Wethouder Moerland krijgt vertrouwen van alle fracties Akkoord bereikt over bouw van woonzorgcentrum Stemmen staken over kachels in de acht Thoolse praathuisjes D66 hoopt op andere houding en werkwijze b. en w. Ben de Graaff Wedstrijden voor Zeeuwse jeugdbrandweer In St. Maartensdijk 42 huizen MERK KARPETTEN 15% KORTING Geen nieuw onderzoek naar zwembad Donderdag 26 oktober 1995 51e jaargang no. 50 J. Versluys loco-burgemeester Tholen heeft weer een wethouder Moerland. De gemeen- Dertien jaar ervaring teraad koos de 47-jarige schooldirecteur uit Scherpenisse maandagavond met 17 stemmen; 1 was er blanco. Hij kreeg het vertrouwen van alle zeven fracties en dat was een bijzonderheid, want na de gemeentelijke herindeling in januari had D66-raadslid J. van den Donker uit protest nog blanco gestemd. Waardig en toegewijd Rode rozen Geen extra geld 'n kamerbreed verschil BERGEN OP ZOOM, Rooseveltln. 72-78 tel. 0164-250050 VLISSINGEN, Koudekerkseweg 9 tel. 0118-418414 Oe*e week Met 9 voor en 9 tegen staakten maandagavond de stem men in de Thoolse gemeenteraad over het aanbrengen van verwarming in de acht praathuisjes. Voor het beschikbaar stellen van 34.500 gulden stemden PvdA, RPF/GPV, AOV, D66 en de VVD. Tegen waren de SGP en het CDA. Het VVD-raadslid mevr. E. Frigge-Hoge- steeger ontbrak wegens ziekte en zij kan een volgende vergadering de doorslag geven. Welzijn ouderen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5 4697 ZG Sint Annaland Telefoon 0166-652752 b.g.g. 653474 Telefax 0166-653318 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 24,90 per halfjaar. Per jaar 45,50. Per post 59,50 per jaar. Losse nummers f 1,80. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,45 plus btw per mm. Aangesloten bij de Zeeland Combinatie. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wethouder J. Versluys is dinsdag tol loco-burgemeester benoemd. Dil gebeurde in de eerste b. en w.-verga- dering met de nieuwe PvdA-verte- genwoordiger I.C. Moerland. Zijn voorganger, wijlen P. van Schetsen, bekleedde het locoschap voorheen. De grootste partij kan hier normaal aanspraak op maken. Voor de herin deling met St. Philipsland was dat de PvdA en sinds 1 januari de SGP, maar wethouder J. van der Jagt zag ervan af. Hij vreesde praktische pro blemen op het principiële vlak. Zo geeft de burgemeester bijvoorbeeld vergunning voor een optreden van de popgroep Normaal en wanneer Van der Jagt dat niet zou doen, zou hij zijns inziens breken met het gebruikelijke beleid op Tholen. Overigens blijkt uit de portefeuille verdeling, dat Van der Jagt wel tij delijke verkeersmaatregelen voor wielerrondes, kermissen, winkelwe ken, e.d. in zijn takenpakket heeft. Ook Moerland wilde het locoschap als nieuweling in het college van b. en w. niet op zich nemen, zodat CDA-wethouder Versluys over bleef. Hij was al eerder loco-burge meester na het overlijden van burge meester E. Baerends. Van der Jagt is wel tweede vervanger wanneer de burgemeester en Versluys er niet zijn; Moerland is derde vervanger. In geval van afwezigheid, ziekte, e.d. nemen de burgemeester en wet houder Versluys eikaars taken waar. Hetzelfde geldt voor de wethouders Van der Jagt en Moerland. De nieuwe wethouder Moerland heeft alle taken van zijn voorganger Van Schetsen overgenomen: finan ciën, volksgezondheid, sport en sociale zaken. De jeugdbrandweer Sint-Philipsland organiseert zaterdag in Tholen de onderlinge Zeeuwse jeugdbrand- weerwedstrijden. Er zijn zeventien deelnemende ploegen, uit Sint-Phi lipsland, Bruinisse, Goes, Vlissin- gen, Middelburg, Terneuzen, Wes- terschouwen en Veere. De wedstrijd bestaat uit vier onderdelen: een theorietest, een hindernisbaan, een aflegsysteem en een estafetteloop. De meldpost is gevestigd in gemeenschapscentrum Meulvliet waar ook de theorietest wordt afge nomen. De overige onderdelen wor den op industrieterrein Slabbecoorn- polder afgewerkt. De ploegen zijn verdeeld in een junioren- en een adspirantenklasse. In beide catego rieën zijn diverse prijzen te winnen die 's avonds om zes uur door burge meester H.A. van der Munnik wor den uitgereikt in Meulvliet. Musical Vaertsingers. Gemengde zangvereniging Die Vaertsingers uit Steenbergen voert op 3, 4 en 5 november de musical 'Annie Get Your Gun' uit in de kantine van Akzo Nobel Fibers aan de Molen weg in Steenbergen. Vrijdag begint de voorstelling om half negen, zater dag om acht uur en zondag om drie uur. De nieuwe PvdA-wethouder I.C. Moerland wordt gefeliciteerd door zijn vrouw. Rechts wethouder JVersluys die eerste vervanger is gewor den voor de burgemeester. PvdA-fractievoorzitter I.C. Moer land noemde dat toen nog 'zwak en niet democratisch.' Maandagavond werd hij door Van den Donker beju beld. "Zijn kritische opstelling naar het college toe, waarmee hij als het ware dhr. Bolkestein (fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer) voorging in het dualisme, geeft ons hoop dat Moerland iets zal kunnen bijstellen aan de houding en de werkwijze van b. en w.", zei het D66-raadslid. Hij wilde de PvdA-kandidaat ook steunen wegens diens positieve opstelling ten aanzien van het D66- idee om raadsleden eerder te betrek ken bij de besluitvorming. "Ook heeft hij toegezegd om ons voorstel om niet-raadsleden toe te laten tot de commissies, serieus te benaderen." Van den Donker merkte nog op, in januari niet blanco gestemd te heb ben omdat hij tegen personen was of twijfelde aan de capaciteiten van de drie kandidaten. Het was gewoon 'een protest tegen de algemene gang van zaken.' De Thoolse raad koos de nieuwe wethouder na de behandeling van de gemeentebegroting 1996. Het was al na tienen, toen de nieuwe PvdA- fractievoorzitter M.A.J. van der Lin de het woord nam. "Het is al een paar jaar geleden dat Sjaak Moer land als onze toekomstige wethou der naar voren is geschoven voor het geval er wat met Piet van Schetsen mocht gebeuren. Je houdt er geen rekening mee voor het normale ein de van deze zittingsperiode in 1998, maar de lege stoel achter de college tafel getuigt er op een schrijnende manier van", zei Van der Linde. Hij vertelde dat alle fractievoorzitters geraadpleegd zijn over de kandida tuur Moerland. "Hij zal een waardi ge en toegewijd wethouder zijn", aldus de aanbeveling van de PvdA- fractievoorzitter. Zeventien van de achttien raadsle den (mevr. Frigge, VVD, was wegens ziekte afwezig) brachten hun stem uit op Moerland. Burgemeester Van der Munnik feli citeerde hem als eerste met zijn benoeming. "De dingen lopen soms anders dan je verwacht. Hoewel het overlijden van wethouder Van Schetsen onze gevoelens nog bezighoudt, gaat het gemeentewerk door en moet er een opvolger gekozen worden. U hebt de nodige afwegingen gemaakt en de raad heeft u, met 13 jaar prakti sche politieke ervaring, unaniem gesteund." Sjaak Moerland volgde in 1982 de toenmalige wethouder Kees Moer land uit Stavenisse op in de PvdA- gelederen. In 1990 werd hij fractie voorzitter en vijf jaar later drong hij door tot het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen. "Het wethouder schap is een zeer veelzijdige functie met weer andere facetten dan het raadslidmaatschap", zei de burge meester. "Je praat soms over een paar cent en dan weer over enkele miljoenen. Een wethouder vertegenwoordigt Tholen ook buiten de gemeente. En je hebt verplichtingen, maar ook vrijheid. Het zal wennen zijn, maar troost u: ook wij zijn een keer begonnen. We wensen u een succesvolle tijd toe en vertrouwen op een voortge zette, goede samenwerking", aldus de burgemeester. In een korte reactie zei de nieuwe Wethouder, dat het niet de tijd was om feestelijk te doen over zijn benoeming. "Het was me heel veel waard geweest, wanneer ik pas over 2!/2 jaar tot wethouder was geko zen." Moerland dankte de gemeente raad voor het vertrouwen dat hij zo breed had gekregen. De burgemeester ging vervolgens bloemen halen, maar mevr. Moer land was hem voor bij het aanbieden van een boeket rode rozen aan haar man, die toch wel onder de indruk was van dit bijzondere moment. Sjaak Moerland is de eerste na-oor- logse wethouder in de gemeente Tholen, de vertegenwoordiger van een nieuwe generatie. Morgen neemt hij afscheid van de Oosterscheldeschool, waarvan hij sinds 1984 directeur is. Moerland tracteert de 74 leerlingen op een filmmiddag in Bergen op Zoom en 's avonds biedt hij zijn collega's, de ouder- en medezeggenschapsraad een etentje aan in het Chinees res taurant in Tholen. Jeannet de Graaf, die al zes uren les gaf aan de Oosterscheldeschool, breidt haar uren tijdelijk sterk uit om Moerland te vervangen. Adjunct-directeur Wil Potter neemt de leiding waar totdat er een nieuwe schooldirecteur is benoemd. Het laatste gat in de exploitatie van het woonzorgcentrum in St. Maar tensdijk is maandagmorgen in Middelburg gedicht. Toen bereikten het provinciaal bestuur, de stichting voor regionale zorgverlening (SVRZ), de woningstichting Beter Wonen en de gemeente Tholen overeenstem ming over de opzet van het 7.8 miljoen gulden kostende centrum met 42 huizen, een recreatiezaal en dienstruimten. Wethouder J. Versluys maakte maandagmiddag tijdens de begro tingsbehandeling in de Thoolse gemeenteraad melding van het goe de nieuws. "We zijn er blij mee dat het een keer is afgerond", zei de wet houder desgevraagd. "In de onder handelingen zijn we naar elkaar toe gegroeid." De gemeente betaalt 225.000 gulden voor de investering uit het fonds Wet Voorziening Gehandicapten (WVG). Eenzelfde bedrag leggen Beter Wonen en de SVRZ op tafel. De provincie komt met 480.000 gulden over de brug. Naast die totaal 1.155.000 gulden was er nog een gat van 35.000 gul den in de komende exploitatie van het woonzorgcomplez (wozoco). Dat is maandagochtend gedicht door de bereidheid van de provincie, maximaal 10% van de zogenaamde WBO-gelden voor de exploitatie te benutten. De WBO-gelden betreffen 29 plaatsen van 15.000 gulden, dus totaal 435.000 gulden, waarvan maximaal 10% wordt overgeheveld naar de exploitatie. Die extra subsi die van 15 mille per zorgplaats wordt overigens maar voor 29 van de 42 huizen verstrekt. Directeur J. Kloet van Beter Wonen laat weten, nu snel een bouwvergun ning aan te vragen bij de gemeente. "Alle partijen zitten op dezelfde lijn. In principe is het laatste gat gedicht. Alleen zal de overheid - provincie en gemeente - ons voor de aanloop verliezen nog wel recht in de ogen moeten kijken. Maar de toezeggin gen daarvoor hebben we van de pro vincie gekregen." Het complex vergt totaal 7.8 miljoen gulden. Architect Würdemann uit Utrecht, die ook de uitbreiding van het gemeentehuis in St. Maartens dijk tekende, verzorgt het ontwerp. Hoofdaannemer is Uytdewilligen uit Nïeuw-Vossemeer. Wat bestem mingsplan aangaat, is de artikel 19 procedure al goedgekeurd. Wanneer de SVRZ in december de sloop kan verwezenlijken, hoopt Beter Wonen in januari te beginnen met de bouw. In de gemeenteraad wilde de PvdA- fractie de 45.000 gulden die voor een woonzorgcentrum in bijvoor beeld Oud-Vossemeer was bestemd, ook in St. Maartensdijk benutten, maar wethouder Versluys wees dat van de hand. "Het is niet nodig omdat in Middelburg alles rond is gemaakt. Bovendien was die tweedè 45 mille nooit voor St. Maartensdijk bedoeld, maar voor een ander wozo co op Tholen. Door de bezuinigingen is dat echter, zonder een hele grote bijdrage van ouderen, niet meer te realiseren", aldus Versluys. PvdA-fractievoorzitter Moerland hield vast aan zijn voorstel, maar hij kreeg daarvoor geen steun. De wet houder wees hem erop, dat dankzij de 15.000 gulden WBO-subsidie voor 29 van de 42 huizen de finan ciële situatie veel royaler is dan bij een gemeentelijk woonzorgcentrum. "Het zit gewoon rond", zei Versluys. Wegens gebrek aan steun trok Moerland zijn voorstel toen maar in. Pagina 17: Schetsen nieuw Sint Maartenshof Boekenmarkt. In het gemeentear chief van Bergen op Zoom wordt zaterdag 4 november een boeken markt georganiseerd. In het gebouw aan de Blokstallen zal de nadruk lig gen op boeken, tijdschriften, prenten en foto's. Via een inbrengkraam kunnen ook particulieren verkopen. De markt duurt van 10 tot 4 uur. NIEUWSTE Advertentie I.M. Nieuwe supermarkt C1000 aan Postweg in wijk Stadszicht Eco-point genomineerd voor beste produkt Folder drinkwater zorgt voor onrust in Sint-Philipsland D66 vindt gemeentebestuur Tholen niet vernieuwend Jubilerend bouwbedrijf Uytdewilligen in de race voor woon-zorgcentrum smalstad Gemeenteraad bezorgd over gedrag discobezoekers Sint-Annaland Merklap in Meestoof bekeken door nu 96-jarige maakster Grote strobrand aan oever Schelde-Rijnkanaal Gemeente op zoek naar kantoor voor bovenschoolse directeur Schakers Denk en Zet boeken eerste overwinning ELKE REDEVOERING HEEFT IETS WEG VAN DE BELEGERING VAN DE ZIEL VAN DE TOEHOORDERS Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Er komt geen onderzoek naar de mogelijkheden van een overdekt zwembad op Tholen. Met 10 tegen 8 stemmen verwierp de gemeenteraad maandagavond een voorstel van D66 om dat wel te doen. "En ik zal er naar blijven vragen zolang dit niet' onderzocht wordt", zei raadslid J. van den Donker strijdvaardig. Hij wees erop, dat vroeger de PvdA al om een toetsing vroeg en omdat die toen achterwege bleef, is dat nog steeds gewenst. "Bovendien gaan b. en w. volkomen voorbij aan de opmerking, dat de recreatieonderne mers bereid zouden zijn een bijdra ge in de exploitatie te geven." PvdA-fractievoorzitter I.C. Moer land ondersteunde het voorstel voor een onderzoek naar een overdekt zwembad. "Ik wil geen illusies wek ken en de kans dat het kan, is zeer klein, maar je moet de keuze om ja of nee te zeggen, goed kunnen onderbouwen. En dat kan niet op basis van cijfers die verouderd zijn", aldus Moerland. CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen noemde een hernieuwd onderzoek 'absoluut niet zinvol.' Voor hem waren de uitkomsten van de studies in het recente verleden duidelijk. "En in het roepen om een overdekt zwembad door D66 missen wij een geluid, dat aangeeft op wel ke wijze de exploitatie geregeld zou moeten worden", zei Van Kempen. D66, PvdA, VVD en AOV waren voor een onderzoek, SGP, CDA en RPF/GPV tegen, zodat het voorstel met 10 tegen 8 stemmen werd ver worpen. De initiatiefnemer van het voorstel, I.C. Moerland (PvdA), zit dan wel achter de collegetafel als wethouder van financiën. En dekking voor de 34.500 gulden kon hij maandagavond niet aange ven omdat alle voorstellen daartoe door een raadsmeerderheid werden afgestemd. Verwarming in de praathuisjes kwam in discussie bij de nieuw bouw in St. Philipsland. Daar waren de ouderen die naar de accommoda tie bij de haven kwamen, gewend om hun voeten te wannen. Bij ver vanging van het huisje ging die voorziening verloren, maar met name D66 hield toen al een warm pleidooi voor handhaving van dat comfort. Moerland maakte daarvan in zijn laatste optreden als fractie voorzitter maandagavond bij de behandeling van de begroting 1996 een voorstel van. "De PvdA wil ten gunste van een goed ouderenbeleid de praathuisjes verwarmen", bracht hij naar voren. J. van den Donker was blij met die steun. "Lange tijd hadden wij de indruk, dat wij nage noeg de enigen waren die hier belang aan hechten", zei het D66- raadslid en zijn hoop op een meer derheid in de raad kwam bijna uit. Wethouder J. Versluys had aanne ming van het voorstel afgeraden. "De praathuisjes zijn er gekomen om pratende ouderen op de hoek van de straat onderdak te geven, maar er zijn grenzen aan." Moerland wees erop, dat in sommige praathuisjes op eigen initiatief van de ouderen een gas gestookte kachel staat en dat vond hij ook niet even veilig. Bovendien wordt volgens hem mor rend geaccepteerd wanneer er iemand zonder te betalen voor de stookkosten, het praathuisje betreedt. P. van Belzen noemde ver warming 'een elementaire voor waarde.' "En ik ben niet onderstebo ven van al die eigen kacheltjes", zei het RPF/GPV-raadslid. "Gas is gevaarlijk, elektriciteit is beter", vond ook Van den Donker. Wethou der Versluys zag echter geen reden om het college-standpunt te wijzi gen. En burgemeester Van der Mun nik hield de raad nog voor, dat er bij het toestaan van verwarming nog extra kosten voor onderhoud en con trole komen. "Die nasleep kost ook geld, want ambtenaren schrijven wel hun uren." De voorstanders raakten daarvan niet onder de indruk. Moer land hield vast aan zijn voorstel, waarover de stemmen met 9-9 staakten. De SGP wilde de subsidie aan de stichting Welzijn voor Ouderen hal veren, maar volgens wethouder Ver sluys was dat onmogelijk bij het in het leven roepen van het zogenaam de zorgloket. "Ik moet de SGP de illusie ontne men dat er 50.000 gulden bespaard kan worden, want het zorgloket moet budgettair neutraal verlopen. Voor de vervallen taken moet Wel zijn voor Ouderen voor bezetting van het zorgloket zorgen", zei de wethouder. Met de SGP wilde hij ook wel doublures in het ouderen werk voorkomen, maar Versluys wees erop, dat Welzijn voor Oude ren o.a. 'het bejaardenalarm, het sooswerk en vele andere zaken' behartigt. De commissie ouderenbeleid St. Philipsland kon voor de herindeling altijd op royale gemeentelijke steun rekenen. Onder de gemeente Tholen gelden andere regels, maar D66 wilde de subsidie niet halveren en 2500 gul den meer beschikbaar stellen. Mevr. M.H. Schot-de Hoog (AOV) pleitte voor een langere overgangsperiode, maar wethouder Versluys wees dat af. Het nieuwe praathuisje bij de haven van St. Philipsland heeft nog geen verwarming. In de gemeenteraad staakten de stemmen over deze voorziening.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1995 | | pagina 1