Clarinda Rijnberg komt puntje tekort Op de Slikken van den Dortsman Glazen wand bij uitbreiding kantoor stichting Beter Wonen Straf voor moord op Chinezen blijft zo Werkstraf na fraude met een uitkering Zeeland groeit licht Oorlogsherinneringen uit Stavenisse Van Haaften wint veldrit Zes judoka's van C JET in de prijzen r Turnwedstrijd voor dames in Wellevaete Donderdag 9 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 17 Thoolse vissers net buiten prijzen De Thoolse deelnemers aan het wereldkampioenschap kustvissen in Portugal zijn net buiten de prijzen gevallen. Zowel bij de dames als de heren klasseerden de nationa le teams zich als vierde. Bij de damesploeg gaf het gewicht de doorslag, want het aantal klassementspunten was gelijk aan dat van de nummer drie. Individueel kwam Clarinda Rijnberg uit Oud-Vossemeer net één punt tekort voor het brons. Haar moeder Truus Rijnberg werd 25e en bij de heren klasseerde Remi Lindhout uit Sint- Maartensdijk zich als elfde. l Wielrennen P. Weijers kampioen bij De Bidon Te klein Hoge golven Gymnastiek Het is stil langs de boorden van de Oosterschelde tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Aan de horizon schuiven schepen als vage schaduwen onhoorbaar van de Witte Tonne Vlije naar het Kanaal door Zuid-Beveland en omgekeerd. Maar het wemelt van leven op de Slikken van den Dortsman. Grote groepen scholeksters drommen samen op de platen die steeds kleiner worden door het opkomende water. Om zich te wassen klappen ze met hun vleugels in de ondiepe plasjes. iMngs de waterlijn scharrelen, nau welijks zichtbaar, strandlopertjes driftig heen en weer en het ró, ró, ró- geluid duidt op de aanwezigheid van rotganzen. door A.J. Smits AJ. Smits uit Stavenisse was 11 jaar toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Het maakte een diepe indruk op hem. Achttien jaarna de bevrij ding stelde hij zijn herinneringen aan die tijd op schrift. Als feuilleton zijn ze de komende weken in deze krant te lezen. De uitbreiding van het kantoor van de stichting Beter Wonen aan de Haven te Sint-Maartensdijk nadert zijn voltooiing. In het nieuwe gedeelte op de bestaande werk plaats komt een archiefkamer, een kamer voor de direc teur en een kamer voor zijn secretaresse. Bij verhuizing "De verschillen waren niet groot, want de nummer één had negen klassementspunten minder dan ik", vertelt Lindhout, die enkele weken geleden nog tweede werd op het Nederlands kampioenschap. De vierde plek in Portugal stemde de Nederlandse delegatie tot tevreden heid. "We misten de geluksfactor. Als er veel vis zit, kan Nederland vooraan staan. Maar komt het, zoals nu, op ieder visje aan, dan hebben we de pech dat we geen grote vissen vangen." Het gewicht was bepalend Z2* Duivenrubriek Kampioenschap De Reisduif SclMrpe- nisse. HOK. vitesse: J. Moerland 1A. Hage 2; P. Potappel 3. Mid fond: J J. Bolier 1H. Krijger 2; M. Potappel 3. Dag fond: J. Moerland I; A. Moerland 2; L. Kwak de Koolaard 3. Nacht fond: J. Moerland 1; P. Potappel 2; A. Moerland 3. Jong: H. Krijger 1D. Menheere 2; J. op den Brouw 3. Natoer: P. Potappel I; A. Moerland 2; D. Menheere 3. Generaal: J. Moerland I; J.J. Bolier 2; A. Moerland 3. DUIF. vitesse: J. Moerland 1; A. Hage 2; H. Krijger 3. Mid fond: J.J. Bolier 12; H. Krijger 3. Dag fond: J. Moerland 12; L. Kwak de Koolaard 3. Nacht fond: J. Moerland 12; D. Uijl 3. Jong: J.J. Bolier 1; J. op den Brouw 2; H. Krijger 3. Natoer: P. Potappel 1L. Kwak de Kool aard 2; A. Moerland 3. Piet Weijers werd zaterdagavond gehul digd als beste coureur van wielertoerclub De Bidon uit Sint-Maartensdijk. Weijers voerde samen met Wim van Gorsel, Johan Bijl en Corrie van Zetten-de Groen het klassement aan, maar in de precisietijdrit sloeg Weijers toe. De leden genoten op de slotavond van een koud buffet en de diverse prijzen werden uitgereikt. Verder was er een verloting om de kosten te drukken. Arie Bijl had een plakboek gemaakt met foto's en kranteknipsels van de afgelopen negen tien jaar. Eindklassement: I Piet Weijers 3046 km; 2 Wim van Gorsel 3046 km; 3 Johan Bijl 3046 km; 4 Corrie van Zetten 3046 km; 5 Merien Goedegebuure 2994 km; 6 Kees Eikelenboom 2677 km; 7 Arie Bijl 2605 km; 8 Koos v.d. Hoek 2510 km; 9 Marden Bogert 1986 km; 10 Rien Vos hol 1931 km; 11 Marco Knuist 1690 km; 12 Adrie v.d. Ree 1447 km; 13 Kees Bogaerts 524 km; 14 Jos Guiljam 508 km; 15 Jaap Geuze 228 km; 16 Marco Kwaak 223 km; 17 Annemiek Slootweg 191 km; 18 Cees de Jonge 117 km. Johan Bijl voerde de meeste demarrages uit (77) en kreeg ook de meeste lekke ban den (4). In de precisietijdrit was de eind stand: 1 Adrie v.d. Ree 2 seconden te langzaam; 2 Piet Weijers 6 sec. te lang zaam; 3 Rien Voshol 12 sec. te snel; 4 Arie Bijl 22 sec. te langzaam; 5 Wim van Gorsel 23 sec. te langzaam; 6 Marden Bogert 28 sec. te langzaam; 7 Kees Eike lenboom 36 sec. te langzaam; 8 Johan Bijl 49 sec. te snel; 9 Rien Goedegebuure 1.37 min. te langzaam; 10 Corrie van Zetten 2.22 min. te langzaam. De tijdrit over twaalf kilometer werd gewonnen door Arie Bijl met 39,09 km per uur, gevolgd door Johan Bijl met 38,86 km/u en Kees Bogaerts met 35,7 km/u. Arjan van Haaften uit Stavenisse heeft in Wemeldinge bij de junioren de tweede wedstrijd in de Zeeuwse veldritcompeti- tie gewonnen. De wielrenner gebruikt de veldritten om in de wintermaanden zijn conditie op peil te houden. Volgend sei zoen stapt de junior over naar de neo- amateurs. Naast veldritwedstrijden wor den er in Wemeldinge ook ATB (all-ter rain bike) koersen georganiseerd, waar voor de deelname bijzonder groot is en waar ook diverse wegrenners aan het vertrek komen. Ook toerclub Tandje Bij uit Sint-Maar tensdijk is in deze tak van sport actief. Mary Coehorst neemt aan verschillende tochten deel en heeft ook Kees v.d. Ber ge en Henry Potappel warm gemaakt voor deze sport. De drie Tandje Bij leden namen samen met de zoon van Mary Coehorst onlangs deel aan tochten in Essen en Roosendaal. In de komende wintermaanden zullen zij aan het vertrek komen bij verschillende ATB-tochten. De afstand van de tochten ligt rond de veertig kilometer. De ritten voeren door veld, bos en over stukjes verharde weg, waarbij vaak verschillende moeilijk begaanbare paden en hellingen in het parcours zijn opgenomen. Naast de deelnemers aan de ATB-toch ten is er nog een groep van vijf leden van Tandje Bij die iedere zaterdagmiddag een rit van ongeveer 70 kilometer rijdt. Deze tellen mee voor het totaal-kilome terklassement, dat als volgt luidt: 1Kees v.d. Berge (4719 km), 2. Jan v.d. Reest (4294), 3. René Hoek (3852 km), 4. Arjaan den Braber (3847 km), 5. Mas Andriesse (3613 km), 6. Henry Potappel (3117 km), 7. Marty den Haan (2765 km) en 8. Leen v.d. Berge (2388 km). voor de uitslag. "De vis die er zat, was kleiner dan de organisatie had verwacht." Lindhout won de eerste wedstrijd met zeven vissen, ving er de tweede dag twee, de derde één en de laatste wedstrijd negen. Zowel de dames als de heren visten vanaf een groot zandstrand langs de Atlantische Oceaan, bij Troja (op een schiereiland ten zuiden van Lis sabon). De temperatuur was aange naam, maar de branding sterk, de golven hoog (variërend van twee tot elf meter) en er dreef veel groen in liet water. "De zuiging van het water was zodanig, dat mijn hengelsteun er door kromgetrokken werd." Het herenteam was veertien dagen in Portugal, om zich met proefvissen goed voor te bereiden. Uiteindelijk werden de mannen vierde, na Duits land, Brazilië en Frankrijk. Er deden 13 landen mee. In de laatste wedstrijd verspeelde Clarinda Rijnberg haar tweede plaats in de eindrangschikking. De Vossemeerse ving negen vissen, maar achteraf bleken ze te klein om voor de prijzen in aanmerking te komen. Clarinda tuimelde naar de vierde plek, op een punt achterstand van de nummer drie. Die laatste dag verliep toch al chaotisch. Wegens de hoge golven werd het parcours ver plaatst naar een baai. Het transport daarheen verliep niet vlekkeloos en ook het aas (kokerwormen, sardines en diverse soorten zagers) was niet in orde. Tot drie keer toe werd de wedstrijd afgeblazen omdat in de verschillende vakken niet iedereen meteen had kunnen beginnen. "De derde keer had ik net zes vissen op tien minuten tijd gevangen, maar die moest ik inleveren", vertelt Truus Rijnberg. Uiteindelijk viel de vangst tegen, waardoor Nederland in pun ten gelijk met Kroatië eindigde. Met minder gewicht was de kans op een medaille verkeken. "Niettemin was het een hele belevenis; een mooie, maar zware week", vindt mevrouw Rijnberg. Ook op de eerste dag werd de wed strijd, na anderhalf uur, afgeblazen. Oorzaak was het vele vuil dat zich rond de draden vastzette, 's Avonds moesten de dames opnieuw in actie komen en hoewel er weinig vis zat, klasseerde Nederland zich als vijfde (er deden zeven landen mee). De tweede wedstrijd was het haast onmogelijk om te vissen door het vele groen, de sterke stroom en de hoge golven. Er werd nauwelijks gevangen, ver telt mevrouw Rijnberg. "Maar Cla rinda had het geluk dat ze als enige in haar vak vis had." In de derde wedstrijd vingen alle Nederlandse dames vis en daardoor stegen ze naar de tweede plek. Maar op de laatste dag viel het team terug. Fien Lindhout uit Sint-Maartensdijk, die als reserve mee ging, kwam tijdens de wedstrijden niet in actie. Onder de 325 deelnemers aan een toer nooi in het Belgische Wuustwezel waren zaterdag ook acht Tholenaren, allen lid van CJET uit Scherpenisse. Van hen vie len er zes in de prijzen. Ilonka van Vos sen uit Stavenisse werd eerste en haar dorpsgenoot Angela van Vossen tweede. Robin en Martijn Vroegop uit Sint- Maartensdijk, Melanie Zandbergen uit Scherpenisse en Perry Severijnen uit Lepelstraat behaalden een derde prijs. Met een vierde plek vielen Erwin van Hulsel uit Sint-Maartensdijk en Demian Vermunt uit Stavenisse net buiten de prijzen. Op 18 november doen leden van CJET mee aan een toernooi in Heerle. S*_ Zaterdag organiseren gymvereniging WIK uit Sint-Annaland en de regio Zee land van de KNGB een turnwedstrijd voor dames. De wedstrijden worden gehouden in sportzaal De Wellevaete te Sint-Annaland en beginnen om half twee. Er doen acht verenigingen aan mee en in totaal zijn er 90 deelnemers. Er zijn vier verschillende categorieën van gemakkelijk (Dl) tot moeilijk (D4). De dames komen tegen elkaar uit op de dis ciplines: brug, lange mat, evenwichts- balk en ringzwaaien. In de moeilijkste categorie laten de dames een ritmische of vrije oefening zien. Om kwart over vijf volgt tenslotte de prijsuitreiking. Van de Thoolse verenigingen doen Olympia en TVT uit Tholen, WIK uit Sint-Annaland en SHF uit Scherpenisse V- 1 De opdrachtgever voor de moord op twee Chinezen, die in de Hiksekreek bij Oud-Vossemeer werden gevon den, houdt zijn straf van 8 jaar gevan genisstraf. Het gerechtshof in Den Haag bevestigde daarmee de uit spraak van de Middelburgse recht bank in januari. Toen werd de 27- jarige Y.Y. als opdrachtgever aange merkt voor twee Hagenaars, die in augustus 1990 de 40-jarige N. Cheung uit Hong Kong en de 43-jari- ge C. Koh uit Singapore tijdens een autorit uit de randstad naar België doodschoten. De auto werd bestuurd door Y. De lichamen van de twee mannen werden in de Hiksekreek bij Oud-Vossemeer gelegd en door twee Vossemeerse jongens bij het vissen ontdekt. De dubbele afrekening in de drugswereld kwam pas na vier jaar voor de rechter. Y. was in 1992 tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens drugstransporten. Wegens die uitspraak, kon de Middelburgse rechtbank in januari maar 8 in plaats van 20 jaar celstraf opleggen. Veertig uur dienstverlening en - als stok achter de deur - twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Die straf gaf de Middelburgse poli tierechter aan een 28-jarige St. Phi- lipslanderdie van 21 juni 1993 tot 15 november 1994 inkomen had uit een baan, terwijl hij een uitkering ontving volgens de werkeloosheidswet. Eerst gaf hij die inkomsten helemaal niet op, later voor een deel. De bedrijfs vereniging vorderde de 12.000 gul den bruto na ontdekking van de frau de van de St. Philipslander terug. De rechter betrok dat mede in de straf maat, want van zijn inkomen van 1400 gulden moet hij elke maand 300 gulden aan het GAK terugbetalen. De officier van justitie had vier weken onvoorwaardelijke celstraf geëist. Zeeland is in de eerste zes maanden van dit jaar gegroeid met 971 inwo ners ofwel een kwart procent. Er was een geboorteoverschot van 437 en een vestigingsoverschot van 169. Op 1 juli woonden er 181.481 man nen en 185.898 vrouwen in onze provincie. De aanhoudende groei van de bevolking in Zeeland is wat positiever dan in de laatste provin ciale bevolkingsprognose (1993) is verondersteld. In het rijtje van sterkste groeiers komt de gemeente Tholen (+166) op de derde plaats, na Goes (+238) en Borsele (+224). Tholen kende zowel een geboorte- als een vestigings overschot. Dit laatste dankzij een sterke vestiging van mensen uit west-Brabant. Samen met Zuid- Beveland en Schouwen-Duiveland is Tholen de regio die al meerdere jaren een grote groei kent. Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen groeiden in de eerste helft van dit jaar nauwe lijks. Gemeenten die hun inwonertal terug zagen lopen, zijn Domburg, Hontenisse, Temeuzen, Valkenisse en Vlissingen. De uitbreiding is hoofdzakelijk het gevolg van de verandering in het bestuur van de woningstichting. Het algemeen bestuur maakte plaats voor een raad van toezicht en de bevoegdheden van directeur J. Kloet werden uitgebreid. Behalve dat kampte de woningstichting met gebrek aan ruimte voor het uitdijen de archief. Het ontwerp voor de uitbreiding is van architect J. Weertman uit Goes die ook het gebouw indertijd ont wierp. Het kantoor werd in 1988 in gebruik genomen. Toen al werd rekening gehouden met het vergro ten van de huisvesting van de woningstichting. Kleinbouw uit Sint-Philipsland voert het werk uit, dat ongeveer twee ton kost. De werkzaamheden betreffen overi gens niet alleen de bovenverdieping. Ook aan de werkplaats wordt een en ander vertimmerd. De nieuwe kamers aan de westkant van het gebouw krijgen een markante gebo gen glazen wand die vanaf De Wal goed zichtbaar is. Het nieuwe stuk dak steekt als het ware uit en zorgt ervoor dat de wand 's middag uit het zonlicht blijft. De ruimten die vrijkomen krijgen gedeeltelijk een andere functie. Zo zal de kamer van de directeur gebruikt worden door de accoun tants en dienst gaan doen als extra spreekkamer. Het kantoor geeft onderdak aan zes tien personeelsleden. Daarnaast heeft de woningcorporatie vier man in de buitendienst. Eind januari moet de uitbreiding gereed zijn. Zo ging de oorlog voort. En hoe langer ze duurde, hoe zwaarder de druk van de bezetting werd. Jongens moesten in de Arbeidsdienst; naar Duitsland om onder dwang te werken voor onze vijand. We waren een voer hooi aan het lossen, 's middags rond vier uur. Er ont stond een ongewone beweging op de Stoofdijk. Burgemeester Willem Hans- sens reed naar 'achter de Stoove'. Wat later ook dokter Bernhardi, spoedig gevolgd door L. Potappel en Joh. Slager. We hoorden al gauw vertellen wat er te doen was. Jacob, een zoon van Johannes Hage, was een week geleden vertrokken naar Duitsland; ik meen samen met Bram Smits Qzn. en Jan Suurland Jzn. Ze moesten naar Kiel. Nu was er bericht gekomen dat Jacob Hage overleden was. Ik geloof aan difterie. Heel het dorp stond als versla gen. Hoe aangrijpend was het afscheid geweest van de jongens die wegge zonden werden. Een afscheid voor het leven. Want naar de mensen meen den, was er geen hoop op terugkeer. Uit dat land dat opengereten werd door de bombardementen, verteerd door de honger en vertrapt door een onmen selijke dictatuur, zou niemand terugkeren. Wie zei dat? Bijna iedereen bij ons in het dorp. Verslagen, dof, lijdelijk, zonder moed, zonder vaderlands liefde. Nee, geen waardige nazaten van de roemruchte strijders voor God, koning en vaderland. Genoeg! Ik beschuldig niet, constateer dit slechts even. Duitsland wint op alle fronten. Deze leus kon men in de dagbladen en op aanplakborden lezen. Wie zeiden dit het hardst na? De NSB'ers. Mensen midden onder ons, zonen en broeders van ons eigen ras. Ze zeiden, te strij den voor volk en vaderland, 't Is maar hoe je het ziet. Alweer, ik beschuldig hier niet; dat wil de strekking van dit verhaal niet zijn. Ik zie ze in mijn brein over de Stoofdijk komen. Van Sint-Annaland, daar waren er zo veel. Met krantjes; hun lijf- en propagandablad kwamen ze colporteren. We liepen er als jongens met een hele horde achteraan. We liepen ze hinderlijk voor de voeten en de grootste 'helden' riepen dan weinig loffelijke woorden en namen aan hun adres. De grote mensen vonden het mooi en moedigden dit aan. Maar het ging niet lang mooi. Er kwamen een paar lui met ze mee in zwarte NSB-uniformen. Die traden tegen 'ordeverstoorders' hardhandig op. Stavenisse telde niet veel NSB'ers. Er werden nog wel wat mensen als Duitsgezind betiteld, maar hun namen zal ik hier niet noemen. Dan was ook Willem Hanssens, ik meen in 1941, burgemeester geworden als opvolger van zijn vader. Jammer voor deze man. Hij had er beter aan gedaan dit ambt pas na de bevrijding te aanvaarden. Mogelijk was hij dan langer onze burgemeester geweest. Het was een aardige vent, die een woord voor je over had. Het werd almaar moeilijker op alle gebied. De voornaamste levensbehoeften werden schaars of waren helemaal niet meer te krijgen. Ik denk aan petro leum, dat was zo'n onmisbaar spul. De meeste mensen gebruikten het om hun huizen te verlichten. En voor 'peteroliestellen' om eten op te koken. Flessen gas, ik weet niet of ik die toen ooit weieens gezien had, ze waren er gewoonweg niet. Alleen bij Gebraad zag je van die lange zware gascilinders om autogenisch te lassen. Toen dan de petroleum schaars werd, lieten de meeste of bijna alle mensen elektriciteit aanleggen. Dat gebeurde ook bij ons. Ik meen dat ik al verteld heb, dat we het wel in de schuur hadden; krachtstroom althans. Wat vonden we dat mooi, zoveel licht als zo'n gloei- draadlampje gaf. En toch was het maar erg primitief. Drie lichtpuntjes, dat was alles: 'in uus, de gank en in 't achteruus'. De oude peterolielampen dien den als lampekap; dat deed iedereen. De olielamp met werk en glas werd er uitgenomen en aan een snoer kwam er een lamp in te hangen. Dat was alles. Stofzuigers, strijkijzers en kookplaatjes hadden alleen de 'grote lui' nog maar. Die hadden al langer elektriciteit. Trouwens, dat soort instrumenten was nu niet te krijgen ook. In de schuur deden we het, zolang er nog wat petroleum te krijgen was, nog met een stallantaarn. En soms met een kaars- lantaarn, die was weer te koop. (Wordt vervojgd) a.u.b. tijdig een adreswijziging sturen aan: Eendrachtbode, Postbus 5,4697 ZG St. Annaland of aan uw bezorger.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 17