KERSTPAKKET Vossemeer viert carnaval onder motto: 't is oaltied hin kaaremus Vrachtwagen verliest witlof Infotheek carpoolers 't Is oaltied hin kaaremus Plaatselijk nieuws St.Annalands jacht in brand door laswerk Afschuwelijke house-muziek aan Oesterdam Vlööietrappers bereiden zich voor met bóerenkool en bier Donderdag 16 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Koor zingt in Maartenshof Restauratie hek kerkhof Kijkje bij Euterpe Te diep in glaasje Burgemeester ontvangt Sint Samenzang en koor in Sint Maartenshof Scherpenisse Woningbouw Julianastraat en Kaaistraat Intocht Sinterklaas Winkelactie Poortvliet Nieuw lid beheerscommissie Nog even wachten Sint- Philipsland Uitbreiding kerkeraad Diefstal uit bouwkeet Sinterklaas komt VOOR HET MOOISTE IPI i- 'l lil! Roosendaal Voor al wat lekker is "Toen ik 's avonds, staande op het podium van de feest zaal, neerkeek op die kokende zee van zingende en bot sende, springende en hotsende mensen, die met wijdopen ogen, als in een extase van vreugde, om hun as draaiden, de armen gespreid en het hoofd in de nek geworpen, toen begreep ik dat ik dit nooit en nimmer halen zou. Dat ik mij daarbij neerleggen moest, met blijdschap om wat hun gegeven en zonder wrok om wat mij onthouden was." Vrêêd Staanplaatsen De tekst van het Vossemeerse carnavalslied voor vol gend jaar, op de melodie van 's Nachts na tweeën, is als volgt. Wielerronde Rabobank De lekkerste worst is altijd maar tijdelijk in de aanbieding. Onze modernste betaalautomaat ook. Met de Rabobank sta je er niet alleen voor. n Rabobank St. Annaland-Poortvliet 0166-652750 of 0166-612653 aan secretaris mevr. Koopman-Bijl van de medezeggenschapsraad. Zij vertelde wat de m.r. het afgelopen jaar heeft behandeld. Verder deelde ze mee dat dhr. Bosman in de ouder geleding van de m.r. herkozen is. De plaats van de aftredende voorzitter mevr. J. van der Velde in de ouder geleding werd ingenomen door mevr. J. de Klerk. De functies wor den op de eerstvolgende vergade ring verdeeld. Ook de oudercom missie werd gedeeltelijk vernieuwd. In plaats van de aftredende mevr. Poot werd mevr. C. Geluk gekozen voor de termijn van een jaar. Na de pauze vertelden Arie en Irma Piet uit Sint-Philipsland iets over hun tweejarig verblijf aan de Ivoor kust in Afrika en over het zendings werk dat ze daar verricht hebben. Er werden ook dia's getoond en foto's en spullen uit het land bekeken. Juf Irma Piet geeft op dinsdag les aan de groepen 3 en 4. Directeur Egas ver telde hierna nog iets over tien jaar basisschool. Om aan te geven welke kennis de kinderen moeten bezitten als ze van de basisschool gaan, moesten ook de ouders een CITO- toets invullen. Deze toets werd ver volgens even besproken. Daarna vulden de ruim 40 ouders ook nog de nationale onderwijsenquête in. Hieruit bleek dat ze positief waren over de school. Voorzitter Hoek sloot de avond. De Juliana van Stolbergschool heeft meegedaan aan de actie 'Kerstpak ketten voor Poolse kindertehuizen'. Veel ouders namen de moeite om de doosjes te vullen met ondermeer speelgoed, kleren en snoepgoed. Zodoende kon de school vijftig doosjes overhandigen aan de stich ting Tholen helpt Polen. Het koor van de Hervormde Ge meente Rehoboth geeft dinsdag avond 21 november een uitvoering in de recreatiezaal van bejaardente huis Sint-Maartenshof. Het concert, dat voor iedereen toegankelijk is, begint om half acht. De provincie heeft ƒ1934,- subsidie beschikbaar gesteld voor de restau ratie van het toegangshek van de oude begraafplaats. De totale kosten van de restauratie bedroegen ƒ38.678,-. Muziekvereniging Euterpe biedt belangstellenden morgenavond, vrijdag, een kijkje in de keuken met een openbare repetitie. Men volgt dan één van de laatste repetities van de fanfare ter voorbereiding op het concours in Loon op Zand, dat op 25 november wordt gehouden. Omdat er vorig jaar redelijk wat publiek was, besloot het bestuur om dit jaar wederom een openbare repetitie te houden. Belangstellenden zijn van kwart voor zeven tot negen uur wel kom in de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat. Een 29-jarige man uit Poortvliet werd in de nacht van zondag op maandag omstreeks kwart voor twee aangehouden op de Haven. Hij bleek onder invloed van alcohol, ter wijl hij zijn auto bestuurde. De man had bijna tweemaal zoveel gedron ken als was toegestaan (toegestaan is 234 pg/1 ofwel 0,53 promille). De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van drie uren. Sint-Nicolaas vergeet op zijn tocht vanuit Spanje naar Nederland ook de smalstad niet. Zaterdagmiddag om half drie komt de goedheiligman Sint-Maartensdijk binnen op de Molendijk. Vanaf daar maakt hij onder muzikale begeleiding van Euterpe een rondgang door de smal stad. Via de Zuidsingel, Juliana- straat, Radda Barnenstraat, Parallel weg en Beatrixstraat gaat de stoet naar de Oostsingel, Onder de Lin den, Bloemenlaan, F. van Borssele- straat, C. Vermuijdenstraat en M.A. de Ruijterstraat. Via de J. van Bei- erenstraat, W. Boothstraat, Bloe menlaan, A. Schweitzerstraat, W. Churchillstraat, Achter 't Bos, West- vest, Haven en Kaaistraat arriveert Sinterklaas tenslotte omstreeks half vier op de Markt. Daar wordt hij verwelkomd door burgemeester H.A. van der Munnik en vervolgens trekt het gezelschap naar Haestinge, Een brand aan boord van het motor jacht Ringo III uit Sint-Annaland richtte dinsdagmiddag naar schat ting voor tien- tot twintigduizend gulden schade aan. Het jacht lag voor reparatie in de banden van een kraan op het havenplateau. Aan de voorzijde werd er een stalen plaat op gelast. Maar aan de binnenzijde van het schip lag een matras tegen de wand. Door oververhitting vatte het bed vlam. De reparateurs wisten zelf de brand met poederblussers onder controle te krijgen. De brandweer van, Sint-Annaland rukte uit en doofde de resten van het vuur met zuurstof en water. Binnen in het schip was er een enorme roet- en rookontwikkeling door brandend en smeulend materiaal. De brandweer moest de deur met een koevoet openbreken om de matras naar bui ten te halen. Intussen was er kort sluiting opgetreden en de motor die het anker ophaalt, bleef constant draaien. Met persluchtmaskers op gingen brandweerlieden naar binnen om de accu's uit te schakelen. Het interieur van de Ringo III werd voor een groot deel beschadigd of ver nield door brand en rook. waar de kinderen, de pieten en de Sint om kwart voor vier vermaakt worden door de clown mr. Dia mond. Dan volgt er een pauze waar in twee muzikale zwarte pieten een optreden verzorgen. Vervolgens treedt mr. Diamond weer op, maar nu als vuurspuwende fakir. Ook het overbekende spijkerbed ontbreekt niet. Dit tweede optreden is gericht op de wat oudere schooljeugd en van hen zal mr. Diamond ook mede werking vragen. Rond half zes gaat iedereen weer naar huis met een surprisezakje. Dinsdagavond 21 november wordt er in de recreatiezaal van bejaarden tehuis Sint Maartenshof een samen- zangavond gehouden. Het koor van de Hervormde Gemeente Rehoboth, onder leiding van Rinus van Gorsel, treedt er op samen met de solisten Rinus en Lia van Gorsel. De orgel begeleiding is in handen van mevr. Hage-v.d. Velde. De uitvoering, waarbij iedereen welkom is, begint om zeven uur. Dit evenement staat voorlopig als laatste activiteit van Sint Maartenshof gepland. Eind november moeten alle bewoners verhuisd zijn naar een ander tehuis. De gemeenteraad beslist maandag avond over grondverkoop om door middel van woningbouw gaten te vullen in de dorpskom. Zo heeft Civiel Technisch Adviesbureau Schefpenisse een plan ingediend voor 2 huizen met de voorgevel aan de Julianastraat en 6 garages met de voorgevel aan de Zuidstraat. Het ontwerp heeft de instemming van b. en w., die inmiddels een bouwver gunning gegeven hebben met toe passing van de zogenaamde artikel 19 procedure omdat het bestem mingsplan afweek. Aan de Westzeedijk/Kaaistraat wil het college grond verkopen aan bouwbedrijf Weggemans. Na sloop van de opstallen, o.a. het pakhuis van brandstoffenhandel Keur, wordt de braakliggende grond ingevuld met seniorenwoningen in de koop sector. Ook hier zal de bouwvergun ning met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning worden verleend. De prijs van de grond is, na advies van de raads commissie onroerende zaken, zowel aan de Julianastraat als aan de Kaai straat vastgesteld op 75 gulden per m2, exclusief-omzetbelasting. Sinterklaas komt zaterdag om half twee aan op de Hoge Markt. De goedheiligman maakt een rondrit door het dorp die omstreeks kwart over twee eindigt bij het Holland Huis. Daar worden alle kleurplaten die de kinderen gemaakt hebben aan de Sint getoond. Degenen die nog geen kleurplaat hebben gemaakt, kunnen die bij de deelnemende win keliers nog halen en inleveren bij slagerij Slager. De mooiste kleur plaat wordt beloond met een cadeautje. Er zullen natuurlijk ook' veel sinterklaasliedjes gezongen worden die op accordeon begeleid worden door Pia Janssens. Eén van de pieten leest een verhaal voor. De middenstanders houden van 20 november tot en met 2 december de jaarlijkse sinterklaasactie. Bij elke rijksdaalder die men besteedt bij de deelnemende winkeliers, krijgt men een stempel. Een volle kaart kan worden ingeleverd in de bus bij sla gerij Slager. Zaterdagavond 2 december om zeven uur wordt op de Hoge Markt de trekking verricht door de sint zelf. Er zijn zo'n 25 prij zen te winnen die te bezichtigen zijn in de etalage van Geuze Witgoed. De hoofdprijs is een reischeque ter waarde van 750 gulden. Mevr. M.M. Lindhout-Blok heeft haar benoeming aanvaard als lid van de beheerscommissie van dorpshuis 't Ouwe Raed'uus. Zij vervult de vacature die ontstond door verhui zing van mevr. M. Overbeeke-Uyl. Elke derde maandag van de maand, dus nu 20 november, haalt de voetbalvereniging SPS oud papier op. Zet u het gereed a.u.b. Advertentie I.M. De kinderen van Poortvliet moeten nog even geduld hebben voordat zij Sinterklaas in hun dorp in kunnen halen. De goedheiligman kan niet overal tegelijk zijn, maar dicht bij zijn verjaardag doet hij ook Poort vliet aan. Op zaterdag 2 december verschijnt hij met zijn pieten om streeks half drie. Na een rondrit door het dorp, gaat hij om kwart voor vier naar 't Ouwe Raed'uus voor een kin dermiddag. Wegens de groei van de Hervormde Gemeente wordt de kerkeraad uitge breid met een ouderling. De leden hebben inmiddels kandidaten kun nen indienen, waaruit de kerkeraad dubbeltallen opstelt voor de verkie zingen op 1 december. Ook de vaca ture J. Everaers moet dan vervuld worden, want deze diaken is niet meer herkiesbaar. De per 31 decem ber periodiek aftredende ouderling J. v.d. Hoek en diaken P.G. Quist zijn wel herkiesbaar. Dieven hebben het afgelopen week einde hun slag geslagen in een bouwkeet van een Utrechtse aanne mer. De keet stond aan de Rijksweg. Er werd gereedschap meegenomen waaronder een elektrische sloopha mer. De totale schade van de inbraak bedraagt ruim 3000 gulden. Zaterdagmiddag om'half een arri veert sinterklaas met zijn zwarte pieten in de haven. Concordia zal hen daar verwelkomen, en bgeleiden tijdens een rondrit door het dorp. In dorpshuis De Wimpel is de sint nog een tijdje te gast bij de kinderen. Het gemeentebestuur voelt er niets voor om de Thoolse carpoolers te inventariseren. Het onafhankelijke Nieuw-Vossemeerse raadslid A.M.M. Reuvers heeft daarom gevraagd. Hij heeft in zijn eigen gemeente voorgesteld een infotheek in te stellen, zodat de behoefte om samen te reizen in kaart wordt gebracht en het carpoolen bevorderd kan worden. Door met diverse gemeenten in de regio samen te wer ken, denkt Reuvers dat de mogelijk heden voor carpoolen vergroot wor den. Het Thoolse gemeentebestuur vindt het niet zijn taak om aan de inventa risatie mee te werken. Siska van der Poel uit Hoogerheide zou graag willen dat er wat gedaan wordt aan auto's, motoren en cam pers die 's zomers parkeren in de berm aan de zoute kant van de Oes terdam. In een brief aan de gemeen te wijst ze met name op de gras strook aan de zuidkant van het Tho- lensche Gat, langs de weg waar altijd de frietkraam staat. Ze wijst op het gevaar voor kinderen, belemme ren van het uitzicht en de vele ruim te die de voertuigen innemen. Mevrouw Van der Poel is geen lief hebber van house-muziek, want ze klaagt erover, verplicht te moeten 'meegenieten' van die 'afschuwelij ke' muziek omdat de autoradio's altijd zo luid staan. Tenslotte vindt ze het jammer, dat er nergens afval bakken staan. Het plaatsen van ver bodsborden, controleren en bekeu ren door de politie zou in haar ogen heel wat kunnen verhelpen. De gemeente heeft de brief van de Hoogerheidese doorgestuurd naar rijkswaterstaat, die eigenaar is van het terrein. bent u van harte welkom in onze showroom of vraag vrijblijvend onze kleurrijke folder aan M hi 4706 PP Roosendaal tel. 0165-561800 fax: 0165-559511 Advertentie I.M. Prins Kedóóze leidt de polonaise, gevolgd door de Gróóste Boer, Nar Anton en Pliesie Witte. Dit citaat uit het werk van de schrij ver Godfried Bomans zou iemand te binnen kunnen schieten die als bui tenstaander kijkt naar het vieren van carnaval. Tholens enige dorp dat aan deze - in hoofdzaak zuidelijke - tra ditie meedoet, is Oud-Vossemeer. Zaterdag werd er al een voorproefje gegeven van het grote feest in febru ari. Het was elf november, de elfde van de elfde, dus mooier kon het niet. Al om half acht verzamelen de leden van de Oud-Vossemeerse carnavals vereniging De Vlööietrappers zich in café Hof van Holland. Er zijn er in totaal 160, maar die komen niet allemaal naar deze avond. Er is nog geen teken van de prins en zijn gevolg te zien. En zo hoort het ook. 'Op een lege maag is het slecht fees ten', is blijkbaar één van de motto's vkn de vereniging. Daarom wordt er traditiegetrouw eerst boerenkool met worst gegeten. Een goede bodem om de vele consumpties op te vangen die deze avond nog zullen volgen. Het Brabantse carnaval, waarvan men in Oud-Vossemeer de kunst heeft afgekeken, onderscheidt zich nogal van het Limburgse. Hetzelfde zijn de uitbundige feesten, de ver kleedpartijen en de optochten, maar de organisatie zit toch wat anders in elkaar. In Oud-Vossemeer geen 'raad van elf - zoals in Limburg - maar een 'boerenploeg', aangevoerd door de Gróótste Boer. Dat ken merkt wellicht ook het standsver- ;J» K3» x. - S"*» M.J. Reijngoudt en M. van Dijke bezig met het vrijmaken van de rijbaan nadat de bakken met witlofknollen van de vrachtwagen zijn gescho ven. De noordelijke rijbaan van de Oud-Vossemeersedijk, tussen de Groeneweg en de Leguitseweg (bij Vossemeerders bekend als 'taan den d'rechsen diek'), lag donder dagmiddag bezaaid met witlof knollen. Ze waren in de bocht van een vrachtwagen geschoven die uit de richting Tholen kwam gere den. Kweker M.J. Reijngoudt uit Sint-Philipsland hield de vracht wagen zelf op de weg en overeind, maar van de 26 houten bakken met knollen - die met banden waren vastgezet - schoven er 22 op de weg en van de dijk. Daarbij sneuvelde ook een verkeersbord in de berm. In elke bak zaten zo'n 4200 knol len. Het ongeluk gebeurde om streeks half drie. Met hulp van een gealarmeerde medewerker maakte Reijngoudt de rijbaan vrij, door alles in de berm te leg gen. Twee politiemensen regelden ondertussen het verkeer. Vrijdagmorgen togen zes mede werkers van Reijnlof aan het werk om de zaak op te ruimen. Vanaf het talud werden alle knol len omhoog gegooid, waarna ze met een kraantje in wagens wer den geschept. Dat nam een uur of drie, vier in beslag. De witlof werd teruggebracht naar de Thoolse landbouwer waar Reijngoudt ze donderdag had gehaald. Daar werden de knollen opnieuw in bakken gedaan (de oude waren namelijk allemaal versplinterd) om ze alsnog naar het Sint-Phi- lipslandse bedrijf te vervoeren. Het grootste deel van de witlof knollen was nog bruikbaar. schil een beetje. De Limburgse raden van elf zijn meer omgeven met pracht en praal, terwijl men het in Oud-Vossemeer houdt bij een eenvoudige boerenkiel, pet en klom pen. Maar daarom wordt er niet minder gefeest. De kreet 'alaaf is in Grööt Pesööt, zoals Oud-Vossemeer in carnavalstijd wordt genoemd, omgebogen naar "t is vrêêd'. Erik van Hees vertelt aan het begin van de avond hoe de 'elf-elf-viering' oorspronkelijk tot stand is gekomen. Hoewel het verhaal gebaseerd is op De nieuwen aeruk is'ter wêêr 't durp viert vö de tigste kêêr 'n fêêst dat aj nog naarehust zo zag. De jeugd ei geld hekreehe in 't is juni, 't kan us reehene de vriedag nae de tweede donderdag. 'n Eêle weeke doej wir al 'n bitje roar. J'n ouwe bullen an in achter 't durp zienge m'n in koor: Nóóit hin vaeke, want vlooien kunnen oaltied vee leut maeke. Op Gróót Pesöót kuj twoaluf maenden fêêste, ma ja, 't is oaltied hin kaaremus. Ja ier ziej de zotste, de fêêstballon stae ier jil 't jaer op boste. Me ziengen afin toe 'n tööntje laeher, 't is oaltied hin kaaremus. De hlaezen drank staen oaltied koud, je neem nohhus 'n ei mee zout, je lóóp 'n kêêr langs d'oliekoekekraem. 'n Vint is an't heniete in je hae 'n petje schiete. In't kefee staen al de planken wir vd't raem. Nae karneval in kaaremus bluuft'r 'nfeit a Grööt Pesööt 'n êêl jaer deur 'n hrööte leutkuuresèl eit. waarheid, komen er allengs toch wat 'rare' elementen bij. Hetgeen voor de nodige hilariteit zorgt onder de feestgangers. Omstreeks negen uur heeft iedereen de boerenkool zo'n beetje achter de kiezen en is het wachten op de prins en zijn gevolg. Steeds meer feestgangers druppelen binnen en de zaal van het café raakt vol. De nieuwkomers worden enthousiast begroet. Bij voorbaat is alles wat op een stoel lijkt uit de ruimte verwijderd en er zijn alleen nog wat hoge, ronde tafels over om de glazen kwijt te kunnen. Zittend kun je niet feesten, dus geen stoelen. De carnavalskrakers klinken uit de boxen en buiten lokt de gedempte muziek menig verklede Vossemeer- der naar binnen. Dan, omstreeks half tien, is het zover. Prins Kedóóze (Jack Vaders) komt met een polonaise de zaal bin nen. Hij wordt gevolgd door de nar (Anton de Koning) die dit jaar in een splinternieuw pak is gestoken. Daar mee zit hij overigens wel enige jaren vast aan dit ambt, want het pak werd op maat voor hem gemaakt. Ook de Gróóste Boer 'De Rieke' (Bas Quist) en Pliesie Witte (Gerwin Hoek) zijn weer van de partij. Gevolgd door de hele boerenploeg sjouwt de groep zich een weg naar het podium. Hoewel bijzonder overbodig, want iedereen kent ze al, worden alle figuren door de prins voorgesteld aan de feestgangers. De twee dweil bands De Lamsóóren en Oemom- menoe spelen het carnavalslied van vorig jaar: Spaanse Gitaren. Zoals gebruikelijk volgt dan het praatje van de Gróóste Boer die wordt toe gezongen met een speciaal lied. Met een glaasje jenever in de hand laat de boerenleider zaken die zich het afgelopen jaar afspeelden in Oud- Vossemeer de revue passeren. De grappen worden door de nar beloond met een driewerf "t is vrêêd'. Zo noemt de boer ondermeer de verkeersdrempels, bulten en ver lichte paaltjes die bij de grens van de bebouwde kom Onder de Molen zijn geplaatst. De situaties die de Gróóste Boer schetst, worden door de aanwezigen onmiddellijk herkend en leiden tot veel lachsalvo's. De buurtfeesten, de hondepoep, de bouw van een speel- tuintje en de afbraak van een kleu terschool komen allemaal aan de orde. Ook het feit dat de wielerronde van Oud-Vossemeer steeds minder publiek trekt, passeert de revue. "Toen ik dat hoorde, dacht ik: Nou moet ik toch even bellen naar de organisatie. Dus ik bel die man op 1 en vraag: Hoe laat begint dit jaar de wielerronde? Zegt hij: Hoe laat schikt het u?", vertelt de Gróóste Boer droog. En terwijl het publiek "t is vrêêd' roept, neemt hij nog een slokje. Na het praatje wordt het motto van dit jaar bekend gemaakt: 't Is oaltied hin kaaremus. Prins Kedóóze laat tevens de nieuwe 'kittuk' zien. Een embleem met daarop een vos in een botsauto. Uiteindelijk wordt dan het nieuwe lied bekend gemaakt en uit volle borst gezongen voordat men zich verder in het feestgewoel stort. Over naar huis gaan, denkt nog nie mand. Bij de Rabobank bestelt u tot 31 december 1995 voor maar 1.450,-* een hypermoderne betaalautomaat. Die boven dien is voorbereid op de toekomstige manier van elektronisch betalen. Dat betekent een korting van maar liefst 500,- op de normale prijs van 1.950,-*. Reden genoeg om even bij ons langs te komen of te bellen voor meer informatie of een afspraak. ♦Tarieven excl. BTW.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 21