G.s. hechten aan goed ziekenvervoer Heel lang aandenken aan jeugd van 96-jarige Klazina Goense Raad is bezorgd over gedrag van discobezoekers Gemeentebestuur niet vernieuwend' Van welke kant je het ook ziet, je kijkt altijd de Voorstraat in Kom nu naar Quist voor de juiste steunschoenen ƒ239,95 SGP wil ook jonge lezers contributie laten betalen Tentoonstelling merklappen in De Meestoof geprolongeerd Gedoogbeleid drugs afgewezen Nieuwe sirene is minder luid College kan niets met kritiek D66 Muurschildering mevr. M. v.d. Meer overgedragen aan Elenahof Donderdag 26 oktober 1995 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Tholen mag mogelijk bij Brabant blijven Tholen krijgt opnieuw tien jaar vrijstelling om voor ambulance en brandweer met west-Brabant samen te werken, als de centrale post ambulancevervoer (CPA) Zeeland niet kan garanderen dat de dienstverlening bij een overgang van Tholen op hetzelfde niveau blijft. Het gedrag van café- en discobezoekers in Sint-Annaland is uit de hand gelopen, stelde P. van Belzen (RPF/GPV) maandag in de gemeenteraad. Hij vindt dat er ingegrepen moet worden. Ook andere fracties drongen aan op maat regelen om wat te doen aan de overlast die met name de bewoners van de Voorstraat ervaren. Weifelend Dienstverlening Foto's en kerstkaarten Burgerwacht Drugs Geen dorpsraden Heel wat uurtjes denk- en handwerk gingen vooraf aan de totstandkoming van de muurschildering in woonzorg centrum Elenahof te Stavenisse. Maar donderdagavond was het dan zover. Kunstenares Marianne van der Meer uit Tholen droeg het resultaat van haar noeste arbeid over aan het bestuur en de bewoners van het woonzorgcen trum. Groot formaat Perspectief Als u steunzolen gebruikt, dan weet u hoe belangrijk goede schoenen aan uw voeten is. Er is niets vervelender dan slecht lopen als gevolg van ver keerde schoenen. Bij Quist kunnen zij met u daarover meepraten! Met steunschoenen van Durea en Ganter, bijvoorbeeld. Picardi schoenen zijn prima voor gebruik van eigen steunzool. Picardi schoenen zijn fraaie, modieuze steunschoenen waar u prima mee voor de dag kunt komen! De 96-jarige mevr. K. Goense-de Winter tekent het gastenboek van streekmuseum De Meestoof. Rechts haar begeleidster uit het Rooms Katholieke bejaardentehuis Huize de Kraaijert te Lewedorp. Links dochter C.C. Goense-Goense uit Tholen. Rechts achteraan de lange merklap die mevr. Goense te leen gaf aan het museum. Gedeputeerde staten hebben de besturen van CPA qn regionale brandweer in een brief gevraagd om aan te geven hoe de dienstverlening aan de inwoners van Tholen op het huidige niveau gegarandeerd kan worden. Soortgelijke verzoeken van het gemeentebestuur van Tholen aan beide instanties zijn tot nu toe onbe antwoord gebleven, zei burgemees ter Van der Munnik maandag in de gemeenteraad. Onverteerbaar, noemde I.C. Moerland (PvdA) die handelwijze. De weifelende houding van de Zeeuwse instanties - "ze staan niet te trappelen om ons te verliezen" - heeft ertoe geleid dat het gemeente bestuur zich opnieuw richting streekgewest westelijk Noord-Bra bant heeft gewend. Daarmee wordt sinds 1987 samengewerkt, maar die verbintenis loopt 1 januari 1997 af. "Als er voor die tijd niets gebeurt, gaan we automatisch deel uitmaken van de Zeeuwse gemeenschappelij ke regelingen", aldus de burgemees ter. Wat de brandweer betreft, zou dat geen ramp zijn. Was in 1987 de bereikbaarheid vanuit het Zeeuwse de aanleiding om voor Brabant te kiezen, dat argument speelt niet meer. Bovendien beschikt Tholen nu over vijf goed toegeruste blus- groepen. Maar met het ambulance vervoer is het anders gesteld. Op Tholen is maar één ambulance beschikbaar, terwijl de dichtstbij zijnde Zeeuwse in Krabbendijke staat. Als die in geval van nood ingeschakeld moet worden, zou vol gens g.s. de 15-minutengrens wei eens in het gedrang kunnen komen. Ambulance en brandweer kunnen om organisatorische redenen (ram penbestrijding) niet gescheiden wor den. Als Tholen voor Zeeland zou kie zen, is het streekgewest niet langer bereid voor dat gebied een ambulan ce achter de hand te houden. Het rekent Tholen dan niet langer tot zijn verzorgingsgebied. Die weten schap, en het uitblijven van de gevraagde garantie uit Zeeland, heb ben Tholen opnieuw naar Brabant doen kijken. G.s. zijn het daarmee eens, omdat de dienstverlening aan de bevolking maatgevend moet zijn. In een brief aan de provincie vraagt het Thoolse gemeentebestuur, om aan te sturen op een definitieve samenwerking met het streekgewest op het gebied van de ambulance- en brandweerzorg. Zover gaan g.s. nog niet; zij spreken in hun brieven aan CPA en regionale brandweer over een verlenging van de vrijstelling met tien jaar. Alle fracties schaarden zich maan- dan in de gemeenteraad achter het beleid van b. en w. "Een goede rege ling met betrekking tot het ambulan cevervoer zal raadsbreed gedragen worden", veronderstelde CDA'er W.C. van Kempen. Ze is 96 jaar oud, maar nog steeds bij de pinken. Al willen de benen niet meer zo en is het gehoor niet meer perfect, ze kan nog steeds een draad door het oog van de naald halen. Vrijdag bezocht mevr. K. Goense-de Winter uit Lewedorp, samen met haar doch ter C.C. Goense-Goense, het streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Mevr. Goense leverde een belangrijke bijdrage aan de merklappen-tentoonstel ling 'Merk toch hoe sterk'. Als leerling op de meisjesschool van de nonnen in 's-Heerenhoek, maakte mevr. Goense veel hand werken, want een vrouw was in die tijd pas deugdzaam als ze haar tijd niet in ledigheid doorbracht. De huishouding moest gedaan worden en een belangrijk deel daarvan was het maken van een linnenuitzet. Dus werd er veel geoefend in naaien, breien van sokken en kousen en het borduren van lakens, slopen, lopers voor op tafels en dressoirs, kinderkleding en antimakassars (kleedjes die over de rugleuning van stoelen hingen om deze tegen de makas- sarolie in het haar te beschermen). Dat alles werd geoefend op proef lapjes (merklappen). Klazina de Winter was tien jaar toen ze begon aan een 'naailap' of 'bor duurlap'. Uit vijfenveertig kleine lapjes werd één lange gemaakt. Deze lap van 7,8 meter - in België 'souvenir de ma jeunesse' genoemd - is te zien in De Meestoof. Mevr. Goense is een begaafd hand werkster die zelf nog bijvoorbeeld haar onderrok kan verstellen. Op de expositie is een videofdm te zien waarop mevr. Goense, die altijd in klederdracht loopt, uitleg geeft over haar werk en de handwerklessen van de non nen. Ze haalt daar ook nog een oud liedje bij aan dat de woorden bevat: Met de draad en met de naald, zo is er nog nooit een door gehaald. De expositie in De Meestoof bevat allerlei oudere en nieuwere merk lappen en duurt officieel nog tot en met zaterdag. Wegens de grote belangstelling heeft het museum besloten de tentoonstelling nog te laten staan. Men kan de merklap pen van 4 november tot en met 2 december bewonderen op iedere zaterdag en woensdag tijdens de normale openingsuren. In diezelfde periode is er in De Meestoof ook een tweede expositie van oude foto's van Tholen uit de jaren '30 te zien. Na het succes van de eerste tentoonstelling, besloot men wederom een greep te doen uit de collectie van dhr. Van der Weele. Wegens dankdag is het museum niet op woensdag 15 november, maar donderdag 16 november open. Op vrijdagavond 19 december opent De Meestoof om zeven uur een tentoonstelling over 'kerst wensen'. Vele oude en nieuwere kerstkaarten zullen te zien zijn in het museum. Hierbij zijn ook veel kaarten die ir. M.A. Geuze kreeg van het koninklijk huis. Geuze is kamerheer aan het hof geweest. De expositie is op de openings avond van half acht tot negen uur te bezichtigen en verder tot en met 6 januari op de normale openings tijden. Aan deze tentoonstelling is een wedstrijd verbonden. Ieder een kan tot 22 december een zelf gemaakte kerstkaart opsturen naar De Meestoof. De mooiste kaart krijgt een prijsje. Er zijn twee categorieën: volwassenen en kinderen. Hoewel de burgemeester de woor den 'uit de hand gelopen' te zwaar gekozen vond, was hem duidelijk dat de gemeenteraad zich zorgen maakt over de situatie. PvdA'er I.C. Moerland zei dat het de laatste weken weer erger lijkt te worden in het Thoolse uitgaanscentrum. Bewoners hebben al diverse keren hun beklag gedaan over de overlast in het weekeinde. Ook het CDA vroeg bij monde van W.C. van Kempen om aandacht voor het handhaven van de openbare orde op de zaterdagavond. De SGP wilde zelfs het sluitingsuur van de horeca bedrijven vervroegen om de overlast terug te dringen. Aan veranderen van het sluitingsuur denkt het gemeentebestuur niet, aldus burgemeester Van der Mun nik. Wat er precies moet gebeuren, is ook nog niet bekend. "Maar de problematiek heeft voortdurend onze aandacht." Zo is de politie bezig met projecten, ondermeer ten aanzien van overlast. En ook wil de gemeente binnenkort opnieuw gaan praten met de Sint-Annalandse horeca-ondernemers. Hen zijn milieuvergunningen verleend met voorschriften, waaraan binnen een jaar moet worden voldaan. "Goed toezicht blijkt ook in een gemeente als Tholen noodzakelijk", sprong mevrouw M.H. Schot-de Hoog (AOV) op de problematiek in. Ze had voorgesteld om een project Het gemeentebestuur van Tholen wacht op de uitkomsten van een experiment in Vlissingen voordat met de Thoolse bibliotheek gespro ken wordt over de verhoging van leengelden en/of contributie. Wet houder J. Versluys antwoordde dat maandagavond naar aanleiding van vragen van de SGP en de PvdA. Met name de eerste fractie vond niet, dat een laagdrempelige voorziening voor de jeugd inhoudt, dat de biblio theek dan geheel gratis moet zijn. "Dat kun je dan ook wel voor onze bejaarden stellen. Onze fractie staat een contributie voor ogen, ook voor lezers beneden de 18 jaar. Ook jon geren moeten voelen, dat ze aan de lasten meebetalen. Dat is alleen maar een goede zaak", zei SGP-frac- tievoorzitter M. Dijke. Zijn PvdA- collega I.C. Moerland zat op twee sporen. Hij noemde aan de ene kant laagdrempeligheid een eerste vereis te voor een echte basisvoorziening, maar Moerland realiseerde zich ook, dat er heel veel gemeenschapsgeld naar toegaat. "Daarom moeten we behoorlijke invloed blijven houden op de bibliotheek", aldus de PvdA- fractievoorzitter. Wethouder Versluys liet weten, dat als het project Vlissingen slaagt op Tholen aan een leenvergoeding wordt gedacht, voor volwassenen en voor jongeren. "Maar dat wordt eerst nog in de commissie welzijn besproken." met burgerwachten op te zetten, waaraan werkelozen deelnemen. Het zou het veiligheidsgevoel bij mensen verhogen. De burgemeester zag de noodzaak voor Tholen niet zo en zei ook dat het te duur is. Een soortgelijk project in Goes zal beëindigd worden omdat het rijk niet langer financieel bijdraagt. Méér politie voor het district Oos- terscheldebekken zit er voorlopig evenmin in; van de 25 agenten die Zeeland extra krijgt, zijn er maar twee voor dit district. Volgens Moerland gebruiken de dis cobezoekers in Sint-Annaland ook drugs. Maar dat is iets anders dan verhandelen, aldus de burgemeester. Hij wees erop, dat niet voorbijge gaan kan worden aan het landelijke beleid ten aanzien van soft drugs. De minister heeft met de procu reurs-generaal afspraken gemaakt over wanneer tot vervolging wordt overgegaan. Rechters zijn echter niet altijd consequent, verwees Van der Munnik naar een uitspraak.over koffieshops in de gemeente Hulst. De burgemeester had goed begrepen dat de gemeenteraad een gedoogbe leid, wat in feite in strijd is met de wet, afwijst. Een beleid voor Tholen moet nog geformuleerd worden, maar er is al contact geweest met de gemeente Bergen op Zoom. Daar bestaat begrip voor een nul-optie voor Tholen, dat wil zeggen de situ atie laten zoals ze is: geen koffie shops. Landelijk is in het kader van het gedoogbeleid één koffieshop per 20.000 inwoners 'toegestaan'. De nieuwe sirenes zijn minder dui delijk hoorbaar dan de oude. Vol gens P. van Belzen (RPF/GPV) is in de stadskern van Tholen de sirene niet of nauwelijks te horen. En in Sint-Philipsland draagt de op hét industrieterrein geplaatste sirene niet tot aan de nieuwbouwwijk ach ter de tennisbanen. De Oostdijk zou als een soort geluidswal fungeren. Van Belzen kaartte dit maandag aan in de gemeenteraad. Daar meldde de burgemeester, dat gedurende een half jaar overal de sirenes beluisterd worden. De resultaten daarvan lei den eventueel tot maatregelen. De mindere hoorbaarheid is ook elders geconstateerd. Niet duidelijk is, of dit komt doordat er te weinig sirenes staan, óf dat ze te weinig lawaai maken. Eind september is in Zeeland en het Rijnmondgebied het nieuwe waarschuwingssysteem in gebruik genomen. De bedoeling is, dat het proefalarm op de eerste maandag van de maand op den duur verdwijnt. In de toekomst worden de sirenes nog maar één keer per jaar getest. Geen parkeerplaats dokter St. Philipsland. Er komt geen parkeer plaats bij huisarts Van Doesburg op de splitsing Zijpestraat/Gladiolen- straat. Wethouder Van der Jagt ant woordde dat maandagavond op vra gen van raadslid P. van Belzen. B. en w. hadden ernaar gekeken, maar het besluit was negatief uitgevallen. "Alles kan beter. Je moet kritisch zijn." Die reactie van de burgemees ter op zijn kritische opmerkingen noemde J. van den Donker maandag in de gemeenteraad "meer dan ik had gehoopt." De D66'er verweet het gemeentebestuur dat het alles bij het oude wil laten in plaats van ver nieuwend en met een fris beleid verder te gaan. De burgemeester op zijn beurt zei 'eigenlijk helemaal niets te kunnen' met de opmerkingen van Van den Donker. "Is het allemaal wel waar wat u naar voren brengt?" De D66'er kreeg het advies, te pro beren steun in de raad te vinden voor zijn opmerkingen en dan met voor stellen te komen. "U krijgt genoeg voorstellen van ons, maar u neemt ze niet over", kaatste Van den Don ker de bal terug. De beantwoording van de algemene beschouwingen ervoer de D66'er als krampachtig, een reactie zonder argumenten. "Net als bij kembezoeken en hoor zittingen overheerst de angst voor kritiek en dit resulteert dan in een verdedigende houding." Argumen ten worden gekozen al naar gelang het het beste uitkomt, maar de prio riteit wordt volgens D66 zeker niet bij het gevoel van welzijn van de inwoners gelegd. Met de wensen van de bevolking wordt, aldus Van den Donker, te weinig rekening gehouden. "De afstand tussen bestuurder en bestuurde is zo groot, dat het college niet voldoende weet wat er bij de bevolking leeft, of daar onvoldoen de rekening mee wenst te houden." Discussies uit het verleden, niet met name genoemde praktische en prin cipiële bezwaren worden als moti vatie aangevoerd in plaats van dege lijke argumenten, zei de D66'er. Van den Donker kreeg van de bur gemeester - die zei door het college nadrukkelijk te zijn opgedragen om te reageren - te horen, dat ook hij niet altijd luistert naar de opmerkin gen van het college. "We missen bij u de deugdelijke onderbouwing." Jammer dat de geuite kritiek ook als kritiek is opgevat, was de reactie van D66. De fractie had een aantal voorstellen gedaan om de inwoners meer bij de besluitvorming te betrekken en meer in de openbaarheid te besluiten. Maar het instellen van dorpsraden, een raadsspreekuur en spreekrecht tijdens raadsvergaderingen wijzen burgemeester en wethouders van de hand. Ook het in het openbaar ver gaderen van de commissie bestuur lijke aangelegenheden zien b. en w. niet zitten. Ze noemen het bij uitstek een gelegenheid om de gemeente raad in een vroeg stadium te betrek ken bij aangelegenheden die voor hem van belang zijn. Van den Don ker stelde dat 90% van de sinds januari in de commissie besproken zaken geschikt was geweest voor openbare behandeling. Wél is het college bereid de andere raadscom missies in een eerder stadium - en meer dan tot nog toe - bij de besluit vorming te betrekken. Nu het colle ge - door de benoeming van I.C. Moerland tot wethouder - weer compleet is, zal ook bekeken wor den of niet-raadsleden in genoemde commissies zitting moeten kunnen nemen. Kunstenares Marianne van der Meer uit Tholen onthulde zelfde muurschildering die ze maakte voor woonzorgcentrum Elenahof. Bewo ners, personeel en bestuursleden zijn blij met het resultaat. Directeur J. Wesdorp opende de avond waarop zo'n veertig bewo ners, vrijwilligers, personeels- en bestuursleden aanwezig waren. Hij schetste het probleem waaruit het idee voor de muurschildering ont stond. "In oktober 1994 was er een voorlichtingsavond voor de bewo ners. Daarop kwam één ding duide lijk naar voren. De twee eerste hui zen (7a en 7b) waren erg donker door het uitzicht op een muur", ver telde Wesdorp. "Er werden verschil lende oplossingen aangedragen. Zo stelde iemand voor om de muur een lichtere kleur te geven. Maar een ander idee was om het uitzicht te verbeteren door er een afbeelding op aan te brengen. Voor het uitvoerende werk benader de men Marianne van der Meer. "Ze wilde dat graag doen, maar schrok toch wel even van het formaat. Een schilderij van 70 bij 40 cm maken, is wat anders dan een exemplaar van tien bij 2,4 meter", zei Wesdorp. "Er waren toch wel wat dingen die goed geregeld moesten worden. Bijvoor beeld welke kwaliteit verf er moest worden gebruikt. Dat is heel belang rijk, want het moest kleurvast, vorst en bovenal vochtbestendig zijn. Het mag er de eerstkomende vijftig jaar niet afkomen. Of dat gelukt is, zal de tijd leren. Mooi is het in ieder geval wel geworden. Het is professioneel voorbereid en uitgevoerd. Op 15 mei ging de ondergrond op de muur. Dat karwei liet ze aan anderen over en daarna kon Marianne zelf aan de slag. Voor het vele werk wil ik haar bedanken met een bloemetje." Na zijn toespraak kondigde Wes dorp het duo 'Margana Celkoen' aan. Tot op dat moment had niemand een idee wat die naam betekende, zelfs het desbetreffende duo niet. Het bleek te gaan om mevr. C. Stoutjes- dijk en L. Hage die een Thools praatje hielden met de aanwezigen. Van allerlei zaken uit het verleden, maar ook uit het heden passeerden de revue. Zo werd er ingespeeld op de 'omnummering' van de telefoon nummers en de grote hoeveelheid afkortingen die er tegenwoordig bestaan. Vanzelf kwam het praatje ook op de muurschildering die deze avond werd aangeboden. In een smakelijke uiteenzetting deed het duo uit de doeken wat er allemaal bedacht is om meer licht in de twee huisjes te krijgen. Wesdorp bedank te het tweetal voor de medewerking en onthulde ook nog wat de naam Margana Celkoen nu inhield. "Als je het eerste woord omdraait, staat er 'anagram' en dat betekent woordwis seling. Ik dacht: als ik dat woord omdraai, kan ik net zo goed de voor namen van Cok en Leen door elkaar slaan. Dat is het, en meer niet", zei Wesdorp die hierna iedereen uitno digde voor de officiële overdracht. De kunstenares was met haar man en twee kinderen aanwezig en ver richtte zelf de onthulling. Een lang, zwaar doek was voor de schildering aangebracht. Nu werd dat door mevr. Van der Meer weggetrokken en de afbeeling was weer te zien. Het is een drieluik over Stavenisse met daarop de haven, de molen, de Nederlandse Hervormde kérk, de Voorstraat met de Stove en een stuk polderlandschap. De kunstenares kreeg tijdens haar arbeid 'hulp' van de bewoners die regelmatig bleven staan om de vorderingen te bekij ken. Daarbij hoorde mevr. Van der Meer hier en daar commentaar, want 'dat zag er niet precies uit zoals het was'. Maar de kunstenares koos niet voor een exacte, gedetailleerde weergave. Het gaat om het totaal beeld en het karakteristieke van de plaatsen. De Stavenissenaren halen er zonder enige moeite hun woon plaats uit. Wat veel mensen opviel, was het uitzonderlijke perspectief van de Voorstraat. Van welke kant men de tekening ook ziet, het lijkt altijd als of men van die kant de straat in kijkt. Het gezelschap bewonderde de schildering nog een tijdje en de bewoners gaven aan dat het wel degelijk werkt. De lichte verf weer kaatst het licht dat door de koepels in het dak valt en daardoor wordt het in de twee eerste huizen behoorlijk lichter. De opzet is daarmee geslaagd. Dat werd verder gevierd met een gezellig samenzijn. Advertentie I.M. THOLEN. BRUGSTRAAT 19-21, TELEFOON (0166) 6023 21 SINT-MAARTENSDIJK, DS. DE BRESSTRAAT 10, TELEFOON (0166) 66 21 67 (èn in Bruinisse, Halsteren en Numansdorp).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 3