Echtpaar De Klerk even op de koffie bij de burgemeester Wonen krijgt in Poortvliet voorrang 'Jeugd viert feest bij radio Sloth Bejaarde fietser omgekomen Ds. Beens vertrekt uit Scherpenisse Eén op drie bedrijven is niet veilig AL 51 JAAR DÈ THOOLSE COURANT n Zuidafrikaanse vice-president drie kwartier in Tholen St. Annalander (85) bij oversteken geschept door auto Suzannapolder erg vervuild Donderdag 16 november 1995 52e jaargang no. 1 De duisternis valt zondagmiddag al in, wanneer rond kwart over vijf, politiemotoren en limousines Tholen binnenrijden. Op de splitsing van de Postweg en de Ten Ankerweg stoppen ze ter hoogte van de woning van bur gemeester Van der Munnik. Hij en zijn vrouw ontvangen nog onverwacht de Zuidafrikaanse vice-president F.W. de Klerk en zijn echtgenote Marieke Willemse voor een privébezoek aan het einde van een dagje Zeeland. Bezwaren ondernemers afgewezen Het gemeentebestuur houdt vast aan het versterken van de woonfunctie in het centrum van Poortvliet. De door de ondernemers J.K. Elenbaas en M.C. de Groen ingediende bezwaren tegen de herziening van het bestemmingsplan Kom deelt het college niet. Maandagavond heeft de gemeenteraad het - voorlopig - laatste woord. Deestraat Hele gewone dingen Leuk weerzien Vertrouwde programmamakers weg Een generatiekloof lijkt de Thoolse lokale omroep parten te spelen. Medewerkers die al langer bij Sloth werken, geven er de brui aan omdat ze zich storen aan het gedrag van de jeugd. Enkele weken geleden escaleerde het, wat ertoe leidde dat presentator Kees van der Kleijn door het bestuur op non-actief is gesteld. Ook Anja Hage is er inmiddels mee gestopt. Frisse ploeg Deze week Politie let op landbouwverkeer .3 indrachtbode, de Thoolse Courant itbus 5 i7 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 'elefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een bodemonderzoek op de plek van de voormalige stortplaats in de Kleine Suzannapolder te Sint-Anna- land heeft uitgewezen dat de grond daar ernstig vervuild is. Zodanig dal er gesaneerd moet worden. Op deze plaats is namelijk de bouw van recreatiewoningen gepland. De gemeente heeft offerte aangevraagd voor het uitvoeren van een nader onderzoek om vast te stellen tot hoe ver de vervuiling precies zit. De kosten bedragen 20.500 gulden en zouden ten laste moeten komen van de 40.000 die de gemeenteraad nog beschikbaar moet stellen voor de uitvoering van openbare werken in het bestemmingsplan Kleine Suzan napolder. Het plan voor een aanvul lend onderzoek wordt op 23 novem ber in de commissie openbare wer ken besproken. Op de vergadering, die om half acht in het gemeentehuis begint, kunnen belanghebbenden gebruik maken van het spreekrecht. Na ruim 11 jaar de Gereformeerde Gemeente van Scherpenisse te heb ben gediend, vertrekt ds. J. Beens half januari naar Nijkerk. Voor de circa 200 kerkgangers tellende Noord-Veluwse gemeente is dat een unicum, want sinds de stichting in 1937 heeft de Gereformeerde Gemeente van Nijkerk nog nooit een eigen predikant gehad. Er is ook geen pastorie. "We kunnen het dan ook bijna niet geloven. Wij zijn er verbaasd van", zegt koster De Jong uit Nijkerk. De gevoelens in Scher penisse zijn tegengesteld. "Als het niet moest", zegt mevr. Beens, die zes van haar acht kinderen moet achterlaten in Scherpenisse en de fraaie pastorie aan de Langeweg dient te verwisselen voor een nog onbekende woning in Nijkerk. Sinds het vertrek van ds. Gunst uit Tholen had ds. Beens het ontzettend druk gekregen, want hij is de enige predi kant voor 17 Gereformeerde Gemeenten op Tholen, St. Philips land, Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee. Naast de gewone diensten op zondag in Scherpenisse betekende dat ook nog doopdien- sten, begrafenissen en huwelijksbe vestigingen elders. Hoewel de stad Nijkerk met 26.000 inwoners veel groter is dan het kleine dorp Scher penisse, is de situatie kerkelijk heel anders: de Gereformeerde Gemeen te van Nijkerk is de helft van die van Scherpenisse. En op de Veluwe zijn ook veel meer predikanten van de Geref. Gem. Scherpenisse was de eerste gemeente voor de uit Gene- muiden afkomstige ds. Beens, die 6 september 1984 in de N.H. Kerk te St. Annaland werd bevestigd. De kerk aan de Schoolstraat in Scherpe nisse werd uitgebreid, er kwam een mooie verenigingszaal bij en aan de Langeweg verrees een nieuwe pas torie. De inmiddels 58-jarige predi kant ontving uit Nijkerk zijn negen de beroep. De familiebanden met Scherpenisse blijven, want daar blij ven vier van de zes getrouwde kin deren wonen. En voor het vertrek naar de Veluwe trouwt er nog een dochter. Het achtste kind blijft de school vanuit Scherpenisse afma ken. Na het vertrek van ds. Beens zitten de vijf Gereformeerde Gemeenten op Tholen en St. Philipsland hele maal zonder predikant. Een steekproefsgewijs onderzoek van de politie naar de inbraakgevoe ligheid van Thoolse bedrijven heeft uitgewezen dat er bij meer dan een derde nogal wat aan schort. In de nachtelijke uren werden zeventien bedrijven in de hele gemeente bezocht. De agenten morrelden aan deuren en ramen om te zien of ze wel dicht waren en keken of er geen waardevolle spullen in het zicht stonden. Bij zes bedrijven klopte er het één en ander niet. Dat varieerde van open ramen en niet afgesloten auto's tot het etaleren van waarde volle goederen. Dit resultaat schokte de politie niet, maar men is er toch niet tevreden mee. "Je kunt niet zeg gen dat men echt slordig is", zegt voorlichter M. Verkerke van de politie. "Maar we zijn niet echt tevreden. De meeste bedrijven doen het goed, maar de overige moeten nog maar eens goed rondkijken om maatregelen te treffen waardoor dit voorkomen kan worden. Eén op de drie bedrijven is toch wel een beetje fors aantal." Alle bedrijven die door de politie zijn bezocht, zijn schrifte lijk over de resultaten ingelicht. Vice-president De Klerk van Zuid-Afrika met zijn echtgenote voor de woning in de Dalemsestraat in Tholen, waar de grootvader van mevr. De Klerk, bakker Pieter Willemse woonde, tot zijn emigratie naar de Oranje Vrijstaat in 1890. Rechts burgemeester Van der Munnik. De wortels van beiden liggen in onze provincie. De voorouders van Frederik de Klerk komen uit het Walcherse Serooskerke, de grootva der van Marieke Willemse was bak ker in Tholen totdat hij in 1890 naar de Oranje Vrijstaat emigreerde. Ter wijl dochter Elly v.d. Munnik de koffie zet, leiden de burgemeester en zijn vrouw het gezelschap eerst naar de Dalemsestraat, waar Pieter Willemse heeft gewoond. Om half zeven begint in drie kerken de zon dagavonddienst en de Thoolse bur gemeester wil de kerkgang niet ver storen met negen grote Mercedessen en BMW's. Via de Oudelandsepoort en Oude- landsestraat rijdt de stoet naar de Kerkstraat, waar uitgestapt wordt om te voet naar de Dalemsestraat te gaan. Een aantal veiligheidsfunctio narissen verkent de situatie, maar om tien voor half zes is het stil in de binnenstad van Tholen. Er is bijna niemand op straat. De straatlan- Elenbaas en De Groen zijn tegen hét afsluiten van de Paasdijkstraat door er ter hoogte van de Achterstraat woningen te bouwen. De carrosse riebouwer en de transportonderne mer zijn bang, dat hun bedrijven er hinder van zullen ondervinden. Ja zelfs zodanig, dat ze min of meer gedwongen worden hun bedrijven te verplaatsen. Het gemeentebestuur denkt dat het belang van beide ondernemers niet zodanig wordt geschaad door de plannen, dat het algemeen belang ervoor moet wijken. Het versterken van de woonfunctie en de leefbaar heid van Poortvliet wordt belangrij ker geacht. De plannen vloeien ondermeer voort uit het verplaatsen van woningin richting Bouman-Potter uit de Molen- en Paasdijkstraat. Het liefst zou de gemeente alle milieuhinder- lijke bedrijven uit de dorpskern ver plaatsen, maar burgemeester en wet houders geven toe dat daarop binnen de bestemmingsplanperiode geen zicht bestaat. Hoewel de bereikbaarheid van beide bedrijven via de Zuidstraat door de plannen van de gemeente zal afne men, denkt het gemeentebestuur dat er via Paasdijkweg en Paasdijkstraat voldoende mogelijkheden zijn. Een ernstige belemmering van de bedrijfsvoering zien b. en w. dan ook niet en evenmin acht het de noodzaak tot verplaatsing van beide bedrijven aanwezig. Door de afslui ting van de Paasdijkstraat zal het verkeer door de Deestraat en Ach terstraat nauwelijks toenemen, denkt het gemeentebestuur. Daarom stelt het de gemeenteraad voor, de bezwaren ongegrond te verklaren en de herziening van het bestemmings plan vast te stellen. Voor de bezwaren van Elenbaas met betrekking tot een perceel aan de Paasdijkweg geldt hetzelfde. De bestemming ervan wordt gewijzigd van 'bedrijven' in 'wonen'. Volgens het gemeentebestuur is nooit geble ken dat Elenbaas de grond voor zijn bedrijf wilde gebruiken; op dit moment staat er een woning op. Tij dens een hoorzitting in april gaf de Poortvlietenaar te kennen er een loods te willen bouwen, maar vol gens b. en w. is een aanvraag inge diend voor de bouw van een ber ging. Op grond van de huidige milieuwetgeving achten b. en w. een bedrijf op genoemd perceel boven dien niet wenselijk, omdat het te dicht bij woningen zou komen te staan. taarns branden al. Voorbij het post kantoor wordt bij de woning Dalemsestraat 27 stil gehouden. De bewoners zijn blijkbaar niet thuis. Mevr. De Klerk is daar vijf jaar geleden ook geweest, maar nu staat ze er samen met haar man om de Thoolse wortels aan te halen. Het gezelschap loopt verder, via de Bebouwdendam, Eendrachtsweg en Botermarkt. Daar wil een auto wat geforceerd de wandelaars passeren. Wanneer de chauffeur niet reageert op de gebaren van de politiemensen in burger en doorrijdt, trekt één van de veiligheidsagenten het portier open om de boodschap te verduide lijken. De voetgangers gaan intus sen rustig verder, de Kerkstraat in. Op het einde daarvan wordt nog even nagepraat. Zou het echtpaar De Klerk direct naar Den Haag gaan of nog om de koffie aan de Herten kamp? Burgemeester Van der Mun nik staat erop dat de vice-president en zijn vrouw nog even bij hem thuis komen. Hij heeft toch niet voor niets zijn dochter Elly en zoon Henk-Jan thuis laten komen voor dit belang rijk bezoek. De negen limousines rijden via de Molenvlietsestraat en de Ten Ankerweg naar de Herten kamp, waar de vijf politiemotoren ook achtergebleven zijn. In de bur gemeesterswoning praat het echt paar De Klerk met de familie Van der Munnik over hele gewone din gen. Over de kinderen, het schitte rende weer, het bezoek aan Neeltje Jans en de stormvloedkering in de Oosterschelde, de dienst in de N.H. Kerk van Serooskerke en de wande ling door Middelburg. Maar ook het buitenland komt nog in beeld. De doodvonnissen in Nige ria, en het bezoek van de Zuidafri kaanse president Mandela aan de Gemenebest conferentie. De hele Zuidafrkaanse top is in het buiten land. De Klerk voelt zich een reizen de ambassadeur, want na het ont spannen dagje Zeeland moet hij o.a. dinsdag een lezing houden op de Erasmus Universiteit in Rotterdam, waar Elly v.d. Munnik studeert. Die krijgt de vice-president dus twee keer te zien en te horen. Eerst over koetjes en kalfjes en in de college banken over de politieke omslag in het vroeger door de scheiding van blank en zwart zo omstreden Zuid- Afrika. 'De waarheid is dat we vroe ger niet zo slecht waren en dat nu ook niet alles zo goed is, als ons nu wordt voorgespiegeld', brengt de vice-president onder meer naar voren. In Tholen slaan de buren van de familie Van der Munnik zondag avond even na zes uur het vertrek van het echtpaar De Klerk gade. De politiemotoren draaien de Postweg op, gevolgd door vijf grote, donkere automobielen. Twee Mercedessen blijven nog even achter. Daarin blij ken de Zeeuwse begeleiders van de vice-president te zitten. Onder meer mevr. Van Gelder, de echtgenote van de commissaris van de koningin in Zeeland en kabinetschef mr. A. de Ru met een aantal medewerkers. Zij zwaaien met het Thoolse burge- meesterspaar de vice-president en zijn vrouw uit. Het was een leuk weerzien, een heel hartelijk bezoek, concluderen bur gemeester en mevrouw Van der Munnik tevreden. De laatste maanden zijn nogal wat jongeren als vrijwilliger bij radio Sloth aan de slag gegaan. "Ze hou den zich nergens aan. En ondanks voortdurende klachten van mij en anderen treedt het bestuur niet op", aldus Van der Kleijn. Na V/2 jaar had hij er zo weinig zin meer in, dat hij het bestuur liet weten er per 1 december het bijltje bij neer te gooi en. Maar enkele weken geleden werd Van der Kleijn het zo beu, dat hij één van de jongens uit de presen tatieruimte zette. Voorzitter J.L. Troost liet hem enkele dagen later horen, dat hij met onmiddellijke ingang op non-actief was gesteld. De Sloth-medewerker kan het nog niet vatten, dat hij aan de kant is gezet terwijl hij zoveel uren in de omroep stak. "Ook mijn vrouw is er kapot van." Hij wijst met een beschuldigende vinger naar het bestuur: "Dat hoort niets, ziet niets, luistert niet en zegt toch alles te weten. Dat is heel fijn en daarom viert de jeugd nu feest bij Sloth radio." Troost vindt dat het bestuur juist heeft gehandeld: "Als je zo'n beslis sing neemt, dan moet er toch wel iets gebeurd zijn." Op details wil hij niet ingaan. Dat er problemen waren, onderkent hij. "Maar je kunt geen politieagentje gaan spelen." De voorzitter zegt het niet verantwoord te vinden om Van der Kleijn te handhaven, hoewel hij geen wrok jegens hem persoonlijk koestert. "Er is een leuke, frisse ploeg jongelui bij Sloth aan de slag gegaan. Jammer dat bepaalde mensen het daarmee niet eens zijn, maar je moet je een beetje kunnen aanpassen." Van der Kleijn vindt het sneu, dat hij niet de gelegenheid krijgt om afscheid te nemen van zijn luiste raars. Hij presenteerde op de vrij dagavond 'Goud en oud' en op de woensdag drie uren geestelijke muziek. "Ik zou graag al mijn luiste raars bedanken, alsook de sponsors en degenen die bandjes beschikbaar stelden." Bij het programma 'Country met Anja' trad Van der Kleijn jarenlang als vaste technicus op. De maakster ervan, Anja Hage, meldde vrijdag avond aan het begin van haar pro gramma, het persoonlijk niet met het bestuursbesluit eens te zijn. Verder bedankte ze Van der Kleijn voor de samenwerking. Toen het programma eergisteren werd herhaald, waren deze teksten er zonder overleg door het bestuur tussenuit geknipt. "Ik vind dat zoiets niet kan, uiteindelijk was het mijn persoonlijke mening. Daarom heb ik programmaleider Leo Mayer laten weten dat ik ook accuut stop met mijn werk voor de Sloth", vertelt Anja Hage. Ze had al aangekondigd per 1 december, na zeven jaar, te zullen stoppen. "Ik had er absoluut geen plezier meer in. Als ik op vrijdag avond in de studio kwam, dan was de spanning te snijden." Volgèns haar ontbrak de discipline en deed het bestuur daar te weinig aan. Ook had ze de indruk dat de jeugd graag zat te jennen. "Wie geen programma moet presenteren, hoeft niet in de studio te zijn. Muziek uitzoeken en dergelijke kan gebeuren op de uren dat er non-stop wordt gedraaid. Dan stoor je ook niemand", geeft ze aan. Tijdens ver gaderingen is dit vaak naar voren gebracht, maar het bestuur deed er niets mee. Zolang Anja Hage haar werk in de studio aan de Botermarkt doet, heeft ze tijdens uitzendingen nooit een bestuurslid gezien om toezicht te houden. "Dat was in de tijd van Bur gers, in de Regentessestraat, wel anders." Ze. is het met Van der Kleijn eens dat het bestuur eerder had moeten ingrijpen. "Dan had er niemand beschuldigd hoeven wor den." Dat er jeugd bij de Sloth werkt, vindt Anja Hage prima. "Ik hoop ook dat het goed blijft gaan, maar ik hang mijn cowboyhoed aan de kapstok", zegt de maakster van het countryprogramma. Pagina 11: 'Sloth moet kwaliteit leveren en steeds blijven vernieu wen'. Waterschap voor groot deel weg uit Polderhuis: Erg hè! Sloth toe aan tweede lustrum: Kwaliteit leveren en steeds blijven vernieuwen Onzekerheid over toekomst bij gebruikers oude kleuterschool in Sint-Maartensdijk Tien jaar basisschool geeft leerling meer aandacht Eerste vaste kracht in Thools bedrijf geplaatst via jeugdwerkgarantie 't Is oaltied hin kaaremus in Hröót Pesóöt Postzegels van een stuiver tot honderden guldens op veiling in Ten Anker Eendracht stelt grootte centrale schietaccommodatie ter discussie Ganzeëi met pingpongballetje is kampioen bij Vogelvrienden Turnsters rollen over de mat bij dameswedstrijd in Welle vaete EEN DWAAS ONDERKENT PAS ALS VOORTREFFELIJK, WAT HU IN HANDEN HIELD, NADAT HU HET VERLOOR Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De Thoolse politie gaat de komende maanden extra letten op het land bouwverkeer, met als doel de veilig heid op de weg te bevorderen. Geke ken zal worden naar de eisen met betrekking tot ruitéwissers, spiegels, banden, velgen/wielen, verlichting, reflectie, het uitzicht naar voren, de nieuwe afgeknotte driehoek en ver- zekering(spapieren). In de maand november beperkt de politie zich tot het geven van waarschuwingen en informatie, maar vanaf december gaan landbouwers op de bon als zaken niet kloppen. Het project duurt tot april volgend jaar. De auto rechtsachter op de Oudelandseweg schepte de fietser, die vanaf de F.M. Boogaardweg linksaf sloeg. De 85-jarige L.A. van Poortvliet uit St. Annaland is vrijdagmorgen om het leven gekomen bij een ver keersongeval, zo'n 400 meter uit de bebouwde kom in zijn woon plaats. Hij reed omstreeks kwart over negen op zijn fiets in de F.M. Boogaardweg, toen hij linksaf de Oudelandseweg insloeg, terwijl daar een 50-jarige automobiliste uit Stavenisse naderde. Van Poortvliet, die veel in de polder fietste, heeft vermoedelijk de van links komende auto niet zien aan komen. Hij werd door de auto geschept, waarbij de rechter kant van de voorruit verbrijzelde. De fietser kwam een aantal meters verder op het wegdek neer en overleed ter plaatse. De politie, die met vier auto's naar de plaats van het ongeluk kwam, sloot de Oude landseweg bij de Molendijk en de Zoetwaterweg tot omstreeks elf uur voor het verkeer af. De auto mobiliste, die helemaal onderste boven was van het ongeluk, werd opgevangen in het huis van jacht opziener J. van Vossen aan de F.M. Boogaardweg. Een technicus van de Zeeuwse politie deed ver schillende remproeven met de nog vrij nieuwe Audi, voordat deze door bergingsbedrijf Faassen uit Steenbergen werd afgevoerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1