'Naast mijn gezin, was het waterschap Tholen mijn leven Stijgende lijn in lasten waterschap KERSTPAKKET Menu voor drie rijksdaalders tot de kerstvakantie lekend Griffier J.D. de Korte neant vrijdag na 36 jaar afscheid Voorlichting ouderen over WVG en ABW Restaurant Onder de Linden van Scheldeiollege geopend Donderdag 2 november 1995 EENDRACHTBOIE, DE THOOLSE COURANT Griffier J.D. de Korte gaat staan. Hij knoopt zijn jasje dicht en leest plechtig de verklaring voor van de finan ciële commissie. Als plichtsgetrouw en stijlvol ambte naar kwam de secretaris van het waterschap Tholen mini maal één keer per jaar aan het woord bij de behandeling van de rekening van het voorafgaande jaar door de alge mene vergadering. Maar voortaan zwijgt De Korte hele maal in het waterschap. Vrijdagmiddag neemt hij in Haestinge te St. Maartensdijk afscheid na 40 jaar over heidsdienst. Op 58-jarige leeftijd maakt De Korte gebruik van de vut-regeling. Bezield Spreiding belangen Evacuatieplan Jammer: geen zoet water Voordeliger voor gemeente Nieuwe uitdaging Drempelvrees weg Met hart en ziel Zeeuwse Eilanden investeert miljoenen Vooral de verontreinigingsheffing gaat de inwoners van Tholen in het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden meer kosten. Het bedrag per vervuilingseenheid stijgt volgend jaar van 92 naar 99 gulden. Een gezin wordt aan geslagen voor drie eenheden. Keersluis Stavenisse Afvalwater 244 leerlingen BESTE BRUIOSFOTOGRAAF VOOR HET MOOISTE 1 ipifi 3 .1 SM IQ Roosendaal Voor al wat lekker is Vandaag (donderdag) staat er een heldere tomatensoep op het menu, kipfilet, andijviesalade, rijst met kerriesaus en een sinaasap- pelbavarois als toetje. Elke donderdag tussen twaalf en een is het sehoolrestaurant van het Scheldecollege in Sint-Maartensdijk geopend voor het publiek. "Ik heb er echt geen spijt van dat ik besloten heb om te stoppen", zegt de secretaris in zijn kamer, vlak naast de ingang van het Polderhuis. Er staan al diverse dozen met stukken gereed die met het oud papier mee kunnen. "Ik was nogal bewaarziek, maar nu kan er toch een heleboel weg. Het waterschap blijf ik wel nauwgezet volgen, want ik heb er altijd erg veel belangstelling voor gehad, maar dat kan dan zonder de agenda's van de algemene vergade ringen, e.d. De ontwikkelingen gaan zo snel, dat het echt niet aantrekke lijk is om na de fusie nog in Goes aan een nieuw hoofdstuk te begin nen." Van het kantoorpersoneel is hij - behalve de telefoniste wier con tract 31 december a.s. afloopt - de enige die de overstap naar het water schap Zeeuwse Eilanden niet maakt. Toen hij jong was, zette de uit Tholen afkomstige Jo de Korte nog gretig zijn tanden in het geconcentreerde Thoolse waterschap, per 1 januari 1959 gevormd uit alle kleine water schappen op het eiland. "We waren als kleine club bezield om er wat van te maken. Onder leiding van griffier A.K. Kievit en hoofd technische dienst J.D. Jagt hebben we alles op poten gezet en dat vergde heel wat overwerk." De Korte begon zijn loopbaan bij de dienstkring Tholen van provinciale waterstaat. Hij werk te daar drie jaar in het kantoor aan het Zuid Oudaan bij dhr. De Regt. Bij het gefuseerde waterschap Tholen kreeg de jonge ambtenaar de salarisadmini stratie onder zijn hoede. Eind 1963 vertrok hij met vrouw en zoon Kees naar Tiel om eerste ambtenaar te worden bij het polderdistrict Neder Betuwe. Hun verblijf was een salon wagen. Toen een jaar later dhr. Har rewijn bij het waterschap Tholen ver trok, greep De Korte grif de moge lijkheid aan om chef financiën te worden. Dan was hij tenminste ook weer terug in zijn geboortestreek. De Korte doorliep de hele adminis tratie van het waterschap en werkte zich met zelfstudie op tot waarne mend-griffier. Toen hij in 1976 werd gevraagd om Kievit op te vol-, gen, verraste hem dat. De combina tie met het raadslidmaatschap (vanaf de gemeentelijke herindeling per 1 juli 1971 zat De Korte voor de CHU, later CDA, in de Thoolse gemeente raad) kon hij niet meer opbrengen. "Dat vond ik wel jammer, maar qua functie en tijd was het niet meer te doen. Daarvoor deed ik alles te nauwgezet." Bij het waterschap hoefde De Korte zich ook niet te vervelen. "Sinds 1975 was de water kwaliteit er als nieuwe taak bijgeko men en dat betekende een flinke ver andering. Het aantal personeelsle den groeide en in de algemene ver gadering en het bestuur kwamen nieuwe gezichten. De traditionele sfeer bij het waterschap wijzigde. De laatste paar jaar is die kentering enorm doorgezet. Ingezetenen en waterkwaliteit zijn steeds belangrij ker geworden en na de volgende verkiezingen zal de boereninvloed nog verder afnemen. Vroeger was het juist, dat de landbouw zo sterk zijn invloed op het waterschap druk te, want verreweg de meeste lasten werden door de agrarische sector opgebracht. Nu dat wijzigt, is het correct dat de belangen meer gespreid worden. Gezamenlijk moet men de schouders eronder zetten, maar Tholen blijft een agrarisch gebied en waterbeheer is voor de landbouw zeer belangrijk. Daarom dient men rekening te blijven hou den met de boeren." Was De Korte altijd met de admini stratie en later de beleidsvoorberei ding bezig, de droge voeten voor iedereen speelden op de achtergrond altijd mee. "Ik zal die kritieke perio de in 1976 nooit vergeten. Het bestuur, de diensthoofden en de bur gemeester waren 's nachts in het Pol derhuis bijeen omdat het erg hoog water was. De dijkbewaking was op zijn post, terwijl de meeste inwoners rustig lagen te slapen. Wanneer het water verder steeg, zou het evacutie- plan voor bejaardentehuis Sint Maartenshof in werking treden. Het Griffier J.D. de Korte, die morgen na 36 jaar afscheid neemt vc het waterschap Tholen, vindt het jammer dat het Polderhuis niet door de gemeente is gekocht. scheelde maar enkele centimeters, maar er ging een zucht van verlich ting door het Polderhuis, toen het evacuatieplan kon worden afgebla zen. In zo'n situatie begrijp je heel goed, wat voor verantwoordelijke taak je als bestuur en ambtelijk apparaat hebt. Achter de schermen zinvol met de belangen van de inwo ners bezig zijn: meehelpen aan vei ligheid en een goed en rustig bestaan." Bij één onderdeel lukte dat niet zo best: de zoet watervoorziening,Jet waterschapsbestuur struikelde er bijna over. Er kwam zelfs :en accountantsonderzoek. "Wij helen steeds geprobeerd om met een mi- mum aan kosten zoet water te "ij- gen, maar het lukte ons niet oman het basisplan een succes te mam. Het bleek veel meer in te hoien dan een aantal sloten verbrederln de praktijk kregen we met heel'at tegenvallers te maken en het wete verder door: de verhouding d;e- lijks bestuur/algemene vergadeig is door het zoet water vertroebd. Was er voorheen vertrouwen, et de perikelen rond het basisplan is dat minder geworden. Toch hebben we naar eer en geweten gehandeld en we hadden niets te verbergen. Het accountantsonderzoek bracht ook niets onoirbaars aan het licht. Toch heeft die periode me wel wat gedaan. De algemene vergadering was heel correct bezig, maar zulke kortslui tingen waren we toch niet gewend. Overigens vind ik het nog steeds jammer, dat het zoet water via de verdichtingsplannen er niet komt. Dat is een diepte-investering waar van je op de lange termijn de vruch ten plukt. Tegen de herverkaveling was destijds ook veel tegenstand, maar het is een zegen voor de streek gebleken. Maar de landbouw zei in meerderheid nee tegen het verdich tingsplan en dat moet je als demo craat respecteren." Behalve het niet doorgaan van het zoet water, betreurt De Korte ook het feit, dat de gemeente niet beslo ten heeft om het Polderhuis te kopen. "Persoonlijk heb ik wel sug gesties aangedragen, bijvoorbeeld voor de huisvesting van de afdeling sociale zaken. Je bent hier goed bereikbaar en bovendien financieel veel voordeliger uit dan met nieuw bouw bij het gemeentehuis. Met inrichting en al was men dan binnen het miljoen gebleven, nu zal het meer dan vijf miljoen gulden gaan kosten. Het is begrijpelijk dat men alles onder één dak wil hebben, maar voor de gemeente en de burger was overname van het Polderhuis een goede zaak geweest." De Korte constateert, dat gemeente en waterschap anders tegen geld aankijken. "De gemeente besteedt het meeste geld uit de grote pot van het rijk, het gemeentefonds. Dat is een groot verschil met een doelcor poratie als het waterschap. Elke gul den die we van de burger vragen, wordt in het gebied zelf besteed. En wij hebben een goed stuk dienstver lening gegeven tegen niet al te hoge kosten. Zonder fusie van de water schappen boven de Westerschelde zou het onbetaalbaar geworden zijn. Met name de milieutaken zijn zoveel zwaarder geworden, dat je specialisten in huis moet hebben en dat vergt veel geld." Na alle mislukte fusiepogingen in het verleden, lukte het in 1993 vrij gemakkelijk. "In 1976 hebben gede puteerde staten het al geprobeerd, maar de politiek kreeg toen nog geen kans", zegt De Korte. "Ook in 1986 konden we een fusie nog tegenhouden, maar in 1992 kwamen de voorstellen van onder op. Walcheren en de Bevelanden gingen praten en Tholen sloot met Schouwen aan. Iets wat van onderop komt, dat werkt, maar wat opgelegd wordt, stuit op tegenstand. Zou je langer aan de zijlijn blijven staan, dan verspeelde je kansen, ook als personeel. Nu zijn de meesten nog goed weggekomen. Ze zijn tevreden tot zeer tevreden over hun post in Goes. Alleen het reizen is een nadeel en wie hier al langer woont, zal niet zo gauw verhuizen. Slechts twee mede werkers vertrekken van Tholen naar Kapelle en Goes. Voor de jonge gar de betekent het waterschap Zeeuwse Eilanden een nieuwe uitdaging, maar voor Tholen als geheel is het een aderlating. Een kantoor met 40 medewerkers, inclusief de buiten dienst, verdwijnt." De Korte stelt tevreden vast, dat er altijd een goede sfeer is geweest bij de twee afdelingen die het Thoolse waterschap kende: de technische dienst en de administratie. "We stonden voor elkaar in op allerlei gebied. Er was een groot verant woordelijkheidsgevoel met open heid en respect voor elkaar. Dat werkte stimulerend. Naar buiten toe bestond er voorheen nogal wat drempelvrees, maar voor velen heb ben we dat door voorlichting kun nen wegnemen. De laatste jaren weet mén ons wel te vinden. Daar komt bij, dat de mensen veel mondi ger zijn geworden. Dat merk je ook in de algemene vergadering. Per 1 januari komt het waterschap verder van de burgers af te staan en de der tien hoofdingelanden uit ons gebied hebben dan ook een verantwoorde lijke taak. Het is zaak, dat via die dertien de stem van de basis gehoord wordt." De secretaris van het Thoolse water schap gaat vrijdag 3 november al weg omdat hij nog twee maanden niet opgenomen vakantie tegoed heeft. Na hem zal het Polderhuis in St. Maartensdijk snel leeg raken. "Half november zit het grootste deel van de Thoolse medewerkers al in gebouw Magnolia te Goes", voor spelt De Korte. Na overdracht van het pand aan accountantskantoor Remmerswaal houdt het waterschap Zeeuwse Eilanden in het gebouw een steunpunt. De Korte gaat uitrus ten. "Lekker niets doen, ontspannen, daar ben ik wel aan toe. Vele jaren ben ik 's avonds bezig geweest, maar dat kan ik niet meer opbrengen." Hij heeft nog één bestuursfunctie: dit voorjaar trad De Korte toe tot het algemeen bestuur van de stichting Welzijn voor Ouderen Tholen/St. Philipsland. "Ik heb grote interesses op het sociale vlak", zegt de water schapsambtenaar. Hij verzorgt al 25 jaar het kerkblad van de Hervormde Gemeente Rehoboth in St. Maar tensdijk, waarvan hij eerder ook ouderling was. De politiek staat op een laag pitje bij De Korte, al is hij nog lid van het CDA. "Ik constateer, dat er met de C niet goed wordt omgegaan. Verantwoord politiek bedrijven ten opzichte van je Schepper, dat is belangrijk. Kom er echt voor uit dat je christen bent. Je mag gerust met open vizier strijden voor je zaak, maar met respect voor elkaar." De Korte zal zich verder vermaken met tuinieren en - samen met zijn zoon - zeilen op de Oosterschelde. Ook trekt hij graag op met zijn kleinkin deren. "Naast mijn gezin was het water schap mijn leven. Ik heb dit werk 36 jaar met hart en ziel gedaan", aldus de Scherpenissenaar, aan wie het waterschap Tholen morgenmiddag van 16.30 tot 18.00 uur in Haestinge een receptie aanbiedt. Lage Meren heeft 307 leerlingen, de O. Elsemanschool 420, de Thomas Mavo in Halsteren 258, en de Edward Jennerschool in Hoogerhei- de 241. De Petrus Canisius wordt momenteel als dependance gebruikt. Daar zitten 153 leerlingen op. Het is de bedoeling dat de leerlingen van deze school en die van de O. Else manschool naar de Lage Meren ver huizen en dat de gebouwen verkocht worden. Meloen, die voorzitter is van de commissie financieel beheer en huisvesting, houdt zich bezig met een interne verbouwing van het hoofdgebouw, dat ooit onderdak gaf aan 1100 leerlingen en een opper vlakte beslaat van 15.000 vierkante meter. De mts Antonie Keldermans huurt er klaslokalen in en blijft dat ook doen. Volgens Meloen moet op 1 augustus 1996 alles klaar zijn en dan biedt de Lage Meren ruimte aan zo'n 850 leerlingen. Wie op donderdag wil eten in Onder de Linden, moet dat een dag eerder laten weten aan de administratie. Het menu is daar ook bekend. Voor donderdag 9 november is dat een Hollandse pot: groentesoep, saucijs je, zuurkool met rozijnen, aardap pelpuree en chocoladevla. Dq afdeling Oud-Vossemeer van de Anbo organiseert woensdag 8 november om half twee in het ver enigingsgebouw van de Nederland se Hervormde kerk een voorlich tingsmiddag over de wet voorzie ningen gehandicapten (WVG) en de algemene bijstandswet (ABW). Dit omdat de ouderen volgens de Anbo zo langzamerhand verdwalen in de wirwar van wetten en voorzieningen en er niets meer van begrijpen. Twee deskundige ambtenaren van de afdeling welzijn van de gemeente komen woensdag uitleg geven over de WVG en ABW. Met deze twee wetten krijgen ouderen te maken als ze hulp nodig hebben die hun finan ciële draagkracht te boven gaat. A. Oosterling brengt in de vorm van enkele voordrachten een paar pro blemen voor het voetlicht. Mevr. W. Saenen geeft voorlichting over de WVG en R. Lebeau van het bureau sociale zaken van de gemeente, ver telt over de bijzondere bijstand. Hierna besluit Oosterling op zijn eigen wijze dit deel van de middag. Ter ontspanning wordt er een rondje bingo gespeeld. Ook de afdeling Tholen van de Anbo organiseert op dinsdag 14 november een dergelijke avond in zorgcentrum Ten Anker. Subsidie zoet water. De werkgroep verdichtingenplannen zoet water Tholen krijgt over 1994 een provin ciale subsidie van 16.776 gulden. En voor de inlaatproef bij Tholen krijgt de commissie waterbeheersing en ontzilting van de stichting voor de bedrijfsontwikkeling in de land bouw in Zeeland van de provincie voor dit jaar een bijdrage van 40.000 gulden. Ook de huiseigenaren zijn duurder uit. Zij gaan 4,35 gulden (nu 3,47 gulden) per 3000 gulden economi sche waarde geschot betalen. De ingezetenenomslag daalt met een dubbeltje naar 88,04 gulden. De grondeigenaren betalen volgend jaar eveneens minder. Het geschot per hectare daalt voor een eigenaar gebruiker van 119,70 naar 108,36 gulden; een gebruiker en een pach ter gaan de helft daarvan, 54,18 gul den, betalen (nu 52,49 gulden). Tot het jaar 2000 blijven de tarieven stijgen, zo blijkt uit de meerjarenbe groting van Zeeuwse Eilanden. In 2000 zal de ingezetenenomslag 95,95 gulden bedragen, de omslag voor huiseigenaren 4,75 gulden per 3000 gulden en het geschot 119,90 gulden per hectare. De verontreini gingsheffing zal over vijf jaar zijn opgelopen tot 107 gulden per ver vuilingseenheid. Zonder fusie zou den de kosten, en dus de tarieven, echter nog meer zijn gestegen. De begroting voor volgend jaar beloopt ruim 96 miljoen gulden. Daarbij is rekening gehouden met een loonstijging van 2,8%. Er zal voor ruim 22 miljoen geïnvesteerd worden. De nodige miljoenen daar van komen op Tholen en Sint-Phi- lipsland terecht. Zo wordt 1,2 mil joen gestoken in gemaal de Een dracht, 1,8 miljoen in het deelplan oost en 570.000 gulden in deelplan zuid van het basisplan watervoorzie ning, zes ton in de automatisering van het basisplan, twee ton in het conserveren van de sluisdeur in de keersluis te Stavenisse en 65.000 gulden in het gemaal Kadijk. Voor onderhoudswerk aan de gemalen in de streek wordt volgend jaar 79.800 gulden uitgetrokken, onderhoud van de rioolwaterzuiveringsinstallaties vergt 75.000 gulden en onderhoud van het rioolpersgemaal te Stavenis se 12.000 gulden. Automatisering van het basisplan vergt in 1997 nog eens 630.000 gul den, terwijl dat jaar voor gemaal Kadijk 40.000 gulden nodig is. Voor aanpassing van de waterbeheersing in de Scherpenissepolder wordt een ton uitgegeven, verdeeld over de jaren 1998 en 1999. De ruilverkave ling Poortvliet vergt 97.500 gulden in 1998 en de ruilverkaveling Oud- Vossemeer het jaar daarna 42.500 gulden. Het rationaliseren van de afvalwatersystemen vergt echter de grootste financiële inspanning; de komende vijf jaar is daarvoor 13,1 miljoen gulden nodig. De begroting van Zeeuwse Eilanden wordt donderdag 9 november voor gelegd aan de algemene vergadering van hoofdingelanden. Advertentie I.M. Schooldecaan J. de Kerf krijgt een glas witte wijn ingeschonken van een van de leerlingen van de af ling verzorging. Naast hem T. Fase uit Oud-Vossemeer. Op de rug gezien directeur J. de Jonge van het Scheldecollege. Het eten mag voor de gasten dan wel smakelijk en goedkoop zijn, voor de leerlingen is het een serieuze leersi tuatie. Dat was ook donderdag het geval toen een aantal ouders (van de leerlingen die de maaltijd verzorg den), directie, personeel en andere gasten aan de dis gingen na het ont hullen van het naambord aan de gevel door docente Y. de Veth: Res taurant Onder de Linden. Genoemd naar de straat waar het gebouw aan ligt. De vuurdoop viel voor de 15- jarige Davinia Schultz uit Poortvliet uiteindelijk wel mee. Vantevoren was ze niet zenuwachtig geweest maar toen ze zich om kwart voor twaalf om moest kleden, kreeg ze toch even de zenuwen. De serveer sters was gevraagd in witte blouse te verschijnen boven een zwarte of grijze rok. Een broek mag echter ook. En degene die serveert mag de haren los laten hangen, in tegenstel ling tot de leerlingen die in de keu ken staan want een haar in de soep is nog altijd geen goede reclame. "Het serveren vond ik wel moeilijk," vertelt Davinia na afloop. "Je moet eigenlijk alles aan de rechterkant geven, maar dat gaat niet altijd omdat de tafels tegen de muur staan." Het opscheppen van het gepaneerde varkensvlees met een vork en lepel (als een soort tang) in de rechterhand en de schaal in de linker, was voor Davinia wel het las tigst. "Nu gaan we lachen," zei ze. Het was niet alleen de docente die toekeek hoe ze het deed. Davinia moest ook haar moeder bedienen en die lette ook op elke handeling van haar dochter. Een voordeel was dat ze tussen de gangen door even haar hart kon luchten: "Nooit meer serve ren," verzuchtte ze, hoewel ze geen vlees of bestek uit haar handen liet vallen. De gasten bleven mild in de beoor deling, en hadden in de regel meer aandacht voor wat er werd opge diend dan hoe dat gedaan werd. De docente was beduidend strenger. Zij moet de puntjes op de i zetten zodat de leerlingen goed beslagen ten ijs komen op het examen. De vestiging Sint-Maartensdijk van het Scheldecollege is de tweede school binnen de scholengemeen schap met een restaurantgedeelte. Ook op de Lage Meren in Bergen op Zoom is een dergelijke afdeling: de keukens van de O. Elsemanschool en Petrus Canisius zijn daar nu ondergebracht. Beide afdelingen verzorging moeten volgens direc teur A.A. Meloen groeien naar n zogenaamde consumptieve afdeli;. Het resultaat mochten de genodigi proeven. Het restaurant is v<r iedereen toegankelijk. "Ik denk I- voorbeeld aan personeel van It waterschap of van de gemeente e eens een keer zonder broodtromnl van huis willen en voor de verarn- ring hier komen eten." Maar a ouderen die altijd alleen eten zi welkom. Het restaurant kon nu pas geopd worden omdat de roosters van t beide docenten aangepast moesft worden. Naast mevrouw De Va die het serveren beoordeelt, docente M. d'Hondt van Pets Canisius gekomen. Zij verzorg daar met de leerlingen de maalt den. De veertien leerlingen krijg elke donderdag voor dit onderdl vijf uur de tijd: twee uur om het eD te bereiden, twee uur om het te s* veren en weer af te ruimen, en ei uur om alles schoon te maken. De ruimte is sfeervol aangekleed met twee schilderijen van Ben van Rooij, schemerlampjes aan de muur en gordijnen, maar een bar ontbreekt nog. De school in de smalstad heeft 244 leerlingen (telling 15 september) van de 1623 die het Scheldecollege in totaal telt. De hoofdvestiging de Uitgeroepen tot Advertentie I.M. bent u van harte welkom in onze showroom of vraag vrijblijvend onze kleurrijke folder aan Electronweg 17 4706 PP Roosendaal tel. 0165-561800 fax: 0165-559511 Advertentie I.M. Voor zeven gulden en vijftig cent een drie-gangenmenu, klaargemaakt en geserveerd door leerlingen uit de vierde klas verzorging van de voor malige Thoolse scholengemeen schap. De menu's zijn tot de kerstva kantie al bekend. Wie in het smaakvol ingerichte zaal tje achter de keurig gedekte tafeltjes plaatsneemt, moet er rekening mee houden dat er altijd een docente aan wezig is die de leerlingen in de gaten houdt: of de gasten beleefd te woord worden gestaan, hoe ze de schaaltjes op tafel zetten, het vlees op het bord leggen, vragen of het gesmaakt heeft en tenslotte de reke ning presenteren. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 9