JÈËtII Provincie Zeeland Statenvergadering: begrotingsdebatten Vlinders in je buik en stekende wespen Play-in bij OVM in de Vossenkuil Oorlogsherinneringen uit Stavenisse «ua Eerste begroting nieuw college Donderdag 2 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 Wijziging inkomsten provincie Twee in een Vrijdag 10 november, aanvang 09.00 uur, vergaderen Provinciale Staten van Zeeland. Traditiegetrouw is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune van de Statenzaal in het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg, om (een deel van) de debatten te volgen. De bijeenkomst staat vooral in het teken van de algemene beschouwingen over de begroting voor het volgend jaar. Ter inzage 12 Agendapunten Jaarconcert Smalstads mannenkoor Liebe und Wein Sakkoprijs door A.J. Smits A.J. Smits uit Stavenisse was 11 jaar toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Het maakte een ding stelde hij zijn herinneringen aan die tijd op schrift. Als feuilleton zijn ze de komende weken in deze krant te lezen. Pak even uw zakboekje Abdij F - Nieuws Het College van Gedeputeerde Staten. De begroting 1996 is de eerste begroting waarmee het college van GS invulling kan geven aan het Beleidsprogramma 1995 - 1999; zeg maar het politieke document op grond waarvan de verschillende fracties in Provinciale Staten na de verkiezingen eerder dit jaar met elkaar in zee zijn gegaan en de zes GS-ze- tels hebben verdeeld: 2 WD, 2 CDA, 2 PvdA. Hiermee kunnen GS in principe rekenen op een meerderheid (33 van de 47 sta tenleden) in Provinciale Staten. Werk Behoud van werkgelegenheid, en het liefst uitbreiding er van, is een van de hoofdlijnen van het Beleids- progrogramma. Kwaliteit en duur zaamheid zijn daarbij kernbegrip pen. Dat geldt voor eigenlijk alle beleidsterreinen: milieu, recreatie, natuur en landschap, ruimtelijke ordening, welzijn etc. En natuurlijk draait het bij dit alles ook om geld. En omdat de provincie ook moet bezuinigen, is geld voor nieuw beleid alleen maar te vinden door te schrappen in bestaande uitgaven. Herschikking van midde len heet dat in ambtelijke en be stuurlijke vaktaal. Miljoenenhuishouding Het provinciale huishoudboekje, want dat is de begroting, moet kloppen. Niet meer uitgeven dan er binnenkomt, luidt het parool. De inkomsten bedragen ruim 362 miljoen gulden. De uitgaven zijn dan ook even hoog, 362.151.194,-om precies te zijn. Om niet in de problemen te komen bij een financiële te genslag heeft de provincie een algemene reserve, een soort spaarpot, van 13,7 min. Omdat nooit precies is te voor spellen wat voor bijzondere uitga ven in een jaar nodig zijn, zijn er ook nog een aantal bijzondere spaarpotten, de zogeheten fond sen. Zo kan de provincie 'op maat' op een bepaalde ontwikkeling rea geren met een uitgave uit bijvoor beeld het sociaal-economisch ont wikkelingsfonds of het welzijnfonds. Fractievoorzitters De discussie over de begroting wordt eerst in hoofdlijnen aange pakt. Dat heet 'algemene be schouwingen'. Hiervoor komen de voorzitters van de fracties van de verschillende politieke partijen in het geweer. Zij doen dat aan de hand van de begrotingsbrief, een boekwerkje waarin GS uitleggen wat er het komend jaar moet ge beuren. Als alle fractievoorzitters aan het woord zijn geweest, ko men de gedeputeerden aan bod. Daarna begint de tweede ronde en het laatste woord is aan GS. Het kan zijn dat er tussen de (college)partijen meningsver schillen optreden omdat partij en de neiging hebben algeme ne beleidsuitgangspunten toch wat meer naar hun eigen straatje te vertalen dan een ander lief is. Interrupties (in de rede vallen) tijdens de betogen van fractievoorzitters of gede puteerden bieden de mogelijk heid elkaar wat nader aan de tand te voelen. De provincie is voor het grootste deel van haar inkomsten afhanke lijk van wat ze krijgt van het rijk. Alle provincies krijgen minder geld. Zeeland ontvangt ongeveer 20 miljoen gulden minder uit het zogeheten provinciefonds. Om dit te compenseren ziet het rijk voor ongeveer hetzelfde be drag af van inkomsten uit de mo torrijtuigenbelasting. Als de provin cies nu hun opcenten verhogen, kunnen ze op die manier toch weer aan hun geld komen. Voor Zeeuwen die een auto be zitten, maakt het niets uit. De motorrijtuigenbelasting blijft ongeveer gelijk. Het enige ver schil is dat vanuit de op brengst nu meer geld naar de provincies gaat in plaats van naar het rijk. Al eerder in het jaar, in april, had den de staten besloten de opcen ten met ingang van 1 april 1996 met zeven cent te verhogen. Dat gaat de automobilist ongeveer ƒ17 gulden per jaar kosten. Wie een kleine auto heeft, betaalt iets minder, wie een grote heeft iets meer. Deze extra opbrengst is be doeld voor de financiering van de vaste oeververbinding voor de Westerschelde. Behalve de begroting 1996 van de provincie en de algemene be schouwingen staat 10 november een reeks andere onderwerpen op de agenda van Provinciale Staten. De aanvankelijke vergaderplan ning, 10 november de begroting behandelen en andere onderwer pen een week later, is verlaten. De voorzitter van Provinciale Sta ten, de commissaris van de konin gin, hoopt de vergadering zo te leiden dat aan het eind van de dag alle onderwerpen aan bod zijn ge weest. Mocht het toch echt te laat worden, dan kunnen de nog niet behandelde onderwerpen alsnog een week worden doorgeschoven. Vooral de statenleden uit Zeeuwsch-Vlaanderen zulen vroeg uit de veren moeten. De vergade ring begint om 09.00 uur, een uur vroeger dan gebruikelijk. Over het tijdstip waarop de bijeenkomst ein digt, valt niets te zeggen, behalve dat het een latertje wordt. In de begrotingsdebatten gaat het om de verdeling van het beschik bare geld, ruim 362 miljoen gul den. Met een fors deel van het geld is niet of nauwelijks te schui ven omdat het om vaste kosten gaat. Dat geldt bijvoorbeeld sala rissen, huisvesting, onderhoud en beheer van gebouwen en goede ren. GS zien zich genoodzaakt 8 min. te bezuinigen: 6 min als echte bezuiniging en 2 min door te snijden in oude uitga ven om het geld weer ergens ander voor te kunnen gebrui ken. De bezuiniging van 8 min moet in vier jaar tijds wor den gehaald. GS hadden zich voorgenomen las tenverzwaring voor de Zeeuwen te voorkomen. Met de ingediende be groting is het college in die opzet geslaagd. Alleen de bezitter van een auto is, gemiddeld genomen, 17,-per jaar duurder uit. Algemeen bestuur Bijna 14 min. gulden is gemoeid met het zogeheten Algemeen be stuur. Daaronder vallen alle kos ten die te maken hebben met Pro vinciale Staten zelf en met een aantal staffuncties zoals voorlich ting, algemene en juridische za ken, rampenbestrijding, financieel toezicht op gemeenten en perso neelsbeleid. Na een kritische bezinning op het werk vanuit het provinciehuis is de ambtelijke organisatie aan gepast en het aantal banen ver minderd. Dit jaar zijn ongeveer zestig medewerkers met de (pré)vut gegaan. Naarmate de tijd voortschrijdt levert de verminde ring van het aantal banen een be zuiniging op van 4,3 min. Aan openbare orde en veiligheid geeft de provincie 7,5 ton uit. Het komend jaar zal vooral de samen werking over de grenzen heen en oefening van de rampenstaven aandacht krijgen. Verkeer en vervoer Voor verkeer en vervoer heeft de provincie ruim 130 min op de be groting staan. Het realiseren van een vaste oeververbinding is een van de hoofdpunten van het beleid. Voor het verbeteren van de verkeersveiligheid, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen, is ex tra geld vrijgemaakt. Een van de onderdelen zal zijn het au- toluw maken van binnenwegen. Het stimuleren van goederenver voer via de binnenvaart is een zaak waar de gewone wegen baat bij hebben en wat extra aandacht mee zal brengen voor de vaarwe gen. Waterhuishouding De waterhuishouding in Zeeland vergt een uitgave van tegen de 9,5 min. Actiepunten uit het wa terhuishoudingsplan zijn onder meer een reeks projecten om ver droging in een aantal gebieden te gen te gaan en het, samen met Belgische overheden, verbeteren van de situatie in de kreken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Nu per 1 januari 1996 de fusie van de waterschappen boven de Westerschelde een feit is, zal vol gend jaar een begin worden ge maakt met de vorming van één waterschap in Zeeuwsch-Vlaande ren. Milieubeheer Deelname aan proefprojecten voor verwerkingstechnieken van baggerspecie en het vinden van tijdelijke oplossingen voor de ber ging van baggerspecie zijn voor beelden van milieubeheer waar voor in totaal ruim ƒ21 min. op de lat staat. Een gezond en duur zaam milieu is hoofdlijn van beleid. De uitvoering hiervan is beschre ven in het milieubeleidsplan Ke rend Tij 2. Recreatie Bijna 5,5 miljoen gulden geeft de provincie uit aan recreatie. Van dit bedrag is bijna 3 miljoen gulden gemoeid met aankoop en beheer van natuurgebieden en natuurbe scherming. Het komend jaar willen GS met een nota komen over de waterrecreatie en wordt gepro beerd de financiering van de open luchtrecreatie verder gestalte te geven. Vanwege de recreatie in de open lucht moeten overheden steeds meer voorzieningen treffen die geld kosten. Bij voorbeeld aanleg en onder houd van parkeerplaatsen, plaatsen van vuilnisbakken, verwijderen van vuil. De ge bruiker mag best een steentje bijdragen, is de redenering. Economie In de sector economie en agrari sche zaken gaat een bedrhg om van ongeveer 9,5 min. In eco nomisch opzicht heeft de provin cie eigenlijk geen bevoegdheden. Ze is een soort bemiddelaar en vanuit die rol probeert ze een goed vestigings- en investerings klimaat voor bedrijven te bewerk stelligen. Behalve voortdurend overleg met beleidssectoren als ruimtelijke ordening en milieu, die vanuit hun bevoegdheden kunnen bijdragen aan een gezond klimaat voor bedrijven, is de provincie ac tief op terreinen als ontwikkeling van technologie, energie, infra structuur, promotie en acquisitie. Welzijn Voor het welzijn van de inwoners van Zeeland staat ruim 135 mil joen gulden in de boeken. Hiervan is bijna 85 min bestemd voor de bejaardenoorden. Verdere slui ting van bejaardenoorden is van de baan en het realiseren van de benodigde woonzorgprojecten kan het volgend jaar worden afge rond. In welzijnsland zijn tal van in stellingen actief die elkaar in hun werk soms overlappen of anderszins veel met elkaar te maken kunnen hebben. Meer samenwerken en als het even kan onderbrengen in één or ganisatorisch verband, luidt hier het parool voor de toe komst. Leidraad is dat voorzieningen voor iedereen bereikbaar moeten zijn. Extra aandacht gaat uit naar be- De agenda van de vergadering van Provinciale Staten van 10 november en de stukken die bij de agenda horen, liggen ter inzage in het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Het informatiecentrum (tel. 0118 - 631400) is tijdens werkdagen geopend van 09.30 -12.30 uur en van 13.30 -16.30 uur. volkingsgroepen die in een kwets bare positie verkeren. Ruimtelijke ordening Met het ontwikkelen van een nieuw streekplan, het stimuleren van ac tuele en flexibele gemeentelijke plannen, uitvoering en ondersteu ning van gebiedsgerichte projec ten (Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaan deren bijvoorbeeld en Schouwen-West); kortom, met ruimtelijke ordening, is een be drag gemoeid van ruim 20 miljoen gulden. Na bespreking van de begroting 1996 volgen nog een aantal apar te voorstellen aan de staten. Hier bij gaat het vooral om een aantal verbijzonderingen in de begroting: de risicoparagraaf, het investe ringsplan 1996, de najaarsnota, de meerjarenraming 1996 - 2000, het waterprogramma en milieupro gramma 1996, de bijdrage aan de Regionale Informatiebank voor be drijven en instellingen, de verho ging van de opcenten motorrijtui genbelasting, een krediet voor het vernieuwen van de stoepen op het Abdijplein en een wijziging van het meerjarenplan verwijdering ge vaarlijke afvalstoffen. Na de behandeling van de be groting 1996 en daarmee sa menhangende voorstellen, lig gen er 10 november nog 12 agendapunten op de vergader tafel van Provinciale Staten. Als het niet lukt de agenda vol ledig af te werken, worden de resterende onderwerpen door geschoven naar 17 november. De agenda van deel 2 van de sta tenvergadering luidt: Plan jeugd hulpverlening Zeeland 1996 - 1999, beleidsnota's grensover schrijdende samenwerking c.q. deelname aan Europese program ma's, provinciale aankoop- en be heerslasten natuurterreinen, noti tie Provinciaal museumbeleid in progressie, verdelingsverordening lokatiegebonden subsidies Zee land, jaarrekening 1994 SEOZ, ga rantieverlening Zeeuws Biologisch Museum, wijziging uitkerings- en pensioenverordening GS, toegan kelijkheid provinciale gebouwen, krediet herplaatsen pomp Abdij plein en de 17e en 18e wijziging begroting 1995. Je hebt tegenwoordig zelfs vlin- ders-in-je-buik-vla, dus wilde het Smalstads mannenkoor zaterdag avond tijdens het 125ste jaarcon cert - althans volgens de telling van voorzitter Van Gurp - niet achterblijven. Zo klonken er vlin- ders-in-je-buik in een liedje over liefdesverdriet, maar soms waren het ook stekende wespen, vertelde bariton Kees van Dis, die elk num mer met de nodige kwinkslagen van een toelichting voorzag. Het Smalstads mannenkoor trok zaterdagavond boven verwachting 190 luisteraars, want met concurren tie van Intermezzo bij Uit op Tholen en een concert van de Concordia- leerlingen in Tholen was er niet op zoveel mensen gerekend. Voor twee leden vormde dit jaar concert de première: tweede bas Dick de Groen uit Tholen en tweede tenor Jan Lanooy uit Scherpenisse. De eerste zingt al sinds de kerst bij het mannenkoor, de laatste - een zestiger - is overgekomen van een jongenskoor uit Oud-Beijerland, zo wist de voorzitter te melden. Toch blijft het Smalstads mannen koor een serieuze vereniging, maar met een glimlach, die kan overgaan in een bulderend lachen. Soms lijkt het meer op cabaret dan op stemmi ge muziek en het sterke punt is, dat het koor beide genres goed beheerst. Men wil de luisteraars niet wegja gen met alleen muziek uit de zes tiende eeuw of de Klaagzang van Rossini, maar voegt daar bijvoor beeld begeleiding van slagwerker Kees Vermeulen als extraatje aan toe. En wanneer Schubert op het programma staat, neemt voorzitter Tom van Gurp plaats achter de piano, waarbij hij muzikaal op de achtergrond blijft, zodat de mannen stemmen goed te horen blijven. Hoe de fijnproevers ook kunnen genieten van de oude muziek, het Smalstads mannenkoor komt het sterkst uit de verf bij nummers als Liebe und Wein van Mendelssohn- Bartholdy, waarin een enthousiaste voordracht juist voor dat stukje extra amusement zorgt, dat 190 bezoekers met volle teugen genie ten. Na de pauze kwam dat nog dui delijker naar voren bij de medley van comedian harmonists werkjes. De speelse presentatie van Kees van Dis maakten Veronika, Donna Clara en de uitsmijter 'Das ist die Liebe der Matrosen' mede tot plezierige nummers. Even leek het er zelfs op, dat er twee kapiteins in de Vossen- kuil waren: Kees van Dis en de eigenlijke dirigent Jan Wesdorp. Zonder averij en sleepbotenhulp nam het Smalstads mannenkoor echter een gul applaus in ontvangst. Maar er was meer. Tussen de twee optredens van het mannenkoor door, lieten zangeres Loes van Langerak en pianist Jan Walraven hun kwali teiten horen. De fraaie bloemdecora- ties van Janneke Versluys - oranje en rood - waren in harmonie met de robe van de zangeres, die alle wereldtalen beheerste. Een geoefen de stem, die zonder op haar tenen te lopen, Italiaans, Duits, Spaans en Engels zonder enige muziekstukken voor zich, liet horen. Maar het enige nummer in de moedertaal trof door de eenvoud mogelijk nog het meest doel: Ik heb vandaag een zwaluw doodgereden, een eigen compositie van Jan Walraven, waarvan de tekst eerst als gedicht werd voorgedragen door de alt-zangeres. De overige nummers werden op plezierige wij ze gepresenteerd door de kerkmusi cus, die samen met zijn vrouw 11 november a.s. in het Bergse Markie zenhof de Sakkoprijs in ontvangst mag nemen. Tijdens de herfstvakan tie traden ze op in Praag. Sinds 1978 organiseren ze in hun eigen concert zaal In den Wouwdfluit te Wouw, waar twee pijporgels en een vleugel staan, regelmatig concerten. Mevr. A. van Zijst, echtgenote van de secretaris van het mannenkoor, overhandigde ze bij de finale in de Vossenkuil een ruiker, evenals diri gent Jan Wesdorp. Vader had trouwens genoeg aan zijn hoofd. We hadden vier paarden, een poosje vijf, en altijd veel werk ermee. Bram van oom Kees was knecht bij ons. Toen de bezetter - ik meen dat het in 1942 was - op het Scheld begon met het bouwen van bunkers (als onderdeel van de Westwall), moest ieder die paarden had op zijn beurt water van de kaai naar de barak aan de tweede nol 'mennen'. Later ook naar de bunker aan de eerste nol en naar die bij Bram Hage. Dikwijls ook vorderden de Duitsers paarden en wagens om materiaal en munitie van de haven naar de bunkers te mennen. Deze opdrachten kwa men meestal net als mijn vader werk besteld had, en alles viel dan in duigen. En de mensen die hij beloofd had om bijvoorbeeld aardappelen of uien aan de hoop te komen rijden, of bieten te komen mennen, maar zeuren en opspe len. Ik zeurde ook weieens, namelijk of ik mee mocht met een 'teng' water naar de 'barak'. De barak was het begrip voor het hoofdkwartier van de Duitsers aan de tweede nol. Deze lange houten keet was het begin van de gordel betonnen vestingen aan de zeedijk. Als burger mocht je daar natuurlijk niet komen. Je kon er niet in komen ook, want de Duitsers hadden er de bestaan de toestand helemaal veranderd. Het was een woest gebied, laag liggend weiland met in het midden de zogenaamde reserve, de materialenopslag- plaats van de polder Stavenisse. Brede, met riet begroeide, sloten omgaven en doorsneden het terrein. De Duitsers lieten heel de boel egaliseren; toen werd het één grote 'zompe', waar je nauwelijks kon lopen als het geregend had. Ze lieten schepen met puin uit het gebombardeerde Rotterdam komen; weer vorderingen om het te vervoeren, net zo lang tot het terrein verhard was. Rondom het geheel werd een watergang gegraven, daarnaast een prik- keidraadversperring. Dus zoals ik al zei, al zou je niet teruggestuurd worden bij de poorten dan kwam je er nog niet binnen. Er waren jongens die weieens met wagens meereden, zogenaamd om de paarden vast te houden als er gelost of geladen werd. Die konden netjes opnemen wat de Duitsers daar wel klaar maakten. Ik wou mijn nieuwsgie righeid ook weieens bevredigd zien. Zodoende zeurde ik, zoals ik al zei, om mee te mogen rijden als ze van ons moesten mennen. Maar mijn vader vond het te gevaarlijk. "Dae je nie te kommen a 't nie nöödeg os", zei hij dan. Toch heb ik één of twee keer mee mogen rijden. Het was nog in het begin, toen de barak er pas stond. Ik meen dat we toen stoelen en tafels moesten brengen. Daar werd in die dagen wat over gepraat en gezeurd door de mensen in ons dorp. Er was op den duur, doordat de Duitsers hun bouwerij almaar uit breidden, ook bouwland aan hun agressie ten offer gevallen. Dat ging te ver, oordeelde de publieke opinie. Dat was buiten de algemeen geldende norm. "Zükke hoeie land in dan zo ma verinnewêêre; noe hae ze dae 'n wegt deur- eene hööie. 't Is vrêêd." Och arme, eer er een jaar voorbij is zul je wel meer zien. Dan ligt er een strook land, van de eerste nol naar de zeedijk, ongeveer bij de Groeneweg. Aan weerszijden prikkeldraad en bordjes: 'gevaar mij nen'. De strook was, meen ik, 50 meter breed en of er veel mijnen in de grond zaten, ik weet het niet. Men heeft wel gezegd dat het veel camouflage was. Hoe dan ook, heel wat gemeten land gingen voor bebouwing verloren, 't Zou nog erger worden, maar daar dachten we toen niet aan. (Wordt ver volgd) Zaterdag wordt in De Vossenkuil te Oud-Vossemeer de elfde eilandelijke play-in gehouden. Leden van de vijf muziekverenigingen van Tholen spe len gezamenlijk diverse werken. De organisatie ligt elk jaar in handen van een andere vereniging. Deze keer is OVM uit Oud-Vossemeer aan de beurt. De leiding van de dag is in handen van dirigent René Hendrickx van OVM. Hij wordt bijgestaan door Nico Dijkstra die, net als Hendrickx, saxofonist is bij de Marinierskapel. De repetities beginnen om half tien en duren de hele dag. Om half acht 's avonds volgt het concert. Dan wor den de volgende werken ten gehore gebracht: Jewish Folksong suite, Exellence, I Will Survive, Continen tal, Apollo 72, Dubbel Dutch en Reflexions of This Time. De presen tatie van de avond is in handen van Elna Boon-Leune. Naast leden van de muziekverenigingen, kunnen ook andere muzikanten zich aanmelden om mee te spelen. Degenen die dit willen, kunnen contact opnemen met J.P. Vroegop tel. 0166-672927. THOLEN 4 nov. instuifavond Thjos, Meulvliet 19.30 u. 6 nov. avond GGD over mondver- zorging peuters, Kruisgebouw 20 u. 11 nov. lampionoptocht stichting christelijk jeugdwerk Tholen m.m.v. Concordia, Gereformeerde kerk 19 u. 14 nov. themamiddag Anbo over declaratiefonds en het gemeentelijk minimabeleid, Ten Anker 14 u. 16 nov. lezing plattelandsvrouwen over koningshuis, NPB-gebouw 20 u. 24 nov. najaarsvergadering water sportvereniging De Kogge. 28 nov. bloemschikken Anbo, zaal Schuttershof 14 u. OUD-VOSSEMEER 4 nov. Play-in Thoolse bond van muziekgezelschappen. 8 nov. gezamenlijke voorlichtings middag Anbo en Zonnebloem over WVG en ABW, verenigingsgebouw Nederlandse Hervormde kerk 13.30 u. 10 en 11 nov. tentoontstelling Vogelvrienden, Vossenkuil vr. van af 19.30 u., za 10-21 u. 10 nov. algemene ledenvergadering vv Vosmeer, Kantine 19.30 u. 11 nov. elf-elf-viering Vlooientrap- pers, Hof van Holland 19.30 u. 15 en 22 nov. koersballen Anbo, Vossenkuil 14 u. 24 en 25 nov. duivententoonstelling De Zwaluw, Hof van Holland 15 u. 25 nov. optreden cabarettier Hans Teeuwen, Vossenkuil 20.15 u. 29 nov. bingo-middag Anbo, Vos senkuil 14u. SINT-ANNALAND 6 nov. terugkomavond vakantiebij- belclub (ook voor ouders), vereni gingsgebouw Ned. Herv. kerk 19-20 u. 8 nov. creatieve avond plattelands vrouwen, Wellevaete 20 u. 14 nov. avond plattelandsvrouwen over thuiszorg, Gouden Leeuw 20 u. 18 nov. intocht Sinterklaas. 24 en 25 nov. vogeltentoonstelling en platenshow Vogelvreugd, Welle vaete vr 19-20 u. en za 13-22 u. STAVENISSE 11 nov. concert Euterpe, De Stove 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 3 nov. tassen en lederwaren in Sint Maartenshof 14 u. 8 nov. laatste 'keutjesmaaltijd' voor bewoners, deelnemers dagverzor ging, donateurs, vrijwilligers en per soneel van Sint Maartenshof, Sint Maartenshof 17 u. 8 nov. kernbezoek door gemeente bestuur, burgerzaal gemeentehuis 19.30 u. 13 nov. voorlichtingsavond EHBO- vereniging over verantwoord ge bruik van geneesmiddelen, Rode- Kruisgebouw 19.30 u. 18 nov. intocht Sinterklaas. 25 nov. optreden band Surrender, Haestinge 20 u. SCHERPENISSE 4 nov. bekerwedstrijd Zeebaars, Gorishoek 11.30-14.30 u. 10 nov. Zeeuwse Avond met films van W. Cornelisse en optreden Piet Brakman, Holland Huis 20.15 u. 18 nov. intocht Sinterklaas. 22 nov. doe-avond plattelandsvrou wen, Holland Huis 20 u. POORTVLIET 2 nov. thema-avond RMU 'Evange lie en beroep', 't Ouwe Raed'uus 19.30 u. 8 nov. verkoping Ned. Herv. vrou wenvereniging Naomi, 't Ouwe Raed'uus 14.30-17 u. en 18.30-20 u. SINT-PHILIPSL AND 8 nov. creatieve doe-ochtend platte landsvrouwen, Wimpel 10 u. BERGEN OP ZOOM t/m 6 jan. cultuurhistorische ten toonstelling De Vier Jaargetijden, Markiezenhof. t/m 19 nov. overzichtstentoonstel ling Louis Weyts, Markiezenhof. 3 nov. begin cursus bierbrouwen voor beginners, De Kastanje. 7 nov. familiedrama 'De Cenci' door Het Zuidelijk Toneel, De Maagd 20.15 u. 10 nov. dansvoorstelling 'Waswax' door Shusaku Dormu danstheater, De Maagd 20.15 u. 11 nov. t/m 7 jan. expositie werken van Hans Luiken, Markiezenhof. 14 nov. lezing over 'De weg van het Rozenkruis; mensheidsvernieu wing, wijkcentrum Ons Bergen 20 u. 16 nov. gospel-musical The Glory of Gospel', De Maagd 20.15 u. 18 nov. t/m 14 jan. beeldhouwwer ken Antoinette van Brussel, Markie zenhof. 18 nov. intocht sinterklaas. 21 nov. kamermuziek Jaap van Zweden en Israëlisch kamerorkest, De Maagd 20.15 u. 23 nov. lezing over De Beeldenrou te in Bergen op Zoom, Markiezen hof 20 u. 28 nov. concert 'Secret World' door Astrid Seriese, De Maagd 20.15 u. 30 nov. tragedie 'King Lear' door Het Mechels Teater, De Maagd 20.15 u. film+++film+++film+++film ROXY 1: Apollo 13 - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. André het Zee hondje - za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Operation Dumbo Drop - do, ma en di 20 u., vr 18.45 u., za 14 en 18.45 u., zo 14en 16.30 u., wo 14 en 20 u. Seven (voorpremière) - vr 21.30 u., za 23.45 u., zo 20 u. CINEMACTUEEL 1: Nine Months - do en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u.,za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u„ wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 2: Assassins - do, ma en di 20 u., vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Waterworld - do, ma en wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en21.30 u. Doornroosje - za, zo en wo 14 u. Filmclub Cinema Paradiso: Un Coeur en Hiver - di 20.30 u. Die Blechtrommel - ma 20 u. Cinema Paradiso Filmnacht met Shallow Grave, Le Buttane, Seven, A la Folie - za 23.59. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 7