Provincie Zeeland Hobby Plezier groeit uit jasje en verhuist naar groter pand De Zak van Zuid-Beveland Autorijden duurder voor Zeeuwen Cursus over de rechten van ouderen Radioluisteraar bepaalt eigen muzieksoort Creatieve winkel Sint-Annalandse José Smits slaat aan Donderdag 26 oktober 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118 631392 De Zak van Zuid-Beveland is een zogeheten waardevol cultuurlandschap (WCL). Dat betekent dat het de moeite waard is het gebied te beschermen en dat als uitgangspunt te nemen bij verdere plannen. Verkrijgbaar van en vervult hierin een belangrijke taak. In het Watërhuishoudingsplan valt te lezen wat er zoal moet gebeuren. Het Jaarverslag Waterbeheer 1994 maak het met de uitvoering van al die plannen is gesteld. Aankoop natuurterreinen Brandwonden Diabetesfonds Na anderhalf jaar is Hobby Plezier in Sint-Annaland ver huisd van het kleine pand aan de Ring naar een ruimere opzet aan de Voorstraat. Eigenaresse José Smits-Capelle is trots op haar nieuwe plek. Behalve dat de klanten nu veel meer ruimte hebben om rond te lopen, is ook het assortiment aanzienlijk uitgebreid. Overzichtelijker Nieuwsgierig Pak even uw zakboekje Vrijdags en zaterdags GEOPEND Abdij Nieuws Zwaakse Weel In het Gebiedsperspectief Zak van Zuid-Beveland staat onder meer beschreven wat er moet gebeuren om de streek te be waren als waardevol cultuur landschap. Voor een duurza me ontwikkeling is het nodig de belangen van natuur en landschap, landbouw en recre atie en toerisme op elkaar af stemmen. Alle betrokken overheden en orga nisaties werken met elkaar samen in een werkgroep en een stuur groep: het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij (LNV), de provincie Zeeland, de gemeente Borsele, het Water schap Noord- en Zuid-Beveland, landbouworganisaties, natuurbe schermers en de recreatiesector. Het laatste woord over de uitvoe ring van het Gebiedsperspectief is aan de minster van LNV. Ontstaan Rond het jaar 1000 werden in de Scheldedelta de eerste dijken aan gelegd rond de wat hogere schor ren. Zo verging het ook de Goese Poel (Nisse) en zuidelijker oudland gebieden: Oudelande, Ellewouts- dijk, Baarland en Hoedekensker- ke. De Oudlandkernen waren van el kaar gescheiden door het Zwake dat in verbinding stond met Sloe en Schenge. Binnen deze geulen kwamen hogere zandplaten voor, de zogeheten 'opwassen'. Op plekken in de luwte van de zeedijk ontstonden 'aanwassen'. De aan wassen in het Zwake werden van uit de Oudlandkernen gestaag in gepolderd. Dat gebeurde overigens ook met de zandige op wassen: Heinkenszand, Ovezande. En zo ontstond een kleinschalig dijkenlandschap. Behalve inpolderen van de ho ger gelegen buitendijkse gron den werd regelmatig gepro beerd om dwars op de getijdegeul deltadammen te bouwen: de Zwakedammen. Hierdoor ontstond een verbin- Bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg zijn weer nieuwe uitgaven (gratis) beschikbaar. De provinciale Bosnota maakt duidelijk wat de provincie wil met beheer, aanleg en onderhoud van bossen. Het nationale Bosbeleids- plan vormt het uitgangspunt voor het provinciale beleid. Het Informatiepakket 'Zeeland over de grenzen' geeft inzicht over de samenwerkingsverbanden die de provincie buiten de (lands)grenzen is aangegaan. Wie wil weten wat er met onder meer het Europese geld in de 5B- regio Zeeuwsch-Vlaanderen ge beurt kan de Voortgangsrappor tage van de uitvoering van het Enig Programmerings Document voor de plattelandsontwikkeling van de doelstelling 5B-regio Zeeuwsch-Vlaanderen 1994- 1999 opvragen. Het informatiecentrum is tij dens werkdagen geopend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Het cen trum is telefonisch te bereiken via nummer 0118 - 631400. ding over land tussen de Oud landkernen. In het westen kwam de inpoldering wat later op gang. Dat was zo rond 1600. De meer moderne aanpak in die tijd leidde tot grote en rationeel verkavelde jonge Nieuwlandpolders (Kraaijertpol- ders en Borsselepolder. Door voortgaande ontginning ont stond binnendijks een gevarieerd agrarisch cultuurlandschap. Bui tendijks bleef de natuur heer en meester. Tot op de dag vandaag is de Westerschelde een soort oerlandschap van geulen, platen, slikken en schorren, waar wind en stroming zorgen voor een wisse lend patroon. Waterbeheer Verzilting, verdroging, versprei ding en vermesting zijn thema's die voortdurend in de gaten wor den gehouden bij het werken aan de kwaliteit van het water. Verzilting ontstaat door het bin nendringen van zout water; zoute kwel. Het is negatief voor de land bouw. Daar staat tegenover dat gebieden met brak water vaak be langrijke natuurgebieden zijn. Enerzijds gaat het er dus om te voorkomen dat zout water af stroomt via zoetwatergebieden an derzijds kan in aangewezen gebie den met zoute kwel natuurontwikkeling voorrang krij gen. Verdroging wil zeggen dat de grondwaterstand te laag is of de kwel onvoldoende sterk. Peilbe heer is hier een belangrijk middel, maar ook het stimuleren van een natuurlijke begroeiing, een pro baat middel om verdamping van oppervlaktewater tegen te gaan. Verspreiding van zware metalen (bijvoorbeeld arseen, cadmium, chroom, lood, koper en zink) en organische microverontreinigingen (onder meer bestrijdingsmiddelen) in het milieu vormt een ernstig probleem. Op de eerste plaats gaat er om er voor te zorgen dat dit materiaal niet meer wordt ver spreid; bronmaatregelen, in de vaktaal. Verder gaat het er ook om de vervuiling die al bestaat, aan te pakken. Vermesting is vooral een pro bleem van het oppervlaktewater. De meeste binnenwateren in Zee land hebben te maken met een te grote aanvoer van stikstof en fos faat. Stank, slecht doorzicht, zuur stoftekort en eenzijdige samen stelling kunnen het gevolg zijn. Vermesting is een gevolg van on der meer kwel, neerslag, huishou delijk afvalwater en landbouw. Gebiedsgericht Het oplossen van problemen en er voor zorgen dat de functies van het water (zoals voor landbouw, natuur, zwemwater) kan het best door een bepaald gebied in z'n to taliteit onder de loep te nemen, bij voorkeur samen met andere in Zwaakse Weel stellingen of overheden die er ook een taak hebben. Gebiedsgericht beleid heet dat. Bekende voorbeelden van een dergelijke aanpak zijn de Kop van Schouwen en de Kreken van Zeeuwsch-Vlaanderen. De Kop van Schouwen staat be kend om een gevarieerde vegeta tie in de duinen. De natuurwaarde staat er onder druk door verdro ging, die op haar beurt wordt ver oorzaakt door waterwinning, af stroming van duinwater naar de polder en wateronttrekking door het naaldbos. Om de afstroming tegen te gaan zijn in 1993 30 stuwtjes geplaatst in de binnendui- nen. Het blijkt dat het duinwater De grenzen van gebieden in Zeeland die in aanmerking ko men voor aankoop op grond van het Natuurbeleidsplan, staan vast. Een nieuwe kaart geeft aan welke terreinbehe rende instanties bevoegd zijn in welke gebieden. Een van de beheerders is de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Met deze stichting had de provin cie een financieringsovereen komst afgesloten voor een perio de van vier jaar. Die periode is voorbij en met de stichting is een nieuwe overeenkomst afgesloten. Hierover en over de vaststelling van de terreinenkaart nemen Pro vinciale Staten een besluit in de statenvergadering van 17 novem ber. op die manier wordt vastgehou den en vorig jaar zijn enkele stuw tjes verbeterd. Het tegengaan van verdroging is niet voldoende om de oorspronke lijke duinvegetatie een kans te ge ven. De voedselarme vegatatie kan niet onstaan op de voedselrij ke humuslaag die in de loop der jaren is ontstaan. Vandaar dat op de zogeheten vroongronden in de binnenduinen een aantal hectares is afgeplagd om de juiste, schrale omstandigheden te bewerkstelli gen. Voor de kreken van Zeeuwsch- Vlaanderen is het nodig dat zo wel Nederlandse als Belgische wa terbeheerders elkaar weten te vinden. Dat betekent veel overleg en afstemming van de verschillen de maatregelen die de instanties kunnen nemen. Aan weerszijden van de grens wordt het oppervlak tewater regelmatig gepeild. De re sultaten van deze peilingen wor den verwerkt en dat moet weer leiden tot een gezamenlijk peilbe heer. Voor bescherming van amfibieën in het Zwingebied is subsidie aan gevraagd bij het Europese 'Life'- fonds. Nieuwsbrieven, studiedagen en voorlichtingsbijeenkomsten moe ten er toe bijdragen dat de uitvoe ring van tal van plannen de steun krijgt van organisaties en bewo ners uit de streek. Verkrijgbaar In het Jaarverslag Waterbeheer 1994 wordt uitvoerig ingegaan op de verschillende thema's, functies en watersystemen, gebiedsgericht beleid en allerlei zaken die met de uitvoering van projecten hebben te maken (bestuurlijke organisatie, regelgeving, vergunningen, subsi dies, proefprojecten en landinrich ting om maar eens een paar on derwerpen te noemen) en grond- waterbeheer. Een hoofdstuk over de financiën en lijst met actiepun ten completeert het verslag. Het boekwerk, zestig bladzij den, is gratis verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel. 0118 - 431400. Donderdag 2 november, aan vang 13.00 uur, is er een openbare vergadering van de provinciale adviescommissie milieu en waterstaat (PCMW). De agenda vermeldt één onder werp: nota van antwoord op de provinciale milieuverordening der de tranche. De vergadering vindt plaats op het adres Groene Woud 2. De agenda en bijbehorende stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. Vanaf 1 april volgend jaar gaan alle Zeeuwse automobilisten meer motorrijtuigenbelasting betalen. De verhoging varieert van 7,85 gulden per jaar voor auto's onder de 750 kilo tot 25,57 gulden voor auto's die meer wegen dan 1250 kilo. Het geld dat deze belastingverhoging ople vert, is het aandeel van de provincie in de aanleg van de vaste oeverver binding door de Westerschelde (WOV). Over de aanleg hiervan is door het kabinet inmiddels een posi tief besluit genomen. Alle Zeeuwen gaan dus meebetalen aan deze toe komstige verkeersverbinding. De bijdrage voor de WOV betekent een verhoging van de provinciale opcenten op de motorrijtuigenbelas ting met 7. In het kader van de ver ruiming van het provinciaal belas tinggebied komen er nog eens 63,9 opcenten bij, maar die worden voor de automobilist gecompenseerd door een evenredige verlaging van de hoofdsom door het rijk. Wél wil de provincie vanaf 1997 een indexe ring toepassen op het aantal opcen ten. Provinciale staten beslissen in november over de voorstellen. De Zeeuwse kabelmaatschappij Zekatel en het bedrijf Music Choice hebben maandag een contract gete kend waardoor een geheel nieuwe service leverbaar wordt op het kabelnet. Music Choice is een zen der die op 25 kanalen continue muziek uitzendt. Op elk kanaal valt een ander genre te beluisteren. Zo zijn er bijvoorbeeld kanalen voor dance, blues, rock, gospel, opera, klassieke muziek, soul, jazz en country. De zender brengt continue muziek zonder onderbrekingen door presentatoren of reclamespots. Music Choice is verkrijgbaar voor iedereen die een kabelabonnement met volledig pakket heeft. Maar er moet wél extra voor betaald worden, naast het normale kabelabonnement. Zekatel installeert bij de abonnee een digitale decoder. Via een afstandsbediening kiest men de kanalen. Een dergelijke service is eerder in ondermeer Rotterdam gelanceerd. Baby-artikelenbeurs. Speel-o- theek De Bromtol uit Halsteren •organiseert op 28 oktober een baby- artikelenbeurs in café Tivoli in Hal steren. Van één tot drie uur kan men hier terecht voor ondermeer kinder wagens, buggy's, boxen, kinderstoe len, kleertjes en speelgoed. De Nederlandse Brandwondenstich ting houdt van 30 oktober tot en met 4 november haar jaarlijkse collecte. In Sint-Philipsland is de stichting nog op zoek naar collectanten. Geïn teresseerden kunnen contact opne men met mevr. Noordhoek-van Dij- ke tel. 0167-573213. Van 13 tot en met 18 november houdt het Diabetesfonds Nederland haar jaarlijkse collecte. Het thema is 'diabetes en hart- en vaatziekten'. 450.000 Nederlanders lijden aan diabetes (suikerziekte). Een groot deel van hen krijgt te maken met complicaties zoals hart- en vaatziek ten, nier- en oogafwijkingen en zenuwaandoeningen. Met de opbrengst van de collecte wordt wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak en gevolgen van diabetes gefinancierd. Het Oostescheldecollege begint 7 november met een cursus 'Oude ren en hun rechten'. In het gebouw van het Oosterscheldecollege aan de Jan van Bloisstraat in Tholen wor den de vijf bijeenkomsten gehou den. De eerste ochtend staat in het teken van het familierecht. Daarbij komen zaken zoals erfenissen, schenkingen, voortijdige verkoop van het huis aan de kinderen en ook een nieuwe hypotheek aan de orde. Een notaris beantwoordt de vragen. Op de tweede bijeenkomst wordt een voorlichtingsmiddag van de gemeente en de Anbo bezocht. Daar wordt informatie gegeven over de wet voorzieningen gehandicapten (WVG) en de wet bijzondere bij stand. Op de derde ochtend worden alle vragen rondom thuiszorg, zorg op maat en persoonsgebonden bud get, maaltijdvoorziening en alge meen maatschappelijk werk beant woord door iemand van de stichting Thuiszorg. De vierde cursusdag haakt hierop in en gaat over patiën tenrechten zoals inzage in medische dossiers, privacy-reglementen, codi cillen en medezeggenschap in de gezondheidszorg. Op de laatste bij eenkomst staat het wonen centraal met informatie over huursubsidies, WVG-aanpassingen in huis en nieu we woonvormen voor ouderen. Hierbij hoort ook een rondleiding door zorgcentrum Ten Anker in Tholen. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het Oosterschelde college in Goes. José Smits-Capelle voor de fraaie vitrinekast in haar nieuwe winkelpand aan de Voorstraat in Sint-Annaland. Het begon allemaal als een uit de hand gelopen hobby. De Sint-Anna- landse is erg creatief en uit het maken van allerlei handwerken en cadeau-artikelen, groeide het idee om dit in een winkeltje te gaan ver kopen. In april 1994 kreeg dat vorm in Hobby Plezier. In de kleine ruim te aan de Ring stonden de spulletjes uitgestald. Knus was het, maar ook wat krap. Dat werd gaandeweg steeds duidelijker. Daarom begon mevr. Smits uit te zien naar een andere plaats. "Gek genoeg was dit pand toen we begonnen ook al te koop. Maar toen vonden we het te groot", vertelt mevr. Smits. "Het is toch wel grap pig om dan uiteindelijk alsnog hier terecht te komen. Maar het was nodig, want het was gewoon te klein geworden. Je krijgt er steeds meer bij en het moet toch ook een plaatsje hebben. Als er iemand met een kin derwagen binnenkwam, stond de winkel vol! Dat is nu helemaal ver anderd." Inderdaad is de zaak nu veel ruimer van opzet. Bewust koos mevr. Smits voor een tweedeling. Links staan de hobbymaterialen en rechts de cadeau-artikelen in een mooie vitri nekast. "Dat is veel overzichtelijker. Zo kunnen de klanten die een cadeautje zoeken, rustig rond snuffelen en degenen die materiaal nodig hebben, kunnen ook hun gang gaan", legt de eigenaresse uit. Alle cadeaus die in het winkeltje staan, zijn zelfgemaakt. "Nee, niet alle maal door mij. Jammer genoeg niet. Daar heb ik nauwelijks tijd meer voor. Maar anderen die maken dat. Ik ben hard aan het nadenken wat ik nu eens kan gaan maken", zegt mevr. Smits. Maar ze heeft het druk. Niet alleen moet ze het huishouden combineren met de winkel, maar ook helpt ze haar man Cees (havenmeester en eigenaar van het sportvissersbedrijf Diana) als die het druk heeft op de boot. Daarnaast houdt mevr. Smits tweemaal per week een 'doe-avond' in haar winkel. Daar geeft ze cursus sen in diverse hobbytechnieken. Het assortiment van Hobby Plezier is met de verhuizing aanzienlijk uit gebreid. Zo bestaat de collectie lint inmiddels uit meer dan dertig kleu ren en maten. Verder is er DMC- garen (om mee te borduren) bijge komen en ook de hoeveelheid bor- duurpakketten is fors toegenomen. Nieuw zijn ook de spullen voor de 'embossing-techniek'. Maar niet alleen om iets te kopen kan men terecht bij Hobby Plezier. "Ik geef ook graag advies over bepaalde technieken. Als iemand niet goed weet hoe iets werkt, dan leg ik dat gerust uit, ook al heeft men niets gekocht. Een praatje is per slot van rekening ook wel eens leuk. En ik ben toch meestal in de winkel", zegt mevr. Smits die merkt dat de Sint- Annalanders wel nieuwsgierig zijn naar de nieuwe zaak. "Ze kijken regelmatig door de luxaflex of hou den je aan op straat en vragen: 'Hoe gaat het met de winkel?' Ik vind dat heel leuk. Het heeft even geduurd en de mensen moesten me even leren kennen, maar nu loopt het echt heel goed. Vooral de voorjaarsbeurs heeft daartoe bijgedragen. De men sen lopen niet zo snel bij je binnen. Als ze iets specifieks zoeken wel, maar niet om zomaar wat rond te kijken. En dat mag gerust en ik hoop dan ook dat veel mensen even bin nen zullen stappen." Ter gelegen heid van de heropening gaf mevr. Smits een zelfgemaakte bloem (met een bonbon als hart) aan de bezoe kers. THOLEN 28 okt. concert a capella- en close harmonygroep Intermezzo, Meul- vliet 20.15 u. 28 okt. puzzel- en oriëntatierit motor- automobielclub Tholen, Zoekweg 19 u. 28 okt. wedstrijden Zeeuwse jeugd brandweer, industrieterrein Slabbe- coornpolder en gemeenschapscen trum Meulvliet 8.30-18 u. 31 okt. najaarsbingo Anbo, zaal Schuttershof. 1 nov. creatieve avond NCVB, Vis net 19.30 u. 1 nov. informatieavond borstvoe ding La Leche League, Touwsla- gersdreef 69 20.15 u. 6 nov. avond GGD over mondver- zorging peuters, Kruisgebouw 20 u. 16 nov. lezing plattelandsvrouwen over koningshuis, NPB-gebouw 20 u. OUD-VOSSEMEER 28 okt. jaarconcert Smalstads Man nenkoor, Vossenkuil 20 u. SINT-ANNALAND 26 okt. avond GGD over mondver- zorging peuters, Wellevaete 20 u. 31 okt. cursus fimoklei plattelands vrouwen, Wellevaete 19.30 u. 6 nov. terugkomavond vakantiebij- belclub (ook voor ouders), vereni gingsgebouw Ned. Herv. kerk 19-20 u. 18 nov. intocht Sinterklaas. STAVENISSE 11 nov. concert Euterpe, De Stove 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 28 okt. optreden Sjef Hendrickx Experience' en 'Bertus Staigerpaip', Haestinge 20-2 u. 3 nov. tassen en lederwaren in Sint Maartenshof 14 u. 8 nov. laatste 'keutjesmaaltijd' voor bewoners, deelnemers dagverzor ging, donateurs, vrijwilligers en per soneel van Sint Maartenshof, Sint Maartenshof 17 u. 8 nov. kembezoek door gemeente bestuur, burgerzaal gemeentehuis 19.30 u. 18 nov. intocht Sinterklaas. SCHERPENISSE 10 nov. Zeeuwse Avond met films van W. Cornelisse en optreden Piet Brakman, Holland Huis 20.15 u. 18 nov. intocht Sinterklaas. POORTVLIET 2 nov. thema-avond RMU 'Evange lie en beroep', 't Ouwe Raed'uus 19.30 u. SINT-PHILIPSLAND 8 nov. creatieve doe-ochtend platte landsvrouwen, Wimpel 10 u. BERGEN OP ZOOM t/m 6 jan. cultuurhistorische ten toonstelling De Vier Jaargetijden, Markiezenhof. t/m 19 nov. overzichtstentoonstel ling Louis Weyts, Markiezenhof, t/m 30 okt. tentoonstelling Liliane- fonds en kunstwerken van bewoners Lamertijnenhof, ziekenhuis Lie- vensberg. 27 okt. dans/muziektheater 'Romeo Julia' door Scapino Rotterdam, De Maagd 20.15 u. 28 okt. toneelstuk "Paniek in Duck- stad' door Donald Duck Theater, De Maagd 13.15 en 15.45 u. Drie kwar tier voor aanvang foyerprogramma. 3 nov. begin cursus bierbrouwen voor beginners, De Kastanje. 11 nov. t/m 7 jan. expositie werken van Hans Luiken, Markiezenhof. 14 nov. lezing over 'De weg van het Rozenkruis; mensheidsvernieu wing, wijkcentrum Ons Bergen 20 u. 18 nov. t/m 14 jan. beeldhouwwer ken Antoinette van Brussel, Markie zenhof. fïlm+++film+++film+++ film ROXY 1: Apollo 13 - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.30 en 20 u. André het Zee hondje - za, zo en wo 14 u. ROXY 2: Operation Dumbo Drop - do, ma en di 20 u., vr 18.15 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.30 en 20 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 1: Waterworld - do en ma t/m wo 20 u., vr en za 18.45 en 21.30 u., zo 16.15, 18.45 en 21.30 u. Doornroosje - za, zo en wo 14 u. CINEMACTUEEL 2: Nine Months-do, maendi20u.,vr 18.45 en 21.30 u., za 14, 18.45 en 21.30 u., zo 14, 16.15, 18.45 en 21.30 u., wo 14 en 20 u. CINEMACTUEEL 3: Nostrada mus - do en wo 20 u., vr en za 21.30 u., zo 18.45 en 21.30 u. Mortal Com bat - vr 18.45 u., za 14en 18.45 u., zo 14 en 16.15 u., wo 14 u. Filmclub Cinema Paradiso: Before the Rain - di 20.30 u. Taxidriver - ma 20 u. Radio Sloth is te bereiken op FM 106,5 MHz en via de kabel op 94,5 MHz. Omroep Zeeland is op Tholen en Sint-Philipsland te bereiken op 101.9 MHz op de FM en op Tholen via de kabel op 88.9 MHz Omgaan met dood. In de aula van regionale scholengemeenschap 't Rijks in Bergen op Zoom wordt dinsdag 28 november om acht uut een thema-avond gehouden over 'Leven en dood...hoe gaan we ermee om?' Op de avond, georganiseerd door de werkgroep Omgaan met sterven en rouwen, wordt behandeld hoe je om kunt gaan met dood, ziek te, afscheid en rouwen. Aanmelding optel. 0165-302056. De gerenommeerde LIJSTENMAKER Iccumx "OW het ustwerk eiland Tholen Molenstraat 13, telefax: 0166-664041 4695 CK Sint-Maartensdijk Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 7