T\issen 6 ton en 1 miljoen gulden schade bij brand palingrokerij Jeugdbrandweer van belang voor doorstroming naar seniorenkorps De Schutse krijgt grootbeeldproj ector Onze Top 10 van deze week. 99 1.99 9.90 JAK 1.29 im 1.99 8.90 @©©ir95 1.59 &m 4.99 Albert Heijn Tholen en St. Philipsland. Telefoontje Lievensberg onderzoekt bouw zotel Brandweer St. Annaland tweede prijs O O O O O O O Topper van deze week: tR-/Cv 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Brandweerkorpsen St. Annaland en Stavenisse in actie Junioren St. Philipsland derde bij wedstrijden in Tholen Brandstichting O Donderdag 2 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Tussen de 600.000 gulden en 1 miljoen gulden bedraagt volgens eigenaar P.M. Scherpenisse de scha de door de brand in zijn palingrokerij aan de Nieuwlandseweg in St. Annaland. Het vuur werd zondagavond na half acht bestreden door de korpsen van St. Annaland en Stave- nisse. De fileerafdeling brandde helemaal uit. Het kantoor aan de linker kant en de keuken aan de rech ter kant van het gebouw, bléven in tact, al was er rook- en waterschade. De dit jaar gereed gekomen aanbouw aan de achter kant, inclusief vier nieuwe ovens, bleef gespaard. De op veilige afstand gelegen bedrijfswoning liep geen gevaar op. Jachthond gered Elektriciteit Pomp voor circulatie Woensdag nog uitgerukt Gewoonlijk oefenen de leden van de jeugdbrandweer Sint-Philipsland elke veertien dagen. Maar de laatste vijf weken voor de onderlinge Zeeuwse jeugdbrandweerwed- strijden van zaterdag in Tholen kwamen ze wekelijks bij een. Jeugd en leiding steken veel tijd in het beoefenen van deze hobby. VERVOLG VAN PAG. 1 Klanten houden Aardedonker Uitslagen: Steunstichting draait boven verwachting De stichting Vrienden van De Schutse uit Sint-Annaland draait boven verwachting goed. Vandaag exact twee jaar geleden werd de stichting opgericht, met als doel het wel zijn van de bewoners van bejaardenhuis De Schutse in Sint-Annaland te bevorderen. Momenteel staan er al 127 donateurs ingeschreven en reeds twee keer schafte men iets aan voor het tehuis. Gelden beter besteden Donateursavond Broccoli, 500 gram Chico Satsuma mandarijnen, nieuwe oogst, net 1 kilo Slavinken, 100 gram -T59" 1.05 kilo JjïSO- Uit de bedieningsafdeling: Paté's, room-, peper-, champignon-, tuinkruiden-, noten-, qq knoflook of ardennerpaté, per 100 gram Afë yy CU Witte- of Tarwebolletjes of Witte Puntjes, verpakt 6 stuks cnchocoladehagel, hagelmix (2.59), melk of puur, doos 400 gram C(1 Goudse licht belegen kaas 48+, vacuüm verpakt, kilo Smiths Superchips, naturel, paprika, O O O Mexicano of Bolognese, zak 300 gram JL.Óu Yogho Yogho yoghurtdrink, diverse smaken, pak 1 liter Cd Tissue toiletpapier, wit, 12 rollen CU Vla, blanke, caramel, chocolade of vanille, AA pak 1 liter Nü VW Scherpenisse en zijn vrouw waren zelf niet thuis, toen de brand door het lawaai dat de brandende dakbe dekking teweeg bracht, ontdekt werd. Mevr. Van Vossen-van Beve- ren stond in de Burg. Smithstraat buiten, toen ze geknetter hoorde. Boven de Molendijk zag ze rook en ze hoorde knallen. Ze weet niet meer precies hoe laat het was, maar ze dacht eerder kwart over zeven dan half acht, toen het alarmnummer 06-11 werd gebeld en brand aan de Molendijkseweg werd gemeld. Jachtopziener J. van Vossen reed tegen half acht op de Molendijk, toen hij geknetter hoorde en even verderop een aantal mensen zag staan. Ze bleken naar een brand te kijken. Van Vossen reed naar de Nieuwlandseweg en meldde via zijn mobilofoon dat de palingrokerij in brand stond. "De vlammen kwamen al door het dak en aangezien ik weet dat Peter Scherpenisse een jacht hond heeft, probeerde ik Purdie te roepen. Ik hoorde niets, dus ik dacht, dat de hond gestikt was." Intussen was door het inbraakalarm - de palingrokerij was na diverse diefstallen goed beveiligd - een per soneelslid en de politie gealarmeerd. De medewerker deed het hek open, waarmee de vrije toegang tot het ter rein geopend werd. De St. Anna- landse brandweer, die om 19.32 uur werd gealarmeerd (de melding was om 19.31 uur) en om 19.37 uur uit rukte, kreeg van het personeelslid te horen, dat er nog een hond in het pand zat. Na met een steen de ruiten Behalve de muren, stond er weinig meer overeind van de palingrokerij. Op de achtergrond het woonhuis van eigenaar P.M. Scherpenisse met daartussen een deel van de bakken met levende paling. van de keuken ingegooid te hebben, gingen brandweerlieden met pers lucht onder dekking van een straal water naar binnen, waar ze de jacht hond onder de tafel aantroffen. Intussen had bevelvoerder A. van Iwaarden om 19.40 uur assistentie gevraagd van de collega's uit Stave nisse. "De melding was eerst een buitenbrand aan de Molendijkse weg, maar op de dijk was al zicht baar dat het om een uitslaande brand in de palingrokerij ging. Stavenisse hadden we nodig voor de waterwin ning, want de dichtstbijzijnde brandkraan zat op 500 meter, achter de graansilo van de CZAV bij de jachthaven. Daarvoor moesten we 23 slangen uitleggen." In eerste instantie werd via de hoge drukspuiten het water uit de tank van de brandweerauto benut, alsme de de inhoud van de waterwagen, waarover de St. Annalandse brand weer beschikt. "Daarmee waren we net op tijd om het kantoor te behou den, want de ruit tussen de fileer ruimte en het kantoor was al gesprongen. Door het inslaan van een ruit in een zijdeur, konden we kantoorapparatuur en administratie redden. De grote deur in de aan bouw aan de achterkant konden we niet open krijgen. Dat lukte later wel en toen konden we door het inslaan van een ruit tussen de vers afdeling en de fïleerruimte, de brand goed afblussen." Na bijna anderhalf uur, om 21.02 uur, werd pas brand meester gege ven door complicaties met de elek triciteit. Het was enorm met de licht flitsen in de fïleerruimte omdat de zware elektriciteitskabel de toevoer van stroom maar niet deed stoppen. Daardoor moest de brandweer op medewerkers van Delta Nutsbedrij ven wachten, voordat men in het pand kon. Even voor acht uur waren die al gealarmeerd, maar de weg moest worden opgebroken en een elektriciteitskast langs de Nieuw landseweg worden opengemaakt door de monteurs Havermans en Verkerke, voordat de stroomafvoer was afgesloten. Verpakkingsmateriaal en adminis tratie-bescheiden op de zolder zorg den voor voldoende brandbaar materiaal, zodat het dak volledig verdween. Die papieren bleven ook lang smeulen, zodat de St. Anna landse brandweer de gehele nacht aanwezig bleef. Dat was ook nodig voor controle van de pomp die de circulatie van de levende paling bui ten aan de gang moest houden. De brandweer heeft daar ervaring mee omdat de pomp al meer bij palingro kerij Scherpenisse werd ingezet toen de stroom uitviel. De pomp ver bruikt tien liter benzine per uur, zodat er geregeld bijgevuld moet worden. Ook twee koelcellen buiten werden van een noodaansluiting voorzien. De hulpverleningsorgani satie Salvage haalde de computers van de administratie op voor reini ging bij een gespecialiseerd bedrijf in Dordrecht. Tegen half elf rukte het korps Stavenisse in, het grootste deel van de St. Annalandse brand weerlieden kon tegen half vier naar huis. Twee man bleven de wacht houden. "Je concentreert je op wat je kunt redden", zo blikt bevelvoerder Van Iwaarden terug op deze bijzondere brand. "We waren blij dat we de hond konden redden, evenals de levende paling, de computer en de administratie. De rest was verloren, daar was niets meer aan te doen." Eigenaar Scherpenisse zegt blij te zijn met het goede optreden van de brandweer. "Door de snelle actie is er nog veel behouden kunnen wor den. Ook de nabehandeling was klasse." Maandag was de brandweer nog aanwezig bij het onderzoek van de technische recherche en dinsdag was er nog een nacontrole. Tot ver wondering van de brandweer werd het korps St. Annaland gisteroch tend om half twaalf via 06-11 nog opgepiept omdat er nog wat isolatie materiaal smeulde in de palingroke rij. Brandweerlieden uit Stavenisse brengen de administratie vanuit het kantoortje in veiligheid. Deze week produceren er col lega's voor mij, want je klanten hou den, dat is het allerbelangrijkste. Na de brand was dat het eerste dat door mijn hoofd ging: de klandizie! Het laatste kwartaal van het jaar is altijd een toptijd voor ons bedrijf en wat de klant vandaag bestelt, moet hij morgen hebben. Daarom was ik zondagavond eerst een gebroken man, maar nu heb ik de moed weer terug, mede door het grote medele ven van collega's, de burgemeester en anderen. Alles wordt in het werk gezet om maandag de eerste paling te fileren." Scherpenisse had net een investe ringsplan van negen maanden afge rond, waarin hij zijn bedrijf had aan gepast aan de EEG-eisen met een gescheiden verwerking van verse en gerookte paling. "Het rook- en vers gedeelte dat bij de brand in tact is gebleven, wordt bacterievrij gemaakt. De vier nieuwe ovens zijn onbeschadigd en dat is een hele geruststelling. Alleen de twee oude ovens zullen met de restanten van het oudste pand tegen de vlakte moeten. Er zijn ook wat asbestresten aangetroffen, die door een speciaal bedrijf worden opgeruimd." De computer en actuele administra tie werd door de brandweer gered, maar het archief 1994 ging op de zolder bij de brand verloren. Een verhuurbedrijf uit Tholen zal een semi-permanent kantoor op het ter rein plaatsen. Van de bijna 13 ton levende paling die in bakken tussen de rokerij en de woning stond, is bij na 400 kilo verloren gegaan. Door het uitvallen van de elektriciteit kwamen de pompen die voor de cir culatie zorgen, tijdelijk stil te staan. "Gelukkig was ik goed verzekerd, ook voor bedrijfsschade, maar dan nog. Je klanten moet je zien te hou den. Daar staat of valt je bedrijf mee, evenals met een goede verze kering. Men denkt wel eens: dat gebeurt niet bij mij, maar je kunt beter alles goed regelen en je pre mies betalen. En dan nog kost zo'n brand altijd geld." Terwijl de brandweerkorpsen van St. Annaland en Stavenisse zondagavond nog volop bezig waren met de brandbestrijding, ging de telefoon in het kantoor van de palingrokerij. Brand weerman Hans Burgers, die bezig was om de computer en de administratie in veiligheid te brengen, pakte de telefoon. Met het Brabants Nieuwsblad. Of er brand was in de palingrokerij? Burgers kon dat bevestigen en liet weten, dat hij weer snel ver der ging mét zijn werk. Maar het loont volgens jeugd- en wedstrijdleider C.J! Kunst uit Sint- Philipsland de moeite. "Op deze manier zorg je voor een goede door stroming naar het seniorenkorps. Ik heb gehoord dat de brandweer van Duiveland moeilijk nieuwe mensen kan vinden. Daar is dat een pro bleem. Als je een jeugdkorps hebt, weet je dat de jongens al kennis heb ben en dat ze gemotiveerd zijn om door te stromen." Het jeugdkorps van Sint-Philipsland telt zeventien leden van twaalf tot achttien jaar, negen junioren en acht aspiranten. Vijf volwassenen hou den zich bezig met de begeleiding. Omdat er volgens Kunst waarschijn lijk twee leiders vanwege drukke werkzaamheden afvallen, zal er gezocht moeten worden naar opvol gers. "En die zullen we proberen op Tholen te zoeken, zodat er op die manier op den duur ook jeugdleden uit Tholen bij het korps van Sint- Philipsland kunnen komen. Dan krijg je voor de andere korpsen ook een doorstroming." Voor de gemeentelijke herindeling is enkele malen de wens geuit om - naar het voorbeeld van Sint-Philips- land- een jeugdkorps op Tholen op te richten, maar dat is er nooit geko men. De junioren van de jeugd brandweer uit Sint-Philipsland leg den zaterdag beslag op de derde plaats in Tholen. De ploeg van bevelvoerder Willem Ridderhof moest de groepen van Westerschou- wen (eerste) en Middelburg 1 voor zich laten. Bij de aspiranten eindig de de blusgroep uit Sint-Philipsland als zesde. Er waren acht ploegen (Veere haakte af) die vier verschil lende onderdelen moesten afwer ken: op het industrieterrein Slabbe- koorn moesten de deelnemers een hindernisbaan nemen en een brand blussen (aflegsysteem), in Meulvliet legden ze een theorieproef af en hielden ze een estafetteloop. Voor elk onderdeel werden punten gege- De estafetteloop over zo'n 400 meter was nieuw. De aspiranten moesten een brand blussen in het bedrijf van jachtwerf A. Pijnen. Daar was een peuk in het zaagsel van de schaaf bank terecht gekomen en had brand veroorzaakt. Bovendien stond er een gasfles in de buurt en was de bewoner behoorlijk over stuur. Binnen was het aarde donker. De eerste straal moest de ploeg op de gasfles richten, de twee de straal moest van boven komen. Wilde een ploeg het geheel volgens de regels der kunst doen, dan moes ten de spuitgasten rekening houden met een stofexplosie wanneer de gasfles zou exploderen. Daarom was de inzet van een sproeistraal het meest voor de hand liggende. De aspiranten kregen melding van een bewoner van de 'Sluisweg' dat er brand uitgebroken was. Bij aan komst bleek dat het pand naast de melder te zijn waar schilderwerk zaamheden werden verricht. Ook daar stond een gasfles. De ene ploeg haalde hem weg, de andere ploeg liet hem staan. De verkenners Mau rits Verwijs en Jurgen Neele haal den hem in opdracht van de bevel voerder weg. Na afloop deelde burgemeester H.A. van der Munnik, die ook 's morgens al een kijkje was komen nemen, de prijzen uit. Voor elk onderdeel waren er prijzen. Zo behaalden de Sint-Philipslandse junioren de meeste punten op de hindernisbaan en bij het theoriegedeelte. Zowel de junioren als de aspiranten werden vijfde bij het onderdeel brand blus sen. Junioren: 1 Westerschouwen 1479 pnt, 2 Middelburg I 1476, 3 Sint- Philipsland 1422, 4 Goes 1420, 5 Vlissingen 1387, 6 Middelburg II 1383, 7 Bruinisse 1332 en 8 Terneu- zen 1286. Aspiranten: 1 Westerschouwen 1429, 2 Goes 1387, 3 Vlissingen I 1344, 4 Vlissingen II 1343, 5 Mid delburg 1342, 6 Sint-Philipsland 1280, 7 Terneuzen 1214 en 8 Brui nisse 1186. Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom gaat onderzoeken of het haalbaar is een zogenaamd 'zotel' te bouwen. Een zotel (samenvoeging van ziekenhuis en hotel) is een accommodatie waarin patiënten die medisch gezien niet meer in het zie kenhuis hoeven te blijven, nog even kunnen logeren voordat ze naar huis gaan. Dat kan bijvoorbeeld goed zijn voor eenzame mensen of dege nen die geen thuisfront hebben om hen op te vangen. Verpleegkundi gen en ziekenverzorgenden hebben hier twee taken: verpleging èn ver zorging. Om de beddencapaciteit van het ziekenhuis niet onder druk te zetten, kan een zotel uitkomst bie den. Een dergelijke accommodatie staat juridisch gezien weliswaar los van het ziekenhuis, maar specialis ten zijn beschikbaar om indien nodig in te grijpen. Doordat de over heid de norm voor het aantal bedden in een ziekenhuis terugschroefde van 3,4 naar 2,8 per duizend inwo ners, betekent dat een extra druk op de hoeveelheid beschikbare bedden. Momenteel volgt Lievensberg de ontwikkelingen in een zotel van een ziekenhuis in Hengelo. De directie meldt dat het beslist nog niet zeker is öf er een zotel komt in Bergen op Zoom. Er wordt eerst een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden. "Het gaat veel beter dan we hadden verwacht toen we begonnen", zegt voorzitter A. v.d. Hoek uit Scherpe nisse. "We hebben al veel donateurs en als je ziet wat we al konden aan schaffen, dan is dat niet mis." "Als je ons twee jaar geleden zou hebben gezegd dat we zo snel, zó ver zou den komen, hadden we dat beslist niet geloofd", beaamt penningmees ter L. Hage. En er is inderdaad al heel wat gedaan in die twee jaar. Zo werd er ondermeer grootbeeld-pro- jectieapparatuur aangeschaft (pro jector, video en versterker). "Dat was echt nodig. We deden een paar keer per jaar wel eens iets met een videofilm, maar dat is toch een klein scherm. De voorste rij ver stond het dan, maar de rest niet of nauwelijks", vertelt directeur J. Wesdorp van De Schutse die tevens vice-voorzitter van de stichting is. "Met het nieuwe projectieapparaat is het allemaal veel beter te volgen." Via het nieuwe apparaat kunnen de bewoners van De Schutse kijken naar bijvoorbeeld opnamen van acti viteiten in het bejaardentehuis, de streek, het koninklijk huis of naar natuurdocumentaires. Om de middelen bij elkaar te krijgen om zoiets aan te kunnen schaffen. Bij de najaarswedstrijden in Ooster- land heeft de brandweer St. Anna land de tweede prijs behaald. Nico Overbeeke, die voor het eerst als bevelvoerder optrad, was hiermee in zijn nopjes. De ploeg bestond verder uit Adrie v.d. Reest, Leo van Poort vliet, Han Ridderhof, Hans Burgers en Anco Fase. De laatste was voor het eerst pompbediende in wed strijdverband. Bij deze najaarswed strijd ging het om een kleine brand, die alleen met hoge drukspuiten vanuit de eigen tank van de brand weerauto bestreden werd. Verder waren er twee gewonden die gered moesten worden, vanwie er één bekneld zat onder de bak van een kraan. Daarvoor schakelde de brandweer de zogenaamde porto power in. Aangezien St. Annaland zich concentreerde op de brandbe strijding, duurde de redding nogal lang, waardoor Vlissingen royaal met de eerste prijs ging strijken. heeft de stichting donateurs. Die betalen minimaal een tientje per jaar. Maar behalve deze bijdrage was er meer nodig. "We hebben ook 31 bedrijven en instellingen aange schreven en daarvan hebben er acht positief gereageerd", vertelt Van den Hoek. "Daarnaast hebben we ook kerken benaderd. Niet voor die pro- jectieapparatuur, maar voor andere zaken op het gebied van het welzijn van de ouderen. Van de 30 kerkge meenschappen op Tholen en Sint- Philipsland hebben er zeven positief gereageerd. Over deze cijfers zijn wij best tevreden, maar we blijven doorgaan. Ook met het werven van donateurs. Als er iets speciaals te doen is in De Schutse, dan zijn wij er ook. Zo krijg je er toch altijd weer een paar donateurs bij." Directeur Wesdorp was destijds de initiatiefnemer om te komen tot de oprichting van de stichting. "De laatste jaren neemt het vormen van dergelijke stichtingen hand over hand toe. Het wordt zelfs aanbevo len. Want op die manier kun je gel den die op een andere manier bin nenkomen dan via de reguliere bud getten van de provincie, beter benut ten", zegt Wesdorp. "Als je geen steunstichting hebt en je krijgt bij voorbeeld giften, dan kun je die ner gens anders kwijt dan in je begro ting. Houd je aan het eind van het jaar dan ergens geld over, dan moet je daarvan 75 procent teruggeven aan de provincie. Nu kunnen we gif ten en andere inkomsten dan van de provincie bij de Vrienden van De Schutse leggen. Dan komt het geld voor 100 procent ten goede aan de bewoners." Het bestuur van de stichting bestaat behalve uit voorzitter A. v.d. Hoek, penningmeester L. Hage en vice- voorzitter J. Wesdorp uit secretaris mevr. J. Heijboer-Dingemanse en lid mevr. C.A. Groenewege-Blok. Vrienden van De Schutse zamelt geld in om spullen aan te schaffen die niet via het normale budget gekocht kunnen of mógen worden. Het kan gaan om allerlei zaken zoals: medische hulpmiddelen (bij voorbeeld rolstoelen, looprekken of zogenaamde bedcarriers), techni sche voorzieningen of verfraaiingen van het interieur (zoals een schilde rij). Vrijdag 17 november wordt er in De Schutse een donateursavond gehouden. Dan worden de groot- beeld-projectieapparatuur en het nieuwste cadeau officieel aangebo den aan het tehuis. De avond begint om half acht en er zullen opnames vertoond worden uit alle negen plaatsen van de gemeente Tholen. Maurits Verwijs, Pieter Geluk, Adrie van der Reest en Jurgen Neele (vlnr) in actie bij het blussen van de 'brand', gadegeslagen door een jurylid. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 november a.s. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 13