Sloth moet kwaliteit leveren en steeds blijven vernieuwen' Onze Top 10 van deze week. O O cn Kapsalon 'Mariëlle' opent deuren in garage van kapper 1 I II Programma radio Sloth 99 1.25 355" 99 1.99 1.89 595 3.98 1.29 5.98 1.99 2.39 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Plaatselijk nieuws Stichting lokale omroep Tholen tien jaar in de lucht GESLOTEN Topper van deze week: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Donderdag 16 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Sint arriveert Biljarten Stavenisse Geen herbegraving Niemand wil in kerkeraad Slik op weg HET POSTKANTOOR Priem-Wielaard Sint ingehaald Sint- Maartensdijk Huizen in Muyepolder Ambtsdragers- verkiezingen Schoolhof Van Stolbergschool De oudste lokale omroep in Zeeland is jarig. Tien jaar geleden kwam radio Sloth voor het eerst in de lucht. Sindsdien beleefde de Thoolse lokale omroep rustige én roerige ogenblikken. Ook op dit moment zijn er wat spanningen. Maar ondanks dat is programmaleider Leo Mayer uit Poortvliet trots op wat hij nu heeft. Veronica-achtig Subsidie afgebouwd Piraten Vrijdags en zaterdags GEOPEND Dol© bananen, 4 AQ Sinds dinsdag is Mariëlle Vissers een van de jongste ondernemers in Sint-Maartensdijk. De 22-jarige kapster uit Scherpenisse begon, na 31/2 jaar in dienst bij een kap per in Dinteloord, een eigen kapsalon aan de Haven. Grote stap Westdorp die voor 20 uur in diverse groepen invalt en juf Annemiek Reedijk die les geeft aan groep 4. Sinterklaas zal zaterdag traditiege trouw ook Sint-Annaland een be zoekje brengen. Om kwart over vier arriveert hij per schip in de haven. De kinderen gaan vervolgens samen met de goedheiligman naar de Wel- levaete waar er natuurlijk gezongen wordt ter ere van de sint. Om vijf uur worden dan de 34 jeugdprijzen van de winkelactie getrokken. Bij biljartvereniging De Hoop won R. Keur zijn partij tegen D. van Wijk vrij gemakkelijk met 10-6,71. De tweede partij van Van Wijk liep ook niet goed af. Hij verloor nipt met 9,09-10 van G. Rijnberg. Bij J. Mosselman ging het niet van harte en hij verloor zijn partij tegen E. van Poortvliet met 7,71 -10. M. Elenbaas begon goed aan zijn wedstrijd tegen P. Quist, maar halverwege haf hij het spel uit handen en verloor met 5,71-10. Met 22 beurten speelde Quist de kortste partij. A. van Poort vliet en K. Smits hielden elkaar redelijk in evenwicht, maar Smits trok aan het langste eind en won met 8,18-10. H. Keur won weliswaar met 10-8,49 van T. van Poortvliet, maar desondanks speelde de laatste met dertien caramboles de hoogste serie en behaalde met 2,38 tevens het beste gemiddelde. Bij de junioren werkte Jeroen Fase drie wedstrijden af. De eerste, tegen Siem Vroegop, werd door Jeroen gewonnen met 10-5,2. De tweede partij tegen Arné van Vossen ging eveneens naar Jeroen met 10-7,2. Maar de derde wedstrijd ging min der voortvarend. Na een goed begin zakte Jeroen Fase weg en Wilko Elenbaas won met 10-4,35. Wilko speelde tevens de kortste partij van 23 beurten en behaalde met 1 het beste gemiddelde. Jeroen Fase maakte de hoogste serie van vijf car amboles. De eerste competitieronde bij de jeugd zit erop en de stand is: 1 Sjaak van Vossen 50 p; 2 Wilko Elenbaas 47,39 p; 3 Benny Goede- gebuure 46 p; 4 Arné van Vossen 42 p; 5 Jeroen Fase 41,3 p; 6 Siem Vroegop 27,6 p. De burgemeester heeft toestemming geweigerd voor herbegraving var mevr. A.D. Rijnberg, zoals monde ling was verzocht door dhr. C. Rijn berg. Voor de afgifte van een ver gunning was toestemming vereist van de rechthebbende en die ont brak. Rijnberg is hiervan medede ling gedaan, waarbij hem tevens werd gewezen op de mogelijkheid om bezwaren in te dienen op grond van de Algemene Wet Bestuurs recht. Een en ander blijkt uit de ant woorden van b. en w. op schriftelij ke vragen van de VVD-raadsfractie. De liberalen hadden het college gevraagd om te bemiddelen tussen de families Rijnberg en Wesdorp aangezien mevr. Rijnberg tweediep begraven ligt en dhr. N. Wesdorp ééndiep. De Hervormde Gemeente loopt steeds tegen het probleem aan, dat niemand in de kerkeraad wil. De vier door de leden gekozen kandida ten hebben allemaal bedankt. In de vacature diaken W. Kreukniet waren A.D. Gaakeer en G. de Moed kandi daat, waarvan de eerste werd geko zen. In de vacature diaken J. Quist werd L.K. Priem gekozen; M.C. de Graaf was tegenkandidaat. In de vacature ouderling C. Marinissen was J.J. Beeke gekozen; J.A. den Braber was tegenkandidaat. Ten slotte moest er een opvolger komen voor de enige ouderling die nog in functie is, A.J. Zwerus. Van de kan didaten A.M. Smits en J.J. Westdorp werd de eerste gekozen, maar ook hij bedankte. De boeren zijn volop bezig op het land. Bij regen is het gevolg dat veel wegen onder een gladde laag klei komen te zitten. De veroorzakers horen het goedje ook weer op te rui men, maar zo nu en dan wordt dat wel eens vergeten. Dat ondervond een kantonnier van de provincie die donderdagmorgen omstreeks half negen over de Stavenisseweg reed. Het wegdek was hier zwaar vervuild met slik. De kantonnier spoorde de boer op die hiervoor verantwoorde lijk was en sommeerde hem de rom mel binnen twee uur op te ruimen. Toen de politie omstreeks elf uur ging controleren, was het wegdek inderdaad schoon en dus bleef een bekeuring achterwege. Is vrijdag 24 november De winkel is vrijdag 24 en zaterdag 25 november echter normaal geopend Maandag 27 november zijn rowel postkantoor als winkel gesloten Wilhelminastraat 13 Advertentie I.M. Nu de sint in Nederland is, maakt hij ook even tijd vrij voor een bezoekje aan de jeugd van Stavenisse. Zater dagmiddag komen de kinderen eerst om half twee bij elkaar in De Stove om te kijken naar het poppenkast spel van Pardoes. Om half drie halen ze dan Sinterklaas van de boot aan de haven. Nadat de goedheiligman een rondje door het dorp heeft gere den, gaat hij met de kinderen naar De Stove. Daar spreekt de sint met de jeugd en er worden veel liedjes gezongen. Om ongeveer vier uur is het dan weer tijd om naar huis te gaan. L E vastgoed heeft aan de Plevier laan bouwgrond gekocht van de gemeente. Dhr. K.A. Bosman kocht aan de Meerkoetlaan een perceel voor woningbouw. Voor ouderling D. Mol dient er in de kerkeraad van de Hervormde Ge meente een opvolger te komen, want volgens de kerkorde is hij niet meer herkiesbaar. De leden kunnen tot en met vandaag kandidaten indienen. De periodiek aftredende ouderling F.P.A. Meeuwissen en de diakenen M.J.W. Guequièrre en J.C. Koop man zijn wel herkiesbaar. De kerkvoogdij heeft vrijkomende perceeltjes grond verkocht voor de bouw van een nieuwe garage. De opbrengst van 23.025 gulden was echter nog niet voldoende omdat de kosten 30 mille bedragen. Vrijwilli gers hebben de oude garage in de Ds. de Bresstraat gesloopt en de nieuwe weer doen verrijzen. De Juliana van Stolbergschool krijgt een schoolhof. De plannen hiervoor maakte directeur C.A. Egas woens dag bekend op de ouderavond. Naar aanleiding van een tekening liet Egas zien hoe de schoolhof er onge veer uit komt te zien en hij legde uit waarom zo'n hof nodig is. De ouder avond stond in het teken van tien jaar basisschool en zendingswerk. Egas gaf na de opening het woord ZIE VERDER PAG. 21 Vijfjaar geleden nam Sloth de studio aan de Botermarkt in gebruik. Voorzitter R. Ravensteijn (links) kijkt toe hoe de technici (midden Jv.d. Putten) het mengpaneel uittesten. Sloth is dagelijks van negen tot negen uur in de lucht; 84 uren zend tijd, waarvan 36 uren gevuld worden met eigen programma's. "We heb ben een programma voor iedereen. Behalve dan voor allochtonen", zegt Mayer. Op het zendschema prijken pro gramma's voor kinderen en ouderen, actualiteiten-, informatieve en sport programma's, geestelijke, spel- en muziekprogramma's. Vijf uren wor den gevuld mét herhalingen, 48 met non-stop muziek. Toen Sloth in november 1985 begon, werden 14 uren gevuld op woensdag- en vrij dagavond, zondagmiddag en zater dag. Over de luisterdichtheid van de zen der is weinig concreets bekend. De 39 medewerkers baseren zich op de aanvragers van verzoekplaten, deel nemers aan radiospelletjes (min of meer een vaste groep) en reacties die ze op braderieën of elders krijgen. Ruim 300 donateurs steunen de stichting. "Het is altijd knokken, dus moet je kwaliteit leveren en blijven vernieuwen", vindt Greet Mayer. Het bestuur wordt, naast Mayer, gevormd door voorzitter Leo Troost en Jaap Bout. Aan een secretaris/penningmeester - de post is sinds augustus vacant - is dringend behoefte. Twee keer per jaar roept het bestuur de stichtings- raad bijeen. Deze is, op basis van de omroepwet, ingesteld om de repre sentativiteit van de lokale omroep te waarborgen. Sociaal-maatschappe lijke, algemeen maatschappelijke, jeugd- en sportorganisaties zijn erin vertegenwoordigd, onderwijs, vor- mings- en opbouwwerk, amateuris tische kunstbeoefening en volkscul tuur. Maar de animo voor dit orgaan is tanende; bij de oprichting telde de stichtingsraad 31 leden, nu zijn er dat nog 16. Sloth trekt op dit moment nogal wat jongeren die medewerker willen worden. "We zijn op weg om Sloth te vernieuwen. De programma's lopen uitstekend en onze nieuwe, jonge medewerkers kun je overal inzetten", zegt Mayer. Zijn vrouw Greet, al tien jaar als programmama ker bij de Thoolse omroep betrok ken, zegt persoonlijk de verjonging ook een goede zaak te vinden. "De jeugd heeft haar eigen inzichten. Ze komt met allerlei ideeën, is ver schrikkelijk enthousiast en dan gaan er ook weieens dingen verkeerd." Intern treden echter wrijvingen op met medewerkers die al langer bij de lokale omroep betrokken zijn. Enke len van hen zijn inmiddels opge stapt. Mayer betreurt dat. "Want het gaat om mensen die erg veel voor de Sloth hebben gedaan." Zelf kan hij het goed met de jeugd vinden. "Je moet ze in hun waarde laten. En natuurlijk ook bijsturen of remmen als dat nodig is. Ik leg hen bijvoor beeld uit dat je niet alles voor de radio kunt zeggen. Dat de radio er voor de luisteraars is en niet voor henzelf. Ze zouden er een Veronica- achtige toestand van willen maken, maar dat gaat natuurlijk niet." De groep, in leeftijd variërend van 17 tot 27 jaar, is gemotiveerd. "Ze wil len wat gaan doen aan de inrichting van de studio, een likje verf en een nieuw stukje vloerbedekking." Wen sen op het gebied van apparatuur zijn er ook, maar Mayer maakt hen duidelijk dat daar geen geld voor is. Hij vindt dat de programma's uitste kend lopen. En ook voorzitter Leo Troost ziet een vooruitgang. "Neem nou het sportprogramma, dat doen ze toch erg leuk." De na een incident geschorste medewerker Kees van der Kleijn noemt dat programma juist als voorbeeld van hoe het niet moet. En er zijn ook luisteraars die er zo over denken. De opleiding van technici en pro grammamakers gebeurt intern. Dat is altijd al zo geweest, maar heeft ook te maken met de financiële situ atie van de Sloth. Het hoofd tech niek brengt de vrijwilligers de wer king van de apparatuur bij, waarna ze onder begeleiding de techniek bij een programma verzorgen. Voor de presentatie geven de 'routiniers' richtlijnen en verder is er literatuur aanwezig. De gemeente subsidieert de omroep. Ooit was de bijdrage 15.000 gulden per jaar, maar momenteel wordt die afgebouwd naar 10.000 gulden in 1998. Via het organiseren van een radiobingo, een bingo/dansant en deelname aan de braderie in Tholen probeert Sloth extra inkomsten te vergaren. Sponsoring is een andere inkomstenbron, maar de opbrengst daarvan blijft beperkt. In de tien jaar dat Sloth actief is, is de bereidheid van mensen om aan programma's mee te werken groot gebleken. "De burgemeester is zelfs, onderweg naar een bijeenkomst, een keer bij me thuis geweest omdat hij maar weinig tijd had", vertelt Greet Mayer. Op dit moment vindt ze het belangrijk om ook Sint-Philipsland, als 'nieuw' deel van de gemeente, bij de lokale radio te betrekken. Maar de ontvangst laat te wensen over. Ook in de richting Stavenisse is Sloth minder goed te ontvangen. "De toren van de Grote Kerk schijnt een obstakel te zijn voor de zender. We zijn ermee bezig om daar wat aan te doen", aldus Mayer. Hij vult aan dat Sloth in bijvoorbeeld Yerse- ke een groep trouwe luisteraars heeft. Toen loco-burgemeester J. Versluys op 9 november 1985 Sloth officieel in de lucht bracht, was er al heel wat gebeurd. Tholen kende een flink aantal etherpiraten, die illegaal pro gramma's uitzonden. Met de komst van de Sloth verdwenen de piraten noodgedwongen. De gemeente steunde het initiatief voor een plaatselijk radiostation. Bij de totstandkoming speelde ook C. Burgers uit Tholen, zelf voormalig etherpiraat, een belangrijke rol. In de loop van 1985 werd een stichting opgericht en daarnaast de vereni ging Vrienden van de Sloth, bedoeld voor de financiële ondersteuning. In september verleende het ministerie van WVC de vergunning en zegde een bijdrage toe van 5000 gulden. De gemeente zorgde voor een start subsidie van 2300 gulden. Sloth begon in een studio aan de Regentessestraat in Tholen, die gehuurd werd van Burgers. In het voorjaar van 1989 onstonden pro blemen, die leidden tot diens ver trek. Dat had grote financiële conse quenties voor de Sloth, die pas sinds augustus van dit jaar ook echt schul denvrij is. Bijna een jaar lang waren er geen uitzendingen, maar in sep tember 1990 maakte de lokale omroep een nieuwe start. Alles werd bij de stichting ondergebracht, de vereniging Vrienden verdween. Aan de Botermarkt huurt de Sloth sinds dien een ruimte waarin een studio is ingericht. Volgens Mayer staat de omroep goed op de rails en komt er nu ook financieel wat meer armslag. "We komen net rond, maar de subsidie gaat nog omlaag. Mochten we wat opzij kunnen leg gen, dan is in de toekomst iets extra's mogelijk op het gebied van opleiding of de aanschaf en vervan ging van apparatuur." De program maleider van de Thoolse lokale omroep heeft, gezien het enthousias me van de medewerkers, alle ver trouwen in de toekomst. Donderdag 9 u. Muziekparade 12 u. Luuster noe us (herhaling) 13 u. Muziekparade 18 u. Rondom 60 19 u. Radio-bingo, of Two for you 20 u. Thoolse kerken 21 u. Sluiting Vrijdag 9 u. Muziekparade 12 u. Rondom 60 (herhaling) 13 u. Muziekparade 16 u. Schijven voor bedrijven 17 u. Sloth accent 18 u. Goud en oud 19 u. Country 20 u. Hitdossier 21 u. Sluiting Zaterdag 9 u. Muziekparade 11 u. De net-uit-je-bed show 12 u. Goedemiddag Tholen 13 u. Jootje en Cootje 14 u. Luuster noe us 15 u. Sport op de tribune 18 u. Gospeltime 19 u. Deurloo's rock 20 u. De top-20 21 u. Sluiting Zondag 9 u. Muziekparade 11 u. Kortjakje 12 u. Familiematinee 14 u. Thoolse kerken 15 u. Sloth klassiek 16 u. Sport tussen haakjes 18 u. E>e zondagavond show 19 u. De doorbraak met Sjaak 20 u. Muziekparade 21 u. Sluiting Maandag 9 u. Muziekparade 12 u. Sloth accent (herhaling) 13 u. Muziekparade 14 u. Raadsvergadering (laatste week van de maand) 21 u. Sluiting Dinsdag 9 u. Muziekparade 12 u. Country (herhaling) 13 u. Muziekparade 21 u. Sluiting Woensdag 9 u. Muziekparade 12 u. Kortjakje (herhaling) 13 u. Muziekparade 17 u. Woensdagmiddag mix 18 u. Van hart tot hart 19 u. Er is een brug 20 u. Radio Bloemendaal 21 u. Sluiting De gerenommeerde LIJSTENMAKER •ccuwcn voor het fEPK eiland Tholen Molenstraat 13, tel./fax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M. o e o 01 Panklare boerenkool, gesneden, zak 300 gram Prei, kortafgesneden, kilo Rundertartaar, 100 gram 01 Zaanse snijder, wit, bruin (24ïf of volkoren (3551, heel 01 Pindakaas (2r19) of met stukjes noot (259f; pot 350 gram 4-Granen scharreleieren, klasse 3, doos 20 stuks 01 Zoete noten (200 gram), Katjang Pedis (150 gram) of 01 Pinda's, gezouten of ongezouten, zakje 250 gram Nü Uncle Ben's sauzen, kerrie zoetzuur, ananas of korma, 3 potten a 350 gram 01 Vruchtenmix, fles 500 ml Page Ultra keukenrollen, pak 2 rollen -23^ kilo Nü I ■fcT%7 Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 november a.s. "Zolang de voorraad strekt. albert heijn Advertentie I.M. 'Mariëlle' staat er in sierlijke letters op de gevel van het pand dat een jaar geleden nog een garage was van kapper G. van Ast. Van een stalling voor een auto is niets meer terug te vinden. Het pand heeft een ware gedaantewisseling ondergaan nadat C. Bazen de kapsa lon en de garage van Van Ast had gekocht. De buitengevel werd met een deur en ramen in de oorspronkelijke staat teruggebracht en het dak vernieuwd. De ijselsteentjes in de buitenmuur zetten zich voort in de wand achter de kaptafels. Ook de groene kleur van de buiten deur en de kozijnen komt terug in de vier kaptafels. De houten balken had Vissers graag willen behouden. Maar vanwege de vele electrische bedrading die nodig is, onder meer Cl: Mariëlle Vissers (links) en Nancy Schrauwen in de kapsalon waarvan de voor- en zijmuur opgetrokken zijn uit ijselsteentjes. voor de droogkappen, was dit niet mogelijk. De vloer is betegeld. "Ik heb ongeveer een half jaar gezocht naar een pand. Bazen wilde het eerst zelf gebruiken maar ik wou het zo graag hebben dat het nu mijn eigendom is," vertelt de kap ster. "Ik heb vanaf het begin in Sint- Maartensdijk gezocht, ook omdat Van Ast-Carol was gestopt." Haar woonplaats Scherpenisse vond ze te klein. "Daar zijn al twee kapsa lons. Drie zou gewoon te veel zijn." Ze is erg ingenomen met de zaak aan de Haven. "Het is in het centrum. De bushalte is vlakbij en er zijn par keerplaatsen praktisch voor de deur." De kapster heeft ervoor gekozen om vier losse kaptafels te plaatsen. Ze zijn uitgevoerd in donkergroen, beu kenhout en antraciet. Ook de stoelen en de droogkappen zijn antraciet. Tussen de twee droogkappen hangt de 'climason'. "Zeg maar de compu ter, want zo noemen de meeste men sen dat apparaat. Het geeft warmte om het haar op een natuurlijke manier te drogen. Het is niet geschikt voor watergolf." Verder zijn er twee wastafels, een kinderstoel, twee 'wachtstoelen' en een balie voor de kassa en de tele foon. Achterin de zaak is een keu kentje en een toilet. En een open trap leidt naar de zolder die gebruikt wordt als opslagruimte. De kapster heeft verschillende namen bedacht voor de zaak, maar haar eigen naam lag uiteindelijk het meest voor de hand: "Dat is gemak kelijk voor de mensen. Zo kennen ze me." De bouw van het interieur heeft ongeveer twee maanden geduurd. "Alles moest er nog aan gedaan wor den; electriciteit, water, gas en tele foon. Toen ik het overnam zat het glas nog niet in de kozijnen. Maar al met al is het best wel snel gegaan." Mariëlle leerde het vak op de kap- perscholen van Breda en Rotterdam. En ging daarna terug naar Breda voor het 'herenvak'. Ze behaalde ook haar middenstandsdiploma. Ze vindt het 'een grote stap' om voor zich zelf te beginnen maar, om er niet hele maal alleen voor te staan is gediplo meerd kapster Nancy Schrauwen (afkomstig uit Poortvliet) bij haar in dienst. "Als je het helemaal in je eentje zou moeten doen, dan loop je vast als je zelf iets mankeert." De 20-jarige Nancy leerde wassen, knippen, föhnen en permanenten op het Scaldis College in Goes. Eind juni kwam ze van school en werkte een tijdje als kapster via een uit zendbureau in Bergen op Zoom. Vissers richt zich niet op een bepaald publiek. Ze schudt haar schouders; "Jong en oud, iedereen, dames en heren." 1 i 9 II 81 t i ff li IJ mi n mii m <m mm <m

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 15