Medewerker palingrokerij verdacht van brandstichting Mogelijk één plan voor buitengebied Tholen Stoofstraat wordt veiliger gemaakt Honderd oude beelden in Meestoof Politie verhoort 25-jarige St. Annalander Jeep niet van proefrit terug 2>ibq a-ft VVD-voorzitter gaat vertrekken Facetherziening Sint-Philipsland afgekeurd L. Hellemons wordt directeur basisscholen l\ l\V III Donderdag 2 november 1995 51e jaargang no. 51 De brand die palingrokerij Scherpenisse aan de Nieuw- landseweg in St. Annaland zondagavond in de as legde, is vermoedelijk aangestoken. De politie heeft dinsdag middag de 25-jarige J.V. aangehouden, medewerker van het eerste uur van het bedrijf. "Er zijn redelijke vermoe dens van schuld", aldus een politiewoordvoerder. "Daar om is de verdachte op last van de officier van justitie voor nader onderzoek en verhoor ingesloten in het politiebu reau te Middelburg." Hij heeft echter nog niet bekend. Gisteren zijn ook de andere personeelsleden van de palingrokerij op het bedrijf zelf verhoord. Gedeputeerde staten hebben hun goedkeuring onthouden aan de facetherziening van het bestemmingsplan buiten gebied Sint-Philfpsland. Dat is gebeurd omdat de gemeente een procedurefout heeft gemaakt. "We zullen binnen een bepaalde termijn een nieuw besluit moeten nemen. Dat zou samen met de herziening voor het bui tengebied Tholen kunnen", zegt burgemeester H.A. van der Munnik in een reactie. Bouwblok Zonering Uitstekende beveiliging Maandag weer aan de slag Plateaus en kussens in Poortvliet Plateaus, wegversmallingen en snelheidskussens. Met die maatregelen wil de provincie de verkeersoverlast in de Stoofstraat en het Zuidplantsoen in Poortvliet te lijf gaan. Ze dienen om de periode tot de aanleg van de rond weg te overbruggen. De snelheid moet omlaag en de mogelijkheid om over te steken verbeterd worden. Oversteken Alles voor de bruidegom Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers f 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. P.C.A. Versluijs uit St. Philipsland vertrekt in verband met ander werk voortijdig als voorzitter van de VVD-afdeling Tholen en St. Phi lipsland. In een bijzondere algemene ledenvergadering wordt er van avond in de Gouden Leeuw te St. Annaland naar een oplossing gezocht voor de vacature. Voorlopig zal G. de Kaper uit St. Maartensdijk het voorzitterschap waarnemen. Hij was eerder bestuurslid van de Thoolse afdeling, maar legde die functie neer toen hij vice-voorzitter werd van VVD Zeeland. De leden kunnen kandidaten voor het voorzit terschap indienen. Versluijs kan het leiden van de VVD niet combineren met een nieuwe baan in Frankrijk. De St. Philipslandse voorzitter druk te zijn stempel op de kandidaatstel ling voor de VVD bij de gemeente raadsverkiezingen in november vorig jaar. Mede door zijn invloed werd de fractie volledig vernieuwd. Versluijs is ook hoofdingeland (namens de huiseigenaren) van het waterschap Tholen, maar dat ver dwijnt 31 december door de vor ming van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Een man die dinsdag in Poortvliet een proefrit maakte in een Nissan Patrol van garage De Graaf, is niet meer teruggekomen. Een behoorlij ke strop voor de garagehouder, want de jeep heeft een waarde van 45.000 gulden. "En voor zoiets kun je je niet verzekeren", vertelt De Graaf. Giste ren was hij ondermeer druk bezig met het waarschuwen van collega's, omdat de dader geen onbekende van de politie blijkt te zijn. "Een keurig nette man. Ik koesterde geen enkele argwaan, terwijl je normaal toch op je tellen past", vertelt De Graaf. "Hij kwam met een jonge huurauto en probeerde een duurdere terug te nemen." De Poortvlietenaar liet de man, die-geloofwaardig overkwam, een ritje maken over het terrein van Budelpack. Bij terugkomst meldde de adspirant-koper een tik te horen, waarop hij toestemming kreeg voor een tweede rit. Vermoedelijk is hij toen vanaf het bedrijf rechtsaf rich ting de Lageweg gereden. In ieder geval zag de Poortvlietse garage houder de man niet meer terug. Hij hoopt dat zijn jeep, die door het hele land als gestolen is opgegeven, ergens teruggevonden wordt. Kunstuitleen. Zaterdag is het de dag van de kunstuitleen. De centra voor kunstuitleen in Goes en Ter- neuzen houden een open dag waar op men het maken van een zeefdruk, lino of indruk kan bekijken. Installateur Jan Rijstenbildie dit jaar pas de elektrische installatie vernieuwdebekijkt de resten van de meterkast met de brandweerlieden Rien Hage, Adrie v.d. Reest en Johan Moerland in de uitgebrande fileerafdeling. Bij het vaststellen van de herziening door de gemeenteraad, in maart, is geen aandacht geschonken aan de bezwaren van de gewestelijke raad van het landbouwschap. Dat is in strijd met de wet op de ruimtelijke ordening, stellen g.s. Het college constateert verder, dat de gemeente raad het plan anders heeft vastge steld dan zoals het ter inzage heeft gelegen. Volgens Van der Munnik is daar niets mis mee. 'Tegen de aan gebrachte wijzigingen kan een ieder ook weer bezwaar maken." Het vast gestelde gewijzigde plan heeft in april/mei opnieuw ter inzage gele gen. De provincie kan overigens instem men met de regeling die de gemeen te gekozen heeft ten aanzien van niet-grondgebonden agrarische be drijvigheid: uitsluiten van nieuw- vestiging op basis van een land schappelijke argumentatie en een in oppervlakte beperkte neventak of omschakeling. Dat is de enige uitspraak die g.s. inhoudelijk over de planherziening doen. En juist naar die zaken is het gemeentebestuur benieuwd, omdat het wil weten waar het aan toe is. "We gaan ons, zodra we de precieze motivatie van g.s. kennen, beraden. Een nieuw besluit zou misschien genomen kunnen worden samen met de planherziening voor Tholen", aldus de burgemeester. Omdat de bescherming van het genomen voor- bereidingsbesluit volgens hem van kracht blijft, is er geen gevaar dat grootschalige varkenshouders nu met bouwaanvragen komen. Uiteindelijk is de hele procedure voor zowel Sint-Philipsland als Tholen erop gericht om juist die mammoetbedrijven buiten de deur te houden. Het landbouwschap heeft zijn bezwaar in december kenbaar gemaakt aan de raad van de voorma lige gemeente Sint-Philipsland. Op een zitting van de provinciale hoor- commissie bestemmingsplannen gaf de Thoolse ambtenaar Buermans toe, dat dit bezwaar bij de vaststel ling van de facetherziening buiten beeld is gebleven. Desgevraagd ver telt hij, dat de stukken niet zijn aan getroffen. Kennelijk is er iets misge gaan bij de verhuizing in het kader van de samenvoeging van beide gemeenten. Op een hoorzitting in augustus 1994 maakte het landbouwschap al ken baar, problemen te hebben met de beperkingen die gesteld worden aan de oppervlakte van het bouwblok. Dit gezien in het licht van het econo misch rendement van landbouwbe drijven. De beperking op nieuwves- tiging zou volgens het landbouw schap als consequentie moeten heb ben, dat bestaande bedrijven zich optimaal kunnen ontwikkelen. Ook daarom zijn oppervlaktenormen niet wenselijk. G.s. zeggen hier nu over, dat ook het provinciale beleid uit gaat van beperkingen. Ook varkenshouder J. Nell uit Anna Jacobapolder heeft tegen de facetherziening bezwaar gemaakt. Hem wordt het daarin onmogelijk gemaakt een uitbreiding van zijn bedrijf te realiseren, terwijl dat een economische noodzaak zou zijn. De gemeenteraad heeft Nells bezwaren ongegrond verklaard. De provincia le hoorcommissie oordeelde dat Nell zaken zal moeten doen met de gemeente, die een eigen afweging maakt. Ook de reactie van g.s. is weinig hoopgevend voor de var kensfokker. Het college meldt een terughoudend beleid ten aanzien van uitbreiding van intensieve veehou derij en noemt het wenselijk om zoveel mogelijk vrijkomende agrari sche gebouwen daarvoor te gebrui ken. Het is niet eenvoudig om een water dicht bestemmingsplan voor het bui tengebied te maken, dat planolo gisch voldoende beredeneerd is. Een Thools voorstel om een zonering op grond van natuurwaarden aan te brengen, was voor de landbouw onaanvaardbaar. Uiteindelijk ont brak ook de politieke steun in de gemeenteraad, zodat het plan van tafel ging. Iets anders is tot op dit moment niet in zicht. Dat bleek eind september nog in de commissie ruimtelijke ordening. Brandstichting werd niet uitgeslo ten, toen het onderzoek van de tech nische recherche maandag geen oor zaak opleverde. "En zoiets gaat niet uit zichzelf branden", zegt een woordvoerder van de politie. "We plaatsen duidelijke vraagtekens bij deze brand. Er is het nodige aan de hand. Vandaar dat we een gericht opsporingsonderzoek instellen." Hoewel het vuur bij de meterkast in de fileerafdeling ontstaan is, werd kortsluiting al vrij vroeg uitgesloten. Op het eerste gezicht waren er geen sporen. Bevelvoerder A. van Iwaar- den van de St. Annalandse vrijwilli ge brandweer spreekt over 'een vreemde situatie.' "Zelfs de voe dingskabel van de elektriciteit was doorgebrand. Dat komt nooit voor. Ook de multiplex plaat achter de meterkast was dermate ingebrand, dat er vraagtekens zijn. Er was geen apparatuur in de fileerafdeling dat aanleiding gaf voor de brand. In fei te was er in die ruimte weinig brand baar materiaal aanwezig. Dat lag op de zolder. Daar was een heleboel verpakkingsmateriaal en archief stukken van de administratie, maar het vuur werd daar nog geremd door een gipsplatenplafond. Toen we echter even na half acht arriveerden, sloegen de vlammen al door het dak heen. Het brandde fel." Het pand vertoonde geen sporen van inbraak toen de brandweer arriveer de. "Er waren wel ruiten kapot aan de voorkant van de fileerafdeling, naast de meterkast, maar die waren van de hitte gesprongen", aldus Van Iwaarden. "Maar toch is het allemaal wat vreemd gelopen." Hoe vreemd, dat is volgens de brandweerman verder een zaak van de politie. Brandstof is er niet aangetroffen bij het onderzoek, maar de technische recherche heeft nog wel monsters meegenomen voor een kritische analyse. Eigenaar P.M. Scherpenisse, die een hele zondag van huis was en 's avonds om half tien met de brand werd geconfronteerd, hoopt zo gauw mogelijk helderheid te krijgen over de oorzaak. "Alles wordt in kaart gebracht en dankzij de uitstekende beveiliging, kunnen we veel dingen nagaan. Feit is, dat een personeelslid omstreeks vijf uur zondagmiddag nog een controleronde heeft gemaakt en daarna is er nog ergens een hiaat. Om 19.25 uur werd inbraakalarm gegeven, waarna de sleutelhouders werden gebeld, even als de politie. Die was dus al op pad naar de Nieuwlandseweg, maar in plaats van inbraak bleek het brand te zijn." Scherpenisse hoopt maandag weer aan de slag te kunnen. Gedeeltelijk in de gespaard gebleven aanbouw, die dit jaar pas gereed gekomen is en voor het fileren wijkt hij uit naar vis handel de Eendracht aan de Edison- weg in Tholen. "Dat is een betegelde ruimte die aan de EEG-eisen vol doet. ZIE VERDER PAG. 13 De maatregelen die gedeputeerde staten willen, zijn dezelfde als Onder de Molen te Oud-Vossemeer. Omdat de daar aangelegde versmal lingen met snelheidskussens een proef zijn, zullen eerst de resultaten afgewacht worden vóór tot de aan leg in Poortvliet besloten wordt. Maar de plateaus zouden op korte termijn gerealiseerd kunnen wor den. Ze komen ter hoogte van de Zuidstraat eh van café Tolrust. Al jaren wordt er door de bewoners van dit stuk provinciale weg in Poortvliet geklaagd over het ver keer. Per etmaal passeren er 6000 tot 7000 auto's, waarvan 500 tot 700 vrachtwagens. Metingen hebben uit gewezen, dat de helft daarvan harder rijdt dan de toegestane 50 km/u. In de richting Scherpenisse passeren ter hoogte van Stoofstraat 30 dage lijks gemiddeld drie automobilisten met een snelheid boven 100 km/u. De gemiddelde snelheid ligt op 47,5 km/u en 15% van de auto's rijdt har der dan 58 km/u. Metingen ter hoog te van aannemingsbedrijf Krijger hebben uitgewezen, dat daar in bei de richtingen dagelijks 1 a 2 auto mobilisten de 100 km/u overschrij den. De gemiddelde snelheid in de richting Scherpenisse ligt op 46 km/u en in de richting Tholen op 50 km/u. Vastgesteld is verder, dat op die plek 15% van de bestuurders met een gangetje van gemiddeld 551/2 km/u naar Scherpenisse rijdt, terwijl richting Tholen die 15% een snel heid heeft van 60 km/u. Het drukke verkeer zorgt, zo blijkt uit klachten van bewoners, voor pro blemen bij het oversteken, met name voor kinderen. Hoewel de over- steekbaarheid 'volgens de literatuur' redelijk tot goed is, hebben g.s. aan dacht voor de dreiging die uitgaat van vrachtverkeer en ze noemen maatregelen daarom wenselijk. Wat de klachten over trillingen betreft, is al veel gedaan aan de klinkerbestra ting. Maar omdat er veel kabels en leidingen liggen, is een ander soort bestrating niet mogelijk. G.s. menen dat de trillingshinder afneemt als de rondweg er eenmaal ligt. Dan zal minder vrachtverkeer door de bebouwde kom rijden. Ten aanzien van de snelheid geldt, dat die in de toekomst ook van het plaat selijke verkeer beteugeld zal moeten worden. Overigens zal de rondweg nog een aantal jaren op zich laten wachten. De plannen voor de Stoof straat moeten nog besproken wor den in de statencommissie water staat en verkeer. Vervolgens zullen ook de bewoners, gemeente, politie en BBA erbij worden betrokken. De 47-jarige L. Hellemons uit Ber gen op Zoom wordt de eerste boven schoolse directeur van de federatie van acht openbare basisscholen in de gemeente Tholen. Per 1 februari volgend jaar verruilt hij basisschool De Noordster in de wijk Noordgeest voor een kantoor - op een nog niet bekende plaats - in Sint-Maartens dijk. Hellemons ziet de benoeming als een logisch vervolg van zijn carriè re. De laatste twee jaar stond hij nauwelijks meer voor de klas. Hij volgde management-opleidingen en hoopt in juni de opleiding schoollei der primair onderwijs in Tilburg af te ronden. "Het leuke van mijn nieu we baan vind ik, dat je directeur blijft van een basisschool en dus niet alleen administratief bezigt bent", zegt Hellemons. Hij noemt de bin ding met het veld de hoofddoelstel ling van zijn functie; de kinderen en de leerkracht voor de klas staan in zijn ogen centraal. De uit Nispen geboortige Hellemons begon zijn onderwijsloopbaan op een basisschool met 750 leerlingen in Wouw. Ook studeerde hij nog Nederlands. Nu werkt hij al 20 jaar als directeur in Bergen op Zoom, waarvan elf jaar op de openbare basisschool De Noordster. Naar de nieuwe functie op Tholen solliciteerden 77 mensen. Een spe ciale commissie voerde met zeven daarvan een gesprek, om vervolgens een voordracht aan b. en w. te doen. Plan Stadszicht is buiten het gemeentehuis al zeker tien keer ingedeeld Roofvogels en uilen worden op Tholen in de gaten gehouden Naast mijn gezin was het waterschap mijn leven, zegt scheidende secretaris De Korte De Schutse krijgt grootbeeldprojector van steunstichting Jeugdbrandweer van belang voor doorstroming naar seniorenkorps Gft-afval uit Tholen is het schoonst Stijgende lijn in lasten waterschap Menu voor drie rijksdaalders tot kerstvakantie bekend Copain Kortland doet kassa rinkelen voor Tholense Boys Vrijwilligers Noad '67 voelen zich genomen door gemeente WIE IN EEN DAG RUK WIL WORDEN HANGT BINNEN EEN JAAR AAN DE GALG Dit nummer bestaat uit 20 pagina's ENGELSMAN er^nDRIEL St. Annaland, Voorstraat 15 tel. 0166-652490 woensdagmiddag gesloten Advertentie I.M. J.F. Kousemaker legt de laatste hand aan de fototentoonstelling in streekmuseum de Meestoof Ruim honderd foto's uit de jaren dertig zijn vanaf zaterdag te zien in streekmuseum De Meestoof. De opnamen zijn grotendeels in Sint- Annaland gemaakt door M.C. van der Weele. Ook vorig jaar expo seerde het museum er een aantal. "Maar het zijn nu weer allemaal andere", vertelt J.F. Kousemaker van het museum. Voetballers van WHS in 1932, postbode Jan Weijler, de ijsbaan, jeugd op de dichtgevroren kerkgracht rond 1937, bejaarde mannen in gesprek aan 'de oude Job', een doorkijkje in de Voorstraat. Maar ook beel den van de historische optocht bij het veertigjarig regeringsjubi leum van koningin Wilhelmina in 1938 en van de festiviteiten bij het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard een jaar eerder zijn te zien. Deelnemers aan een naaicursus, de schietvereniging, het bestuur van de kolenbond en het scheepje van Piet - 'de Veer man' - van de Bogerd. Van andere plaatsen is het interieur van de hervormde kerk te Scherpenisse te zien, en een restanbvan het slot in Sint-Maartensdijk. "Een bij zondere foto", aldus Kousemaker. Bij een heleboel platen zijn de namen van de afgebeelde perso nen al achterhaald. Maar bezoe kers krijgen de kans om aanvul lingen te geven. Ook kunnen foto's bijbesteld worden. "Zo'n exposi tie trekt echt veel mensen. Vorig jaar kwamen er een 400 op af', vertelt Kousemaker. De Meestoof mag dit jaar toch al niet klagen. Tot nu toe kwamen 4242 mensen een kijkje nemen. Ruim 300 meer dan vorig jaar, terwijl landelijk de tendens juist is dat het museum- bezoek afneemt. Het bestuur is dan ook uitermate tevreden. De fototentoonstelling is tot en met zaterdag 2 december te zien. Elke woensdag- en zaterdagmid dag tussen 14.15 en 16.45 uur is de Meestoof geopend. Behalve op dankdag 15 november. Die week kan het publiek donderdagmid dag terecht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1