Ruim 40 mille pensioen Vogel Grijp in bij Bergsediepsluis Gemeente verruimt de opzet van nieuwe wijk Scherpenisse Sint met tractor in Scherpenisse SGP zit in een neergaande spiraal Subsidie onderzoek naar leefomgeving Na overleg met bewoners van de Langeweg Zakelijke of koele brief over carpoolen Geld voor herintredende vrouwen met kinderen Dia-lezing Statenvertaling Predikant Scherpenisse tegen vrouwen als SGP-lid Donderdag 23 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Tholen wil provincie laten betalen Uitspraken wisselend Chaos groter UW-£EBlEk Als gevolg van het overleg tussen de gemeente en bewo ners van de Langeweg in Scherpenisse is het bestem mingsplan voor de nieuwe woonwijk achter de Lange weg aangepast. Ten opzichte van het in januari gepresen teerde plan wordt de afstand tussen de achtergevels van de bestaande woningen (vanaf nummer 46) en de per- ceelsgrens van de nieuwe woningen veel groter. Begraafplaats Secretaris bij studievereniging Calvijn Is er nog toekomst voor de Staatkundig Gereformeerde Partij? Die vraag vormde donderdag het thema van de bijeenkomst van studievereniging Calvijn in Sint-Phi- lipsland. Het beeld dat werd geschetst door algemeen secretaris D. Nieuwenhuis van de SGP, was bepaald niet rooskleurig. Een daling van de aanhang en het aantal zetels in de Tweede Kamer en innerlijke verdeeldheid plagen de partij. Rechtzaak Franssen Vlotte babbel Tegenwind Raad zonder SGP voor vrouwennetwerk Niet te hard Tholen wil niet ruim 40.000 gulden betalen voor het pensioen van oud burgemeester T.A. Vogel van St. Philipsland. De Thoolse gemeenteraad heeft maandagavond besloten om administratief beroep in te stellen tegen de beslissing van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Volgens wethouder I.C. Moerland is er nog overleg gaande met het pro vinciaal bestuur. De gemeente Noord-Bevelarid heeft een soortgelijke rekening van het ABP gekregen. De St. Philipslandse burgemeester Vogel werd destijds door de com missaris van de koningin gevraagd om - na het vertrek van de collega uti Kortgene - tegelijk ook waarne mend-burgemeester van die gemeente te worden tot de herinde ling op Noord-Beveland. Desge vraagd verklaarden de toenmalige St. Philipslandse wethouders L. Walpot en J. de Jager, dat ze de commissaris er nadrukkelijk op wezen, dat hun toestemming voor het waarnemerschap in Kortgene werd gegeven onder de voorwaarde, dat het geen nadelige financiële gevolgen voor St. Philipsland zou hebben. Dat blijkt nu wel het geval, want het voordeeltje dat Flupland toen genoot wegens de salarisverla ging (Vogel was immers ook een deel van de werkweek in Kortgene) wordt ruimschoots teniet gedaan door de rekening van meer dan 40 mille. Vogel ging in de twee gemeenten bij elkaar meer verdienen en het ABP Begroting. De begroting 1996 van de gemeente Tholen behoeft niet de goedkeuring van gedeputeerde sta ten. Dat is in Middelburg vastge steld na een globaal onderzoek van de begroting met de eerste wijziging én de rekening 1994. Begrotingswij zigingen hoeven alleen ter kennisna me aan g.s. te worden gestuurd. baseert het pensioen volgens de regels op het salaris in de laatste twee jaar. Voor dat hogere pensioen is echter in de voorgaande jaren te weinig premie betaald en die reke ning heeft het ABP zowel bij Tho len, die in alle rechten en plichten van de voormalige gemeente St. Philipsland treedt, als bij Noord- Beveland gepresenteerd. "Hebben wij in de toekomst nog meer dergelijke claims te verwach ten", informeerde PvdA-raadslid A. den Haan maandagavond in de gemeenteraad. Na pensionering van Vogel is A. Verbree uit Reimers- waal nog waarnemend-burgemees ter van St. Philipsland geweest, tot aan de herindeling met Tholen per 1 januari 1995. "Die kans is zeer klein", antwoordde de nieuwe wet houder van financiën I.C. Moerland. "Alleen als Verbree binnenkort zou stoppen, bestaat die mogelijkheid." Moerland liet weten, dat de gemeen te nog in gesprek is met gedeputeer de staten om een oplossing voor de tegenvaller te zoeken. Als de pro vincie niet betaalt, gaat de beroeps zaak tegen het ABP-besluit door. In het land zijn er meer van dergelijke kwesties geweest. De uitkomsten van de gerechtelijke uitspraken daarover waren wisselend. D66, WD en PvdA willen actievere rol gemeente D66, VVD en PvdA willen een meer actieve opstelling van de gemeente Tholen ten aanzien van de recreatie-problemen bij de Bergsediepsluis. Dat bleek maandagmiddag bij de behandeling van een brief van mevr. S. van der Poel uit Hoogerheide over de parkeerproblemen, onveilig heid voor de kinderen, de afschuwelijke house-muziek uit de auto radio's en het ontbreken van prullcbakkcn. Het voorstel van b. en w. om de brief door te sturen naar rijkswaterstaat als eigenaar van het terrein vonden de drie partijen te mager. "Hiermee maakt de gemeente zich er te gemakkelijk van af', zei J. van den Donker. "Het terrein rond de Berg sediepsluis valt toch binnen de gemeentegrens en b. en w. moeten erop toezien, dat er wat met de brief gebeurt. Andere grondeigenaren worden toch ook achter hun vodden aan gezeten, dus ook rijkswater staat", zei het D66-raadslid. Ook de VVD pleitte voor 'een krach tige stem' richting rijkswaterstaat. Mevr. E. Frigge-Hogesteeger wilde een brief van de gemeente aan de klachten van mevr. Van der Poel toevoegen. M.A.J. van der Linde vond, dat b. en w. de winterperiode moeten benut ten om in overleg met rijkswaters taat tot oplossingen te komen. "Want de chaos wordt er met het jaar groter", zei het PvdA-raadslid. De burgemeester wees op het rap- Wethouder J. van der Jagt vond het een duidelijk en zakelijk antwoord, maar PvdA en RPF/GPV spraken over een koel en zeer karig briefje dat b. en w. aan het Nieuw-Vosse- meerse raadslid A.M.M. Reuvers wilden sturen over bevordering van carpoolmogelijkheden. "Hoewel carpoolen in het algemeen wordt toegejuicht, rekent de gemeente Tholen het niet tot haar taak aan een onderzoek medewer king te verlenen", stond er in de ont werptekst van het college. "Helemaal niets doen, dat is niet de goede houding", vond M.A.J. van der Linde. "Het college reageert koeltjes, maar schuif het carpoolen niet te ver weg, want het is een onderdeel van het verkeers- en ver voersbeleid", aldus het PvdA-raads lid. "Het is een milieuprobleem dat ons ook aangaat", zei P. van Belzen. "Landelijk is het zelfs een groot pro bleem. Daarom had ik een meer gemotiveerd antwoord verwacht, want dit is wel een zeer karig brief je", meende het RPF/GPV-raadslid. Volgens wethouder Van der Jagt slaagt het carpoolen wanneer er een parkeerplaats vlakbij een doorgaan de weg ligt. En die zijn niet in het bezit van de gemeente, maar van het waterschap en de provincie. Op zich juichen we het carpoolen toe. Bij de Oesterdam voorziet de parkeerplaats in een behoefte, maar op particuliere initiatieven als van dhr. Reuvers haken we niet in." Van Belzen vond dat b. en w. het Nieuw-Vossemeerse raadslid naar waterschap en provincie moest ver wijzen, maar dat vond de wethouder overbodig. "Hij is zelf wel zo inven tief dat hij best andere wegen kan bewandelen", zei Van der Jagt. port van de lokale contactgroep milieu Oosterschelde, waarin ook de toenemende belangstelling voor recreatie aan de Oesterdam aan de orde komt. "Het probleem is: hoe handhaaf je de regels. Tholen heeft er niet genoeg politiemensen voor. Vanuit het provinciehuis hoor je wel eens forse geluiden, maar laat men dan ook de politie erbij leveren. Je kunt niet zomaar inbreken in de planning van de Thoolse politie. We zouden als gemeente politie-uren kunnen huren, maar daarmee moet je voorzichtig zijn, want het is een rijkstaak." De burgemeester wees ook op het feit, dat de bovenkant van de dijk onder het beheer van de provincie valt en de taluds bij rijkswaterstaat horen. "In de Stuurgroep Ooster schelde is de recreatiedrukte bij de Oesterdam besproken, maar wij hebben geen oplossingen voor han den. Er wordt over verder gepraat." De VVD sprak de opmerking van de burgemeester over het inkopen van politie-uren wel aan. "Het geld haal je er dik uit wanneer je mensen die steeds fout parkeren, op de bon slin gert", zei mevr. Frigge. B. en w. van Tholen zijn bezig om een premiebeleid te ontwikkelen om met name vrouwen met kinderen naar de arbeidsmarkt te leiden. Wet houder I.C. Moerland zei dat maan dagavond in de gemeenteraad op vragen van de PvdA en D66. Beide fracties reageerden op brieven van het Emancipatiebureau Zeeland over de herinrichting van de Alge mene Bijstandswet en kwalitatieve bemiddeling van vrouwen bij de arbeidsbureaus. "Het college is op de hoogte van problemen op dit ter rein", zei Moerland. "Zeer binnen kort behandelen b. en w. een voor stel over deze zaak." In het verenigingsgebouw van de hervormde gemeente te St.Annaland wordt woensdagavond een bijeen komst georganiseerd over het ont staan van de Statenvertaling. Als gastspreker zal dhr. de Koning aan de hand van een diaserie deze Bij belvertaling belichten. Hij is voor lichter van de Gereformeerde Bij belstichting (GBS). De bijeenkomst, die om 19.45 uur begint, is voor iedereen gratis toegankelijk. Het ini tiatief komt van de organisatoren van de Schriftelijke Bijbelcursus, die momenteel door ongeveer 40 mensen wordt gevolgd. Over de cur sus zal op deze avond eveneens informatie worden verstrekt. Ten zuiden van de Langeweg worden in de eerste fase 22 woningen gebouwd. Het gestreepte gebied met 16 woningen geeft de tweede fase aan. De huiseigenaren verliezen hun uit zicht maar behouden wel een groot stuk van hun tuin of boomgaard. Het gaan om gronden die de gemeente moet aankopen. Zo zal de afstand tussen de achtergevel van A.D.C. Kok (van nummer 46) ten opzichte van de tuin van de nieuwe achterbu ren 45 meter bedragen, ongeveer het dubbele ten opzichte van het vorige plan. Enkele jaren geleden maakten de bewoners bezwaar tegen de nieuw bouw. Zij vreesden verlies van hun tuinen en het uitzicht. B. en w. liet en toen weten daar wel rekening mee te willen houden maar waren niet van plan om een zodanige afstand te scheppen dat er een 'apar te wijk' zou ontstaan, die nauwelijks aan zou sluiten op de bestaande bebouwing. "Dit is net verantwoord," zo licht hoofd gemeentelijke ontwikkeling L.T. Steenpoorte toe over de laatste aanpassing. De bewoners zijn op de hoogte gesteld van de wijziging waar de commissie ruimtelijke ordening gis teravond over sprak. "Zo ver willen we gaan, maar niet verder. Dat is het maximaal haalbare," zegt Steen poorte. In de nieuwe opzet is volgens hem ook rekening gehouden met de bezwaren van mevrouw A. Helle man-Torenvliet. Ook zij maakte bezwaar tegen het verlies van het uitzicht op het polderlandschap. "Er is een verruiming toegepast maar de situatie daar ligt anders. De grond achter haar woning is van de gemeente. Zij levert geen grond in. Andere bewoners wel." De nieuwe wijk wordt in gedeelten aangelegd. Het plan is voor de derde maal herzien. De eerste fase van het woongebied ligt grotendeels op het trainings-en speelveld en achter de woning van Van Doren. Het gaat om de bouw van 22 woningen. Maar in de herziening is ook de verdere uit breiding in zuidelijke richting opge nomen. Daarvoor heeft de gemeente nog geen toestemming gekregen van de provincie maar b. en w. verwach ten die grond over drie jaar al nodig te hebben. Hier zijn 16 woningen gepland. Ook is de uitbreiding van de begraafplaats in deze herziening opgenomen. De ontsluitingsweg komt tussen de woningen van Helle man en Van Doren en sluit aan op de Laban Deurloostraat. De hoofdont» sluiting van het gehele woongebied (tussen begraafplaats en Poortvliet- sedijk) zal veel later aangelegd wor den en komt langs de woning van M.J. Klippel. Als dit plan wordt aangenomen wordt het ter visie gelegd en kunnen er bezwaren tegen worden inge diend. De gemeente denkt over een jaar de eerste grond te kunnen uitgeven. De 48 woningen moet soelaas bieden voor negen a tien jaar. Sinterklaas wordt voor het Holland Huis van de boerenwagen geholpen en naar binnen geleid. Zwarte piet helpt het grote boek te dragen. In Scherpenisse stonden rond half twee de kinderen op de Hoge Markt te wachten op Sint Nico- laas en zijn zwarte pieten. In de verte zagen ze een tractor komen vanaf de nieuwe rotonde. Een tractor bestuurd door een zwarte piet. Op zijn wagen zat sinterklaas met een heleboel zwarte muzikan tenpieten. Die speelden dat het een lieve lust was. Ze zaten als het ware aan de voeten van de sint. Allemaal boven op pakken met stro uit de stallen van de goedhei ligman. Sinterklaas zat op een stoel zodat hij goed was te zien en de kinderen hem ook goed konden zien. Zo reed het gezelschap door de straten van het dorp. De tocht duurde bijna drie kwar tier. Het was wel fris maar het regende niet en af en toe scheen zelfs de zon op zijn gouden staf. De zwarte pieten stopten onder weg de kinderen pepernoten toe, ook kinderen die even naar buiten kwamen om te kijken wie er langs kwam. Bij het Holland Huis gin gen de pieten met hun trompetten en trommels als eersten van de wagen. Dat viel niet mee want ze waren door het lange zitten een beetje stijf geworden. En ze moes ten ook het stro van hun kleren kloppen. Sint Nicolaas kon niet zomaar de wagen af. Hij moest met zijn lange rokken een ijzeren stang over die de zijschotten van de wagen bijeenhield. Met hulp van twee pieten lukte het de bis schop de stramme benen over de hindernis te krijgen. Via een stoel als afstapje kwam hij weer op de begane grond. Met zijn staf en het grote dikke boek waar al de namen van de kinderen in staan, schreed hij het Holland Huis bin nen, waar zijn stoel al klaar stond. Een hele mooie ouderwetse stoel met een stoffen zitting, armleunin gen en bolpoten, op een klein ver- hoginkje voor het podium. De kin deren hadden het podium ver sierd met tekeningen. Ze zongen liedjes en mochten bij de sint komen. Er waren zo'n 50 mensen naar het gebouw van de Oud Gereformeerde Gemeente in Sint-Philipsland geko men voor de tweede vergadering van Calvijn dit seizoen. Voorzitter J.W. Duvekot uit Scherpenisse opende de vergadering en liet zin gen uit Psalm 118. Daarna las hij uit Mattheus 10 en ging voor in gebed. In zijn korte inleiding op de spreker benadrukte Duvekot dat Jezus de discipelen twee aan twee uitzendt en dat ze niet te vrezen hebben. Aanleiding voor het verhaal van Nieuwenhuis was het proces dat mevr. M.Y. Franssen uit Roermond onlangs aanspande tegen de SGP wegens het feit dat zij, als vrouw, geen lid mocht worden van de partij. Uiteindelijk oordeelde de rechtbank dat de SGP haar wel mocht weige ren. Mevr. Franssen diende eerst, samen met 33 dames uit Almelo, een aanklacht in tegen de partij wegens discriminatie, maar het bleek niet mogelijk om tot vervol ging over te gaan. Vervolgens ging ze naar de commissie gelijke behan deling bij de arbeid. Maar ook daar kreeg ze nul op rekest omdat de commissie de vraag of de SGP onrechtmatig handelde, niet wilde behandelen. Dit omdat de werkzaamheden van volksvertegenwoordigers niet onder de algemene wet gelijke behande ling vallen. Overigens oordeelde de commissie dat dit wel zo zou moe ten zijn. Nadat de afdeling Raams- donk weigerde haar lid te maken, begon mevr. Franssen een bodem procedure met als eisen dat ze vol waardig lid mocht worden en dat de SGP terug zou komen op het zoge naamde besluit Putten II waarin staat dat het regeerambt de vrouw niet toekomt. De rechtbank wees haar vorderingen echter van de hand en nu gaat mevr. Franssen in hoger beroep. Tijdens de vragenronde, na de pauze, kwamen enkele leden van Calvijn hierop terug. "Waarom wil len die paar vrouwen lid worden van de SGP? Dit is de houtworm van de emancipatie", was één van de vra gen die naar voren werden gebracht. Maar Nieuwenhuis constateert ook op een breder vlak problemen. Bij de laatste Tweede Kamerverkiezin gen raakte de SGP een zetel kwijt. De partij lijdt aan innerlijke ver deeldheid en meldt Nieuwenhuis, de SGP is de laatste 25 jaar aan een neergaande spiraal bezig. "Hoe komt dat, die neergaande spiraal? Wij kunnen ondanks de relatief gro te gezinnen niet groeien", vroeg.de spreker zich af. Nieuwenhuis weet het aan de opper vlakkigheid die heeft toegeslagen. "We moeten studie maken van de beginselen. Niet alleen horen en zien, maar erover nadenken en ermee bezig zijn. Wees waarlijk staatkundig gereformeerd. Als u op de RPF of het GPV stemt, laat u de beginselen los. Het is een persoon lijke zaak. Wat kennen we persoon lijk van de staatkundig gereformeer de beginselen? Als er geen schrif tuurlijke, bevindelijke prediking meer is, is er ook geen ruimte meer voor de SGP", meende Nieuwen huis. "Die Leen van Dijke (fractie voorzitter RPF in de Tweede Kamer - red.) heeft wel een vlotte babbel en zijn haar zit altijd netjes, maar wat zijn de beginselen van de RPF? Het kwaad zit niet alleen buiten ons, maar ook binnen ons. Wij willen als God zijn. De duivel probeert ons te scheiden. Scheiding tussen kerk en staat en scheiding binnen huwelij ken." Nieuwenhuis vroeg zijn toehoorders of ze niet beter thuis hadden kunnen blijven, omdat de SGP toch alleen maar tegenwind krijgt. "Maar het gaat niet om de SGP. Het gaat om het woord van God. Het gaat om de ere Gods en het welzijn van onze naasten", zei de SGP-secretaris uit Hoofddorp. "Onze handen mogen niet verslappen. We moeten doen wat onze hand vindt om te doen. De Heere zal zorgen voor de uitkomst. Over weinig zijt gij getrouw geweest, maar over veel zal ik u stel len. De Heere Jezus heeft 33 jaar alles tegen gehad. Op Golgotha werd hij zelfs van Zijn Vader verla ten." Nadat Nieuwenhuis een flink aantal vragen had beantwoord, moest voorzitter Duvekot de bijeenkomst om kwart over tien sluiten. Hij bedankte Nieuwenhuis, die uit Psalm 86 liet zingen en de avond eindigde met gebed. Hervormd predikant ds. J. van dei Sleen uit Scherpenisse voert mei o.a. de voormalige Poortvlietse pre dikant ds. Tj. de Jong en ds. F. Mal- lan van de Gereformeerde Gemeen ten in Nederland, actie tegen het beperkt lidmaatschap van vrouwen in de SGP. Volgens de groep veront rusten is het voorstel van het hoofd bestuur om het beperkt lidmaat schap voor vrouwen toe te staan, 'spelen met de ordinantie Gods' en strijdig met het besluit van de bui tengewone ledenvergadering in Put ten. "Is het voorstel van het hoofdbe stuur een poging om op 'verant woorde' wijze tegemoet te komen aan de onbijbelse emancipatie geest?", aldus o.a. ds. Van der Sleen uit Scherpenisse. Volgens hem kun nen vrouwen alleen donateur wor den van de SGP en geen lid. Door bij voorbaat zelf de scherpe kantjes eraf te halen, heeft het vrou wennetwerk Tholen maandagavond 1010 gulden gemeentelijke subsidie binnengehaald voor een onderzoek naar de leefomgeving. Alleen de zes SGP'ers bleven tegen omdat het volgens de grootste partij op Tholen om oude wijn in nieuwe zakken ging: voortzetting van de opgeheven werkgroep emancipatie. Dat ontkenden de andere partijen weer. "Het vrouwennetwerk wil het anders aanpakken dan de werkgroep emancipatie, die helaas ter ziele is", zei M.A.J. van der Linde. Het bevreemde hem, dat het netwerk nog zo'n warm pleidooi hield voor de zorgfunctie van vrouwen. Het PvdA-raadslid schreef dat toe aan 'koudwatervrees', mede gezien opmerkingen in het verzoek als 'emancipatie is niet het uitgangs punt.' "Men heeft kennelijk gedacht: zal ons subsidieverzoek het wel halen in de raad, waar inderdaad verschillend wordt gedacht. De standpunten lopen uiteen van mordi cus tegen tot tamelijk enthousiast. Zolang vrouwen en mannen echter nog niet dezelfde kansen hebben, moeten we deze initiatieven steu nen. Of het water nu koud is of niet, vrouwenemancipatie kunnen we niet naar het tweede plan verwij zen", maakte de PvdA-fractievoor- zitter duidelijk. A. Kersbergen daarentegen hield zijn collega's voor, dat bij de discus sie over de opheffing van de werk groep emancipatie diverse fracties naar voren brachten, dat die groep 'geen toegevoegde waarde' had. "En nu komt die onder een andere naam terug, waarbij bovendien diverse raadsleden deel uitmaken van het vrouwennetwerk. Dan is een schei ding toch niet mogelijk? Wij geven hier in elk geval om principiële redenen geen steun aan", zei het SGP-raadslid. In tegenstelling tot de PvdA, waren de andere voorstanders blij met de voorzichtige aanpak van het vrou wennetwerk. "Ze willen niet te hard van stapel lopen", zei mevr. E. Frig ge-Hogesteeger. "Er is geen sprake van koudwatervrees; ze zijn gewoon op een verantwoorde manier bezig", aldus het VVD-raadslid. Ook J. van den Donker (D66) zei heel blij te zijn met dit beginnetje. En mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) noem de de grotere betrokkenheid van vrouwen eveneens een goede zaak. P. van Belzen zei het vrouwennet werk graag deze aanloop te gunnen, al was hij het met de redactie van het voorstel niet helemaal eens. "Maar een onderzoek naar de leefomge ving kan een aanvulling betekenen. Alleen is het de vraag hoe het met de aanbevelingen van het netwerk gaat. Hun doelstelling is in elk geval geen politieke", aldus het RPF/GPV- raadslid. J. de Jager benadrukte, dat de doel stelling ook geen emancipatie is. "Evenmin heeft het netwerk een politieke achtergrond. "Er zitten wel raadsleden in, maar dat zijn ook gewone mensen die daarvan deel kunnen uitmaken. Wij geven het netwerk het voordeel van de twijfel omdat het op een breed vlak werkt", zei de CDA-woordvoerder. Wethouder Versluys wilde er wei nig meer aan toevoegen na de uitge breide discussie in de welzijnscom- missie. Alleen meldde hij, dat de enquete van het vrouwennetwerk in 1996 wordt uitgevoerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11