Roofvogels en uilen worden op Tholen in de gaten gehouden Gft uit Tholen is het schoonst Puin en dertig meter heg in milieustraat gemeente Kom nu naar Quist voor de juiste steunschoenen! Meningsverschil over delfstrook Stadszicht Molenhoek Groen licht Verkeer en vergif zijn de belangrijkste doodsoorzaken Uit principe niet akkoord Donderdag 2 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Lang waren Tholen en Sint-Philipsland een witte vlek op de kaart van roofvogels en uilen. Er werd geen specifiek onderzoek gedaan naar de aantallen, broedparen en dode dieren. Maar dat manco is inmiddels weggewerkt, want de natuurvereniging Rubia Tinctorum heeft naast de vogelwerkgroep ook een roofvogelwerkgroep opgezet. C. Luijsterburg uit Tholen is de coördinator. Smokkel Veel slachtoffers Verdronken RM. Priem uit Stavenisse heeft de aanhangwagen net geleegd: een flinke berg met snoeihout. Hij heeft de taxus, hulst en vlinderstruik uit de tuin van zijn schoon moeder in een daartoe bestemde container gegooid. Priem is blij dat hij er van af is. Kattebakvulling niet in groene emmer Ruim een jaar wordt in Tholen het huisvuil gescheiden opgehaald. De ene week de groene rolemmer met groen te-, fruit- en tuinafval; de andere week de grijze met het overige huisvuil. De meeste inwoners lijken inmiddels aan het systeem gewend. Natuurlijk zijn er weieens pro blemen, maar over het algemeen valt dat mee, zegt een woordvoerder van de gemeente. Duobak Ongerechtigheden Stank Doorn in oog Durea schoenen zijn perfect gechikt voor gebruik van eigen steunzool. Er is een sportieve lijn (Greenway) en een geklede lijn. Ze zijn tevens verkrijgbaar in extreem brede leesten. Ais u steunzolen gebruikt, dan weet u hoe belangrijk goede schoenen aan uw voeten is. Ér is niets vervelender dan slecht lopen als gevolg van ver keerde schoenen. Bij Quist kunnen zij met u daarover meepraten! Met steunschoenen van Durea en Ganter, bijvoorbeeld. Burgemeester vindt waterschap lastig Burgemeester H.A. van der Munnik zal blij zijn als het waterschap Tholen op 1 januari als zelfstandig orgaan ophoudt te bestaan. Dan is het college een lastige klant kwijt bij het maken van nieuwe woonwijken. C. Luijsterburg uit Tholen rechtsis coördinator van de nieuwe roofvogelwerkgroep Tholen. Naast hem regioconsulent J.W. Vergeer van Vogelbescherming Nederland en coördinator van de roofvogelwerkgroep Zeeland. Vorig jaar werd de Zeeuwse roofvo gelwerkgroep opgericht. Deze wordt geleid door twee coördinato ren: H. Castelijns uit Philippine voor het onderzoeksgedeelte en regiocon sulent J.W. Vergeer van Vogelbe scherming Nederland uit Goes voor het deel van de bescherming. Mede op initiatief van Vergeer (die tevens Zeeuws contactpersoon is van de werkgroep roofvogels Nederland) werd in Tholen ook een werkgroep opgesteld. "Er is behoefte om de roofvogels in Zeeland in kaart te brengen. Elders in het land is men daar al heel ver mee, maar hier was dat nog niet zo. En wie zouden de gegevens hiervoor aan kunnen leve- ren?...de vogelwerkgroepen van de natuurverenigingen. Dus hebben we die bij elkaar geroepen en gepro beerd om uit elke regio een verte genwoordiger te hebben. En dat is gelukt", vertelt Vergeer. Natuurvereniging Rubia Tinctorum had al een vogelafdeling onder lei ding van P. Stols uit Tholen. Daar is nu een roofvogelwerkgroep bij gekomen. "We zijn nog maar pas bezig en ik ben me al een heel sei zoen aan het documenteren, want je moet toch wel een hoop weten", zegt Luijsterburg, die uitlegt wat de werkgroep gaat doen. "We zoeken contact met verschillende mensen en instanties om informatie op te doen. Zo zijn we al naar de politie geweest, want die krijgt als het goed is alle dode en gewonde vogels aan gemeld. De politie geeft de ver- voersvergunningen af als iemand bijvoorbeeld een verongelukte vogel wil laten opzetten. Het vervelende is dat die vogels niet altijd dood wor den aangetroffen, maar soms wor den omgebracht. De politieagenten kunnen niet allemaal vogelaars woi- den, dat begrijpen we best. Maar ze zouden bij twijfel toch eens even kunnen bellen met iemand die er meer verstand van heeft. De chef heeft beloofd dat hij het personeel in zou lichten." Vergeer knikt en voegt er nog wat aan toe: "Er is op dit moment zelfs een levendige handel in dode vogels om die op te laten zetten. Een beschermde vogel die je dood aantreft, mag je niet zomaar vervoeren of laten opzetten. Daar moet de politie je een vergunning voor geven. Maar vanuit het buiten land worden regelmatig dieren het land in gesmokkeld. Criminelen verdienen daar een vette boterham mee." Behalve de melding van dode of gewonde dieren, gaat de Thoolse werkgroep zich ook bezig houden met inventarisatie van de broedpa ren en af en toe ook het ringen van vogels. H. Venekamp uit Tholen heeft al aangeboden om het Ramme- gors te inventariseren. Tholen is geen gemeente die bijzon der rijk is aan roofvogels en uilen, maar er zijn er wel. Natuurlijk is er de torenvalk. Die komt vrij alge meen voor. Men ziet ze vaak in nest kasten hoog op een paal in een boomgaard. Fruitkwekers zien deze gasten graag komen, want ze vangen volgens Vergeer in de tijd dat hun jongen opgroeien wel zo'n twintig muizen per dag. Zo helpt de vogel de wildschade aan de bomen te ver minderen. Maar ook in hoge gebou wen of bomen wil de torenvalk wel nestelen. Verder ziet men ook wel bruine en blauwe kiekendieven, een enkel buizerdpaar, kerkuilen en hier en daar een ransuil. De sperwer trekt wel door het gebied, maar is nog niet broedend gezien. Met name rustige, natuurlijke gebieden zoals 't Ram- rnegors bij Sint-Philipsland zijn geschikte plaatsen voor roofvogels zoals de (blauwe) kiekendief die het liefst rietvelden en nattere gebieden heeft. De roofvogelwerkgroep Zeeland verzamelde van de afgelopen 2,5 jaar gegevens over het aantal dode em gewonde roofvogels dat werd geregistreerd. In die tijd werden er zo'n 286 dode vogels en 58 ver zwakte gemeld. "Maar aangezien je nooit alle gevallen gemeld krijgt, moet dat cijfer in werkelijkheid veel hoger liggen", zegt Vergeer. "Eigen lijk zijn we toch wel geschrokken van dit hoge aantal." Vooral ransui len, kerkuilen, torenvalken en bui zerds waren het slachtoffer. Doods oorzaak nummer één was het ver keer. Jagend op een prooi worden de vogels, vaak 's nachts, aangereden. Opvallend daarbij is dat het bij de verkeersslachtoffers veelal om uilen gaat. "Dat komt wegens hun nachte lijke leefwijze", legt Vergeer uit. "Ze jagen 's nachts en hun ogen zien nog, terwijl het vrijwel volslagen donker is. Ze zijn ingesteld op die zeer kleine hoeveelheid licht. Als ze over een weg vliegen en er komt een auto aan, raken ze een moment ver blind door de felle lichten en dan is het gebeurd. Er zijn bepaalde punten waar heel veel vogels worden aan gereden. Misschien dat we daaraan samen met de wegbeheerders iets kunnen doen door bijvoorbeeld wat hogere beplanting langs de wegen te zetten." De tweede grote oorzaak waardoor roofvogels sterven is vergiftiging. Dat kan in sommige gevallen opzet telijk gebeurd zijn, maar vaak is het een gevolg van de vergiftiging van hun prooidieren. "Boeren bescher men hun gewassen tegen ongedierte met diverse bestrijdingsmiddelen", legt Luijsterburg uit. "Muizen en andere prooidieren eten van de gewassen en als ze 'geslagen' wor den door een roofvogel, krijgt die zo het vergif ook binnen." "Gelukkig is er al lang een verbod op de hele zware middelen zoals DDT. Voor de rest hopen we met boeren afspraken te kunnen maken", voegt Vergeer eraantoe. "Van Tholen zijn maar weinig meldingen gekomen van dode of gewonde dieren. Maar dat ligt waarschijnlijk eerder aan het feit dat er hier geen coördinatie was, dan dat er minder zou gebeuren." Verder wordt er door enkele malafide jagers nog steeds geschoten op de beschermde roofvogels. Ook vliegt een aanzienlijk aantal zich te pletter tegen grote ramen. Er zijn er zelfs die verdrinken. "Dat zijn meestal jonge vogels die bijvoorbeeld op een drinkbak gaan zitten, erin vallen en er niet meer uit kunnen komen", vertelt Vergeer. "Onlangs werd er een geval gemeld van een jonge kerkuil die zijn eerste vlucht maakte uit een nestkast in een boerenschuur. Het dier was in een drinkbak terecht gekomen waarin speciale melk voor de kalveren zat. Hij is dus letterlijk in de melk verzopen." Door regelmatig onderzoek hoopt de vogelwerkgroep een beter inzicht te krijgen in de ontwikkelingen van de roofvogelstand in Zeeland. Luijs terburg is wat Tholen betreft nog niet echt optimistisch. "Dit seizoen waren er minder broedparen dan voorheen. Maar of dat een trend is, kan ik echt niet zeggen. Daarvoor zijn we nog te kort bezig", zegt de coördinator, die een fervent vogel liefhebber is "Eigenlijk al heel mijn leven. Lopende dieren vind ik ook wel mooi, maar op een haas of een fazant ben je zo uitgekeken. Van vogels zijn er zoveel, je ziet altijd weer wat anders. Ik heb zelf heel lang vogels in een volière gehad, maar op een dag dacht ik: 'Naar bui ten jongens. Ik zie jullie wel in de natuur.' Maar ik ben geen vogelaar die het hele weekeinde achter de vogels aan gaat, ik heb ook nog een vrouw weet je." Desondanks steekt Luijsterburg er de nodige tijd in. Hij heeft dan ook een professionele kij ker waarmee hij de vogels kan bespieden, zonder dat hij ze hoeft te verstoren. Degene die een dode roofvogel vindt, kan dit melden bij C. Luijsterburg tel. 0166-603869. Burgers kunnen hun puin en gerooide struiken gratis kwijt in de containers op de gemeentewerkplaats te Scherpenisse. "Je kan hier alles kwijt, asbest en puin. Waar moet je er anders mee naar toe?" Ja, als je wil raak je het tuinafval wel kwijt, maar hier, op de gemeentelijke werkplaats in Scher penisse gebeurt het op een legale wijze. En voor particulieren nog gratis ook, zo valt op te maken uit de opmerkingen van de gebruikers. Priem: "We mogen blij zijn met deze voorziening. Je kan er elke dag terecht. En ook nog eens een keer in de maand op zaterdag. Het is hier stik druk." Priem is inderdaad niet de enige. Menigeen blijkt goed op de hoogte van de openstelling van wat de gemeente een milieustraat noemt. Auto's met aanhangwagen- tjes rijden af en aan in de 'straatjes' die tussen de rijen containers zijn uitgespaard. J. van Slot uit Sint-Maartensdijk heeft zijn paardentrailer naast een container gereden en schept puin uit de wagen. Hij maakte van akkerland weiland en ruimt de stenen, brokken beton en stukken dakpan op die in de loop der jaren uit de grond tevoorschijn zijn gekomen en op een berg bij de dam van het perceel zijn gegooid. "Een kuub puin," zo schat hij de hoeveelheid in die in de con tainer verdwijnt. Van Slot is dan ook zeer te spreken over de milieustraat. Net als het echtpaar Van Dijken uit Stavenisse die een nieuwe woning heeft betrokken met een grote tuin. "We zijn bezig de tuin naar ons inzicht in te richten." Er stond dertig meter ligusterheg te veel in. Die moest plaats maken voor 60 conife ren. "We hebben naar de gemeente gebeld om te vragen waar we het tuinafval heen konden brengen. Pri ma zo, anders hadden we niet gewe ten hoe we er vanaf zouden moeten komen. Ja, je kan het wel illegaal dumpen, maar dan ben je verkeerd bezig als het hier legaal kan." Van Dijken vraagt bij beheerder P. Priem van de buitendienst om een schep en een bezem. Om hun eigen aanhangwagen schoon te maken, maar ook de betontegels bij de con tainer schoon te vegen. Er staan bakken voor grond, voor puin, voor tuinafval, voor grof vuil, voor asbest en een speciaal depot voor klein chemisch afval. Priem vertelt dat het al de hele ochtend druk is geweest. "Er komen nogal wat mensen met tuinafval. Door het mooie weer zijn veel mensen in hun tuin bezig om de boel opnieuw in te richten." Maar ook de puincontainer wordt eer aangedaan. "Het moet natuurlijk niet zo zijn dat iemand zijn hele huis sloopt en al het sloopmateriaal naar hier brengt. Er zijn altijd mensen die dat proberen. Die moeten zelf maar een container bestellen." Priem legt uit dat er ook geen ongerechtighe den in het puin mogen voorkomen. Grond of stukken hout bijvoorbeeld. "Dan krijgen we moeilijkheden met degene die het puin verwerkt en moet het opnieuw gescheiden wor den. Dat kost een hoop extra geld." Hoewel de milieustraat vijf dagen per week: geopend is, kan klein che misch afval alleen op woensdag gebracht worden en op de laatste zaterdag in de maand (of afgegeven worden aan de chemokar). "Op die dagen is er altijd iemand speciaal mee belast. Die moet kijken wat het is en het afval sorteren." Voor asbest geldt dat het in plastic verpakt aan geboden moet worden (minimaal 2 mm dik). "Het beste is dat mensen vantevoren even naar de werkplaats bellen want het kan gebeuren dat de container praktisch vol zit. Als er dan iemand komt met grote dakpla ten, dan is daar geen plaats meer voor en moeten we die terugsturen." Hij meldt dat het aanbod van het afval sinds september vorig jaar een vrij constant verloop laat zien. "Mensen zetten hun groene emmer elke keer aan de straat, ook als die niet vol is." Klachten hebben meest al betrekking op het uitreiken van Gedeputeerde staten hebben het bestemmingsplan Molenhoek goed gekeurd. De bezwaren van DJ. van Gorsel zijn ongegrond verklaard, maar deze kan nog naar de Raad van State stappen. Het Thoolse uitbreidingsplan Molenhoek - het gebied tussen Her- tenkamp/Gemaalweg en Touwsla- gersdreef - moet zo'n 75 woningen gaan omvatten. Een deel van de benodigde grond is tot 1 december 1997 verpacht aan Van Gorsel. Hij wil van de gemeente andere grond om zijn schapenfokkerij te kunnen voortzetten. Het gemeentebestuur wil met een financiële compensatie, zoals geregeld in de pachtwet, vol staan. Het belang van de volkshuis vesting moet zwaarder wegen als dat van Van Gorsel. G.s. zijn het met die zienswijze van de gemeente eens. Ook C. Luijsterburg heeft bij g.s. bezwaar gemaakt tegen Molenhoek, maar dat is niet in behandeling genomen. Luijsterburg heeft inder tijd namelijk géén bezwaar inge diend bij de gemeenteraad. In zijn brief wijst hij erop, dat de nieuw bouwwijk het vrije uitzicht achter zijn woning aan het Groot Verréhof wegneemt. Het woongenot wordt daardoor aangetast én het huis wordt minder waard. Volgens Luijsterburg is hem bij de aankoop van de bouw grond verzekerd dat de grond erach ter een agrarische bestemming zou houden. een gele kaart door de ophalers. Omdat er in de groene emmer afval zit dat er niet in thuis hoort. Mossel schelpen bijvoorbeeld. Of kattebak vulling. "Mensen gooien die erin, omdat er vulling bestaat met een milieukeur. Maar ze beseffen niet, dat wij die niet kunnen onderschei den van de 'gewone' kattebakvul ling." De ophalers moeten ter plekke beoordelen wat ze wel of niet door de vingers kunnen zien. De opstelling in Tholen heeft erin geresulteerd, dat bij de stortplaats in Nieuwdorp tot nu toe niet één auto met Thools gft-afval is terugge stuurd. "Samen met Kapelle levert Tholen de schoonste gft aan. Dus ik denk dat we het met zijn allen goed doen", aldus de woordvoerder. Vol gens hem heeft de ervaring geleerd, dat de afvalscheiding beter werkt met afzonderlijke rolemmers dan met een duobak. Tholen koos des tijds voor twee rolemmers en spon daar financieel garen bij. "We koch ten ze bij een Italiaans bedrijf voor respectievelijk 30 en 35 gulden exclusief btw en zijn daarmee het goedkoopste uit geweest van heel Nederland. Inmiddels zijn dezelfde emmers twee keer zo duur." De duo- bakken, waar een patent op zit, kos ten maar liefst 150 gulden per stuk. Zou je naar dat systeem omschake len, dan zijn naast nieuwe bakken ook nieuwe vuilniswagens nodig. In de gemeenteraad informeerde de PvdA onlangs naar klachten met betrekking tot stank uit de gft- emmers tijdens de warme zomer maanden. "Ik vind dat we weinig klachten hebben gehad, een stuk of twintig", zegt de woordvoerder. De meeste daarvan hadden betrekking op de inzamelpunten voor wijken, de betonnen cocons met losse groe ne emmer voor meerdere woningen. In de Dalemsestraat in Tholen bij voorbeeld staat die precies onder een slaapkamerraam. Aan een oplossing wordt gewerkt. De, wettelijk verplichte, scheiding van gft-afval lijkt voorlopig de laat ste grote verandering voor de inwo- Een groot aantal posten in de gemeentebegroting waarmee de SGP om principiële redenen niet instemt, blijft in de jaarlijkse behan deling door de gemeenteraad onge noemd. De fractievoorzitter volstaat met het overhandigen van een lijst waarop ze vermeld staan. Dit jaar gebeurde dat niet anders. De SGP wijst subsidiëring af van de stichting Thoolse Dagen, VVV, Sloth, Uit op Tholen, Wereldwinkel, werkgroep interculturele activiteiten, Het Zeeuwse Landschap, Zeeuwse milieufederatie, Zeeuws biologisch museum, Artsen zonder grenzen, werkgroep Tegen haar wil, Zeeland Zien, toneelverenigingen en volks dansgroepen. Ook is de fractie tegen de uitgaven voor vervoer school zwemmen, godsdienstonderwijs, leerlingen balletschool Bergen op Zoom, uitreiking sportprijzen, pro ject sportstimulering, collectief ver voer WVG, stedenband Itawa, kin derdagverblijf, jeugd- en jongeren werk inclusief Thjos. Dekking van het exploitatietekort van Haestinge, bijdragen aan de Europese bewe- De burgemeester verwacht dat het college meer vrijheid krijgt bij het ontwikkelen van bestemmingsplan nen wanneer het nieuwe waterschap Zeeuwse Eilanden eenmaal een feit is. Dat liet Van der Munnik donder dagavond overduidelijk weten in de commissie ruimtelijke ordening toen het schetsontwerp Stadszicht voor Tholen werd besproken. Het was raadslid M.A.J. van der Linde (PvdA) die aanleiding gaf om over de rol van het waterschap te spreken. De socialist vroeg zich af of er wel voldoende waterpartijen in het plan waren opgenomen om de overlast van hoge grondwaterstan den voor bewoners te vermijden. Hij benadrukte dat deze problemen voorkomen kunnen worden als er voldoende afvoermogelijkheden zijn voor hemelwater op bijvoor beeld vijvers of sloten. Over Stadszicht is overleg gevoerd met het waterschap, zo zei Van der Munnik. In het plan is de watergang (haaks op de Ten Ankerweg) ver legd. Het moet de nieuwe wijk en het sportpark scheiden. Het water schap bepaalde dat er aan beide kan ten van de watergang een delfstrook van elk zeven meter moet komen, zo lichtte hoofd gemeentelijke ontwik keling L.T. Steenpoorte toe. Dus langs de groenstrook van het sport park en achter de tuinen vap de nieu- ners. Er wordt natuurlijk al veel meer afval gescheiden ingezameld: papier, textiel, glas. Dat laatste lijkt weer wat aan te trekken sinds in Tholen nieuwe bakken zijn geplaatst met vakken voor de verschillende kleuren glas. ging in Nederland en de Nederland- België vereniging alsmede het lid maatschap van de Raad Europese gemeenten en regio's wijst de SGP eveneens af. Uitgaven in de begro ting die betrekking hebben op gebruik van accommodaties op zon dag, zondagssport, kinderopvang en vrouwenemancipatie steunt de SGP evenmin. Het SGP-raadslid L. Walpot wijst verder alle uitgaven af voor de open bare bibliotheek, de omroepbijdrage voor basisscholen, de Zeeuwse muziekschool, aidsfonds, anti-dis criminatiebureau, kindervakantie- spel, peuterspeelzalen, subsidiëring van alle sport- en muziekverenigin gen en diverse zangkoren, de Zon nebloem, Jamaït Salam en werk groep woonwagenbewoners. Ook is hij tegen de uitgifte van bouwgrond aan ongehuwd samenwonenden. De RPF/GPV-fractie stemt op prin cipiële gronden tegen de posten voor zondagssport, sportgala, pro ject sportstimulering en kinderop vang. we vrijstaande woningen in het nieuwe plan. Dat is een doom in het oog van het college. Dat vindt dat één strook voor het onderhoud van de water loop voldoende is. Als het water schap Zeeuwse Eilanden in werking treedt, zal het college op dit punt om een herziening vragen, aldus de bur gemeester. "Er komt een nieuw waterschap. De tweezijdige delf strook in dit plan is een eis van het huidige waterschap. We vinden dat overdreven, net zoals de eis bij de waterpartij in Molenhoek." Dit plan moest intertijd drastisch herzien worden omdat het waterschap eiste dat de bebouwing ruim uit de teen van de dijk langs de Gemaalweg moest blijven. Van bijna tachtig woningen werd het plan ingekrom pen tot 56 huizen. Het meningsver schil toen tussen het bestuur van het waterschap en het college leidde tot een fikse discussie. Van der Munnik legde ook uit dat er al eerder een plan was gemaakt voor Stadszicht. Daarin waren volgens de burgemeester veel meer waterpartij en opgenomen en veel minder woningen. Dit plan schoven b. en w. terzijde omdat het te duur zou wor den. (Deze schets is overigens nooit in het openbaar behandeld). Qgist THOLEN, BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren en Numansdorp). Advertentie I.M. I I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3