Geluksbloem van de zonneberg voor jubilerende juf de Regenboog Tholen schaft 25 afficheborden aan Zeeuwse avonden strijden om publiek 'Er was eens een lampje kapot, er zat eens een schroefje los' Thoolse commissie waterschap openbaar Leerlingen Scheldecollege verbeteren fietsverlichting Mevr. B.M. Fondse-de Waal 25 jaar bij Thoolse basisschool Tegelijkertijd op drie plaatsen Donderdag 9 november 1995 51e jaargang no. 52 Raad beslist over tankstation Eskes in Tholen 'Ik ben zo zenuwachtig', zongen vrijdagmiddag de kinde ren van groep 5 van CNS De Regenboog in Tholen. Juf frouw Bea Fondse was 25 jaar verbonden aan de school en daarvoor werd een feest georganiseerd. Voor de 58- jarige lerares kwam het als een grote verrassing, samen met haar gezinsleden keek en luisterde ze naar de ver richtingen van haar leerlingen. Toneel Kantoor Biologie en muziek Voor ondersteuning verkeersacties B. en W. van Tholen gaan verkeerscampagnes extra ondersteunen met afficheborden. Ze zullen langs gemeentelijke wegen worden geplaatst. Elke woonkern op Tholen zal voorzien worden van deze speciale borden waarop affiches geplakt kunnen worden. Het Thoolse publiek kan morgenavond, vrijdag, kiezen uit maar liefst drie Zeeuwse avonden. Blijkbaar is het streek-amusement in trek. De coördinatie van de evene menten is wat ongelukkig en de liefhebber van liedjes en conferences in het Zeeuwse dialect zal dan ook een keu ze moeten maken. Multicats Woensdag dankdag Brandwonden na vlam in de pan te St. Annaland De een had een pleister op het achterlicht van zijn fiets geplakt om het zaakje bij elkaar te houden. Bij een ander deed het voorlicht het prima maar was het draadje naar het achterlicht kapot. Een enkeling had helemaal geen lampen op zijn fiets omdat een crossfiets nu eenmaal niet met verlichting is uitgerust. Verkeerseducatie Eeridrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. De territoriale commissie Tholen van het fusiewaterschap Zeeuwse Eilanden heeft het dagelijks bestuur geadviseerd om in het openbaar te vergaderen en belangstellenden spreekrecht te geven. Alleen wan neer de agenda het niet toelaat, zou de voorzitter kunnen besluit om in besloten zitting over te gaan. De nog niet benoemde commissie - dat gebeurt pas vanavond in Goes - kwam vorige week voor het eerst bij elkaar om de agenda voor 9 novem ber door te nemen. Van de commis sie waren A.L. Aamoudse (pach ters) uit Oud-Vossemeer en M.A. van Beek (bedrijfsgebouwd) uit St. Annaland aanwezig onder voorzit terschap van gezworene J.L.C. Mol uit St. Maartensdijk. De laatste zit namens de pachters in het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden. Het derde commissielid, mevr. A.F. van Nieuwenhuijzen-Nelemans uit Poortvliet, was niet aanwezig. De territoriale (gebiedsgebonden) com missie vergadert in het Polderhuis te St. Maartensdijk, dat na 1 januari steunpunt van Zeeuwse Eilanden blijft. Met openbaarheid en spreek recht kunnen belangstellende inwo ners betrokken blijven bij het water schap, dat na de fusie per 1 januari in gebouw Magnolia te Goes zetelt. Het voortbestaan van tankstation Eskes aan de Ten Ankerweg in Tho len ligt in handen van de gemeente raad. De standpunten van b. en w. enerzijds en Eskes/Q8 anderzijds zijn niet dichter bij elkaar gekomen, zo bleek vrijdag tijdens een bespre king in het gemeentehuis. Het colle ge houdt vast aan sloop van het tankstation uit het oogpunt van het milieu, reconstructie van het kruis punt en het stadsschoon. Eskes wil, gesteund door de publieke opinie (er werd vorig jaar zomer een succes volle handtekeningenactie gehou den) zijn station handhaven. Aan alle milieuvoorschriften kan worden voldaan en het aspect stadsschoon is discutabel. De commissie openbare werken van de gemeenteraad gaf b. en w. opdracht om Eskes dan in elk geval alternatieven te bieden, maar die blijken er - met eenzelfde gunsti ge ligging - eigenlijk niet te zijn. De gemeente biedt ze niet aan en vindt dat Eskes bij zijn autobedrijf aan de Ohmstraat voldoende mogelijkhe den heeft. Q8 vindt een investering daar, gezien de minder gunstige lig ging, echter niet rendabel. Op 31 december a.s. loopt de erfpacht van de grond onder het tankstation af. B. en w. willen voor een beperkte periode nog verlenging geven, maar het college maakte de twee verte genwoordigers van Q8 en Eskes zelf duidelijk, dat de gemeenteraad de knoop maar moet doorhakken. De zware delegatie van de gemeente bestond uit burgemeester Van der Munnik, wethouder Van der Jagt en vier ambtenaren. Juffrouw B.M. Fondse-de Waal geniet met haar gezin van de liedjes die haar leerlingen voor haar zingen. met heksen, wolven en trollen de zonneberg. Daar houdt zich echter een grote slang verborgen die Kalle achterna zit als hij de geluksbloem heeft geplukt. Dankzij een fluitje dat hij meekreeg van de kabouter, valt Het begon allemaal net na het mid dageten. In de speelzaal van de school werden mevr. Fondse en haai man (directeur van De Regenboog) en kinderen op een stoel gezet. De jubilaris kreeg van haar leerlingen zelf gemaakte bloemen. Onder orgelbegeleiding van meester C.L. van Dis zongen de kinderen vervol gens hun juffrouw toe. Als beloning werden ze getracteerd op gebak dat met het nodige kliederwerk werd verorberd. En toen was het toneel stuk aan de beurt. Lang hadden de kinderen geoefend op deze uitvoering en in het geheim, want de juf wist nergens van. Juf frouw Scheffelaar vertelde het ver haal en de kinderen beeldden het uit. Het ging over het jongetje Kalle bij wie er thuis alleen maar ruzie werd gemaakt. De huiskabouter vertelt hem op een dag dat hij de geluks bloem moet gaan zoeken die op de zonneberg groeit. Het jongetje ver trekt en bereikt na allerlei avonturen de slang echter in een ravijn en de jongen kan ongestoord naar huis terugkeren. Daar wordt iedereen vrolijk en gelukkig. Mevr. Fondse genoot zichtbaar van de acteerpres taties van de kinderen. "Dit is een enorme verrassing voor me.. Ik weet niet wanneer jullie dit geoefend heb ben, want ik heb er niets van gemerkt", zei ze tegen haar leerlin gen. Verder kreeg de juf nog een plakboek. Alle kinderen vulden daarin een pagina met hun eigen pasfoto en plaatjes van bloemen. De wensen die erbij geschreven waren, varieerden van 'Ik hoop dat u nog lang juf bij ons blijft' tot 'Dat u nog maar lang mag zingen'. Tot slot kre gen de kinderen nog een zakje chips. Mevr. Fondse begon op 23-jarige leeftijd in het onderwijs. Na de mulo deed ze eerst kantoorwerk in Brui- nisse, maar dat bleek toch niet de ware baan te zijn. "Ik dacht: Als ik hier hoger op wil, zal ik cursussen moeten volgen. En daar had ik geen zin in. Via een kennis hoorde ik dat er een tekort aan leerkrachten op de lagere scholen was. Daarom besloot ik om naar de kweekschool in Mid delburg te gaan. Van die opleiding heb ik erg genoten", vertelt mevr. Fondse. "Daar was ik wel één van de oudsten, want de meeste leerlingen gingen direct na de mulo naar de kweekschool. Dus die waren een jaar of zestien." Nadat ze afgestu deerd was, werkte mevr. Fondse twee jaar op een basisschool in Brui- nisse. In 1962 kreeg ze een betrek king op De Regenboog in Tholen. Daar werkte ook haar man, Jan Fondse (toen nog als gewoon onder wijzer). Mevr. Fondse werkte tot 1965 bij De Regenboog. Daarna stopte ze negen jaar en kwam in 1974 weer terug. "Toen was er weer zo'n gebrek aan mensen en het bestuur vond dat ik degene was die dat op kon lossen. Dus dat heb ik gedaan", zegt de jubilaris En tot op heden werkt ze nog steeds op De Regen boog. Ze gaf les aan alle klassen, behalve groep 6. Maar door de werkzaamheden in haar gezin wilde ze geen volledige baan meer. "Op dat moment kwam net de taakver lichting. Ze hebben me toen gevraagd of ik dat dan niet wilde doen. En dat wilde ik wel", vertelt mevr. Fondse. Inmiddels is haar lestaak teruggebracht tot zes uren per week voor groep 5. Tussendoor (van 1975 tot 1985) werkte ze - eveneens als taak verlichter - op de School met de Bijbel in Sint-Anna- land. De twee vakken die mevr. Fondse het liefste geeft, zijn biologie en muziek. Het eerste komt tot uiting in de schooltuin. Leerlingen kunnen hier zelf op hun eigen stukje grond groenten en bloemen laten groeien. "Zo maak je veel meer duidelijk dan wanneer het bij een theoretisch ver haal blijft. Ik breng de dingen graag in de praktijk", zegt de jubilaris. Muziek is voor haar zowel een leuk als een moeilijk vak. "Moeilijker dan bijvoorbeeld leesles. De orde speelt daarbij een rol en je moet zoiets over weten te brengen op de kinderen. Laat zo'n dertig kinderen maar eens zuiver zingen. Dat is niet gemakkelijk. Maar ik heb er wel plezier in en nu we een methode gebruiken, gaat het allemaal wat gestructureerder. Ze krijgen van allerlei muziek te horen. Klassieke muziek, maar ze hebben onlangs ook een liedje van Toon Hermans geleerd." ZIE VERDER PAG. 9 Bijvoorbeeld over alcohol-of auto gordelcampagnes of over de actie 'wij gaan weer naar school'. Het gaat in totaal om 25 gegalvaniseerde bor den. De afdeling Tholen van Veilig Verkeer Nederland (WN) is blij met deze permanente hulpmiddelen, waar al jaren voor is geijverd. Tot nu toe werden er steeds affiches gebruikt op hardboard platen die tij delijk aan lantaarnpalen werden bevestigd. Deze week zullen verte genwoordigers van VVN en de gemeente bekijken waar de borden moeten komen. Punt is dat ze goed zichtbaar moeten zijn voor automo bilisten. Nog niet zeker is of ze aan lantaarnpalen bevestigd worden of aan aparte palen (die voor verkeers borden zijn gebruikt). In de kleine dorpen zullen steeds twee afficheborden worden ge plaatst, in de grotere woonkernen komen er meer. Het is de bedoeling dat de affiches bij de in- en uitgang van de plaats komen te hangen. Met de aanschaf is ongeveer 2500 gul den gemoeid. De verlichtingsactie van VVN trok zaterdag zo'n 30 auto mobilisten naar garage De Jonge te Poortvliet. Volgens J. van Ouden aarde van VVN viel de opkomst niet tegen, 's Ochtends was het niet zo druk. 's Middags kwamen de meeste autobestuurders om de verlichting aan een controle te onderwerpen. "Er zijn geen grote gebreken gecon stateerd, maar er zijn altijd wel lam pen die opnieuw afgesteld moeten worden." De afdeling telt momenteel 307 leden en zal samen met de afdelin gen van Schouwen en Duiveland deel gaan uitmaken van de kring Noord-Zeeland. Het district Zeeland van VVN zoekt nog naar een kringvoorzitter die de contacten tussen de afdelingen en het district wil verzorgen. In Zeeuws-Vlaanderen bestaat al enige jaren zo'n kring, op de Bevelanden en Walcheren wordt momenteel ook aan deze herindeling gewerkt. Om te beginnen organiseert de stichting Uit op Tholen een Zeeuw se avond in het Holland Huis te Scherpenisse. Er worden films ver toond van de Thoolse cineast Wim Cornelisse. De 8-millimeterfilms gaan over een schaatswedstrijd op de Vest in Tholen uit 1938, een bejaardenreis (eveneens in de jaren '30), een overzicht van de inundatie van het eiland Tholen in 1944 en het feest ter gelegenheid van de herope ning van de Thoolse brug na de tweede wereldoorlog. Mevr. J. Meerman-Ottevanger voorziet de films ter plaatse van commentaar. De Zeeuwse zanger/gitarist Piet Brakman treedt voor het voetlicht met zijn programma 'Gescheiden afval'. Brakman is niet alleen streek- zanger, maar verwoordt ook actuele onderwerpen haarscherp. De avond begint om kwart over acht. Een kwartier eerder, om acht uur, begint er een Zeeuwse avond in Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder. Daar treedt een andere bekende Bevelandse troubadour op: Engel Reinhoudt. Hij wisselt ernstige en humoristi sche teksten in vlot tempo af, waar bij het nostalgische aspect een grote rol speelt. Hij begeleidt zichzelf bij zijn liedjes op gitaar en praat ze aan elkaar in Bevelands dialect. Verder is ook het mondharmonica-ensem ble The Multicats te horen, met daarin onder anderen J.A.A. Winter berg uit Anna Jacobapolder. Op veel plaatsen, zelfs in de Verenigde Sta ten, gaf dit gezelschap al optredens. Eveneens om acht uur treedt in dorpshuis 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet de cabaretgroep Zeeuws Plat op. Deze groep bestaat uit Rien de Jon ge en zijn muzikale begeleider Rinus de Keizer. De Jonge - bijge naamd Jilles de Puut - treedt al meer dan veertig jaar op, zowel binnen als buiten Zeeland. Zeeuws Plat zorgt voor een avond vol liedjes en confe rences in het Zeeuwse dialect. '"t ze f k Leerlingen onthullen nieuw naambord Schelde College Verkeersremmers Weststraat ook in Bierensstraat Sint- Annaland bepleit Praat over Gods Woord als gelegenheid zich voordoet, zegt zakenman Den Hertog bij RMU Dijkgraaf vindt afscheid De Korte al een beetje afscheid van het waterschap Tholen Calvijncollege en Kraal boos op krant Ontspannen musiceren trekt weer minder deelnemers naar play-in Ten Anker zoekt nog afvoerkanaal voor plastic Campinghouders boos op VVD over hogere toeristenbelasting Visser Clarinda Rijnberg komt puntje tekort voor brons Voorhoedespelers WHS missen opnieuw stootkracht DE DAPPERSTE IS NIET HIJ DIE NOOIT VREEST, MAAR HU DIE DE VREES HEEFT OVERWONNEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Woensdag 15 november a.s. wordt er in de protestantse kerken op Tho len en St. Philipsland dankdag voor gewas en arbeid gevierd. De scho len, winkels, banken en het gemeen tehuis zijn dan gesloten. Dhr. M. Moerland moest zich giste renmiddag rond één uur onder dok tersbehandeling stellen nadat in zijn woning aan de Bierensstraat te St. Annaland brand was ontstaan. Zijn haar en wenkbrauwen werden aan getast nadat hij een keukenbrand probeerde te bedwingen. Het vuur ontstond toen de alleenwonende man in slaap was gevallen terwijl er een pan met vlees op het gasstel stond. Buurvrouw Elly den Engels man ontdekte de rook, liet een ande re buurvrouw 06-11 bellen en bracht Moerland, die weer terug wilde in zijn woning, in veiligheid. De vrij willige brandweer had het vuur met een hoge drukstraal op de pan en de afzuigkap direct onder controle. Naast de directe schade in de keu ken, was er in de hele woning - ook op de bovenverdieping - veel roet en rookschade. Er waren ook fietsen bij met lampjes die op batterijen branden. En een leerling droeg een lamp aan zijn lin kerarm, zoals wielrenners dat in het donker plegen te doen. Hier en daar ontbrak een pedaalreflector maar bij de meeste fietsen van de zestig leer lingen uit de drie brugklassen van de vestiging Sint-Maartensdijk van het Scheldecollege was de verlichting in orde. Dinsdagmiddag kregen deze leerlin gen een gele felicitatiekaart van wethouder J. van der Jagt en maken ze kans op een prijs als ze de vragen op deze kaart goed beantwoorden. Met tweewielers als hoofdprijzen, voorzien van uitstekende verlichting natuurlijk. In de lessen techniek en handvaar digheid besteedden de leerlingen van de brugklassen de afgelopen weken aandacht aan de verlichting van hun fiets. Als onderdeel van de landelijke campagne 'Fiets als een vorst, fiets verlicht' van de fietsers bond ENFB, bedoeld om het hoge aantal verkeersslachtoffers onder fietsers te verminderen. In de lessen van J. Bolier en B. te Kulve was voor de campagne ruim te ingelast. De hele school heeft weet van de actie want overal han gen gele stickers en een paar grote affiches op plaatsen waar veel scho lieren samenkomen. Volgens docent Bolier waren de problemen aan de verlichting niet groot. "Er ontbrak nog wel eens een trapperreflector, er was eens een lampje kapot, er zat eens een schroefje los, of de electriciteit werd niet naar het achterlicht gevoerd." De leerlingen zochten zelf naar het eventuele euvel aan de verlichting. Kwamen ze er niet uit dan riepen ze de hulp van de leerkracht in. Bij de eerste controle na reparatie werd ook een gele kaart verstrekt wanneer de verlichting niet deugde. Daarop werd aangekruist welk onderdeel verbetering behoefde. De eindcontrole werd uitgevoerd door Bolier, samen met fietsenma ker J. van Houdt. Ook vertegen woordigers van Veilig Verkeer Nederland en wethouder J. van der Jagt hielden een oogje in het zeil. Van Houdt was na afloop mild in zijn oordeel. "Het viel mij mee. Er ontbrak wel eens een trapperreflec tor, maar je moet het positief bekij ken. Bij de fietsen van de kinderen die bij mij in de zaak komen, deugd vijftig procent niet." H. de Wit van VVN is wat strenger. "Het is voor verbetering vatbaar, zegt hij, "er mankeert toch hier en daar nog wat aan. Maar daar is wel wat aan te doen." Het is de bedoeling dat volgend jaar niet alleen de brugklassers de ver lichting van hun fietsen aan een kri tisch onderzoek onderwerpen, maar ook de andere klassen. Op dit ogen blik bereiden de docenten een werk plan voor om 'het verkeer' een vaste plek te geven in de lessen van het Scheldecollege in de smalstad. De gemeente Tholen verleent vanaf maart 1996 financiële steun aan dit project dat verkeerseducatie voort gezet onderwijs wordt genoemd. Gedacht wordt om aandacht te besteden aan de gevaarlijke punten die in de route voorkomen die de leerlingen van huis naar school en terug afleggen. Aandacht ook voor de verlichting van de fiets en een controle van alle fietsonderdelen. Ook wordt bekeken of een bromfietscursus tot de moge lijkheden behoort (deze zal dan ove rigens buiten de lesuren worden gegeven). De verlichting van de fiets van deze leerlinge uit de eerste klas wordt bekeken door J. Bolier gehurktmet naast hem H. de Wit van Veilig Verkeer Nederland (VVN), ambtenaar C. van de Sanden, A.J. Quist van WN, directeur A. Meloen en wethouder J. van der Jagt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1