Oud-Tholenaar in groep Intermezzo Huis is na gasexplosie nu aangepaste woning Speciale aandacht voor Zeeuws boek Meer alcohol in Zeeuws verkeer Koeien weg uit straatbeeld Meer patrijzen met geld van provincie Plaatselijk nieuws Thoolse man schopt radar van de dijk Inhalen loopt vervelend af Nieuw bord onthuld voor Scheldecollege Zangavond voor Woord en Daad Donderdag 2 november 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Naverkoop Rondom het Woord Overkapping in ijskast Jantje Beton Bestrating Luyster Praathuisje AJP Vocalisten bekoren publiek Meulvliet Zo'n honderd mensen beluisterden zaterdagavond de vocale kwaliteiten van de groep Intermezzo in Meulvliet te Tholen. En daar kregen ze geen spijt van. Dit kwintet heeft met het uitgebreide repertoire van zijn programma 'Still Crazy' voor ieder wat wils. "Prachtig", vatte voor zitter M.D. Geuze van de stichting Uit op Tholen het samen. Variatie De huurwoning van de stichting Beter Wonen aan de Kennedystraat 23 in Sint-Maartensdijk die op 25 januari door een gasexplosie bijna geheel werd vernield, is her bouwd. Alleen aan de iets afwijkende kleur van de bak steen en de kantpannen op het dak is aan de voorkant te zien dat het om een nieuwe woning gaat. Regionale schrijfsels zijn in trek Geuze In Zeeland raken méér mensen ernstig gewond bij ver keersongevallen dan in de rest van het land: 38,6 tegen 26,3 procent. Het totale aantal verkeersslachtoffers per duizend Zeeuwen wijkt nauwelijks af van het landelijke cijfer. Tot die conclusie komt de stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid. Afval en films Het Poortvlietse project om de patrijzenstand weer op peil te krijgen, is niet zeker van zijn voortbestaan. Dit 'demoproject patrijs' loopt inmiddels vier jaar en wordt gefinancierd door het rijk. Nog wel, want per 1 januari worden deze zaken gedecentraliseerd naar de provincie. Daarmee vervalt de financiering. Navolging de algemene ledenvergadering deel de secretaris G. Noorthoek mee, dat er een overleggroep is ingesteld. De technische leiding van het eerste en tweede elftal en de A-junioren gaan een visie ontwikkelen over het inpassen van de talentvolle jeugd in de seniorenteams. De eerste stap, het laten meetrainen van de A-jeugd met de senioren, bevalt tot nu toe prima. In zijn jaarverslag keek Noorthoek terug op een goed seizoen. Hij meld de een groei met 12 leden tot 190. De jeugdafdeling neemt die aanwas voor haar rekening. Het winnen van de Eendrachtcup, terugtrekken van het derde elftal, uitzetten van de rolemmers, de trainerswisseling - C. van 't Hof kwam voor J. Verreijen - waren opvallende zaken. Bij de jeugd de eerste open jeugddag, een sponsorloop voor het aanschaffen van jeugddoelen, de kampioen schappen van El-, E2-, DE-pupillen en AB-junioren. Jan Zuidweg werd jeugdvoorzitter in de plaats van Cenny Tichem. Noorthoek gaf, met behulp van sheets, een uitgebreid financieel overzicht. Ook dat was naar tevredenheid. De aftredende bestuursleden J. Zuidweg en R. Houdé werden bij acclamatie herkozen. Voorzitter A.M. van Dijke was, nadat bleek dat de leden de overdracht van de accommodatie en het onderhoud aan de gemeente steunden, eveneens herkiesbaar. Hij kreeg alle 21 aan wezigen achter zich. Nu er minder in het onderhoud geïnvesteerd hoeft te worden, kan de activiteitencom missie zich op andere zaken oriënte ren. Aangekondigd werd, dat wordt gedacht over het plaatsen van over kappingen aan weerszijden van de kantine. Óp die manier staat het publiek bij slecht weer droog. De Hervormde vrouwenvereniging Rondom het Woord houdt woens dag 8 november een naverkoop in het jeugdgebouw van de Nederland se Hervormde kerk. De artikelen worden tegen gereduceerde prijs aangeboden van twee tot vijf uur. De plannen voor een overkapping aan de kantine van Noad '67 blijven nog even op de plank liggen. Tij- dens de algemene ledenvergadering van de supportersvereniging van de voetbalclub is besloten om af te wachten tot de overdracht van de accommodatie aan de gemeente Volgende week staat de landelijke collecte voor het nationaal jeugd- fonds Jantje Beton op het program ma. De opbrengst van de collecte wordt voor de helft besteed aan speel- en leefruimte voor kinderen in Nederland. Het andere deel gaat naar de clubs die de collecte in hun woonplaats organiseren. helemaal rond is. Noad-voorzitter A.M. van Dijke zette maandag voor de aanwezige leden - vier naast het bestuur - de gang van zaken rondom de overdracht en het onderhoud uit een. De supportersvereniging groeit nog steeds. Afgelopen week meld den zich nog vier nieuwe leden aan, waarmee het totaal op 73 kwam. In haar jaarverslag meldde secretaris Netty van Westen een bijzonder succesvolle bingo-avond. De belangstelling was dermate groot, dat de kleine zaal van De Wimpel te klein was. Dit keer is de bingo, op 17 november, in Ons Dorpshuis. De jaarlijkse rommelmarkt met de bra derie kwam ook ter sprake. Pro bleem wordt de opslag van de spul len die overblijven. Vóór de herin deling kon men die op het gemeen teterrein kwijt. De vereniging schonk Noad tien ballen voor de jeugd naar aanleiding van de behaal de kampioenschappen. Ook beko stigde ze bankjes rond het veld. "De besteding gebeurt steeds in overleg met het Noad-bestuur. Ook dienen die wel verzoeken bij ons in, zoals voor de afrastering rond het tweede veld", vertelt Netty van Westen. De firma C. Reijngoudt en Zn. gaat voor de gemeente de definitieve bestrating van een gedeelte Boserf en Luysterlaan uitvoeren. Reijn goudt moet de werkzaamheden kla ren voor ruim 108.000 gulden. De gemeente gaat onderzoeken of er in Anna Jacobapolder behoefte bestaat aan een praathuisje. Tijdens het kernbezoek dat het gemeentebe stuur in september aan Sint-Philips- land bracht, werd er gevraagd of er in Anna Jacobapolder een dergelijke voorziening kon worden aangelegd. Het 'gehucht aan de Noordweg' is sinds de herindeling per slot van rekening één van de negen plaatsen in de nieuwe gemeente Tholen. De meeste plaatsen in de gemeente heb ben al een praathuisje. De overige vragen die zijn gesteld tijdens het kernbezoek worden via een persoonlijke brief door het col lege beantwoord. Zie verder ook de rubriek Tholenderwijs in deze krant. Zaterdag 11 november organiseert de reformatorische hulpstichting Woord en Daad een zangavond in de N.H. kerk te Poortvliet. Het eilande- lijk comité heeft voor deze avond twee gemengde koren uitgenodigd, alsmede tenor J. Baay en bariton K. Deurloo. Als koren verlenen de Lof- stem uit Scherpenisse o.l.v. J.C. v.d. Slikke en Asaf uit Goes hun mede werking. Het orgel zal worden bespeeld door Mariëlle Wessels, H. Guiljam en J. de Graaf. Hervormd predikant ds. A. Egas heeft de lei ding van deze bijeenkomst, die om 20.00 uur begint. Tijdens de zang avond zal er gecollecteerd worden «'oor één van de projecten van Woord en Daad. De groep Intermezzo wordt gevormd door vijf heren waarin ver rassend genoeg ook het Thoolse land vertegenwoordigd is. De bari ton lek de Vos is van oorsprong namelijk Stavenissenaar. De overige vier leden zijn de bariton/counterte noren Stijn van der Loo en Ronald Becker, tenor Matthijs Overmars en bas Evert Bandringa. Dit kwintet deed voor de tweede maal Tholen aan. In 1993 stond het vijftal al op de planken in De Wellevaete te Sint- Annaland, ook toen met groot suc ces. Maar er is wat veranderd sinds die tijd. Voorheen zongen de heren van Intermezzo alles a capella. Dat wil zeggen zonder begeleiding van in strumenten. Tegenwoordig wordt een deel van hun liedjes begeleid op vleugel en een muziekband. Op die band wordt een soort ritme aangege ven. De aandachtige luisteraar bemerkt echter dat ook dit uit de kelen van de zangers is opgenomen. Close-harmony is wellicht de beste omschrijving voor de stijl van de groep. De stoelen waren in Meulvliet ruim opgesteld. Het aantal toeschouwers was volgens voorzitter Geuze naar verwachting. Dit gezelschap kreeg wel waar voor zijn geld. Waar ande re vocale groepen zoals Montezu ma's Revenge en Deep River Quar tet zich meer bepalen tot één stijl, hebben de heren van Intermezzo zich niet aan de grenzen van de tijd gehouden. Van klassiek tot pop, van soul tot jazz. Het kwintet heeft voor elk wat wils. Naast werken van J.S. Bach, G.A. Rossini en C. Montever di, schuwt het vijftal ook de meer Dit was de situatie op woensdag 25 januari, de dag na de nacht van de explosie in het pand Kennedy straat nummer 23 te Sint-Maartensdijk. Aan de achterzijde valt echter de uit springende keuken op die de andere ratiowoningen niet hebben. De her bouwde woning is dan ook een aan gepast huis voor mensen met een handicap. Behalve de grotere keu ken zijn ook de deuringangen breder gemaakt voor een rolstoelgebruiker. En de trap is zodanig gemaakt dat er een rolstoellift in aangebracht kan worden. Boven telt de woning twee slaapkamers in plaats van drie. Daarvoor in de plaats is er een grote badkamer gemaakt. De herbouw (inclusief de sloop van de restanten na de ontploffing) heeft zo'n 189.000 gulden gekost. De huurprijs is nog niet precies bekend maar Beter Wonen gaat uit van 650 tot 700 gulden per maand. Bouwbe drijf Uijtdewilligen uit Nieuw-Vos- semeer is bezig met het afwerken van de woning. De herbouw vindt plaats tijdens de renovatiewerk zaamheden van 49 ratiowoningen in de Kennedystraat en de Albert Schweitzerstraat. Die zijn onder meer van nieuwe puien voorzien. In totaal moeten er in de smalstad 96 van dergelijke woningen opgeknapt worden. Volgend jaar staan de laat ste zes woningen in de Albert Sch- De komende tien dagen wordt het Zeeuwse boek extra onder de aan dacht gebracht. Een dertigtal boekhandels organiseert voor het eerst de week van het Zeeuwse boek. Ze geven de kopers van boeken (vanaf een bepaalde besteding) tijdens deze periode een heus geschenk: Rijmpjes en spelletjes van het oude Zeeuwsche land. Jaarlijks verschijnen heel wat boe ken over Zeeland. Het is één van de weinige streken in ons land waar boeken over de eigen regio zich in een grote belangstelling mogen ver heugen. De meeste boeken verschijnen in een kleine oplage, uitgegeven door ondermeer boekhandels, drukkerij en, heemkundige kringen en stich tingen, of door particulieren in eigen beheer. 'Een landelijke uitgever waagt zich slechts een enkele keer aan een Zeeuws boek. Dat heeft ondermeer te maken met het relatief geringe aantal inwoners van dit gebied, waardoor grote - en dus inte ressante - oplagen moeilijk te slijten zijn. Een 27-jarige automobilist uit Tho len heeft in Middelburg radarappa- ratuur van de politie beschadigd. De man reed omstreeks half elf over de Nieuwlandseweg in Middelburg. Klaarblijkelijk reed hij te snel, want hij werd door een radartoestel van de politie op de foto gezet. Dat kon de Tholenaar niet verkroppen. Hij keerde zijn auto en reed terug naar de plaats waar het gewraakte appa raat stond opgesteld. De man ver kocht de radar, die op een statief stond, een schop zodat het ding van de dijk rolde en onderaan op een akker belandde. De waarnemer van de politie had een eind verderop post gevat. Voordat hij ter plaatse kwam, was de Tholenaar al weer gevlogen. Maar omdat men over zijn kente kennummer beschikte, werd hij later in Tholen aangehouden. De man krijgt zowel een proces-verbaal voor de snelheidsovertreding als voor het vernielen van de radar. De meeste boeken gaan over plaat selijke geschiedenis of de natuur in Zeeland. Een afzonderlijke catego rie vormen de reis- en wandel- of fietsgidsen. Ook zijn er diverse auteurs die in dialect schrijven. Iedere boekhandel heeft wel Zeeuwse boeken op de plank staan. Zo ook Dieleman, de enige Thoolse deelnemer aan de week van het Zeeuwse boek. 'Tien tot twaalf titels", vertelt een mede werkster. Een echte bestseller, die ook landelijk aansloeg, was enkele jaren geleden 'De ramp, een recon structie' van oud-Scherpenissenaar Kees Slager. Vandaag, op de eerste dag van de week van het Zeeuwse boek, wor den in het Middelburgse stadhuis drie nieuwe titels gepresenteerd. Over de Zak van Zuid-Beveland, de gerestaureerde getijmolen te Mid delburg en een historische gids van Zierikzee. Historisch consulent A.P. de Klerk van de stichting regionale geschiedbeoefing Zeeland fcoudt daarbij een praatje. Volgens uitge ver J. Bruijns van De Koperen Tuin te Goes verschijnen dit jaar nog meer Zeeuwse titels. Zo zal eind november begin december van de hand van ir. M.A. Geuze weer een fotoboek uitkomen: Het eiland Tho len van 1900 tot nu, deel 2. Dat is een uitgave van Van Geyt in Hulst. Maar ook een herdruk van de 'Atlas van Zeeland', 'Zeeland onder water' en 'Zeeuwse plaatsnamen: van Aar denburg tot Zonnemaire' (Zoutelan- de? - red.) zijn nieuwe titels. Tijdens de week van het Zeeuwse boek geven de deelnemende boek handels kortingen op divers titels. En er liggen 8000 exemplaren gereed van 'Rijmpjes en spelletjes van het oude Zeeuwsche land' door Annie Oldenziel. Het jongste num mer van het Zeeuws Tijdschrift is bijna volledig gewijd aan deze eer ste week van het Zeeuwse boek. Dit is de situatie nu: een geheel vernieuwde woning met een extra grote keuken. weizerstraat op het programma en de huizen in de Churchillstraat en de Rooseveltstraat. Ook de 72 ratiowo ningen in Tholen komen dan aan de beurt. Alle ratiowoningen in Sint- Maartensdijk zijn inmiddels weer verhuurd. Vanwege de voorgeno men renovatie heeft de woningcor poratie huizen die voor de opknap beurt leeg kwamen te staan, niet ver huurd. De woningcorporatie kampt echter nog steeds met een grote leegstand in Sint-Maartensdijk. Op dit ogenblik staan er maar liefst 22 woningen leeg, in een paar gevallen soms twee huizen naast elkaar. In Tholen zijn er 5 woningen zonder huurder, in Scherpenisse 2, in Stave- nisse, Poortvliet en Oud-Vossemeer 1. Sint-Annaland en Sint-Philips- land kennen geen leegstaande woningen van de woningstichting. Eind november zal bekend worden welke woningen de stichting van de hand wil doen. Een 40-jarige Halstemaar en diens 35-jarige passagier zijn gisteren morgen met kneuzingen en schaaf wonden naar ziekenhuis Lievens- berg gebracht na een ongeluk op de Philipsdam. De auto waarin ze zaten is onherstelbaar beschadigd wegge sleept. Een inhaalmanoeuvre kort na zeven uur was de oorzaak van het ongeval. De Halsterse automobilist wilde na het passeren van een vrachtauto terug naar rechts. Toen hij ontdekte dat er een middengeleider in de weg lag, bleef hij op de linkerbaan rijden. Bijna aan het einde van de geleider gekomen, doemde er een tegenlig ger op. Noodgedwongen ging de Halstemaar op de middengeleider rijden, waarbij de hele voorkant van zijn auto beschadigd werd. Hij raak te bovendien de controle over het voertuig kwijt en belandde in het dijktalud waarbij de auto nog meer schade opliep. Het aantal verkeersdoden per mil jard reizigerskilometers ligt in Zee land 75% hoger dan landelijk. Van auto-inzittenden is het risico meer dan twee keer zo hoog en van voet gangers bijna twee keer. Ten opzichte van de periode 1984/86 is in 1991/93 het aantal geregistreerde verkeersslachtoffers in Zeeland met ruim een procent toegenomen. In noord-Zeeland (Tholen, St. Philipsland en Schou- wen-Duiveland) zelfs met 6%. De doelstelling om in het jaar 2000 het aantal verkeersslachtoffers ten opzichte van 1986 met een kwart te hebben teruggebracht, lijkt in Zee land dan ook niet haalbaar. Toch zal het beleid erop gericht blijven om dit te proberen. Wat opvalt is, dat in onze provincie relatief veel slachtoffers vallen bij ongevallen in bochten en relatief weinig op kruispunten. Ook zijn er verhoudingsgewijs meer slacht offers bij ongevallen buiten de bebouwde kom. De slachtoffers zijn ook vaker inzittenden van auto's, dan voetgangers of fietsers. En het aantal eenzijdige ongevallen is hier ook groter dan elders in het land. Per 1000 inwoners werden over 1991/93 in Zeeland gemiddeld 3,1 verkeers slachtoffers genoteerd (in noord- Zeeland 3,6). De 16- en 17-jarigen komen daarbij het ongunstigst uit de bus. Maar de sterkste stijging deed zich voor in de categorie 13- tot 15- jarigen. In noord-Zeeland valt ongeveer 30% van de slachtoffers op provin ciale wegen buiten de bebouwde kom, terwijl onder fietsers hier rela tief weinig slachtoffers vallen. In deze regio is bovendien de ontwik keling het ongunstigst: de aantallen overleden en in een ziekenhuis opgenomen verkeersslachtoffers dalen niet. Om deze trend om te bui gen naar het niveau van de rest van Zeeland, is een extra verlaging van 5% nodig. eigentijdse nummers niet zoals 'Still Crazy' van Paul Simon waarnaar ook het programma van Intermezzo is vernoemd. Het kwintet, dat al tien jaar bestaat, kreeg onlangs de aan moedigingsprijs 'De Zilveren Harp' van de stichting Conamus. Het volgende evenement dat Uit op Tholen organiseert, is een Zeeuwse avond op 10 november in het Hol land Huis te Scherpenisse. Daar zijn vanaf kwart over acht twee dingen te zien. De Zeeuwse troubadour Piet Brakman treedt op met zijn pro gramma 'Gescheiden Afval'. Brak man is de afgelopen tien jaar een begrip als het gaat om het schrijven en vertolken van liedjes en verhalen uit de streek. Brakman heeft meer in zijn mars dan het zingen van streek- liedjes. Actuele onderwerpen weet hij op eigen wijze te verwerken in zijn programma. Daarbij is hij niet kwetsend, maar signaleert wel haar scherp wat er in de samenleving gebeurt. Naast het optreden van Brakman kan het publiek kijken naar histori sche films van de bekende Thoolse fotograaf en filmer W.C. Cornelisse. Hij liet al meerdere malen zijn werk zien bij Uit op Tholen. Deze keer komen ondermeer aan bod: de inun datie en de feesten rond de opening van de Thoolse brug na de tweede wereldoorlog. Mevr. J. Meerman- Ottevanger uit Tholen voorziet de films van commentaar. Dit beeld van koeien die dagelijks over de Stoofdijk via de Veerweg naar het Stoofpad lopen en vice versa behoort tot het verleden. De bees ten van J.A. Dorst en zn graasden op het weiland in de Oudelandpolder (ijsbaan) maar nu daar een boomweide wordt aangelegd moeten de dieren verkassen naar een andere plek. En wel aan de andere kant van de Stoofdijk in de Margaretapolder waar Dorst voor zijn melkvee een nieuw weiland krijgt. Jarenlang staken de koeien van J. Dorst uit Stavenisse 's och tends en 's avonds de Stoofdijk over. Van de stal in de Margare tapolder via het Stoofpad naar de Veerweg over de Stoofdijk naar de wei bij de ijsbaan in de Oudelandsepolder en terug. Met lege uiers de dijk af, met volle uiers de dijk weer op. Een kudde levende have door een stukje van het dorp biedt een landelijk aanblik. Dat is nu voorbij nu het weiland gebruikt gaat worden voor een 'boomweide' en de koeien een nieuwe wei in gebruik gaan nemen vlakbij de stal aan de andere kant van de dijk. De 'boomweide' wordt aangelegd in het kader van de ruilverkave ling Stavenisse. Het is bedoeld om het dorp te verfraaien en om de inwoners, plus de toeristen de mogelijkheid te geven een wan deling te maken door dit gebied. Koeien kom je er niet meer tegen. In het verkeer in Zeeland wordt niet harder gereden dan elders in het land. Wél maken automobilisten minder gebruik van de gordel (10%) en stappen ze vaker met een borrel tje op (15%) achter het stuur. Trou wens, landelijk stijgt het aantal auto mobilisten met een bloedalcoholge- halte van meer dan een half promille weer licht, zo wijzen eind vorig jaar gehouden politiecontroles uit. Daar blijken uitsluitend de mannen ver antwoordelijk voor te zijn. De mees- Maandagmiddag worden op de vier scholen die behoren bij het Schelde college de nieuwe naamborden ont huld. Zo ook op de voormalige TSG in Sint-Maartensdijk. Op de hoofd- lokatie (voorheen De Lage Meren) in Bergen op Zoom onthult oud staatssecretaris mevr. Ginjaar-Maas om drie uur het nieuwe naambord. Mevr. Ginjaar stond als voorzitter van de fusie-overleggroep aan de wieg van het Scheldecollege. Deze scholengemeenschap voor vbo en mavo ontstond door fusie van de TSG in Sint-Maartensdijk, De Lage Meren en de O. Elsemanschool in Bergen op Zoom, de Thomasmavo in Halsteren en de Edward Jenner- mavo in Hoogerheide. Mevr. Gin jaar wordt bij de onthulling bijge staan door de eerste brugklassers van het Scheldecollege. te overtreders zijn mannen tussen de 35 en 50 jaar. Vorig jaar was alcohol in het spel bij 9 van de 100 ongeval len met overleden en ernstig gewon de slachtoffers. Regionaal orgaan verkeersveilig heid en de vervoerregio Zeeland spelen met hun plannen in op de in de rapporten gesignaleerde proble men. Zowel de emst van het letsel als het totaal aantal verkeersslacht offers moet omlaag. Zo wordt er gepraat over het scheiden van ver keersstromen en het herkenbaarder maken van wegtypen als instrumen ten om het aantal ongevallen terug te dringen. De ervaring leert, dat het ombouwen van kruispunten tot rotondes het aantal verkeersslacht offers met 70% kan drukken. Het vinden van voldoende draagvlak voor zo'n maatregel vormt nog het grootste probleem. Een extra inspanning is volgens de onderzoekers nodig voor noord- Zeeland. Dat vindt weerklank bij de provincie, die een gebiedsgewijze aanpak wel aanstaat. Naast aanpas sen van wegen en het nemen van maatregelen zoals 30-km zones, is opvoeding van belang. Zo wordt op 1 januari een bromfietscertificaat ingevoerd; 16-jarigen moeten voor taan eerst een theorie-examen afleg gen vóór ze een brommer mogen besturen. En politietoezicht - met name op het gebied van alcohol- en gordelgebruik - blijft ook van belang om het gedrag van verkeers deelnemers te beïnvloeden. Daar naast vindt voorlichting plaats in het kader van projecten over alcohol, autogordel en snelheid. Het project houdt in dat boeren ran- neemt, zal het antwoord waarschijn- den rond hun akkers onbebouwd laten. Ze laten hier bijvoorbeeld graan of gras en onkruid op groeien. De ruigtes die zo gevormd worden, zijn een geschikt leefmilieu voor de patrijzen. Maar ook andere bodem broeders en insekten varen wel bij zo'n rand. De boeren krijgen hier voor vergoeding. "Dat kost onge veer 60.000 gulden per jaar", zegt de Poortvlietse jachthouder W.D. van Doom die de controle over het pro ject uitvoert. "De boeren krijgen tus sen de 20 en 30 cent per vierkante meter, afhankelijk van de periode dat de randen onbebouwd zijn. Voor een strook graan die een jaar blijft staan, krijgt een agrariër bijvoor beeld 20 cent, terwijl gras dat een paar jaar blijft liggen 30 cent per vierkante meter opbrengt." Voor het Poortvlietse project is nu een subsidie-aanvraag bij de provin cie ingediend. Van Doom verwacht hierop op korte termijn echter nog geen antwoord: "Omdat de provin cie de taken pas per 1 januari over- lijk pas in het voorjaar komen", zegt de jachthouder. "Maar ik ga ervanuit dat de provincie dit project een warm hart toedraagt. Want ze doet al veel op het gebied van natuuront wikkeling." Het patrijzenproject werkt volgens Van Doom. "Dat hangt echter niet alleen af van de hoeveelheid akker randen die onbebouwd blijven, maar ook van het weer. In de eerste jaren hadden we last van veel regen en kou. Dan overleven er maar erg wei nig kuikens. Maar dit jaar ging het beter en je ziet dan meteen dat het vooruit gaat." Er zijn meer plaatsen in Nederland waar op deze manier aan de patrijzenstand wordt gewerkt. Hieruit kwamen weer 23 navolgprojecten voort, waarvan drie in Zeeland (Axel, Wilhelminapolder en Wolphaartsdijk). Deze worden voorlopig nog wel door het rijk gefi nancierd. "Het is de bedoeling dat we in de toekomst kunnen komen tot een meer structureel gebruik. Dan wordt het een zaak tussen de boeren en de provincie onderling, zonder tussenkomst van een dergelijk pro ject", zegt Van Doom.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 11