatie in Tholen in stand te houden. Gevraagd wordt om een huur- beëindiging per 1 januari 1996. In de begroting 1996 is een bedrag van 18.320,- als opbrengst van het Planciuscollege voor De Vijfhoek geraamd voor huur en energiekosten. Vooralsnog moet dus rekening gehouden worden met het verdwijnen van deze inkomsten; deze tegenvaller komt ten laste van de post onvoorzien. - Voorstel uitbreiding personeel bij het bureau sociale zaken per 1 januari 1996; Met name als gevolg van de inwerkingtreding van de nieuwe Algemene Bijstandswet en de uitbreiding van de bemiddeling bij schulden is uitbreiding van de personeelsformatie van het bureau sociale zaken per 1 januari 1996 noodzakelijk met 1,6 formatieplaats. - Evaluatie "Verordening Voorzieningen Gehandicapten gemeente Tholen 1994" en voorstel tot aanpassing van het "Besluit eigen bijdrage en financiële tegemoetko mingen WVG"; Per 1 april 1994 is de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) in werking getreden. Met de invoering van de WVG hebben de gemeenten de plicht gekregen zorg te dragen voor de verlening van vervoersvoorzieningen, rolstoelen en woon voorzieningen aan de in de gemeente woonachtige gehandi capten. Het is aan de gemeenten om invulling te geven aan deze algemene zorgplicht. De wijze waarop de gemeenten dat doen, dient vastgelegd te worden in een gemeentelijke veror dening. In het kader van de WVG heeft de gemeente Tholen de "Ver ordening Voorzieningen Gehandicapten gemeente Tholen 1994" en het "Besluit eigen bijdrage en financiële tegemoetko mingen WVG" vastgesteld. Een evaluatie van de bedoelde verordening is aanleiding de verordening en het financieel besluit aan te passen. De belangrijkste wijzigingen zijn af te zien van het opleggen van eigen bijdragen en de financiële tegemoetkoming voor woningaanpassingen te bepalen op 100% (was 75%). In de beheerscommissie van het dorpshuis "De Stove" te Stave nisse is wegens het vertrek van een van de leden een vacature ontstaan. Om die reden zijn burgemeester en wethouders op zoek naar een nieuw lid voor genoemde commissie. De beheerscommissie van het dorpshuis heeft tot taak de uitoe fening van het feitelijk beheer van "De Stove". De uitvoering van deze taak geschiedt door: 1. het desgevraagd of uit eigener beweging adviseren aan bur gemeester en wethouders omtrent de inrichting, onderhouds- toestand van de accommodatie van het dorpshuis en de benoeming van de beheerder, alsmede alle andere zaken het beheer en de exploitatie van het dorpshuis aangaande; 2. de exploitatie van het complex overeenkomstig de door de burgemeester en wethouders vastgestelde richtlijnen. Het commissielid wordt op aanbeveling van burgemeester en wethouders door de gemeenteraad benoemd. Per vergadering ontvangen de leden een vergoeding. Hebt u belangstelling voor het lidmaatschap van de beheers commissie voor "De Stove", dan kunt u dit kenbaar maken door het schrijven van een brief aan burgemeester en wethouders van Tholen, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartensdijk. Deze brief dient uiterlijk 1 januari a.s. in het bezit te zijn van het college. Desgewenst kunnen nadere inlichtingen worden gevraagd bij mevr. Noordhoek, tel. (0166) 668319. Regelmatig bereikte het gemeentebestuur klachten over het tele- taxivervoer in het kader van de WVG. Een veelgehoorde klacht betrof het feit dat de taxichauffeurs van elders een weinig of geen plaatselijke bekendheid hadden en als gevolg daarvan ofte vroeg ofte laat bij een klant arriveerden. In verband met die klachten hebben de Thoolse taxionderne mers, de ZWN (busonderneming) en de gemeente Thoien de handen ineen geslagen. Met ingang van 15 november wordt het teletaxivervoer in de gemeente Tholen dan ook verzorgd door de plaatselijke taxiondernemingen. Verwacht wordt dat daarmee de gerezen problemen voorgoed tot het verleden behoren. Deze nieuwe gang van zaken maakt echter dat de teletaxigebrui- ker de vinger aan de pols moet blijven houden. Het blijft groot belang om eventuele klachten rondom het vervoer te melden bij het gemeentebestuur. Daarvoor kunt u bellen naar de behande lend ambtenaar, mw. W. Saenen, tel.nr. (0166) 668231. Om uw vervoer te bestellen moet u wel naar Goes, de centrale, blijven bellen. Het nieuwe telefoonnummer is: 0113-250188. Als u uw ritten namelijk niet via de centra le te Goes aanvraagt, loopt u het risico dat u het volle taxitarief moet betalen. Dat zou een onplezierige verras sing zijn! NS Ketenkaart Per 1 juli 1995 heeft de gemeente, samen met de andere gemeenten uit de Oosterschelderegio, een overeenkomst geslo ten met de Treintaxi BV van de Nederlandse Spoorwegen. Hier door kan er een zogenaamde NS Ketenkaart verstrekt worden indien u in aanmerking komt voor collectief vervoer. Zelfs als u geen gebruik maakt van het collectief vervoer maar hiervoor wel in aanmerking komt, is het verstrekken van de Ketenkaart moge lijk. Deze service van de NS is erg makkelijk als u eens verder wilt rei zen dan de regiogrens, (de provincie Zeeland tot Roosendaal). Het kan zijn dat u opziet tegen zo'n lange rit met de auto of u heeft helemaal geen mogelijkheid om zo ver te reizen. De NS Ketenkaart biedt dan de mogelijkheid om onder begelei ding met de trein te reizen. Deze begeleiding houdt In-, uit- en overstaphulp in. Bovendien wordt uw reis gecoördineerd van uit een landelijk meldpunt te Utrecht. Alle vertragingen of over stappen worden vanuit dit centrum gecoördineerd. Hier meldt u uw reis aan en u bespreekt deze met de centralist(e). U kunt hier bij ook aangeven of u bijvoorbeeld tussentijds op een station een rustpunt wilt inbouwen voor een kopje koffie of een sanitaire stop. De begeleiding wordt verzorgd door speciaal getraind per soneel van de NS of door personeel van de taxionderneming die aan deze Ketenkaart meewerkt. U kunt ook gratis iemand meenemen als reisgezelschap. De Ketenkaart omvat de treintaxi naar het station (in onze regio wordt daarbij gebruik gemaakt van TELETAXI), de treinreis en de treintaxi op de plaats van bestemming. Wat ook bij de Ketenkaart hoort zijn de vier gratis reizen door Nederland op een door u te bepalen dag, naar een door u te bepalen bestemming. Voor deze service wordt aan u een eigen bijdrage gevraagd van 30,-. Wilt u meer weten over de NS Ketenkaart of hoe u deze aan moet vragen, bel dan gerust naar de behandelend ambtenaar, mw. W. Saenen. Het nieuwe telefoonnummer van het coördinatiecen trum van NS Ketenkaart is: 030-2353434 Burgemeester en wethouders van Tholen maken gelet op artikel 41 van de Woningwet 1991 bekend, dat de volgende bouwaan- vragen/-meldingen zijn ingediend: - Een bouwaanvraag van de gemeente Tholen, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ingediend op 8 november 1995, voor het bouwen van een gemeentewerkplaats op het perceel Molen- vlietsedijk 15 te Tholen; - Een bouwmelding van de Stichting "Beter Wonen", Haven 9 te Sint-Maartensdijk,ingediend op 9 november 1995, voor het uitbreiden van de berging op het perceel Garnalenstraat 31 te Tholen; - Een bouwmelding van J.W. v.d. Klooster, Noordstraat 21/23 te Sint-Annaland, ingediend op 10 november 1995, voor het bouwen van een tuinhuisje op het perceel Noordstraat 21 te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van H. Weggemans, Lenteplein 18 te Scherpenisse, ingediend op 10 november 1995, voor het bou wen van twee woningen onder een kap met garage op een perceel aan Achter 't Bos te Sint-Maartensdijk; - Een bouwaanvraag van H. Weggemans, Lenteplein 18 te Scherpenisse, ingediend op 10 november 1995, voor het bou wen van twee woningen onder een kap met garage op een perceel aan de Huygensstraat te Sint-Annaland; - Een bouwaanvraag van M. Butijn, Molenvlietsestraat 44 te Tholen, ingediend op 10 november 1995, voor het bouwen van een berging/carport op het perceel Molenvlietsestraat 44 te Tholen; - Een bouwaanvraag van C.M. Geuze, Meanderlaan 157 te Tho len, ingediend op 9 november 1995, voor het bouwen van een tuinhuisje op het perceel Meanderlaan 157 te Tholen; - Een bouwaanvraag van T.J.M. Rietkerk, Kruittoren 4 te Tho len, ingediend op 10 november 1995, voor het bouwen in afwijking van de verleende vergunning nummer 194/279/30/1 dd. 3 november 1995 op het perceel Eeweg 2 te Tholen. Sint-Maartensdijk, 23 november 1995. Kennisgeving van mededeling ontwerp-beschikking Met ingang van 24 november 1995 ligt gedurende 4 weken ter inzage het ontwerp-besluit op de aanvraag van: - Geuze Transport, Langeweg 19 te Sint-Annaland voor het oprichten en in werking hebben van een transportbedrijf en een op- en overslagplaats van goederen, gelegen aan de Lan geweg 19, kadastraal bekend sectie H nr 478 te Sint-Annaland; - Befri Koelhuis BV, Edisonweg 4 te Tholen, voor het oprich ten en in werking hebben van een koelhuis voor akkerbouw- produkten, gelegen aan de Edisonweg 4, kadastraal bekend N nrs 955, 956, 957 en 1255 te Tholen. Burgemeester en wethouders hebben het voornemen positief op de aanvraag te beschikken. Daarbij is een aantal voorschriften opgesteld in het belang van de bescherming van het milieu, ledereen kan met ingang van 24 november 1995 gedurende 4 weken tegen het ontwerp-besluit schriftelijke bedenkingen indie nen bij het gemeentebestuur, Markt 1-5, 4695 CE Sint-Maartens dijk. Gedurende deze termijn bestaat desgevraagd de gelegenheid tot een gedachtenwisseling over het ontwerp-besluit en tot het inbrengen van gemotiveerde mondelinge bedenkingen daarte gen. De aanvrager wordt in de gelegenheid gesteld daarbij aan wezig te zijn. U kunt daarvoor (bij voorkeur vóór 15 december 1995) een afspraak maken met mevr. T. Hertogs van het bureau bouw- en milieuzaken, tel. (0166) 668238. De ingekomen bedenkingen worden mede ter inzage gelegd. Degene die schriftelijke bedenkingen inbrengt kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Dat verzoek moet schriftelijk, gelijktijdig met de schriftelijke bedenkingen, bij het gemeentebestuur worden ingediend. Kennisgeving van mededeling beschikking Met ingang van 24 november 1995 ligt gedurende zes weken ter inzage de beschikking op de aanvraag van: - Fa. A.J. Boogaard, Ring 54 te Sint-Annaland, voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting voor het opslaan van en het handelen in bestrijdingsmiddelen en aan verwante zaken, gelegen aan de Veilingweg, kadastraal bekend sectie H nr 490 te Sint-Annaland. Burgemeester en wethouders van Tholen hebben positief beschikt op de aanvraag. Daarbij is een aantal voorschriften opgesteld in het belang van het milieu. Het besluit is ten opzich te van het ontwerp-besluit (niet) gewijzigd. Beroep tegen dit besluit kan worden ingesteld door: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ont werp van het besluit; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uitte brengen over het ontwerp van het besluit; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daar van zijn aangebracht; d. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden ver weten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ont werp van het besluit. Het beroepschrift moet vóór 6 januari 1996 worden ingediend bij: de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Zij die beroep instellen, kunnen een verzoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen boven genoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de bovengenoemde Afdeling. Sint-Maartensdijk, 23 november 1995 Waar ter inzage? Alle stukken liggen ter inzage: - Op de secretarie van de gemeente Tholen te Sint-Maartensdijk van 9.00-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur; - op schriftelijk verzoek tevens elke maandag van 17.30-20.30 uur in het verzorgingstehuis Sint Maartenshof, Bloemenlaan 2 te Sint-Maartensdijk. De ontwerp-besluiten liggen na het verstrijken van de bedenkin gentermijn tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het besluit, voorts elke werkdag van 9.00-12.00 uur ter inzage. De eerstvolgende spreekuren van de leden van het college van burgemeester en wethouders vinden plaats op maandag 27. november 1995 in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Burgemeester H.A. van der Munnik houdt zijn spreekuur van 11.00-12.00 uur. Op datzelfde tijdstip vinden de spreekuren plaats van de wet houders ing. J. van der Jagt, I.C. Moerland en ing. J. Versluijs. Wilt u op een ander tijdstip met een van de college-leden spre ken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon (0166) 668330. De leden van de lotuskring beeldden vier ongevallen uit waarop de Thoolse EHBO'ers moesten reage ren. Het eerste ongeluk vond plaats in een dorpshuis waar een klaverjas- club in verband met het tienjarig bestaan een koud buffet nuttigde. In de keuken was een kok bezig om de gerechten klaar te maken. Hij was gejaagd, want de leerling-kok die hem zou helpen was ziek en de chef moest het nu met een veel mindere assistent doen. Ook deze was door het ongewone en de haast uit zijn doen. Toen de assistente de pan met gekookte eieren van het gasfornuis naar de gootsteen bracht om af te koelen, botste ze tegen de kok op die net bezig was met het snijden van de uien. Hierdoor sneed hij in zijn duim en wijsvinger. De assistente kreeg kokend water over haar handen en polsen. Ze gingen naar de zaal omdat ze wisten dat er EHBO'ers aanwezig waren. Terwijl ze werden geholpen, werd het de kok teveel en hij viel flauw. De EHBO'ers spron gen hierop goed in. De brandwon den, van de assistente werden gekoeld en verbonden met een ste riel gaas, terwijl de kok op de grond werd gelegd en een snelverband rond zijn duim en wijsvinger kreeg. Bij het tweede ongeval zat er een addertje onder het gras. Een dokter die per fiets op weg was naar een patiënt was nog maar pas in het dorp en moest daarom zoeken naar het adres. Hij lette niet goed op en bot ste tegen een andere fietster op. Bij de val brak de dokter zijn sleutel been en hij liep een barstwond in het hoofd op. De vrouw had een wond aan het scheenbeen en veel pijn. Het punt bij deze oefening was dat de EHBO'ers bij een ongeval altijd de dokter waarschuwen. Maar deze keer was de dokter zelf het slacht offer. Dus moest men toch naar de praktijk bellen om dit te melden en om de patiënt waarnaar de arts op weg was in te lichten. Verder was het geen moeilijk geval. De EHBO'ers zagen al snel dat de dok ter zijn arm raar hield en hij wist zelf wat hem mankeerde. Er werd een brede das aangelegd om de arm te ontlasten. De wond aan het hoofd werd ook verbonden. De vrouw kreeg een snelverband rond haar scheenbeen. Ook het derde ongeluk werd goed opgelost. Een vrouw kreeg onder het koken een spataderlijke bloeding. Ze riep haar man die in de kamer aan het stofzuigen was. Maar terwijl deze kwam aangesneld, struikelde hij over de stofzuigerslang, ver stuikte zijn pols en verwondde zijn elleboog. De EHBO'ers waren zoge naamd de buren die kwamen helpen. Ze legden de vrouw met haar been omhoog en omdat het bloed door een gewoon snelverband heen kwam, werd er een dekverband met vette watten en een Kendrickver- band (dat sterk drukt) aangelegd. E>e verstuikte pols van de man werd gekoeld en zijn arm werd in een mitella gelegd. Zijn elleboog werd steriel afgedekt. De ervaren EHBO'ers die al vaker aan dergelijke oefeningen mee heb ben gedaan, verheugden zich al een beetje op het vierde ongeval. "Dat is namelijk altijd een chaos", zegt EHBO-bestuurslid mevr. S. Men- heere-Heijboer. "De drie mannen die hier gingen helpen, hadden nog nooit aan zo'n oefening meegedaan en ze wisten dus niet wat hen te wachten stond." Een muziekgezelschap verzorgde de muziek op een feestavond van een reisvereniging. De zangères liep de zaal in om het publiek tot meezingen te bewegen en toen dat lukte, liep ze terug naar het podium. Toen ze hier op wilde klimmen, stapte ze mis en klapte met haar knie op de rand. Daarbij liep ze een open knieschijf breuk op. In haar val sloeg ze de microfoonstandaard om die de hand van de gitarist verwondde. De trom pettist die de zangeres wilde helpen, struikelde over de kabels die op de grond lagen en raakte bewusteloos. De accordeonist raakte hiervan danig in paniek. De hulpverleners hadden de grootste moeite met de paniekzaaier die ver der niets mankeerde. Men had moe ten vragen of iemand uit de zaal met hem een kopje koffie ging drinken, maar nu bleef er één EHBO'er bij hem en dat werkte niet lekker. De trompettist was weliswaar bewuste loos, maar had zijn ogen nog open en bleef bewegen. Een dergelijke vorm van bewusteloosheid komt men niet vaak tegen. Toch werd de man zo goed en zo kwaad als het ging in de stabiele zijligging gelegd en niet alleen gelaten. De EHBO'ers dachten dat de vrouw slechts een wondje aan haar knie had en zich verder alleen maar aanstelde. Ze hadden haar echter voorzichtig op het podium moeten leggen met een kussen onder de getroffen knie die afgebonden had moeten worden. De trompettist werd met een snelver band goed behandeld, maar de hulp verleners hadden veel moeite om te voorkomen dat hij en de paniekzaai er zouden gaan 'helpen' en de ver- bandkist om zouden keren. Na afloop gaf kaderlid mevr. C. van Leeuwen commentaar op de ver leende hulp. Jos van Dijke en Sandra van Poortvliet bekommeren zich om een oefengewonde tijdens de regionale EHBO-bijeenkomst in de Wellevaete.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 5