Grindweg in een nieuw jasje Praat over Gods Woord als gelegenheid zich voordoet Omroep Zeeland wil regionale televisie Zuidplantsoen één richting Grote opkomst op eerste thema-avond Sportduikers scheiden van de vissers In Tholen daling van werkloosheid Zakenman W.A. den Hertog in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet: Geld provincie voor sociaal medisch team Zekatel biedt meer diensten via de kabel Omroep Zeeland reclame verder zonder kranten Burger betaalt tientje extra SGP Flakkee liever Zeeuws dan Rotterdams Inspecties van zorginstellingen Zuid-Nederland samengevoegd Donderdag 9 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Evangelie en beroep. Voor zakenman en pastoraal werker W.A. den Hertog uit Dirksland (onder andere initiatiefne mer van de hammenfabriek Herra in Tholen), zijn die twee zaken niet te scheiden. Het evangelie geeft hem richting, stippelt een lijn uit en verschaft hem duidelijk heid in het omgaan met anderen, in de zakenwereld maar ook daarbuiten. Talenten Omroep Zeeland wil zich gaan storten op de regionale televisie. Voorzitster mevr. N. Ginjaar-Maas bood onlangs het ondernemingsplan hiervoor aan gedeputeer de G.L.M.C. de Kok van medische zaken aan. Overigens zullen de kosten voor een flink deel gedragen moeten worden door de bezitters van een radio of tv. Reclamegelden spelen voorlopig vrijwel geen rol. Financiering Verschraling nieuwsaanbod Personeel Reformatorische Maatschappelijke Unie Zo'n 35 belangstellenden bezochten donderdag de eerste openbare thema-avond van de Reformatorische Maat schappelijk Unie (RMU) in 't Ouwe Raed'uus te Poort vliet. Voorzitter M. Kot van de RMU-afdelingscommis- sie Tholen en Sint-Philipsland toonde zich zeer verheugd over de grote opkomst. Wegenwacht Het reconstrueren van de verbinding van de Wattstraat met de Grindweg was het laatste karwei dat de gemeentewerkers nog restte. Het wegdek van de Grindweg is deels weer voorzien van een glanzend, zwart jasje. Zo'n dertig meter van de Grind weg in Tholen is onlangs voorzien van een nieuw jasje. Vorige week dinsdag en woensdag werden er eerst nog wat repara ties aan de ondergrond verricht. Gaten en scheuren werden uitge- freesd en voorzien van een nieuwe laag. Dit om te voorkomen dat de scheuren in het nieuwe asfalt terugkomen. Donderdag werd de nieuwe laag opgebracht en vrij dag was het karwei geklaard, op het aanbrengen van de markerin gen na. Snel gepiept dus, maar het zorgde wel voor de nodige opstop pingen. De Grindweg, de belangrijkste uitvalsweg van Tholen, bleef gedurende de werkzaamheden weliswaar berijdbaar, maar slechts via één baan. Het verkeer werd via stoplichten geregeld. Dat zorgde, vooral tijdens spitsuren, voor de nodige rijen wachtende automobilisten. Het verkeer werd al zoveel moge lijk omgeleid via de Postweg. Ook garage Bal aan de Wattstraat ondervond nadelige gevolgen van de reconstructie. Drie dagen lang zag men weinig auto's aan de pomp verschijnen. De Wattstraat komt uit op de Grindweg en was door de werk zaamheden vrijwel alleen bereik baar via de Edisonweg. Dat gold overigens voor het hele industrie terrein aan de Grindweg. Vrijdag legden gemeentewerkers de laat ste hand aan de reconstructie; de verbinding met de Wattstraat werd weer hersteld. Dat zei hij donderdagavond in 't Ouwe Raed'uus te Poortvliet op een bijeenkomst van de Reformatori sche Maatschappelijke Unie afde ling Tholen en Sint-Philipsland. Den Hertog is al dertig jaar zaken man maar de laatste jaren houdt hij zich ook bezig met evangelisatie in Nederlandse gevangenissen en in Noord-Siberië. Toch wil Den Her tog zich geen evangelist noemen maar 'praktiserend christen'. Vooral zijn ervaringen tijdens de bezoeken aan gevangenen kwamen na de pau ze uitvoerig ter sprake en leidde een beetje af van het thema. Volgens Den Hertog kan de Bijbel alleen een richtsnoer zijn als men er naar wil luisteren en men het evan gelie gebruikt als een spiegel waarin men zijn fouten en zonden herkent. "Evangelie en beroep zijn niet van elkaar los te maken. Als je ze scheidt, dan word je goddeloos. De gouden draad van God is niet te scheiden." Volgens Den Hertog hebben werk gevers en werknemers die het Woord van God belijden een taak: zij zullen zich af moeten vragen of ze voor hun geloof willen en durven uitkomen. Als werkgever kan hij niet 'de hele dag door het bedrijf lopen prediken'. Maar wel als er een geschikt moment voor is. En dat was ook de boodschap van Den Hertog aan de aanwezigen: om over Gods Woord te spreken wanneer de gele genheid zich voordoet. Het is dan wel handig als er een bijbel in de buurt is. Die gelegenheden doen zich overal voor en vaak onverwacht, zo bleek uit zijn relaas en uit een aantal voor beelden uit de zaal. Zo ontving Den Hertog een zakenre latie uit Jordanië die christen bleek te zijn en voor wie hij een bijbel in de Arabische taal in huis had. Zc sprak hij ook een rooms-katholiek die zijn kind naar een protestantse school deed omdat daar nog bijbel verhalen worden verteld. "Zelf had die man geen bijbel in huis. Met een eenvoudige vertelbijbel was hij heel blij." De stichting Thuiszorg en Alge meen Maatschappelijk Werk Noord- Zeeland (waaronder ook Tholen valt) krijgt van de provincie ruim 3600 gulden subsidie voor de inzet van sociaal medische teams in de jeugdhulpverlening. Dit geld is bedoeld voor de periode van augus tus tot en met december dit jaar. Op jaarbasis bedraagt de subsidie bijna 8800 gulden (een kwart van de wer kelijke kosten). Volgens de spreker mogen werkne mers weten dat de werkgever chris ten is, 'zeker op kritieke momenten.' Zo vertelde iemand in de zaal dat er zich ook een moment voordeed om over het geloof te praten, toen een werkgever het affiche tegen het vloeken in zijn bedrijf had opgehan gen. Volgens de zakenman bestaan er wel degelijk 'geoorloofde en niet geoorloofde' beroepen. "Drugs ver kopen is geen beroep. Een winkelier die tabak verkoopt wel. Maar hoe ver gaan we met de verkoop van alcohol?," zo prikkelde hij de onge veer 35 aanwezigen. "En wat doen we na drukke onderhandelingen in het zaken doen? Zijn we wel door drenkt van de gedachte dat we het voor de eer van God doen? Of den ken we er alleen aan hoe we rijker kunnen worden, of hoe we meer kunnen verdienen?" Den Hertog verwees in zijn verhan deling in dit verband naar Matthéüs 25 (vers 24 en 25) waarin onder meer gesproken wordt over de 'grote verdrukking' en over 'de gelijkenis van de talenten'. De heer geeft voordat hij voor een tijdje weggaat, aan een slaaf vijf talenten (een bepaald geldbedrag), aan een andere slaaf twee en aan de derde één. De eerste twee verdubbe len het bedrag, de laatste stopt het in de grond en doet er niets mee. De heer prijst bij zijn terugkomst dege nen die met zijn talenten gewoekerd hebben en verdrijft de slaaf die geen actie ondernam. Den Hertog: "Zo zal het ook met ons gaan. We worden afgerekend op onze inzet." Den Hertog onderschreef de doel stelling van de RMU maar wees er ook op dat het praktisch erg moeilijk zal zijn om aan de 'hand van de Bij bel' te handelen. "Velen die rijk wor den vallen in verzoeking. Geldgie righeid is de wortel van alle kwaad." Dat heeft hij ook ervaren in de gesprekken met langgestraften -die tien tot vijftien jaar hebben gekre gen-. "Steeds zie je de vuiligheid van de satan door de geldgierig heid." De gevangenen willen vol gens hem duidelijk horen welke weg er niet naar de verdoemenis leidt." Den Hertog bezoekt wekelijks een gevangenis en is momenteel bezig om in alle gevangenissen bijbels te brengen die in vijftien talen zijn ver taald. "En het is een atheïstische bibliothe caris die ons daarbij helpt. Mooi is dat hè." Den Hertog benadrukte enkele malen dat hij zijn werk 'altijd in afhankelijkheid' verricht en riep de aanwezigen op om 'met vrijmoedig heid uit te komen voor de heere'. "Als u siddert, u zal vrede oogsten." De Zeeuwse kabelmaatschappij Zekatel gaat deelnemen in een onderneming die een groot aantal nieuwe kabeldiensten voor het Nederlandse taalgebied wil ontwik kelen. Ook de kabelexploitanten Eneco (Rotterdam/Dordrecht), Delf land (Zoetermeer) en De Alkmaarse Kabel doen mee en verwacht wordt dat nog meer bedrijven zich zullen aansluiten. De exploitanten ontwik kelen de diensten samen met Reiss Media en ISPA en vestigen daartoe een gezamenlijke onderneming in Rotterdam. Er zullen programma's samengesteld worden met entertain ment, nieuws, informatie, educatie en transacties. Het gaat om een investering van 50 miljoen gulden. De onderneming biedt 66 mensen werk, daarnaast komen er bij de kabelbedrijven totaal 180 banen bij. In het derde kwartaal van 1996 beginnen de kabelbedrijven met de doorgifte van themapakketten, pay- per-view en drie kanalen betaaltele visie. Ook een zogenaamd etnisch pakket en mini-pay worden dan aan geboden. Naast de doorgifte van de signalen verzorgen de kabelbedrij ven ook de abonnementenwerving, het plaatsen en beheren van de digi tale decoders die nodig zijn, en de incasso van de nota's van de abon nees. Sommige van de kanalen die nu al via de kabel worden doorgegeven, zullen in de nieuwe pakketten terecht gaan komen. Daardoor blijft dan een basispakket over dat kleiner is dan de abonnee nu gewend is. De reclamemaatschappij van omroep Zeeland wordt per 1 januari ontbonden omdat de vier uitgevers van de dag- en nieuwsbladen en de stichting omroep Zeeland niet meer samen verder gaan. Destijds was dat wettelijk verplicht omdat kabinet en parlement beducht waren voor scha de aan de informatievoorziening. Per 31 december valt die wettelijke basis echter en door de gewijzigde mediawetgeving wordt de verplichte samenwerking niet verlengd. Regio nale omroep en uitgevers kunnen wel vrijwillig verder gaan, maar dan zouden de kranten bijvoorbeeld de advertentiewerving voor de omroep moeten overnemen en dat willen ze niet. Omroep Zeeland gaat per 1 januari zelfstandig de exploitatie van de reclame voortzetten. De ven nootschap onder firma die samen met de kranten was gevormd, wordt geliquideerd. Talens Palet. Dit jaar wordt voor de derde keer het Talens Palet uitge reikt, een prijs voor amateurschil ders van 18 jaar en ouder. Er is een regionale wedstrijd en de winnaars gaan door naar de landelijke jure ring. Het thema van de wedstrijd is een citaat uit een verhaal van Tim Krabbé. Amateurschilders die min der dan twee jaar schilderen kunnen zich aanmelden via het Oosterschel- decollege tel. 0113-231170. De investeringen die nodig zijn voor het opstarten van een regionaal tele visiestation bedragen volgens een berekening van Omroep Zeeland 4.185.000 gulden. Jaarlijks zullen de exploitatiekosten van regionale tv neerkomen op bijna 4,3 miljoen. Het interprovinciaal overleg (IPO) is in principe voor regionale televi sie en denkt dat daarvoor een opslag op de omroepbijdrage van zes gul den per jaar gerechtvaardigd is. Dit bedrag is geënt op het systeem zoals het in Groningen, Drenthe en Over ijssel werkt. Daar worden momen teel al regionale televisie-uitzendin gen verzorgd. Gedeputeerde staten wijzen het IPO er echter op dat Zee land te weinig inwoners heeft om met zes gulden opslag uit te komen. Omroep Zeeland denkt zelf meer in de richting van een tientje. Dat komt dan bovenop het tientje dat momen teel al geheven wordt voor de onkosten van de radio-afdeling van Omroep Zeeland. Maar met de extra heffing betaalt de Zeeuwse burger volgens het ondernemingsplan 'slechts' 28 procent van de kosten van het model waarin de regionale tv uiteindelijk terecht moet komen. De rest (3,6 miljoen) wordt uit de algemene omroepmiddelen gehaald. Overigens heeft de NOS zich bereid verklaard de exploitatie van negen regionale tv-zenders in de eerste twee jaar helemaal te financieren. Er is ook gekeken naar de mogelijkheid om gelden uit reclame binnen te krijgen. Maar volgens Omroep Zee land zullen in de eerste jaren de kos ten van de werving van adverteer ders groter zijn dan de baten. En ook in de toekomst zullen de winsten marginaal zijn door de hoge kosten voor het produceren van tv-spots en wegens de relatief kleine markt. Het lijkt erop dat de komst van regionale tv in Zeeland vrijwel zeker is. Gedeputeerde staten heb ben al laten weten positief te staan tegenover het plan. Ook de staten commissie welzijn keurde het idee goed. Het rijk werkt mee door het maximum (een tientje) voor de pro vinciale opslag los te laten. Daar door kan het provinciebestuur in principe naar behoefte geld heffen op de omroepbijdrage. Gedeputeer de staten hebben wel gezegd dat de provincie geen directe financiële bemoeienis met de regionale tv-zen- der wil. Momenteel levert de opslag op de omroepbijdrage 1,4 miljoen op voor Omroep Zeeland. De programmering van de eerste uitzendingen ziet er nogal sober uit. Het gaat om een kwartier NOS-jour- naal, tien minuten regionaal jour naal, vijf minuten cultuur, twee minuten regionaal weerbericht, acht minuten gesprek van de dag, even eens acht minuten speciale reporta ges en twee minuten agendatips. Verder wordt er ook enkele minuten reclame uitgezonden. Omroep Zee land noemt regionale televisie wen selijk omdat landelijk 'de verpak king meer aandacht krijgt dan de inhoud'. De Zeeuwse omroep meent dat 'goed geïnformeerde en mondige burgers in de regio ook nationaal en internationaal betrokken burgers zijn'. Daarnaast zou het verdwijnen van zelfstandig geredigeerde, regio nale dagbladen leiden tot 'een ver schraling van de pluriformiteit van het streekgebonden nieuwsaanbod'. Landelijk wordt er weinig aandacht aan Zeeland besteed, vindt omroep Zeeland. Volgens de omroep is het grootste deel van het volk geïnteresseerd in regionale televisie. Daarvoor wor den onderzoeken aangedragen onder luisteraars van Omroep Zeeland, Radio Oost en Omroep Limburg. Een enquête in Brabant wees uit dat tweederde van de Brabanders behoefte heeft aan een eigen tv-sta- tion. Van hen is ruim 82 procent bereid daar vijf gulden per jaar voor te betalen. Overigens is er naar de behoefte van regionale televisie in Zeeland nog geen specifiek onder zoek gedaan. Het is de vraag of de Zeeuwse burger er een tientje voor over heeft, naast het tientje dat hij al betaalt voor de Omroep Zeeland. Bij de overhandiging van het onderne mingsplan zei gedeputeerde De Kok dat wat hem betreft de opslag lager uit zal vallen. Als er over heel Nederland vier gulden bijkomt, is dat genoeg. Zeeland (met relatief weinig inwoners) zou dan wel meer geld per inwoner moeten krijgen. Voor het opzetten van een Zeeuws televisiestation zou het gebouw van Omroep Zeeland te Oost-Souburg moeten worden uitgebreid. Verder wil men er 25 'gekwalificeerde' mensen te werk stellen: twaalf redacteuren, verslaggevers en pre sentatoren, evenveel technici, een systeembeheerder en twee mensen voor de receptie en administratie. In Zeeuws-Vlaanderen moeten een vaste redacteur en cameraman wor den gehuisvest. Voor de techniek moeten ondermeer drie camera's voor het buitenwerk, drie studiocamera's, drie montage machines, geluidsvoorzieningen, een lichtplan voor de studio, een regiepost, een uitzendstraat en drie reportage-auto's worden aange schaft. Poortvliet krijgt een straat met éénrichtingsverkeer. In de plan nen van de provincie om de ver keersoverlast op de Stoofstraat aan te pakken, is het idee opgeno men om het stukje Zuidplantsoen waaraan de bushalte ligt in één richting voor het verkeer te slui ten. Dit straatje kan dan alleen nog vanaf de provinciale weg wor den ingereden en niet meer vanuit de Zuidstraat. Op de plek waar de Zuidstraat op de provinciale weg aansluit, is een plateau gedacht. Ook in de richting Scherpenisse, aan het begin van de bebouwde kom, komt zo'n plateau. Ze liggen 15 cm hoger dan de straat. De obstakels, identiek aan die in Oud-Vossemeer bij Onder de Molen, moeten wat doen aan de hoge snelheden waarmee het auto verkeer hier dagelijks passeert. Die snelheden én de trillingen als gevolg daarvan zijn een voortdu rende bron van ergernist voor de mensen die aan de weg wonen. Metingen hebben uitgewezen dat hier per etmaal 6000 tot 7000 voertuigen (waarvan zo'n 10% vrachtverkeer) passeren. De helft daarvan houdt zich niet aan de toegestane maximum snelheid. In Oud-Vossemeer zijn als proef ook enkele versmallingen aange bracht met daarin een verhoging (een zogenaamd verkeerskussen). Als deze blijken te voldoen, zullen ze in een latere fase ook in Poort vliet worden aangebracht. De ver smallingen zijn gepland bij de woningen Zuidplantsoen 2, Stoof straat 7 en Stoofstraat 15. Bij die tweede fase hoort ook een mid dengeleider. Deze begint bij de parkeerplaats van café Tolrust en loopt tot de woning Stoofstraat 60. Zowel aan het einde van de Stoof straat als op de Lageweg zal de grens van de bebouwde kom van Poortvliet extra accent krijgen. Op de avond sprak zakenman en pastoraal werker W.A. den Hertog uit Dirksland over evangelie en beroep. De RMU probeert met der gelijke avonden meer bekendheid te geven aan haar doelstellingen om zo meer leden te werven. De afdeling Tholen en Sint-Philipsland telt bijna honderd leden. De RMU is een lan delijke belangenorganisatie waarin werkgevers en werknemers zich verenigen en die op reformatorische grondslag vorm geeft aan het oplos sen van conflicten binnen een bedrijf of instelling. De unie was provinciaal georganiseerd, maar sinds vorig jaar is deze structuur gewijzigd en zijn er afdelingen in het leven geroepen. De RMU-afdeling kent geen bestuur (zoals de afdelingen van het FNV en CNV) maar een commissie. Toch heeft de commissie wel functies ver deeld zoals die ook in een bestuur verdeeld worden. Zo is Kot voorzit ter, A. Duine secretaris, M. Aar- noudse penningmeester en C. Reits- ma 'bestuurslid'. De RMU (die twaalf jaar bestaat) onderscheidt zich van de traditione le vakbonden door zowel werkge vers, zelfstandigen en werknemers binnen haar gelederen op te nemen. Ook op andere punten volgt de unie een andere koers: ze wijst staking als pressiemiddel af en probeert via overleg tot een oplossing te komen. Verder probeert ze volgens Kot de belangen van werkgevers, zelfstan digen en werknemers uit te dragen 'in een wereld die niet meer volgens Gods Woord wordt geleid'. Zo vormt het verplicht werken op zon dag een punt waartegen de RMU een dam op wil werpen. Dat geldt ook voor de sollicitatieplicht van een vrouw van een echtpaar waar van de man werkloos is. Ook wil de RMU bemiddelen in ziekenhuizen waar verzoeken voor abortus wor den behandeld. Kot: "We zullen elkaar echt nodig hebben. Er zal steeds minder met onze godsdiensti ge principes rekening gehouden worden." Kot somde een aantal taken van de organisatie op, zoals bezinning, ledenwerving en het bevorderen van onderlinge contacten door middel van bedrijfsexcursies. De unie ver gelijkt zich met de dienstverlening voor automobilisten, zo bleek uit de tekst aan het spreekgestoelte: 'RMU, uw wegenwacht, word lid voordat u pech hebt'. De voorzitter vergeleek de huidige samenleving, 'waarin normloosheid heerst en alles kan en mag', met de maatschappij waaraan in Lucas 17 (vers 20-37 aan) wordt herinnerd wanneer de Farizeeërs vragen wan neer het Koninkrijk Gods wordt gevestigd. (Noach gaat in de ark waarna de zondvloed komt en Lot vertrekt uit Sodom waarna de stad vergaat). Volgens Kot zullen christenen steeds meer naar de 'rand van de samenleving' worden gedrukt. "De duivel is listig. Hij weet ook dat de jeugd de toekomst heeft; met drugs, vrije sex en housemuziek wordt de jeugd voorbereid om zich te laten meevoeren naar het mystieke. Hoe staat u in deze samenleving?" zo hield hij zijn gehoor voor, "belang rijker nog; hoe gaat u uit het leven?" De problemen die zich afgelopen zomer tussen sportduikers en vissers in de Oosterschelde voordeden, kunnen alleen worden opgelost door beide groepen te scheiden. Tot die conclusie komt de begeleidingscom missie voor de duiksport in Zeeland. Een meerderheid adviseert om bij Strijenham duiken niet langer toe te staan. Vernielen van vistuig en wegnemen van kreeften waren de problemen waarvoor de kreeftenvisser bij Strij enham zich geplaatst zag. Omdat de man eerder al vrijwiliig een deel van zijn visvak bij de Bergsediepsluis afstond voor de duiksport, vindt de meerderheid van de commissie het niet redelijk dat hij nog meer gebied zou kwijtraken. De minderheid wil hier blijven duiken, maar in dat geval voorziet de waterpolitie een voortzetting van de problemen. Voor de kreeftenvisvakken op ande re plaatsen, ondermeer bij Stavenis- se, wordt een gemengd gebruik geadviseerd. Dat wil zeggen dat dui ken er toegestaan zou moeten wor den buiten het visseizoen (van 1 april tot 15 juli). Nachtduiken zou slechts toegestaan moeten worden op aangewezen plaatsen (ondermeer bij Gorishoek/Tuttelhoek en Oester- dam/Veerweg). Verder is een zone ring ingesteld, waarbij een buffer van 50 meter in acht wordt genomen tussen vis- en duikgebieden. De commissie heeft ook geadviseerd, om nadrukkelijk gebieden aan te wijzen waar wél gedoken mag wor den. Dit komt voor iedereen de dui delijkheid ten goede. Over de voorgestelde zonering wor den twee hoorzittingen gehouden. Na de jaarwisseling zullen gedepu teerde staten een defintief standpunt bepalen. Als er een stadsprovincie Rotterdam komt, moet Goeree-Overflakkee gezien de ligging en aard van de bevolking bij Zeeland worden gevoegd. Dat schrijven de SGP- fracties van de vier gemeenteraden op het eiland in een brief aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken. Komt de provincie Rotter dam er niet, dan willen de SGP'ers Flakkee bij Zuid-Holland laten. Voorwaarde bij een provinciale her indeling is wèl, dat die de gemeen ten geen geld kost. De SGP schrijft, dit standpunt van meet af aan in de verschillende gemeenteraden te hebben ingeno men. De raden als geheel zijn daar entegen allerminst unaniem in hun keus voor Zeeland of Zuid-Holland. In de brief wijzen de SGP-fracties erop, dat ze een groot deel van de bevolking van Goeree-Overflakkee vertegenwoordigen. De werkloosheid in Tholen is in sep tember op alle fronten gedaald ten opzichte van de maand ervoor. Dat blijkt uit de laatste cijfers van het bureau arbeidsvoorziening Zeeland. Zelfs het aantal langdurig werklozen nam licht af tot 261. Er staan in de gemeente Tholen 591 mensen zon der werk ingeschreven op het arbeidsbureau. Daarvan komen er 65 van Sint-Philipsland. Er zijn 254 vrouwen op zoek naar een baan. Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar, daalde de werkloosheid in de gemeente met zo'n 5,4 procent. Daarbij valt op dat het aantal man- nen zonder werk is gedaald met maar liefst 12,5 procent, terwijl het aantal werkloze vrouwen toenam met 3,2 procent. In september daal de overigens de werkloosheid onder vrouwen iets sterker dan bij de man- neh. In de regio Oosterschelde is Tholen het enige gebied waar de werkgelegenheid is toegenomen. De arbeidsbureaus Zierikzee en Goes meldden een toename van de werk loosheid met respectievelijk 11,8 en 7,9 procent. De meeste banen zijn tot nog toe beschikbaar in het onder wijs, de zakelijke dienstverlening, de horeca, de gezondheidszorg en de detailhandel. De minste kans op werk heeft men in de visserij, che mie en grafische industrie. Van de ingeschreven werklozen zoeken de meesten naar werk in de sectoren: personeel algemene dienst, kantoor personeel, handel en metaalindus trie. De colleges van gedeputeerde staten van de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg hebben beslo ten meer te gaan samenwerken op twee gebieden. Ten eerste wordt er samengewerkt met betrekking tot de inspectie van verzorgingshuizen (op Tholen: Ten Anker en De Schutse). De provincies spelen hiermee in op de invoering van de zogenaamde kwaliteitswet zorginstellingen en het voornemen van het rijk om de provinciale inspecties ouderenzorg en het staatstoezicht op de volksge zondheid te laten fuseren. De kwali teitswet stelt regels aan kwaliteit van de zorg en dienstverlening. De provinciale inspecties hebben hier bij een adviserende en controlerende taak. De tehuizen krijgen daarbij de verplichting om een kwaliteitsplan op te stellen. Het inspectieplan bevat een inventarisatie van onderwerpen die belangrijk zijn voor het beoorde len van de kwaliteit van een verzor- gingshuis zoals: beleidsplan, zorgvi- sie en zorgplan, medicijnbeheer, opnamebeleid en fouten- en onge- vallenbeleid. De drie colleges van gedeputeerde staten vinden dat een uniforme controle belangrijk is. Als tweede samenwerkingsproject tussen de drie zuidelijke provincies wordt er een platform voor hoger onderwijs opgericht. Daarmee wil len g.s. de hoeveelheid kennis in de drie provincies versterken. Het plat form kan drie functies hebben vol gens g.s.: uitwisseling van informa tie over lopende onderzoeken en de toepassingen ervan, uitwisseling van informatie over het beleid van instellingen voor hoger onderwijs en het verstrekken van gegevens over samenwerkingsprojecten met bui tenlandse onderwijsinstellingen. Gedeputeerde staten van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg komen eens per jaar bij elkaar om gezamen lijke belangen onder de loep te nemen. De colleges spraken verder nog over economische groei en bedrijfsverplaatsingen in het grens gebied en de stand van zaken bij het opstellen van een gezamenlijke aan pak van ruimtelijke ontwikkeling in de grensstreek. Kant uit Finland. In het kant- en zijdemuseum Ter Zijde te Wouw is tot 30 december de tentoonstelling 'Kant met het oog op Finland' te zien. Hierin worden klassieke en moderne kantwerken uit de vier gro te kantregio's van Finland tentoon gesteld.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 15