Afscheid De Korte al beetje afscheid waterschap Tholen Onze Top 10 van deze week. "5% Ontspannen musiceren op play-in O 69 0 6.98 1.79 O 2.49 1.99 o 1.29 1.99 4.69 0 1.89 0 2.49 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Houd de moed maar in Waterschap kiest tussen O O Riagg weg uit Magnolia Thoolse muzikanten bijten zich vast in pittige stukken Scheidende secretaris ridder in de orde van Oranje-Nassau Gedenkboek Topper vari deze week: 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Hebt U nieuws? Kernbezoeken van b. en w. volgend jaar Minder jeugd bij Haltbureau, meer schade Donderdag 9 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 "Jo de Korte past niet in Zeeuwse Eilanden." Met die uit spraak wilde de waarnemend Thools dijkgraaf J.L. van Gorsel vrijdagmiddag niets afdoen aan het nieuwe fusie waterschap. Wél wilde hij ermee zeggen, dat de vertrek kende secretaris van het waterschap Tholen in een klein schalige organisatie thuis hoort. Na veertig jaar in over heidsdienst gaat J.D. de Korte in de vut. De 58-jarige Scherpenissenaar werd bij zijn afscheid benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. Scharnier Sociaal bewogen Vaderlijk Traditie Harmonie Hydrauliekslangen Handelsonderneming Van Beers Techniek B.V. 7h(£& Gaat u maar rustig slapen. Wij verhuizen uw meubelen als eieren. flakkee verhuizingen b.v. "Het sociale aspect is erg belangrijk. En het op een gezel lige en ontspannen manier bezig zijn met harmonie- en fanfaremuziek." Dirigent René Hendrickx van OVM is enthousiast over de tweede play-in die hij meemaakt. In De Vossenkuil te Oud-Vossemeer repeteren 49 muzikan ten zaterdag fanatiek. Pittig Concert Secretaris De Korte - hier met zijn vrouw - is na een loopbaan van 36 jaar bij het waterschap Tholen benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Korte, die 'ontzaglijk blij en zeer trots' was met de onderscheiding, kreeg het lintje niet alleen voor zijn ambtelijke loopbaan. Ook maat schappelijk was en is deze aan Tho len verknochte man - zoals meerde re sprekers hem typeerden - erg betrokken. In de politiek als raadslid voor de CHU (gedurende ruim vijf jaar, vanaf de gemeentelijke herin deling in 1971) en gedurende twee jaar als bestuurslid van de CDA- afdeling. Op kerkelijk terrein bij de hervormde gemeente Rehoboth te Sint-Maartensdijk: 51/2 jaar diaken in de allereerste kerkeraad (vanaf 1966) en ruim tien jaar ouderling. Op dit moment is hij nog penning meester van de vereniging Schrift en Belijdenis van Rehoboth. Ook was De Korte tien jaar secundis-lid van de regionale commissie voor het opzicht in de Nederlandse Hervorm de Kerk. Zijn verdere bestuurlijke functies hangen samen met volks huisvesting, onderwijs en ouderen zorg. Hij was 2V2 jaar algemeen bestuurslid van de woningcorporatie Beter Wonen, is op dit moment nog algemeen bestuurslid van de school voor speciaal onderwijs De Veste in Tholen en van de stichting Welzijn voor ouderen. "De talenten die u gegeven zijn, hebt u benut en daar door ook in uw vrije tijd het nodige betekend voor de gemeenschap", zei burgemeester H.A. van der Munnik, die de onderscheiding uitreikte. De uit Tholen afkomstige De Korte werkte vanaf maart 1959 bijna vijf jaar bij het nieuw gevormde water schap Tholen. Na een jaar bij het waterschap Neder-Betuwe keerde hij terug naar zijn geboortestreek. Bij het waterschap klom hij op, werd in 1976 griffier/ontvanger. Sinds vorig jaar kreeg deze functie, als gevolg van de nieuwe water schapswet, de naam secretaris. De Korte begon ir 1953 als kantoorbe diende bij, de Boerenleenbank in Tholen, maar verruilde die functie na ruim twee jaar voor provinciale waterstaat in Tholen. "Als je zowat heel je werkzame leven in dit gebied doorbrengt, krijg je er een onver breekbare band mee", aldus de bur gemeester, die De Korte een betrouwbaar en goed ambtenaar noemde. Ook betitelde Van der Munnik de vertrekkende secretaris als het scharnier tussen bestuur en ambte naren, tussen waterschap en ingeze tenen. "Dat moet je willen, want je moet veel slikken." Ongetwijfeld zal de griffier weieens een besluit van het bestuur onjuist hebben gevonden en de neiging hebben gevoeld om zelf het heft in handen te nemen. "Maar u hebt dat, gelukkig, nooit gedaan. Want dat had tot explosies kunnen leiden en daar houden we in De Korte laat het waterschap nog niet helemaal los. Hij blijft voorzitter van de begeleidings commissie die dr. J.L. Kool- Blokland uit Middelburg bijstaat bij het schrijven van een gedenk boek over het waterschap Tho len. Dit boek van 140 pagina's, waarin de periode 1959-1995 beschreven wordt, verschijnt in het voorjaar. Voor de presentatie zal de 'oude' algemene vergade ring van hoofdingelanden van het dan inmiddels opgeheven waterschap nog één keer bij elkaar worden geroepen. Tholen niet van. Hier houden we van degelijk en hard werken", zei de burgemeester. De contacten die hij met de waterschapsambtenaar had, noemde hij nuttig, plezierig en opbouwend. En De Korte werd door hem omschreven als deskundig, betrouwbaar, trouw en vriendelijk. Dijkgraaf Van Gorsel noemde de Scherpenissenaar een sociaal bewo gen man, iemand die zich maar moeilijk over onrecht en tegensla gen kan heenzetten. Als raadslid - Van Gorsel zat toen naast De Korte, maar was van een andere partij - leerde hij hem kennen als vasthou dend en fel. "Ik heb je leren kennen en waarderen in het dagelijks bestuur; ik wist wat ik aan je had." Het afscheid van De Korte is vol gens Van Gorsel ook al een beetje een afscheid van het waterschap Tholen: hij kwam er werken bij de oprichting en vertrekt bij de opheffing ervan. "Samen met Toon Bolier ben je nog de enige die er vanaf het begin werkt." De Korte maakte achtereenvolgens de dijkgraven H. van Gorsel en I.C. Hage mee, en sinds ruim een half jaar J.L. van Gorsel als waarnemer. Deze feliciteerde De Korte omdat hij in de vut gaat: "Jij past niet in Zeeuwse Eilanden, hoewel dat een goede organisatie is. Maar bij jou hoort een kleinschalige organisatie, waarin iedereen iedereen kent, en iedereen ook zo bij de secretaris bin nenloopt." De betrouwbaarheid - en ook de lengte - van de notulen die De Korte maakte kwamen aan de orde, evenals diens wat behoudende instelling. "Je hechtte aan goede din gen." Het bureau van De Korte, ook al 36 jaar in gebruik, was voor de gele genheid naar Haestinge gebracht om als decor te dienen op het versierde podium. Op het bureau stonden een schrijfmachine en een computer. Dit laatste apparaat gebruikte de ver trekkende secretaris maar zelden. Van Gorsel was blij De Korte de tra ditionele waterschapstegel te kun nen overhandigen, en bood verder het zeventiende eeuwse boek Cro- nyck van Smallegange aan. Voor mevrouw De Korte was er een boe ket. De Korte koos vrijwillig voor ver vroegd uittreden, wat interim-dijk graaf drs. H. Eversdijk van Zeeuwse Eilanden zei erg te waarderen. "U had een plaats in de nieuwe organi satie kunnen claimen, maar koos ervoor om een jongere een kans te geven. Zo maakte u dus plaats voor Jan Dees (het Thoolse hoofd techni sche dienst - red.) en met hem zijn we gelukkig." Eversdijk bedankte De Korte voor diens inzet tijdens het fusieproces en ging in op een aantal eigenschappen die hij hem toedicht te: betrouwbaar, beschikbaar, des kundig, onkreukbaar, bescheiden en stijlvol. "Ik denk niet dat u weieens in spijkerbroek op kantoor kwam", zei Eversdijk over dat laatste. Hij haalde ook de Zeeuwse dichter/staatsman Jacob Cats nog aan en bood een 'waterschapsglas' aan. De Korte had een vaderlijke stijl van leiding geven, vond hoofd techni sche dienst J.A. Dees, die namens het personeel sprak. "Je wilde het iedereen naar de zin maken, onkreukbaar zijn, je hechtte aan nor men en waarden, trad in de organi satie corrigerend op en was zeer attent naar zowel personeel als bestuur." Dees haalde een aantal gevleugelde uitspraken van de ver trekkende secretaris aan en onthield de zaal evenmin enkele anekdotes. Ook Dees' eerste ervaring toen hij op Tholen aantrad, passeerde de revue. "Ik weet dat je persoonlijk hebt geleden onder de soms minder goede bestuurlijke verhoudingen binnen ons waterschap in de laatste jaren. Ook had je moeite met de 'no nonsense' mentaliteit die steeds meer ingang vond." Sprekend namens de kring van diensthoofden Zeeland zei Dees, dat met De Korte een karakteristieke generatie van leidinggevenden bin nen de waterschapswereld ver dwijnt. "Maar er verdwijnt ook een stukje traditie, een bepaalde stijl." De Korte hechtte aan een goede sfeer en goede verhoudingen, aldus Dees. Namens de personeelsvereniging hielden Jaap Snoep en Corry Aar- noudse een tweespraak in dialect. Daarbij kwamen de verhouding met het personeel, de kleding, de koningsgezindheid en de hoffelijk heid van De Korte aan de orde. Ook werd op zijn naam ingegaan. En de cadeaus werden overhandigd: een 'fototoestel, een schilderij en het Woordenboek der Zeeuwse dialec ten. In zijn dankwoord noemde De Kor te het enerzijds moeilijk om afscheid te nemen van zijn werk en collega's. Maar anderzijds kijkt hij terug op een mooie loopbaan. "Ik heb slechts mijn plicht gedaan bij het uitvoeren van de mij opgedragen taken en daarbij de normen en waar den gehanteerd die mijn ouders me hebben bijgebracht en waarvoor ik hen nog steeds dankbaar ben." Hij blikte terug naar zijn begintijd bij het waterschap Tholen, ontstaan uit een fusie van 24 afzonderlijke waterschappen. "Er was grote weer stand tegen, maar achteraf is deze fusie een wijs besluit van provincia le staten gebleken." Ook de komst van Zeeuwse Eilanden is volgens De Korte een goede zaak, die zich verder een voorstander toonde van de nieuwe leest waarop het water schap vorig jaar werd geschoeid. Op alle perikelen rondom het basisplan watervoorziening ging hij niet in. "Maar de tegenstanders van het ver dichtingenplan hebben een pracht kans laten liggen." In het werk en de verhouding met bestuurders dient, aldus De Korte, harmonie voorop te staan. Waarne mend dijkgraaf Van Gorsel noemde hij een integer en tactvol bestuurder, die bij Zeeuwse Eilanden een goede bestuurlijke toekomst wacht. Overi gens riep de scheidende secretaris de beide Thoolse gezworenen in het fusiewaterschap op, aandacht te hebben voor de relatie tussen bestuur en bestuurde. Zijn laatste opmerking was voor de medewer kers in het Polderhuis: "Zonder jul lie had ik dit niet geklaard!" De heer en mevrouw De Korte wer-| den voor de bijeenkomst in Haestin ge thuis afgehaald met een room kleurige Opel Olympia van begin jaren zestig. Na alle toespraken maakten velen van de gelegenheid gebruik om de laatste griffier - dat woord past veel beter bij De Korte dan secretaris, aldus Eversdijk - van het waterschap Tholen de hand te drukken. Het waterschap Zeeuwse Eilanden staat vanavord voor de ingrijpende beslissing over de afvalwaterbehan deling in de toekomst. Haalt Delta Nutsbedrijven de grote bedrijfskren- ten uit de pap en houdt het water- 1 J schap de particulieren over? "Het is LVV00 RWSOÊll kiezen uit tvee kwaden", zegt M.A. van Beek, ioofdingelandc voor het op. "Deltan zal zich op de grote ver- bedrijfsgetouwd uit St. Annaland. vuilers oriënteren, zodat Tholen bij- "Wanneer Deltan de waterzuivering voorbeeld - ook wat afstand betreft - voor de aster- en mosselbedrijven op het waterschap aangewezen in Yersek: gaat verzorgen, betekent blijft. Het draagvlak zal daarvoor dat een ferse verhoging van de zui- minder worden, dus de kosten veringslaSen voor de inwoners: 4 hoger." gulden pa" vervuilingseenheid(v.e.). De desbetreffende bedrijven in Yer- Geven we bedrijven een reductie, seke hopen een flinke besparing te dan blijt de schade beperkt tot 1 kunnen bereiken, wanneer Deltan gulden neer per v.e." hun afvalwater gaat zuiveren. Ver- Volgens Van Beek gaat het principe schil in tarieven kan het waterschap 'de vervuiler betaalt' dan niet meer niet aanbrengen. Dat is in strijd met Spruiten, net 450 gram Schouderkarbonade, 500 gram JkTS' 3.75, kilo <m® Appelsientje met vruchtvlees, pak 0.75 liter 0.25 liter extra inhoud NÜ Uit de bedieningsafdeling: Rauwe boerenham, 100 gram - mm OlAllinson volkorenbrood, heel -265 Uit de diepvries: CU Rode kool met appeltjes, pak 450 gram l&èr Hero Jam, classica 320 gram, melange of royal, alle soorten, pot 340 gram Nü CflEngelse Thee melange, duopak, 80 zakjes a 4 gram Venco Voldrop, diverse smaken, zak 250 gram Lenor wasverzachter, diverse geuren, navulpak 500 ml Nü Nieuwe oogst: Hollandse appelen, QQ diverse soorten, kilo Nü ww Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 november a.s. 'Zolang de voorraad strekt. Advertentie I.M. Onze redactie staat voor U klaar. Bel 0166-652752 Ook per fax 0166-653318 kunt U berichten doorgeven. Postadres: Postbus 5, 4697 ZG St. Annaland is Mevr. P.A.S. Knbista B*^*»«hnUb Slabbecoornweg 38, 4691 RZ Tholen tel. 0166-603497 Ook op zaterdagochtend geopend van 8.00-12.00 uur HERKENDE Middelharnis Hellevoetsluis Zierikzee Oud-Beijerland VERHUIZERS Tel. 0187-482188 Tel. 0181-320016 Tel. 0111-413163 Tel. 0186-613624 Er staan in 1996 nog vier kernbezoe ken op het programma voor het gemeentebestuur. Op deze werkbe zoeken kunnen burgers hun wensen, vragen of aanmerkingen kwijt aan het college van b. en w. en de raads leden. Het laatste kernbezoek voor dit jaar wordt woensdag a.s. gehou den in Sint-Maartensdijk. Op 1 februari is Scherpenisse aan de beurt. De bijeenkomst wordt gehou den in het Holland Huis. Het kern- bezoek aan Oud-Vossemeer vindt plaats op 14 maart in De Vossenkuil en op 2 mei doet het gemeentebe stuur Stavenisse aan met een bijeen komst in De Stove. Tenslotte wordt er op 13 juni in Tholen een kernbe zoek gehouden in gemeenschaps centrum Meulvliet. Alle kernbezoe ken beginnen om half acht. Het bureau Goes van het regionaal instituut voor ambulante geestelijke gezondheidszorg (Riagg) Zeeland is verhuisd. Het gebouw Magnolia waarin het Riagg voorheen huisde, is verkocht aan het nieuwe water schap De Zeeuwse Eilanden. Daar om zijn de vier onderdelen van het instituut uitgeweken naar andere plaatsen. De afdeling aanmelding, controle, consultatie en kortdurende behandeling (ASK) is nu gevestigd aan het Stationspark en heeft als telefoonnummer 01100-72111. De volwassenenzorg (sociale psychia trie en psychotherapie) is in hetzelf de gebouw gehuisvest en heeft als telefoonnummer 01100-72110. De jeugdzorg heeft een pand aan de Van de Spiegelstraat betrokken en is bereikbaar onder telefoonnummer 01100-20122. Aan de Oostmolen weg zit de Ouderenzorg van het Riagg en die heeft als nummer 01100-37712. In Tholen is het Riagg gevestigd in de Brugstraat en bereikbaar op telefoonnummer 01660-3997. Koekjes Maurits. De koekjesactie van de scholengemeenschap Prins Maurits te Sommelsdijk, waarop ook Thoolse leerlingen zitten, heeft 12.000 gulden opgeleverd. Hiermee worden een aantal geadopteerde kinderen in de Derde Wereld onder houden. Advertentie I.M. Het project met het Halt-bureau is definitief ingevoerd. Voortaan kun nen jongeren van 12 tot en met 17 jaar die overtredingen of misdrijven met een baldadig karakter hebben begaan, via een alternatieve straf (èn vergoeding van de schade) aan een strafblad ontkomen. Het bureau Halt zetelt voor het Oosterscheldebekken in Goes. Vorig jaar werden er 148 jongeren door de politie aangemeld bij Halt. Daar kwamen rond de jaar wisseling nog eens 58 jeugdigen bij wegens het illegaal afsteken van vuurwerk. In 1993 werden er nog 171 gevallen aangemeld plus 112 vuurwerkfanaten. Dat blijkt uit het jaarverslag van het Halt-bureau Oosterscheldebekken. Het aantal overtreders mag dan wel gedaald zijn, maar de schade die ze aanricht ten was aanzienlijk groter 20.311 gulden, tegenover 13.613 gulden in '93. Vooral vernielingen, brand stichting, diefstal en joyriding waren grote schadeposten. Nieuw in het rijtje is joyriding (een auto open breken om er een rit mee te maken). Dit kwam vorig jaar negen keer voor en dat leverde 2956 gulden aan schade op. In 8,8 procent van de gevallen, vond de overtreding op Tholen plaats. Er werden in 1994 elf Thoolse jongeren naar Halt verwe zen en één uit Sint-Philipsland. De meeste overtreders zijn tussen de vijftien en zeventien jaar oud en de meesten volgen een opleiding in het voorbereidend en middelbaar beroepsonderwijs, mavo of speciaal onderwijs. Opvallend lager is het aantal jongeren dat werkt of havo of vwo volgt. Negen keer werd een jongere op Tholen of Sint-Philips- land te werk gesteld voor Halt. Vier keer bij de gemeente Tholen, vier keer bij sportaccommodaties op Tholen en één keer voor provinciale of rijkswaterstaat op Sint-Philips- land. de Wet verontreiniging oppervlakte wateren. Wel is een garantie-over eenkomst haalbaar, waarbij bedrij ven het waterschap garanderen, voor een bepaalde periode het afvalwater op een zuiveringsinstallatie lozen. De ondernemingen krijgen dan reductie van het waterschap. "Als rechtvaardiging geldt de beperking van de lasten voor de individuele kleine lozer: de burger", zegt het dagelijks bestuur van het water schap Zeeuwse Eilanden. Slagwerkeren organisatorHans Vroegop met de trombonisten in actie tijdens de play-in van de Thoolse muziekverenigingen. De vijf bij de Thoolse bond van muziekgezelschappen aangesloten verenigingen organiseren de play-in op toerbeurt. De deelnemers vinden het nog steeds leuk, maar wél wor den dat er steeds minder. "Er hadden zich 63 muzikanten aangemeld. Jammer genoeg kregen we diverse afmeldingen", vertelt OVM- bestuurslid Hans Vroegop. Zelf vindt hij het prachtig om deze instuif te organiseren én er aan mee te doen. OVM, dat vorig jaar door omstan digheden van de organisatie moest afzien, zette de elfde editie alsnog op poten. "Het uitzoeken van de muziek is het meeste werk", vertelt Vroegop. Als de aanmeldingen bin nen zijn, is bekend hoe de partijen (instrumenten) bezet zijn en kan geschikte muziek gezocht worden. "Een hele klus, want het gaat om zeven muziekstukken voor vijf korpsen en zo'n dertig verschillende partijen. Dat moet allemaal tijdig hij de mensen zijn." De deelnemers krijgen de muziek een week tevoren in huis. Op de zolder van het dorpshuis, in het jeugdhonk, repeteert zaterdag het klein koper (trompet, bugel) en hout (klarinet, saxofoon en fluit). In de grote zaal is het slagwerk en zwaar koper (bas, trombone, bari ton, hoorn) aan de gang. Hendrickx wordt bijgestaan door Nico Dijkstra, net als hemzelf saxofonist bij de Marinierskapel. De stukken die ze hebben uitgekozen, zijn volgens Hendrickx 'te doen'. Maar de muzi kanten denken daar anders over. Pit tig, is de mening van meerdere aan wezigen. Ze denken dat de moeilijk heidsgraad weieens de oorzaak zou kunnen zijn van de afnemende belangstelling voor de play-in. Het is duidelijk dat de deelnemers al een bepaald niveau moeten hebben. In De Vossenkuil lopen niettemin muzikanten van allerlei leeftijden rond. Aan het einde van de middag komen' ze, puffend na een inspannende dag, in de foyer bij elkaar voor een pau ze. Tussen half tien en vijf uur zijn er twee groepsrepetities gehouden en is drie keer gezamenlijk gerepe teerd. Het resultaat valt Hendrickx niet tegen. "Het is een beetje aftasten, de balans in de diverse orkesten vinden." Het concert 's avonds gaat goed. Uit gevoerd worden Jewish Folksong suite, I will survive, Continental, Apollo 72, Double Dutch en Reflec tions of this time. Van dit laatste werk blijft het derde deel achterwege. Als toegift volgt Excellence. Elna Boon-Leune praat de nummers aan elkaar. In zijn ope ningswoord herdenkt OVM-voorzit- ter A. Hommel de onlangs overle den secretaris M. Quist, die nog heel wat voorbereidend werk voor de play-in verzet heeft. Na afloop zijn er bloemen voor bei de dirigenten - die een spontaan applaus krijgen van de muzikanten - en een aantal andere medewerkers. De publieke belangstelling valt tegen. "Ik denk dat veel mensen zich door het woord 'concert' laten afschrikken", zoekt Hans Vroegop een verklaring. "Toch hoeft dat niet, want er wordt net zo goed populaire muziek gespeeld. En dat de belangstelling voor fanfa remuziek er wél is, bleek enkele weken geleden nog bij onze taptoe." Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11