Provincie Zeeland Commissies Samenwerking over de grenzen Deuren van 't Stofnest zwaaien eerder open dan was voorzien Rockgroep Surrender in Haestinge Philipslandse sopraan zingt in Dinteloord St. Annaland.se dames verkopen stof, wol en fournituren Donderdag 16 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 Volgende week presenteert Euregio Scheldemond het zgn. programma Interreg II. Het gaat om de aanwending van Europees geld, bestemd voor de van a|ierlei nuttige projecten in grensgebieden. IN BEROEP Duiksport Inspraak duikzones Eigenlijk zouden de Sint-Annalandse dames W.A.C.M. Goedegebuure-Anthonissen en I. van Schetsen-Theunis se hun winkel pas begin 1996 openen, maar donderdag werden de eerste klanten al geholpen, 't Stofnest aan de Voorstraat in Sint-Annaland verkoopt stof, fournituren en wol. En in dit laatste produkt is de reden voor de ver vroegde openstelling. Bomvol Machines s:n:ns! Pak avon uw zakboekje Nieuws Zak van Zuid Beveland. De komende dagen vergaderen een aantal commissies van Provinciale Staten. De bijeenkomsten zijn openbaar, wie wil kan dus een plekje zoe ken op de publieke tribune. In de commissievergaderingen vindt de eerste gedachtenvorming plaats over voorstellen van GS waarover de staten een paar weken later uitein delijk een beslissing moeten nemen. De discussies geven GS inzicht over de haalbaarheid van hun voorstellen en voor de inwoners van Zee land, en andere belanghebbenden, is het de laatste mogelijkheid hun mening te geven over een onderwerp op de agenda, voordat er een de finitief besluit over wordt genomen. De commissievergaderingen begin nen namelijk met spreekrecht voor het publiek. Aan het begin van de vergadering vraagt de voorzitter wie van het spreekrecht gebruik wil maken. Wie dat wil, hoeft alleen maar zijn of haar vinger op te steken en de naam te zeggen, en het onder werp dat hij/zij wil toelichten. De commissievergaderingen zijn meestal in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Wordt er ergens anders vergaderd dan staat dat vermeld bij de betreffende com missie. De statencommissie welzijn vergadert maandag 20 no vember, aanvang 10.00 uur. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: invulling en fasering bezuinigingen cultuur, rapportage Zeeland Maritiem, IPO-jaarplan en begrotingswijziging, evaluatie Functieplan algemene ziekenhui zen Zeeland, subsidie ouderen bonden, subsidie project vrouwen hulpverlening, instellen 'reserve' jeugdhulpverlening, bezuinigingen in de sportsector, criteria subsidie ontwikkelingssamenwerking, Euro pese projecten onderwijs-arbeid, subsidie ontwikkelingssamenwer king, notitie minderhedenbeleid, evaluatie sociaal-medische teams voortgezet onderwijs, herstructu rering welzijnsstructuur. De statencommissie water staat en verkeer vergadert maandag 20 november, aan vang 13.30 uur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: PSD-zaken, jaar stukken 1994 nv WOV, milieuver ordening Zeeland derde tranche, jaarplan en begrotingswijziging IPO, verkeersleefbaarheid traver se Poortvliet, reconstructie fiets pad Nieuw- en St. Joosland/Arne- muiden, reconstructie kruispunt Drieschouwen, rotonde Stoof- weg/Helleweg Westerschouwen, verbeteringsplan Nieuwvliet, circu latieplan recreatieverkeer Walche ren. De statencommissie economie komt woensdag 22 november, aanvang 15.30 uur, bijeen. Geagendeerd zijn de volgende on derwerpen: liquidatie nv beheers- maatschappij Neeltje Jans, rappor tage Zeeland Maritiem, Europese projecten onderwijs/arbeid. Woensdag 23 november ver gadert de Provinciaal Planolo gische Commissie (PPC). De PPC is geen statencommissie maar een adviescommissie voor de provincie. De bijeenkomst is weliswaar openbaar maar spreek recht voor het publiek kent deze commissie niet. De commissie gaat praten over: aanpassing van de provinciale ad viesstructuur voor de groene ruim te, de inbreng vanuit Zeeland in het bestuurlijk overleg over de herziening van het Vinex-beleid, duurzaam veilig verkeer en ruimte lijke ordening naar aanleiding van de brochure 'Voorkomen blijft be ter....'. De statencommissie voor ruimtelijke ordening vergadert vrijdag 24 november, aanvang 09.30 uur op het adres Groen markt 13 in Middelburg. De volgende onderwerpen staan op de agenda: inbreng vanuit Zee land in het bestuurlijk overleg her ziening Vinex, Waardevol Cultuur landschap Zak van Zuid-Beveland, installatie Provinciale Commissie voor de Groene Ruimte, subsidie Stichting Het Zeeuwse Landschap voor verwerving van Relatienotare- servaatsgebied De Blikken, Wallen van Retranchement en Clingepol- der en voor de kosten voor het vestigen van het recht van erf pacht Inlaag Paal. De statencommissie voor mi lieu vergadert vrijdag 24 no vember, aanvang 14.00 uur op het adres Groene Woud 1 in Middelburg. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: subsidie Stichting Mestbureau West, provinciale mi lieuverordening derde tranche. De agenda's van de commis sievergaderingen en de bijbe horende stukken liggen ter in zage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Het programma Interreg II wordt woensdagmiddag 22 no vember gepresenteerd in het congrescentrum Floreal in Blankenberge. Dit gebeurt onder auspiciën van Euregio Scheldemond, het samenwerkingsverband van de provincie Zeeland en de Belgi sche provincies Oost- en West- Vlaanderen. Het Europese Interreg-programma richt zich op tal van activiteiten die de sociaal-economische positie van grensgebieden kunnen ver sterken. Men zou het ook anders kunnen zeggen: het is de bedoeling om - met behulp van Europese steun - de mogelijkheden die juist de grensgebieden hebben extra te benutten. Zo gezien gaat het er in de Eure gio om dat Zeeland en de beide Vlaanderens zoveel mogelijk van eikaars kennis en capaciteiten op allerlei gebied kunnen profiteren. Vanzelf gaat dit niet. Er zijn ver schillende culturen, de overheid en allerlei andere organisaties zijn verschillend georganiseerd en er ■B De hoorcommissie die GS ad viseert over bezwaarschriften houdt dinsdag 21 november een openbare zitting in het provinciehuis, Abdij 6 in Mid delburg, aanvang 14.00 uur. In het geding is een bezwaar schrift van een inwoner van Kerk- werve. Betrokken is het er niet mee eens dat GS hebben gewei gerd een zogeheten verklaring van geen bezwaar af te geven voor de aanleg van een parkeer terrein voor vrachtwagens aan de Zandweg in Kerkwerve. zijn verschillen in wetgeving aan weerszijden van de landsgrens. Om in figuurlijke zin de barriè res te slechten geeft het Inter- regprogramma een financiële steun in de rug. Maar... voor wat hoort wat. Voor de lage landen aan de Scheldemond is weliswaar een hoge som aan Interreg-ECU's beschikbaar - die worden al leen betaald als er voor "co-fi- nanciering" wordt gezorgd. Hiermee wordt bedoeld dat voor de financiering van pro jecten ongeveer de helft uit andere bronnen moet komen. Financiering In totaal is er - tot 1999 - een be drag beschikbaar van ruim 11 mil joen ECU. Dat is ongeveer f 25 miljoen. Wil dit hele bedrag kunnen worden benut, dan moet voor ongeveer hetzelfde bedrag aan co-financie- ring worden gezorgd. Nu staan de provincies hier niet al leen. Verwacht mag worden dat ook de Vlaamse Gemeenschap (de regering van Vlaanderen) en het Nederlandse ministerie van economische zaken over de brug komen. Afhankelijk van de aard van de projecten zal er ook co-financie ring worden verlangd van bijvoor beeld gemeenten en allerlei ande re instellingen of bedrijven die gebaat zijn bij de uitvoering van bepaalde projecten. De provincie Zeeland zal voor de duur van Interreg II per jaar f 350.000,-- apart zetten. Thema's Het Interregprogramma is een soort raamwerk, waarbinnen aller lei projecten een plaats kunnen krijgen. Die projecten zijn nu nog niet aan gegeven. Dat biedt dus allerlei geïnteresseerden de mogelijkheid een beroep te doen op Europese middelen. Wèl moet men er rekening mee houden dat voorgenomen activitei ten passen in het "Euro-raam". Om aan te geven wat de bedoe ling is, zijn vijf thema's geformu leerd: 1. verbetering fysieke structuur van de regio; 2. ontwikkeling van economie, technologie en innovatie; 3. bescherming van het leefmilieu; 4. benutting van het aanwezige menselijke potentieel; 5. bevordering van de maatschap pelijke integratie. De eerlijkheid gebied te zeggen dat niet altijd duidelijk is wat hier mee precies wordt bedoeld. Er wordt gelukkig een groot aantal voorbeelden genoemd: aanleg grensoverschrijdende infrastruc tuur, ruimtelijke ordenings-projec- ten, overdracht van technologie, samenhang in de ontwikkeling van het platteland, samenwerking op gebieden als onderwijs, opleiding en training, het bevorderen van contacten tussen burgers en orga nisaties en samenwerking in de zorgsector. len II "Interreg II": de benaming duidt al aan dat er ook een "Interreg I" moet zijn. En dat klopt ook; het tweede pro gramma is een vervolg op een reeks van Europese activiteiten die inmiddels loopt vanaf 1990. Het gaat in dit verband te ver om alles op te noemen wat is aange pakt. Op de bijeenkomst in Blan kenberge zal er uitgebreid aan dacht aan worden gegeven. In elk geval zal "Europa" er tevre den mee zijn geweest, aangezien voor het tweede programma drie miljoen meer ECU wordt gegeven. Informatie Wie informatie wil hebben over de mogelijkheden van Interreg kan die zowel schriftelijk als mondeling krijgen. Het adres is: Secretariaat Euregio Schel demond, Gouvernementstraat 1, 9000 Gent; telefoon: (0032)-(0)9-223.88.47; fax: (0032)-(0)9-233.63.21. Tenslotte kan worden meege deeld dat een ieder welkom is bij de presentatie in Blanken- berge. Voor de volledigheid: men kan ook "als persoon" ko men. 't Is dus niet nodig om namens een instelling of be drijf aanwezig te zijn. De toe gang is gratis. Informatie hierover is verkrijg baar bij het zojuist vermelde adres. GS zijn van plan jaarlijks zes tigduizend gulden uit te trek ken voor de duiksport. Het geld is bedoeld om voorzienin gen voor sportduikers te tref fen, vooral op en bij de plek ken waar men gaat duiken. Om welke voorzieningen het gaat, hangt ook nog af van overleg met de sportduikers. In ieder geval gebeurt er iets aan de markering van plekken waar het is toegestaan te duiken. Over drie jaar wordt bekeken of het de moeite loont op de ingeslagen weg voort te gaan. Provinciale Staten beslissen 15 december of ze accoord gaan met dit plan van GS. Het gaat ove rigens om een nieuwe post op de provinciale begroting. Aan het be drag hangt het kaartje 'budgettair neutrale prioriteit'. Dat betekent dat GS het nodig vinden (prioriteit) geld vrij te maken. Budgettair neu traal wil eigenlijk zeggen dat het de provincie 'niets kost'. Het geld is namelijk afkomstig van duikers die bij het aanvragen van een duik- vergunning de zogeheten leges- kosten betalen. Voor de Oosterschelde hebben GS 56 plekken aangewezen waar duiken is toegestaan. Op andere plekken mogen dui kers niet komen omdat ze dan op het terrein van de vissers komen. Omgekeerd kunnen vissers geen rechten doen gel den op de aangewezen duiklo- caties. De 56 gebieden zijn aangegeven op een overzichtskaart van de Oosterschelde en uitgewerkt in 19 detailkaarten. Maar, het gaat nu nog om voor stellen. Van 16 november tot 22 december is inspraak mogelijk. Rond half december zijn er twee inspraakbijeenkomsten waar ieder een zijn zegje kan doen. De pre cieze data en plaats worden in Ab- dijNieuws bekend gemaakt. Na de inspraakperiode zullen GS de zones definitief vaststellen. De zoneringskaarten zijn gra tis verkrijgbaar bij het infor matiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 0118 - 631400. Het idee om een handwerkwinkel te beginnen, kwam bij de dames op als gevolg van een uit de hand gelopen hobby. Ze zijn goede kennissen van elkaar en beiden maken graag aller lei handwerken. "Maar hier in de buurt is geen uitgebreid assortiment aan materiaal te vinden. Daar moet je eigenlijk al voor naar Brabant", geeft de 38-jarige mevr. Goedege- buure als verklaring. "En omdat er hier een winkelpand vrij kwam, dachten we: Waarom beginnen wij daar geen winkeltje?" En zo gebeur de het. De plannen werden gemaakt en men zou voorjaar 1996 openen. Dit wegens het feit dat de dames niet meer aan de volledige wintercollec tie stoffen konden komen. Maar het liep toch anders, 't Stofnest nam namelijk wol over van een win kel uit Steenbergen. De winter staat voor de deur en de mensen denken in het voorjaar niet meer zoveel aan breien en vooral niet met wol. Bovendien zijn de strengen wel in de nieuwste kleuren. Dus besloten mevr. Goedegebuure en mevr. Van Schetsen toch maar vervroegd open te gaan. Donderdag morgen trokken de zoontjes van de beide dames - de 4-jarige Leander van Schetsen en zijn even oude vriendje Bas Goedegebuure - goud kleurig papier van voor de gevel en daarmee was 't Stofnest officieel geopend. Tijd om te feliciteren was er nauwelijks, want meteen volgden ook de eerste klanten, waarvan er zelfs uit Tholen kwamen. Het eerste wat verkocht werd, was een klosje ijzergaren van 90 cent. Dat was zo snel dat er nog niet eens wisselgeld in de kassa zat. "Het was de hele dag druk, vooral 's morgens. Toen stond de winkel bomvol en de mensen stonden in de rij om geholpen te worden", vertelt de 31-jarige mevr. Van Schetsen. De eigenaressen zijn tevreden over hun winkeltje. "Er hoefde niet zoveel in te gebeuren. Wat verf, nieuwe vloerbedekking en de kasten natuurlijk, maar verder viel het wel mee", zegt mevr. Van Schetsen. "Maar we zijn nog niet klaar. Als de zomercollectie in de winkel komt, wordt de stoffenafdeling behoorlijk groter." De winkel is erg duidelijk ingericht: links een hele wand met bollen wol, aan de achterwand de fournituren zoals knoopjes, garen, naalden en elastiek, en de rechterkant is gere serveerd voor de stoffen, de toon bank en een fors rek met ritsen. Een gedeelte van de inventaris van 't Stofnest werd overgenomen van andere zaken. Zo komen de fournituren van dro gisterij Maja en modehuis Pleune uit Sint-Annaland die deze spullen nu niet meer verkopen. "We hebben overigens alles in goede harmonie met de andere middenstanders gedaan, want we willen niemand voor de voeten lopen", vertelt mevr. Van Schetsen. "We kregen alleen maar leuke reacties. Dat heeft ons heel goed gedaan. En we hebben ontzettend veel bloemstukken en cadeaus gehad. Dat hadden we niet verwacht." Behalve materialen voor handwer ken, wil 't Stofnest ook brei- en naai machines gaan verkopen. "Maar daarover zijn we nog in onderhande ling met de Singerzaak in Bergen op Zoom. Want er is met de fabrikanten toch een afspraak gemaakt dat de rayons elkaar niet in de wielen rij den", legt mevr. Van Schetsen uit, terwijl ze het zoveelste bloemstuk in ontvangst neemt. Mevr. I. van Schetsen-Theunisse (links) met haar zoon Leander en W.A.C.M. Goedegebuure-Anthonissen derdagmorgen officieel de nieuwe winkel voor stoffen, wol en fournituren 't Stofnest aan de Voorstraat in I**» .1 m t mmmmmmw ...mmmmmmn - «••KI mm a»®' ÏÜ-ÏSS'*' ÏÏ5H2S*' met haar zoon Bas openden don- Sint-Annaland. Recreatiecentrum Haestinge in Sint- Maartensdijk organiseert zaterdag 25 november een optreden van de Zeeuwse dialect-rockband Surren der. De band, ook wel de Zeeuwse Normaal genoemd, wordt gevormd door drie mannen uit Heinkenszand: zanger/gitarist Kees Wondergem, zanger/basgitarist Johan van de Swaluw en zanger/drummer Fons van Swaal. Surrender timmert al jarenlang aan de weg. Na de nodige demo's volgde in 1991 de eerste cd 'Ons bin de Zeeuwen', in 1994 gevolgd door 'De stikken d'r of en momenteel is de groep bezig aan een nieuwe cd. Surrender speelde met de Expositie mevr. Meerman. Schil derijen van de Thoolse schilderes Jopie Meerman-Ottevanger zijn tot eind december te zien in het gebouw van Schetters advies- en installatie bureau aan de Calandweg in Bergen op Zoom. top van de Nederlandse live-bands. Niet alleen stonden ze vijf keer in het voorprogramma van Normaal, maar ook waren ze te beluisteren als 'support act' van Golden Earring, Rowwen Hèze en Candy Dulfer. Deze keer staat Surrender echter als hoofdact op de planken. Het voor programma wordt verzorgd door King For a Day uit Goes. Deze in 1989 opgerichte band speelt op 25 november in een gewijzigde bezet ting en brengt grungerock met covers, maar ook wat eigen werk. Het concert begint om half negen en kaarten zijn in de voorverkoop ondermeer verkrijgbaar bij recrea tiecentrum Haestinge, eetcafé Bun ny's Comer in Sint-Maartensdijk, café 't Centrum in Poortvliet, het JAIB in Tholen en alle VVV bespreekbureaus. De Sint-Philipslandse sopraan Mar- ja v.d. Meeren-Verwijs treedt mor genavond, vrijdag, op in de Petrus en Pauluskerk te Dinteloord. Ze is daar te gast op het concert van het christelijke gemengde koor Deo Cantemus, onder leiding van C. van Dis, dat zijn jaarlijkse uitvoering in de Rooms-Katholieke kerk geeft. Verder werken mee: het kameror kest van de muziekschool in Roosendaal, organisten Flip Veld- mans en Hans Prince en hoboïst Ron Steijns. Het concert begint om kwart over acht. THOLEN 16 nov. lezing plattelandsvrouwen over koningshuis, NPB-gebouw 20 u. 18 nov. tweedehands-boekenbeurs, Calvijncollege 10-16 u. 20 nov. open gymles voor kleuters doorOlympia, Meulvliet 16.15 u. 24 nov. najaarsvergadering water sportvereniging De Kogge. 28 nov. bloemschikken Anbo, zaal Schuttershof 14 u. 2 dec. zangavond met jongerenkoor Shaloom en gem. koor Vox Huma na, Grote Kerk 19.30 u. OUD-VOSSEMEER 18 nov. intocht Sinterklaas. 22 nov. koersballen Anbo, Vossen- kuil 14 u. 24 en 25 nov. duivententoonstelling De Zwaluw, Hof van Holland 15 u. 25 nov. optreden cabaretier Hans Teeuwen, Vossenkuil 20.15 u. 29 nov. bingo-middag Anbo, Vos senkuil 14 u. SINT-ANNALAND 17 nov. kaartavond v.v. WHS (pe- toeten, jokeren, klaverjassen), kanti ne 20 u. 18 nov. intocht Sinterklaas. 24 en 25 nov. vogeltentoonstelling en platenshow Vogelvreugd, Welle- vaete vr 19-20 u. en za 13-22 u. SINT-MAARTENSDIJK 18 nov. intocht Sinterklaas. 21 nov. samenzangavond met koor en solisten, recreatiezaal Sint Maar- tenshof 19 u. 22 nov. avond plattelandsvrouwen over Egypte, Haestinge 19.45 u. 25 nov. optreden band Surrender, Haestinge 20 u. 7 dec. kerstzangavond, Maartens kerk 19 u. SCHERPENISSE 18 nov. intocht Sinterklaas. 22 nov. doe-avond plattelandsvrou wen, Holland Huis 20 u. SINT-PHILIPSL AND 16 nov. voorlichtingsmiddag oude ren over 'voorzieningen voor oude ren' (WVG, bijstand, vervoer, aan passingen etc.), Wimpel 14.30 u. BERGEN OP ZOOM t/m 6 jan. cultuurhistofische ten toonstelling De Vier Jaargetijden, Markiezenhof. t/m 19 nov. overzichtstentoonstel ling Louis Weyts, Markiezenhof. 10 nov. dansvoorstelling 'Waswax' door Shusaku Dormu danstheater, De Maagd 20.15 u. 11 nov. t/m 7 jan. expositie werken van Hans Luiken, Markiezenhof. 14 nov. lezing over 'De weg van het Rozenkruis; mensheidsvernieu wing, wijkcentrum Ons Bergen 20 u. 16 nov. gospel-musical The Glory of Gospel', De Maagd 20.15 u. 18 nov. t/m 14 jan. beeldhouwwer ken Antoinette van Brussel, Markie zenhof. 18 nov. intocht sinterklaas. 21 nov. kamermuziek Jaap van Zweden en Israëlisch kamerorkest, De Maagd 20.15 u. 23 nov. lezing over De Beeldenrou te in Bergen op Zoom, Markiezen hof 20 u. 24 nov. concert Marco Borsato met in voorprogramma Franklin Brown, Stoelemat 20 u. 28 nov. concert 'Secret World' door Astrid Seriese, De Maagd 20.15 u. 30 nov. tragedie 'King Lear' door Het Mechels Teater, Dé Maagd 20.15 u. film+++film+++film+++film ROXY 1: Seven - do en ma t/m wo 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.30 en 20 u. ROXY 2: Apollo 13 - do en zo t/m di 20 u., vr en za 21.30 u., wo 14 en 20 u. André de Zeehond - vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14 en 16.30 u., wo 14 u. CINEMACTUEEL 1: Nine Months - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Waterworld - do, ma en wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en'21.30 u. Doornroosje - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 3: Assassins - do en di 20 u„ vr 18.45 en 21.30 u., za en zo 14, 18.45 en 21.30 u„ wo 14 en 20 u. Filmclub Cinema Para- diso: Carrington - di 20.30 u. Lola - ma 20 u. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Motorrijder gewond. Een 39- jarige motorrijder uit Bergen op Zoom is gisterenmorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de 'oude' Zeeuwse weg. Hij reed over die weg richting Goes, maar kreeg geen voorrang van een bestelauto die van de Oesterdam kwam en werd bestuurd door een 28-jarige Scherpenissenaar. De motorrijder brak de linkerpols en liep een lichte hersenschudding op. Zowel de motor als de bestelauto raakten bij de botsing zwaar beschadigd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 7