Boeken lenen vijf gulden duurder Dertig mille voor fotograaf Spreekuur van arts op Schelde College Sint te voet over de Veerweg AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT Voorstel verwarming praathuisjes in de maak Bibliotheekbestuur verhoogt contributie na vijf jaar Taak Mol in draaiboek dijkbewaking Alleen in Sint-Maartensdijk Volgeboekt 3z ft Politie beboet 48 man voor dronken rijden Twintig procent draagt geen autogordel Donderdag 23 november 1995 52e jaargang BIBLI077^n De openbare bibliotheek verhoogt de contributie volgend jaar met vijf gulden. Op die manier wil het bestuur de door de gemeente aangekondigde bezuiniging van 6000 gulden opvangen. Lezers betalen al sinds 1991 hetzelfde bedrag. Internet Rechtbank vergoedt advocaatkosten Fotograaf P.A.M. Kooien uit Nieuw-Vossemeer krijgt van de Staat der Nederlanden ƒ30.229,96 schadevergoe ding wegens advocaatkosten. De arrondissementsrecht bank te Middelburg heeft dat bedrag toegewezen na de vrijspraak op 27 oktober 1994 van ontucht met leerlingen van de openbare basisschool ter Tolne in Thoien. Verder onderzoek Deze week De vestiging Sint-Maartensdijk van het Schelde College heeft een 'sociaal medisch team' om persoonlijke proble men die leerlingen ondervinden op school of thuis te bespreken. Elke eerste maandag in de maand is er een spreekuur. Ook ouders kunnen daar terecht voor advies. Kaalslag "'DOFS cA» Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Na het staken van de stemmen (9-9) over verwarming in de Thoolse praathuisjes tijdens de begrotingsbe handeling, werken b. en w. aan een voorstel om dat verzoek in te willi gen. Wethouder J. Versluys maakte dat maandagavond duidelijk tijdens de discussie over een brief van J.M. v.d. Houten namens de bezoekers van het Tonhuis in St. Annaland. De bejaarden daar betalen nu elk jaar 80 gulden voor de energie van het eigen gaskacheltje, maar dat is versleten. Elektriciteit met een tijdklok is de oplossing, aldus Van de Houten. AOV-raadslid mevr. M.H. Schot-de Hoog wilde dat verzoek graag inwil ligen. Zij wees op de gevaren van koolmonoxyde bij eigen kacheltjes. De kosten voor de gemeente hoeven niet zo hoog te zijn als de stroom- kosten aan de gebruikers doorbere kend worden, zei mevr. Schot. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger hoop te, dat b. en w. er snel werk van maken. "Want nu is het koud en als je tot de zomer wacht, heb je eerder air-conditioning nodig dan verwar ming", zei het VVD-raadslid. Zij ontbrak tijdens de begrotingsbe handeling wegens ziekte, zodat ze bij de behandeling van het voorstel in december de doorslag moet geven. Tot nu toe heeft de Thoolse politie dit jaar al 48 mensen bekeurd die onder invloed van alcohol achter het stuur zaten. De afgelopen week con troleerde de politie extra op dit mis drijf. Vrijdag en maandag werden een 29-jarige en een 34-jarige auto mobilist aangehouden die respectie velijk 390 pg/1 (zo'n 0,9 promille) en 460 pg/1 (ongeveer 1 promille) blie zen. De politie zet de komende tijd pro jecten op waarbij extra aandacht wordt besteed aan een bepaalde overtreding of een groep weggebrui kers. Zo wordt tot en met 1 decem ber de verlichting van voertuigen en met name (brom)fietsers in de gaten gehouden. Als een bestuurder aan gehouden wordt en hij kan het defect ter plaatse repareren (met een reservelampje bijvoorbeeld), dan volgt er geen bekeuring. Kan hij dat niet, dan krijgt hij wel een bon mee naar huis. Ook op vuurwerk is de politie vanaf nu weer extra gespitst. Elk jaar zorgt het illegaal afsteken van vuurwerk voor overlast. De agenten zullen hier zo goed mogelijk op reageren. Overtreders krijgen een proces-ver baal en minderjarigen worden door gestuurd naar het bureau Halt voor een alternatieve straf. Molens. Om aandacht te vragen voor de omgeving van windmolens, is aan twee Zeeuwse gedeputeerden het boek "Ruimte voor molens, een onderzoek naar de inrichting van de omgeving van molens in Nederland' aangeboden. Drukte bij de uitleen in de bibliotheek te Sint-Annaland. De co; e voor de lezers gaat volgend jaar omhoog, maar in de toekomst zal de Thoolse bibliotheek in plaats daarvan een bijdrage gaan vn \jcoppeld aan het aantal geleende boeken. Het bestuur verkiest een contributie verhoging bóven het aantasten van de dienstverlening. "De coritribuuc is al sinds een aantal jaren niet meer verhoogd. Het moest er echt een keer van komen", vertelt voorzitter mevrouw G. Boelhouwers-Stigter. Op dit moment betalen lezers tussen 21 en 65 jaar dertig gulden per jaar. Jeugd van 18 tot 21 én 65-plussers zijn een tientje goedkoper uit. Jongeren onder de 18 lezen gratis. Hoewel de verhoging procentueel gezien fors is, heeft de laagte van de contributie en de lange periode sinds de laatste verhoging voor het bestuur de door slag gegeven. Om het gat van zes mille te dekken zou een extraTontri- butie van een rijksdaalder al vol doende zijn.'Maar het bestuur wil een fonds vormen om eventuele tekorten te kunnen opvangen als in de toekomst het leengeld de contri butie gaat vervangen. Het gemeente bestuur, als subsidiegever, is het met dit beleid eens. Tegelijkertijd garan deert het niet, dat er in de toekomst geen verdere kortingen toegepast zullen worden. Thoien heeft in de begroting voor volgend jaar 850.200 gulden subsidie opgenomen voor de bibliotheek. Daar staat tegenover, dat de stichting totaal 262.590 gul den huur aan de gemeente moet betalen. Het invoeren van een contributie voor de jeugd vindt het bibliotheek- bestuur nog niet nodig. De SGF heeft daarvoor onlangs gepleit in de gemeenteraad. Mevrouw Boelhouwers geeft toe dat ook jongeren best iets zouden kun nen betalen. "Maar we willen hen niet afschrikken." Daarbij houdt het bestuur in het achterhoofd, dat de bibliotheek meer moet zijn dan uit sluitend een boekenuitleen. "De bibliotheek is een informatiedrager geworden. Internet zit er aan te komen en ook zaken als cd-rom. En daarbij heb je de jeugd ook weer nodig." Als de contributie in de toekomst vervan gen wordt door een leenvergoeding, zal de jeugd overigens niet langer buiten schot blijven. Dan zal van iedereen een bijdrage gevraagd wor den al naar gelang de hoeveelheid geleende boeken. Over de invoering van dit systeem zijn de bibliotheken in Zeeland het in feite al eens, maar pas in de loop van 1997 of 1998 zal het zover zijn, meent mevrouw Boelhouwers. Waarschijnlijk volgend jaar wordt er in Zierikzee eerst nog een proef mee gedaan. "Het nieuwe systeem bergt een zeker risico in zich. Nu betalen ook mensen die maar een enkele keer komen lenen, de volle contributie." Aan de andere kant zal het niet lan ger mogelijk zijn om op andermans pasje boeken te lenen. Overigens had Kooien een verzoek ingediend voor ƒ44.828,71 maar de rechtbank noemde twee posten 'mis plaatst.' Ten eerste 8518 gulden van het accountantskantoor Ooms uit Roosendaal en vervolgens 6580 gul den van raadsman mr. P.H. Doedens uit Utrecht. Volgens de rechtbank waren die posten bij de beslissing van 19 juli al grotendeels afgewe zen. Toen werd Kooien slechts 450 gulden schadevergoeding toegekend voor drie dagen hechtenis. Voor de advocaatkosten moest nog een nade re specificatie worden ingediend omdat de rechtbank de claim te ondoorzichtig vond. Uit de aanvullende informatie bleek echter, dat het oorspronkelijke ver zoek om toekenning van 27.545 gul den, was uitgebreid tot 44.828 gul den. Officier van justitie mr. D. Veurink kon die verhoging niet thuisbrengen. Hij stelde, dat bij gebrek aan aante keningen en urenstaten, de specifi catie niet goed beoordeeld kon wor den. Volgens Veurink is de relatie tot de aanvankelijk ingediende nota's, in het bijzonder ook de slot- rekening, volstrekt onduidelijk gebleken. De officier voegde aan zijn zienswijze nog aantekeningen toe van landsadvocaat mevr.mr. C.M. Bitter, maar de rechtbank oor deelde anders. Op basis van het Wetboek van Strafvordering kan iemand die vrijgesproken is, op gronden van billijkheid in beginsel recht doen gelden op vergoeding van de kosten van zijn raadsman. "Het is redelijk dat aan Kooien een schadevergoeding wordt toege kend", aldus mr. Zomer, mr. B.J.R.P. Verhoeven en mr. A. Hol leman in hun vonnis. De rechtbank noemt de gevraagde bedragen voor kosten van mr. Doedens en mr. F.X.A.M. van Hasselt redelijk en niet bovenmatig, zodat de Staat( 30.229 gulden (inclusief btw) aan de fotograaf moet betalen. Hiertegen kan Kooien niet in hoger beroep, wat wel het geval was tegen de 450 gulden schadevergoeding wegens drie dagen hechtenis. Dat heeft hij ook gedaan omdat een claim van 2.1 miljoen gulden was ingediend. Behalve die nasleep van de Ter Tol- ne-affaire spelen er ook nog nieuwe zaken met een vierjarig jongetje uit Scherpenisse en een driejarig meisje uit Hoogerheide. De betrokken ouders hadden daarover bij de poli tie aanklachten wegens ontucht ingediend, wat nog steeds in onder zoek is bij de justitie. Berichten in de regionale dagbladen daarover als 'Fotograaf wordt niet vervolgd' noemt officier van justitie mr. J.J.A. Groen 'onjuiste conclusies.' "We weten het op dit moment gewoon nog niet. Gezien de stand van zaken is het nog onvoldoende duidelijk. De politie zoekt het uit, maar er komen allerlei andere zaken tussen door. Alleen de aangifte van de ouders is echter onvoldoende, maar als men er langs de ene kant niet komt, gaat de politie het langs de andere kant proberen", aldus officier van justitie mr. Groen. Gemeente verruimt de opzet van nieuwe wijk achter Langeweg in Scherpenisse Echtpaar De Groen-Wesdorp staat op punt van verhuizen in Sint Maartenshof St. Philipslandse politieman Dupon viert zilveren jubileum Hoe moeilijker het is, hoe liever Dragon Plastics in St. Maartensdijk het heeft Woonfunctie Poortvliet wint het na pittig raadsdebat van bedrijfsbelangen aan de Paasdijkstraat Hulpverleners hebben grootste moeite met regionale EHBO-oefening De beste wensen in streekmuseum de Meestoof Verrassende zege van WHS 1 tegen koploper derde klas Batho heeft concurrentie van individuele sporten EEN VRIEND VERVANGT ZES VERWANTEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Tot vijftien december werkt de Thoolse politie mee aan de landelij ke campagne voor het dragen van de autogordels. Men wil hiermee het gebruik van de gordels zowel voorin als achterin bevorderen. Maandag werden er drie autogordelcontroles gehouden. Er werd gecontroleerd op de Poortvlietsedijk en de Postweg te Poortvliet (buiten de bebouwde kom) en in de Molenstraat" te Öud- Vossemeer (binnen bebouwde kom). In totaal werden er tussen half ett" en twaalf uur 55 auto's staande gehouden. Elf keer werd een proces verbaal opgemaakt wegens het niet dragen van de autogordel. Dat is twintig procent en de politie noemt dit hoog. Tien keer kreeg de bestuurder een bon en één keer een passagier. Zes van de bekeuringen werden in de Molenstraat uitge deeld. Iedere overtreder had daar mee een schadepost van 50 gulden. In het draaiboek dijkbewaking van het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden is de gebiedsgezworenen een taak toebedacht. Als in het kan toor Goes het beleidscoördinatie team bijeenkomt, bemannen de gebiedsgezworenen de districtskan toren. Dat betekent voor deze regio, dat J.L.C. Mol dan op het kantoor in Sint-Maartensdijk aanwezig is om de zaak ter plekke te coördineren. "Anders dan in het waterschap Tho ien, komt in eerste instantie de tech nische dienst in actie bij een mel ding van gevaarlijk hoog water", vertelt gezworene G.L.D. Gaakeer uit Oud-Vossemeer, die de waterke ringen in zijn portefeuille heeft. "In Zeeuwse Eilanden worden de dijk- graaf en ikzelf pas in tweede instan tie ingeschakeld. Wij blijven op het kantoor in Goes'voor de coördina tie." In het draaiboek voor het nieuwe, uitgestrektere waterschap zijn de taken veel gedetailleerder beschre ven. "Op Thoien was in voorkomen de gevallen het verschil tussen amb tenaar en bestuurder nauwelijks merkbaar. Natuurlijk was er wel de beslissingsbevoegdheid. Maar de dijkgraaf kon zelf bijvoorbeeld bij de keersluis in Stavenisse gaan kij ken. Dat maak je in het nieuwe waterschap niet mee", aldus Gaak eer. Ondanks de aanwezigheid van de stormvloedkering in de Oosterschel- de blijft een draaiboek nodig. Niet alleen omdat er weieens iets mis kan gaan, maar ook omdat vele kilome ters zeedijk in het nieuwe water schap buiten de kering liggen: de kop van Schouwen, een stukje Noord-Beveland, heel Walcheren en de zuidkant van Zuid-Beveland. Het is de enige vestiging van het Schelde College dat over een derge lijk team beschikt, zo vertelde direc teur A.A. Meloen maandag op de ouderavond in het schoolgebouw te Sint-Maartensdijk. Op het spreekuur kunnen leerlingen en ouders terecht bij jeugdarts Y. Roskam van de GGD en maatschap pelijk werkster N. Nuijten. Op school zelf zijn de decaan J. de Kerf en de docenten J. te Kulve, A. Mun ter en Y. de Veth- de Wolf beschik baar om als spreekbuis tussen leer ling en ouders en het team op te tre den. De bedoeling is dat dit viertal eerst zelf zal bezien of er iets aan het pro bleem gedaan kan worden. Is dat niet het geval dan zullen zij de leer ling of ouders doorverwijzen naar de deskundigen. Het instellen van een spreekuur past ook in het pre ventiebeleid van de GGD om aan dacht aan groepen (zoals in dit geval schoolgaande jeugd) te besteden. De avond werd door 47 ouders bezocht. Voorzitter A.M. Elenbaas van de ouderraad vond de opkomst (de school telt 244 leerlingen) niet groot. Hij stond verder stil bij de fusie die volgens hem goed ver loopt. "De dreigende opheffing van de school is hiermee voorkomen." De ouderraad zal blijven voortbe staan, ook al is dit niet verplicht. Alleen de Thoolse scholengemeen schap bleek over een ouderraad te beschikken. "We zijn er een voor stander van. Ook Meloen is dat. Het resultaat is dat er op alle vestigingen een ouderraad of oudercommissie in het leven geroepen wordt en dat het model van de Thoolse scholenge meenschap daarvoor gebruikt zal worden. Dat betekent dat hier de zaken goed geregeld zijn." De medezeggenschapsraad is wel ver plicht. Van elke ouderraad zal een vertegenwoordiger zitting in deze raad moeten nemen. Ook Meloen stond stil bij de samen voeging van de scholen uit Bergen op Zoom, Halsteren, Hoogerheide en Sint-Maartensdijk. Hij verwacht dat er binnen enkele jaren een fusie tot stand zal komen met 't Rijks. "We zijn nu alleen maar bestuurlijk gefuseerd, maar ik denk dat we tus sen nu en 1997 ook onderwijskun dig zullen samengaan. En dan heb ben we een zogenaamde brede scho lengemeenschap, met vbo, ivbo, mavo, havo en vwo." Met de fusie is volgens Meloen bereikt dat scholen voor voortgezet onderwijs in plattelandsgebieden behouden zijn gebleven. "De minis ter had een enorme kaalslag gepleegd als de fusie niet was door gevoerd. Er zijn nu nog 730 scholen van dit type, het waren er meer dan 3500. Het ministerie denkt dat door deze maatregel bezuinigd kan wor den. Maar er zal ook wel weer een moment komen dat hij zegt dat het beter is om weer kleine scholen te maken." Van de ouderraad waren de heren Hage uit Poortvliet, Stolk uit Sint- Maartensdijk, secretaris Riemersma uit Thoien en mevrouw Brouwer van de Pol uit Oud-Vossemeer aftre dend. Voor Hage werd mevrouw Schot gekozen. Zij was de enige kandidaat uit Poortvliet en kreeg alle 47 stemmen. Voor Stolk waren twee kandidaten; mevrouw De Feijter werd met 25 stemmen gekozen, de heer Koolaard kreeg 21 stemmen (1 was blanco). Voor Riemersma waren ook twee kandidaten. De heer Van der Zande werd met 27 stemmen zijn opvolger. Mevr. Van Zetten kreeg 20 stem men. Uit Oud-Vossemeer waren drie kandidaten (waaronder het echtpaar Korstanje). Zij kreeg 24 stemmen. De heer Korstanje neemt zitting in de ouderraad. Mevrouw Koetsier kreeg 12 stemmen, mevr. Hollander 11 De afgetreden leden werden door de voorzitter bedankt voor hun inzet en kregen een attentie en bloemen. Na de pauze verzorgde H. Elenbaas een dia-voorstelling over Thoien. Nasigoreng met omelet is een geliefde schotel in het restaurant Onder de Linden op de vestiging Sint-Maartensdijk van het Schel de College. Het Indonesische maal staat voor volgende week donderdag 30 november op het menu maar de zestien stoelen in het restaurant zijn al bezet. Dat blijkt uit de lijst van menu's die de ouders maandagavond kregen op de ouderavond in Sint-Maar tensdijk. De drie gangenmenu's lopen van 16 november tot en met 14 december, van kippera- goüt met rijst tot stamppot van rauwe andijvie. Wie volgende week nog mee wil eten, grijpt dus mis. De tomatensoep, de nasigoreng met omelet, zoet zuur, pindasaus/kroepoek en vruchtensalade zijn 'volgeboekt'. Sinterklaas kwam in Stavenisse te voet van de Veerweg naar dorpshuis De Stove, onderweg handjes schuddend van de kleine kinderen die op hem hadden staan wachten. De nieuwe kapitein op de stoom boot van Sinterklaas was niet goed op de hoogte van de zandpla ten in de Oosterschelde. Terwijl de kinderen in Stavenisse zater dagmiddag stonden te wachten op de haven, liep de stoomboot bij dood tij vast en moest Sinterklaas met zijn vijf pieten door de brand weer met een roeiboot naar het dorp gebracht worden. Maar onderweg schommelde het zo erg dat de sint besloot bij het 'veer' aan land te gaan en het hele stuk naar het dorp te lopen. Zijn paard kon niet in de roeiboot en moest maar wachten tot het hoog water was geworden, zo vertelde hij de kinderen later in dorpshuis De Stove. De kinderen keken wat vreemd op toen de oranje brand- weervlet de haven in kwam varen met drie pieten die tegen de steile trap omhoog moesten klauteren om aan wal te komen. Geen sin terklaas te zien. Maar wat stak daar boven de Veerdijk uit? De mutsen van twee zwarte pieten en de sierlijke staf van Sint Nicolaas. Hij was toch gekomen. De kinderen renden naar de Stoofdijk de kindervriend uit Spanje tegemoet. Want velen had den op dit moment gewacht. Nu konden ze de goedheilig man een hand geven of een tekening waar ze zo hun best op hadden gedaan. De aankomst was al niet zonder problemen verlopen, bij het klaarmaken voor een rondrit door het dorp begon het te regenen. Om de sint niet nat te laten rege nen besloot het sinterklaascomité de hoogbejaarde maar meteen naar De Stove te brengen. De mooi versierde wagen met een bank voor de sint op een oranje kleed en opgetuigd met ballonnen bleef onverrichter zake op dc kade staan. Binnen in de warme Stove was het beter toeven al waren de 120 kinderen wel wal drukker dan in andere jaren toen ze eerst een heel stuk achter de sint door het dorp liepen. Ook al voordat de sint kwam waren de kinderen in het dorpshuis om een voorstelling bij te wonen van pop penkast Pardoes. Daar kwam ook al een sint in voor. Groep voor groep mochten ze bij de sint komen om een liedje te zin gen en 's avonds mochten de kin deren hun schoen zetten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1